Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας πω και εγώ τα νέα μας! Χθες είχαμε ντοπλερ και γιατρό... 32+1 χθες τα ζουζούνια μας ήταν 1850 ο ένας και 1950 ο άλλος...αντιστάσεις αρτηρίες πλακούντα υγρά κλπ όλα άψογα! Κ ο τράχηλος 3,1... οπότε εκεί που το αρχικό πλάνο ήταν 35 με 36 εβδομάδα τώρα πήγαμε στην 38η! Το μόνο αρνητικό σχετικά είναι ότι το στομάχι μου συνεχίζει να είναι χάλια οπότε επίσημα είμαι- 10 κιλά!! Βέβαια αφού δεν επηρεάζονται τα ζουζούνια λίγο το κακό! 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, nina21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας πω και εγώ τα νέα μας! Χθες είχαμε ντοπλερ και γιατρό... 32+1 χθες τα ζουζούνια μας ήταν 1850 ο ένας και 1950 ο άλλος...αντιστάσεις αρτηρίες πλακούντα υγρά κλπ όλα άψογα! Κ ο τράχηλος 3,1... οπότε εκεί που το αρχικό πλάνο ήταν 35 με 36 εβδομάδα τώρα πήγαμε στην 38η! Το μόνο αρνητικό σχετικά είναι ότι το στομάχι μου συνεχίζει να είναι χάλια οπότε επίσημα είμαι- 10 κιλά!! Βέβαια αφού δεν επηρεάζονται τα ζουζούνια λίγο το κακό! 

Αχ πραγματικά είστε αξιοθαύμαστες εσείς με τα δίδυμα! Έχεις τα 2πλάσια κιλά μέσα στην  κοιλίτσα σου... 2 παιδάκια που μεγαλώνουν, κλωτσάνε.. μου φαίνεται απίστευτο. Εδώ εγώ με ένα μωρό και πλέον δυσκολεύομαι αφάνταστα.

Χίλια μπράβο!!! Μόνο καλά νέα να ακούμε κορίτσια!! Μπαίνει και Σεπτέμβρης.. πλησιάζουμε! Εγώ, να μαστε καλά,  γύρω στις 19-20/10 θα γεννήσω..

 

  • Μου αρέσει 6

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Dimitra97 είπε:

Κοοριτσι μου σου εύχομαι  όλα να πάνε καλά ♥️  να σε ρωτήσω κάτι είχες θέμα με τον τραχιλο και σ έκαναν ένεση κορτιζόνης σε ρωτάω γτ έχω και εγω  πιθανότητα πρωορου τοκετού και περνώ προγεστερόνη   και την Τεταρτη θα τον μετριάσουμε  ο έχω το ντομπλερ .....ανχονομαι η αλήθεια είναι και δεν κάνω τίποτα ούτε δουλειές τίποτα όλο κάθομαι 

Σ' ευχαριστω πολυ!!Ευτυχως, εχει αρχισει να καλυτερευει, οποτε ελπιζουμε οτι ισως το ξεπερασει τελικα...Εγω δεν εχω θεμα με τον τραχηλο μεχρι στιγμης, απλα λογω της ανατομικης ανωμαλιας που εχω στη μητρα, εχω εξ αρχης αυξενες πιθανοτητες για προωρο τοκετο. Τις ενεσεις τις ειχα κανει και στην 1η εγκυμοσυνη αλλα ευτυχως φτασαμε τις 38 εβδομαδες. Με την ιδια λογικη τις καναμε και τωρα. Καλα κανεις και προσεχεις γενικα!Ευχομαι να μην εχει μειωθει και να πανε ολα τελεια!

  • Μου αρέσει 3

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Αχ πραγματικά είστε αξιοθαύμαστες εσείς με τα δίδυμα! Έχεις τα 2πλάσια κιλά μέσα στην  κοιλίτσα σου... 2 παιδάκια που μεγαλώνουν, κλωτσάνε.. μου φαίνεται απίστευτο. Εδώ εγώ με ένα μωρό και πλέον δυσκολεύομαι αφάνταστα.

Χίλια μπράβο!!! Μόνο καλά νέα να ακούμε κορίτσια!! Μπαίνει και Σεπτέμβρης.. πλησιάζουμε! Εγώ, να μαστε καλά,  γύρω στις 19-20/10 θα γεννήσω..

 

Για να πω την αλήθεια με εξαίρεση το στομάχι είμαι σε εξαιρετική κατάσταση! Προς το παρόν κάνω τα πάντα κανονικά, δεν νιώθω να περιορίζομαι σε κάτι... Κ η κοιλίτσα δεν είναι πολύ μεγάλη! Αλήθεια απορώ που χωράνε τα ψυχουλακια μου... εμείς όπως τα υπολογίζω πάμε για τέλη Σεπτέμβρη 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nina21 είπε:

Για να πω την αλήθεια με εξαίρεση το στομάχι είμαι σε εξαιρετική κατάσταση! Προς το παρόν κάνω τα πάντα κανονικά, δεν νιώθω να περιορίζομαι σε κάτι... Κ η κοιλίτσα δεν είναι πολύ μεγάλη! Αλήθεια απορώ που χωράνε τα ψυχουλακια μου... εμείς όπως τα υπολογίζω πάμε για τέλη Σεπτέμβρη 

μπράβο μπράβο! εγώ που έχω 1 η κοιλιά μου ειναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!!! και δυσκολεύομαι να κάνω τα περισσότερα.

