Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Είπε ότι θέλει να αποκλείσει ακόμα και αυτη την μικρη πιθανότητα,γι αυτό και πρέπει να κάνω αύριο πάλι χοριακη.Δεν έκανε διάγνωση.Απλα υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο δυστυχώς..Μακαρι να πάω και να έχει μηδενιστεί,έχω κουραστεί..

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

Δίδυμα - Αποβολή 2ου Τριμήνου...


Recommended Posts

Hope μου ειλικρινά λυπάμαι που έπρεπε να το ζήσεις αυτό....κάθε μέρα που περνάει εύχομαι καμία γυναίκα, καμία μανούλα να μην ζει την απώλεια και τον πόνο....Την αδικία....τα συντρίμια....γιατί συντρίμια γίνεται η ζωή μας μετά....Σε νιώθω απόλυτα όπως με νιώθεις και εσύ...Δυστυχώς τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να εκφράσουν τα συναισθήματα....Τα αγγελάκια μας είναι κάπου ψηλά τώρα....Ίσως κάποτε να είμαστε μαζί τους...Τώρα όμως όσο δύσκολο και αν είναι, όσο και αν πονάει...έχουμε να σκεφτούμε ένα μωράκι (ή και δύο...) που περιμένει να έρθει στην αγκαλίτσα μας και να μας κάνει να χαμογελάσουμε ξανά...Πρέπει να είσαι δυνατή κοριτσάκι μου...για σένα πάνω από όλα....και μετά για όσους σε αγαπούν και είναι δίπλα σου...δεν μπορούν να σε καταλάβουν απόλυτα γιατί δεν το έχουν ζήσει όπως εσύ...αλλά πονάνε για σένα...επειδή πονάς εσύ...Και θα ξαναγελάσουν όταν γελάσεις ξανά και εσύ....Κάθε μέρα είναι σημαντική τώρα...κάθε μέρα είναι αγώνας που πρέπει να κερδίσεις αλλά...αυτός ο αγώνας ελπίζω ότι θα μας δικαιώσει στο τέλος...

Να ξέρεις ότι είμαι εδώ να μιλάμε για οτιδήποτε σκέφτεσαι και αισθάνεσαι....Οποιαδήποτε βοήθεια χρειάζεσαι....Και θα χαρώ να είμαστε εδώ και να μιλάμε σε λίγο καιρό για τα μωράκια μας...Στο λέω εγώ που δεν έβλεπα τον λόγο που μπορεί να χαμογελάσει ένας άνθρωπος μετά από όλα αυτά....Δεν πίστευα ότι θα χαμογελούσα ξανά...Όμως είμαι εδώ και το παλεύω ακόμα και θα φτάσω μέχρι το τέλος. Θα βρω τι έφταιξε, θα το διορθώσω, θα πληρώσουν οι υπεύθυνοι (και ανεύθυνοι μαζί...) και θα το παλέψω μέχρι τέλους. Το ίδιο θέλω και για σένα..... Σου στέλνω όλη μου την συμπαράσταση, όλη μου την αγάπη και την θετική μου ενέργεια και σου εύχομαι ολόψυχα αυτός ο χρόνος να σε κάνει να χαμογελάσεις με όλη σου την καρδιά και να σου φέρει στην αγκαλιά σου ότι θα σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένη.


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Firefly

    Firefly 48 δημοσιεύσεις

  • margi

    margi 4 δημοσιεύσεις

  • YOTOU

    YOTOU 4 δημοσιεύσεις

  • hope*

    hope* 4 δημοσιεύσεις

εκατσα και διαβασα προσεχτικα ολα οσα εχεις γραψει...και κλαιω και δεν μπορω να καταλαβω,γιατι να υπαρχει τοση αδικια.αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στα νοσοκομεια μονο αν παει καλα η εγκυμοσυνη εχεις την προσοχη! αν κατι δεν παει καλα εισαι στο ελεος του θεου(.και αυτο για το οικονομικο.) καποια κοπελα ειπε να λεμε τα ονοματα αυτον των ανθρωπων που θελοντας να λεγονται ιατροι,και συμφωνω!

