Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

Εγω στη 1η διέγερση ειχα 1 ώριμο ωάριο και στη 2η διέγερση ειχα 7 ωριμα. Και τις 2 φορές πήρα 3600 συνολικά μονάδες ανταγωνιστών. Και εμεις εχουμε θέμα με το σπερμα και κάνουμε μικρογονιμοποιηση αφού πρώτα εχουμε ρίξει τον κατακερματισμό κάτω από 30%. Και στις 2 φορές (παρολο που τη πρώτη έμεινα έγκυος) η εξήγηση ήταν ότι τα ωάρια μου δεν είναι ποιοτικά. Και έχω πάρει και γνώμη 2ου γιατρού. Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει εξέταση να δείχνει τη ποιότητα. Σε όλες τις άλλες εξετασεις είμαι πολύ καλα, ετών 36 χωρίς θυρεοειδή ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Τώρα παίρνω fertilmax και ovamax που είναι για τη ποιότητα και τη ποσότητα (ενδοκρινικός μου τις πρότεινε, ειδικός γονιμότητας) και θα σας πω πως θα πάνε τα πράγματα τον άλλο μήνα αν τη παρασκευη που θα βγουν τα αποτελέσματα έχει πέσει ο κατακερματισμός ✌🏻και κάνουμε διέγερση τον Ιούνιο. Απλά αυτή τη φορα θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ καθολου με τους αριθμούς και θα ελπίσω να πάει καλα! 

πρίν από 1 λεπτό , Katiamaxiking είπε:

Εγω στη 1η διέγερση ειχα 1 ώριμο ωάριο και στη 2η διέγερση ειχα 7 ωριμα. Και τις 2 φορές πήρα 3600 συνολικά μονάδες ανταγωνιστών. Και εμεις εχουμε θέμα με το σπερμα και κάνουμε μικρογονιμοποιηση αφού πρώτα εχουμε ρίξει τον κατακερματισμό κάτω από 30%. Και στις 2 φορές (παρολο που τη πρώτη έμεινα έγκυος) η εξήγηση ήταν ότι τα ωάρια μου δεν είναι ποιοτικά. Και έχω πάρει και γνώμη 2ου γιατρού. Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει εξέταση να δείχνει τη ποιότητα. Σε όλες τις άλλες εξετασεις είμαι πολύ καλα, ετών 36 χωρίς θυρεοειδή ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Τώρα παίρνω fertilmax και ovamax που είναι για τη ποιότητα και τη ποσότητα (ενδοκρινικός μου τις πρότεινε, ειδικός γονιμότητας) και θα σας πω πως θα πάνε τα πράγματα τον άλλο μήνα αν τη παρασκευη που θα βγουν τα αποτελέσματα έχει πέσει ο κατακερματισμός ✌🏻και κάνουμε διέγερση τον Ιούνιο. Απλά αυτή τη φορα θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ καθολου με τους αριθμούς και θα ελπίσω να πάει καλα! 

Επίσης παίρνουμε εδώ και ένα 3μηνο μαζί με τον άντρα μου βασιλικό πολτό. Δεν έχω ιδέα αν θα κάνουν κάτι όλα αυτά. Ελπιζω να πετύχει η συνταγή 😁

τωρα που έχει περάσει ο καιρός από την προηγ διέγερση-εμβρυομεταφορα με αρνητική χοριακη και 0 έμβρυα στη συντήρηση, νιώθω πολύ έτοιμη να προσπαθήσω ξανά παρολο που πριν 3 μήνες ήμουν παρά πολύ απογοητευμένη και στεναχωρημένη και κουρασμένη…θέλω να πάω ότι καταλαβαίνω τη καθεμία σας αν σας φαίνεται όλο αυτό βουνό ή αν ακούσει γιατρούς και αγχώνεται και απελπίζεται ή να στεναχωριέται και να απογοητεύεται σε κάθε αποτυχία σε κάθε φάση..

προσπαθηστε να φροντίζετε τον εαυτό σας όσο περισσότερο μπορειτε με ότι σημαίνει για τη καθεμία η φροντίδα. 🥰

  • Μου αρέσει 5
  • Καλή τύχη! 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Xristina96 είπε:

Αχ να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω να έδινα για ιατρική. Όχι πως θα έφτανα τις 19.000 και που θέλει η σχολή αλλά θα προσπαθούσα χαχαχα 

Ή γυναικολόγος ή ενδοκρινολόγος θα γινομουν! 

