Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

6 minutes ago, alina80 said:

@orianna αν σου άρεσε ο Γιατρός στο δημόσιο γιατί να μην πας εκεί; Καλύτερα να τα κάνεις κάτι άλλο αυτά τα χρήματα. Κι εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως όταν μείνω έγκυος να κοιτάξω για γιατρό και σε δημόσιο. Τουλάχιστον να έχω την επιλογή. Μία γνωστή μου γέννησε τον Ιανουάριο στο Έλενας. Πλήρωσε μόνο ένα μικρό ποσό -νομιζω γύρω στα 200 ευρώ - και αυτό γιατί ήθελε μονοκλινο. 

Μην στεναχωριέσαι όσο μπορείς. Ο επόμενος κύκλος θα είναι πιο τυχερός.

Τα τεστ ωορρηξίας είναι πολύ εύκολα. Τα βουτάς στα ούρα, όπως τα τεστ εγκυμοσύνης. Τα αρχίζεις με βάση τον κύκλο σου. Τι κύκλους έχεις συνήθως; 

30-33 π κυκλος μου περιπου !

7 minutes ago, ellilaw said:

30-33 π κυκλος μου περιπου !

 

7 minutes ago, ellilaw said:

30-33 π κυκλος μου περιπου !

ποτε πρεπει να κανω πρωτη φορα και πως θα καταλαβω την γονιμη μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 31 λεπτά , alina80 είπε:

Καλημέρα. Είμαι και εγώ της άποψης ότι αν διορθώνεται το σπέρμα έχεις παρά πολύ καλές πιθανότητες να μείνεις έγκυος χωρίς εξωσωματική. Η κύστη είναι πολύ μικρή και η σαλπιγγογραφεια σου καθαρή -που σημαίνει ότι η ενδομητρίωση δεν έχει επηρεάσει τις σάλπιγγες. Αλλά και η επέμβαση να είναι απαραίτητη, αν βελτιωθεί το σπέρμα θα μπορείτε μετά. Για αυτό επιμένουμε όλες ότι ο ουρολόγος είναι πιο σημαντικός αυτή τη στιγμή και ακολουθεί η λαπαροσκόπηση. 

Και κορίτσια θέλει προσοχή στην επιλογή γιατρού. Μου το έλεγε και η ενδοκρινολόγος προχθές. Έχει γίνει εμπόριο το θέμα των εξωσωματικων. και γίνονται πολλά. Θέλει σωστό γιατρό!

Να μηνω και με καλο σπερμα δεν πιστεύω θα είμαι ευχαριστημένη αν φτιάξει το σπερμα και μηνω μετα τη λαπαροσκόπηση..χωρις μα χρειαστεί να κανω εξωσωματική! Ευχαριστημένη θα είμαι..οσο για τις εξωσωματικες ειναι ωραιο το χρήμα οπως το εχουν βρει και με.τις καισαρικές ευκολη λυση!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

@andrianni πολυ  ευχαριστα νεα!ελπιζω να εισαστε κ τυχεροι κ να τι πιασετε με την πρώτη !σκεψου ποσοι μηνες περασαν ετσι...εσυ δλδ σε ολο το χρονο μπορει να ειχες κ μονο 2 ωορρηξιες..ευτυχως ειναι κατι που ρυθμίζεται!!αντε να ξεκινησουν τα Χριστουγεννιατικα μωρα!χαχα

Ευχαριστα λες και είμαι ήδη μου φαίνεται μετά από τοσους μήνες ταλαιπωρίας.κ ξέρεις ακριβως πως ειναι.Για να δούμε! Τουλάχιστον ξεκινάμε ουσιαστικά. Σ ευχαριστώ! Φιλάκια στη μπουμπού. Εσύ καλύτερα  με τα πετρώματα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ellilaw είπε:

30-33 π κυκλος μου περιπου !

