Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ιουλίου 2013


crochetmania

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!!

νατάσα μια χαρα η μπουμπου σου εμενα 33w 4d ήταν 2230!!!Κοριτσαρος θα βγει!!:D:D:D Ισχύει αυτό για την διαστολη ότι μπορει να παρει εβδομαδες μεχρι να γεννησεις!Ελπίζω να μην θελει να κάνει τόσο νωρίς την εμφάνιση της η μικρη σας αν και με το βαρος αυτό και να γεννηθει πάνω από 2300 δεν μπαίνουν θερμοκοιτίδα!

χριστίνα νου πως αντέχεις ακόμα και τωρα την δουλειά???Και η κουνιαδα μου όμως εφυγε σε αδεια 15 μέρες πριν μπει στο μηνα της.Βέβαια επίτηδες για να κατσει παραπανω σπιτι μετα την γέννα.Από την δουλειά πηρε 2 μηνες αδεια μετά την γεννα και άλλους 6 απο το ικα,χωρίς να την πληρώνει ο εργοδότης ομως,μόνο το ικα.

Swanocean το κοίταξε ένας φιλος μας και μου ειπε να το αφησω να ξεκουραστει εκτος μπριζας γιατί αυτα τα πλυντήρια είχαν πάντα προβλημα με την πλακετα.θα παω να το βαλω παλι τωρα να δω τι εγινε!


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νικακι πρέπει να έχετε διαφορετικό σύστημα εσείς... Εμάς μας πληρώνει ο εργοδότης μόνο 12 βδομάδες και οι κοινωνικές ασφαλίσεις περίπου 75% (χωρία αποκοπές όμως) για 18βδ, αν δεν κάνω λάθος και θα πρέπει να επιστρέψω στον εργοδότη το 75% για τις πρώτες 12 βδομάδες.... Ο εργοδότης βασικά μας πληρώνει διότι καθηστερούν οι ΚΑ να μας πληρώσουν. Αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια Μητρότητας περισσότερη από 18 βδομάδες. Μπορώ να πάρω μόνο άνευ απολαβών ή sickleave το οποίο βέβαια πρέπει να δικαιολογήσω π.χ αν δεν είμαι άρρωστη ή εχω κάποιο πρόβλημα π.χ τωρα που είμαι ετοιμόγεννη!

Εσείς δηλ μπορείτε να πάρετε 8 μήνες σύνολο?? Το ΙΚΑ ποσο πληρώνει?


May 2012: ΙVF-ICSI #1, (2 blastos) ~ BFN(-)

Nov 2012: FET #1, (2 blastos) ~ BFP(+) :D

mlqnp3.png

Link to comment
Share on other sites

νικακι πρέπει να έχετε διαφορετικό σύστημα εσείς... Εμάς μας πληρώνει ο εργοδότης μόνο 12 βδομάδες και οι κοινωνικές ασφαλίσεις περίπου 75% (χωρία αποκοπές όμως) για 18βδ, αν δεν κάνω λάθος και θα πρέπει να επιστρέψω στον εργοδότη το 75% για τις πρώτες 12 βδομάδες.... Ο εργοδότης βασικά μας πληρώνει διότι καθηστερούν οι ΚΑ να μας πληρώσουν. Αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια Μητρότητας περισσότερη από 18 βδομάδες. Μπορώ να πάρω μόνο άνευ απολαβών ή sickleave το οποίο βέβαια πρέπει να δικαιολογήσω π.χ αν δεν είμαι άρρωστη ή εχω κάποιο πρόβλημα π.χ τωρα που είμαι ετοιμόγεννη!

Εσείς δηλ μπορείτε να πάρετε 8 μήνες σύνολο?? Το ΙΚΑ ποσο πληρώνει?

Δεν ξέρω χριστινακι μου να σου απαντήσω σ'αυτό το τελευταιο γιατί δεν έχω ρωτήσει.πάντως δεν νομίζω να έπαιρνε κανονικό μισθό κάπου στα 200 με 300 πιστεύω!Και για τους 6 μηνες επιπλέον δεν ξέρω αν απλά το δικαιούταν από καποιο νόμο ή αν εκανε κάποιο χαρτί και το κυνήγησε..