Ούτε εγώ έχω ξανά ακούσει μετά από ovitrell να κάνεις κάτι άλλο. Το μόνο που έχω ακούσει είναι 2 δόσεις ovitrell . Τα arvekap εάν δεν κάνω λάθος τα χρησιμοποιούν όπως το orgalutran. 

Εγώ πάντως έκανα menopur και 6η μέρα ξεκίνησα orgalutran για 3 μέρες, σύνολο 9 και μετά ovitrell και μετά από 36 ώρες ωαλληψια. Μέρα παρά μέρα αιματολογικές και υπέρηχο.

Κι εγώ έκανα πάντα οβιτρελ μαζί με αρβεκαπ στο τέλος για την τελική ωρίμανση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Neverstop είπε:

Κι εγώ έκανα πάντα οβιτρελ μαζί με αρβεκαπ στο τέλος για την τελική ωρίμανση. 

Ίσως έχει να κάνει με το πρωτόκολλο ή το ορμονικό προφίλ. Μέχρι 2 ovitrell μαζί έχω ακούσει. 

Όσο περνάει ο καιρός μαθαίνουμε και άλλα πράγματα ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Βάσω91 αρχικά να σου πω ότι λυπάμαι που σήμερα δεν έγινε η ωοληψία και ότι εύχομαι ολόψυχα ο επόμενος κύκλος αν όχι αυτός να είναι ο τυχερός σου!!!! ♥️♥️🙏🙏🍀🍀 Είναι λογικό να στενοχωριέσαι αλλά πάρε το χρόνο σου και ετοιμάσου με περισσότερη δύναμη - που όλες στην ομάδα την έχουμε μέσα μας ακόμη και όταν δεν το πιστεύουμε - να ξεκινήσεις με πυγμή την διαδικασία!!! Σου γράφω τη δίκη μου ιστορία για να πάρεις δύναμη καθώς σε αυτήν την ομάδα όλα είναι δυνατά!!! Εγώ με διέγερση έβγαλα ένα εμβρυακι από 10 ωοθηλάκια (4 άδεια, 5 ανώριμα) και τον επόμενο κύκλο κάναμε φυσικό μπας και μαζέψουμε άλλο ένα. Και στη δίκη μου περίπτωση όπως και στη δίκη σου αργούσε πολύ να ωριμάσει (έκανα ωορηξια την 18η μέρα ενώ κάνω συνήθως 13η) και είχα τελικά δυο μεγάλα ωοθηλάκια. Τελικά δεν προλάβαμε κανένα από τα δυο και έσκασαν.. Κλάμα και κακό.. Αποφασίσαμε για εμβρυομεταφορα μετά από τρεις μέρες και κάναμε και σεξ just in case.. Σε αυτό το σημείο θα πω ότι ούτε ψυχολογία καλή είχα, ούτε πήγαινα με πίστη και αισιοδοξία, απλώς δε μπορούσα να το αποδεχτώ και ηθελα να δοκιμάσω τα πάντα.. Τελικά έμεινα έγκυος και με το εμβρυακι μου αλλά και με το χαμένο μου ωάριο και περιμένουμε δίδυμα!!! 🙏🙏 Ξανά εύχομαι να ακούσουμε ευχάριστα νεα συντομα!!! ♥️♥️

  • Μου αρέσει 8
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Σας υπέρ ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώνετε για να μου απαντήσετε...σε εμένα μια άγνωστη!! Με συγκινεί αφάνταστα!!! Θα λάβω υπόψη μου όλα όσα είπατε θα πάρω τον χρόνο μ αυτόν τον μήνα να επισκεφτώ ενδοκρινολόγο και να δω τι θα μου πει. Και θα πάρω μια άλλη γνώμη Τρίτη δυστυχώς!!

