Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Προετοιμασία για δεύτερο παιδάκι!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια! Ανοίγω αυτό το θέμα, καθώς σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι!!! Θα ήθελα να μου πείτε πριν ξεκινήσετε προσπάθειες αν κάνατε κάποια προετοιμασία, παίρνω ήδη κάποιες βιταμίνες λόγω έλλειψης κάποιες τιμές..θέλω όμως να ξεκινήσω φιλικό.. ποίο παίρνατε εσείς?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι μου και σου εύχομαι σύντομα να έχεις καλά νέα και ένα γερό μωρό. Μόλις πριν 2 μήνες γέννησα το δεύτερο παιδί μου. Όταν ήμουν έγκυος ήμουν 39 ετών και δεν έκανα κάποια προετοιμασία, ούτε πήρα βιταμίνες. Το μόνο που ρύθμισα ήταν ο θυρεοειδής μου διότι μετά το πρώτο μου παιδί εμφάνισαν υποθυρεοειδισμό. Εάν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να το χαρείτε με τον άνδρα σου😋 όσο πιο συχνά γίνεται!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Ανοίγω αυτό το θέμα, καθώς σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι!!! Θα ήθελα να μου πείτε πριν ξεκινήσετε προσπάθειες αν κάνατε κάποια προετοιμασία, παίρνω ήδη κάποιες βιταμίνες λόγω έλλειψης κάποιες τιμές..θέλω όμως να ξεκινήσω φιλικό.. ποίο παίρνατε εσείς?

Καλημερα κοριτσι μου....εχω και εγω ηδη ενα παιδακι και μολις χθες πηρα θετικο τεστ για το 2ο μου...δεν εκανα απολυτως τιποτα απο προετοιμασια...απλα απο χθες μου ειπε ο γιατρος να ξεκινησω felicine...

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Barb2024 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και σου εύχομαι σύντομα να έχεις καλά νέα και ένα γερό μωρό. Μόλις πριν 2 μήνες γέννησα το δεύτερο παιδί μου. Όταν ήμουν έγκυος ήμουν 39 ετών και δεν έκανα κάποια προετοιμασία, ούτε πήρα βιταμίνες. Το μόνο που ρύθμισα ήταν ο θυρεοειδής μου διότι μετά το πρώτο μου παιδί εμφάνισαν υποθυρεοειδισμό. Εάν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να το χαρείτε με τον άνδρα σου😋 όσο πιο συχνά γίνεται!

Ααααα να σου ζήσουν τα ζουζούνια γερά να είναι!!Αρα ούσα μαμά δύο παιδιών έχεις να μου λύσεις αρκετές απορίες...κατά την περίοδο που ήσουν έγκυος το θέμα των ιώσεων από το πρώτο παιδάκι πως το αντιμετωπίσες?γιατί εμένα ο μικρός μου πάει νηπιαγωγείο οπότε καταλαβαίνεις ότι θα φέρνει ιώσεις..όταν με το καλό πρώτα ο Θεός προκύψει εγκυμοσύνη ..

2 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Καλημερα κοριτσι μου....εχω και εγω ηδη ενα παιδακι και μολις χθες πηρα θετικο τεστ για το 2ο μου...δεν εκανα απολυτως τιποτα απο προετοιμασια...απλα απο χθες μου ειπε ο γιατρος να ξεκινησω felicine...

