Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 ώρες πρίν, Xristina96 είπε:

Από τον ΕΟΠΥΥ δικαιούμαστε 4 φορές φάρμακα. Η πρώτη απόφαση αφορά για 2 φορές φάρμακα και μετά ξανά περνάς, παίρνεις την δεύτερη απόφαση για άλλες δύο φορές πάλι. Πχ εγώ έχω την απόφαση για 3.600 menopur, με αυτήν την απόφαση μπορώ μετά από 4 μήνες από την πρώτη διέγερση μπορώ να ξανά πάρω αλλά 3.600.

Εάν θελήσω ξανά, περνάω πάλι επιτροπή με τα ίδια χαρτιά, απλά θα προσκομίσω την σαλπιγογραφια, τις πλάκες, και θα πάρω την δεύτερη και τελευταία απόφαση που θα αφορά άλλες 2 δόσεις των 3.600 μονάδων.

Σωστά🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Konna89 είπε:

Καλησπέρα , εγώ είχα στείλει συστημένα τα χαρτιά μ για να περάσουν από επιτροπή στα Γιάννενα.. από κει κ έπειτα κ ανάλογα την αναμονή αιτήσεων , γίνεται η επιτροπή .. στα Γιάννενα τότε γινόταν δυο φορές το μήνα.. 

Δεν παίζει ρόλο ποτέ θα σου εγκριθούν τα φάρμακα αλλά ποτέ θα κανείς την πρώτη σου φορά την διαδικασία ..

μέχρις δικαίωμα για 2 φορές να πάρεις δωρεάν φάρμακα από εοππυ αρκεί να έχουν περάσει 4 μήνες από την πρώτη προσπάθεια .. 

Εύχομαι να μην χρειαστεί η δεύτερη φορά ❤️

 

Απλά μην αφήσεις τελευταία στιγμή να στείλεις τα χαρτιά στην επιτροπή κ αργήσουν κ οι ίδιοι να περάσουν τα δικά σου έγγραφα .. παρε κ τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να σου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες για να μην έχεις άγχος 🙂🙂

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Η αλήθεια είναι ότι πέφτει και ο Αύγουστος που υπολειτουργούν όλα οπότε μέχρι μεσα Ιουλίου πρέπει να τα εχω στείλει. Απλώς φοβάμαι μήπως δεν ειναι πολύ εξυπηρετικοί στα τηλέφωνα για αυτό προσπαθώ να έχω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Ναι το γνωρίζω για τη 2η.. 

Να είσαι καλά!!

8 ώρες πρίν, Psaxnwfos είπε:

Καλημέρα κ από εμένα! Και εμείς θα μπούμε στην διαδικασία εξωσωματικης τον Σεπτέμβρη , μετά από σειρά εξετάσεων και πολύ σκέψη . Σε δυο εβδομάδες θα χρειαστεί να κάνω υστεροσκοπιση γτ υπάρχει υποψία πολύποδα … ώστε εάν οντως υπάρχει να τον αφαιρέσουμε. Όλα είναι οκ με εμένα αλλα είμαι 40 πλέον και δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο μιας κ υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα στο σπερμα του συζύγου, θα μας καθυστερήσει . Έχετε να μου προτείνετε κάτι ως προς την προετοιμασία αλλά και μια επιτυχία; Να σας πω ότι ήδη έχουμε περάσει επιτροπή και πάρει τα φάρμακα ( gonal and arvekap) 

Καλησπέρα! Και εγώ είμαι στην αρχή της διαδικασίας, τώρα θα μαζέψω τα χαρτιά για την επιτροπή, οπότε δεν ειμαι ειδική στο θέμα όπως άλλες κοπέλες, αλλά βρισκόμαστε σε παρόμοια κατασταση.. εγώ ειμαι οκ, το σπέρμα εχει θέμα.. αλλά λόγω δουλειάς μπορούμε από Οκτώβρη να ξεκινήσουμε. Ο συζυγος μου παίρνει προφερτίλ και σερπαφάρ σαν θεραπεία για να δυναμώσει το σπέρμα.. και αφαίρεσε και κιρσοκήλη πριν λιγους μήνες.. εσεις με το σπέρμα ακολουθείτε θεραπεία; Γιατί θα σας καθυστερήσει αυτό;

Μου έλυσες πάντως την απορία με την επιτροπή που είχα. Φοβομουν οτι άπαξ και εγκριθεί η χορηγηση φαρμάκων και τα πάρω ότι υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο για να γίνει η ωοληψία, αλλά μάλλον δεν ισχύει τελικά..

