Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

Λοιπον! επειδη ειναι μεγαλη ιστορια ...θα στα πω με δυο λογια τσακ μπαμ !

το 2010 εκανα αφαιρεση ινομυωματος 11εακτοστα ...(καισαρικη) .

απο οκτωβρη του 2010 που το εκανα ..ελευθερα ξανακαναμε απο μαιο του 2011 ..(μεχρι τοτε δεν επρεπε να μεινω ..εγκυοσ λογω καισαρικησ!)

απο μαιο 2011 λοιπον ...free to go !

επειδη δεν πιαναμε (απο μαιο του 2011 μεχρι και μαρτιο του 2012..,ενα χρονο περιπου) ειπα να κανω σαλπιγγογραφια...

ειπαμε ομωσ να κανει και ενα σπερμοδ ..ο δικος μου ..."ετσι για να υπαρχει" !!!!

αποτελεσματα??? συνολο σπερματοσ ....100.000 και στο δειγμα...6.500 ΜΟΝΟ!

Τετοια απογοητευση και βεβεια εστιασαμε το προβλημα εκει ..(σαλπιγγ δεν εκανα ποτε!)

απο τοτε απο μαρτιο του 2012 κανουμε ...ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ σπερμοδιαγραμμα σε ενα μικροβιολογικο ...αν και δεν πρεπιε ...αλλα να δουμε διαφορα...

καθε μηνα λοιοπον ...ανεβαινε χωρισ χαπια ...χωρισ διακπη τσιγαρου χωρισ διατροφη ..

επισκεφτηκαμε ανδρολογο ...---> κιρσοκυλη --->ιουλιοσ 2012 χειρουργειο!

εξακολουθουμε ν ακανουμε σπερμοδ. σχεδον καθε μηνα ..αλλα επειδη τωρα κλεινει 6μηνο απ το χειρουργειο...θα δειξει καθαρα πιστευουμε αν .."πετυχε" η εγχειρηση ή οχι ...

οσο για πυοσφαιρα κλπ που ειπες ...μασ ειπε οκ ο γιατροσ ..φυσιολογικο εινια ..

εκανε ορμονικεσ,θυρεοειδη ..και ο,τι αλλο χρειαζεται ..

και ειναι οκ ..

ελπιζουμε να ευθυνεται μονο η κιρσοκηλη και να διορθωθηκε πλεον ..

θα δειξει ...

σορρυ για τ μεγαλο μηνυμα !

ξερω οτιειμαστε 3 χρονια μαζι ..και εκατσε και οι δυο να αντιμετωπισουμε προβλημα με γονιμοτητα...(ινομυωμα+κιρσοκηλη)

καναμε και οι 2 εγχειρηση...λεμε καποια στιγμη θα εχουν αποτελεσμα ολα αυτα....:)

Καλημέρα.

Μην στενοχωριέσαι δεν είσαι η μόνη.

Εμείς ξεκινήσαμε προσπάθειες πριν 2 χρόνια. Όταν κλείσαμε τον πρώτο χρόνο προσπαθειών χωρίς αποτέλεσμα ξεκινήσαμε τις εξετάσεις. Ο σύζυγος σπερμοδιάγραμμα (που τότε ήταν καλό) κι εγώ ορμονικές που βρήκα θέμα με προλακτίνη και θυροειδή. 6 μήνες έκανα να τα ρυθμίσω. Μετά ξεκινήσαμε ελεύθερα τις προσπάθειες (γιατί αν δε ρύθμιζα τα ορμονικά δεν μας το επέτρεπε η ενδοκρινολόγος) και στο 4μηνο επειδή πάλι δεν έγινε τίποτα έκανα σαλπιγγογραφία (είχα τρομερό άγχος και με είχε πάρει πολύ από κάτω) ευτυχώς βγήκε μια χαρά. Μου είπαν να περιμένω κάνα δίμηνο γιατί πολλές φορές η γυναίκα μετά τη σαλπιγγογραφία μένει έγκυος και τίποτα.