Βάσω θα σου πω κ εγώ την εμπειρία μου αν και σου είπαν πολλά και σωστά και τα άλλα κορίτσια. Δεν φταίει πάντα το ωάριο και ας είναι το χόμπι των γιατρών να το ρίχνουν εκεί. Εγώ με ΠΩΑ από τα 33 μου μέχρι τα 38 κ ολιγοασθενοτερατοσπερμια έκανα δύο φορές βλαστοκυστη και είχα βιοχημική. Με διεγέρσεις κ αμέτρητους φυσικούς. Κ λέγαμε φταίει κυρίως το ωάριο η έστω ο συνδυασμός με το κακό σπέρμα. Πηγαμε με δοτρια. Το σπέρμα έκανε μόνο μια βλαστοκυστη. Τα άλλα έφτασαν μόνο μέχρι 3 ημερών. Αρα δεν φταίει πάντα μόνο το ωάριο. Καλή τύχη σου εύχομαι και καλή δύναμη.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ γυρίζω από το γιατρό. Δεν έγινε η ωοληψία με φυσικό κύκλο γτ έσκασε το ωάριο. Τον επόμενο κύκλο ξανά δοκιμάζω με φάρμακα με πρωτόκολλο ανταγωνιστών. Ο γιατρός μ είπε ότι από ότι δείχνουν τα πράγματα δεν έχω καλή ποιότητα ωαρίων και θα ξανά δοκιμάσουμε με φάρμακα μήπως από τα πολλά βρούμε ένα δύο καλά. Μέχρι και για δανεικά μ μίλησε. Δεν θέλω να το πιστέψω ότι έχω τόσο χάλια ωάρια και δεν είχα ιδέα. Επίσης μ ξανά είπε ότι έχω πολυκυστικες γι'αυτό κάνω και τόσα ωάρια στις ωοληψίες. Θα βρούμε αυτό το τυχερό το ένα; Μ αρέσει που ήθελα και δίδυμα και δεν έχω σταυρώσει ούτε ένα εμβρυακι. Μαχαιριά στην καρδιά σμρ!!!

Ποια μερα του κυκλου είσαι κ ποτε σε είδε για υπερηχο; Δηλ εκανες κ οβιτρελ κ εσκασε ; δε μπορω να καταλαβαβω γιατι δε τα προλαβαινουν..

10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

Καλημέρα σας, είμαι νέα στην ομάδα σας.

Καλή επιτυχία σε όσα κορίτσια είναι σε διαδικασία διέγερσης ή εμβρυομεταφοράς. Εύχομαι από καρδιάς να έχετε τα πιο όμορφα νέα!!!!!

Δεδομένου ότι η προγεστερόνη παίζει πολύ σημαντικό ρολό από την εμβρυομεταφορά και μετά γνωρίζετε τι τιμές πρέπει να έχουμε ώστε να θεωρείται ότι είμαστε οκ;

Ανω των 20 μου ειχε πει εμενα ο γιατρός δηλ ιδανικα πανω απο 25 

6 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Ναι τον Φεβρουάριο που απέτυχε...έκανα 26 ωάρια γονιμοποιηθηκαν τα δέκα αλλά κανένα δεν προχώρησε σε βλαστοκύστη...εκεί μ είπαν και για την ποιότητα των ωαρίων. Μετά είπα να πάω με φυσικό αλλά δεν τα κατάφερα και τρ Μ είπε ο γιατρός μ να ξανά προσπαθήσουμε με πρωτόκολλο ανταγωνιστών για να έχουμε πιο πολλές επιλογές και να πετύχουμε ένα καλό αν υπάρχει φυσικά 

