Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2022❤️


Recommended Posts

54 minutes ago, vaso_mpempis said:

Καλημερα!!! Επειδη τα εχω κανει κι εγω αυτα τα σεμιναρια προ covid δια ζωσης ηταν εξαιρετικα.. τα καναμε μαζι με τον αντρα μου γιατι ηταν προαπαιτουμενο για να μπει στη γεννα (αν τελικα γεννουσα με φυσιολογικο)

Τωρα δεν ξερω τι ισχυει.. αλλα ρωτηστε για τον μπαμπα.

Κι εγω στο Ελενα θα γεννησω παλι. Κατα πασα πιθανοτητα 20/10. 

Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη ημασταν με τον αντρα και το μωρο μονοι μας σε 1κλινο και ειχαμε μεγαλη  βοηθεια απο τις μαιες σε ολα.

Εχει εξαιρετικο τμημα θηλασμου επισης. 

Οσο για τη λιστα, εγω ειχα παρει μεχρι και σεντονια δικα μου μαζι μου καθως δημοσιο.. και δε χρειαστηκα τπτ και ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Βεβαια.. σου παρεχουν πολλα πραγματα τελικα παραδοξως... το 2019 που γεννησα τουλαχιστον.. 

Αντε με το καλο κοροτσια...

 

Καλημέρα.

Επειδή Έλενα θα γεννήσω, τι είναι αυτό που ΔΕΝ σου παρέχουν και πρέπει να πάρεις ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!!! Επειδη τα εχω κανει κι εγω αυτα τα σεμιναρια προ covid δια ζωσης ηταν εξαιρετικα.. τα καναμε μαζι με τον αντρα μου γιατι ηταν προαπαιτουμενο για να μπει στη γεννα (αν τελικα γεννουσα με φυσιολογικο)

Τωρα δεν ξερω τι ισχυει.. αλλα ρωτηστε για τον μπαμπα.

Κι εγω στο Ελενα θα γεννησω παλι. Κατα πασα πιθανοτητα 20/10. 

Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη ημασταν με τον αντρα και το μωρο μονοι μας σε 1κλινο και ειχαμε μεγαλη  βοηθεια απο τις μαιες σε ολα.

Εχει εξαιρετικο τμημα θηλασμου επισης.

Οσο για τη λιστα, εγω ειχα παρει μεχρι και σεντονια δικα μου μαζι μου καθως δημοσιο.. και δε χρειαστηκα τπτ και ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Βεβαια.. σου παρεχουν πολλα πραγματα τελικα παραδοξως... το 2019 που γεννησα τουλαχιστον..

Αντε με το καλο κοροτσια...

 

Αχ τι ωραία, γιατί κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι πρέπει να πάρω τα πάντα μαζί μου. Θα ξεκινήσω να φτιάχνω λίστα μαιευτηρίου πάντως και θα τη μοιραστώ μαζί σας, για να μου πείτε τη γνώμη σας ειδικά όσες έχετε γεννήσει στο Έλενα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zouko είπε:

Καλημέρα.

Επειδή Έλενα θα γεννήσω, τι είναι αυτό που ΔΕΝ σου παρέχουν και πρέπει να πάρεις ;

Θεωρητικα τα παρεχουν ολα. (Εκτος απο ρουχα εννοειται  χαχα)

Εγω εκατσα 4 μερες. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν αλλαζαν τα σεντονια μου ηρθαν την επομενη μερα και οσο να ναι ειχαν λερωθει. Ευτυχως ειχα παρει.

Επισης ενα απογευμα δεν ειχαν πανες στην αλλαξιερα για αρκετη ωρα (εγω ειχα ετσι κι αλλιως παρει δικες μου)

Αυτα τα θεωρω πολυ ασημαντα μπροστα στα θετικα. Να πατε σε μονοκλινο κοριτσια.. πληρωνεις ενα μικρο ποσο τη μερα αλλα αξιζει.

