Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Δεν πειραζει αν παιρνει το ασβεστιο απο αλλεςς τροφες δεν ειναι απαραιτητο

Εγω αυτο δε το καταφερα ποτε... να μειωσω θηλασμους.. θηλαζε μερα νυχτα αρκετες φορες γι αυτο και δεν αντεξα.. ενω ελεγα να σταματησω 18μηνων.

Ολα καλα θα πανε.. οταν ερθει η ωρα θα εχουμε τις σωστες απαντησεις.. ελπιζω χαχαχα :)

Εμενα αλλο με ανησυχει... πως θα αντεξουν κι αυτα κι εμεις κλεισμενοι μεσα.. χωρις παιδικο σταθμο, παιδοτοπους κλπ..

Αχ...ασε κι αυτο ειναι πονεμενη ιστορια!!Πολυ δυσκολο να τα περιορισεις σ' αυτην την ηλικια και δεν ειναι καλο και για τα ιδια...Εγω σταθμο θα τον παω κανονικα τον Σεπτεμβρη και θα τον σταματησω κανενα 2μηνο λιγο πριν και μετα τη γεννα.Το συζητησα και με την παιδιατρο και αυτο που μου ειπε ειναι οτι σιγουρα πρεπει να σκεφτουμε το μωρο το πρωτο διαστημα αλλα μετα πρεπει να δωσουμε προτεραιοτητα και στον μεγαλο που δεν μπορει να μενει κλεισμενος μεσα σε αυτην την ηλικια...Τι να πω...βλεποντας και κανοντας!!

  • Λυπημένη/-ος 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Αχ...ασε κι αυτο ειναι πονεμενη ιστορια!!Πολυ δυσκολο να τα περιορισεις σ' αυτην την ηλικια και δεν ειναι καλο και για τα ιδια...Εγω σταθμο θα τον παω κανονικα τον Σεπτεμβρη και θα τον σταματησω κανενα 2μηνο λιγο πριν και μετα τη γεννα.Το συζητησα και με την παιδιατρο και αυτο που μου ειπε ειναι οτι σιγουρα πρεπει να σκεφτουμε το μωρο το πρωτο διαστημα αλλα μετα πρεπει να δωσουμε προτεραιοτητα και στον μεγαλο που δεν μπορει να μενει κλεισμενος μεσα σε αυτην την ηλικια...Τι να πω...βλεποντας και κανοντας!!

αχ... βουνό μου φαίνεται όλο αυτό... δεν έχω και βοήθεια καθόλου από γιαγιάδες παππούδες... κλάψε με. Κι εγώ θα τον πάω Σεπτέμβρη και έχω πει Οκτώβρη- Γενάρη να μη τον πάω.. μακάρι να αντέξω κρίμα είναι και η μπεμπούλα.. το πρώτο 3μηνο είναι σημαντικό να μην αρρωστήσουν τα μικρούλια.

Όλα καλά θα πάνε... θα περάσει ο καιρός και ούτε θα το καταλάβουμε. Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο; τι ύψος έχει ο γιος σου; εμένα έκλεισε τα 3 τον Ιούνιο και είναι 95cm μου φαίνεται σε σχέση με άλλα παιδάκια κοντούλης.. κοίταζα τώρα φωτογραφία που είναι με τον άντρα μου και παίζει με ένα παιδάκι που είναι μεν 4μιση αλλά του σκάει πάνω από ένα κεφάλι... και λέω καλέ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ή το παιδί μου είναι κοντό;;;!!!!!


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

αχ... βουνό μου φαίνεται όλο αυτό... δεν έχω και βοήθεια καθόλου από γιαγιάδες παππούδες... κλάψε με. Κι εγώ θα τον πάω Σεπτέμβρη και έχω πει Οκτώβρη- Γενάρη να μη τον πάω.. μακάρι να αντέξω κρίμα είναι και η μπεμπούλα.. το πρώτο 3μηνο είναι σημαντικό να μην αρρωστήσουν τα μικρούλια.

Όλα καλά θα πάνε... θα περάσει ο καιρός και ούτε θα το καταλάβουμε. Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο; τι ύψος έχει ο γιος σου; εμένα έκλεισε τα 3 τον Ιούνιο και είναι 95cm μου φαίνεται σε σχέση με άλλα παιδάκια κοντούλης.. κοίταζα τώρα φωτογραφία που είναι με τον άντρα μου και παίζει με ένα παιδάκι που είναι μεν 4μιση αλλά του σκάει πάνω από ένα κεφάλι... και λέω καλέ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ή το παιδί μου είναι κοντό;;;!!!!!

