Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Myrtoulita είπε:

Κοριτσια εγω το βραδυ που την αλλαζω αλλα και γενικα απο τα κακα την πλενω τοπικα...ετσι μου ειπαν κι απο το μαιευτηριο αλλα κι ο παιδιατρος!! Δεν ειναι πολυ μικρουλη ακομα για μωρομαντηλα; Ειναι και πιο υγιεινο το πλυσιμο νομιζω!! Γενικα καφεδες δεν επινα ουτε και στην εγκυμοσυνη..μονο ντεκαφ και απο τοτε που γεννησα δεν εχω πιει καθολου οσο ειμαι εδω στο σπιτι ουτε καφε ουτε τσαι ουτε κοκα κολα...καμια σοκολατα μπορει να τυχει να φαω μες στη μερα...αλλα αν ηταν αυτο δεν θα την επηρεαζε και την μερα; 

Τονια απο ποσω μηνων μπορεις να τα βαζεις στο καροτσι καθιστα; γιατι εμενα λεει το πορτ μπεμπε μεχρι 6 μηνων και μετα καροτσι απο 6-36 μηνων!!

Τη βάζω στο καλαθάκι του καροτσιου αυτόπου είναι για νεογέννητα από την αρχή.  Βέβαια δεν την έβαζα πολύ ώρα όταν ήταν πιο μικρή.  Όσο μεγαλώνει στέκεται καλύτερα. 

πρίν από 34 λεπτά , vikib είπε:

Γεια σας

Τονια μεγαλωνει η μπουμπου;

Μυρτω να σου ζησει!

Καρ μαρ με το καλο μια τελειομηνη κυηση

Μυρτω αυτο που λεει κ η τονια,τη μερα στο σαλονι πχ μαζι σου,με φως,φασαρια.το βραδυ στο δωματιο,σκοτεινα,ησυχια.οταν ξυπναει ουτε θα της μιλας που λεει ο λογος για αλλαγμα κ λοιπα,μονο τα απαραιτητα.προσεχε μην την ξυπναει το δροσερο μωρομαντηλο.επισης δ ηρεμουν ολο με το μπανακι,την κορη μου την ξυπνουσε.αν πχ κανετε κατα τις 7-8,καντε νωριτερα πχ 5.η κανε μια μερα πρωι να δεις μηπως κοιμηθει καλυτερα το βραδυ

Δες μηπως αργα το απογευμα τρως κτ που μπορει να την ξυπναει.καφε,μαυρο τσαι,κοκα κολα,σοκολατα

Βικακι μου μεγαλώνουμε και μας τρώνε και τα ούλα τώρα.  Να σου πω. Ποτέ σου ήρθε η περίοδος εσένα? ? Θηλάζω αποκλειστικά και σήμερα έχω πονακια περιόδου.  Εν τω μεταξύ εδώ και κάποιες  μέρες το γάλα μου έχει έναν ελαφρώς πιο αργό ρυθμό παραγωγής. 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια ...... τονια μου βλεπω η μπεμπα σου μεγαλωσε πολυ... μπραβο..!!!!!!! μυρτουλα τα μωρομαντηλα μπορεις να τα χρησιμοποιεις για να καθθαριζεις τα πολλα κακα και μετα φυσικα το μωρο το πλενεις κανονικα οπως σου εχει πει ο γιατρος σου..  εαν παλι τα μωρομαντυλα δε σε εξυπηρετουν δε τα χρησιμοποιεις οτι σε βολευει εσενα ..

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Myrtoulita είπε:

α καταλαβα!! κι εγω σκεφτομαι αργοτερα να χρησιμοποιω αυτο για ρηλαξακι!! σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου κοριτσι μου!! κι εσενα Βικυ μου!!

Τίποτα να είσαι καλά.  Ότι θες να με ρωτάς.  Επίσης για το άλλαγμα πάντα το πλένουμε στη βρύση.  Και να μην την αφήνεις πολύ ώρα με κακά γιατί υπάρχει κίνδυνος ουρολοιμωξης ή κολπίτιδας.  Επίσης εγώ πλέον με ένα βαμβάκι βρεγμένο με καθαρό νερό ανοίγω τα χειλάκια και καθαρίζω τα κακά που μπορεί να έχουν πάει μέσα.  Αλλά για αυτό θα πρέπει να πάρεις το πράσινο φως από τον παιδίατρο.  Να σου πει ότι έχει σχηματιστει πλήρως δηλαδή και μπορείς να το ανοίγεις ελαφρώς. 