 

ποτε πρεπει να κανω πρωτη φορα και πως θα καταλαβω την γονιμη μου;

Με 30αρη κύκλο ωορρηξία λογικά κάνεις κάπου μεταξύ 15η και 18η μέρα. Θα σου έλεγα μέχρι να εξοικειωθείς να ξεκινήσεις τη 12η μέρα του κύκλου σου. Τα κάνουμε μεταξύ 12.00-19.00, χωρίς να έχεις καταναλώσει υγρά για κάνα δυωρο πριν. Το βουτάς σε ένα κυπελάκι με ουρά (όχι αποστειρωμενο. Ένα απλό ποτηράκι μιας χρήσης) για δέκα δευτερόλεπτα. Μετά περιμένεις μέχρι 10 λεπτά για το αποτέλεσμα. Το τεστ εμφανίζει μια γραμμή πάντα σχεδον αμεσως- η γραμμή ελέγχου λεγεται. Από εκεί και πέρα περιμένεις για τη δεύτερη γραμμη. Αν δεν βγει δεύτερη γραμμή ή βγει πολύ άχνη το τεστ θεωρείται αρνητικο. Αν η δεύτερη γραμμή βγει ίδια με αυτή του ελέγχου, το τεστ είναι θετικό. Αυτό σημαίνει ότι τις επόμενες 24-48 ώρες θα γίνει η ωορρηξία. Και ότι από εκείνη τη στιγμή περιμένεις περίοδο σε 12-16 μέρες (από την ωορρηξία). Συνήθως σε 14 μέρες. Η συμβουλή είναι ότι με το που θα δεις θετικό έχεις επαφές εκείνη την ημέρα και τις δύο επόμενες. Καλό είναι να έχεις και κάποιες επαφές νωρίτερα για να έχει ανανεωθεί το σπέρμα.

Πάρτα και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε. Είναι εύκολα μόλις τα συνηθίσεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, KalStyl είπε:

Εγω τα εκλεισα τον Ιανουαριο δηλ γινομαι 31 το νεο ετος!!! ακομα δεν το εχω χωνεψει!!! χαχααχαχαχαχααχ και ουτε προκειτε.

Γεια σου...πολλα φιλακια και σε σενα. σου ευχομαι τα ευχαριστα να σε επισκεφτουν πριν το νεο ετος.!!!! 

Αλλα δενκαταλαβα, εφυγε και η κυστη την 3η μερα?,  απλα δεν καταλαβα τι προσπαθεια ξεκινατε ? ασχετη ειμαι γι αυτο ρωταω!! συγνωμη για τις ερωτησεις μου!! 

Σ ευχαριστώ κ ευχομαι κ σ εσενα πριν το νέο ετος! Η κύστη έφυγε με την περίοδο κ το ειδαμε την 3η μέρα του κύκλου.ξεκινάω θεραπεία για προκληση ωορ. γιατί δεν έχω σταθερό κυκλο έως ανύπαρκτο κ ανωορ.! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Ungry girl είπε:

Να μηνω και με καλο σπερμα δεν πιστεύω θα είμαι ευχαριστημένη αν φτιάξει το σπερμα και μηνω μετα τη λαπαροσκόπηση..χωρις μα χρειαστεί να κανω εξωσωματική! Ευχαριστημένη θα είμαι..οσο για τις εξωσωματικες ειναι ωραιο το χρήμα οπως το εχουν βρει και με.τις καισαρικές ευκολη λυση!

Διαφωνώ. Αν διορθώνεται το σπέρμα εννοείται ότι έχεις πιθανότητες. Στο έχω ξαναπεί. Όταν μείνω εγώ έγκυος που έχω πολύ πιο προχωρημένο το πρόβλημα και σου ρίχνω και μια δεκαετία (και πιστεύω και ο άντρας μου θα είναι σίγουρα πιο μεγάλος από τον δικό σου) τι θα πεις; Θα πειστεις; 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alina80 said:

Με 30αρη κύκλο ωορρηξία λογικά κάνεις κάπου μεταξύ 15η και 18η μέρα. Θα σου έλεγα μέχρι να εξοικειωθείς να ξεκινήσεις τη 12η μέρα του κύκλου σου. Τα κάνουμε μεταξύ 12.00-19.00, χωρίς να έχεις καταναλώσει υγρά για κάνα δυωρο πριν. Το βουτάς σε ένα κυπελάκι με ουρά (όχι αποστειρωμενο. Ένα απλό ποτηράκι μιας χρήσης) για δέκα δευτερόλεπτα. Μετά περιμένεις μέχρι 10 λεπτά για το αποτέλεσμα. Το τεστ εμφανίζει μια γραμμή πάντα σχεδον αμεσως- η γραμμή ελέγχου λεγεται. Από εκεί και πέρα περιμένεις για τη δεύτερη γραμμη. Αν δεν βγει δεύτερη γραμμή ή βγει πολύ άχνη το τεστ θεωρείται αρνητικο. Αν η δεύτερη γραμμή βγει ίδια με αυτή του ελέγχου, το τεστ είναι θετικό. Αυτό σημαίνει ότι τις επόμενες 24-48 ώρες θα γίνει η ωορρηξία. Και ότι από εκείνη τη στιγμή περιμένεις περίοδο σε 12-16 μέρες (από την ωορρηξία). Συνήθως σε 14 μέρες. Η συμβουλή είναι ότι με το που θα δεις θετικό έχεις επαφές εκείνη την ημέρα και τις δύο επόμενες. Καλό είναι να έχεις και κάποιες επαφές νωρίτερα για να έχει ανανεωθεί το σπέρμα.