Ξανακάνει ο σύζυγος σπερματοδιάγραμμα και προς έκπληξη μεγάλη όλα χάλια!!!! Απίστευτη στενοχώρια και απογοήτευση! Ευτυχώς μάς συνέστησαν έναν πολύ καλό ουρολόγο - ανδρολόγο και αμέσως βρήκε ότι ο σύζυγος έχει χρόνια προστατίτιδα με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί μικρόβιο και να χαλάει το σπέρμα και στις εξετάσεις τις δικές μου (γιατί έπρεπε κι εγώ να κάνω ούρα και κολπικό υγρό) βρέθηκε ότι το είχα κολλήσει κι εγώ. Κι αρχίσαμε έναν μαραθώνιο αντιβιώσεων και κόντρα αντιβιώσεις. Τώρα που ξανακάναμε σπερμοδιάγραμμα βγήκε καλό και τέλη μήνα ξαναξεκινάμε προσπάθειες.

Καταλαβαίνεις ότι τελικά δεν είσαι μόνη???????? Εγώ πάντως πιστεύω πάρα πολύ στο Θεό και στην Παναγίτσα και ευτυχώς στο ψυχολογικό κομμάτι μού δίνουν πάρα πολύ δύναμη γιατί είχα βρεθεί στα όρια κατάθλιψης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια...

Φανταζόμουν ότι υπό άλλες συνθήκες, πιο χαρούμενες, θα έμπαινα σε αυτό το site αλλά τελικά αλλιώς μας ήρθανε τα πράγματα..

Προσπαθούσαμε εδώ και 8 μήνες και παρ'όλο που ήξερα ότι δεν είναι μεγάλο το διάστημα, ήθελα να το κοιτάξουμε. Ξέραμε ότι ο άντρας μου όταν ήταν μικρούλης είχε κάνει εγχείριση για κρ/υψορχία. Αυτό που δεν ήξερα εγώ όμως (και πού να το φανταστώ να το ρωτήσω) ήταν ότι την έκανε σε ηλικία 8 χρόνων. Και ο ίδιος μεγάλωσε χωρίς να του πούνε ποτέ ότι πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό. Άλλο μεγάλο θέμα, η ευθύνη των γονιών του, κι αυτό είναι ακόμα ένα βάρος που πρέπει να σηκώνουμε. Τέλος πάντων, πριν αποκαλυφθεί το θέμα με την ηλικία της επέμβασης, κάναμε ένα σ/διάγραμμα. Πριν λίγες μέρες πήραμε τα αποτελέσματα. Δε βρέθηκε κανένα σπερματοζωάριο, ούτε ένα.

Δε θέλω να γίνω δραματική, είμαι σίγουρη ότι μπορείτε να καταλάβετε τι νιώσαμε και πώς περνάμε. Δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω, ξέρουμε ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να γίνουν πριν χάσουμε εντελώς την ελπίδα μας. Και ξέρω ότι πάντα πρέπει να ελπίζουμε σε ένα θαύμα. Είπα όμως να σας γράψω, μήπως υπάρχει κάποια που μπορεί να με βοηθήσει, να προτείνει κάτι, οτιδήποτε, μήπως υπάρχει κάποια που έζησε όντως το θαύμα...

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι πολύ newbie ακόμα, οπότε αν κάνω κάτι λάθος, θα χαρώ πολύ να με διορθώσετε και να καθοδηγήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

Φανταζόμουν ότι υπό άλλες συνθήκες, πιο χαρούμενες, θα έμπαινα σε αυτό το site αλλά τελικά αλλιώς μας ήρθανε τα πράγματα..

