Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ....λίγο με αγχωσε  ο παλιός παιδίατρος, λίγο η διαφορά από την κόρη μου, λίγο που όλα τα παιδάκια του κύκλου μου είναι με φόρμουλα κ μπόμπα λίγο οι καμπύλες κ με πήρε από κάτω! περιμενω να δω κ με την ενδοκρινολόγο να λύσω κ τις απορίες μου...θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Σας ευχαριστώ....λίγο με αγχωσε  ο παλιός παιδίατρος, λίγο η διαφορά από την κόρη μου, λίγο που όλα τα παιδάκια του κύκλου μου είναι με φόρμουλα κ μπόμπα λίγο οι καμπύλες κ με πήρε από κάτω! περιμενω να δω κ με την ενδοκρινολόγο να λύσω κ τις απορίες μου...θα σας ενημερώσω...

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι, να μας ενημερώσεις.. κ εμείς πάλι σήμερα κάναμε εξετάσεις αίματος κ γενικές κ πιο ειδικές κ περιμένω αποτελέσματα. Χθες που πήγαμε παιδίατρο έβαλε γύρω στα 160γρ βάρος πήγε 7400 1 εκατοστό ύψος και καθόλου περίμετρο κεφαλής, έχει περίπου 2 μήνες να μεγαλώσει!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κ εσάς να είναι όλα καλά, τι ειδικές κάνατε;;;  Γενικές είχατε κάνει πάλι από ότι θυμάμαι σε πόσο διάστημα ξανά κάνατε;;; Εμείς είμαστε διακοπές κ περιμένω να γυρίσουμε να δούμε πως πηγαίνουμε,δεν έχουμε πάει από τον Ιούνιο παιδίατρο....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Μακάρι κ εσάς να είναι όλα καλά, τι ειδικές κάνατε;;;  Γενικές είχατε κάνει πάλι από ότι θυμάμαι σε πόσο διάστημα ξανά κάνατε;;; Εμείς είμαστε διακοπές κ περιμένω να γυρίσουμε να δούμε πως πηγαίνουμε,δεν έχουμε πάει από τον Ιούνιο παιδίατρο....

Κάθε 3-4 μήνες κάνουμε. Εκτός απ' τις κλασικές σίδηρο, D3, ασβέστιο, ουρία κλπ κάνουμε θυρεοειδή όλο το πακέτο (tsh, T3, T4, Ft4) που γενικά πάντα βγαίνουν περίεργα αποτελέσματα κ Μ λέει πάντα επανάληψη όπως κ εξετάσεις για κοιλιοκάκη που ενώ τα αντισώματα έναντι γλιαδινης κ κάποιο άλλο είχαν βγει αρνητικά την προηγούμενη φορά που κάναμε, η ανοσοσφαιρίνη IgA είχε βγει κάτω απ' το φυσιολογικό όριο της ηλικίας της κ Μ είχε πει κ σε αυτό να κάνουμε επαναλειψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, lameleni είπε:

Α μάλιστα τρέξιμο έχετε κ εσείς! Ελπίζω να βγουν όλα καλά κ να ηρεμήσετε κ εσείς!.....πες μας πως πήγαν οι εξετάσεις!