θα επρεπε εκτος απο ολες αυτες τις ελλειψεις που εχουν τα νοσοκομεια να υπαρχει και ψυχολογικη υποστηριξει...αλλα τι λεω ε?

σου ευχομαι μεσα απο την καρδια σου να το ξεπερασετε γρηγορα και να γεμισει παλι η κοιλιτσα σου με ενα υγειεστατο μωρακι ,και μια εγκυμοσυνη χωρις το παραμικρο προβλημα.το δικαιουσαι.

Να κανεις ταμα στην αγια ειρηνη βοηθαει πολυ τις εγκυους.


HouVp2.png

oVGVp2.png

Link to comment
Share on other sites

firefly καταλαβαινω απολυτα αυτο που περνας αυτη την στιγμη και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ο καινουριος χρονος να σου φερει ενα μπεμπακι...

Πριν εναμιση μηνα περιπου, ακομη εγκυος στα αγγελουδακια μου, διαδαζα την ιστορια σου και εκλεγα εκλεγα τοσο πολυ με αυτο που αντιμετοπιζες,ελεγα οτι ειναι τοσο αδικο να συμβαινει αυτο.. Μια μερα πριν μπω στην 25 εβδομαδα τησ πρωτης μου εγκυμοσυνης(1/12/11), ξυπναω το πρωι και στο σκουπισμα ειδα μια βλεννη ροζ,τρομοκρατηθηκα τοσο πολυ αλλα επειδη ηταν η μερα του ραντεβου μου με τον γιατρο ντυθηκα και ξεκινησα με τον αντρα μου απο τον βολο για το πανεπιστιμιακο νοσοκομειο της Λαρισας, οπου και βρεθηκα στην αιθουσα τοκετου να γενναω.Ο τραχηλος μου ειχε οταν εφτασα διαστολη 4 κ μετα απο μια ωρα πληρη, οποτε ο τοκετος δεν ηταν αναστρεψιμος.Τα μωρακια ζησαν μιαμιση μερα,δυο αγορακια που δεν μας γνωρισαν ποτε.Μετα απο ενα μηνα ο πονος ειναι ιδιος, τα σκεφτομαι συνεχεια ,ποσα ονειρα γκρεμιστηκαν και αυτο το γιατι μενει ακομη αναπαντητο...οπως λεσ οτι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο..Αυτο που εμεινε ειναι να επιζουμε σε εναν λιγο καλυτερο χρονο.

λυπαμαι πολυ,δεν υπαρχουν λογια κ το ξερεις αυτο! υπομονη και δυναμη!


HouVp2.png

oVGVp2.png

Link to comment
Share on other sites

asterina μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Δυστυχώς η κατάσταση που έζησα δεν πρέπει να είναι πρωτοφανής....Έχουν περάσει και άλλες κοπέλες από την θέση μου και αν δεν γίνει κάτι, η κατάσταση αυτή θα συνεχίζεται...Εμπιστοσύνη στην δημόσια υγεία σου λένε.... Εμένα μου στοίχισε δύο αγγέλους....