Προσπαθούσαμε εδώ και 8 μήνες και παρ'όλο που ήξερα ότι δεν είναι μεγάλο το διάστημα, ήθελα να το κοιτάξουμε. Ξέραμε ότι ο άντρας μου όταν ήταν μικρούλης είχε κάνει εγχείριση για κρ/υψορχία. Αυτό που δεν ήξερα εγώ όμως (και πού να το φανταστώ να το ρωτήσω) ήταν ότι την έκανε σε ηλικία 8 χρόνων. Και ο ίδιος μεγάλωσε χωρίς να του πούνε ποτέ ότι πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό. Άλλο μεγάλο θέμα, η ευθύνη των γονιών του, κι αυτό είναι ακόμα ένα βάρος που πρέπει να σηκώνουμε. Τέλος πάντων, πριν αποκαλυφθεί το θέμα με την ηλικία της επέμβασης, κάναμε ένα σ/διάγραμμα. Πριν λίγες μέρες πήραμε τα αποτελέσματα. Δε βρέθηκε κανένα σπερματοζωάριο, ούτε ένα.

Δε θέλω να γίνω δραματική, είμαι σίγουρη ότι μπορείτε να καταλάβετε τι νιώσαμε και πώς περνάμε. Δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω, ξέρουμε ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να γίνουν πριν χάσουμε εντελώς την ελπίδα μας. Και ξέρω ότι πάντα πρέπει να ελπίζουμε σε ένα θαύμα. Είπα όμως να σας γράψω, μήπως υπάρχει κάποια που μπορεί να με βοηθήσει, να προτείνει κάτι, οτιδήποτε, μήπως υπάρχει κάποια που έζησε όντως το θαύμα...

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι πολύ newbie ακόμα, οπότε αν κάνω κάτι λάθος, θα χαρώ πολύ να με διορθώσετε και να καθοδηγήσετε.

καλημερα κοπελια μου και καλη χρονια...σιγουρα ειναι πολυ στεναχωρο αυτο που περνατε ..αλλα παντα υπαρχει λυση ...δεν ξερω αν διαβασες το δικο μου θεμα ...

εμεις που καναμε εγχειρηση κιρσοκηλης ..ακομα και να μην πετυχει(ακομα δεν εχουμε κανει σπερμοδ. του 6μηνου που πρεπει ...) ..μας ειπε ο γιατρος οτι και σπερμα να μην ειχε ..παιρνουν μερος απο την σπερματιδα...(υποθετω υλικο κατευθειαν απο τον ορχι) ή επιδημιδα ..καπωε ετσι λεγεται ...θα σε γελασω,.,,

εν ολιγης οτι ο,τι προβλημα και να υπαρχει ...ΠΑΝΤΑ υπαρχει λυση ...(βεβαια στα πλαισια της εξωσωματικης!)

εσας σας το εχουν αναφερει καθολου? η σας κοψανε τις ελπιδες.?? αν το κανανε αυτο ..ειναι για ..πολλες κλωτσιες!:P..κι εγω μαζι σας!!!!


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, δε μας το ξέκοψε ο γιατρός... Επειδή μένουμε επαρχία, από τότε που πήραμε τα αποτελέσματα δεν τον έχουμε δει από κοντά. Έκλεισα ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα για να τα πούμε από κοντά. Τα λόγια του ήταν επί λέξη, "δεν είναι καλές οι εξετάσεις, το κατάλαβες κι εσύ. Υπάρχει λύση, είναι πολύπλοκο όμως και θα τα πούμε από κοντά. Δεν είναι ώρα να απογοητευόμαστε".

Το έχουμε πάρει απόφαση ότι δε γίνεται να κάνουμε παιδάκι φυσιολογικά, εννοείται αυτό.. Και αυτό που λες με τις σπερματίδες το διάβασα κάπου και υποθέτω ότι γι'αυτό θα μου μιλήσει ο γιατρός. Φοβάμαι πολύ όμως... Αν δε βρεθεί καθόλου στους ιστούς? Τι θα κάνουμε τότε...

Αχ σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση απάντηση. Είναι κάτι που δεν το έχουμε συζητήσει με κανέναν εκτός από τους γονείς μου και ούτε πρόκειται.. Είναι μεγάλη η συζήτηση και πονάει πολύ. Οπότε για μένα είναι μεγάλη ανακούφιση να μπορώ να μιλάω σε εσάς... Ελπίζω και εύχομαι το καλύτερο για όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά. Εύχομαι ότι καλύτερο.

