Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, Eternity είπε:

Κοριτσια καλησπέρα! Είναι κάποια κοπέλα για ωοληψια το 3ημερο του Αγίου πνεύματος? Έχω προβληματιστει, μήπως να μην ξεκινήσω φάρμακα και να πάω τον άλλο μήνα. Ο γιατρός μπορεί να λείπει εκείνες τις μέρες, δε θέλω να κάνω ωοληψια με άλλον και δεν ξέρω ποιους θα έχουν και στο εργαστήριο....

Οιστραδιολη 2η ημέρα του κύκλου 65 με fsh 6,5. Είναι καλες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσια να ρωτησω κατι οσες εχουν κανει φυσικο κυκλο (μπορει να ρωτω κ βλακεια) :  
Αν σε 1 κυκλο παρει το ωαριο τη 12η μερα του κυκλου κ σε εναν αλλο κυκλο παρει το ωαριο τη 13η-14η μερα του κυκλου.. Και στις 2 περιπτωσεις θα το βαλει 5 μερες μετα που γινεται βλαστοκυστη (δηλ. τη 16η κ τη 17-18η);;  δεν πρεπει να το βαλει συγκεκριμενη μερα του κυκλου που γινεται εμφυτευση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , eleonora85 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι οσες εχουν κανει φυσικο κυκλο (μπορει να ρωτω κ βλακεια) :  
Αν σε 1 κυκλο παρει το ωαριο τη 12η μερα του κυκλου κ σε εναν αλλο κυκλο παρει το ωαριο τη 13η-14η μερα του κυκλου.. Και στις 2 περιπτωσεις θα το βαλει 5 μερες μετα που γινεται βλαστοκυστη (δηλ. τη 16η κ τη 17-18η);;  δεν πρεπει να το βαλει συγκεκριμενη μερα του κυκλου που γινεται εμφυτευση;

Εξαρτάται αν θα κάνεις μεταφορά στον ίδιο κύκλο με την ωοληψια, οπότε θα βάλεις τις βλαστοκυστες πέντε ημέρες μετά, ή σε τεχνητό κύκλο όπου ρυθμίζεται με φάρμακα ή τέλος σε φυσικό κυκλο (επόμενο κύκλο που δεν έχεις κάνει ωοληψια) παρακολουθώντας την ωορρηξια σου και βάζοντας τα πέντε μέρες μετά. Αυτά έχω καταλάβει ως τώρα! 

2 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια για διαγνωστική υστεροσκοπηση ξέρετε πόσες μέρες άδεια δικαιούμαστε; Πχ για την ωοληψια είναι μια μέρα,ξέρει καμία;

Εγώ πήρα άδεια μόνο την ίδια ημέρα,από την κανονική μου άδεια, δεν έχεις ενοχλήσεις γενικά.. Δεν ξέρω αν δικαιούμαστε για υστεροσκοπηση. 

5 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Οιστραδιολη 2η ημέρα του κύκλου 65 με fsh 6,5. Είναι καλες?

Η fsh είναι πολύ καλή, η ε2 κομματάκι τσιμπημένη. Δεν ξέρω όμως αν είναι απαγορευτική.. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Neverstop είπε:

Εξαρτάται αν θα κάνεις μεταφορά στον ίδιο κύκλο με την ωοληψια, οπότε θα βάλεις τις βλαστοκυστες πέντε ημέρες μετά, ή σε τεχνητό κύκλο όπου ρυθμίζεται με φάρμακα ή τέλος σε φυσικό κυκλο (επόμενο κύκλο που δεν έχεις κάνει ωοληψια) παρακολουθώντας την ωορρηξια σου και βάζοντας τα πέντε μέρες μετά. Αυτά έχω καταλάβει ως τώρα! 

Εγώ πήρα άδεια μόνο την ίδια ημέρα,από την κανονική μου άδεια, δεν έχεις ενοχλήσεις γενικά.. Δεν ξέρω αν δικαιούμαστε για υστεροσκοπηση. 

Η fsh είναι πολύ καλή, η ε2 κομματάκι τσιμπημένη. Δεν ξέρω όμως αν είναι απαγορευτική.. 