Τι ευχάριστο νέο !!με το καλό ένα γερό και τελειομηνο μωράκι!!! Πόσο είναι το παιδάκι σου ??εγώ είχα μια επίσκεψη στην ενδοκρινολογο για κάποιους όζους που βρέθηκαν στον θυρεοειδή και κου είπε να πάρω το vivalcid για φιλικό που ρώτησα είναι το καλύτερο λέει, απλά διάβασα διάφορα για αυτό και κάπως δε θέλω να το πάρω... σίγουρα θα πάρω γνώμη γυναικολόγου πρώτα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Ria@90 είπε:

Ααααα να σου ζήσουν τα ζουζούνια γερά να είναι!!Αρα ούσα μαμά δύο παιδιών έχεις να μου λύσεις αρκετές απορίες...κατά την περίοδο που ήσουν έγκυος το θέμα των ιώσεων από το πρώτο παιδάκι πως το αντιμετωπίσες?γιατί εμένα ο μικρός μου πάει νηπιαγωγείο οπότε καταλαβαίνεις ότι θα φέρνει ιώσεις..όταν με το καλό πρώτα ο Θεός προκύψει εγκυμοσύνη ..

Τι ευχάριστο νέο !!με το καλό ένα γερό και τελειομηνο μωράκι!!! Πόσο είναι το παιδάκι σου ??εγώ είχα μια επίσκεψη στην ενδοκρινολογο για κάποιους όζους που βρέθηκαν στον θυρεοειδή και κου είπε να πάρω το vivalcid για φιλικό που ρώτησα είναι το καλύτερο λέει, απλά διάβασα διάφορα για αυτό και κάπως δε θέλω να το πάρω... σίγουρα θα πάρω γνώμη γυναικολόγου πρώτα...

Ευχαριστω πολυ...ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη την φορα μετα απο μια αποβολη..ειναι 3μιση χρονων...θα παμε τον σεπτεμβριο προνηπιο και το εχω και εγω αγχος με το θεμα ιωσεων...τι θα κανω με ενα νεογεννητο στο σπιτι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό @Fofi!. @Ria@90 ούτε εγώ έκανα κάτι στις εγκυμοσύνες μου! Εγώ αρχές Ιανουαρίου γέννησα το τρίτο παιδάκι μου. Η πρώτη μου είναι Δευτέρα δημοτικού και ο μεσαίος μου προνήπια. Ο γιος μου απ' τον Οκτώβριο κ μετά αρρωσταίνει 2 φορές τον μήνα!! Στην εγκυμοσύνη εγώ τις αρρώστιες του τις περνούσα με ένα απλό συναχακι, λίγο πριν να γεννήσω όμως κόλλησα περισσότερο κ μου γύρισε σε ιγμορίτιδα. Πήρα αντιβίωση μια εβδομάδα.

Όταν γέννησα την μπέμπα μου κ γύρισα σπίτι τα παιδιά μου αναρρωναν από τις αρρώστιες των Χριστουγέννων αλλά λογικά δεν ήταν κολλητικα γιατί ειχαν σχεδόν 2 εβδομάδες μυξες κ βήχα.  Ο άντρας μου την ημέρα εκείνη συναχωθηκε κ η κόρη μου κανένα δίωρο αφότου γυρίσαμε άρχισε να κάνει εμετό!! Η μπέμπα δωξα το Θεό πλέον 3 μηνών δεν έχει κολλήσει προς το παρόν τπτ παρόλο που ο μικρός συνέχεια είναι άρρωστος! Αυτό που πιστεύω έχει βοηθήσει προς το παρόν είναι ο θηλασμός. Επιπλέον κάθε φορά που την παίρνω βάζω αντισηπτικό, έως 2 μηνών ήμουνα μονίμως με μάσκα, ( τώρα βάζω όταν έχω λίγο συνάχι). Κ τα παιδιά προσπαθώ να μην την ακουμπούν σε χέρια, πρόσωπο, να μην την φιλάνε, πριν την ακουμπήσουν να πλένουν χέρια κ στις αρχές φορούσαν κ μάσκα όταν ήθελαν να την δουν από κοντά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ααααα να σου ζήσουν τα ζουζούνια γερά να είναι!!Αρα ούσα μαμά δύο παιδιών έχεις να μου λύσεις αρκετές απορίες...κατά την περίοδο που ήσουν έγκυος το θέμα των ιώσεων από το πρώτο παιδάκι πως το αντιμετωπίσες?γιατί εμένα ο μικρός μου πάει νηπιαγωγείο οπότε καταλαβαίνεις ότι θα φέρνει ιώσεις..όταν με το καλό πρώτα ο Θεός προκύψει εγκυμοσύνη ..