Ποιο είναι λοιπόν το θέμα σου με το σπέρμα? Είναι το πρώτο σπερμοδιάγραμμα που κάνατε? Και αν επιτρέπεται πόσο καιρό προσπαθείτε?

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΚΛΑ ...Ο,ΤΙ ΠΟΘΕΙΣ!!!!


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι, δε μας το ξέκοψε ο γιατρός... Επειδή μένουμε επαρχία, από τότε που πήραμε τα αποτελέσματα δεν τον έχουμε δει από κοντά. Έκλεισα ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα για να τα πούμε από κοντά. Τα λόγια του ήταν επί λέξη, "δεν είναι καλές οι εξετάσεις, το κατάλαβες κι εσύ. Υπάρχει λύση, είναι πολύπλοκο όμως και θα τα πούμε από κοντά. Δεν είναι ώρα να απογοητευόμαστε".

Το έχουμε πάρει απόφαση ότι δε γίνεται να κάνουμε παιδάκι φυσιολογικά, εννοείται αυτό.. Και αυτό που λες με τις σπερματίδες το διάβασα κάπου και υποθέτω ότι γι'αυτό θα μου μιλήσει ο γιατρός. Φοβάμαι πολύ όμως... Αν δε βρεθεί καθόλου στους ιστούς? Τι θα κάνουμε τότε...

Αχ σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση απάντηση. Είναι κάτι που δεν το έχουμε συζητήσει με κανέναν εκτός από τους γονείς μου και ούτε πρόκειται.. Είναι μεγάλη η συζήτηση και πονάει πολύ. Οπότε για μένα είναι μεγάλη ανακούφιση να μπορώ να μιλάω σε εσάς... Ελπίζω και εύχομαι το καλύτερο για όλες!

Δεν υπαρχει λογος φοβου ....αυτο που κανουνε στουσ αντρες,,,ειναι κατι ..τυπου βιοψια..ενα μικρο κομματακι ..ή ισως κατι σαν ..παρακεντηση ωστε να παρουν υλικο για να το επεξεργαστουν και να ειναι ενα κανονικο σπερματοζωαριο...οπωσ και η κιρσοκηλη που ειχαμε εμεις....δεν αφηνει το σπερμα να ανεβει επανω στο ..πουλι :tongue: ..καταστρεφεται δλδ ...

και γι αυτο βγαινει ετσι χαλια το σπερμοδιαγραμμα.

υπαρχει ομωσ υλικο καω στουσ ορχεις...

ε και γι αυτο καναμε την εγχειρηση για να ..ξεφρακαρει την φλεβα που παρεμποδιζει το σπερμα!

στο ειπα πολυ απλα!

ο,τι θελεις κουκλα εδω!

δυστυχωσ εχω κανει διατριβη πια...με ολα αυτα ..και οχι μονο...:mad:


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ομωσ υλικο καω στουσ ορχεις...

ε και γι αυτο καναμε την εγχειρηση για να ..ξεφρακαρει την φλεβα που παρεμποδιζει το σπερμα!

στο ειπα πολυ απλα!

ο,τι θελεις κουκλα εδω!

δυστυχωσ εχω κανει διατριβη πια...με ολα αυτα ..και οχι μονο...:mad:

Ακόμα και στην περίπτωση που η βλάβη οφείλεται στην κρυψορχία που είχε μικρούλης? Γιατί εδώ κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Και από όσα διάβασα δεν υπάρχει εγχείριση που "ξεφρακάρει" σε αυτήν την περίπτωση γιατί πολύ απλά το πρόβλημα δεν είναι στη δίοδο αλλά στην παραγωγή.. Υπάρχει ακόμα πιθανότητα δηλαδή να βρεθούν σπερματίδες σε τέτοια περίπτωση?