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας κορίτσια (και αγόρια) που παρακολουθείτε αυτό το forum. Έχω νέα... Πήραμε τα αποτελέσματα της Ιστολογικής χτες. Αντί να αισθάνομαι ότι έχω βρει μια άκρη, νομίζω ότι μπερδεύτηκα χειρότερα...Βρέθηκε κάποιος μύκητας (candida albicans) στον πλακούντα του ενός μωρού (τον δεύτερο δεν ξέρω τι τον έκαναν στο Αλεξάνδρα...) και στον πνεύμονα του. Από ότι είπε η γιατρός που έκανε την εξέταση, αυτή πρέπει να είναι η αιτία της αποβολής. Και λέω οκ. Άρα βρήκαμε άκρη. Στέλνω τα αποτελέσματα στον ένα γιατρό που είχα πάει μετά την αποβολή και μου λέει οι μύκητες δεν κάνουν αποβολές. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι υστεροσκόπηση, μην ασχολείσαι με τα υπόλοιπα. Μα, του λέω, η γιατρός είπε ότι ο μύκητας ευθύνεται. Όχι μου λέει, δεν είναι αυτό. Εξαιτίας του ότι προφανώς δεν είχε κλείσει καλά ο τράχηλος, ανέβηκαν παθογόνοι μικροοργανισμοί και προκάλεσαν την αποβολή. Αυτό που θα κάνουμε λέει, είναι την επόμενη φορά, πολύ νωρίς περίδεση. Εσείς τι καταλάβατε τώρα? Γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα.... Με ότι είναι αυτό τελοσπάντων μύκητας, παθογόνος μικροοργανισμός ή ότι άλλο είναι, θα μείνω? Κάποια εξέταση να δούμε τι είναι? Κάποια θεραπεία? Πρέπει να σπουδάσει Ιατρική κανείς για να βγάλει μια άκρη σε ότι του συμβαίνει? Στο internet που έψαξα λένε ένα σωρό πράγματα για αυτόν τον μύκητα, μέχρι και συγκεκριμένη διατροφή που πρέπει να κάνεις για να τον καταπολεμήσεις. Δεν θα ασχοληθούμε καθόλου με αυτόν δηλαδή? Χ ά ο ς και πάλι....


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα....Οι εξελίξεις είναι οι εξής. Επισκέφθηκα και τρίτο γιατρό ο οποίος εξέτασε πλήρως το ιστορικό μου, μου έκανε κολπικό υπέρηχο (κανονικό και τρισδιάστατο), υπέρηχο στήθους και τεστ παπ και κατέληξε στο ότι προφανώς η ιστολογική έχει δίκιο ως προς την αιτία αποβολής. Μου είπε ότι ειδικά το τελευταίο εξάμηνο, έχουν βγει αρκετές έρευνες πάνω σε αποβολές από μύκητες. Μας έδωσε 15μερη θεραπεία σε μένα και στον άντρα μου και μου είπε ότι από τον άλλο μήνα μπορούμε να προσπαθήσουμε πάλι. Τους δυο προηγούμενους γιατρούς τους ψιλοακύρωσε με τα λεγόμενά του. Μου είπε ότι η υστεροσκόπηση στην περίπτωσή μου δεν θα μας είναι ιδιαίτερα χρήσιμη, περισσεύει μου είπε χαρακτηριστικά. Θα κάνουμε μία εξέταση την άλλη εβδομάδα που λέγεται υδροσονογραφία η οποία θα μας δώσει μια πρώτη εικόνα για το αν υπάρχει κάποια ανωμαλία. Και αν έχουμε κάποια ένδειξη, τότε προχωράμε σε υστεροσκόπηση. Στο τρισδιάστατο υπέρηχο που μου έκανε, μου είπε ότι η μήτρα μου δεν είναι δίκερη και ότι έχει καλή θέση και σχήμα. Ως προς την ανεπάρκεια, δεν πιστεύει ότι υπήρξε αλλά όταν θα ξαναμείνω έγκυος θα το παρακολουθούμε συχνά και θα δούμε. Επίσης όταν του είπα ότι ο γιατρός που είχα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν μου έκανε κανένα κολπικό υπέρηχο, του σηκωθήκαν τα μαλλιά όρθια!

Κορίτσια προσοχή. Όλα αυτά τα γράφω για να είσαστε ενημερωμένες και να προσέχετε σε ότι σας λένε. Και να τα ρωτάτε όλα στον γιατρό σας. Αν μπορώ να βοηθήσω σε οτιδήποτε, θα είναι χαρά μου.


