Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Πως σας φαινεται αυτο ονομα?


Recommended Posts

Καλησπερα!!!

Ειμαι εγκυος και σκεφτομασταν ονοματα. Δεν θελουμε απο γονεις γιατι θελουμε το παιδι να εχει αρχαιο ονομα.

Ο αντρας μου θελει πολυ Σωκρατης.

Οκ ομορφο ονομα αλλα πολυ σκληρο. Εμενα παντα μου αρεσαν τα πιο απαλα ονοματα.

Π.χ Ιασωνας, Φοιβος κλπ.

Εκεινος ομως εχει κολλησει με το Σωκρατης....

Πως σας φαινεται? Βγαινει καποιο υποκοριστικο που θα μπορω να το φωναζω εγω για να ειναι πιο γλυκο??

Μου φαινεται πολυ μεγαλιστικο ονομα...


yixDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραιο όνομα ειναι, ο γιος μου (ειναι 5) εχει συμμαθητή στον παιδικό που τον λενε Σωκράτη. Και οι γονείς του Σωκράτη τον φωνάζουν, δυσκολο να βρεις υποκοριστικό γι αυτό το όνομα.

Εγω μικρή είχα συμμαθητή Ξενοφώντα και έναν αλλον Περικλή. Εχουμε και ξάδελφο Πραξιτέλη.


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο!Παντα λεω πως ο ανθρωπος κανει συμπαθητικο το ονομα του,οποτε όλα τα ονόματα εχουν τη χαρη τους.Αναμεσα όμως σε ένα πολυφορεμενο σαν το Ιασων και το Σωκρατης,προτιμω το δευτερο :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια μου ανεβασατε το ηθικο.

Κι εγω αυτο σκεφτομαι, οτι το ονομα ειναι απλα ενα ονομα και ο ανθρωπος κανει συμπαθητικο το ονομα που εχει.

Ο αντρας μου γι αυτο θελει το ονομα Σωκρατης επειδη δεν εχει υποκοριστικο.


yixDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκληρό όνομα όντως το Σωκράτης για ένα μικρό παιδάκι, θυμάμαι στο δημοτικό είχαμε κάτι περίεργα ονόματα που τώρα είναι της μόδας και τα ψιλοκοροιδεύανε τα υπόλοιπα παιδιά, όπως το Πλάτων που αναφέρθηκε πιο πανω αλλά και το Σωκράτης, δεν μου άρεσαν τότε αλλά ούτε και τώρα.

Στο νήπιο της κόρης μου έχουν έναν Ευάγγελο και έναν Ιωάννη, λες και είναι παπάδες τα παιδιά....χίλιες φορές Γιάννης παρά Ιωάννης.

Αλλά τελικά και το όνομα υποκειμενικό είναι όπως η ομορφιά, σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους άλλους όχι, οπότε διαλέξτε ένα που να αρέσει και στους δυο σας:D

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...