Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

      Εχω πόνους και τραβήγματα,αλλά μου είπε πως αυτό ειναι απ' τα φάρμακα..Ο  κύριος λόγος που πάω αύριο απ' όσο κατάλαβα,είναι για να δούμε αν πέφτει η χοριακη,γιατί τώρα δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου..Πολύ ψυχοφθόρο ☹️

      πρίν από 7 λεπτά , dec-e είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ. Το έχω περάσει κ εγώ, ευτυχώς σε τόσο χαμηλές τιμές η χοριακή θα μηδενιστεί σχετικά γρήγορα κ μπορείς να προχωρήσεις άμεσα ακόμα και σε εμβρυομεταφορά. Όντως ψυχολογικά όλα αυτά κουράζουν, υπομονή. Το εξωμήτριο κ εγώ πιστεύω το είπε απλά για να είναι σίγουρος για κάθε ενδεχόμενο, αν δεν κάνω λάθος δίνει μεγαλύτερες τιμές χοριακής. 

       

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μέχρι στιγμής μετράω μια μηδενική χοριακη,μια παλινδρομη,μια εγκυμοσύνη που γέννησα την κορούλα μου και αυτό τώρα που μάλλον είναι βιοχημική.Ε φτάνει δε θέλω άλλο☹️ Και εγώ θέλω να πιστεύω πως δεν είναι εξωμητριο,δλδ και ο γιατρός απλά να θέλει να το αποκλείσει.

      Εσύ όταν είχες βιοχημική,πως το πέρασες?

2 χρόνια προσπάθειας για φυσική σύλληψη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Προσπαθούμε εδώ και 2 χρόνια περίπου. Άλλοτε στοχευμένα άλλοτε πιο χαλαρά  ωστόσο δεν εχουμε το επιθυμι αποτέλεσμα. Όσες εξετάσεις έχουμε κάνει είναι φυσιολογικές..ο γιατρός μας λέει να συνεχίσουμε την προσπάθεια εγώ είμαι 28 και ο σύζυγός 35. Καμία νααλογξ εμπειρία; Πετύχατε φυσική σύλληψη μετά από 2 χρόνια προσπαθειών;

 

Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , terryt είπε:

Καλησπέρα,

Προσπαθούμε εδώ και 2 χρόνια περίπου. Άλλοτε στοχευμένα άλλοτε πιο χαλαρά  ωστόσο δεν εχουμε το επιθυμι αποτέλεσμα. Όσες εξετάσεις έχουμε κάνει είναι φυσιολογικές..ο γιατρός μας λέει να συνεχίσουμε την προσπάθεια εγώ είμαι 28 και ο σύζυγός 35. Καμία νααλογξ εμπειρία; Πετύχατε φυσική σύλληψη μετά από 2 χρόνια προσπαθειών;

 

Σε ευχαριστώ 

Θα σε συμβούλευα να χρησιμοποιήσεις τεστ ωορρηξίας για να είσαι ακόμα πιο σίγουρη για τις γόνιμες μέρες έτσι ώστε να γίνεται ακόμα πιο στοχευμένα, μερικές φορές άλλες μέρες πιστεύουμε ότι γίνεται ωορρηξία και άλλες γίνεται. Το πιο αναμενόμενο είναι λόγω του νεαρού της ηλικίας σας η φυσική σύλληψη  να επιτευχθεί σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα. Δώσε στον εαυτό σου ένα λογικό χρονικό όριο και εν συνεχεία μπορούν να πραγματοποιηθούν πιο εξειδικευμένες εξετάσεις. Δεν γνωρίζω εάν εκτός τις ορμονολογικές εξετάσεις έχεις πραγματοποιήσει και άλλες εξετάσεις όπως να δεις εάν οι σάλπιγγες σου είναι διαβατές ή όχι ή εάν έχει ελεγχθεί ο σύντροφος σου (σπερμοδιάγραμμα). Επιπλέον, η διατροφή σου είναι καλή, παίρνεις συμπληρώματα διατροφής που βοηθούν στην γονιμότητα; Υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που είναι δυνατόν να επηρεάσουν την σύλληψη. 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει ορμονολογικο έλεγχο και σπερμοδιαγραμμα. Σαλπιγγογραφια από Σεπτέμβρη. Ξεκίνησα αυτό το μήνα με τεστ . Ο κύκλος μου είναι σταθερός 28-30 μέρες . Το χαμογελάκι ήταν 13η μέρα και αναμένω. Επίσης ξεκίνησα τα inofert. Ο γιατρός μου λέει να χαλαρώσω και εάν δεν έρθει να κάνω σαλπιγγογραφια εάν και πιστεύει πως δεν θα υπάρχει θέμα με σάλπιγγες. Πιστεύει πως θα έρθει . Είχες κι εσύ ανάλογη εμπειρία evgenia; Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω κ το ξαναλεω εμεινα εγκυος χαρη στα τεστ ωορρηξιας. Σε μηνα που πιστευα χαμενα γιατι πολυ απλα νομιζα κανω ωορρηξια 17η μερα και εκανα 21η!!!

