Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα λόγω της νηστείας φτιάχνω πατάτες ψητές στο φούρνο μαζί με λίγα καροτάκια, θυμάρι, ρίγανη κλπ.

Εβιράκι δεν έχω αντίρρηση για άλλη μέρα. Αλλά από ότι κατάλαβα η ggeny μαθαίνει την ίδια μέρα αν θα μπορεί ή όχι. Αλλά αν την βολεύει Δευτέρα ή Τρίτη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα έχουμε πλειοψηφία.

Σήμερα το μενού έχει μπριζόλες μοσχαρίσιες. Έλα όμως που δεν ξέρω πως να τις κάνω... χτες είμασταν καλεσμένοι σε barbeque οπότε έλεγα να μην τις ψήσω ως συνήθως. Καμία ιδέα;

Θα γίνουν πολύ νόστιμες και μαλακές στην κατσαρόλα (ή στη χύτρα) λεμονάτες.

Εγώ τις τσιγαρίζω στο λάδι ελαφρά από τη μία πλευρά και μόλις τις γυρίσω ρίχνω το κρεμμύδι. Μόλις πάρουν ελαφρύ χρώμα κι από τη δεύτερη πλευρά, σβήνω με κρασί. Ρίχνω το ανάλογο νερό να μισοσκεπαστούν και τα υπόλοιπα υλικά (αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, λεμόνι). Αφήνω να μαγειρευτούν μέχρι να εξατμιστεί το νερό και να μείνει μόνο το λάδι στο οποίο αφήνω να κοκκινίσουν (να σκουρύνουν) αρκετά.

Για συνοδευτικό μπορείς να βάλεις πουρέ, χόρτα βραστά, πατάτες τηγανητές, ρύζι κίτρινο ή ό,τι άλλο έχεις σκεφτεί.

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; Μόνο την Αγγελική βλέπω εδώ από την παλιοπαρέα. Αγγελική μου τι κάνεις;

εγώ σήμερα δε μαγείρεψα, νηστεία γαρ... θα φάω καμιά σαλάτα χωρίς λάδι με ψωμάκι.

Γεια σου Αρετή. Τι κάνεις, τι κάνουν τα παιδάκια σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κορίτσια!

Δεν έχω μαγειρέψει για σήμερα. Οπότε μάλλον κάτι έτοιμο θα φάμε.

Παραμυθένια για να είμαι ειλικρινής μπριζόλες αγοράζω χοιρινές γαιτί είναι πιο μαλακές όταν ψήνονται΄και τις βάζω στον φούρνο με μία φέτα ντομάτα και κρεμμύδι και τις περιχύνω με λεμονάκι και λαδάκι. Δεν ξέρω πως θα βγουν οι μοσχαρίσιες αν προσπαθήσεις να τις φτιάξεις έτσι...

Αλλιώς θα τους αφαιρούσα το κοκαλο και θα τις μαγείρευα κοκκινιστε΄ς στην κατσαρόλα.

Έβιρι καμία άλλη ιδέα?

Ούτε εγώ τις τρώω συχνά αλλά μου τις πήρε ο πεθερούλης μου για το σίδηρο...:D

Α τις μοσχαρίσιες μέσα σε αλουμινόχαρτο αν τις ψήσεις με λαδάκι, αλατάκι, ριγανίτσα, μια χαρά θα είναι, μαλακές-μαλακές.

Μια χαρά μου ακούγεται η συνταγή... Ήδη τις έχω βάλει να μαριναριστούν σε κρασί... Μάλλον έτσι θα τις κάνω!

Ευχαριστώ κορίτσια!


jbssp3.png
Link to comment
Share on other sites

εβιρι είσαι κι εσύ εδω;!ειστε ακόμα Γερμανία; Εγώ έχω 4 τώρα όπως βλέπεις... καλά είμαστε όλοι δόξα τω Θεώ. Τα κορίτσια σου τι κάνουν;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

εβιρι είσαι κι εσύ εδω;!ειστε ακόμα Γερμανία; Εγώ έχω 4 τώρα όπως βλέπεις... καλά είμαστε όλοι δόξα τω Θεώ. Τα κορίτσια σου τι κάνουν;

Είμαι κι εγώ εδώ.

Είμαστε ακόμη Γερμανία και τώρα περνάω τις διακοπές μου με τα παιδιά στην Ελλάδα. Ο Έβιρος έχει ήδη επιστρέψει. Τα κορίτσια μου καλά είναι.

Η μεγάλη έχει εξεταστική τώρα το Σεπτέμβριο και διαβάζει. Το χειμώνα που δεν είμαστε εδώ, περνάει σαν φοιτήτρια που βρίσκεται μόνη της στην επαρχία (με τον ανάποδο τρόπο).