ο γυναικολόγος μου πάντως μου είπε οτι τις βιταμινες να μην σταματήσει να τις παίρνει ο σύζυγος μεχρι την ωοληψία

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κάνω φυσικούς κύκλους όμως αυτή τη φορά ο γιατρός επιμένει να πάρω λίγα φάρμακα μιας και βλέπει ότι οι ωοθήκες μου έχουν δυνατότητες. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Η δεξιά ωοθήκη μου είναι πιο παραγωγική σε σχέση με την αριστερη η οποία είναι λίγο τεμπέλα. Τον κύκλο που μας πέρασε έκανα ωοληψια με ωάριο από τη δεξιά ωοθήκη. Να πάρω φάρμακα σε αυτό τον κύκλο ή στον επόμενο? (με το σκεπτικό ότι οι ωοθήκες δουλεύουν εναλλάξ κάθε μήνα) Λέτε να μην έχει σχέση? Έκανα υπέρηχο σήμερα 1η ημέρα και μου είπε ο γυναικολόγος που με παρακολουθει στην επαρχία ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνω ξανά ωορρηξία από τα δεξιά και αυτό το μήνα. Καλύτερα να κάνω οιστραδιολη και fsh και αναλόγως προχωράω. Απλά ρωτάω αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι περισσότερο. 

Καλησπέρα! Αν και εμπειρία μου με τους φυσικούς είναι πολύ μικρή... θα σου πω μονο για τις δικές μου ωοθήκες! Η αριστερή μου πάντα κοιματε.... στους περασμένους δύο φυσικούς (πήρα κλομιφαινη... δεν ξέρω αν λέγεται τροποποιημενος) όλα τα ωάρια τα έδωσε η δεξιά!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα πήγα για τον 3ο υπέρηχο και μου ειπανε ότι Παρασκευή πάμε για ωοληψία.

Με.τον σύζυγο όμως δεν έχουμε έρθει σε επαφή μια βδομάδα λόγω περιόδου, αν σήμερα ανανεωθεί το σπέρμα επηρεάζει την Παρασκευή το δειγμα που θα δώσει;; δεν είναι χειρότερα να μείνει 10 μέρες χωρίς ανανέωση;

 

Πάντα μας έλεγαν οι εμβρυολογοι να ανανεώνει σπέρμα τουλάχιστον δύο μέρες πριν. Το 10 είναι πολλές μέρες ναι. Καλή σας επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Konna89 είπε:

Καλησπέρα , εγώ είχα στείλει συστημένα τα χαρτιά μ για να περάσουν από επιτροπή στα Γιάννενα.. από κει κ έπειτα κ ανάλογα την αναμονή αιτήσεων , γίνεται η επιτροπή .. στα Γιάννενα τότε γινόταν δυο φορές το μήνα.. 

Δεν παίζει ρόλο ποτέ θα σου εγκριθούν τα φάρμακα αλλά ποτέ θα κανείς την πρώτη σου φορά την διαδικασία ..

μέχρις δικαίωμα για 2 φορές να πάρεις δωρεάν φάρμακα από εοππυ αρκεί να έχουν περάσει 4 μήνες από την πρώτη προσπάθεια .. 

Εύχομαι να μην χρειαστεί η δεύτερη φορά ❤️

 

Απλά μην αφήσεις τελευταία στιγμή να στείλεις τα χαρτιά στην επιτροπή κ αργήσουν κ οι ίδιοι να περάσουν τα δικά σου έγγραφα .. παρε κ τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να σου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες για να μην έχεις άγχος 🙂🙂

Καλησπέρα, εμένα μου είχαν πει πως ως πρώτη ημερομηνία είναι της έγκρισης, όχι το πότε θα κάνω ωοληψια. 

Μάλιστα, για τον λόγο αυτό, επειδή άργησα να κάνω την πρώτη προσπάθεια, έχασα τα δεύτερα φάρμακα καθώς πέρασε ένας χρόνος και αναγκαστικά ξαναπέρασα επιτροπή.. Μιλάμε για ημέρες, κ πάλι δεν μου τα έδωσαν.. Κι ήταν κι η πανδημία γι αυτό είχα καθυστερήσει. 

4 ώρες πρίν, Ana21 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια...Χθες μεταφέραμε 2 βλαστοκυστες κατεψυγμενες. Χοριακη την άλλη Τετάρτη μου είπε ο γιατρός...Σκεφτομαι αυτή τη φορά να κάνω κανένα τεστακι, για να μη με φάει η αγωνία...Ποια ειναι η κατάλληλη μέρα;

Επειδή έχω καεί με το συγκεκριμένο θέμα κι έχω ρίξει άπειρο κλάμα, προτείνω τεστ ή το πρωί της χοριακης ή αντε το προηγούμενο πρωί. Πιο νωρίς όχι. Με το καλό ένα θετικό αποτέλεσμα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , lizard12 είπε:

Πάντα μας έλεγαν οι εμβρυολογοι να ανανεώνει σπέρμα τουλάχιστον δύο μέρες πριν. Το 10 είναι πολλές μέρες ναι. Καλή σας επιτυχία.