Τι ευχάριστο νέο !!με το καλό ένα γερό και τελειομηνο μωράκι!!! Πόσο είναι το παιδάκι σου ??εγώ είχα μια επίσκεψη στην ενδοκρινολογο για κάποιους όζους που βρέθηκαν στον θυρεοειδή και κου είπε να πάρω το vivalcid για φιλικό που ρώτησα είναι το καλύτερο λέει, απλά διάβασα διάφορα για αυτό και κάπως δε θέλω να το πάρω... σίγουρα θα πάρω γνώμη γυναικολόγου πρώτα...

δ το ξερω το συγκεκριμενο σκευασμα

φυλικο μπορεις να παρεις κ στις προσπαθειες,εγω το εκανα.πολυ απλο κ οικονομικο.νομιζω φιλισιν ειναι απο τα πιο απλα κ ευκολα προσβασιμα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Με το καλό @Fofi!. @Ria@90 ούτε εγώ έκανα κάτι στις εγκυμοσύνες μου! Εγώ αρχές Ιανουαρίου γέννησα το τρίτο παιδάκι μου. Η πρώτη μου είναι Δευτέρα δημοτικού και ο μεσαίος μου προνήπια. Ο γιος μου απ' τον Οκτώβριο κ μετά αρρωσταίνει 2 φορές τον μήνα!! Στην εγκυμοσύνη εγώ τις αρρώστιες του τις περνούσα με ένα απλό συναχακι, λίγο πριν να γεννήσω όμως κόλλησα περισσότερο κ μου γύρισε σε ιγμορίτιδα. Πήρα αντιβίωση μια εβδομάδα.

Όταν γέννησα την μπέμπα μου κ γύρισα σπίτι τα παιδιά μου αναρρωναν από τις αρρώστιες των Χριστουγέννων αλλά λογικά δεν ήταν κολλητικα γιατί ειχαν σχεδόν 2 εβδομάδες μυξες κ βήχα.  Ο άντρας μου την ημέρα εκείνη συναχωθηκε κ η κόρη μου κανένα δίωρο αφότου γυρίσαμε άρχισε να κάνει εμετό!! Η μπέμπα δωξα το Θεό πλέον 3 μηνών δεν έχει κολλήσει προς το παρόν τπτ παρόλο που ο μικρός συνέχεια είναι άρρωστος! Αυτό που πιστεύω έχει βοηθήσει προς το παρόν είναι ο θηλασμός. Επιπλέον κάθε φορά που την παίρνω βάζω αντισηπτικό, έως 2 μηνών ήμουνα μονίμως με μάσκα, ( τώρα βάζω όταν έχω λίγο συνάχι). Κ τα παιδιά προσπαθώ να μην την ακουμπούν σε χέρια, πρόσωπο, να μην την φιλάνε, πριν την ακουμπήσουν να πλένουν χέρια κ στις αρχές φορούσαν κ μάσκα όταν ήθελαν να την δουν από κοντά 

Μπραβο εισαι πολυ τυχερη...και εμενα η κορη μου ειναι πολυ φιλασθενη και εννοειται κολλαω και εγω μετα...και αν ολα πανε καλα λογικα θα γεννησω δεκεμβριο οποτε μεσα φουλ στις ιωσεις...αρα λογικο το αγχος...και ειναι και υποχρεωτικη εκπαιδευση το προνηπιο οποτε δεν θα μπορω και να μην την παω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Μπραβο εισαι πολυ τυχερη...και εμενα η κορη μου ειναι πολυ φιλασθενη και εννοειται κολλαω και εγω μετα...και αν ολα πανε καλα λογικα θα γεννησω δεκεμβριο οποτε μεσα φουλ στις ιωσεις...αρα λογικο το αγχος...και ειναι και υποχρεωτικη εκπαιδευση το προνηπιο οποτε δεν θα μπορω και να μην την παω...