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια (και αγόρια) που παρακολουθείτε αυτό το forum. Έχω νέα... Πήραμε τα αποτελέσματα της Ιστολογικής χτες. Αντί να αισθάνομαι ότι έχω βρει μια άκρη, νομίζω ότι μπερδεύτηκα χειρότερα...Βρέθηκε κάποιος μύκητας (candida albicans) στον πλακούντα του ενός μωρού (τον δεύτερο δεν ξέρω τι τον έκαναν στο Αλεξάνδρα...) και στον πνεύμονα του. Από ότι είπε η γιατρός που έκανε την εξέταση, αυτή πρέπει να είναι η αιτία της αποβολής. Και λέω οκ. Άρα βρήκαμε άκρη. Στέλνω τα αποτελέσματα στον ένα γιατρό που είχα πάει μετά την αποβολή και μου λέει οι μύκητες δεν κάνουν αποβολές. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι υστεροσκόπηση, μην ασχολείσαι με τα υπόλοιπα. Μα, του λέω, η γιατρός είπε ότι ο μύκητας ευθύνεται. Όχι μου λέει, δεν είναι αυτό. Εξαιτίας του ότι προφανώς δεν είχε κλείσει καλά ο τράχηλος, ανέβηκαν παθογόνοι μικροοργανισμοί και προκάλεσαν την αποβολή. Αυτό που θα κάνουμε λέει, είναι την επόμενη φορά, πολύ νωρίς περίδεση. Εσείς τι καταλάβατε τώρα? Γιατί εγώ δεν κατάλαβα τίποτα.... Με ότι είναι αυτό τελοσπάντων μύκητας, παθογόνος μικροοργανισμός ή ότι άλλο είναι, θα μείνω? Κάποια εξέταση να δούμε τι είναι? Κάποια θεραπεία? Πρέπει να σπουδάσει Ιατρική κανείς για να βγάλει μια άκρη σε ότι του συμβαίνει? Στο internet που έψαξα λένε ένα σωρό πράγματα για αυτόν τον μύκητα, μέχρι και συγκεκριμένη διατροφή που πρέπει να κάνεις για να τον καταπολεμήσεις. Δεν θα ασχοληθούμε καθόλου με αυτόν δηλαδή? Χ ά ο ς και πάλι....

αχ, η ταλαιπωρια σου δεν εχει τελειωμο!! Ευχομαι συντομα να λυθουν ολα τα αναπαντητα ερωτηματα σου και να γινεις επιτελους μια ευτυχισμενη μανουλα με γερα μωρα!

εχω μια απορια σε σχεση με τον συγκεκριμενο μυκητα. κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης κανουμε εξετασεις κολπικου υγρου, αυτος ο μυκητας αν ειναι σε εξαρση δεν φαινεται;;;


 

569129i0tzap526i.gif "Φεγγοβολάς βλαστάρι μου, στ' όνειρο ταξιδεύεις

τους γαλαξίες τριγυρνάς και το Θεό γυρεύεις"