Μας είπαν να το ανανεώσει στο τηλ. Την Παρασκευή το πρωί θα γίνει η ωοληψία. Πριν καμιά ώρα έκανα και τις 2 αβερκαπ που μου ειπανε.

Ελπίζω όλα να έχουν γίνει σωστά.

Σε ευχαριστώ πολύ  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Καλησπέρα, εμένα μου είχαν πει πως ως πρώτη ημερομηνία είναι της έγκρισης, όχι το πότε θα κάνω ωοληψια. 

Μάλιστα, για τον λόγο αυτό, επειδή άργησα να κάνω την πρώτη προσπάθεια, έχασα τα δεύτερα φάρμακα καθώς πέρασε ένας χρόνος και αναγκαστικά ξαναπέρασα επιτροπή.. Μιλάμε για ημέρες, κ πάλι δεν μου τα έδωσαν.. Κι ήταν κι η πανδημία γι αυτό είχα καθυστερήσει. 

Επειδή έχω καεί με το συγκεκριμένο θέμα κι έχω ρίξει άπειρο κλάμα, προτείνω τεστ ή το πρωί της χοριακης ή αντε το προηγούμενο πρωί. Πιο νωρίς όχι. Με το καλό ένα θετικό αποτέλεσμα! 

Σ ευχαριστω...❤️

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2023 at 6:32 ΜΜ, Eflenew είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Να ξέρετε κορίτσια με βλέπετε τόσο συγκρατημένη όχι γιατί είμαι απαισιόδοξη σαν άτομο ή γκρινιάρα 😁 απλά έχω φάει πολλές ήττες από αρνητικές χοριακές στα πολλά χρόνια προσπαθειών, άρα είμαι πάντα έτοιμη για το γνωστό σε όλους αποτέλεσμα: το αρνητικό 🙄Θα δείξει την Παρασκευή..... Θα σας ενημερώσω. Υπάρχει άλλη κοπέλα που περιμένει χοριακή;

Χοριακή έχω αύριο...σήμερα έκανα τεστ, καλό, ακριβό που δείχνει 6 ημέρες νωρίτερα. Αρνητικότατο......... 7η εμβρυομεταφορά.........θα κάνω τυπικά αύριο τη χοριακή μου αλλά αυτα τα τεστ δείχνουν ήδη απο 10 μονάδες χοριακή, αν ήμουν έγκυος θα ειχε δείξει.....αρα και τα ροζ και τα καφε που είχα την 7η-8η ημερα εμβρυομεταφοράς δε σήμαιναν εμφύτευση...............

18 ώρες πρίν, Ana21 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια...Χθες μεταφέραμε 2 βλαστοκυστες κατεψυγμενες. Χοριακη την άλλη Τετάρτη μου είπε ο γιατρός...Σκεφτομαι αυτή τη φορά να κάνω κανένα τεστακι, για να μη με φάει η αγωνία...Ποια ειναι η κατάλληλη μέρα;

Έκανα και στην προηγούμενη εμβρυομεταφορά και σε αυτή το προηγούμενο πρωι.....αρνητικά τα τεστ...αρνητική η χοριακή την προηγούμενη φορά, αρνητική θα είναι και αύριο. Αν κάνεις πάρε αυτά που δείχνουν 6 ημέρες νωρίτερα. Ειναι πιο ακριβά αλλά έχουν ποσοστό 99%. Μην πάρεις τις ταινίες τεστ ή κανονικό που δείχνει με καθυστέρηση και τζάμπα φας στεναχώρια ενώ θα είσαι έγκυος. Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!!!!

  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Eflenew είπε:

Χοριακή έχω αύριο...σήμερα έκανα τεστ, καλό, ακριβό που δείχνει 6 ημέρες νωρίτερα. Αρνητικότατο......... 7η εμβρυομεταφορά.........θα κάνω τυπικά αύριο τη χοριακή μου αλλά αυτα τα τεστ δείχνουν ήδη απο 10 μονάδες χοριακή, αν ήμουν έγκυος θα ειχε δείξει.....αρα και τα ροζ και τα καφε που είχα την 7η-8η ημερα εμβρυομεταφοράς δε σήμαιναν εμφύτευση...............

Έκανα και στην προηγούμενη εμβρυομεταφορά και σε αυτή το προηγούμενο πρωι.....αρνητικά τα τεστ...αρνητική η χοριακή την προηγούμενη φορά, αρνητική θα είναι και αύριο. Αν κάνεις πάρε αυτά που δείχνουν 6 ημέρες νωρίτερα. Ειναι πιο ακριβά αλλά έχουν ποσοστό 99%. Μην πάρεις τις ταινίες τεστ ή κανονικό που δείχνει με καθυστέρηση και τζάμπα φας στεναχώρια ενώ θα είσαι έγκυος. Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!!!!!

