Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Αρετούλα όταν έχω γενική που είναι πολλές οι δουλειές βοηθάει την κατάσταση!

Αλλά και τον υπόλοιπο καιρό αναλαμβάνει τις εξωτερικές δουλειές ( σούπερ μάρκετ, λαική, χασάπη ) για να ασχολούμαι με το σπίτι και το μαγέιρεμα εγώ.

'Αξιος! :)Αλλά και ο δικός μου βοηθάει με εξωτερικές δουλειές και μέσα στο σπίτι με τα παιδιά. Μην τον αδικώ, διαβάζει και τι γράφω που και που....:twisted:


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα και καλό μηνα σε όλες!

Υπολογιστε με κι εμενα στη συναντηση. Προετοιμασα και ψυχολογικά τον αντρα μου οτι θα κρατησει μονος του τα παιδια....(χιχι), αναστεναξε, βογγηξε, δεν πηρε υπογλωσσια κι ολα καλά.

Αγγελικουλα τι ωραια που κάνει όλα αυτα ο αντρας σου. Κι εμενα με βοηθαει - λερωνει αρκετα. Αλλά ευτυχως δεν ειναι απαιτητικος σαν ατομο οποτε κι εγω ειμαι ηρεμη. Λογω της ηλικιας των τεκνων μου αυτη τη στιγμη το σπιτι δεν δειχνει ποτε μαζεμενο αλλά το εχω παρει αποφαση.

Αρετουλα φυσικά μετραει και το μαγειρεμα της μικρης. Ειναι ξεχωριστη κατσαρολα όπως και να το κάνεις.

Χθες εφτιαξα φασολάκια. Σημερα εφτιαξα γεμιστα (Τζενακι έλα) γιατι ερχονται κι οι δικοι μου απο το νησι να βρουν ενα πιατο φαϊ. Το κακο ειναι οτι μερικοι τα θελουν με κιμά και μερικοι μονο με ρυζι κι ετσι εκανα δυο ειδων.

Φιλάκια και ελπιζω να τα καταφερουμε να τα πουμε απο κοντα.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα ούτε κι ο δικός μου άντρας είναι απαιτητικός, ευτυχώς!

Καλά το σπίτι με την παρουσία των παιδιών δεν γίνεται να είναι μαζεμένο. Αυτό το έχω πάρει απόφαση, τώρα με τον μικρό κυριώς, ο οποίος είναι αρκετά ζωηρός και μου βγάζει πολλά παιχνίδια στην μέση! Τον βάζω βέβαια στην διαδικασία να τα μαζεύει αλλά μια ακαταστασία την έχουμε!!!

ggeny το άκυρο πάει στο ότι δεν μπορείς για αύριο ή ότι η ανάρτηση ήταν λάθος?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια.

Από ότι βλέπω έχουμε άξιους σύζυγους:tongue: λίγο πολύ όλοι βοηθάνε, με τον τρόπο τους ο καθένας;) εγώ δεν έχω απαιτήσεις.... γυρνάει το απόγευμα με βράδυ από την δουλειά και εγώ είμαι σπίτι όλη μέρα... να τον βάλω να κάνει και δουλειές, δε λέει! τουλάχιστον είναι προσεκτικός και φροντίζει να μην λερώνει... εξάλλου τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο, κάνει τις δουλειές τις εξωτερικές του σπιτιού.

Σήμερα έχω καρμπονάρα για φαγάκι. μαζί με σαλατούλα φυσικά.

Για αύριο τί γίνεται? είμαστε οι εξής?:ΑΓΓΕΛΙΚΗ2, eviri, ΦΩΤΕΙΝΗ, ggeny?, Μεταξία και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

πωπω.. σκαω απο τη ζηλεια μου!δηλ. θα εξαφανιστειτε απο το καφε αυριο ε; να μου πειτε εντυπωσεις!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα ε; Άντε, καλά να περάσετε!