πρίν από 14 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

γεια σας κοριτσια ...... τονια μου βλεπω η μπεμπα σου μεγαλωσε πολυ... μπραβο..!!!!!!! μυρτουλα τα μωρομαντηλα μπορεις να τα χρησιμοποιεις για να καθθαριζεις τα πολλα κακα και μετα φυσικα το μωρο το πλενεις κανονικα οπως σου εχει πει ο γιατρος σου..  εαν παλι τα μωρομαντυλα δε σε εξυπηρετουν δε τα χρησιμοποιεις οτι σε βολευει εσενα ..

Γειά σου χαρούμενη μανούλα! ! Τι κάνεις? 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου χαρουμενη μανουλα πως εισαι;;  Τις αλλαζω αρκετα συχνα πανες καθε 2ωρο 3ωρο μαξιμουμ δεν την αφηνω καθολου!! εγω την βαζω κατω απο τη βρυση κι ανοιγω ελαφρως τα χειλακια και την ξεπλενω με νερακι!! ετσι μου ειπε ο γιατρος!! Σ'ευχαριστω και παλι Τονια μου!!

  • Μου αρέσει 1

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μυρτω εννοειται το πλυσιμο ειναι καλυτερο,αλλα για να μην την ξαγρυπνας το βραδυ μπορεις να εχεις λιγο νερο κ γαζες διπλα σου

Το καροτσι δ ξαπλωνει τελειως;παντως κ στο πορτ μπεμπε μια χαρα ειναι τη μερα για να κοιμαται η να την εχεις παντου μαζι σου

Τονια απο τωρα ενοχληση ε;κ μενα ο μικρος μου πολλα σαλια απο την αρχη,απο 7,5μηνων ποναει κ εβγαλε δυο δοντια 11μηνων κ 11ημερων

Εγω κ τις δυο φορες αδιαθετησα σχετικα γρηγορα για αποκλειστικο θηλασμο. Τωρα στους 4 κ στην πρωτη στους5,5μηνες

Δ δημιουργει καποιο προβλημα

Το οτι παραγεται πιο αργα το γαλα ειναι γτ εχει εδραιωθει ο θηλασμος.παραγεται οταν θηλαζει η μικρη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

Μυρτω εννοειται το πλυσιμο ειναι καλυτερο,αλλα για να μην την ξαγρυπνας το βραδυ μπορεις να εχεις λιγο νερο κ γαζες διπλα σου

Το καροτσι δ ξαπλωνει τελειως;παντως κ στο πορτ μπεμπε μια χαρα ειναι τη μερα για να κοιμαται η να την εχεις παντου μαζι σου

Τονια απο τωρα ενοχληση ε;κ μενα ο μικρος μου πολλα σαλια απο την αρχη,απο 7,5μηνων ποναει κ εβγαλε δυο δοντια 11μηνων κ 11ημερων

Εγω κ τις δυο φορες αδιαθετησα σχετικα γρηγορα για αποκλειστικο θηλασμο. Τωρα στους 4 κ στην πρωτη στους5,5μηνες

Δ δημιουργει καποιο προβλημα

Το οτι παραγεται πιο αργα το γαλα ειναι γτ εχει εδραιωθει ο θηλασμος.παραγεται οταν θηλαζει η μικρη

Σε ευχαριστώ Βικακι μου. Θα δούμε.. δεν το νιώθω τώρα τόσο έντονα όσο το μεσημέρι. .δεν βαριέσαι..ότι γίνει.  Σε φιλώ. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Myrtoulita είπε:

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!!

Βρε Τονια μου να σε ρωτησω εσενα το μωρακι σου ειχε/εχει κολικους το βραδυ; κι αν ναι πως το αντιμετωπιζεις;

Καλημέρα κορίτσι μου! !!

Αχ πονεμένη ιστορία! ! Εμένα το μωρό μου τους έχει το απόγευμα.  Ευτυχώς τώρα έχουν ελαττωθει αλλά ταλαιπωρηθηκε πολύ.  

Λοιπόν 

1. Αφαίρεσα από την διατροφή μου πάρα πολλά πράγματα που μπορείνα το επιδεινωνουν..οτιδήποτε έχει σπόρια, πράσινα λαχανικά, εσπεριδοειδή,κρεμμύδι, κλπ.

2. Την ξαπλώνω στην αλλαξιερα και κάνω μασάζ στην κοιλίτσα της για να την βοηθήσω. Ανά διαστήματα σταματάω και της κάνω τα πόδια αργά ποδηλατακι και ελαφρώς λυγίζω δεξιά και αριστερά. 

3. Την κρατάω γυρμενη μπροστά με το χέρι μου στην κοιλίτσα. 