Και το μωρακι το εχεις εκει συνεχεια ειναι υπεροχο. Τα πρωινα πας παιδιατρο.. το κανουν μπανακι τους δινεις καθαρα ρουχα.. και μετα παλι μαζι.. και σου δειχνουν πως να το αλλαζεις.. πως να το πλενεις... 

Εμεις γυρισαμε σπιτι και μεχρι και.ο αντρας μου ηταν ετοιμος.. 2 μερες που πονουσα τα εκανε αυτος ολα του εδειξαν και τα εμαθε τελεια. 

Θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα να αλλαξω το παιδι μου λεει  ο αντρας μου "να ξεβγαζεις λιγο με νερο τωρα στην αρχη το μωρομαντηλο να φευγει το πολυ σαπουνακι που εχει πανω...." χαχαχα σοκ εγω.. και διαφορα αλλα που του ειχαν μαθει.

Πραγματικα εχω μια πολυ καλη εμπειρια.. ελπιζω να ειναι ετσι παλι

 

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vaso_mpempis είπε:

Θεωρητικα τα παρεχουν ολα. (Εκτος απο ρουχα εννοειται  χαχα)

Εγω εκατσα 4 μερες. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν αλλαζαν τα σεντονια μου ηρθαν την επομενη μερα και οσο να ναι ειχαν λερωθει. Ευτυχως ειχα παρει.

Επισης ενα απογευμα δεν ειχαν πανες στην αλλαξιερα για αρκετη ωρα (εγω ειχα ετσι κι αλλιως παρει δικες μου)

Αυτα τα θεωρω πολυ ασημαντα μπροστα στα θετικα. Να πατε σε μονοκλινο κοριτσια.. πληρωνεις ενα μικρο ποσο τη μερα αλλα αξιζει.

Και το μωρακι το εχεις εκει συνεχεια ειναι υπεροχο. Τα πρωινα πας παιδιατρο.. το κανουν μπανακι τους δινεις καθαρα ρουχα.. και μετα παλι μαζι.. και σου δειχνουν πως να το αλλαζεις.. πως να το πλενεις... 

Εμεις γυρισαμε σπιτι και μεχρι και.ο αντρας μου ηταν ετοιμος.. 2 μερες που πονουσα τα εκανε αυτος ολα του εδειξαν και τα εμαθε τελεια. 

Θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα να αλλαξω το παιδι μου λεει  ο αντρας μου "να ξεβγαζεις λιγο με νερο τωρα στην αρχη το μωρομαντηλο να φευγει το πολυ σαπουνακι που εχει πανω...." χαχαχα σοκ εγω.. και διαφορα αλλα που του ειχαν μαθει.

Πραγματικα εχω μια πολυ καλη εμπειρια.. ελπιζω να ειναι ετσι παλι

 

Άρα καλού κακού να έχουμε ένα ζευγάρι σεντόνια έξτρα και πάνες για το μπεμπακι. Πόσα φανελάκια και φορμακια να έχουμε για το μωρό; 3-4; Περισσότερα; 

Ένας από τους λόγους που επέλεξε να πάω στο Έλενα (πέρα από τον γιατρό) ήταν για να είμαι σε μονοκλινο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Margr είπε:

Άρα καλού κακού να έχουμε ένα ζευγάρι σεντόνια έξτρα και πάνες για το μπεμπακι. Πόσα φανελάκια και φορμακια να έχουμε για το μωρό; 3-4; Περισσότερα; 

Ένας από τους λόγους που επέλεξε να πάω στο Έλενα (πέρα από τον γιατρό) ήταν για να είμαι σε μονοκλινο. 

Και για μενα ηταν ο κυριοτερος λογος. 

Εγω θα παρω 2 σετ για καθε μερα που θα ειμαι εκει. Ισως ειμαι υπερβολικη αλλα σιγουρα θελει 1 σετ τη μερα που το κανουν μπανιο... 10-12 πανες το 24ωρο.. ολο και καποιο ατυχημα μπορει να εχουμε...