Και αυτό είναι ακριβώς το σημείο που κοντεύω να τρελαθώ.. Την εγχείριση που έπρεπε να την κάνει ο άντρας μου μέχρι το πολύ 2 ετών, ακριβώς για να μην αλλοιωθούν οι ιστοί των όρχεων, του την έκαναν στα 8!!! Με τη δικαιολογία ότι δεν το είχαν καταλάβει νωρίτερα ούτε αυτοί ούτε ο γιατρός. Μα είναι δυνατόν??? Δεν έκαναν μπάνιο το παιδάκι τους? Τι να πω.. Δεν ξέρω τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στην περίπτωση που η βλάβη οφείλεται στην κρυψορχία που είχε μικρούλης? Γιατί εδώ κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε για μη αποφρακτική αζωοσπερμία. Και από όσα διάβασα δεν υπάρχει εγχείριση που "ξεφρακάρει" σε αυτήν την περίπτωση γιατί πολύ απλά το πρόβλημα δεν είναι στη δίοδο αλλά στην παραγωγή.. Υπάρχει ακόμα πιθανότητα δηλαδή να βρεθούν σπερματίδες σε τέτοια περίπτωση?

Και αυτό είναι ακριβώς το σημείο που κοντεύω να τρελαθώ.. Την εγχείριση που έπρεπε να την κάνει ο άντρας μου μέχρι το πολύ 2 ετών, ακριβώς για να μην αλλοιωθούν οι ιστοί των όρχεων, του την έκαναν στα 8!!! Με τη δικαιολογία ότι δεν το είχαν καταλάβει νωρίτερα ούτε αυτοί ούτε ο γιατρός. Μα είναι δυνατόν??? Δεν έκαναν μπάνιο το παιδάκι τους? Τι να πω.. Δεν ξέρω τι να πω

μα δεν μιλαω για σενα πια για εγχειρηση ..ο,τι εγινε ,εγινε στα 8 ...λεω οτι θα χρειαστει να παρουν υλικο..ειτε απο σπερματιδα -επιδημιδα πωσ λεγεται ..για να το δυναμωσουν και αν γινει σπερμα κανονικο για γονιμοποιηση ...αυτο εννοω ..το καλυτερο γιθα μενα ομωσ ειναι ολα αυτα ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ! ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ..ΘΑ ΣΑΣ ΞΕΦΡΑΓΚΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΧΡΟΝΟ!!!

γνωμη μου ....


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν μιλαω για σενα πια για εγχειρηση ..ο,τι εγινε ,εγινε στα 8 ...λεω οτι θα χρειαστει να παρουν υλικο..ειτε απο σπερματιδα -επιδημιδα πωσ λεγεται ..για να το δυναμωσουν και αν γινει σπερμα κανονικο για γονιμοποιηση ...αυτο εννοω ..το καλυτερο γιθα μενα ομωσ ειναι ολα αυτα ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ! ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ..ΘΑ ΣΑΣ ΞΕΦΡΑΓΚΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΕ ΧΡΟΝΟ!!!

γνωμη μου ....

Υπάρχει μια μικρή ελπίδα δηλαδή... Μακάρι κοριτσάκι μου! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Ναι κι εμείς έτσι λέμε, σε καμία περίπτωση επαρχία! Έτσι κι αλλιώς Αθήνα είναι οι γιατροί που επισκεπτόμαστε, πόσο μάλλον για κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Καλημέρα κορίτσια...

Φανταζόμουν ότι υπό άλλες συνθήκες, πιο χαρούμενες, θα έμπαινα σε αυτό το site αλλά τελικά αλλιώς μας ήρθανε τα πράγματα..