Ναι, ρωταω για ωοληψια κ μεταφορα στον ιδιο κυκλο. Οποτε οποια μερα κ να τα παρει, θα τα βαλει 5 μερες μετα.. 
Σε ευχαριστωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, eleonora85 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι οσες εχουν κανει φυσικο κυκλο (μπορει να ρωτω κ βλακεια) :  
Αν σε 1 κυκλο παρει το ωαριο τη 12η μερα του κυκλου κ σε εναν αλλο κυκλο παρει το ωαριο τη 13η-14η μερα του κυκλου.. Και στις 2 περιπτωσεις θα το βαλει 5 μερες μετα που γινεται βλαστοκυστη (δηλ. τη 16η κ τη 17-18η);;  δεν πρεπει να το βαλει συγκεκριμενη μερα του κυκλου που γινεται εμφυτευση;

Ναι. Ακολουθείς τη φύση, αν βάλεις βλαστοκυστες 5 μέρες μετά την ωορρηξία!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , eleonora85 είπε:

Ναι, ρωταω για ωοληψια κ μεταφορα στον ιδιο κυκλο. Οποτε οποια μερα κ να τα παρει, θα τα βαλει 5 μερες μετα.. 
Σε ευχαριστωω

Ακριβώς! Ουσιαστικά θα στα μεταφέρουν την ημέρα που θα τα κρυοσυντηρουσαν. 

Με το καλό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια για διαγνωστική υστεροσκοπηση ξέρετε πόσες μέρες άδεια δικαιούμαστε; Πχ για την ωοληψια είναι μια μέρα,ξέρει καμία;

Γειά σου!! Δν δικαιούσαι κάποια ημέρα, απλα χρησιμοποιείς από την άδεια σου ημέρες. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....όπως το περίμενα...χοριακή 5,93......θα είχε δείξει το συγκεκριμένο τεστ.....πάμε για την 8η εμβρυομεταφορά ή τα παρατάμε όλα;

17 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια για διαγνωστική υστεροσκοπηση ξέρετε πόσες μέρες άδεια δικαιούμαστε; Πχ για την ωοληψια είναι μια μέρα,ξέρει καμία;

Σου δίνουν χαρτί ότι έκανες και παίρνεις αναρρωτική σίγουρα την μέρα που έκανες και αν πονάς και την επόμενη. Πες να είναι αναρρωτική 2 ημερών για παν ενδεχόμενο. Εγώ σε 2 υστεροσκοπήσεις πήγα την επόμενη στη δουλειά και στη 3η πονούσα και πήρα αναρρωτική και 2η ημέρα.

  • Δύναμη! 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Eflenew είπε:

Καλημέρα.....όπως το περίμενα...χοριακή 5,93......θα είχε δείξει το συγκεκριμένο τεστ.....πάμε για την 8η εμβρυομεταφορά ή τα παρατάμε όλα;

Σου δίνουν χαρτί ότι έκανες και παίρνεις αναρρωτική σίγουρα την μέρα που έκανες και αν πονάς και την επόμενη. Πες να είναι αναρρωτική 2 ημερών για παν ενδεχόμενο. Εγώ σε 2 υστεροσκοπήσεις πήγα την επόμενη στη δουλειά και στη 3η πονούσα και πήρα αναρρωτική και 2η ημέρα.

Ξέρετε που είναι το πρόβλημα;;; Ο γιατρός το ρίχνει στα έμβρυα; Φαντάζομαι έχουν γίνει όλες οι γνωστές εξετάσεις. Έχεις εμβρυακια κατάψυξη;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια για διαγνωστική υστεροσκοπηση ξέρετε πόσες μέρες άδεια δικαιούμαστε; Πχ για την ωοληψια είναι μια μέρα,ξέρει καμία;

Καλησπερα,

εγω είχα κάνει επεμβατική όμως υστεροσκοπηση και μου είχαν δικαιολογήσει 3 ημέρες αναρρωτική .

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

Εξαρτάται αν θα κάνεις μεταφορά στον ίδιο κύκλο με την ωοληψια, οπότε θα βάλεις τις βλαστοκυστες πέντε ημέρες μετά, ή σε τεχνητό κύκλο όπου ρυθμίζεται με φάρμακα ή τέλος σε φυσικό κυκλο (επόμενο κύκλο που δεν έχεις κάνει ωοληψια) παρακολουθώντας την ωορρηξια σου και βάζοντας τα πέντε μέρες μετά. Αυτά έχω καταλάβει ως τώρα! 