Γραψε μας κ το γιατρο αν θες γιατι πολλα διαβαζω τοσα χρονια.γμωμη μου να κανεις αλλον 1 φυσικο.το να παρεις φαρμακα ξανα για  να παρουν 10 ωαρια κ να κανεις μια βλαστοκυστη στη καλυτερη ,,,,δεν εχει νοημα.φυσικο ξανα για να δειτε τη ποιοτητα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Εγω στη 1η διέγερση ειχα 1 ώριμο ωάριο και στη 2η διέγερση ειχα 7 ωριμα. Και τις 2 φορές πήρα 3600 συνολικά μονάδες ανταγωνιστών. Και εμεις εχουμε θέμα με το σπερμα και κάνουμε μικρογονιμοποιηση αφού πρώτα εχουμε ρίξει τον κατακερματισμό κάτω από 30%. Και στις 2 φορές (παρολο που τη πρώτη έμεινα έγκυος) η εξήγηση ήταν ότι τα ωάρια μου δεν είναι ποιοτικά. Και έχω πάρει και γνώμη 2ου γιατρού. Απ όσο ξέρω δεν υπάρχει εξέταση να δείχνει τη ποιότητα. Σε όλες τις άλλες εξετασεις είμαι πολύ καλα, ετών 36 χωρίς θυρεοειδή ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Τώρα παίρνω fertilmax και ovamax που είναι για τη ποιότητα και τη ποσότητα (ενδοκρινικός μου τις πρότεινε, ειδικός γονιμότητας) και θα σας πω πως θα πάνε τα πράγματα τον άλλο μήνα αν τη παρασκευη που θα βγουν τα αποτελέσματα έχει πέσει ο κατακερματισμός ✌🏻και κάνουμε διέγερση τον Ιούνιο. Απλά αυτή τη φορα θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ καθολου με τους αριθμούς και θα ελπίσω να πάει καλα! 

Επίσης παίρνουμε εδώ και ένα 3μηνο μαζί με τον άντρα μου βασιλικό πολτό. Δεν έχω ιδέα αν θα κάνουν κάτι όλα αυτά. Ελπιζω να πετύχει η συνταγή 😁

τωρα που έχει περάσει ο καιρός από την προηγ διέγερση-εμβρυομεταφορα με αρνητική χοριακη και 0 έμβρυα στη συντήρηση, νιώθω πολύ έτοιμη να προσπαθήσω ξανά παρολο που πριν 3 μήνες ήμουν παρά πολύ απογοητευμένη και στεναχωρημένη και κουρασμένη…θέλω να πάω ότι καταλαβαίνω τη καθεμία σας αν σας φαίνεται όλο αυτό βουνό ή αν ακούσει γιατρούς και αγχώνεται και απελπίζεται ή να στεναχωριέται και να απογοητεύεται σε κάθε αποτυχία σε κάθε φάση..

προσπαθηστε να φροντίζετε τον εαυτό σας όσο περισσότερο μπορειτε με ότι σημαίνει για τη καθεμία η φροντίδα. 🥰

Καλημέρα!!! Και εγώ για βασιλικό πολτό μιλούσα πριν λίγο 😄 Κοιμήθηκα και με ηρεμία αποφάσισα να δώσω χρόνο στον εαυτό μου τουλάχιστον ένα μήνα να ηρεμήσω να ασχοληθώ με τη δουλειά μ και να γεμίσω μπαταρίες!!! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια!!!

8 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Ποια μερα του κυκλου είσαι κ ποτε σε είδε για υπερηχο; Δηλ εκανες κ οβιτρελ κ εσκασε ; δε μπορω να καταλαβαβω γιατι δε τα προλαβαινουν..

Ανω των 20 μου ειχε πει εμενα ο γιατρός δηλ ιδανικα πανω απο 25 

Γραψε μας κ το γιατρο αν θες γιατι πολλα διαβαζω τοσα χρονια.γμωμη μου να κανεις αλλον 1 φυσικο.το να παρεις φαρμακα ξανα για  να παρουν 10 ωαρια κ να κανεις μια βλαστοκυστη στη καλυτερη ,,,,δεν εχει νοημα.φυσικο ξανα για να δειτε τη ποιοτητα 

Άργησε να μεγαλώσει το ωάριο και την 17 ημέρα ήταν 17,7 την Παρασκευή δλδ...κ εχθές αφού είχα κάνει ένεση το Σάββατο πήγα για υπέρηχο και δεν το προλάβαμε.Τον γιατρό νομίζω πως δεν πρέπει να τον γράψω εδώ να μην κάνω κ διαφήμιση. Ως γιατρός είναι κορυφαίος απλά θα ήθελα να μ εξηγεί πράγματα. Και θα ήθελα να κάνω περισσότερες εξετάσεις γτ αυτά που ακούω δεν χωνεύονται εύκολα!!! Θα σταματήσω για ένα μήνα και μετά θα ξανά προσπαθήσω με φυσικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