Καλησπέρα! Μην αγχώνεσαι με το προνήπιο, είναι μεν στην υποχρεωτική εκπαίδευση, αλλά δεν κρατάνε απουσίες. Όταν είναι, θα εξηγήσεις την κατάσταση στη δασκάλα και μια χαρά μπορείς να την κρατήσεις σπίτι για όσο διάστημα θες! Με το καλό όλα!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Μπραβο εισαι πολυ τυχερη...και εμενα η κορη μου ειναι πολυ φιλασθενη και εννοειται κολλαω και εγω μετα...και αν ολα πανε καλα λογικα θα γεννησω δεκεμβριο οποτε μεσα φουλ στις ιωσεις...αρα λογικο το αγχος...και ειναι και υποχρεωτικη εκπαιδευση το προνηπιο οποτε δεν θα μπορω και να μην την παω...

Με το καλό σου εύχομαι... Θα συμφωνήσω με την @LeneL ναι μεν τα προνήπια είναι υποχρεωτικά αλλά αν εξηγήσεις δεν πρόκειται να πει κάτι!! Εγώ δυστυχώς δεν μπορούσα να το κάνω γιατί εχω κ άλλο παιδί στο δημοτικό που δεν γίνεται να λείπει. Πάντως ξέρω πολλές κοπέλες που αν κ προνήπια όταν είχαν νεογέννητο μιλούσαν με την δασκάλα κ για τους πρώτους μήνες δεν τα έστελναν.

Πάντως εγώ νιώθω πολύ τυχερή, μην το ματιασω βέβαια αλλά η μπέμπα μου δεν έχει κολλήσει τπτ.. Κ το είχα τόσο άγχος μην τυχόν κολλήσει κάτι το πρώτο τρίμηνο που μπαίνει νοσοκομείο... Τώρα το δεύτερο μαξιλαράκι μου είναι κ το εξάμηνο να μην κολλήσει!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Με το καλό σου εύχομαι... Θα συμφωνήσω με την @LeneL ναι μεν τα προνήπια είναι υποχρεωτικά αλλά αν εξηγήσεις δεν πρόκειται να πει κάτι!! Εγώ δυστυχώς δεν μπορούσα να το κάνω γιατί εχω κ άλλο παιδί στο δημοτικό που δεν γίνεται να λείπει. Πάντως ξέρω πολλές κοπέλες που αν κ προνήπια όταν είχαν νεογέννητο μιλούσαν με την δασκάλα κ για τους πρώτους μήνες δεν τα έστελναν.

Πάντως εγώ νιώθω πολύ τυχερή, μην το ματιασω βέβαια αλλά η μπέμπα μου δεν έχει κολλήσει τπτ.. Κ το είχα τόσο άγχος μην τυχόν κολλήσει κάτι το πρώτο τρίμηνο που μπαίνει νοσοκομείο... Τώρα το δεύτερο μαξιλαράκι μου είναι κ το εξάμηνο να μην κολλήσει!

Συμφωνω μαζι σου...και αν ολα πανε καλα θα επιδιωξω τουλαχιστον μεχρι τι πρωτο εμβολιο του μωρου να μην την στειλω σχολειο...βεβαια δεν ξερω πια πως θα ειναι με 2 παιδια στο σπιτι...για πειτε μου εσεις που εχετε προυπηρεσια..😀...μου φαινεται βουνο...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:
16 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Ααααα να σου ζήσουν τα ζουζούνια