my little angel 10/5/12

Link to comment
Share on other sites

Aντε ωραια firefly μου να μπεις σε μια σειρα και σου ευχομαι με την πρωτη να μαθεις τα καλα τα νεα...Εχω και εγω ραντεβου την αλλη εβδομαδα με εναν καινουριο γιατρο για να κανουμε υπερηχο, παπ τεστ και οτι αλλο χρειαστει..Οταν γεννησα και εγω τα μωρακια, μου ειπαν οι γιατροι στο πανεπιστημιακο οτι αυτο που εφτεγε στην περιπτωση μου, ηταν οτι ο τραχηλος δεν αντεξε λογω της διδυμης κυησης.Τα δικα μου ηταν μονοχωριακα, διαμνιακα και ειχαν αρχισει να εχουν διαφορές στο αμνιακο υγρο και στο σωματικο βαρος τους, με αποτελεσμα να πιεζουν τον τραχηλο μου και ετσι να επελθει διαστολη.Καναν εξετασεισ αιματος στα μωρα και δεν φανηκε κανενα μικροβιο για αυτο και δεν αποδιδουν τον προωρο τοκετο μου σε καποιο μικροβιο που μπορει να προκαλεσε την διαστολη. Βεβαια εμενα τιποτα δεν με καθησυχαζει αυτη την στιγμη και μεσα στον επομενο μηνα θα κανω ολεσ τισ απαρετητες εξετασεις μετα απο αποβολη,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να το ξαναπερουμε αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη_Α Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο. Ως προς την απορία σου, όπου και να έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι έπρεπε να το είχε δείξει η εξέταση κολπικού υγρού. Ωστόσο, 2 μέρες πριν την αποβολή έτυχε να κάνω την εξέταση και δεν το έδειξε. Λάθος του διαγνωστικού κέντρου?Ήταν ο μύκητας φάντασμα που δεν μπορούσε να εντοπιστεί?Συνωμότησε το σύμπαν? Δεν ξέρω ποια είναι η απάντηση αλλά τώρα κάνουμε 15μερη θεραπεία και οι δύο και όταν θα ξαναμείνω έγκυος θα προσπαθήσω να προσέχω ακόμα πιο πολύ και θα κάνω πιο συχνά αυτήν την εξέταση. Προσοχή σε όλες τις εγκυούλες να έχουν το νού τους.

hope* μου σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις με όλες τις εξετάσεις, έχεις δίκιο ότι πρέπει να γίνουν. Συνήθως συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας (αν δεν έχεις κάνει ποτέ) και έλεγχο μήτρας. Αυτές είναι οι κύριες δηλαδή γιατί υπάρχουν αρκετές, ανάλογα με την περίπτωση της κάθε κοπέλας. Ο γιατρός σου, σου έκανε μετρήσεις του τραχήλου όταν πήγαινες? Γιατί εμένα δεν μου είχε κάνει καμία. Και 2 από τους γιατρούς που πήγα υποπτεύονται και τον τράχηλο. Άντε να ξεμπερδέψεις από όλα αυτά, να ξαναβρείς το χαμόγελό σου και εσύ και ο άντρας σου και να κάνετε μία νέα και όμορφη αρχή. Αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια να μου λες. Και αν χρειάζεσαι μια φίλη...


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σημερα ειναι η πρωτη μερα που παω για δουλεια, βεβαια ειχα αδεια μεχρι και τον μαρτιο αλλα δεν μπορω να μενω στο σπιτι..νομιζω δεν μου κανει και τοσο καλο.

Ελεγχο θρομβοφιλιας δεν εχω κανει ποτε αλλα ειναι μεσα στιο πακετο εξετασεων που θα κανω.Τωρα οσον αφορα την μητρα μου δεν μου εχει πει ποτε κανενας γιατρος οτι εχω προβλημα και η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ τυπικη με τους γυναικολογους παω απο αρκετα μικρη ηλικια, δεν θα ειχαν δει τοσα χρονια οτι εχω δικερο μητρα η κατι αλλο τελοσπαντων?