Για σήμερα έφτιαξα μια συνταγή της Νταϊαν Κόχυλα, πράσα με δαμάσκηνα και σήμερα το πρωί έβρασα το ρυζάκι. Παρεμπιπτόντως, όποια συνταγή έχω κάνει της συγκεκριμένης μου έχει πετύχει.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, ενώ το δικό μου είναι γκουρμέ...:rolleyes: Πάντως είναι εύκολο, γρήγορο, νηστίσιμο, ό,τι πρέπει για τις μανούλες. Το θέμα είναι: θα το φάνε τα παιδιά...;:tongue:


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κι απο μενα! Πρωινη σημερα.

Πρασα με δαμασκηνα ε; Ενδιαφερον ακουγεται. Έχω παρατηρησει οτι σε όλες τις εκπομπες μαγειρικης δειχνουν ενδιαφεροντα πραγματα αλλά αυτες που τις παρουσιαζουν μαγειρισσες που ειναι και μητερες (σε αντιθεση με τους αντρες μαγειρες) βαζουν παντα την οικογενειακη παραμετρο στις εκπομπες τους και οι συνταγες τους ειναι πιο εξυπηρετικες για τις νοικοκυρες. Αυτην την εντυπωση ειχα και μου αρεσε και η Ντινα Νικολαου πχ ή και η Κοχυλα σε σχεση με άλλους. Μπορει να ειναι και ιδεα μου.

Σημερα εβαλα πρωι πρωι φακουλες να γινονται (αρκετη ποσοτητα ωστε να βαλω και στην καταψυξη). Άντε μηπως και βρω χρονο για τις άλλες δουλειες μου.

Αγγελικουλα σου στελνω π.μ.

Φιλάκια σε όλες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή, δεν το έχω παρατηρήσει, αλλά μπορεί να έχεις δίκιο. Έχω κάνει και της Νικολάου μερικές συνταγές και ήταν καταπληκτικές, όπως φαίνονταν στην tv.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Σημερα ειναι η συναντηση ε? εγω δυστυχως δεν θα μπορεσω να ερθω κλαψ κλαψ. Ελπιζω την επομενη φορα να τα καταφερω να σας δω..

Αυτο που λετε για τις εκπομπες μαγειρικης κ εγω συμφωνω.Εμενα μου αρεσε πολυ η Νικολαου κ η Μπαρμπαριγου που οτι κ αν εχω φτιαξει εχει πετυχει παντα.Κ αν ριξετε κ μια ματια στα σαιτ μαγειρικης πολλες απο τις συνταγες που βαζουν κατα καιρους κοπελες ειναι απο αυτες. Απλα πραγματα χρειαζομαστε βρε κοριτσια ,ενα φαγακι μ ευλικα που εχεις σπιτι, απαιτει σχετικα νορμαλ χρονο να το φτιαξεις κ το βασικοτερο να μπρουν να το φαν ολοι.Αφου τωρα οι περισσοτεροι εργαζονται ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος κ εκτος αυτου παντα μαγειρευουμε απο την προηγουμεν οποτε πρ να φτιαχνουμε φαγητα που να μπορουν να ζεσταθουν.

Σχετικα με την καθαριοτητα, εγω πλεον κανω τα στραβα ματια σε παρα πολλα θεματα.Πριν τα παιδια καθε βραδυ εκανα τα παντα στην κουζινα αλλα κ στο μπανιο ηταν τακτοποιημενα κ αστραφτερα σαν φαρμακειο.Τωρα δεν προλαβαινω.Ενα περασμα με ενα σπρευ με απολυμαντικο κ τα απαραιτητα.

Προσπαθω να ειμαστε καθαρα αλλα με δυο παιδια το σαλονι ολο κ με καποιο παιχνιδι ( οχι μονο ενα πολλα) θα ειναι. Το εχω παρει αποφαση πλεον τι να κανουμε προτιμω να παιζω κ λιγο με τα παιδια απο το να ειμαι συνεχως πισω τους να μαζευω.