Προσπαθούσαμε εδώ και 8 μήνες και παρ'όλο που ήξερα ότι δεν είναι μεγάλο το διάστημα, ήθελα να το κοιτάξουμε. Ξέραμε ότι ο άντρας μου όταν ήταν μικρούλης είχε κάνει εγχείριση για κρ/υψορχία. Αυτό που δεν ήξερα εγώ όμως (και πού να το φανταστώ να το ρωτήσω) ήταν ότι την έκανε σε ηλικία 8 χρόνων. Και ο ίδιος μεγάλωσε χωρίς να του πούνε ποτέ ότι πρόκειται για κάτι τόσο σοβαρό. Άλλο μεγάλο θέμα, η ευθύνη των γονιών του, κι αυτό είναι ακόμα ένα βάρος που πρέπει να σηκώνουμε. Τέλος πάντων, πριν αποκαλυφθεί το θέμα με την ηλικία της επέμβασης, κάναμε ένα σ/διάγραμμα. Πριν λίγες μέρες πήραμε τα αποτελέσματα. Δε βρέθηκε κανένα σπερματοζωάριο, ούτε ένα.

Δε θέλω να γίνω δραματική, είμαι σίγουρη ότι μπορείτε να καταλάβετε τι νιώσαμε και πώς περνάμε. Δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω, ξέρουμε ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να γίνουν πριν χάσουμε εντελώς την ελπίδα μας. Και ξέρω ότι πάντα πρέπει να ελπίζουμε σε ένα θαύμα. Είπα όμως να σας γράψω, μήπως υπάρχει κάποια που μπορεί να με βοηθήσει, να προτείνει κάτι, οτιδήποτε, μήπως υπάρχει κάποια που έζησε όντως το θαύμα...

Όπως καταλαβαίνετε, είμαι πολύ newbie ακόμα, οπότε αν κάνω κάτι λάθος, θα χαρώ πολύ να με διορθώσετε και να καθοδηγήσετε.

Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα πίστεψέ με! Κι εμείς όταν είδαμε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα (δεν ξέρω αν διάβασες τι δική μου ιστορία λίγο πιο κάτω) ένιωσα ότι έχασα το έδαφος κάτω από τα πόδια μου. Μετά από τόσες κατραπακιές ένιωσα ότι αυτό ήταν η χαριστική βολή. Κι όμως με πολύ προσευχή ανασυγκρότησα τις δυνάμεις μου και άρχισα να ψάχνομαι. Πήγαμε σε ανδρολόγο και θέλω να πιστεύω ότι ίσως είμαστε σε καλό δρόμο. Όλα λύνονται και θαύματα πάντα γίνονται. Σε αυτό το θέμα υπάρχει μια κοπέλα η MARYY , η οποία αν γυρίσεις προς τα πίσω τις σελίδες κάπου θα βρεις την ιστορία της (πριν κάνα μήνα περίπου μου την είχε διηγηθεί και σε μένα) με αζωοσπερμία έμεινε έγκυος φυσιολογικά κι όπως ισχυρίζεται και η ίδια από θαύμα. Αυτές τις μέρες κιόλας γέννησε το γιόκα της!

Κάνε ιατρικά ότι περνάει από το χέρι σας αλλά μην αφήνετε να σας πάρει από κάτω. Ψηλά το κεφάλι και όλα θα γίνουν! Σε πάρα πολλά ζευγάρια τα μωράκια δεν ήρθαν τόσο εύκολα! Αλλά ήρθαν! Και όταν σου συμβεί θα τα ξεχάσεις όλα αυτά που περνάς τώρα! Πάρε κουράγιο από όλα τα ζευγάρια που βρίσκονται στην ίδια φάση με σας και με ψυχραιμία αντιμετωπίστε το πρόβλημα.

ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΚΛΑ ...Ο,ΤΙ ΠΟΘΕΙΣ!!!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ και εύχομαι ολόψυχα όσο εύκολος ή δύσκολος κι αν είναι ο δρόμος σου για να αποκτήσεις το μωράκι σου , να το αποκτήσεις σύντομα!!!!!!!!!!

Δεν υπαρχει λογος φοβου ....αυτο που κανουνε στουσ αντρες,,,ειναι κατι ..τυπου βιοψια..ενα μικρο κομματακι ..ή ισως κατι σαν ..παρακεντηση ωστε να παρουν υλικο για να το επεξεργαστουν και να ειναι ενα κανονικο σπερματοζωαριο...οπωσ και η κιρσοκηλη που ειχαμε εμεις....δεν αφηνει το σπερμα να ανεβει επανω στο ..πουλι :tongue: ..καταστρεφεται δλδ ...