Πάρτα και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε. Είναι εύκολα μόλις τα συνηθίσεις. 

σε ευχαριστω παρα πολυ!!θα τα ξεκινησω την 12η μερα..εχω παραγειλει ηδη 20 ..και ο θεος βοηθος!:-(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ellilaw είπε:

σε ευχαριστω παρα πολυ!!θα τα ξεκινησω την 12η μερα..εχω παραγειλει ηδη 20 ..και ο θεος βοηθος!:-(

Καλή αρχή και εδώ είμαστε ότι απορία έχεις η βοήθεια θέλεις. Εύχομαι να είναι και τυχερά και να μην ξανακάνεις. Αν μπορείς σημείωνε και τις επαφές σε ένα ημερολόγιο. Βοηθάει πολύ να ξέρεις τι έκανες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ungry girl είπε:

Ε όχι δεν πηγα περενω να.κανουμε το σπερμοδθαγραμμα για να του το παω..ο αντρες μου ειναι ανένδοτος να ερθει μαζι στον ουρολογο..δεν ξερω τι θα κανω χαπια πθνω μ λεει αλλα να με δει δεν παω...

Ελα ρε φευγουν πολλες κυστες μπραβο γιατι να μην εείσαι στων Χριστουγέννων!!?? Θα εισαι και εσυ σεξακι πολυ!!!!

Χαχαχαχαχα!!! Μακαρι!

Καλημερα κοριτσιααα προπαρασκευή ειναι σημερααα!!!

Τι εχουμε κοριτσια!.? Στις ποσες μερες καθυστερήσεις ειμαστε!? Ποια ειναι για τεστακι???

Πες του οτι ο δικός μου πήγε! Τον εξέτασε κ μια χαρά! Εμεις δηλαδή γιατί πηγαίνουμε; Προσπάθησε να μαθεις απο γνωστό για ενα καλό γιατρό ειτε στον εοππυ είτε έξω. Ή πηγαινε σε εναν του εοππυ ΑΛΛΑ πάρε και δευτερη γνώμη. Στο λέω γιατί έτσι γλιτώσαμε τα χειρότερα κ ευτυχώς που καταλάβαμε οτι απλά ήθελε να εχει πελατεία. Είναι πολύ σημαντικό να το φτιάξετε το σπέρμα. Κ τις περισσότερες φορές ειναι πολύ απλό. Κ δε γινεται να φτάσεις στο χειρουργίο χωρίς να το λύσετε. Εξηγησέ του οτι το κάνει για εσας κ το μωρό σας.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, alina80 said:

Καλή αρχή και εδώ είμαστε ότι απορία έχεις η βοήθεια θέλεις. Εύχομαι να είναι και τυχερά και να μην ξανακάνεις. Αν μπορείς σημείωνε και τις επαφές σε ένα ημερολόγιο. Βοηθάει πολύ να ξέρεις τι έκανες. 

ναο παιρνω σημειωση παντα..πρεπει αυτο τον μηνα να συγκεντρωθω και να μην εχω αγχος .. γιατι υο μεταφερω και στον συζυγο μου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , alina80 είπε:

Διαφωνώ. Αν διορθώνεται το σπέρμα εννοείται ότι έχεις πιθανότητες. Στο έχω ξαναπεί. Όταν μείνω εγώ έγκυος που έχω πολύ πιο προχωρημένο το πρόβλημα και σου ρίχνω και μια δεκαετία (και πιστεύω και ο άντρας μου θα είναι σίγουρα πιο μεγάλος από τον δικό σου) τι θα πεις; Θα πειστεις; 

Ε ο αντρες σου μπορει να ειναι λιγο πιο.μεγαλος απο τον δικο μου αλλα το σπερμα μπορει να ειναι πολυ πολυ καλο..