Να σαι καλά κ εγώ το ελπίζω!!! Θα στείλω όταν βγουν.. κ εσύ μην αγχώνεσαι καθόλου για το παιδάκι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια, πως είναι τα μικρά σας?? Εμείς κάναμε εξετάσεις αίματος κ γενικά ήταν καλές εκτός από σίδηρο κ D3. Επειδή όμως συνεχίζει να μην παχαινει είπε η παιδίατρος μέχρι τα Χριστούγεννα να ξανά παμε σε πσιδογαστρεντερολογο μήπως έχει να μας προτείνει κάτι.. βάρος μέσα σε ένα μήνα δεν έβαλε καθόλου πάλι κ ύψος μισό εκατοστό... Μόνο σε αυτό είμαστε σε καμπύλες. Πάντως απ' ότι κατάλαβα το κεφάλι δεν την ανησυχεί που είναι εκτός αλλά βάρος θέλει να παίρνει.. γενικά κ εγώ κεφάλι έχω μικρό οπότε παίζει κ η κληρονομικότητα. Εσύ @lameleni πηγές τλκ σε ενδοκρινολόγο που έλεγες? Κ αν ναι τι είπε? Ίσως κάποια στιγμή πάμε κ εμείς..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια εμείς σήμερα γινόμαστε 2...πήγαμε 11.200 86υψος, 46.2περιμετρο κεφαλής! Πήγαμε ενδοκρινολόγο φυσιολογικα τα είδε λέει ολα, μας έβαλε κοιλιοκάκη κ κάτι αναπτυξιακές θα τις κάνω από βδομάδα.....με το κεφάλι δεν ασχολείται ιδιαίτερα... Ποιος γιατρός ρε κορίτσια ασχολείται;;να ρωτήσω κάποια πράγματα κ να τον δει; Πολύ άγχος σκέφτομαι διάφορα! Τι περίμετρο έχεις εσύ; Που λες μικρή;;;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμείς σήμερα γινόμαστε 2...πήγαμε 11.200 86υψος, 46.2περιμετρο κεφαλής! Πήγαμε ενδοκρινολόγο φυσιολογικα τα είδε λέει ολα, μας έβαλε κοιλιοκάκη κ κάτι αναπτυξιακές θα τις κάνω από βδομάδα.....με το κεφάλι δεν ασχολείται ιδιαίτερα... Ποιος γιατρός ρε κορίτσια ασχολείται;;να ρωτήσω κάποια πράγματα κ να τον δει; Πολύ άγχος σκέφτομαι διάφορα! Τι περίμετρο έχεις εσύ; Που λες μικρή;;;

Χρόνια σας πολλά, να σου ζήσει ο μικρούλης σου. Απ' ότι είδα τα πήγατε αρκετά καλά σε ένα μήνα κ βάρος κ ύψος! Εμείς περίμετρο κεφαλής είμαστε 43,9.. με τις παλιές καμπύλες 1 εκατοστό κάτω, με τις νέες 0,1 εκατοστά οπότε αυτό κρατάω!!! Τι άλλες εξετάσεις σας είπε ο ενδοκρινολόγος εκτός από κοιλιοκακη? Οστική ηλικία ή κ άλλες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ! Όχι σε ένα μήνα τέλος Ιούνιου είχαμε πάει οπότε σε 2.5με 3μήνες είναι οι μετρήσεις αν ήταν μήνας θα ακούγατε βεγγαλικά χαχα πάλι ευχαριστημένη είμαι όμως! Μας έβαλε σωματομαιδινη IGF-1, IgA, IgG κ ολική IgA, ολική IgG. Οστική μάζα μετά τα 3 νομίζω ή κ πιο μεγάλα μου είπε....πάντως ο παιδοενδοκρινολογος νομιζω  δεν ασχολείται μόνο αν υπάρχει θυροειδής αλλά όταν υπάρχει κ καθυστερήση στο ύψος κ βάρος....γενικά τρώει η μικρή σου;;; Εμένα τρώει απλά μικρές ποσότητες κ προσπαθώ λιπαρές τροφές χώνω φυστικοβουτυρο ταχίνι φρέσκο βούτυρο όπου βρω...παλεύω γενικά χαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Ευχαριστούμε πολύ! Όχι σε ένα μήνα τέλος Ιούνιου είχαμε πάει οπότε σε 2.5με 3μήνες είναι οι μετρήσεις αν ήταν μήνας θα ακούγατε βεγγαλικά χαχα πάλι ευχαριστημένη είμαι όμως! Μας έβαλε σωματομαιδινη IGF-1, IgA, IgG κ ολική IgA, ολική IgG. Οστική μάζα μετά τα 3 νομίζω ή κ πιο μεγάλα μου είπε....πάντως ο παιδοενδοκρινολογος νομιζω  δεν ασχολείται μόνο αν υπάρχει θυροειδής αλλά όταν υπάρχει κ καθυστερήση στο ύψος κ βάρος....γενικά τρώει η μικρή σου;;; Εμένα τρώει απλά μικρές ποσότητες κ προσπαθώ λιπαρές τροφές χώνω φυστικοβουτυρο ταχίνι φρέσκο βούτυρο όπου βρω...παλεύω γενικά χαχα 