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

νικακι πρέπει να έχετε διαφορετικό σύστημα εσείς... Εμάς μας πληρώνει ο εργοδότης μόνο 12 βδομάδες και οι κοινωνικές ασφαλίσεις περίπου 75% (χωρία αποκοπές όμως) για 18βδ, αν δεν κάνω λάθος και θα πρέπει να επιστρέψω στον εργοδότη το 75% για τις πρώτες 12 βδομάδες.... Ο εργοδότης βασικά μας πληρώνει διότι καθηστερούν οι ΚΑ να μας πληρώσουν. Αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια Μητρότητας περισσότερη από 18 βδομάδες. Μπορώ να πάρω μόνο άνευ απολαβών ή sickleave το οποίο βέβαια πρέπει να δικαιολογήσω π.χ αν δεν είμαι άρρωστη ή εχω κάποιο πρόβλημα π.χ τωρα που είμαι ετοιμόγεννη!

Εσείς δηλ μπορείτε να πάρετε 8 μήνες σύνολο?? Το ΙΚΑ ποσο πληρώνει?

Από το ΙΚΑ παίρνουμε 56 ημ πριν τον τοκετό και 63 μετά δλδ σύνολο 4 μήνες περίπου.Μετά όμως έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε το 6μηνο του ΟΑΕΔ που τον συμφέρει τον εργοδότη γιατί πληρωνόμαστε αποκλειστικά από τον ΟΑΕΔ (μέχρι κ ένσημα κολλάει γι'αυτους τους 6 μήνες).Οπότε σύνολο βγαίνει κάνα 10μηνο.Αν πάρεις κ τις άδειες σου πλησιάζεις τον χρόνο.Κ μετά επιστρέφεις στην δουλειά κ σύμφωνα με τον νόμο ο εργοδότης υποχρεούτε να σου δώσει το μειωμένο ωράριο,που δυστυχώς τις περισσότερες φορές κανένας δεν το δίνει ή το δίνουν αλλά στην πράξη γιοκ.Αυτά ισχύουν για τον ιδιωτικό τομέα.Όσες είναι στο δημόσιο πέρνουν περισσότερη άδεια.


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ παίρνουμε 56 ημ πριν τον τοκετό και 63 μετά δλδ σύνολο 4 μήνες περίπου.Μετά όμως έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε το 6μηνο του ΟΑΕΔ που τον συμφέρει τον εργοδότη γιατί πληρωνόμαστε αποκλειστικά από τον ΟΑΕΔ (μέχρι κ ένσημα κολλάει γι'αυτους τους 6 μήνες).Οπότε σύνολο βγαίνει κάνα 10μηνο.Αν πάρεις κ τις άδειες σου πλησιάζεις τον χρόνο.Κ μετά επιστρέφεις στην δουλειά κ σύμφωνα με τον νόμο ο εργοδότης υποχρεούτε να σου δώσει το μειωμένο ωράριο,που δυστυχώς τις περισσότερες φορές κανένας δεν το δίνει ή το δίνουν αλλά στην πράξη γιοκ.Αυτά ισχύουν για τον ιδιωτικό τομέα.Όσες είναι στο δημόσιο πέρνουν περισσότερη άδεια.

WOW μια χαρά!!! Εμείς για να πάρουμε περισσότερο από 18βδ πρέπει να πάρουμε την άδεια μας 20-25 μέρες (είμαι στον ημιδημόσιο τομέα) και μετά unpaid! εντελώς όμως και άμα σε εγκρίνουν και νομίζω μαξ 2 μήνες.... Το μειωμένο ωράριο μας το δίνουν για το θηλασμό αλλά δε θυμάμαι για ποσο καιρό.

Τελικά σε αυτό το θέμα είναι χάλια η νομοθεσία μας. Ασε που νομίζω πριν κανα-2 χρόνια το αύξησαν στις 18 βδ πριν ήταν πιο λίγο.


May 2012: ΙVF-ICSI #1, (2 blastos) ~ BFN(-)

Nov 2012: FET #1, (2 blastos) ~ BFP(+) :D

mlqnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που είμαι σε τράπεζα δεν έχω το 6μηνο. Αλλά έχω μειωμένο ωράριο 2 ώρες για 2 χρόνια και μετα 1 ωρα για αλλά δυο χρόνια. Οποτε είναι σούπερ, γιατί για δυο χρόνια θα δουλεύω κανονικό ωράριο για 4 μέρες και θα κάθομαι 3!!!!! Και για τα επομενα δυο χρόνια θα λειπω μια μέρα κάθε 2 εβδομαδες.


