Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Angot είπε:

κορίτσια καλημερα ,εχω καιρό να γράψω! ήθελα να ρωτησω μήπως γνωρίζει καμια! ξέρουμε στην εγκυμοσυνη ή στην προσπάθεια για μωρό  δεν δίνονται αντικαταθλιπτικά ! υπάρχει όμως κάποιο φάρμακο που επιτρέπεται χωρίς να δημιουργει πρόβλημα και χωρίς να θέλει αποτοξίνωση ο οργανισμός πριν την κύηση; πάντα σε συνεννόηση με τον γιατρό εννοείται 

Καλησπέρα! 
καταθλιπιτικα μπορεί να δίνονται για διάφορους λόγους ακόμη και για το αγχος. Οποτε καλύτερα να μιλήσεις με καποιον έμπιστο ψυχίατρο να σε κατευθύνει ως προς το τι μπορείς να πάρεις ή να βρείτε κάποια εναλλακτική με φυτικό σκεύασμα ίσως. Επίσης ίσως θα πρέπει να σκεφτείς τη ψυχοθεραπεία αν δεν κανεις ήδη γιατί τα φάρμακα απλά καταστέλλουν τα συμπτώματα και όταν τα κόβεις, δεν εχεις λύσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα πήγα για τον 3ο υπέρηχο και μου ειπανε ότι Παρασκευή πάμε για ωοληψία.

Με.τον σύζυγο όμως δεν έχουμε έρθει σε επαφή μια βδομάδα λόγω περιόδου, αν σήμερα ανανεωθεί το σπέρμα επηρεάζει την Παρασκευή το δειγμα που θα δώσει;; δεν είναι χειρότερα να μείνει 10 μέρες χωρίς ανανέωση;

 

Εμας μας ζηταγανε πάντα ανανέωση σπέρματος δύο μέρες πριν την ωοληψια. Αν λοιπόν σου είπαν την Παρασκευή ωοληψια σήμερα πρέπει να ανανεώσει σπέρμα μαζί σου ή μόνος του οπωσ βολεύει. Επειδή όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλο θα είναι να τηλεφωνήσεις στη μαία σου για διευκρινηση επί του θέματος για να μη ρισκάρετε ένα όχι αριστο σπέρμα την Παρασκευή τσάμπα κρίμα είναι 😊

Better safe than sorry ! 😉

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!

Θα ξεκινήσω τη διαδικασία για τα χαρτια της επιτροπής και ήθελα λιγο να μου δώσετε τα φώτα σας σε κάτι, επειδή έχω πρήξει τον γυναικολόγο μου και θα τον πρήξω κ άλλο!

Εμείς μενουμε Δωδεκάνησα και ανήκουμε στην επιτροπή του Πειραιά. Τη διαδικασία της ωοληψίας κλπ λογω δουλειάς του συζύγου μπορούμε να την κάνουμε από Νοέμβριο και μετά. Ο γιατρός μου είπε να ζητήσω να κλείσω τηλεφωνικά ραντεβού στην επιτροπή προς το τέλος Ιουλίου και ότι προς το παρόν δέχονται τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά  όπως έκαναν λόγω κορωνοϊου  και  για να μην ταλαιπωρηθω και χρειαστει να παω να τα στείλω . Η ερώτηση μου είναι μπορω να κλεισω ραντεβου συγκεκριμενη μερα για να τα στειλω ταχυδρομικά; Δεν πρεπει να ειμαι εκει να τα καταθεσω; Εχω μπερδευτεί.. 

Επίσης αν ειμαστε τυχεροι και παρουμε εγκριση μεσα σε ενα μήνα κ παρουμε και τα φαρμακα, έχουμε συγκεκριμενο περιθωριο για να ξεκινησω τη θεραπεία; Η τους ενδιαφερει μονο ποτε θα παραλαβω εγω τα φαρμακα; Φοβαμαι μη χασουμε περιθωριο γιατι πριν τον Νοεμβριο δεν υπάρχει περιπτωση να ξεκινήσουμε τη διαδικασια ωοληψιας.

Καλησπέρα , εγώ είχα στείλει συστημένα τα χαρτιά μ για να περάσουν από επιτροπή στα Γιάννενα.. από κει κ έπειτα κ ανάλογα την αναμονή αιτήσεων , γίνεται η επιτροπή .. στα Γιάννενα τότε γινόταν δυο φορές το μήνα.. 