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα! Η μεγάλη μου κόρη πάει προνηπιο και εννοείται έφερνε στο σπίτι ότι υπάρχει, κόλλησα αρκετές φορές και 10 ημερες πριν γεννήσω βγήκα θετική στο covid. Είχα μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δεν μπορούσα να πάρω και φάρμακα. Δύο εβδομάδες πριν γεννήσω την σταμάτησα από το προνηπιο και τώρα θα ξεκινήσει πάλι μετά το Πάσχα, συννενοηθηκαμε με τις δασκάλες και έδειξαν κατανόηση. Βέβαια αρρώστησε ο άντρας μου όταν το μωρό ήταν 1,5 μηνών και τρελάθηκα από το άγχος μην κολλήσει αλλά ευτυχώς λίγο μυξουλα έκανε. Είμαι σίγουρη ότι η προστασία του είναι ο διαρκής θηλασμός, το βίωσα και με την πρώτη μου κόρη που μέχρι τα 3 που την θήλαζα είχε αρρωστήσει μόνο μια φορά με γαστρεντερίτιδα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Συμφωνω μαζι σου...και αν ολα πανε καλα θα επιδιωξω τουλαχιστον μεχρι τι πρωτο εμβολιο του μωρου να μην την στειλω σχολειο...βεβαια δεν ξερω πια πως θα ειναι με 2 παιδια στο σπιτι...για πειτε μου εσεις που εχετε προυπηρεσια..😀...μου φαινεται βουνο...

Εγώ με 3 παιδιά πλέον μπορώ να καταθέσω 2 διαφορετικές εμπειρίες οπότε πιστεύω είναι ανάλογα στο παιδί κ σε τι ηλικία κάνεις άλλο.. 

Όταν γεννησα τον μεσαίο μου η κόρη μου ήταν σχεδόν 2,5 χρονών. Υπήρχε έντονη ζήλια κ εγώ είχα τρομερές τύψεις απέναντι της, ένιωθα σαν να την παραμελώ, να μην της δίνω την προσοχή που της αρμόζει, τους πρώτους 3 μήνες η ψυχολογία μου ήταν στα πατώματα, κάθε μέρα έκλαιγα. Μετά ομως όσο μεγάλωνε ο μεσαίος μου και είδα την αλληλεπίδραση τους άρχισα να νιώθω καλύτερα. Τώρα πλέον νιώθω ευγνώμων που έκανα σε εκείνη την ηλικία της μεγάλης κ άλλο παιδί. Έχουν τρομερή σχέση, ο ένας δεν μπορεί χωρίς τον άλλον. Κάθε μέρα βέβαια μαλώνουν αλλά παράλληλα παίζουν τόσο ωραία μαζί, παρολους τους τσακωμούς κ τις ζηλιες νιώθω ότι είναι κ οι καλύτεροι φίλοι.

Τώρα στην εγκυμοσύνη του τρίτου μου παιδιού, είχα τρομερό άγχος πως θα είναι η ζωή με 3 παιδιά, την ζήλια που θα βγάλουν, ειδικά για τον γιο μου που ήταν ο μικρότερος της οικογένειας κ που θα νιώσει να χάνει τα πρωτεία!! Φοβόμουν πολύ για την ψυχολογία μου κ πως θα αλλάξουν οι ισορροπίες μας. 

Παρόλο όμως το άγχος ήρθε τόσο φυσικά η μπέμπα στη ζωή μας. Τα μεγάλα μου παιδιά της δείχνουν τρομερή αγάπη κ δεν βγάζουν την παραμικρή άρνηση από την ζήλια τους. Σίγουρα βέβαια θα υπάρχει ένα αίσθημα αλλά δεν το δείχνουν, την υπεραγαπανε. Τώρα πλέον αν κ υπάρχει σωματική κούραση δεν υπάρχει ψυχολογική κ νιώθω πολύ καλά! Σε αυτό βοήθησε η αντίδραση των παιδιών μου στον ερχομό του καινούργιου μέλους. Βέβαια στην μη ζήλια πιστεύω ότι παίζει η ηλικία ρόλο. Ήταν κ τα 2 αρκετά μεγάλα για να κατανοήσουν ότι παρόλο που όλη μέρα μπορεί να έχω αγκαλιά το μωρό κ να το ταιζω δεν παύω να τα λατρεύω τα μεγάλα κ ότι είναι κάτι παροδικό αυτό γιατί είναι μωράκι κ χρειάζεται την φροντίδα μου. Αυτό σε όλη την εγκυμοσύνη τους το επεσήμανα κ νομίζω ότι το έχουν κατανοήσει. 

