Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Δυστυχώς οι τύψεις δεν φεύγουν εύκολα κ για αυτό θέλω να το ψάξω να βεβαιωθω ότι δεν φταιω! Κοίτα έχω μια παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού κ σε ότι στηρίζω αυτη μου λέει οτι το παιδί τείνει να πιάσει τις καμπύλες του....όμως η πτώση με αγχωνει έτσι πήρα κ άλλη γνώμη ο οποίος μου είπε ότι δεν τον ανησυχεί κάτι κ οι εξετάσεις του είναι οι καλύτερες που έχει δει σε 2χρονο, όμως για να ηρεμήσω μου κανόνισε το ραντεβού στο Παίδων, θέλω να τα κάνω να τελειωνω! Το κεφάλι στις τελευταίες μετρήσεις ήταν ελάχιστα εκτός 45.6 αν δεν κάνω λαθος, όμως γεννήθηκε στην μέση....21μηνων ειμασταν 10300 82 πόντους! Σε ποιες κούνιες πατε να κάνουν παρέα τα μικρά χαχαχα!

Χαχα κ εγώ θέλω παιδάκια σαν την κόρη μου γιατί όλα είναι μεγαλύτερα.. βέβαια κ εσείς είστε πιο μεγάλοι από μας οπότε μην αγχώνεσαι.. καλά κάνεις βέβαια που το ψάχνεις αλλά όλα θα είναι καλά, όπως σας είπε κ ο γιατρός οι αιματολογικές είναι τέλειες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Χαχα κ εγώ θέλω παιδάκια σαν την κόρη μου γιατί όλα είναι μεγαλύτερα.. βέβαια κ εσείς είστε πιο μεγάλοι από μας οπότε μην αγχώνεσαι.. καλά κάνεις βέβαια που το ψάχνεις αλλά όλα θα είναι καλά, όπως σας είπε κ ο γιατρός οι αιματολογικές είναι τέλειες

Είμαστε λίγο ποιο μεγάλοι αλλά ειμασταν τελειωμηνοι ρε γαμωτο 41+3,  κ εκει λεεω μηπως εχω κανει κοτσάνα ξερω εγω...η κορη μου παντα ψιλή 5χρονων 116 ύψος αλλά αδύνατη 16.500κιλα αυτή θηλασμό  μεχρι4.5μηνων εσεις ποσο προωρακι είστε;;; 

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις στο κλαμπ ακομη

19μ ο μικρος 9κιλα κ 82εκ

αργουμε πολυ για νεα μετρηση

κ μενα η κορη lameleni αλλο μεγεθος.9κιλα ηταν 8μ κ 3χρ ενα μετρο

δ βοηθαει να συγκρινεις

απλα η ενδομητρια αναπτυξη δ συμβαδιζει πολλες φορες με την μετα

ειδικα αν "ταιριαζει" κληρονομικα με καποιον

ακομη φετος το καλοκαιρι του εβαζα κτ σορτσακια 6-9μ.εχει κτ ποδαρακια..

αλλα να πω την αληθεια πλεον δ ανησυχω.γτ εχει καλυτερευσει πολυ στο θεμα φαγητου.μπορει να μην τρωει ποσοτητες αλλα ολα τα λιγουρευεται κ ερχεται να δοκιμασει 1-2μπουκιες

εμενα κ τα δυο θηλασανε 2χρ.δλδ ο μικρος ακομη.τι σημαινει;οτι στην μεγαλη το γαλα ηταν λιπαρο κ τωρα λαιτ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , vikib είπε:

κ εμεις στο κλαμπ ακομη

19μ ο μικρος 9κιλα κ 82εκ

αργουμε πολυ για νεα μετρηση

κ μενα η κορη lameleni αλλο μεγεθος.9κιλα ηταν 8μ κ 3χρ ενα μετρο

δ βοηθαει να συγκρινεις

απλα η ενδομητρια αναπτυξη δ συμβαδιζει πολλες φορες με την μετα

ειδικα αν "ταιριαζει" κληρονομικα με καποιον

ακομη φετος το καλοκαιρι του εβαζα κτ σορτσακια 6-9μ.εχει κτ ποδαρακια..