:wub:

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, gigi 72 είπε:

Τα ίδια είμαι και εγώ.. Έχω τρομερή δυσπεψία με αποτέλεσμα να κάνω ταχυκαρδίες.. Μπορεί να κάνω και 5 ώρες να χωνέψω.. Όλο ρεύομαι.. Και τρώω πολύ λίγο γιατί το μωρό είναι ψηλά και μου πιέζει όλα τα συστήματα προς τα πάνω...Μόνο Μαλοξ σε σιρόπι με γευσι λεμόνι.. Πρωί βράδυ καμία φορά.. Βράδυ όμως απαραίτητο.. Μου είπε ο γιατρός άφοβα.. 

Έλα ρε σι τόσο πολύ εε.....παντός δεν είχα ξαναπάθει καούρα δεν ήξερα καν πως είναι δεν παλευτε η αλήθεια είναι ιδικά αν δεν μπορείς να κοιμηθείς είναι βάσανο και εμένα είναι ψηλά την νιοθω πολύ ψηλά την μπέμπα στο στομάχι μ... Την τρίτη ο έχω ραντεβού θα του πω γτ δεν αντέχετε η καούρα 

1 ώρα πρίν, katerinaki 86 είπε:

Σ' ευχαριστω πολυ!!Ευτυχως, εχει αρχισει να καλυτερευει, οποτε ελπιζουμε οτι ισως το ξεπερασει τελικα...Εγω δεν εχω θεμα με τον τραχηλο μεχρι στιγμης, απλα λογω της ανατομικης ανωμαλιας που εχω στη μητρα, εχω εξ αρχης αυξενες πιθανοτητες για προωρο τοκετο. Τις ενεσεις τις ειχα κανει και στην 1η εγκυμοσυνη αλλα ευτυχως φτασαμε τις 38 εβδομαδες. Με την ιδια λογικη τις καναμε και τωρα. Καλα κανεις και προσεχεις γενικα!Ευχομαι να μην εχει μειωθει και να πανε ολα τελεια!

Α κατάλαβα....μακάρι θα δούμε την Τετάρτη π έχω ραντεβού έχω πολύ αγωνία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου είπε ο γιατρός ότι την 34η εβδομάδα πρέπει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού. Ξέρει καμία ποιος το κάνει αυτό; Πας σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό ή πρέπει να πας στο γιατρό; Σκέφτομαι βέβαια να ρωτήσω και την εμβρυομητρικο εγώ η οποία θα με δει την 33η εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Margr είπε:

Κορίτσια μου είπε ο γιατρός ότι την 34η εβδομάδα πρέπει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού. Ξέρει καμία ποιος το κάνει αυτό; Πας σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό ή πρέπει να πας στο γιατρό; Σκέφτομαι βέβαια να ρωτήσω και την εμβρυομητρικο εγώ η οποία θα με δει την 33η εβδομάδα. 

Και εγώ έκανα την 33 εβδομάδα.. Ο γιατρός ο ίδιος μου πήρε υγρά και τα πήγα στο μικροβιολογικο.. Αυτοί έστειλαν τα αποτελέσματα στον γιατρό μετά με μέιλ.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Margr είπε:

Κορίτσια μου είπε ο γιατρός ότι την 34η εβδομάδα πρέπει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού. Ξέρει καμία ποιος το κάνει αυτό; Πας σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό ή πρέπει να πας στο γιατρό; Σκέφτομαι βέβαια να ρωτήσω και την εμβρυομητρικο εγώ η οποία θα με δει την 33η εβδομάδα. 

Κι εγω εκανα στην αρχη της εγκυμοσυνης και στις 32 εβδομαδες.Ο γυναικολογος σου παιρνει το δειγμα και το πας σε μικροβιολογικο.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Margr είπε:

Κορίτσια μου είπε ο γιατρός ότι την 34η εβδομάδα πρέπει να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού. Ξέρει καμία ποιος το κάνει αυτό; Πας σε οποιοδήποτε μικροβιολογικό ή πρέπει να πας στο γιατρό; Σκέφτομαι βέβαια να ρωτήσω και την εμβρυομητρικο εγώ η οποία θα με δει την 33η εβδομάδα. 