Δεν παίζει ρόλο ποτέ θα σου εγκριθούν τα φάρμακα αλλά ποτέ θα κανείς την πρώτη σου φορά την διαδικασία ..

μέχρις δικαίωμα για 2 φορές να πάρεις δωρεάν φάρμακα από εοππυ αρκεί να έχουν περάσει 4 μήνες από την πρώτη προσπάθεια .. 

Εύχομαι να μην χρειαστεί η δεύτερη φορά ❤️

 

Απλά μην αφήσεις τελευταία στιγμή να στείλεις τα χαρτιά στην επιτροπή κ αργήσουν κ οι ίδιοι να περάσουν τα δικά σου έγγραφα .. παρε κ τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να σου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες για να μην έχεις άγχος 🙂🙂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minnie26 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ γνωρίζω με βάση τη δικη μας εμπειρία πως το σπερμα πρέπει να ανανεώνεται.. όποτε καλύτερα είναι να έρθετε σε επαφή σήμερα ώστε τη Παρασκευή να δώσει το δείγμα! Εμείς όταν δν μπορούσαμε ν έρθουμε σε επαφή , μας είχε συμβουλέψει βιολόγος αναπαραγωγής ο άντρας να αυτοϊκανοποιείται παρα να μένει στάσιμο ! Καλή επιτυχία!!!

Ευχαριστώ, θα περιμένω το τηλ απο την μαία για οδηγιες, θα ρωτήσω κιόλας οπότε.

Του είπα να ρωτησει κ στον ουρολόγο.

Επίσης είδανε κάποια ωοθυλακια στα 19 χιλ, λέτε να μην προλάβω κ να σπάσουν πριν την Παρασκευή; είναι κάπως αγχωτικό όλο αυτό 

πρίν από 45 λεπτά , Lela79 είπε:

Εμας μας ζηταγανε πάντα ανανέωση σπέρματος δύο μέρες πριν την ωοληψια. Αν λοιπόν σου είπαν την Παρασκευή ωοληψια σήμερα πρέπει να ανανεώσει σπέρμα μαζί σου ή μόνος του οπωσ βολεύει. Επειδή όμως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλο θα είναι να τηλεφωνήσεις στη μαία σου για διευκρινηση επί του θέματος για να μη ρισκάρετε ένα όχι αριστο σπέρμα την Παρασκευή τσάμπα κρίμα είναι 😊

Better safe than sorry ! 😉

Ναι θα ρωτήσω όταν με καλέσουν για οδηγίες, είπα στον σύζυγο να ρωτησει και στον ουρολογο, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Konna89 είπε:

Καλησπέρα , εγώ είχα στείλει συστημένα τα χαρτιά μ για να περάσουν από επιτροπή στα Γιάννενα.. από κει κ έπειτα κ ανάλογα την αναμονή αιτήσεων , γίνεται η επιτροπή .. στα Γιάννενα τότε γινόταν δυο φορές το μήνα.. 

Δεν παίζει ρόλο ποτέ θα σου εγκριθούν τα φάρμακα αλλά ποτέ θα κανείς την πρώτη σου φορά την διαδικασία ..

μέχρις δικαίωμα για 2 φορές να πάρεις δωρεάν φάρμακα από εοππυ αρκεί να έχουν περάσει 4 μήνες από την πρώτη προσπάθεια .. 

Εύχομαι να μην χρειαστεί η δεύτερη φορά ❤️

 

Απλά μην αφήσεις τελευταία στιγμή να στείλεις τα χαρτιά στην επιτροπή κ αργήσουν κ οι ίδιοι να περάσουν τα δικά σου έγγραφα .. παρε κ τηλ στην επιτροπή που ανήκεις να σου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες για να μην έχεις άγχος 🙂🙂

Από τον ΕΟΠΥΥ δικαιούμαστε 4 φορές φάρμακα. Η πρώτη απόφαση αφορά για 2 φορές φάρμακα και μετά ξανά περνάς, παίρνεις την δεύτερη απόφαση για άλλες δύο φορές πάλι. Πχ εγώ έχω την απόφαση για 3.600 menopur, με αυτήν την απόφαση μπορώ μετά από 4 μήνες από την πρώτη διέγερση μπορώ να ξανά πάρω αλλά 3.600.