αλλα να πω την αληθεια πλεον δ ανησυχω.γτ εχει καλυτερευσει πολυ στο θεμα φαγητου.μπορει να μην τρωει ποσοτητες αλλα ολα τα λιγουρευεται κ ερχεται να δοκιμασει 1-2μπουκιες

εμενα κ τα δυο θηλασανε 2χρ.δλδ ο μικρος ακομη.τι σημαινει;οτι στην μεγαλη το γαλα ηταν λιπαρο κ τωρα λαιτ;

Εγώ αγχώνομαι γιατί την μικρή μου την κόψανε 4.5μηνων απο τον θηλασμο με το που της έδωσα σκόνη δεν ξανακαθησε στο στήθος! Τον μικρό τον θηλάζω ακόμα είμαι στη διαδικασία αποθηλασμου τρώει κρέας κ λιπαρές τροφές κ φρούτα λαχανικά πιο λίγο αλλά τα κρύβω όπου μπορώ κ λίγο πρόβειο γιαούρτι κ λίγο γάλα έξτρα...αλλά μικρές ποσότητες... καμπύλες έχετε πέσει κ στο ύψος;; Πόσο γεννήθηκε εσένα;;

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις σε διαδικασια αποθηλασμου απο το πασχα,χαχα.δλδ τον αφηνω μονο του σιγα σιγα να το κοψει

εμενα ηταν μικρος απο την κοιλια.γεννηθηκε 47,5εκ 2900γρ 32,5η περ(η κορη 50εκ 3560).για την ακριβεια τωρα ειδα οτι ηταν 84εκ μεσα ιουνιου κ 9150 περ.κεφαλης 46.αν εξαιρεσουμε το πρωτο τετραμηνο που επαιρνε αρκετα με θηλασμο μετα με το σταγονομετρο

στις καμπυλες στο υψος γεννηθηκε στη 10η,ανεβηκε στην 90η κ τωρα ειναι στην 50η

του βαρους γεννηθηκε παλι στην 10η κ τωρα ειναι μισο κιλο κατω απο την κατωτατη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , vikib είπε:

κ εμεις σε διαδικασια αποθηλασμου απο το πασχα,χαχα.δλδ τον αφηνω μονο του σιγα σιγα να το κοψει

εμενα ηταν μικρος απο την κοιλια.γεννηθηκε 47,5εκ 2900γρ 32,5η περ(η κορη 50εκ 3560).για την ακριβεια τωρα ειδα οτι ηταν 84εκ μεσα ιουνιου κ 9150 περ.κεφαλης 46.αν εξαιρεσουμε το πρωτο τετραμηνο που επαιρνε αρκετα με θηλασμο μετα με το σταγονομετρο

στις καμπυλες στο υψος γεννηθηκε στη 10η,ανεβηκε στην 90η κ τωρα ειναι στην 50η

του βαρους γεννηθηκε παλι στην 10η κ τωρα ειναι μισο κιλο κατω απο την κατωτατη

Οπότε καλά είστε βρε ποτέ γεννήθηκε;; Εμείς 82εκ ήταν 21μηνων τώρα είμαστε 23μηνων αλλά δε ξέρω τι έχει κάνει ....κ γεννήθηκε 52εκ. 3760κιλα! Εμείς έχουμε πέσει 2καμπυλες από την γέννηση κ τρεις στο σύνολό γιατί ανέβηκε μια στην αρχή κ μετά ήρθε η πτώση 6μηνων η πρώτη 11μηνων η δεύτερη κ 21 η τρίτη...να πηδηχτω απ' το παράθυρο;;χαχα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Είμαστε λίγο ποιο μεγάλοι αλλά ειμασταν τελειωμηνοι ρε γαμωτο 41+3,  κ εκει λεεω μηπως εχω κανει κοτσάνα ξερω εγω...η κορη μου παντα ψιλή 5χρονων 116 ύψος αλλά αδύνατη 16.500κιλα αυτή θηλασμό  μεχρι4.5μηνων εσεις ποσο προωρακι είστε;;; 

Εγώ την γέννησα 34 εβδομάδα 1,5 κιλό γιατι είχε ενδομήτρια καθυστέρηση ανάπτυξης.. πάντως μην αγχώνεσαι όπως είπε κ η Βίκυ η ενδομήτρια ανάπτυξη δεν συμπίπτει με την μετέπειτα. Παίζει κ η κληρονομικότητα. Γενικά είστε ψηλοί η όχι πολύ? Εγώ πχ είμαι 1,68 (καλά για γυναίκα) αλλά ο άντρας μου 1,71 (όχι καλά για άντρα) οπότε ξέρω κ ότι τα παιδιά μου ίσως να μην έχουν το πρώτο μπόι! Οπότε μην αγχώνεσαι για το ύψος του. Μπορεί πχ κιόλας να ψηλώσει απότομα που σας το εύχομαι

