Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Pumping moms! Μαμάδες που αντλούν γάλα!


Recommended Posts

υπαρχει ενα αρθρο για το πως να ξυπνας το μωρό που σου κοιμαται!

http://www.breastfeeding-problems.com/baby-keeps-sleeping-when-breastfeeding.html

πως να ξυπνατε το μωρό που αποκοιμιέται όταν θηλάζει!

ΚΑΙ ΕΓΩ Αυτό το πρόβλημα ειχα.

με βοήθησε ΤΡΕΛΛΑ!

λοιπον θα το ντύνεις λιγότερο, ή και γυμνό μονο πάνα, και θα την αλλαζεις βυζι ή απλως στάση όποτε σου αποκοιμιέται!! δηλαδή

αν την εχεις στο δεξι βυζι, με cradle hold θα την βαζει football hold και μετα παλι πισω.

και μετα το ιδιο στο άλλο βυζι.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ οσες εχετε προβλημα στην παραγωγή ΜΗΝ ακολουθείτε συμβουλες που είναι για όσες έχουν ΥΠΕΡπαραγωγή ή όχι προβλημα στην παραγωγή.

δυστυχώς το κατάλαβα πολύ πολύ αργά ότι ΑΛΛΟ οι συμβουλες αυτές για εκείνες τις μαμάδες και άλλο για μας που κανουμε εεπαναγαλακτισμό!!!

σε εμας επειδη για χ λογους η παραγωγή θελει διαρκώς ενθαρρυνση και pushing

πρέπει να δινουμε συνεχεια ερεθισμα στο στηθος να ξαναμαναπαράγει!

εμενα αυτό που γραφω εδω, δηλαδή αλλαγή της στάσης με το που βαριεται κοιμαται ή γκρινιαζει

ΜΑΖΙ με μαλάξεις βοήθησε να γινούν καλά όλα.

οι μαλαξεις ξεκινουν απο την βαση του στηθους και μετά προς την θηλέα άλω.

αν ζουληξεις νιωθεις τα μπαλονακια εκεί πουε χουν το γάλα. αυτά τους κανεις ελαφρυ ευχαριστο μασαζ ιδανικα με ελαιόλαδο ή άλλο λάδι φυσικό (πχ αμυγδαλελαιο, λαδι καρυδας , καθαρό βουτυρο κακάο!!! αυτό ήταν το αγαπημενο μου γιατι δεν αφηνει λιπος!)

την ώρα που θηλαζει ή πριν.

επίσης εμείς θηλαζαμε απο το ενα στηθος την ωρα που αντλούσαμε απο το άλλο. αυξανει αυτό την παραγωγή.

το βραδυ μονο οταν κοιμοταν πιο καλά, μετα τον 1ο μήνα αντλούσα όταν κοιμοταν.

και εγω τόσα εβγαζα μην ανησυχεις καθόλου.

εσείς κορίτσια σε ποιό percentile της Ελληνικής καμπύλης βρίσκεστε? εμείς στην αρχή είμασταν μεταξύ του 10-15% κουτσα κουτσα φτάσαμε το 20% και τώρα είμαστε στο 25% !

δεν δώσαμε συμπλήρωμα αλλα καναμε ΟΛΕΣ τις εξετάσεις αναγκαστικά

(ουρολοιμωξης, υπερηχος ανω κατω κοιλιας, κοπράνων) για να σιγουρευτούμε ότι δεν είναι κάτι άλλο.

κάτι άλλο - να τσεκαρετε την περιμετρο κεφαλής. εάν αυτή είναι σε καλό ποσοστό, είναι καλό.

ζυγίσματα παντα γυμνό το παιδί κλπ.


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν παίρναμε καλό βάρος,είχαμε κολικούς (όταν βάλαμε συμπλήρωμα),στον 4ο μήνα παρουσιάσαμε ΓΟΠ και μετά ατοπική δερματίτιδα. Τα τεστ τα κάναμε τώρα στον 7ο και έδειξαν θετικά σε γάλα,αυγό,χοιρινό,ψάρι και ξηρούς καρπούς,όπως καταλαβαίνετε τα χω κόψει και γω όλα :|

τι λες τωρα.... στον 7ο......!! ? που κανατε τα τεστ? κοστος ? περιπλοκο ?

μεσω εοπυ ?

εγω εχω παρατηρησει οτι εχει κολικούς μετά απο

κεράσια, σπανάκι φρεσκο η μαγειρεμενο, μαγειρίτσα (ναι... αχ την καημενη κ ειχα φαει δυο πιατα) οπότε τα αποφεύγω.

και προσέχω ΠΑΝΤΑ να τρώω μικρές ποσότηττες απο καινούριες τροφές ή φρούτα που δεν έχω ξαναφάει.

(αχ με εξαίρεση την μαγειριτσα φτου μου τι της εκανα :-))) )


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τι λες τωρα.... στον 7ο......!! ? που κανατε τα τεστ? κοστος ? περιπλοκο ?

μεσω εοπυ ?

εγω εχω παρατηρησει οτι εχει κολικούς μετά απο

κεράσια, σπανάκι φρεσκο η μαγειρεμενο, μαγειρίτσα (ναι... αχ την καημενη κ ειχα φαει δυο πιατα) οπότε τα αποφεύγω.

και προσέχω ΠΑΝΤΑ να τρώω μικρές ποσότηττες απο καινούριες τροφές ή φρούτα που δεν έχω ξαναφάει.

(αχ με εξαίρεση την μαγειριτσα φτου μου τι της εκανα :-))) )

Κσλησπέρα! Τα τεστ τα κάναμε στο νοσοκομείο Σωτηρία,αν πας σε πρωινό ραντεβού δεν έχει κόστος ,εμείς πήγαμε σε απογευματινό και δώσαμε 80 ευρώ:rolleyes:Τα τεστ είναι δερματικά και αιματολογικά.

Συγχαρητήρια για τον επαναγαλακτισμό , εγώ συνεχίζω διπλές αντλήσεις και τον επόμενο μήνα λέω να σταματήσω,είναι πλέον πολύ κουραστικό:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλες τις μαμάδες που αντλούν! Προσωπικά αντλούσα 8 μήνες, ποτέ δεν έδωσα ούτε στήθος, ούτε ξένο γάλα. Σας πληροφορώ ότι όλα πήγαν καλά, το αντράκι μου πήρε μια χαρά βάρος/'υψος, ούτε παιδεύτηκα με μαστίτιδες/ αντιβιώσεις ούτε τιποτα. Στην αρχή ήταν λ'ιγο δύσκολο με το ξενύχτι κλπ, αλλά ακούω από μαμάδες που δίνουν στήθος κάτι κουλά, ότι ξυπνούν κάθε 1 ώρα γιατί τα μικρά δεν χορταίνουν και τέτοια... το θήλαστρο:

α) αντλεί όλο το γάλα, δεν παθαίνεις μαστίτιδα

β) το μωρό πίνει με μπιμπερό και ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ πόσο έχει πιει.

γ) Χορταίνει και δεν ξυπνάει καθε τρεις και λίγο...

δ) Σου αφήνει τη δυνατότητα να πας στη δουλειά.

Και το καλύτερο από όλα είναι ότι είχα και στον καταψύκτη γάλα και έτσι ο μικρός θήλασε συνολικά 10 μηνες! (και πηγα και στη δουλειά όταν ήταν 4 μηνών)


FEJKp3.png

zHIYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...