4. Την κρατάω με την κοιλίτσα στον ώμο μου 

5. Την κρατάω αγκαλιά σκεπασμένη με κουβέρτα και κάνω μασάζ σε ένα συγκεκριμένο σημείο στην κοιλίτσα που έχω καταλάβει ότι την πονάει.  (Κάτω ακριβώς  από τα αριστερά πλευρά )

6. Η παιδίατρος μου έδωσε σταγόνες προβιοτικα οι οποίες βοήθησαν λίγο αλλά δεν κάνουν θαύματα.  Εξακολουθεί να έχει.  Και χαμομήλι μέχρι 80 ml το 24ωρο. Εμένα λίγες γουλιες πίνει και την βοηθούν.  

Κάθε φορά που την πιάνει δε θα την βοηθούν τα ίδια πράγματα οπότε δοκίμασε να αλλάξεις την στάση του σώματος της και κανε ανάλογα με το τι την ανακουφίζει.  Έμενα ας πούμε χθες ηρεμισε όταν την ξάπλωσα στη δεξιά πλευρά της.  Αν της κάνεις μασάζ πρέπει να το κάνεις με φορά προς τα αριστερά για να κατευθύνεις τον αέρα στην έξοδο του εντέρου

Πως είστε? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι καποιες συγκεκριμενες ωρες ανησυχη γυρω στις 6 το πρωι με 8! Υποθετω λοιπον οτι εχει κολικους γιατι δεν ξερει τι θελει σφιγγεται εχει αερια!! Το μονο που την καθυσηχαζει ειναι το στηθος!! ο,τι αλλο την ηρεμει για λιγο και ξανα παλι!! ρε παιδια λετε να εχω προβλημα και να κολλησει με το στηθος ολη την ωρα η το κανει επειδη ειναι πολυ μωρακι ακομα και μετα θα στρωσει τα ωραρια της;; επισης ο παιδιατρος που μας εχει δει μια φορα μου ειπε να πινω γαλα πρωι βραδυ,τυρι και ενα ποτηρι χυμο!! ο παιδιατρος θα μας ξαναδει παλι οταν κοντευουμε να σαραντησουμε! και κατι ασχετο...το πρωτο εμβολιο ποτε γινεται;;


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα

Μυρτω ειπε ο γιατρος για να παιρνεις ασβεστιο κ βιταμινες,αλλα ελεγξε μην την ενοχλει το πορτοκαλι η τα γαλακτοκομικα

Κ οι ζεστες κομπρεσες βοηθανε.πχ σιδερωσε μια πετσετουλα κ βαλε στην κοιλιτσα,πανω απο τα ρουχα φυσικα

Μικρη ειναι,οσο θελει στο στηθος.κ λογικο ειναι να βρισκει εκει παρηγορια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Myrtoulita είπε:

Εμενα ειναι καποιες συγκεκριμενες ωρες ανησυχη γυρω στις 6 το πρωι με 8! Υποθετω λοιπον οτι εχει κολικους γιατι δεν ξερει τι θελει σφιγγεται εχει αερια!! Το μονο που την καθυσηχαζει ειναι το στηθος!! ο,τι αλλο την ηρεμει για λιγο και ξανα παλι!! ρε παιδια λετε να εχω προβλημα και να κολλησει με το στηθος ολη την ωρα η το κανει επειδη ειναι πολυ μωρακι ακομα και μετα θα στρωσει τα ωραρια της;; επισης ο παιδιατρος που μας εχει δει μια φορα μου ειπε να πινω γαλα πρωι βραδυ,τυρι και ενα ποτηρι χυμο!! ο παιδιατρος θα μας ξαναδει παλι οταν κοντευουμε να σαραντησουμε! και κατι ασχετο...το πρωτο εμβολιο ποτε γινεται;;

Κι εμένα παρηγοριοταν στο στήθος και έπινε γάλα μόνο και μόνο γι αυτό με αποτέλεσμα στο τέλος να το βγάζει.  Γι αυτό άρχισα να της δίνω πιπίλα και μας βοήθησε πάρα πολύ 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Myrtoulita είπε:

και μενα ετσι το βγαζει μερικες φορες!! εμενα  την πιπιλα την πιανει για λιγο και μετα τη φτυνει!!

Μήπως την κουράζει και θέλει να της την κρατάς? ? Ή δεν της ταιριάζει και πρέπει να δοκιμάσεις κάποια άλλη? 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

της εχω παρει 3 διαφορετικες να δοκιμασει και κραταει μονο τη μια αλλα οχι για πολυ ωρα...ειναι chicco! της εχω και mam και nuk αλλα δεν τις θελει καθολου!! εσυ ποια χρησιμοποιεις;;


2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...