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

κ εμεις σε διαδικασια αποθηλασμου απο το πασχα,χαχα.δλδ τον αφηνω μονο του σιγα σιγα να το κοψει

εμενα ηταν μικρος απο την κοιλια.γεννηθηκε 47,5εκ 2900γρ 32,5η περ(η κορη 50εκ 3560).για την ακριβεια τωρα ειδα οτι ηταν 84εκ μεσα ιουνιου κ 9150 περ.κεφαλης 46.αν εξαιρεσουμε το πρωτο τετραμηνο που επαιρνε αρκετα με θηλασμο μετα με το σταγονομετρο

στις καμπυλες στο υψος γεννηθηκε στη 10η,ανεβηκε στην 90η κ τωρα ειναι στην 50η

του βαρους γεννηθηκε παλι στην 10η κ τωρα ειναι μισο κιλο κατω απο την κατωτατη

Βίκυ εσάς ο παιδίατρος τι λέει για το βάρος που έχετε βρεθεί εκτός καμπύλης? Έχετε κάνει κάποια πιο ειδική εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 21,5μ.γεννηθηκε 14/11.μετα από δύο καμπυλες συνήθως το ψάχνουν αρχικά με αιματος, σίδηρο, ντε, θυρεοειδής, άλλες βιτ, αφού είστε οκ με αυτά κ αν τρώει κ φαγητό μην ανησυχεις. Μετά αν θεωρήσει ο παιδίατρος απαραίτητο μπορείς να κάνεις εξεταση για οστικη ηλικία κ έτσι θα δείτε τα περιθώρια ύψους, αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία νομιζω

Όπως λέει κ η μαμά, το ύψος είναι κ κληρονομικο

Εμενα αν στο ύψος είναι στον μέσο ορο περιμενα πιο πανω γτ είναι πολύ ψηλος ο μπαμπάς μας. Θα ναι περίεργο η αδερφή 1,80γτ πήρε από τον μπαμπα κ ο γιος 1,75να πήρε από μενα

Η παιδίατρος τον λέει ποντικάκι, επειδη μέσα στο χρόνο πήρε τα ελάχιστα που έπρεπε κ οι εξετάσεις ήταν καλυτερες δ ανησυχει. Μας σώζει ότι κάποιους μήνες με τον αποκλειστικό έπαιρνε σχεδόν ενα κιλο(αρχικά είχε έλλειψη σιδήρου ντε, την τελευταία φορά ήταν καλύτερες) 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς γεννηθηκαμε 28/9 εγώ 1.60 κ ο μπαμπάς 1.86, έτσι κ εμείς λεμε κόρη 1.80γιος 1.70 χαχα! Αν είναι φυσιολογική ανάπτυξη έστω κ αργή οκ, δε ξέρω αν όντως τα σκονογαλατα κ οι κρέμες βοηθάνε στο ύψος ..οκ στα κιλά πιστεύω ότι θα έβαζε λόγο ζάχαρης αλλά τα υπόλοιπα;; Στο κεφάλι πχ δε ξέρω ίσως απλά προορίζεται για μικρό μωρό τελικά! Οντως η οστική μάζα πιο μεγάλη ηλικία;;;; Δε ξέρω τι θα μας πει κ η ενδοκρινολόγος...Εναν παιδότοπο για μικρά μωρά ρε κορίτσια...χαχα να πηγαίνουμε οι ταλεπωρες χαχα!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Εμείς γεννηθηκαμε 28/9 εγώ 1.60 κ ο μπαμπάς 1.86, έτσι κ εμείς λεμε κόρη 1.80γιος 1.70 χαχα! Αν είναι φυσιολογική ανάπτυξη έστω κ αργή οκ, δε ξέρω αν όντως τα σκονογαλατα κ οι κρέμες βοηθάνε στο ύψος ..οκ στα κιλά πιστεύω ότι θα έβαζε λόγο ζάχαρης αλλά τα υπόλοιπα;; Στο κεφάλι πχ δε ξέρω ίσως απλά προορίζεται για μικρό μωρό τελικά! Οντως η οστική μάζα πιο μεγάλη ηλικία;;;; Δε ξέρω τι θα μας πει κ η ενδοκρινολόγος...Εναν παιδότοπο για μικρά μωρά ρε κορίτσια...χαχα να πηγαίνουμε οι ταλεπωρες χαχα!