Τον τραχηλο μου αρχισε να τον μετραει ο γιατρος μου απο την αυχενικη διαφανεια οπου και ηταν 3 εκατοστα σχετικα καλος μοθ ειχε πει. Ειχε αρχισει να κοντενει απο την 16 εβδομαδα αλλα ο γιατρος θεωρησε οτι η περιδεση σε διδυμο εγκυμοσυνη δε βοηθαει, και θυμαμαι χαρακτηριστικα που μου ειχε πει "αν ειναι να κρατηθει η κυηση θα κρατηθει και αναποδα να σε κρεμασω ο τραχηλος δεν σταματει να κοντενει".Βεβαια καποια στιγμη μετα την β επιπεδου ειχε σταθεροποιηθει στα 2,3 εκατοστα και ετσι και δεν καναμε τιποτα. Αλλα αναρωτιεμαι αν ειχα αλλον γιατρο και μου ειχε κανει την περιδεση , μηπωσ κερδιζαμε καποιες πολυτιμες εβδομαδες παραπανω????? και τα μωρακια ζουσαν τωρα,δεν ξερω ειλικρινα, ποσα και αν; μεσα στο μυαλο μου. Eσυ ποτε ξεκινας τις προσπαθειες, ποσους μηνες σου ειπε να περιμενεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα, σημερα ειναι η πρωτη μερα που παω για δουλεια, βεβαια ειχα αδεια μεχρι και τον μαρτιο αλλα δεν μπορω να μενω στο σπιτι..νομιζω δεν μου κανει και τοσο καλο.

Ελεγχο θρομβοφιλιας δεν εχω κανει ποτε αλλα ειναι μεσα στιο πακετο εξετασεων που θα κανω.Τωρα οσον αφορα την μητρα μου δεν μου εχει πει ποτε κανενας γιατρος οτι εχω προβλημα και η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ τυπικη με τους γυναικολογους παω απο αρκετα μικρη ηλικια, δεν θα ειχαν δει τοσα χρονια οτι εχω δικερο μητρα η κατι αλλο τελοσπαντων?

Τον τραχηλο μου αρχισε να τον μετραει ο γιατρος μου απο την αυχενικη διαφανεια οπου και ηταν 3 εκατοστα σχετικα καλος μοθ ειχε πει. Ειχε αρχισει να κοντενει απο την 16 εβδομαδα αλλα ο γιατρος θεωρησε οτι η περιδεση σε διδυμο εγκυμοσυνη δε βοηθαει, και θυμαμαι χαρακτηριστικα που μου ειχε πει "αν ειναι να κρατηθει η κυηση θα κρατηθει και αναποδα να σε κρεμασω ο τραχηλος δεν σταματει να κοντενει".Βεβαια καποια στιγμη μετα την β επιπεδου ειχε σταθεροποιηθει στα 2,3 εκατοστα και ετσι και δεν καναμε τιποτα. Αλλα αναρωτιεμαι αν ειχα αλλον γιατρο και μου ειχε κανει την περιδεση , μηπωσ κερδιζαμε καποιες πολυτιμες εβδομαδες παραπανω????? και τα μωρακια ζουσαν τωρα,δεν ξερω ειλικρινα, ποσα και αν; μεσα στο μυαλο μου. Eσυ ποτε ξεκινας τις προσπαθειες, ποσους μηνες σου ειπε να περιμενεις?

Και μένα μου έκανε καλό που ξαναπήγα στην δουλειά. Στο σπίτι ένιωθα μόνη και μου έρχονταν συνέχεια στο μυαλό όλα όσα πέρασα. Ξεκινώντας στην δουλειά, πέρα από το ότι απασχολούσα το μυαλό μου, ένιωθα ότι είμαι και πάλι καλά και αρχίζω από την αρχή. Μια νέα αρχή ελπιδοφόρα...