Σε καταλαβαινω...δυσκολο οταν δεν εχεις βοηθεια!Εγω ευτυχως ειμαι τυχερη σ' αυτο το κομματι. 

Τον Ιουνιο που ειχαμε παει παιδιατρο και ηταν 32 μηνων, τον εβγαλε 93,5 cm. Το υψος γενικα νομιζω οτι μπορει να αλλαξει αποτομα. Ο δικος μου 2 φορες εχει ξεφυγει απο την καμπυλη του (γεννηθηκε σχετικα κοντουλης 49cm), οποτε μη σε αγχωνει, μπορει μεσα σε 1 μηνα να παρει αποτομα μποι. Το βασικο ειναι να αναπτυσσεται και να μην πεφτει στην καμπυλη αναπτυξης του.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , katerinaki 86 είπε:

Σε καταλαβαινω...δυσκολο οταν δεν εχεις βοηθεια!Εγω ευτυχως ειμαι τυχερη σ' αυτο το κομματι. 

Τον Ιουνιο που ειχαμε παει παιδιατρο και ηταν 32 μηνων, τον εβγαλε 93,5 cm. Το υψος γενικα νομιζω οτι μπορει να αλλαξει αποτομα. Ο δικος μου 2 φορες εχει ξεφυγει απο την καμπυλη του (γεννηθηκε σχετικα κοντουλης 49cm), οποτε μη σε αγχωνει, μπορει μεσα σε 1 μηνα να παρει αποτομα μποι. Το βασικο ειναι να αναπτυσσεται και να μην πεφτει στην καμπυλη αναπτυξης του.

Ευχαριστω!!!! Το καθε παιδι ειναι σιγουρα διαφορετικο και εχει το.δικο του ρυθμο αναπτυξης αλλα κοιτωντας τις φωτογραφιες λιγο ανησυχησα..

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2022 at 10:39 ΠΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα!!

Για το μωρο θα ελεγα να παρεις και μερικες πάνες, 1-2 ζευγαρια καλτσουλες και μια λεπτη κουβερτουλα να υπαρχει. Ειδικα μολις γεννιουνται θελουν αρκετο χουχουλιασμα. Τα σελτεδακια καντα 2 καλου κακου.

Επισης επειδη εχω δει μωρακια να γεννιουνται με αρκετο μαλλακι παρτου και μια μαλακη χτενουλα.

Για σενα αν θηλασεις θα προτεινα να παρεις και κοχυλια θηλασμου. Εμενα τις πρωτες μερες που ετσουζαν οι θηλες μου με βοηθησαν αρκετα ωστε να μην ακουμπα πανω εσωρουχο η ρουχο. Βασικα ημουν συνεχεια με το στηθος εξω (ευτυχως ημασταν σε 1κλινο) κι οταν εβγαινα για περπατημα φορουσα τα κοχυλια. Φαινεσαι λιγο καπως αλλα βοηθανε

Βαλε και γαζουλες στο νεσεσερ μηπως χρειαστει να κανεις τον αφαλο του παιδιου με οινοπνευμα. 

Επισης κανε λιγο χώρο και για τον μπαμπα.. εγω δε τον ειχα υπολογισει καθολου τον καημενο και φυγαμε αρων αρων και δεν ειχε τπτ μαζι του. Θα εμενε ολες τις μερες οποτε αναγκαστικα στειλαμε καποιον να του φερει. Αυτη τη φορα λεω να του εχω μερικα πραγματα

 

Κοριτσια..  εγω σκεφτομαι.. μακρυμανικα φανελακια η κοντομανικα;; λεω κοντομανικα αλλα θα παρω και μακρια καλου κακου.. γενναω 20/10 περιπου νομιζω ζεστη θα εχει ακομα..... :???:

Και εγώ το έχω αυτό το δίλημμα με την εποχή... όσο το σκέφτηκα όμως κατέληξα να της πάρω κυρίως μακριμανικα χωρίς παντζακια, δηλαδή όχι φορμακια,αλλά κορμάκια (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή) και θα της πάρω και ένα- δύο κοντομανικα και ένα-δυο ολόσωμα φορμακια αλλά τα λεπτά....δεν ξέρω τι ανάγκες θα έχει επειδή θα είναι νεογέννητο,για εμάς θα έχει ζέστη πιστεύω αλλά για αυτό δεν ξέρω...θα πάρω από όλα και θα συμβουλευτω και εκείνη την ώρα τις νοσοκόμες....εγώ κορίτσια μου δεν έχω ετοιμάσει ακόμα βαλίτσα αλλά έχω αρχίσει το πλύσιμο -σιδερωμα και ευγνωμωνω που το ξεκίνησα νωρίς γιατί έχω αρχίσει και κουράζομαι πολύ εύκολα...είμαι 32 και 2 σήμερα...και δεν θα την παλευα με τίποτα να ξεκινουσα τώρα τις ετοιμασίες...εγώ δεν νιώθω ακριβώς βάρος χαμηλά νιώθω μια ενόχληση,θα μπορούσα να το πω και πόνο αλλά δεν είναι καθόλου έντονος...ίσα ίσα για να με προβληματίζει,την προηγούμενη φορά που πήγα στο γιατρό του το ανέφερα και μου είπε ότι θα έχω γενικά ενοχλήσεις και από κάτω...τώρα θα ξαναπάω 24 Αυγούστου...ντοπλερ δεν ξέρω πότε θα κάνω... μαγνήσιο δεν πήρα ποτέ και δόξα τω θεώ δεν είχα και ποτέ μέχρι στιγμής συσπάσεις! Γενικά βλέπω το ημερολόγιο να τρέχει τώρα το καλοκαίρι και όλο σκέφτομαι ότι θα βγει αυτή από εκεί μέσα και θα πάθω σόκ χαχαχχα... ανυπομονώ να τη δω και συγχρόνως πιστεύω ότι δεν μου διασταυρώνει τον εγκέφαλο το τι θα νιώσω τότε...για να δούμε... Όσον αφορά τη τσάντα παιδιά ..δεν ξέρω αν θα το μετανιώσω αλλά δεν έχω σκοπό να πάρω σεντόνια... σίγουρα όχι για εμένα ,για το μωρό θα δω...και εγώ έχω υπολογίσει για τον άντρα μου χώρο...θέλουμε σίγουρα πετσέτες και οι δύο,συν τις δικές του σαγιονάρες συν τουλάχιστον μία πυτζάμα για εκείνον και εσώρουχα,ρούχα δεν θα του πάρω δεν χωράνε χαχαχαχ θα μείνει με τα ίδια...δεν πειράζει, ούτως ή άλλως στο δωμάτιο θα φοράει τις πυτζάμες ....αυτά από εμένα!!! Φιλάκια 

On 12/8/2022 at 11:13 ΠΜ, Sofia92 είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες Οκτωβρίου!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Άργησα λίγο να σας ανακαλύψω,  αλλά τώρα που είμαι καθηλωμενη στο κρεβάτι έχω πολύ χρόνο για ψάξιμο.

Σήμερα μπήκα στην 32 εβδομάδα ΠΗΤ 14 Οκτωβρίου και είμαι ξάπλα από την 29.

Είδα για το Trofocart max πιο πάνω που αναφέρατε. Εμένα μου το χε γράψει από την 20 εβδομάδα 2 την μέρα και πραγματικά με βοήθησε αρκετά στις συσπασεισ barbiegatoulis.

Για να δούμε λοιπόν ποια άλλη μανούλα είναι στο κρεβάτι; Πως το βιωνεται; 

Καλώς ήρθες!!! Είμαστε πολύ κοντά εγώ έχω ΠΗΤ 10 Οκτωβρίου! Καλό κουράγιο σου εύχομαι που είσαι στο κρεβάτι, δεν είναι εύκολο αλλά ευτυχώς πέρασε ο καιρός...σε λίγες εβδομάδες δεν θα είναι πρόβλημα να γεννήσεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/8/2022 at 11:10 ΜΜ, katerinaki 86 είπε:

Ο δικος σου εχει ξεπερασει το θεμα με το στηθος?Γιατι με τον δικο μου ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε προβλημα οταν δει το μωρο να θηλαζει...Εχει αποθηλασει εδω και 6 μηνες και ακομα ο νους του ολη την ωρα ειναι να με πιασει στο στηθος η να βαλει πανω το μαγουλακι του και τις τελευταιες μερες εκει που εδινε φιλακι στην κοιλια μου, αρχισε να δινει κι ενα δευτερο στο στηθος μου...Περιττο να σου πω ποσο εκνευριζομαι βεβαια!!Δοκιμαζω εντωμεταξυ ολους τους τροπους για να του το κοψω και δεν πιανει τιποτα...τι με το καλο τι με το αγριο...κανενα αποτελεσμα!!