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια με το καλό τα μωράκια μας. Βρίσκομαι στην 29 εβδομάδα και από την 27 έχω ξεκινήσει να έχω πετρώματα δεξιά και πίσω της κοιλιάς, ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω μαγνήσιο αλλά συνέχιζαν και σήμερα ξεκίνησα τα adalat και κολπική προγεστερονη. Γενικά δεν κουράζομαι αλλά έχω φοβηθεί πόλυ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Lenast είπε:

Καλησπέρα κορίτσια με το καλό τα μωράκια μας. Βρίσκομαι στην 29 εβδομάδα και από την 27 έχω ξεκινήσει να έχω πετρώματα δεξιά και πίσω της κοιλιάς, ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω μαγνήσιο αλλά συνέχιζαν και σήμερα ξεκίνησα τα adalat και κολπική προγεστερονη. Γενικά δεν κουράζομαι αλλά έχω φοβηθεί πόλυ. 

Καλησπερα.. αν οι συσπασεις δεν ειναι οργανωμενες ειναι απολυτως φυσιολογικες. Ολες λιγο πολυ εχουμε και ειδικα οσο περναει ο καιρος θα ερθουν και οι braxton που ειναι προπαρασκευαστικες.

Κανε οτι σου λεει ο γιατρος και ολα θα πανε καλα 

Κι εγω ειχα στον 5ο σταματησαν και τωρα παλι κανω που και που ειμαι 29η κι εγω και παιρνω απο 12εβδ μαγνησιο  

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Lenast είπε:

Καλησπέρα κορίτσια με το καλό τα μωράκια μας. Βρίσκομαι στην 29 εβδομάδα και από την 27 έχω ξεκινήσει να έχω πετρώματα δεξιά και πίσω της κοιλιάς, ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινήσω μαγνήσιο αλλά συνέχιζαν και σήμερα ξεκίνησα τα adalat και κολπική προγεστερονη. Γενικά δεν κουράζομαι αλλά έχω φοβηθεί πόλυ. 

Κι εγω απο τις 25 εβδομαδες και μετα ξεκινησα να εχω συσπασεις που στις 28 πια εγιναν πολυ εντονες και κατα διαστηματα τακτικες. Αφου επικοινωνησα με τον γιατρο μου και με ειδε, ηρεμησα καπως γιατι ειχα αγχωθει κι εγω. Μου αυξησε την προγεστερονη και το μαγνησιο και μου συνεστησε ξεκουραση. Οι συσπασεις συνεχιζουν ακομα κανονικοτατα βεβαια, απλα εγω δεν αγχωνομαι πλεον, οπως στην αρχη...παιζει και αυτο το ρολο του!Αυτο που μου ειχε πει παντως ο γιατρος μου ειναι οτι 10-15 συσπασεις σε ατακτα χρονικα διαστηματα μεσα στην ημερα, θεωρουνται φυσιολογικες και δε μας πειραζουν. Εγω βεβαια εχω πολυ περισσοτερες αλλα και παλι μεχρι στιγμης δε μου εχουν δημιουργησει καποιο θεμα...Σιγουρα χρειαζεται ξεκουραση και εφοσον ο γιατρος σου σου πει οτι ολα ειναι καλα, να προσπαθησεις να μην αγχωνεσαι...

  • Μου αρέσει 1

H2Vhp2.png3ieAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 11:02 ΠΜ, Margr είπε:

@Rafailiapan σε ευχαριστώ πολύ! Το τηλ πιστεύω θα το βρω στο site! Τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά και πόσα είναι; Είπαν σε ποιο μήνα είναι καλύτερα να τα παρακολουθήσουμε; Εγώ μόλις μπήκα στον 7ο! 

Στο Έλενα θα γεννήσω οπότε ναι σίγουρα θα τα παρακολουθησω! 