Λυπάμαι πολύ για την αρνητική σου χοριακη..Δεν ξέρω πώς θα διαχειριστώ για 6η φορά ένα μηδενικό...😓

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Ana21 είπε:

Λυπάμαι πολύ για την αρνητική σου χοριακη..Δεν ξέρω πώς θα διαχειριστώ για 6η φορά ένα μηδενικό...😓

Χοριακή θα κάνω αύριο...αλλά αφού βγήκε το τεστ αυτό αρνητικό θα είναι και η χοριακή αρνητική

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!

Η αλήθεια είναι ότι πέφτει και ο Αύγουστος που υπολειτουργούν όλα οπότε μέχρι μεσα Ιουλίου πρέπει να τα εχω στείλει. Απλώς φοβάμαι μήπως δεν ειναι πολύ εξυπηρετικοί στα τηλέφωνα για αυτό προσπαθώ να έχω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Ναι το γνωρίζω για τη 2η.. 

Να είσαι καλά!!

Καλησπέρα! Και εγώ είμαι στην αρχή της διαδικασίας, τώρα θα μαζέψω τα χαρτιά για την επιτροπή, οπότε δεν ειμαι ειδική στο θέμα όπως άλλες κοπέλες, αλλά βρισκόμαστε σε παρόμοια κατασταση.. εγώ ειμαι οκ, το σπέρμα εχει θέμα.. αλλά λόγω δουλειάς μπορούμε από Οκτώβρη να ξεκινήσουμε. Ο συζυγος μου παίρνει προφερτίλ και σερπαφάρ σαν θεραπεία για να δυναμώσει το σπέρμα.. και αφαίρεσε και κιρσοκήλη πριν λιγους μήνες.. εσεις με το σπέρμα ακολουθείτε θεραπεία; Γιατί θα σας καθυστερήσει αυτό;

Μου έλυσες πάντως την απορία με την επιτροπή που είχα. Φοβομουν οτι άπαξ και εγκριθεί η χορηγηση φαρμάκων και τα πάρω ότι υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο για να γίνει η ωοληψία, αλλά μάλλον δεν ισχύει τελικά..

ο γυναικολόγος μου πάντως μου είπε οτι τις βιταμινες να μην σταματήσει να τις παίρνει ο σύζυγος μεχρι την ωοληψία

Καλησπέρα. Εύχομαι με το καλό να σου πάνε όλα! Όχι δεν ισχύει καθόλου, μπορείς να περάσεις την επιτροπή να πάρεις τα φάρμακα και να τα βάλεις στο ψυγειο. Εάν καθυστερήσεις να τα πάρεις θα χρειαστεί να κανείς ξανά χοριακη για να την δείξεις στο φαρμακείο. Επίσης εάν τα πάρει ο σύζυγος σου θα πρέπει να του κανείς μια εξουσιοδότηση ( με gov), έτσι κάναμε εμείς. 
Παίρνουμε και οι δυο βιταμίνη d λόγω έλλειψης. Εγώ παίρνω βιταμίνες fertilovit f35+ για καλύτερη ποιότητα ωαρίων και φυλλικό και ο σύζυγος παίρνει βιταμίνες antroferti, επισης κάνει θεραπεία με Clomiphen Citrate. Ο γιατρός μας είπε ότι για να δούμε βελτίωση σπέρματος θα περάσουν σίγουρα 6 μήνες , που για εμένα λόγω ηλικίας ο χρόνος αυτός είναι πολύτιμος . Είπαμε να δούμε μηπως έχουμε κατι ευχάριστο το καλοκαίρι αλλιώς Σεπτέμβρη θα ξεκινήσουμε. Εσυ σε τι ηλικία βρίσκεσαι ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eflenew είπε:

Χοριακή θα κάνω αύριο...αλλά αφού βγήκε το τεστ αυτό αρνητικό θα είναι και η χοριακή αρνητική

Πολύ λυπάμαι, αλήθεια. Ευχομαι αύριο να έχεις μια φοβερή έκπληξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα! Είναι κάποια κοπέλα για ωοληψια το 3ημερο του Αγίου πνεύματος? Έχω προβληματιστει, μήπως να μην ξεκινήσω φάρμακα και να πάω τον άλλο μήνα. Ο γιατρός μπορεί να λείπει εκείνες τις μέρες, δε θέλω να κάνω ωοληψια με άλλον και δεν ξέρω ποιους θα έχουν και στο εργαστήριο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...