@Βάσω91 αρχικά να σου πω ότι λυπάμαι που σήμερα δεν έγινε η ωοληψία και ότι εύχομαι ολόψυχα ο επόμενος κύκλος αν όχι αυτός να είναι ο τυχερός σου!!!! ♥️♥️🙏🙏🍀🍀 Είναι λογικό να στενοχωριέσαι αλλά πάρε το χρόνο σου και ετοιμάσου με περισσότερη δύναμη - που όλες στην ομάδα την έχουμε μέσα μας ακόμη και όταν δεν το πιστεύουμε - να ξεκινήσεις με πυγμή την διαδικασία!!! Σου γράφω τη δίκη μου ιστορία για να πάρεις δύναμη καθώς σε αυτήν την ομάδα όλα είναι δυνατά!!! Εγώ με διέγερση έβγαλα ένα εμβρυακι από 10 ωοθηλάκια (4 άδεια, 5 ανώριμα) και τον επόμενο κύκλο κάναμε φυσικό μπας και μαζέψουμε άλλο ένα. Και στη δίκη μου περίπτωση όπως και στη δίκη σου αργούσε πολύ να ωριμάσει (έκανα ωορηξια την 18η μέρα ενώ κάνω συνήθως 13η) και είχα τελικά δυο μεγάλα ωοθηλάκια. Τελικά δεν προλάβαμε κανένα από τα δυο και έσκασαν.. Κλάμα και κακό.. Αποφασίσαμε για εμβρυομεταφορα μετά από τρεις μέρες και κάναμε και σεξ just in case.. Σε αυτό το σημείο θα πω ότι ούτε ψυχολογία καλή είχα, ούτε πήγαινα με πίστη και αισιοδοξία, απλώς δε μπορούσα να το αποδεχτώ και ηθελα να δοκιμάσω τα πάντα.. Τελικά έμεινα έγκυος και με το εμβρυακι μου αλλά και με το χαμένο μου ωάριο και περιμένουμε δίδυμα!!! 🙏🙏 Ξανά εύχομαι να ακούσουμε ευχάριστα νεα συντομα!!! ♥️♥️

Συγκλονιστική η ιστορία σου και δίνει πολλές ελπίδες! Έμεινες έγκυος με το δικό σου που έσκασε + το 1 που σου έβαλαν;;;; Με το καλό να πάνε όλα!!! 😍 Εμείς έχουμε κάνει πολλούς φυσικούς και τη μία φορά που δε το προλάβαμε και έσκασε προσπαθήσαμε μήπως γίνει το θαύμα αλλά όχι..... 

9 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

 

Ανω των 20 μου ειχε πει εμενα ο γιατρός δηλ ιδανικα πανω απο 25 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έκανα εξέταση 5η ημέρα εμβρυομεταφοράς και βγήκε η προγεστερόνη >40 και ήθελα να ξέρω. Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ότι μπορεί να φταίει αν πάρουμε πάλι αρνητικο....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Eflenew είπε:

Συγκλονιστική η ιστορία σου και δίνει πολλές ελπίδες! Έμεινες έγκυος με το δικό σου που έσκασε + το 1 που σου έβαλαν;;;; Με το καλό να πάνε όλα!!! 😍 Εμείς έχουμε κάνει πολλούς φυσικούς και τη μία φορά που δε το προλάβαμε και έσκασε προσπαθήσαμε μήπως γίνει το θαύμα αλλά όχι..... 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έκανα εξέταση 5η ημέρα εμβρυομεταφοράς και βγήκε η προγεστερόνη >40 και ήθελα να ξέρω. Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ότι μπορεί να φταίει αν πάρουμε πάλι αρνητικο....