και γι αυτο βγαινει ετσι χαλια το σπερμοδιαγραμμα.

υπαρχει ομωσ υλικο καω στουσ ορχεις...

ε και γι αυτο καναμε την εγχειρηση για να ..ξεφρακαρει την φλεβα που παρεμποδιζει το σπερμα!

στο ειπα πολυ απλα!

ο,τι θελεις κουκλα εδω!

δυστυχωσ εχω κανει διατριβη πια...με ολα αυτα ..και οχι μονο...:mad:

Κι εγώ κάπως έτσι έχω ακούσει ότι γίνεται!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μου ξερετε τι εχω διαπιστωσει ???

οτι οταν δεν μπορουμε να κανουμε παιδια...το πρωτο βημα ...ΠΑΝΤΑ το κανει η γυναικα και μετα ακολουθει ο αντρας!

ποτε δεν λεει ΚΑΝΕΝΑΣ αντρας .. να κανω εξετασεις κλπ..πρωτα υποβαλλεται η γυναικα και μετα ο αντρας ...(αν οχι και οι δυο ταυτοχρονα) αλλα πιστευω ΠΟΤΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΠΡΩΤΟΣ...

γιατι δηλαδη παντα πρεπει εμεις να κανουμε το πρωτο βημα ..να παιρνουμε πρωτοβουλιεσ στο πωσ θα πρεπει να κινηθουμε ,να εξεταστουμε ,να αγωνιουμε .,.και οι αντρεσ ειναι μια ζωη ¨ζαμαν φου"?

και μιλαω σε φαση και θελουν να μπουν στη διαδικασια των εξετασεων και δνε κατηγορουν την γυναικα οτι φταιει ...

γιατι ???απορια που δεν θα λυσω ποτε...

και δεν εννοω το προβλημα που εχουμε εμεις ..υποθετω γενικα οτι η γυναικα παντα κανει το πρωτο βημα....ο αντρασ δεν αγχωνεται .ο,τι του πουνε κανει ..(αν το κανει):confused::confused::confused:


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μου ξερετε τι εχω διαπιστωσει ???

οτι οταν δεν μπορουμε να κανουμε παιδια...το πρωτο βημα ...ΠΑΝΤΑ το κανει η γυναικα και μετα ακολουθει ο αντρας!

ποτε δεν λεει ΚΑΝΕΝΑΣ αντρας .. να κανω εξετασεις κλπ..πρωτα υποβαλλεται η γυναικα και μετα ο αντρας ...(αν οχι και οι δυο ταυτοχρονα) αλλα πιστευω ΠΟΤΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΠΡΩΤΟΣ...

γιατι δηλαδη παντα πρεπει εμεις να κανουμε το πρωτο βημα ..να παιρνουμε πρωτοβουλιεσ στο πωσ θα πρεπει να κινηθουμε ,να εξεταστουμε ,να αγωνιουμε .,.και οι αντρεσ ειναι μια ζωη ¨ζαμαν φου"?

και μιλαω σε φαση και θελουν να μπουν στη διαδικασια των εξετασεων και δνε κατηγορουν την γυναικα οτι φταιει ...

γιατι ???απορια που δεν θα λυσω ποτε...

και δεν εννοω το προβλημα που εχουμε εμεις ..υποθετω γενικα οτι η γυναικα παντα κανει το πρωτο βημα....ο αντρασ δεν αγχωνεται .ο,τι του πουνε κανει ..(αν το κανει):confused::confused::confused:

Στο θέμα της σύλληψης ο ανδρολόγος που επισκεπτόμαστε είναι της άποψης ότι όπως ψάχνεται η γυναίκα άλλες τόσες εξετάσεις έχει να κάνει και ο άντρας γιατί όταν υπάρχει πρόβλημα το ποσοστό που μπορεί να ευθύνεται ο καθένας είναι 50-50.