Κορίτσι μου εγώ δεν εχω άλλο παιδάκι,αλλά έχω ακούσει σαν συμβουλή και θα το κρατήσω αν κάνω δεύτερο παιδί, να αποφεύγεις να θηλάζεις μπροστά στο μεγάλο... στενοχωριεται πολύ ακόμα και αν δεν το λέει, προσπάθησε να πηγαίνεις κάπου μόνη σου με το μωρό και αν δεν γίνεται μπορείς να σκεπάζεσαι με κάτι και να λες ότι κοιμάται το μωρό,ότι καλά το βάζεις για ύπνο (αυτό το δεύτερο το έκανε η κουμπάρα μου με μεγάλη επιτυχία και ο μεγάλος ενώ πήγαινε να δει τι κάνει με το μωρό του έλεγε κοιμάται και μετά έκανε σςςςς) σου το λέω γιατί έχω ακούσει ότι στενοχωριουνται πολύ τα μεγάλα με το θηλασμό, ειδικά αν θυμάται ακόμα ότι θήλαζε ο ίδιος και στο ζητάει θα του είναι χτύπημα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Rafailiapan είπε:

Κορίτσι μου εγώ δεν εχω άλλο παιδάκι,αλλά έχω ακούσει σαν συμβουλή και θα το κρατήσω αν κάνω δεύτερο παιδί, να αποφεύγεις να θηλάζεις μπροστά στο μεγάλο... στενοχωριεται πολύ ακόμα και αν δεν το λέει, προσπάθησε να πηγαίνεις κάπου μόνη σου με το μωρό και αν δεν γίνεται μπορείς να σκεπάζεσαι με κάτι και να λες ότι κοιμάται το μωρό,ότι καλά το βάζεις για ύπνο (αυτό το δεύτερο το έκανε η κουμπάρα μου με μεγάλη επιτυχία και ο μεγάλος ενώ πήγαινε να δει τι κάνει με το μωρό του έλεγε κοιμάται και μετά έκανε σςςςς) σου το λέω γιατί έχω ακούσει ότι στενοχωριουνται πολύ τα μεγάλα με το θηλασμό, ειδικά αν θυμάται ακόμα ότι θήλαζε ο ίδιος και στο ζητάει θα του είναι χτύπημα...

εγώ πάντως μιλάω ήδη στο γιο μου για το θηλασμό και δείχνει να είναι μια χαρά γελάει, χαίρεται και είναι πρόθυμος να βοηθάει. (Καλά εννοείται μου έχει δηλώσει ότι αυτός θα την κοιμίζει και θα την κάνει μπάνιο χαχαχαχα). Το πιο γλυκό που του έχω μάθει είναι ότι όταν κλαίει θα την παίρνουμε πάντα αγκαλιά!!!! και το λέει μόνος του πλέον.. "μαμά αν κλαίει η μπέμπα θα την παίρνουμε αγκαλιά" .Δεν ξέρω αν θα ήθελα να κάνω  κρυφά τον θηλασμό και να νιώθει ότι τον αποφεύγω ή τον "κοροιδεύω". Άσε που δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να θηλάζεις πολύ καιρό και να το κρύψεις. Πάντως έχουμε μια καταπληκτική παιδοψυχολόγο στον παιδικό και έχουμε συζητήσει πολλά πράγματα και είχα σκοπό τώρα που θα ανοίξει να μιλήσουμε και γι αυτό. Μακάρι να μην έχω κάνει λάθος που μιλάω τόσο πολύ (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ) στο παιδί για το τι έρχεται....

 ας έρθουν τα μπεμπάκια μας με το καλό να ναι γερά και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους πιστεύω

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα μπορεί κάποια να μου εξήγηση η προεκλαμψια τι είναι??

Είναι επικίνδυνη για το μωρό να πάθει κάτι ή για την μητέρα??είμαι 31 εβδομάδων τώρα και φοβάμαι λίγο!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι επικίνδυνη αλλά αν παρακολουθείται και λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα πάνε όλα καλά στο τέλος. Κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο χωρίς άγχος. Ο,τι σου έχει πει ο γιατρός σου. Πάντως δεν είναι σπάνια η περίπτωση. 