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

wow.........not bad!!! Εμας το μειωμένο ωράριο 9 μήνες για μια ώρα...

Kαι άδεια μητρότητας ποση σου δίνουν?

Ευτυχως που μου τα είπατε γιατί έννοιωθα και λίγο άσχημα να παρω sickleave αλλά αφού χρειάζεται... Δεν μπορεί μια έγκυος να πηγαίνει ως το τέλος δουλειά και με τα μωρά, 18 βδομάδες, its just not enough... προφανώς και στην ελλάδα και σε άλλα κμ αυτό το έχουν αντιληφθεί, και πολύ σωστά δίνουν πολύ περισσότερη άδεια μητρότητας και ευκολίες...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εμείς είμαστε τόσο πίσω... Anyways...


May 2012: ΙVF-ICSI #1, (2 blastos) ~ BFN(-)

Nov 2012: FET #1, (2 blastos) ~ BFP(+) :D

mlqnp3.png

Link to comment
Share on other sites

wow.........not bad!!! Εμας το μειωμένο ωράριο 9 μήνες για μια ώρα...

Kαι άδεια μητρότητας ποση σου δίνουν?

Δυο μηνες πριν και δυο μετά. Απλά η τράπεζα μας δίνει 18 μέρες ακόμα. Οχι, δεν έχω παράπονο μια χαρά είναι.

Και φαντασου οτι είμαι απο τον 3ο μήνα σε αναρρωτική και με πληρώνουν κανονικά το μισθό μου.


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

wow.........not bad!!! Εμας το μειωμένο ωράριο 9 μήνες για μια ώρα...

Kαι άδεια μητρότητας ποση σου δίνουν?

Ευτυχως που μου τα είπατε γιατί έννοιωθα και λίγο άσχημα να παρω sickleave αλλά αφού χρειάζεται... Δεν μπορεί μια έγκυος να πηγαίνει ως το τέλος δουλειά και με τα μωρά, 18 βδομάδες, its just not enough... προφανώς και στην ελλάδα και σε άλλα κμ αυτό το έχουν αντιληφθεί, και πολύ σωστά δίνουν πολύ περισσότερη άδεια μητρότητας και ευκολίες...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εμείς είμαστε τόσο πίσω... Anyways...

Ααααα μη νομίζεις κ εμείς πίσω ήμασταν!Αυτό με το επιπλέον 6μηνο το ξεκίνησαν πριν 6-7 χρόνια κ δεν ισχύει για όλους τους τομείς.Δεν θυμάμαι που ισχύει να πω την αλήθεια.Εγώ πάντως σίγουρα θα το πάρω!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλίτσες! Χθες πήγαμε κι εμείς γιατρό. 2690 ο μπέμπης μας. Φατσούλα στρουμπουλή φαίνεται να έχει, μαγουλάρες! Φαίνεται επισης να έχει μεγάλη μύτη αλλά είπε ο γιατρός πως ήταν κολλημένος στον πλακούντα κ του έσπρωχνε την μυτούλα. Όλα καλά ήταν γενικώς, όμως είχε μία περιτύλιξη ή μάλλον μισή. Είπε ότι είναι σαν κασκόλ. Εγώ έχω ανησυχήσει πάρα πολύ παρόλο που ο γιατρός είπε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ καθόλου. Είπε ότι θα με ξαναδεί σε 3 βδομάδες! Εγώ βέβαια θα πάω νωρίτερα γιατί έχω πολύ αγωνία για το τι θα γίνει με την περιτύλιξη. Ήταν όλα τόσο γρήγορα κ εύκολα στην πρώτη γέννα, πολύ με ανησύχησε τώρα αυτό...


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανουλίτσες! Χθες πήγαμε κι εμελιατρό. 2690 ο μπέμπης μας. Φατσούλα στρουμπουλή φαίνεται να έχει, μαγουλάρες! Φαίνεται επισης να έχει μεγάλη μύτη αλλά είπε ο γιατρός πως ήταν κολλημένος στον πλακούντα κ του έσπρωχνε την μυτούλα. Όλα καλά ήταν γενικώς, όμως είχε μία περιτύλιξη ή μάλλον μισή. Είπε ότι είναι σαν κασκόλ. Εγώ έχω ανησυχήσει πάρα πολύ παρόλο που ο γιατρός είπε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ καθόλου. Είπε ότι θα με ξαναδεί σε 3 βδομάδες! Εγώ βέβαια θα πάω νωρίτερα γιατί έχω πολύ αγωνία για το τι θα γίνει με την περιτύλιξη. Ήταν όλα τόσο γρήγορα κ εύκολα στην πρώτη γέννα, πολύ με ανησύχησε τώρα αυτό...