Μια χαρά ! Δε φταιει αυτο, απλα καποιοι γιατροι τσεκαρουν κ αυτο κ αν ειναι χαμηλο να δωσουν εξτρα φαρμακα για στηριξη,και ολα καλά να ειναι αν εισαι ατυχη δεν εμφυτεύεται ,ειναι θεμα πιθανοτητων. Ευχομαι καλη επιτυχια αυτη τη φορα με ενα τεραστιο νουμερο !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα !!τι κάνετε ? ..μοιράζομαι μια αγωνία ακόμη κλασσικά ...εχθες ξεκίνησα τα cyclacour για να δούμε δοκιμαστικά το ενδομήτριο!δε θα κάνουμε μεταφορά τωρα.εχω πολύ άγχος για να σας είμαι ειλικρινής .προσπαθώ να σκέφτομαι πως η σαλπιγγογραφια π έγινε προσφατα ,έδειχνε τη μήτρα καθαρή από συμφησεις κτλ ...δε θα έδειχνε η σαλπιγγογραφια  ,αν υπήρχε θέμα στη μήτρα ?στην πορεία θα προχωρήσουμε κ σε υστερ.επισης να ξαναπώ πως χαρίζω φάρμακα αν κάποια κοπέλα θέλει !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Βάσω91 είπε:

Καλημέρα!!! Και εγώ για βασιλικό πολτό μιλούσα πριν λίγο 😄 Κοιμήθηκα και με ηρεμία αποφάσισα να δώσω χρόνο στον εαυτό μου τουλάχιστον ένα μήνα να ηρεμήσω να ασχοληθώ με τη δουλειά μ και να γεμίσω μπαταρίες!!! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα τέλεια!!!

Άργησε να μεγαλώσει το ωάριο και την 17 ημέρα ήταν 17,7 την Παρασκευή δλδ...κ εχθές αφού είχα κάνει ένεση το Σάββατο πήγα για υπέρηχο και δεν το προλάβαμε.Τον γιατρό νομίζω πως δεν πρέπει να τον γράψω εδώ να μην κάνω κ διαφήμιση. Ως γιατρός είναι κορυφαίος απλά θα ήθελα να μ εξηγεί πράγματα. Και θα ήθελα να κάνω περισσότερες εξετάσεις γτ αυτά που ακούω δεν χωνεύονται εύκολα!!! Θα σταματήσω για ένα μήνα και μετά θα ξανά προσπαθήσω με φυσικό 

Ναι βεβαια μπορεί να ειναι καλος ο γιατρος αλλα δεν κατέχουν ολοι τους φυσικους..αλλα μπορει οντως κ να το εχασε γιατι ετυχε να σπασει αλλα θελει τσεκ με αιματολογικές.δηλαδη ποσο Lh ειχες τη μερα που σου είπε να κανεις την οβιτρελ 50;;;Δηλαδη η 1η μας επισκεψη στους φυσικους για υπέρηχο πρεπει να ειναι 7η ή 8η μερα κυκλου Δηλ αν η 7η μερα κυκλου πεφτει  κυριακη οκ τοτε πας και την 8η κανεις υπερηχο και μετα θα δειξει ο υπερηχος αν θα κανεις εξετασεις αιματος (Lh,e2) αν οι τιμες δεν ειναι σωστες κατα τη γμωμη του γιατρου τοτε θα πρεπει να ξαναπας για ελεγχο σε 2 μερες 

εγω πχ ειχα 8η μερα κυκλου  
Lh: 7,6  e2: 163 και προγεστερονη : 
0,4   και ωαριο:14 εκ και ενδομήτριο 7 .μου ειπε κανε το βραδυ οβιτρελ.
 


 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

@Βάσω91 αρχικά να σου πω ότι λυπάμαι που σήμερα δεν έγινε η ωοληψία και ότι εύχομαι ολόψυχα ο επόμενος κύκλος αν όχι αυτός να είναι ο τυχερός σου!!!! ♥️♥️🙏🙏🍀🍀 Είναι λογικό να στενοχωριέσαι αλλά πάρε το χρόνο σου και ετοιμάσου με περισσότερη δύναμη - που όλες στην ομάδα την έχουμε μέσα μας ακόμη και όταν δεν το πιστεύουμε - να ξεκινήσεις με πυγμή την διαδικασία!!! Σου γράφω τη δίκη μου ιστορία για να πάρεις δύναμη καθώς σε αυτήν την ομάδα όλα είναι δυνατά!!! Εγώ με διέγερση έβγαλα ένα εμβρυακι από 10 ωοθηλάκια (4 άδεια, 5 ανώριμα) και τον επόμενο κύκλο κάναμε φυσικό μπας και μαζέψουμε άλλο ένα. Και στη δίκη μου περίπτωση όπως και στη δίκη σου αργούσε πολύ να ωριμάσει (έκανα ωορηξια την 18η μέρα ενώ κάνω συνήθως 13η) και είχα τελικά δυο μεγάλα ωοθηλάκια. Τελικά δεν προλάβαμε κανένα από τα δυο και έσκασαν.. Κλάμα και κακό.. Αποφασίσαμε για εμβρυομεταφορα μετά από τρεις μέρες και κάναμε και σεξ just in case.. Σε αυτό το σημείο θα πω ότι ούτε ψυχολογία καλή είχα, ούτε πήγαινα με πίστη και αισιοδοξία, απλώς δε μπορούσα να το αποδεχτώ και ηθελα να δοκιμάσω τα πάντα.. Τελικά έμεινα έγκυος και με το εμβρυακι μου αλλά και με το χαμένο μου ωάριο και περιμένουμε δίδυμα!!! 🙏🙏 Ξανά εύχομαι να ακούσουμε ευχάριστα νεα συντομα!!! ♥️♥️