Γενικά μάς τόνισε ότι πολλοί γυναικολόγοι θεωρούν ότι η μόνη εξέταση του άντρα είναι το σπερμοδιάγραμμα. Αυτό είναι λάθος γιατί ένα καλό σπερμοδιάγραμμα δε λέει ότι το σπέρμα είναι και τέλειο. Και μένα του συζύγου το τελευταίο ήταν καλό αλλά η χρόνια προστατίτιδα που βρήκαμε το επηρρέαζε με αποτέλεσμα ένα καλό σπερμοδιάγραμμα να μη μας δίνει καθαρή εικόνα και να μη δείχνει τι κρύβεται από πίσω.

Να φανταστείς αυτό που μας είπε και μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι δε νοείται να υφίσταται κέντρο εξωσωματικής γονιμοποίησης χωρίς ανδρολόγο. Αυτό μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει γιατί τις εξωσωματικές τις έχουν για πλάκα. Στη Γερμανία αν δε συναινέσει και ανδρολόγος δεν προχωράει το ζευγάρι σε εξωσωματική. Κι αυτό συμβαίνει γιατί εδώ δεν τους νοιάζει να βρουν την αιτία αλλά απευθείας να σε χώσουν για εξωσωματική.

Βέβαια σε κάποια ζευγάρια κρίνεται αναγκαία αλλά σε κάποια άλλα τα προσανατολίζουν σκόπιμα σε αυτόν τον τρόπο γονιμοποίσης.

Επίσης σε σχέση με αυτό που είπες για τους άντρες, γιατί εγώ αλλού το πήγα, έχω να σου επισημάνω το εξής: "ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ". Να φανταστείς τώρα που αφήσαμε τους ενδοκρινολόγους και γυναικολόγους που τόσο καιρό έτρεχα εγώ και αρχίσαμε τον ανδρολόγο σε κάθε επίσκεψη είμαι παρόν για να ακούσω τα πορίσματα του γιατρού και ότι λέει ο γιατρός ουσιαστικά σε μένα απευθύνεται γιατί ο σύζυγος ενώ είναι υπερκινητικός και τρομερά δραστήριος και δεν έχει πρόβλημα με τους γιατρούς εκεί δεν ξέρω τι παθαίνει και μπλοκάρει. Με το που μπαίνει στο ιατρείο είναι σαν να πατάει το κουμπί pause. :-P:razz::-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς και το παλιό γνωστό ρητό: Σε μια σχέση ο άντρας είναι το κεφάλι και η γυναίκα ο λαιμός που το γυρνάει όπου θέλει. ΑΥΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της σύλληψης ...... Με το που μπαίνει στο ιατρείο είναι σαν να πατάει το κουμπί pause. :-P:razz::-P:razz::-P

αχχααχαχαχ... μα ετσι ακριβως!!!χααχχαχααχαχαχ

κι εγω μπηκα μεσα μεχρι και στην εξεταση μεσα ημουν και του ειπα του γιατρου,...να βγω εξω ?μου λεει οχι ...και μετα οπωσ ειπες...τα ελεγε στην ουσια σεμενα! χωρια οτι ο δικος μου ..ε δεν μπορω να πω οτι τα αντιλαμβανεται και ολα ..απο θεμα γνωσεων δλδ ...και εγω μετα του εκανα ...μεταφραση απο τα ελληνικα στα ελληνικα για να καταλαβει τι ειχε πει και εννοουσε ο γιατρος!

ασε εχουμε κι αυτο ιωαννα μου !!! παντωσ πολυ γελασα οταν το διαβασα ..σαν να τα εγραφα εγω ενα πραμα!

:P:p:p:p


...Σημασια δεν εχει για ποιον πεθαινεις, αλλα για ποιον ζεις...!!!

...μικρο μου βαλεντινακι ,σε λατρευουμε.....!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...