 

Κορίτσια, τις τελευταίες δυο-τρεις μέρες αν σταθώ όρθια πάνω από ένα τέταρτο ή αν περπατήσω πάνω από ένα τέταρτο αισθάνομαι πίεση στην ουροδόχο κύστη. Σαν να θέλω να ουρησω. Είναι από το βάρος του παιδιού; Δεν χω κάνει και τις εξετάσεις του μήνα, περιμένω να πάω στο γιατρό την άλλη εβδομάδα να μου τις γράψει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Simona είπε:

Koritsia ti kanete,pos eistai;Egw zorizoume poli pia den antexw.Ponaei h mesi mou h plati mou eimai sinexia kourasmeni.H koilia mou nomizw megalonei kathe lepto kai me varenei poli.Tin nixta koimamai diskola kai ksipnaw sinexia.Eseis pos pate;

Σε ποια εβδομάδα εισαι; Γιατί εγώ είμαι στην 30η και δεν έχω τίποτα από όλα αυτά. Μόνο αυτό που έγραψα από πάνω και πιάνομαι στην πλάτη όταν κάτσω πάνω από μια ώρα σε καρέκλα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Margr είπε:

Σε ποια εβδομάδα εισαι; Γιατί εγώ είμαι στην 30η και δεν έχω τίποτα από όλα αυτά. Μόνο αυτό που έγραψα από πάνω και πιάνομαι στην πλάτη όταν κάτσω πάνω από μια ώρα σε καρέκλα. 

Stin 34 evdomada.Den  eixa kai egw  tipota apo ola ayta.mazi me epiasan ola.Aporw pos tha vgalw 4 evdomades akoma etsi.Mporei esu na min ta exeis ola auta kai makari einai ston anthropo.❤❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

εγώ πάντως μιλάω ήδη στο γιο μου για το θηλασμό και δείχνει να είναι μια χαρά γελάει, χαίρεται και είναι πρόθυμος να βοηθάει. (Καλά εννοείται μου έχει δηλώσει ότι αυτός θα την κοιμίζει και θα την κάνει μπάνιο χαχαχαχα). Το πιο γλυκό που του έχω μάθει είναι ότι όταν κλαίει θα την παίρνουμε πάντα αγκαλιά!!!! και το λέει μόνος του πλέον.. "μαμά αν κλαίει η μπέμπα θα την παίρνουμε αγκαλιά" .Δεν ξέρω αν θα ήθελα να κάνω  κρυφά τον θηλασμό και να νιώθει ότι τον αποφεύγω ή τον "κοροιδεύω". Άσε που δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να θηλάζεις πολύ καιρό και να το κρύψεις. Πάντως έχουμε μια καταπληκτική παιδοψυχολόγο στον παιδικό και έχουμε συζητήσει πολλά πράγματα και είχα σκοπό τώρα που θα ανοίξει να μιλήσουμε και γι αυτό. Μακάρι να μην έχω κάνει λάθος που μιλάω τόσο πολύ (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ) στο παιδί για το τι έρχεται....

 ας έρθουν τα μπεμπάκια μας με το καλό να ναι γερά και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους πιστεύω

Τί να σού πω; Φαντάζομαι είναι και στο παιδί και πόσο έχει τη μνήμη του θηλασμού...και εγώ λέω τι έχω ακούσει και πως το βίωσα με την κουμπάρα μου που λειτούργησε πολύ καλά...δεν έχω άλλο παιδάκι για να ξέρω... οπότε μπορεί να έχεις δίκιο!! Πάντως έτσι όπως τα λες και αφού ανταποκρίνεται καλά ο γιος σου έχει στιγμής στις κουβέντες που του κάνεις καλά κάνεις και του μιλάς για τη μπέμπα, τον προετοιμάζεις! Να σημειώσουμε ότι η περίπτωση που σας είπα ήταν με μικρότερη διαφορά ηλικίας... δηλαδή όταν γέννησε το δεύτερο το πρώτο ήταν 16 μηνών,δεν ήταν συννενοησιμος,παρόλα αυτά μια χαρά το δέχθηκε το αδερφάκι και τώρα κοιτάζονται και βγάζουν λαριγγισμους χαχαχχα!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2022 at 6:52 ΜΜ, Rafailiapan είπε:

Κορίτσι μου εγώ δεν εχω άλλο παιδάκι,αλλά έχω ακούσει σαν συμβουλή και θα το κρατήσω αν κάνω δεύτερο παιδί, να αποφεύγεις να θηλάζεις μπροστά στο μεγάλο... στενοχωριεται πολύ ακόμα και αν δεν το λέει, προσπάθησε να πηγαίνεις κάπου μόνη σου με το μωρό και αν δεν γίνεται μπορείς να σκεπάζεσαι με κάτι και να λες ότι κοιμάται το μωρό,ότι καλά το βάζεις για ύπνο (αυτό το δεύτερο το έκανε η κουμπάρα μου με μεγάλη επιτυχία και ο μεγάλος ενώ πήγαινε να δει τι κάνει με το μωρό του έλεγε κοιμάται και μετά έκανε σςςςς) σου το λέω γιατί έχω ακούσει ότι στενοχωριουνται πολύ τα μεγάλα με το θηλασμό, ειδικά αν θυμάται ακόμα ότι θήλαζε ο ίδιος και στο ζητάει θα του είναι χτύπημα...

Αυτο που λες και θα το δεις στην πραξη ειναι παντελως ανεφικτο. Ουτε γινεται να κρατας το μωρο μακρυα απο το μεγαλυτερο αδερφακι οταν θηλαζει, ουτε να το σκεπαζεις με σεντονακι. Καταρχην το μωρο θα θηλαζει ειδικα στην αρχη απειρες ωρες. Τα σεντονακι, πανακια κλπ τα ενοχλουν επισης γιατι ζεσταινονται κλπ και δυσανασχετουν. Γενικα τα πρωτοτοκα και απολυτα φυσιολογικο ειναι δλδ ζηλευουν το μωρο και οχι το θηλασμο απαραιτητα.

 

Εκανα το ντοπλερ σημερα κοριτσια μου 31+6 1.830γρ. και ολα πολυ πολυ καλα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eva141722 είπε:

Αυτο που λες και θα το δεις στην πραξη ειναι παντελως ανεφικτο. Ουτε γινεται να κρατας το μωρο μακρυα απο το μεγαλυτερο αδερφακι οταν θηλαζει, ουτε να το σκεπαζεις με σεντονακι. Καταρχην το μωρο θα θηλαζει ειδικα στην αρχη απειρες ωρες. Τα σεντονακι, πανακια κλπ τα ενοχλουν επισης γιατι ζεσταινονται κλπ και δυσανασχετουν. Γενικα τα πρωτοτοκα και απολυτα φυσιολογικο ειναι δλδ ζηλευουν το μωρο και οχι το θηλασμο απαραιτητα.

 

Εκανα το ντοπλερ σημερα κοριτσια μου 31+6 1.830γρ. και ολα πολυ πολυ καλα!

Κι εγω ετσι πιστευω και φυσικα ειναι και στο παιδι. Ειχα παει κι εγω χθες στον γιατρο, 1750 γρ. ο μπεμπης και μου εκανε και ντοπλερ (γενικα το κανει στο ιατρειο και μονο αν δει κατι σε στελνει αλλου), ολα μια χαρα! Με ρωτουσε λοιπον πως το εχει παρει ο "μεγαλος" για το μωρο και του ειπα οτι αντιδρα οποτε του μιλαμε για το μωρο και μας λεει "οχι μωρο, οχι νινι, ποτε" κι αλλα τετοια ωραια...Ακομα το σκεφτομαι και γελαω γιατι μου ειπε για μια περιπτωση ενος 6χρονου που καθ' ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν ηθελε ουτε να ακουει για το αδερφακι του και οταν το πηγαν στο σπιτι, τους ρωτησε το εξης κορυφαιο: "Αυτα ποσο καιρο ζουνε?"Χαχαχα...σου λεει μπορει να ειναι κατι προσωρινο!!Γενικα, ειναι ενα δυσκολο σταδιο που πρεπει να περασουμε ολοι, αλλα δε νομιζω οτι υπαρχουν ετοιμες απαντησεις...καθε παιδι ειναι ξεχωριστο και χρειαζεται διαφορετικη αντιμετωπιση...βλεποντας και κανοντας πιστευω και παντα δειχνοντας ενσυναισθηση στο μεγαλυτερο παιδακι που ξαφνικα νιωθει οτι ενα μωρο ηρθε και του αλλαξε ολα τα μεχρι τωρα δεδομενα!

  • Χαχα 2

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...