Η ιστορία σου μου δίνει δύναμη!!!θα ηρεμήσω και  Θα πάω για  διέγερση κάποια στιγμή ελπίζοντας θα βρούμε ένα η δύο ποιοτικά ωάρια....δεν θέλω να σκέφτομαι για δανεικά από τώρα. Θα το παλέψω κ χρόνια αν χρειαστεί και ο θεός βοηθός!! Πολύ χαίρομαι για εσένα μακάρι όλες να έχουμε αυτή την ευχάριστη κατάληξη!!!

1 hour ago, Nephele78 είπε:

Ναι βεβαια μπορεί να ειναι καλος ο γιατρος αλλα δεν κατέχουν ολοι τους φυσικους..αλλα μπορει οντως κ να το εχασε γιατι ετυχε να σπασει αλλα θελει τσεκ με αιματολογικές.δηλαδη ποσο Lh ειχες τη μερα που σου είπε να κανεις την οβιτρελ 50;;;Δηλαδη η 1η μας επισκεψη στους φυσικους για υπέρηχο πρεπει να ειναι 7η ή 8η μερα κυκλου Δηλ αν η 7η μερα κυκλου πεφτει  κυριακη οκ τοτε πας και την 8η κανεις υπερηχο και μετα θα δειξει ο υπερηχος αν θα κανεις εξετασεις αιματος (Lh,e2) αν οι τιμες δεν ειναι σωστες κατα τη γμωμη του γιατρου τοτε θα πρεπει να ξαναπας για ελεγχο σε 2 μερες 

εγω πχ ειχα 8η μερα κυκλου  
Lh: 7,6  e2: 163 και προγεστερονη : 
0,4   και ωαριο:14 εκ και ενδομήτριο 7 .μου ειπε κανε το βραδυ οβιτρελ.
 


 

 

Τπτ από όλα αυτά δεν έκανα...δεν ξέρω ίσως το θεωρεί άσκοπο. Ίσως να είμαι όντως μια σπάνια περίπτωση που τα ωάρια μ να είναι τόσο χάλια που δεν αξίζει κάν να προσπαθήσω με τα δικά μ. Θα ηρεμήσω να μαζέψω τα κομμάτια μου και θα δω τον Ιούλιο τι θα κάνω. Σας υπέρ ευχαριστώ όλες σας για το τόσο ενδιαφέρον που δείχνετε. Μακάρι όση αγάπη δείχνετε εδώ μέσα να σας το ανταποδώσει ο Θεός στο τριπλάσιο!!!

1 hour ago, Lotos είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα !!τι κάνετε ? ..μοιράζομαι μια αγωνία ακόμη κλασσικά ...εχθες ξεκίνησα τα cyclacour για να δούμε δοκιμαστικά το ενδομήτριο!δε θα κάνουμε μεταφορά τωρα.εχω πολύ άγχος για να σας είμαι ειλικρινής .προσπαθώ να σκέφτομαι πως η σαλπιγγογραφια π έγινε προσφατα ,έδειχνε τη μήτρα καθαρή από συμφησεις κτλ ...δε θα έδειχνε η σαλπιγγογραφια  ,αν υπήρχε θέμα στη μήτρα ?στην πορεία θα προχωρήσουμε κ σε υστερ.επισης να ξαναπώ πως χαρίζω φάρμακα αν κάποια κοπέλα θέλει !