Εγώ πήρα άδεια μόνο την ίδια ημέρα,από την κανονική μου άδεια, δεν έχεις ενοχλήσεις γενικά.. Δεν ξέρω αν δικαιούμαστε για υστεροσκοπηση. 

Η fsh είναι πολύ καλή, η ε2 κομματάκι τσιμπημένη. Δεν ξέρω όμως αν είναι απαγορευτική.. 

Όταν η οιστραδιολη είναι ανεβασμένη, η fsh μπορεί να είναι πλασματικά χαμηλή. Γενικά αποφάσισα να μην πάω. Αν είναι να πάρω φάρμακα, τουλάχιστον να πάω με σωστές συνθήκες. (ο γιατρός μου είπε να προχωρήσω κανονικά) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πριν λίγες ημέρες πήγα πρώτη φορά στο νοσοκομείο Ξανθης για να ανοίξω καρτέλα με σκοπό να γεννήσω εκεί (δυστυχώς οι εξωσωματικες με έχουν αφήσει μπατιρισα😂, συναγωνιστριες είστε τα ξέρετε...) Και εκεί λοιπόν μου ανακοινώνουν το εξής παράδοξο.... Αφού έχετε κάνει εξωσωματικη το πρωτόκολλο του νοσοκομείου λέει αναγκαστικά καισαρική... Μα καλή μου τις λέω... Έχω γεννήσει ένα παιδί φυσιολογικά... Και ήταν πάλι από εξωσωματικη... Και απλά είμαι να σκάσω γιατί επιμένουν ότι θα πρέπει να κάνω καισαρική... Χωρίς να είμαι σε κατάσταση τοκετού... Και αντε κάτι δε πάει καλά... Οπότε ναι οκ ας κάνω.... Έτσι απλά! Γιατί έχω κάνει εξωσωματικη... Είμαι να σκάσω! 😡 Συγνώμη για το σεντόνι! 

Κάποια με ανάλογη εμπειρία....; Αυτό ισχύει γενικά ή στο δικό μας νοσοκομειο; 

  • Μπερδεμένη/-ος 4

age.pngpreg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , αστα είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πριν λίγες ημέρες πήγα πρώτη φορά στο νοσοκομείο Ξανθης για να ανοίξω καρτέλα με σκοπό να γεννήσω εκεί (δυστυχώς οι εξωσωματικες με έχουν αφήσει μπατιρισα😂, συναγωνιστριες είστε τα ξέρετε...) Και εκεί λοιπόν μου ανακοινώνουν το εξής παράδοξο.... Αφού έχετε κάνει εξωσωματικη το πρωτόκολλο του νοσοκομείου λέει αναγκαστικά καισαρική... Μα καλή μου τις λέω... Έχω γεννήσει ένα παιδί φυσιολογικά... Και ήταν πάλι από εξωσωματικη... Και απλά είμαι να σκάσω γιατί επιμένουν ότι θα πρέπει να κάνω καισαρική... Χωρίς να είμαι σε κατάσταση τοκετού... Και αντε κάτι δε πάει καλά... Οπότε ναι οκ ας κάνω.... Έτσι απλά! Γιατί έχω κάνει εξωσωματικη... Είμαι να σκάσω! 😡 Συγνώμη για το σεντόνι! 

Κάποια με ανάλογη εμπειρία....; Αυτό ισχύει γενικά ή στο δικό μας νοσοκομειο; 

Έλεος! Τι άλλο θα ακούσουμε. Πρώτη φορά το ακούω αυτό, δηλαδή αν πας σε ιδιωτικό μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά ενώ στο Δημόσιο όχι; Απίστευτοι! Τι σχέση έχει το πως έμεινες έγκυος με το πως θα γεννήσεις; Δεν ξέρω που μένεις αλλά αφού αναφέρεις Ξάνθη γιατί δεν ρωτάς και στη Θεσσαλονίκη; Καλύτερα να πληρώσεις ένα ξενοδοχείο 2-3 πριν να είσαι κοντά παρά αυτό τον παραλογισμό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...