Σαλπιγγογραφια ειναι το τελευταιο που θα κανεις. Αλλα αν χαμογελακι ειδες πχ την 13η μερα αυτο σημαινει καθημερινες επαφες απο 13η - 16η μερα σερι. Αν μπορειτε κ παραπανω καλο ειναι. Εμεις εκεινο το μηνα καναμε 20 μερες σερι! Το διαολι δε το χανα με τιποτα! Και ας εξαντληθηκα:lol:

Επισης εχεις ελεγξει θυρεοειδη tsh? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι όλα όσα είναι σχετικά με θυρωειδη εχω κάνει. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αυτό το μήνα κάναμε σερί έως 16η μέρα. Αναμένω περίοδο σε 5-6 μέρες και ελπίζω να μην έρθει. Εσύ μετά από πόσο καιρό έμεινες έγκυος @Elle12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , terryt είπε:

Ναι ναι όλα όσα είναι σχετικά με θυρωειδη εχω κάνει. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αυτό το μήνα κάναμε σερί έως 16η μέρα. Αναμένω περίοδο σε 5-6 μέρες και ελπίζω να μην έρθει. Εσύ μετά από πόσο καιρό έμεινες έγκυος @Elle12

14 μηνες προσπαθειων (χασαμε καναδυο κυκλους στο μεταξυ με κοβιντ, ταξιδια κτλ).  Καναμε ολες τις εξετασεις απο νωρις κ σπερμοδιαγραμμα. Τελευταια εκανα σαλπιγγογραφια που ηταν τελεια. Ε δυο μηνες μετα εμεινα εγκυος. 

Εκεινο το μηνα νομιζα δε θα κανω ωορρηξια γιατι ολα τα τεστ εβγαιναν αρνητικα. Κ εκανα απο σποντα ενα την 21η μερα κ βγηκε θετικο, δλδ θα ειχα κυκλο σε 36 μερες εκεινο το μηνα αντι για 30-32 που ειχα συνηθως!

Ειχαμε φουλ επαφες ολο αυτο το διαστημα, καθε βραδυ απο μια φορα. 7 μερες μετα εκει που καθομουν ενιωσα ενα τσιμπημα στο κεντρο της μητρας πρωτογνωρο. Λεω αυτο ηταν, ερχεται περιοδος και απλα νιωθω κατι καινουριο. Τελικα μαλλον ηταν εμφυτευση γιατι μια βδομαδα μετα ειχα θετικο τεστ!

Επισης ρωταω για tsh γιατι ναι μεν μπορει να ειναι μεσα στα φυσιολογικα ορια αλλα υπαρχουν "ιδανικα" νουμερα για επιτευξη.

Πχ για μια καλυτερη πιθανοτητα συλληψης θελουμε TSH στο 1.5, D3 25-30 και Β12 πανω απο 300-400.

Δε σημαινει φυσικα οτι δε μενεις εγκυος με αλλα νουμερα, απλα αυτα ειναι πιο καταλληλα για επιτευξη εγκυμοσυνης..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ . Εγώ είμαι 2,0 ΤSH αλλά δεν μου είπε κάτι ο γιατρός . Συνεχίζω τις προσπάθειες και βλέπουμε . Σε ευχαριστώ πολύ ! Μακάρι να έρθει και σε μένα σύντομα . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , terryt είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ . Εγώ είμαι 2,0 ΤSH αλλά δεν μου είπε κάτι ο γιατρός . Συνεχίζω τις προσπάθειες και βλέπουμε . Σε ευχαριστώ πολύ ! Μακάρι να έρθει και σε μένα σύντομα . 

Μια χαρα εισαι στο 2. Ολα καλα θα πανε κοριτσι μου.. θα σου πω οτι μου ειπε ο γιατρος μου που ναι μεν ειναι κλισε κ εκνευριστικο, αλλα ειναι αληθεια. Εφοσον ειστε υγιεις ειναι ζητημα χρονου.

Ευχομαι συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! Τα ξερω και σε καταλαβαινω απο πρωτο χερι. Ανοιξα τοπικ κ εγραφα τον πονο μου για να μη τρελαθω.. οτι θες εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, terryt said:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ . Όλοι αυτό λένε αλλά εγώ βασανίζομαι κάθε μήνα. Γι'αυτό και έγραψα και εδώ . Μακάρι να σας γράψω ευχαριστα άμεσα .

