Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

9 minutes ago, thel said:

Εντάξει το κάθε παιδάκι με το χρόνο του. Νομίζω όμως ότι όπως και να έχει είναι νωρίς ακόμη. Εμένα, για παράδειγμα, τώρα στην ουσία περπάτησε. Πριν έκανε καμιά δεκαριά βήματα και μετά ήθελε να πιαστεί από κάπου γιατί μάλλον δεν ένοιωθε έτοιμη ακόμη.

Στην ομιλία τώρα η μικρή μου λέει μαμά, σπάνια μπαμπά, κάνει γαβ γαβ (το σκυλάκι δλδ), λέει μαμ (για το φαγητό), ναν (όταν κάνει οτι κοιμάται) και λέει και παπούκια (😂 όταν της βάζουμε τα παπούτσια). Επίσης, δείχνει τα μέρη του σώματος χωρίς όμως να μπορεί να τα πει. Της λέω ας πούμε που είναι η μύτη σου και πιάνει την μύτη της. Επίσης, παίρνει το τηλεκοντρόλ το βάζει στο αυτί της και λέει "ναι" λες και μιλάει στο κινητό. 

Ξέχασα να αναφέρω ότι εμάς ο παιδίατρος μας μας ρωτάει εάν μιμείται και όχι τι λεξούλες λέει.

Ναι, το γνωρίζω αυτό, απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν λέει σχεδόν καμία λέξη. Δεν περιμένω να έχει κάποιο λεξιλόγιο τρομερό, αλλα έστω 2-3 λεξούλες.

Εμένα ας πούμε ουτε ΚΑΝ τίποτα απο αυτά. Δεν δείχνει καν (δεν έδειχνε ποτέ). Που είναι αυτό , που είναι εκείνο , τίποτα.

Αλλα αυτό που λες όμως, μιμείται. Του δίνω την χτένα, και κάνει οτι χτενίζει τα μαλλιά του. Βάζω κάτι σε μια θήκη για παράδειγμα, θα κάνει το ίδιο καπάκι. Κάνω ατσού, θα κάνει και αυτός. Σε αυτά είναι σφουγγάρι. Παίρνει το τηλεκοντρολ (ήδη έχει χαλάσει ένα ο άτιμος) και πατάει κουμπάκια και το στρέφει προς την τηλεόραση.
Και ένα πλαστικό ποτήρι που έχει μου το δίνει για να πιώ ή μου δίνει την πιπίλα στο στόμα. Καταλαβαίνει εντολές. Ελα-έλα εαν του κάνω θα έρθει για αγκαλιά. Ή με το κάνε γεια σου - γειά σου, θα χαιρετήσει σαν δήμαρχος σε προεκλογική !

Αρχισανε και τα δικά σας τις ταρζανιές ; Το νέο μας χόμπι είναι να ανεβαίνουμε στο τραπέζι του σαλονιού.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 57 λεπτά , zouko είπε:

Ναι, το γνωρίζω αυτό, απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν λέει σχεδόν καμία λέξη. Δεν περιμένω να έχει κάποιο λεξιλόγιο τρομερό, αλλα έστω 2-3 λεξούλες.

Εμένα ας πούμε ουτε ΚΑΝ τίποτα απο αυτά. Δεν δείχνει καν (δεν έδειχνε ποτέ). Που είναι αυτό , που είναι εκείνο , τίποτα.

Αλλα αυτό που λες όμως, μιμείται. Του δίνω την χτένα, και κάνει οτι χτενίζει τα μαλλιά του. Βάζω κάτι σε μια θήκη για παράδειγμα, θα κάνει το ίδιο καπάκι. Κάνω ατσού, θα κάνει και αυτός. Σε αυτά είναι σφουγγάρι. Παίρνει το τηλεκοντρολ (ήδη έχει χαλάσει ένα ο άτιμος) και πατάει κουμπάκια και το στρέφει προς την τηλεόραση.
Και ένα πλαστικό ποτήρι που έχει μου το δίνει για να πιώ ή μου δίνει την πιπίλα στο στόμα. Καταλαβαίνει εντολές. Ελα-έλα εαν του κάνω θα έρθει για αγκαλιά. Ή με το κάνε γεια σου - γειά σου, θα χαιρετήσει σαν δήμαρχος σε προεκλογική !

Αρχισανε και τα δικά σας τις ταρζανιές ; Το νέο μας χόμπι είναι να ανεβαίνουμε στο τραπέζι του σαλονιού.

χαχαχαχαχα !! Δεν μπορώ με τα μικρά μας και αυτά που κάνουν γελάω. Ειδικός δεν είμαι αλλά νομίζω δεν πρέπει να ανησυχείς ☺️ .. μια χαρά καταλαβαίνει ο μικρός σου και έχει και πλάκα! Αυτά που λες μου τα είχε ρωτήσει και μένα ο παιδίατρος εάν τα κάνει η μικρή μου .. μάλιστα ως παράδειγμα μου είχε δώσει το εάν χτενίζει τα μαλλιά της. 