Καλημέρα!!! Αν υπήρχε θέμα νομίζω πως θα φαινόταν στη σαλπιγγογραφια!!

12 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Βάσω θα σου πω κ εγώ την εμπειρία μου αν και σου είπαν πολλά και σωστά και τα άλλα κορίτσια. Δεν φταίει πάντα το ωάριο και ας είναι το χόμπι των γιατρών να το ρίχνουν εκεί. Εγώ με ΠΩΑ από τα 33 μου μέχρι τα 38 κ ολιγοασθενοτερατοσπερμια έκανα δύο φορές βλαστοκυστη και είχα βιοχημική. Με διεγέρσεις κ αμέτρητους φυσικούς. Κ λέγαμε φταίει κυρίως το ωάριο η έστω ο συνδυασμός με το κακό σπέρμα. Πηγαμε με δοτρια. Το σπέρμα έκανε μόνο μια βλαστοκυστη. Τα άλλα έφτασαν μόνο μέχρι 3 ημερών. Αρα δεν φταίει πάντα μόνο το ωάριο. Καλή τύχη σου εύχομαι και καλή δύναμη.

Ελπίζω η επόμενη προσπάθεια να ξεκαθαρίσει το τοπίο για να δω τι έχω να αντιμετωπίσω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Νομίζω ωριμάζουν τα ωάρια πιο καλά αν κάνεις arvekap....ίσως δεν θυμάμαι και καλά με συγχωρείτε τα έχω λίγο χαμένα...πενθω για το ωάριο που έχασα... τσακώθηκα με πεθερά και άνδρα γτ οι μετακινησεις είναι μεγάλες και είναι ταλαιπωρία μέσα έξω και την επόμενη φορά να μείνω Αθήνα. Δεν είμαι στα καλά μου νομίζω ότι δεν με καταλαβαίνει κανείς.... πρέπει να ηρεμήσω και να αφήσω χρόνο θέλω δεν θέλω 

Και ο δικός μου γιατρός μου εδινε πάντα arvecap μαζί με ovitrelle. 

3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

 😍 Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Έκανα εξέταση 5η ημέρα εμβρυομεταφοράς και βγήκε η προγεστερόνη >40 και ήθελα να ξέρω. Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ότι μπορεί να φταίει αν πάρουμε πάλι αρνητικο....

Μην ανησυχείς 😊. Την εξέταση αυτή στη ζητάνε για δουν αν χρειάζεσαι περισσότερη προγεστερόνη απόν αυτή που ήδη σου δίνουν. Έχω να σου πω ότι εγώ την τρίτη μέρα μετά από ετ με βλαστοκυστες (δηλαδή μετά από 8 μέρες που έπαιρνα προγεστερόνη) στην τελευταία μου ετ είχα προγεστερόνη μόνο  13,98. Μου ζήτησαν να αυξήσω τα κολπικά υπόθετα cyclogest από 1σε 2 την ημέρα μαζί με τα 3 utrogrstan των 200 την ημέρα που ήδη έπαιρνα.

Η χοριακη μου τελικά ήταν θετική κ τώρα διανύω τις πρώτες μέρες της εγκυμοσύνης μου 😊pan widgetspan widget

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα !!τι κάνετε ? ..μοιράζομαι μια αγωνία ακόμη κλασσικά ...εχθες ξεκίνησα τα cyclacour για να δούμε δοκιμαστικά το ενδομήτριο!δε θα κάνουμε μεταφορά τωρα.εχω πολύ άγχος για να σας είμαι ειλικρινής .προσπαθώ να σκέφτομαι πως η σαλπιγγογραφια π έγινε προσφατα ,έδειχνε τη μήτρα καθαρή από συμφησεις κτλ ...δε θα έδειχνε η σαλπιγγογραφια  ,αν υπήρχε θέμα στη μήτρα ?στην πορεία θα προχωρήσουμε κ σε υστερ.επισης να ξαναπώ πως χαρίζω φάρμακα αν κάποια κοπέλα θέλει !

Τι φάρμακα αν επιτρέπεται? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...