Εάν θελήσω ξανά, περνάω πάλι επιτροπή με τα ίδια χαρτιά, απλά θα προσκομίσω την σαλπιγογραφια, τις πλάκες, και θα πάρω την δεύτερη και τελευταία απόφαση που θα αφορά άλλες 2 δόσεις των 3.600 μονάδων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Κάνω φυσικούς κύκλους όμως αυτή τη φορά ο γιατρός επιμένει να πάρω λίγα φάρμακα μιας και βλέπει ότι οι ωοθήκες μου έχουν δυνατότητες. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Η δεξιά ωοθήκη μου είναι πιο παραγωγική σε σχέση με την αριστερη η οποία είναι λίγο τεμπέλα. Τον κύκλο που μας πέρασε έκανα ωοληψια με ωάριο από τη δεξιά ωοθήκη. Να πάρω φάρμακα σε αυτό τον κύκλο ή στον επόμενο? (με το σκεπτικό ότι οι ωοθήκες δουλεύουν εναλλάξ κάθε μήνα) Λέτε να μην έχει σχέση? Έκανα υπέρηχο σήμερα 1η ημέρα και μου είπε ο γυναικολόγος που με παρακολουθει στην επαρχία ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνω ξανά ωορρηξία από τα δεξιά και αυτό το μήνα. Καλύτερα να κάνω οιστραδιολη και fsh και αναλόγως προχωράω. Απλά ρωτάω αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι περισσότερο. 

3 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα πήγα για τον 3ο υπέρηχο και μου ειπανε ότι Παρασκευή πάμε για ωοληψία.

Με.τον σύζυγο όμως δεν έχουμε έρθει σε επαφή μια βδομάδα λόγω περιόδου, αν σήμερα ανανεωθεί το σπέρμα επηρεάζει την Παρασκευή το δειγμα που θα δώσει;; δεν είναι χειρότερα να μείνει 10 μέρες χωρίς ανανέωση;

 

3 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Σήμερα πήγα για τον 3ο υπέρηχο και μου ειπανε ότι Παρασκευή πάμε για ωοληψία.

Με.τον σύζυγο όμως δεν έχουμε έρθει σε επαφή μια βδομάδα λόγω περιόδου, αν σήμερα ανανεωθεί το σπέρμα επηρεάζει την Παρασκευή το δειγμα που θα δώσει;; δεν είναι χειρότερα να μείνει 10 μέρες χωρίς ανανέωση;

 

Αποχή 10 ημερών είναι τεράστιο διάστημα! Μια χαρά είναι σήμερα να έρθετε σε επαφή και να δώσει δείγμα την Παρασκευή, ειδικά αν πάτε με μικρογονιμοποιηση. Ρώτησε και το γιατρό σου όμως 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Eternity είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κάνω φυσικούς κύκλους όμως αυτή τη φορά ο γιατρός επιμένει να πάρω λίγα φάρμακα μιας και βλέπει ότι οι ωοθήκες μου έχουν δυνατότητες. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Η δεξιά ωοθήκη μου είναι πιο παραγωγική σε σχέση με την αριστερη η οποία είναι λίγο τεμπέλα. Τον κύκλο που μας πέρασε έκανα ωοληψια με ωάριο από τη δεξιά ωοθήκη. Να πάρω φάρμακα σε αυτό τον κύκλο ή στον επόμενο? (με το σκεπτικό ότι οι ωοθήκες δουλεύουν εναλλάξ κάθε μήνα) Λέτε να μην έχει σχέση? Έκανα υπέρηχο σήμερα 1η ημέρα και μου είπε ο γυναικολόγος που με παρακολουθει στην επαρχία ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνω ξανά ωορρηξία από τα δεξιά και αυτό το μήνα. Καλύτερα να κάνω οιστραδιολη και fsh και αναλόγως προχωράω. Απλά ρωτάω αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι περισσότερο. 

Καλησπέρα, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως δεν υπάρχει μοτίβο στην ωορηξια, αριστερά έναν κύκλο και τον άλλον δεξιά. Μπορεί να πάει 6 συνεχόμενες από τη μια ωοθήκη και μετά από την άλλη μια και ξανά μετά η άλλη, δεν υπάρχει συγκεκριμένο μοτίβο.

Έχεις κάνει παλιότερα φάρμακα;; πως ανταποκριθηκε ο οργανισμός σου;; ο γιατρός για τι φάρμακα λεει; μήπως φεμαρα; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Alex@ είπε:

Καλησπέρα, εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως δεν υπάρχει μοτίβο στην ωορηξια, αριστερά έναν κύκλο και τον άλλον δεξιά. Μπορεί να πάει 6 συνεχόμενες από τη μια ωοθήκη και μετά από την άλλη μια και ξανά μετά η άλλη, δεν υπάρχει συγκεκριμένο μοτίβο.