Γι αυτό αν δεν το κάνεις ήδη σου προτείνω να ξεκινήσεις να μιλάς στην κόρη σου για την καθημερινότητα σας με το μωρό, ότι θες την στήριξη της και να μην της περάσει ποτέ από το μυαλό ότι πλέον θα αγαπάς περισσότερο το μωράκι γιατί θα πρέπει να το φροντίζεις όλη μέρα. Σε ηλικία είναι αρκετά μεγάλη ώστε να καταλάβει.. Τώρα βέβαια επειδή ήταν μοναχοπαίδι ίσως νιώσει λίγο περίεργα αλλά όσο μπορείς να της δίνεις σημασία. Πχ αν ταιζεις το μωρό, να έχεις δίπλα την μεγάλη κ να της διαβάζεις ένα παραμύθι, ή να παίζετε κάποιο παιχνίδι λεκτικό κλπ.. 

Όλα θα σας πάνε καλά, μην αγχώνεσαι καθόλου! (Σεντόνι έγραψα, ελπίζω να μην κουράστηκες να διαβάζεις!!!!)

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και τα δύο έχουν τα εύκολα  και τα δύσκολα τούς!!απ' τη μια λες κάνεις και τα δύο σε κοντινή ηλικία στην αρχή είναι δύσκολο σίγουρα αλλά λόγω μικρής διαφοράς ηλικίας είναι πιο δεμένα!!απ' την άλλη αν είναι το πρώτο μεγαλύτερο λες ότι έχεις καλύτερη συννενόηση....εγώ αν γύριζα τον χρόνο πίσω ίσως έκανα νωρίτερα το δεύτερο...τώρα άντε να κάνουμε προσπαθείες για εγκυμοσύνη ένα άγχος αυτο, περίοδος εγκυμοσύνης θηλασμός ισωεις άλλο μεγάλο άγχος και αυτό, γιατί ο μικρός θα πηγαίνει μεγάλο νηπειο!!!αλλά σίγουρα με όταν έρχεται η ώρα όλα γίνονται με έναν μαγικό τρόπο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Νομίζω και τα δύο έχουν τα εύκολα  και τα δύσκολα τούς!!απ' τη μια λες κάνεις και τα δύο σε κοντινή ηλικία στην αρχή είναι δύσκολο σίγουρα αλλά λόγω μικρής διαφοράς ηλικίας είναι πιο δεμένα!!απ' την άλλη αν είναι το πρώτο μεγαλύτερο λες ότι έχεις καλύτερη συννενόηση....εγώ αν γύριζα τον χρόνο πίσω ίσως έκανα νωρίτερα το δεύτερο...τώρα άντε να κάνουμε προσπαθείες για εγκυμοσύνη ένα άγχος αυτο, περίοδος εγκυμοσύνης θηλασμός ισωεις άλλο μεγάλο άγχος και αυτό, γιατί ο μικρός θα πηγαίνει μεγάλο νηπειο!!!αλλά σίγουρα με όταν έρχεται η ώρα όλα γίνονται με έναν μαγικό τρόπο!!!

Και εγω να σου πω την αληθεια το μετανιωσα ππυ δεν εκανα προσπαθειες για 2ο νωριτερα...τωρα μου φαινεται παλι βουνο ξενυχτια θηλασμους κρεμες κλπ...χωρια η μεγαλη διαφορα νομιζω δεν ειναι τοσο καλη στα παιδια...ειναι λες και μεγαλωνεις 2 μοναχοπαιδια μου λενε οταν εχουν 5 6 χρονια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...