Εντάξει κ σε 3 μήνες καλά είναι δεδομένου ότι πλέον αναπτύσσονται πιο αργά.. γενικά δεν τρώει πολύ.. από τις 4 εβδομάδες του μήνα την 1 θα τρώει καλά κ μπορεί να βάλει 100-200γρ το πολύ κ τις άλλες 3 απλά τσιμπολογαει κ παραμένει στάσιμη σε βάρος. IgA, IgG,ολική ΙgA και ολική IgG είναι για κοιλιοκάκη έτσι? Νομίζω αυτές κάναμε κ εμείς..η σωματομαιδινή IGF-1 γιατί είναι? Αυτό δεν το έχουμε κάνει.. για το αν λείπει απ' τον οργανισμό? Για το ύψος είναι αν δεν κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 10:42 ΠΜ, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πως είναι τα μικρά σας?? Εμείς κάναμε εξετάσεις αίματος κ γενικά ήταν καλές εκτός από σίδηρο κ D3. Επειδή όμως συνεχίζει να μην παχαινει είπε η παιδίατρος μέχρι τα Χριστούγεννα να ξανά παμε σε πσιδογαστρεντερολογο μήπως έχει να μας προτείνει κάτι.. βάρος μέσα σε ένα μήνα δεν έβαλε καθόλου πάλι κ ύψος μισό εκατοστό... Μόνο σε αυτό είμαστε σε καμπύλες. Πάντως απ' ότι κατάλαβα το κεφάλι δεν την ανησυχεί που είναι εκτός αλλά βάρος θέλει να παίρνει.. γενικά κ εγώ κεφάλι έχω μικρό οπότε παίζει κ η κληρονομικότητα. Εσύ @lameleni πηγές τλκ σε ενδοκρινολόγο που έλεγες? Κ αν ναι τι είπε? Ίσως κάποια στιγμή πάμε κ εμείς..

Να σε ρωτήσω εσύ πόσο είναι η περίμετρος που λες μικρή;; Κ εμείς δεν είμαστε πολύ αλλά όχι εκτός καμπύλης εγώ 54 κ ο μπαμπάς 54 με 55! Εμένα αυτό με έχει αχγωσει πολύ..δε ξέρω μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει στην ενήλικη ζωή του...έχω κάτι απορίες ώρες ώρες χαχα! Περιμένουμε αποτελέσματα Παρασκευή!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Να σε ρωτήσω εσύ πόσο είναι η περίμετρος που λες μικρή;; Κ εμείς δεν είμαστε πολύ αλλά όχι εκτός καμπύλης εγώ 54 κ ο μπαμπάς 54 με 55! Εμένα αυτό με έχει αχγωσει πολύ..δε ξέρω μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει στην ενήλικη ζωή του...έχω κάτι απορίες ώρες ώρες χαχα! Περιμένουμε αποτελέσματα Παρασκευή!

Την μικρή νομίζω την βρήκε η γιατρός 43,9 αλλά ξέχασε να το γράψει στο βιβλιάριο. Εγώ όπως την μέτρησα τώρα είναι 44εκατοστα. Η δική μου περίμετρος αν την μέτρησα σωστά είναι 53,5, οπότε είναι ανάμεσα στην 3η και 10η εκατοστιαία θέση. Ο σύζυγος δεν είναι εδώ να τον μετρήσω. Πάντως η γιατρός δεν με αγχώνει καθόλου με την περίμετρο, εγώ αγχώνομαι μόνη μου!! Το βάρος την απασχολεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,τι κανετε;τα μωρακια σας τα μικρουλια;

εμεις κανονικα ειχαμε παιδιατρο τον αλλο μηνα,αλλα πηγαμε για ενα μπουκωμα που τον ταλαιπωρησε

απο τον ιουνιο 84εκ κ 9150γρ εφτασε 87εκ κ 9650.πιστευα παραπανω,κ να πω την αληθεια δ αγχωνομαι τοσο γτ τρωει.μπορει οχι πολυ,αλλα απο ολα δοκιμαζει

τον ιουνιο 19 μ περιμετρο κεφαλης ειχε 46

lameleni να σου ζησει!μια χαρα παντως ειναι οι μετρησεις σας

μαμα16 νομιζω το εχω ξαναπει αλλα παιδοενδοκρινολογο στη θεσ/νικη εχω παει σε εξαιρετικο.τον χριστοφοριδη αν θυμαμαι καλα το ονομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...