Μια χαρά ο μπεμπουλης. Μην ανησυχεις για την περιτυλιξη. Ακόμα είναι νωρίς. Μέχρι την γέννα μπορεί να τυλιχτεί και να ξετυλιχθεί 10 φορές.

Όταν πήγα για το Ντόπλερ και Ρώτησα τον υπερηχογραφιστη αν έχει περιτυλιξη μου έβαλε τις φωνές, τύπου εσένα τι σε νοιάζει απο τώρα αυτο? Αυτό θα απασχολήσει τον γιατρό σου την ωρα της γέννας, εσένα μου λεει τι σε νοιάζει?

Όντως αργά σε βλέπει! Κι εγώ στην θεση σου νωρίτερα θα πήγαινα.


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Geia sas manoules iouliou! Diavazw synexeia ta nea sas kai polu xairomai pou Ola vainoun kalws... emena mou vrhke anevasmeno zaxaro kai einai sthn nhsteia, apla enw oi metrhseis mou einai kales anwterh 117 mou evale kai insoulinh:( ... oso gia thn peritylixh se olous to us yperhxoys exei ton omfalio lwro kolie-kaskol...o giatros eipe oti kapou prepei NA einai kai aytos.. ti NA pw ...

Twinomamam se poia trapeza eisai? Egw ethnikh kai mas dinoun the dynatothta anti gia meiwmeno wrario NA paroume sysswreymenh thn adeia dhl anti gia 2 wres meion 6 mhnes kai allous 3 mhnes anti gia to meiwmeno the 1 wras


5MCDp3.png

fzpAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Geia sas manoules iouliou! Diavazw synexeia ta nea sas kai polu xairomai pou Ola vainoun kalws... emena mou vrhke anevasmeno zaxaro kai einai sthn nhsteia, apla enw oi metrhseis mou einai kales anwterh 117 mou evale kai insoulinh:( ... oso gia thn peritylixh se olous to us yperhxoys exei ton omfalio lwro kolie-kaskol...o giatros eipe oti kapou prepei NA einai kai aytos.. ti NA pw ...

Twinomamam se poia trapeza eisai? Egw ethnikh kai mas dinoun the dynatothta anti gia meiwmeno wrario NA paroume sysswreymenh thn adeia dhl anti gia 2 wres meion 6 mhnes kai allous 3 mhnes anti gia to meiwmeno the 1 wras

Ναι το νηστείας είναι το επικίνδυνο στην εγκυμοσύνη. Κι εγώ λόγω αυξημένο νηστείας κάνω ινσουλίνη.

Είμαι σε ξένη τράπεζα. Κι εμείς μπορούμε να το παρουμε έτσι το μειωμένο, αλλά δεν θέλω. Προτιμώ να δουλεύω 4μερες την εβδομάδα για 2 χρόνια. Θεωρώ οτι θα είναι καλυτερα και για τα μωρά και για τους γονείς μου που θα τα κρατάνε.


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Kalhmeraaaaa!!!!

Twinomama den exw zaxaro nhsteias emena me evale o giatros se nhsteia kai insoulinh kai peinaw.... to thetiko einai oti mesa se 2 evdomades Exw xasei 2 kila :D twra eimai sta +10. Ti aporrypantiko proteinete gia ta mwroudiaka? Mou dwsan deigma baby planet. To exei dokimasei kamia?

Καλημέρα

Κι εγώ απο τοτε που άρχισα διατροφή έχασα 2 κιλά και παραμείνω στα +12! Δεν παίρνω άλλα παρόλο που τα μωρά παίρνουν βάρος. Το μονο θετικό της υπόθεσης γιατι πέφτει πολύ στέρηση.

Απορρυπαντικό εδώ χρησιμοποιήσει proderm. Και μόλις τελειώσει θα πάρω και το ariel να δοκιμασω.


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...