Ταρζανιές δεν κάνει ακόμη. Προσέχει την κάθε της κίνηση μην τυχόν και πέσει κάτω. Αλλά μάλλον είναι νωρίς για εμάς ακόμη αφού τώρα στην ουσία ξαμολύθηκε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 20/12/2023 at 8:46 ΠΜ, zouko είπε:

Εμένα περπατάει σαν μικρό γοριλάκι !!! Τα πόδια στραβά, κουνάει κάπως τους ώμους, έχει πολύ πλάκα ! Χαχαχα.

Ρε κορίτσια, μιλάνε τα δικά σας καθόλου ; Εμένα με το ζόρι θα πει μαμά. Κάποτε έλεγε μαμά-μπαμπά-γιαγιά, αλλα τώρα ούτε καν. Δεν λέει τίποτα άλλο.
Μιμείται , δηλαδή κάνει οτι φτερνίζεται (Α-α-α-ατσου), κάνει "ωωωωω με το στοματάκι", και διάφορα άλλα απο κουβέντες , μπά....

Μια από τα ίδια ενώ πιο πριν μυλαγε σταμάτησε και τώρα με το ζόρι μαμά 🤷🏻‍♀️ ναι και εμένα μιμείται η μικρή αλλά από κουβέντα ίχνος αρνητέ 😅 εκεί ο έλεγε και δύο ήχους απο ζωάκια πάει και αυτό  το Σταμάτησε την τελευταία εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 7/12/2023 at 2:41 ΜΜ, Dimitra97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ναιι γεναω 16 Γενάρη λογικά με καισαρική γτ και η πρώτη Μ γέννα ήταν καισαρικη😬.....εγώ είμαι 32+2 έκανα το ντοπλερ εχθές 2.130 η μπεμπουλα ανυπομονώ να γενησω κορίτσια νιοθω ότι θα κάνω μπαμ είναι η κοιλιά Μ λες και είμαι 40 εβδομάδων δεν βολεύομαι πουθενά ....

Ο με το καλό και εσύ κορίτσι Μ  συγχαρητήρια καλέ τι υπέροχα νέα ξανά μανούλες λοιπόν αρκετές  όσες γενησαμε πέρυσι 🥳...και εμείς περπατάμε επιτέλους εμείς δεν μυλαμε δεν ξέρω τι φάση η μικρή μια λέει μαμά αλλά όχι συνιδιτα κάτι τατατατα κάνει τους προηγούμενους μήνες πιο Πόλα έλεγε  τώρα σταμάτησε πάλι ..... Π θα πάει θα μιλήσει..

Να είσαι καλά ❤️ ....θα περπατήσει ξαφνικά θα δεις εμένα μέσα σε δύο μέρες περπάτησε δλδ τι εννοώ την έπιαναν από τα χέρια να την βοηθήσω και δεν περπάταγε καθότανε κάτω να μπουσουλαει και ξαφνικά σε μια μέρα έκανε βήματα  δλδ μέσα σε  μια εβδομάδα ξεπετάχτηκε πολύ απότομα δεν το περίμενα τώρα την κυνηγάω υπομονή θα δεις θα περπατήσει.... Πόσο είναι τωρα η μικρή ?? Καλά και εμένα δεν λέει και πολλά μην φανταστείς αρνητέ να μηλησει καλέ😂

Καλησπέρα!! Τελείως τυχαία μπήκα σήμερα και είδα ότι έγραφες ότι θα γεννήσεις στις 16!! Γέννησες; εύχομαι όλα καλά!!

Καλησπέρα σε όλες!! Κορίτσια νομίζω τσάμπα ανησυχείτε για την ομιλία μια χαρά τα κάνουν όλα τα παιδάκια,άσε που δεν σε αφήνουν οι παιδίατροι ήσυχο,αν δούν κάτι ύποπτο θα σας πρηξουν να το ψάξετε... Εμένα λέει κάποιες λεξουλες και μιμείται κλπ όλα αυτά που κάνουν και τα δικά σας...αλλά για την ομιλία μου είπε η παιδίατρος ότι είναι αρκετά προχωρημένη και να μην τα έλεγε αυτά δεν θα ανησυχούσαμε δηλαδή... Νομίζω δεν θα βάζει γλώσσα μέσα της και ποπό κάτω... αφήστε τα! Ζωή να έχει το κοριτσάκι μου δεν κάθεται πουθενά όμως!!! Βλέπω αλλά μωρά ήρεμα και τα θαυμάζω χαχαχαχα! Η δικιά μου είναι με τις φάσεις της εννοείται, είναι σχετικά συνεργάσιμη για να μην λέω μόνο τα κακά, αλλά από ζουζουνια και σκανδαλιά άλλο τίποτα!!! και αγχώνομαι πώς θα βγει η δεύτερη 🙄😅 διότι σκέφτομαι αυτή στην κοιλιά ήταν ήσυχη και βγήκε θηρίο, αυτή που κυοφορω τώρα δεν φαντάζεστε τί πάρτυ διοργανώνει κάθε μέρα στην κοιλιά μου,με πονάει κάποιες φορές...και αναρωτιέμαι τί θα κάνει όταν βγεί!!!! Αυτααα! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...