Η μικρή παίζει με τα ξαδέρφια και τις φίλες της και έρχεται στη θάλασσα μαζί μου. Στις 09/09 αρχίζει σχολείο, θα πάει στην ΣΤ' δημοτικού σε αμιγώς γερμανικό όπως και πέρσι.

Είδα την υπογραφή σου mother of four και νόμιζα ότι μέσα στους 4 εννοείς και τον άντρα σου. Δεν ήξερα ότι έχεις αποκτήσει και τέταρτο παιδάκι. Να σου ζήσει και να είναι καλότυχο.

Τι είναι αγόρι ή κορίτσι; Πόσων μηνών είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους κοριτσάκι το 4ο! σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!

7 μηνών είναι.

Άρα έκανες την πριγκίπισσα με τους 3 σωματοφύλακες. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα.

Θα πρέπει να έμεινες απανωτά έγκυος μετά την τρίτη εγκυμοσύνη σου εεε;

Link to comment
Share on other sites

40 μέρες μετά...χαχαχα! άστα να πάνε... τουλάχιστον ξεμπέρδεψα νωρίς. τέλος με τις εγκυμοσύνες, κουράστηκα.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

40 μέρες μετά...χαχαχα! άστα να πάνε... τουλάχιστον ξεμπέρδεψα νωρίς. τέλος με τις εγκυμοσύνες, κουράστηκα.

Στην κούραση της εγκυμοσύνης τουλάχιστον σε δικαίωσε το αποτέλεσμα. Ήθελες κι εσύ ένα κοριτσάκι που το απέκτησες και όλα καλά μέχρι τώρα. Φαντάζομαι τα δύο μεγαλύτερα παιδιά θα έχουν τα μωρά σαν κούκλες.

Τι ωραίο πράγμα να έχει κανείς μεγάλη οικογένεια!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου,τι κάνετε;

Εμείς εδώ μία από τα ίδια...

Τι ωραία που κανονίζετε να βρεθείτε και να τα πείτε από κοντά.Πολύ θα ήθελα να ρθω στη συνάντηση,αλλά δεν μένω Αθήνα.

Δεν ξέρω για αλλού,αλλά ο καιρός εδώ έχει αλλάξει αισθητά...Κάτι που έχει μικρύνει η μέρα,κάτι η συννεφιά και η δροσούλα πρωί και βράδυ,νιώθω ότι έφτασε φθινόπωρο.

Αν και δεν είχαμε πολύ θερμό καλοκαίρι φέτος.

Και για να είμαι εντός θέματος...σήμερα φτιάχνω μπιφτεκάκια στο φούρνο με πατάτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρετούλα καλώς μας ήρθες και πάλι!!!! Χάρηκα πολύ που διάβασα ότι είσαι καλά και μανούλα 4 ζουζουνιών πλέον! Μπράβο σου! Ελπίζω να τα λέμε τακτικά τώρα ε?

Έχει αλλάξει αρκετά η σύνθεση της παρέας μας από τότε που έχεις να μπεις αλλά η διάθεσή μας είναι η ίδια!

Εβιράκι μίλησα και με την Μεταξία και μου είπε πως κατά πάσα πιθανότητα είναι εντάξει για την συνάντησή μας. Μέσα στο σαββατοκύριακο θα μπει να γράψει.

Παραμυθένια είδες που εδώ βρίσκεις λύσεις?;)

Περιστέρω εμείς εδώ έχουμε ζέστη πολύ και λιακάδα! Δεν έχει μυρίσει ακόμη φθινόπωρο!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα!

Εμείς σήμερα τρώμε κολοκυθάκια γεμιστά με αυγολέμονο.

Για τη συνάντηση... δυστυχώς δε θα μπορέσω...

Ο μικρός μου (ευτυχώς) κοιμάται πολύ νωρίς πλέον (στις 21:00-21:15 έχει κοιμηθεί), οπότε γύρω στις 20:00 πρέπει να βρίσκομαι σπίτι. Ούτε να σας δω δε θα προλάβω... όχι να πιω και καφέ...

Κάποια άλλη φορά (να έχει μεγαλώσει και το ζουζούνι μου και να μη με χρειάζεται) θα τα καταφέρουμε!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Μεταξία τι κάνει;! μπαίνει εδώ; Τώρα δεν έχουμε πολλή δουλειά γι'αυτό μπορώ και μπαίνω. αργότερα θα προσπαθώ να μπαίνω τακτικά αλλά μάλλον δεν θα μπορώ καθημερινά.... πάνε οι παλιές καλές εποχές!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι η Μεταξία! Μιλήσαμε το πρωί στο τηλέφωνο. Πιθανόν θα δει ότι επέστρεψες το Σαββατοκύριακο που θα μπει και θα διαβάσει τα νέα μας. Και μην αγχώνεσαι για την καθημερινή επικοινωνία, όποτε μπορείς να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου.

Πόσο είναι τα ζουζούνια σου τώρα?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...