Για την δίκερη μήτρα, λογικά θα την είχαν δεί. Στον τελευταίο γυναικολόγο που πήγα, μου έκανε υπέρηχο 3D και μου είπε ότι η μήτρα δεν είναι δίκερη, ότι έχει καλό σχήμα και θέση. Επομένως φαίνεται αυτό από υπέρηχο. Τώρα ως προς το τι θα μπορούσαν να είχαν προβλέψει ή το τι θα μπορούσαν να είχαν κάνει και μένα αναπάντητα είναι αυτά τα ερωτήματα αλλά δεν πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι. Πρώτον, αν αφορά αμέλεια γιατρού πρέπει να το μάθουμε και για να μην το ξαναπεράσουν άλλες κοπέλες στην θέση μας αλλά και για να μην το ξαναπεράσουμε και εμείς οι ίδιες. Όσες παραπάνω γνώμες μπορείς να πάρεις και όσες εξετάσεις, σε λογικά πλαίσια, μπορείς να κάνεις, καλό ειναι. Και εγώ αυτό κάνω δηλαδή. Εμένα μου είπε να κάνω αυτή την 15μερη θεραπεία για τους μύκητες, να κάνουμε και αύριο αυτήν την εξέταση (υδροσονογραφία) και μπορώ κατευθείαν να μείνω έγκυος. Αυτόν τον μήνα θα αφήσω να περάσει εφόσον κάνω την θεραπεία. Από τον άλλο βλέπουμε. Θα έρθει η ώρα και για σένα και για μένα να χαμογελάσουμε ξανά.


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites

Firefly,τι κάνεις κοριτσάκι; Είχα καιρό να μπω και δάβασα τώρα τα νέα σου. Μύκητας;;;Μού φαίνεται τόσο περίεργο! Και μετά γιατί λένε ότι οι μύκητες δεν δημιουργούν προβλήματα σε περίπτωση εγκυμοσύνης; Εχω μείνει αναυδη, πραγματικά. Να κάνεις την θεραπεία σου κι εύχομαι να πάνε όλα καλά στο εξής.


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη πηγα σε εναν αλλο γιατρο και του μιλησα για τον προωρο τοκετο μου, του εδειξα ολεσ τισ εξετασεις μου την β επιπεδου, με εξετασε υπερηχογραφηκα και κατεληξε στο συμπερασμα, που με εχει κανει χιλια κομματια οτι αυτο που εφτεγε ηταν οτι επρεπε να εχει γινει περιδεση.. θα τρελαθω ισωσ ολα να ηταν αλλιωσ τωρα. Τα εχω βαλει με ολους και κυριως με τον εαυτο μου και την λαθος επιλογη του γιατρου. Γιατι να υπαρχει τετοια μεγαλη διαφορα στην αντιμετωπιση τετοιων περιστατικων στουσ γιατρους????και υποτιθεται οτι ειναι γιατρος πανεπηστιμιακου και εχει μεγαλυτερη εμπειρια σε διδυμες κυησεις.

Εκανα παπ τεστ θα κανω και κατι πιο ειδικες εξετασεις για θρομβοφιλια και αν ολα ειναι καλα τον μαρτιο ξεκιναω προσπαθειες για μωρακι..Ελπιζω να πανε ολα καλα, απλα θα χρειαστει να κανω περιδεση και να μεινω στο κρεβατι,δεν με νοιαζει αρκει ολα να πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη πηγα σε εναν αλλο γιατρο και του μιλησα για τον προωρο τοκετο μου, του εδειξα ολεσ τισ εξετασεις μου την β επιπεδου, με εξετασε υπερηχογραφηκα και κατεληξε στο συμπερασμα, που με εχει κανει χιλια κομματια οτι αυτο που εφτεγε ηταν οτι επρεπε να εχει γινει περιδεση.. θα τρελαθω ισωσ ολα να ηταν αλλιωσ τωρα. Τα εχω βαλει με ολους και κυριως με τον εαυτο μου και την λαθος επιλογη του γιατρου. Γιατι να υπαρχει τετοια μεγαλη διαφορα στην αντιμετωπιση τετοιων περιστατικων στουσ γιατρους????και υποτιθεται οτι ειναι γιατρος πανεπηστιμιακου και εχει μεγαλυτερη εμπειρια σε διδυμες κυησεις.

Εκανα παπ τεστ θα κανω και κατι πιο ειδικες εξετασεις για θρομβοφιλια και αν ολα ειναι καλα τον μαρτιο ξεκιναω προσπαθειες για μωρακι..Ελπιζω να πανε ολα καλα, απλα θα χρειαστει να κανω περιδεση και να μεινω στο κρεβατι,δεν με νοιαζει αρκει ολα να πανε καλα..