Έχεις κάνει παλιότερα φάρμακα;; πως ανταποκριθηκε ο οργανισμός σου;; ο γιατρός για τι φάρμακα λεει; μήπως φεμαρα; 

έχω πάρει άλλες 4 φορές φάρμακα, όχι τεράστιες ποσότητες, από 1200 μέχρι 1800 mg τη φορά. Τις 2 φορές puregon και τις άλλες 2 gonal. Εβγαζα κάθε φορά 7 ωάρια (1η φορά έβαλα 2 έμβρυα 2 ημερών, 2η φορά 2 βλαστοκυστες, 3η φορά 2 βλαστοκυστες και 4η φορά 3 έμβρυα 3 ημερών). Δεν ήθελα να πάρω αλλα φάρμακα. Τώρα θέλει να μου δώσει serpafar και 900mg συνολικά meriofert (άλλος γιατρός). Να σημειώσω ότι ξεκίνησα τη διαδικασία στα 41,5 και πλέον είμαι 43 οπότε δε βοηθά και η ηλικία 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια...Χθες μεταφέραμε 2 βλαστοκυστες κατεψυγμενες. Χοριακη την άλλη Τετάρτη μου είπε ο γιατρός...Σκεφτομαι αυτή τη φορά να κάνω κανένα τεστακι, για να μη με φάει η αγωνία...Ποια ειναι η κατάλληλη μέρα;

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eternity είπε:

έχω πάρει άλλες 4 φορές φάρμακα, όχι τεράστιες ποσότητες, από 1200 μέχρι 1800 mg τη φορά. Τις 2 φορές puregon και τις άλλες 2 gonal. Εβγαζα κάθε φορά 7 ωάρια (1η φορά έβαλα 2 έμβρυα 2 ημερών, 2η φορά 2 βλαστοκυστες, 3η φορά 2 βλαστοκυστες και 4η φορά 3 έμβρυα 3 ημερών). Δεν ήθελα να πάρω αλλα φάρμακα. Τώρα θέλει να μου δώσει serpafar και 900mg συνολικά meriofert (άλλος γιατρός). Να σημειώσω ότι ξεκίνησα τη διαδικασία στα 41,5 και πλέον είμαι 43 οπότε δε βοηθά και η ηλικία 

Με τους φυσικούς δεν μαζεψες; τι σου είπε ο γιατρός;; αν τον έχεις εμπιστοσύνη μήπως να δοκιμάσεις;

Κάποια κορίτσια εδώ γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εμένα κ θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν με την γνώμη τους.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

Με τους φυσικούς δεν μαζεψες; τι σου είπε ο γιατρός;; αν τον έχεις εμπιστοσύνη μήπως να δοκιμάσεις;

Κάποια κορίτσια εδώ γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εμένα κ θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν με την γνώμη τους.

 

Με 1 φυσικό πήρα μια βλαστοκυστη και την κατάψυξαμε. Απλά επειδή θα μου πάρει πολύ καιρό, λέω να δοκιμάσω και αυτό που μου είπε. 

Εν τω μεταξύ θα πέφτει η ωοληψια μέσα στο 3ημερο του Αγίου πνεύματος και φοβάμαι ότι ο γιατρός θα λείπει... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Δλδ αν δεν πετύχει και η τέταρτη φορά με φάρμακα δεν μπορείς να πάρεις αλλά φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ;

μπορώ να πάρω, εγώ δεν ήθελα να κάνω άλλη διέγερση με φάρμακα για να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Eternity είπε:

μπορώ να πάρω, εγώ δεν ήθελα να κάνω άλλη διέγερση με φάρμακα για να μην επιβαρύνω τον οργανισμό μου

Α τώρα το κατάλαβα...έχεις κ εσύ δίκιο...πόσες ορμόνες πια!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Δλδ αν δεν πετύχει και η τέταρτη φορά με φάρμακα δεν μπορείς να πάρεις αλλά φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ;

Ο ΕΟΠΥΥ σου δίνει φάρμακα μέχρι τέσσερις προσπάθειες, μπορείς να ξανά πάρεις μετά αλλά πρέπει να τα πληρώσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...