Δεν θυμάμαι από ποια εβδομάδα ακριβώς είναι...αλλά νομίζω είναι όλο το τρίτο τρίμηνο...δεν νομίζω να σου πούνε ότι δεν μπορείς να παρακολουθήσεις, δύο ήταν τα μαθήματα διαδικτυακά.. ξέρω ότι τα επόμενα είναι αρχές Σεπτεμβρίου...δεν ξέρω αν από Οκτώβρη γίνουν από κοντά,θα σε γελάσω..πάρε τηλέφωνο να συννενοηθεις,θα σε εξυπηρετήσουν καλά πιστεύω 

On 8/8/2022 at 11:13 ΠΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλημερα!!! Επειδη τα εχω κανει κι εγω αυτα τα σεμιναρια προ covid δια ζωσης ηταν εξαιρετικα.. τα καναμε μαζι με τον αντρα μου γιατι ηταν προαπαιτουμενο για να μπει στη γεννα (αν τελικα γεννουσα με φυσιολογικο)

Τωρα δεν ξερω τι ισχυει.. αλλα ρωτηστε για τον μπαμπα.

Κι εγω στο Ελενα θα γεννησω παλι. Κατα πασα πιθανοτητα 20/10. 

Ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενη ημασταν με τον αντρα και το μωρο μονοι μας σε 1κλινο και ειχαμε μεγαλη  βοηθεια απο τις μαιες σε ολα.

Εχει εξαιρετικο τμημα θηλασμου επισης.

Οσο για τη λιστα, εγω ειχα παρει μεχρι και σεντονια δικα μου μαζι μου καθως δημοσιο.. και δε χρειαστηκα τπτ και ειχα το κεφαλι μου ησυχο. Βεβαια.. σου παρεχουν πολλα πραγματα τελικα παραδοξως... το 2019 που γεννησα τουλαχιστον..

Αντε με το καλο κοροτσια...

 

Ναι όλα αυτά που λες τα έχω ακούσει και εγώ από τη κουμπάρα μου. αυτή τη στιγμή απαγορεύεται να είναι ο άντρας στη γέννα λόγω κόβιντ,μας είπαν όμως στα μαθήματα ότι αν αλλάξει κάτι στα μέτρα του κόβιντ και επιτρέπεται η είσοδος στον μπαμπά θα πάρουμε τηλέφωνο να μας δώσουν την πιστοποίηση ότι παρακολούθησε,έχουν κρατήσει ποιοι μπαμπάδες ήταν στα μαθήματα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω, νιώθετε ποτέ πίεση από κάτω;; σαν βάρος... έχει τώρα 2 μέρες που το νιώθω.. καλά δε το συζητώ για τη συχνοουρία, έχει πάει σε άλλο επίπεδο

Είμαι 29η

  • Μου αρέσει 2

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 2:38 PM, vaso_mpempis said:

Θεωρητικα τα παρεχουν ολα. (Εκτος απο ρουχα εννοειται  χαχα)

Εγω εκατσα 4 μερες. Το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι δεν αλλαζαν τα σεντονια μου ηρθαν την επομενη μερα και οσο να ναι ειχαν λερωθει. Ευτυχως ειχα παρει.

Επισης ενα απογευμα δεν ειχαν πανες στην αλλαξιερα για αρκετη ωρα (εγω ειχα ετσι κι αλλιως παρει δικες μου)

Αυτα τα θεωρω πολυ ασημαντα μπροστα στα θετικα. Να πατε σε μονοκλινο κοριτσια.. πληρωνεις ενα μικρο ποσο τη μερα αλλα αξιζει.

Και το μωρακι το εχεις εκει συνεχεια ειναι υπεροχο. Τα πρωινα πας παιδιατρο.. το κανουν μπανακι τους δινεις καθαρα ρουχα.. και μετα παλι μαζι.. και σου δειχνουν πως να το αλλαζεις.. πως να το πλενεις... 