Ο αντρας μου κραταει τ απαιδια, η τα κατεβαζει στην πλατεια κ κανα ΣΚ βοηθαει με καμια σκουπα,ξεσκονισμα.Αλλα γενικα δεν εχει απαιτησεις σαν ανθρωπος ,δεν κανει ποτε παρατηρηση γιατι δεν ειναι αυτο καθαρο πχ κ επισης δεν εχω κ προβλημα με το φαγητο.Τρωει τα παντα κ απο 2-3 μερες.

Φωτεινη ευχαριστω για την προσκληση! Την Δευτερα φαγαμε κ εμεις γεμιστα. Φακες θα βαλω κ εγω σημερα γι αυαριο κ αν προλαβω θα φτιαξω κ ενα κεικ γεμιστο.

Αρνικολ πρασα με δαμασκηνα ε? ειναι κ τα δυο υλικα γλυκα λουκουμι θα εγινε το φαγακι σου!

Αλλα κ ο αρακας της Παραμυθενια δεν παει πισω, πολυ μου αρεσει.

Εμεις σημερα θα φαμε σουτζουκακια με ρυζι με λαχανικα.Για τον μικρο εφτιαξα λιγα γιουβαρλακια.

ααα εκανα κ ενα ψωμακι χτες.Εβαλα 2/3 αλευρι χωριατικο και 1/3 αλευρι ζεας κ εγινε πολυ ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Έφτασε η μέρα της συνάντησής μας και δεν κρατιέμαι!!!!

Λοιπόν το ραντεβού μας είναι στον σταθμό στο Μοναστηράκι, στις 7. Συμφωνείτε όλες?

Έχουμε ανταλλάξει και κινητά προκειμένου να μιλήσουμε για το πως θα βρεθούμε εκεί.

Αρετούλα με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεθείς Αθήνα θα τα πούμε οπωσδήποτε! Θα γράψω κιόλας πως ήταν η συνάντησή μας κι εδώ!

Nina-Tom σου έστειλα το κινητό μου για οδηγίες προς ναυτιλομένους!!!!

Καρμπονάρα ε? Τέλειο φαγάκι!

Παραμυθένια μια χαρά είναι ο αρακάς. Εγώ σήμερα δεν μαγείρεψα γιατί χτες είχα να κάνω ένα σωρό δουλειές και δεν πρόλαβα. Έτσι θα βολευτούμε με κάτι έτοιμο.

Φωτεινούλα το είδα το μήνυμά σου και σου απάντησα!

ggeny κρίμα που δεν θα έρθεις :(. Σίγουρα θα υπάρξει κι άλλη συνάντηση οπότε και θα τα πούμε τότε από κοντα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Αχ τί ωραία, είμαι ενθουσιασμένη που τα καταφέραμε για την συνάντηση:P... ελπίζω να μπορέσουν και περισσότερες την επόμενη φορά!:P

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 μήνυμα ελήφθη, όβερ! στο εκδοτήρια μπροστά έτσι?

Κρίμα genny που δεν θα έρθεις:(.. αλλά όπως είπε η ΑΓΓΕΛΙΚΗ θα έχουμε λεπτομέρειες αύριο από την συνάντηση!

Σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο μπυράτο με πατάτες, καρότα και μανιτάρια στο φούρνο... μυρίζει υπέροχα!

Όσο για τις εκπομπές μαγειρικής, εγώ βλέπω πια ότι όλοι προσπαθούν να κάνουν γρήγορα και εύκολα φαγάκια... έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους, δεν έτυχε ακόμα να κάνω κάτι του Καλλίδη, και δεν έχω παράπονα... έχουν γίνει κατά 80% όπως τα λένε... προχτές δοκίμασα και για πρώτη φορά την Κοχυλά με ένα ρολό κυμά και έγινε λουκούμι! ακόμα και από τον Jamie Oliver που έχω δοκιμάσει, είναι εξίσου καλές οι συνταγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...