Εγώ έκανα στην αρχή της εγκυμοσύνης και μάλλον θα ξανακάνω τώρα...όπως είπαν τα κορίτσια ο ίδιος ο γιατρός σου παίρνει το δείγμα,σαν τέστ Παπ... Νομίζω γίνεται και έξω σε μικροβιολικο αλλά δεν υπάρχει λόγος αφού το κάνει ο γιατρός...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι σε πανικό. Δε ξέρω γιατί αγχώθηκα τόσο αλλά έμαθα ότι ήρθα πριν 3 μέρες σε επαφή με άτομο που σήμερα βγήκε θετικό σε κορονοιο κ μ Έχει πιάσει τρομερό άγχος, φοβάμαι μη κόλλησα αν κ λογικά δε μπορούσε να μεταδίδει τότε που λογικά θα το άρπαξε κι αυτός. Φοβάμαι γιατί ακούμε διάφορα κ επειδή έχω αυτή τη στιγμή πολύ χαμηλό αιματοκρίτη κ έχω γι αυτό κ ταχυπαλμία συνέχεια φοβάμαι μη κολλήσω κ παθω κάτι σοβαρό , ηρεμήστε με λίγο... το πέρασε καμία στην εγκυμοσυνη κι αν ναι σε τι κατάσταση? Φοβάμαι λόγω αιματοκρίτη 

Μη φοβάσαι δεν κολλησες .Η συγκεκριμένη μεταλλαξη που κυκλοφορεί δινει μετα απο 2 ημερες συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Τι κάνετε?? Εγώ μπήκα στην 35η εβδομάδα και πραγματικά δε βλέπω την ώρα να γεννήσω. Νιώθω συνέχεια την κοιλιά μου πολυ βαριά, πονάω κάτω χαμηλά, δε μπορώ να περπατήσω σχεδόν καθόλου, λαχανιάζω με το παραμικρό και βασικα το μονο που κανω ειναι να ξαπλώνω αλλά και ετσι με πονάει πολυ η μέση μου! Όταν μαλιστα τρώω τότε ξεκινάει το μαρτύριο της βαριάς και σκληρής κοιλιάς. Καφέ πλέον βγάζω και ξαπλωμένη...χαχχα δεν ξέρω αν θέλω να κλάψω ή να γελάσω. Γενικά θέλω να δηλώσω: ΤΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?!

Πολυ γκρινιαξα ομως...υπαρχει και ενα θετικό, προς το παρόν κοιμάμαι καλά τα βράδια!!

Εσείς πως είστε? Πως την περνάτε αυτήν τη φάση? Έχω ακούσει για άλλες κοπέλες που κάνουν γυμναστική μέχρι και πριν γεννήσουν και απορώ. Εγώ τη σταμάτησα από 7μιση μηνών που κολλησα και covid και από τότε δεν ξαναπήγα και ούτε και το διανοούμαι.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Τι κάνετε?? Εγώ μπήκα στην 35η εβδομάδα και πραγματικά δε βλέπω την ώρα να γεννήσω. Νιώθω συνέχεια την κοιλιά μου πολυ βαριά, πονάω κάτω χαμηλά, δε μπορώ να περπατήσω σχεδόν καθόλου, λαχανιάζω με το παραμικρό και βασικα το μονο που κανω ειναι να ξαπλώνω αλλά και ετσι με πονάει πολυ η μέση μου! Όταν μαλιστα τρώω τότε ξεκινάει το μαρτύριο της βαριάς και σκληρής κοιλιάς. Καφέ πλέον βγάζω και ξαπλωμένη...χαχχα δεν ξέρω αν θέλω να κλάψω ή να γελάσω. Γενικά θέλω να δηλώσω: ΤΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?!

Πολυ γκρινιαξα ομως...υπαρχει και ενα θετικό, προς το παρόν κοιμάμαι καλά τα βράδια!!

Εσείς πως είστε? Πως την περνάτε αυτήν τη φάση? Έχω ακούσει για άλλες κοπέλες που κάνουν γυμναστική μέχρι και πριν γεννήσουν και απορώ. Εγώ τη σταμάτησα από 7μιση μηνών που κολλησα και covid και από τότε δεν ξαναπήγα και ούτε και το διανοούμαι.

Kai egw akrivos ta idia...35+6 omws egw den koimame oute ta vradia.asta na pane den antexw alo...perimenw pos kai pos na teliosei olo auto.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irini85 είπε:

@Simona μήπως να κάναμε κανένα μασάζ?? Είχα κάνει πριν 2 εβδομάδες και κάπως με ηρεμήσε αλλα κρατησε 3 μερες...μετα πάλι τα ίδια...!!!

Eixa kanei kai egw voithaei einai h alitheia alla opos les gia ligo opote asto tha kanoume ipomoni...den emine poli.Tin nixta den koimithika pali,ksipnousa kathe mia ora full stin idrota kai allaza mplouzakia sinexia kai gia toualeta ennoeitai...asta na pane zorika pragmata.Perimenw na genisw pos kai pos....anipomonw na dw kai tin mpempa mou❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...