Εμεις γυρισαμε σπιτι και μεχρι και.ο αντρας μου ηταν ετοιμος.. 2 μερες που πονουσα τα εκανε αυτος ολα του εδειξαν και τα εμαθε τελεια. 

Θυμαμαι την πρωτη φορα που πηγα να αλλαξω το παιδι μου λεει  ο αντρας μου "να ξεβγαζεις λιγο με νερο τωρα στην αρχη το μωρομαντηλο να φευγει το πολυ σαπουνακι που εχει πανω...." χαχαχα σοκ εγω.. και διαφορα αλλα που του ειχαν μαθει.

Πραγματικα εχω μια πολυ καλη εμπειρια.. ελπιζω να ειναι ετσι παλι

 

A, άψογα. Σεντονάκια για το μωρό είχα σκεφτεί, για μένα όχι !! Θα το σημειώσω και αυτό.

 

Σημερα πάντως είμαι λίγο αγχωμένη. Δεν έχω καταλάβει τον μπέμπη, ενώ συνήθως όταν κάθομαι όπως είμαι (σε καρέκλα γραφείου), νιώθω μικρές κλωτσίτσες. Ηπια τώρα χυμο και έφαγα σνακ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , zouko είπε:

A, άψογα. Σεντονάκια για το μωρό είχα σκεφτεί, για μένα όχι !! Θα το σημειώσω και αυτό.

 

Σημερα πάντως είμαι λίγο αγχωμένη. Δεν έχω καταλάβει τον μπέμπη, ενώ συνήθως όταν κάθομαι όπως είμαι (σε καρέκλα γραφείου), νιώθω μικρές κλωτσίτσες. Ηπια τώρα χυμο και έφαγα σνακ....

Δωστου λιγο χρονο... 

Σ εμενα το μονο που "πιανει" ειναι το κρυο νερο... αλλα κρυο. Γεμιζω ενα ποτηρι παγακια και ριχνω νερο μεσα.

Παντως κι εμενα η μπεμπα μου το εχει κανει αυτο κανα 2 φορες.. ειδικα οταν κουραζομαι.. κανουν εξοικονομηση ενεργειας τα εξυπνουλια..

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ρωτήσω, νιώθετε ποτέ πίεση από κάτω;; σαν βάρος... έχει τώρα 2 μέρες που το νιώθω.. καλά δε το συζητώ για τη συχνοουρία, έχει πάει σε άλλο επίπεδο

Είμαι 29η

Akrivos to idio niothw kai egw edw kai 2 evdomades kai proxtes pou ekana to doppler to eipa sto giatro mou kai eipe oti einai fisiologiko na min agxonoume.Megalonei to moro kai piezei.estanomai varos,piesi les kai tha skasw.emena me ponane kai ta kokala apo kato ores ores den mporo na perpatisw.etoimazete to soma gia ton toketo.etsi einai apo tin fisi,den kserei oti egw tha kanw kaiseriki.33εβ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vaso_mpempis said:

Δωστου λιγο χρονο... 

Σ εμενα το μονο που "πιανει" ειναι το κρυο νερο... αλλα κρυο. Γεμιζω ενα ποτηρι παγακια και ριχνω νερο μεσα.

Παντως κι εμενα η μπεμπα μου το εχει κανει αυτο κανα 2 φορες.. ειδικα οταν κουραζομαι.. κανουν εξοικονομηση ενεργειας τα εξυπνουλια..

Θα το δοκιμάσω τώρα, μήπως πιάσει .

Εξοικονόμηση ενέργειας τώρα που θέλουμε να κουνιούνται, και εαν βγούνε απο την κοιλιά δεν βάζουν κώλο κάτω ! Αχ, αμάν.

Στο έχει κάνει ε ; Εχω αγχωθεί , όπως έχω πει είναι το πρώτο, και δεν έχω εμπειρία , όλα μου φαίνοντια καινούρια και φοβάμαι με το παραμικρό.

 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...