Όχι δεν πιστεύω ότι με τη σκόνη γάλα θα ήταν περισσότερα κιλά. Στα 100μλ η σκόνη αν θυμάμαι καλά έχει περίπου 68-70 θερμίδες ανάλογα το γάλα κ έρευνες που έχουν γίνει με το μητρικό δείχνουν ότι κ σε αυτό στα 100μλ 70 θερμίδες προσλαμβάνονται.   Αν η  εξέταση  σε  οστική ηλικία είναι  μικρότερη από  την κανονική  ηλικία  σημαίνει ότι  έχει  περιθώρια  κ αλλά  να ψηλώσει. Αυτον τον παιδότοπο τον θέλω κ εγώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κ γω δ πιστευω οτι θα αλλαζε το υψος με σκονογαλα κ κρεμες.

εμενα κ τα δυο με θηλασμο κ εχουν τοσο διαφορα

εγω 1,60 αλλα ο μπαμπας μας 1,92.κριμα να μην παρει

αυτο ειναι το καλουπι τους.κ ο αντρας μου μικρος αδυνατος ηταν,κ εξακολουθει να εχει αδυνατα ποδια.κ μποι πηρε μετα το γυμνασιο

εμενα ειναι μικρος αλλα εχει πολυ νευρο:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς νεύρο αρκετό δε μπορώ να πω! Οστική μάζα σε τι ηλικία κάνουν;;; Δε ξέρω ρε κορίτσια...το άγχος μου πάντως το έχω...μήπως τελικά δεν είδα σωστά τις ανάγκες του ...μόνο οι πρωτες εξετάσεις του με σώζουν που είναι καλές...επίσης αν γίνει λάθος στην ανάπτυξη του πρώτου χρόνου διατροφικά αναπληρώνεται ποτέ;;;η ότι έγινε έγινε;;; Αυτό το έχω μόνιμη απορία!

 

Link to comment
Share on other sites

γτ να μην διορθωνεται.η κορη μου τον πρωτο χρονο σχεδον θηλαζε αποκλειστικα δ τα πηγε καλα με τις στερεες.μετα τον χρονο εχει γινει ενα πολυ φαγανο παιδακι

νομιζω μετα τα 3-4ελεγχουν για οστικη μαζα.μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο.εγραφε μια κοπελα εδω που εκαναν

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ ότι αν πχ δεν ψιλωσε αρκετά γιατί του έλειπε κάτι από την διατροφή του (το σκονογαλα λογικά τις καλύπτει όλες..δε λέω ότι είναι καλύτερο απλά ότι έχει πολύ επεξεργασία κ πρόσθετα) αν αυτό αναπληρώνεται αν δηλαδή δεν πήρε τους 5ποντους γιατί δεν τον κάλυπτε το γάλα ή για αυτό έπεσε καμπυλες?  ανεβαίνουν οι καμπύλες ξανά;;;οι τα 2 πρώτα έτη παίζονται όλα;; Σας κούρασα ε;;έχω πολλές απορίες για αυτό θα πάω κ ενδοκρινολόγο να δω...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα,επιστημονικα μονο ο γιατρος μπορει να στα εξηγησει αυτα

εγω σαν μαμα σκεφτομαι οτι τον πρωτο χρονο βασικη τροφη ειναι το γαλα,οποτε κ φαι να μην εφαγαν δ σημαινει κτ.το ιδανικο γαλα για τα μωρακια κακα τα ψεμματα ειναι της μαμας τους.οσο εμπλουτισμενο κ να ναι η σκονη.απο σενα πηρε αντισωματα.ετσι κ αλλιως ολα αυτα τα στοιχεια δ ξερουμε αν πραγματι απορροφουνται απο τον οργανισμο.κ δ ειναι λιγο οξυμωρο να εχουν σιδηρο;οταν γενικα δ τρωμε γαλακτοκομικα με συμπληρωμα σιδηρου;ετσι κ αλλιως αφου δ εχετε καποια ελλειψη,σημαινει οτι δ του ελειπε κτ

κ νομιζω μια χαρα μπορει να ξανανεβει καμπυλες αν εχει παραπανω αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...