Μην απελπιζεσαι! Όλα καλά θα πάνε! Μια γνωστή μου έμεινε έγκυος όταν αποφάσισε πως δεν πρόκειται να μείνει και πως θα ξεκινούσε διαδικασία εξωσωματικής! 😆😉😇 ... Και ο γιατρός μου απο τις πρώτες μέρες που τον επισκέφθηκα μου είπε "καταρχήν για να μείνεις έγκυος πρέπει να το βγάλεις απο το μυαλό σου" ... Κάνε τις προσπάθειες σου απολαμβάνοντας όμως τον έρωτα ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην αρχή έτσι είναι, απόλαυση.. όσο όμως περνάει ο καιρός και δεν έρχεται αρχίζουν οι ανησυχίες. Δυστυχώς , για μένα πλέον είναι δύσκολο να χαλαρώσω. Κάθε μήνα μετράω αντίστροφα. ευχαριστώ που μοιράζεστε 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, terryt είπε:

Έχουμε κάνει ορμονολογικο έλεγχο και σπερμοδιαγραμμα. Σαλπιγγογραφια από Σεπτέμβρη. Ξεκίνησα αυτό το μήνα με τεστ . Ο κύκλος μου είναι σταθερός 28-30 μέρες . Το χαμογελάκι ήταν 13η μέρα και αναμένω. Επίσης ξεκίνησα τα inofert. Ο γιατρός μου λέει να χαλαρώσω και εάν δεν έρθει να κάνω σαλπιγγογραφια εάν και πιστεύει πως δεν θα υπάρχει θέμα με σάλπιγγες. Πιστεύει πως θα έρθει . Είχες κι εσύ ανάλογη εμπειρία evgenia; Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

Τα τεστ ωορρηξίας με βοήθησαν αρκετά για να είμαι σίγουρη για τις γόνιμες μέρες. Εγώ μετά από 1 χρόνο που προσπαθούσα με τον σύντροφο μου και μετά από 2 βιοχημικές που είχα, έκανα σαλπιγγογραφία και αποδείχθηκε ότι η μια σάλπιγγα δεν είναι διαβατή, σε αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται 2πλασιος χρόνος για να επιτευχθεί η σύλληψη εφόσον ο ωορρηξία γίνει από την καλή πλευρά. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, terryt είπε:

Καλησπέρα,

Προσπαθούμε εδώ και 2 χρόνια περίπου. Άλλοτε στοχευμένα άλλοτε πιο χαλαρά  ωστόσο δεν εχουμε το επιθυμι αποτέλεσμα. Όσες εξετάσεις έχουμε κάνει είναι φυσιολογικές..ο γιατρός μας λέει να συνεχίσουμε την προσπάθεια εγώ είμαι 28 και ο σύζυγός 35. Καμία νααλογξ εμπειρία; Πετύχατε φυσική σύλληψη μετά από 2 χρόνια προσπαθειών;

 

Σε ευχαριστώ 

Αφου οι ορμονικες σου ειναι καλες κ η ηλικια σου ιδανικη να μην το σκεφτεσε καν. Ακομα κ αν δεν μεινεις εγκυος τους επομενους μηνες με φυσικο τροπο οταν το αποφασισεις θα σε βοηθησει η επιστημη το παν ειναι οτι εισαι μικρη αυτο να θυμασαι. Οι βοταμινες τα ινοφερτ  κανουν ενα 3μηνο να εχουν αποτελεσμα κ βοηθανε . Οπως κ το πολυ νερο κ για εσενα κ για το συντροφο σου. Κανε την προσπαθεια σου κ να σκεφτεσε τα θετικα . Απλα βαζε καποια χρονικα ορια μην περιμενεις αλλα 2 χρονια για να το ξαναψαξεις . 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα τεστ τελικά δεν με βοήθησαν καθόλου από θέμα ψυχολογίας. Έχεις αυτή την αγωνία να δεις πότε είναι θετικό έτσι ώστε να "πιάσεις δουλειά" και καταλήγεις να βάζεις πρόγραμμα σε μια τόσο ωραία πράξη. Το πρόγραμμα σκοτώνει το πάθος και τον έρωτα.  Εμείς όταν εφαρμόσαμε σεξ όλο τον μήνα χωρίς τέστ, χαλαρά και όποτε έρθει τότε έμεινα έγκυος. 

Το σπερμοδιαγραμμα το είδε ουρολόγος? 'η μήπως κάνατε το συχνό λάθος να το "κρίνει" ο γυναικολόγος?

Επίσης μπορεί και ο άντρας σου να πάρει βιταμίνες και να κάνει καλλιέργεια σπέρματος και εσύ αντίστοιχα κολπικού υγρού. Μου έχουν πει πολλοί ότι το ουρεοπλασμα/μυκοπλασμα εμποδίζουν στην σύλληψη. 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει και καλλιέργεια σπέρματος και κολπικού. Είναι οκ . Ναι δεν θα περιμένω σε καμία περίπτωση αλλά δύο χρόνια. Δεν μπορώ να κάνω άλλη υπομονή . Θα το παλέψουμε λιγο ακόμη με τα τεστακια και μετά βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...