Μην στεναχωριέσαι για το τι θα μπορούσε να γίνει.... περιμένουν άλλα μωράκια να έρθουν στην αγκαλίτσα σου και πρέπει να είσαι δυνατή και αισιόδοξη. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι μην αναρωτιέσαι. Όμως αυτό που έχει σημασία είναι να προφυλάξεις το επόμενο μωρό. Οπότε καλά κάνεις και το ψάχνεις, όπως και εγώ. Αλλά το γιατί έγινε, δεν θα το κατανοήσουμε ποτέ απόλυτα. Σημασία έχει τι μπορούμε να κάνουμε για να μην ξανασυμβεί. Και μένα ο ένας γιατρός μου είπε καθαρά ότι πιστεύει ότι με την περίδεση δεν θα είχαν συμβεί αυτά, ακόμα και που βρέθηκε ο μύκητας. Μου είπε ότι επειδή ο τράχηλος δεν ήταν καλά κλειστός, γι'αυτό μπόρεσε και μολύνθηκε η μήτρα. Ίσως και να είναι έτσι.Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου, εσύ έκανες ότι περνούσε από το χέρι σου και ότι καλύτερο μπορούσες. Αν όντως έφταιξε ο χειρισμός του γιατρού, το κρίμα είναι στον λαιμό του...και είναι τεράστιο...Αν θες μπορείς να απευθυνθείς σε δικηγόρο ιατρικών υποθέσεων, να το ψάξεις το θέμα. Ως προς τον δικό μου γιατρό, δεν τον έχω ξεχάσει...Η δικαιοσύνη πρέπει να φανεί κάπου...Θα κάνουμε και οι δυο τις προσπάθειές μας και μακάρι σε λίγο καιρό να λέμε για τις κοιλίτσες μας.... :-)


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites

Firefly,τι κάνεις κοριτσάκι; Είχα καιρό να μπω και δάβασα τώρα τα νέα σου. Μύκητας;;;Μού φαίνεται τόσο περίεργο! Και μετά γιατί λένε ότι οι μύκητες δεν δημιουργούν προβλήματα σε περίπτωση εγκυμοσύνης; Εχω μείνει αναυδη, πραγματικά. Να κάνεις την θεραπεία σου κι εύχομαι να πάνε όλα καλά στο εξής.

Γεια σου Margi μου. Μπορώ να πω ότι είμαι καλύτερα. Έχω αρχίσει να χαμογελάω και πάλι και να κάνω σχέδια...Όσο και αν ο Θεός τα ακούει και γελάει...Χωρίς αυτά...δεν έχεις κάτι να περιμένεις. Ναι μύκητας...Βέβαια ο ένας γιατρός μου είπε ότι οι μύκητες δεν προκαλούν αποβολή. Ο τελευταίος που πήγα όμως, μου είπε ότι ειδικά το τελευταίο εξάμηνο, έχουν έρθει στην επιφάνεια έρευνες που καταλήγουν ότι οι μύκητες είναι υπεύθυνοι για αποβολές. Κάνω ακόμα την θεραπεία και σκοπεύω να πάω αργότερα να ξανακάνω και εξέταση να δω αν έφυγαν. Να μου πεις, εδώ δεν τους έδειξε την πρώτη φορά...Τι να πώ. Θα δούμε. Προσοχή όμως σε όλες, να το έχετε στο νου σας και να προσέχετε. Τα δικά σου νέα; Ελπίζω να είσαι καλά, φιλάκια πολλά.


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/CnbPp3.png[/IMG][/URL]


4 αγγελάκια με προσέχουν από τον ουρανό...σας αγαπώ πολύ, δεν θα σας ξεχάσω ποτέ και σας ευχαριστώ που μου στείλατε τον αδερφούλη σας για να μου δείξει τι σημαίνει ευτυχία...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...