Παρολα αυτα θα παω σιγουρα και ελπιζω να ειναι κατι.να διορθωθεί!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ellilaw είπε:

ναο παιρνω σημειωση παντα..πρεπει αυτο τον μηνα να συγκεντρωθω και να μην εχω αγχος .. γιατι υο μεταφερω και στον συζυγο μου 

Σωστό αυτό που λες. Δες τα τεστακια σαν το μέσο που θα σε ξεαγχωσει. Θα ξέρεις ότι οι επαφές ήταν στις σωστές μέρες και επίσης θα ξέρεις πότε περίπου θα έχεις περίοδο - άρα δεν θα υποθέτεις καθυστέρηση εκεί που δεν υπάρχει να αγωνίας. Ούτε θα σκέφτεσαι αν πετύχατε ωορρηξία. Το θετικό αποτέλεσμα από εκεί και πέρα είναι θέμα χρόνου και λίγης τύχης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, orianna είπε:

Με 12 εκ είναι πάρα πολύ δύσκολο να μείνεις εγκυος.έως ακατόρθωτο για φυσιολογική σύλληψη.για μένα δεν φταίει η κυστη που δεν μένεις εγκυος αλλα το σπερμα. Ψάξε να δεις πόσες μείναν έγκυες με κύστες πολύ μεγαλύτερες από την δική σου.

Το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι να κάνει ο άντρας σου σπερμοδιαγραμμα κ πλήρη  καλλιέργεια για όλα τα μικρόβια. Να παρακαλάς να βρεθεί κάτι κ να λυθεί το θέμα σας μόνο με μια αντιβίωση.επίσης θεωρώ απαράδεκτους τους γιατρούς που διαλέγεις.  Είχες πει για το σπερμα ότι σου είχαν πει ότι δεν έχουν δει καλύτερο. Ποιος μπορεί να σου ειπε τέτοια κοτσάνα κ να ειναι γιατρος αδύνατον να καταλάβω. Ψάχνεις μήνες να βρεις γτ δεν μένεις εγκυος με 12 εκ σπερμα; Τι άλλο θες δλδ να βρεις;πρίν βάλεις μαχαίρι πάνω σου δες σε ουρολόγο κ μονο αν μπορείς να φτιάξεις το σπερμα. 

Κορίτσι μου εύχομαι αυτός ο κύκλος να είναι ο τυχερος σου. Γιατρο πηγα προχτές. Έκανα καρτέλα κ στο νοσοκομειο της πόλης μου. Το σκέφτομαι για τη γέννα εκεί κ όχι σε ιδιωτική κλινική που είναι η γιατρός μου. Διάλεξα κ τον γιατρο που θα με βλέπει κ είχα ακούσει τα καλύτερα κ όντως ο άνθρωπος άψογος. Θα συνεχίσω κ στη δικιά μου έξω. Κάναμε λοιπόν υπερηχο κ είχαμε 173 παλμούς. Μας είπε με ένα πονηρό χαμόγελο ότι μπορεί να είναι κοριτσάκι.βέβαια είναι πολύ νωρίς. Σε 1 μήνα εκλεισα ιδιωτικά για την αυχενικη κ σκέφτομαι να κάνω κ της κυστικης ινωσης. 

@Ani ani  πόσα είχες δώσει για σένα για την κυστικη ινωση; 

Αχ τέλεια! Ότι κ να είναι ειναι χαρά! Καλή σκέψη το δημόσιο. Έχει τα θετικά του. Συνεχισε για λίγο παράλληλα αλλά μετα ίσως δε χρειαστεί. Η δικιά σου πώς θα το παρει αν γεννησεις στο δημόσιο; εννοώ θα συνεχίσεις να πηγαίνεις κ μετά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , andrianni είπε:

Πες του οτι ο δικός μου πήγε! Τον εξέτασε κ μια χαρά! Εμεις δηλαδή γιατί πηγαίνουμε; Προσπάθησε να μαθεις απο γνωστό για ενα καλό γιατρό ειτε στον εοππυ είτε έξω. Ή πηγαινε σε εναν του εοππυ ΑΛΛΑ πάρε και δευτερη γνώμη. Στο λέω γιατί έτσι γλιτώσαμε τα χειρότερα κ ευτυχώς που καταλάβαμε οτι απλά ήθελε να εχει πελατεία. Είναι πολύ σημαντικό να το φτιάξετε το σπέρμα. Κ τις περισσότερες φορές ειναι πολύ απλό. Κ δε γινεται να φτάσεις στο χειρουργίο χωρίς να το λύσετε. Εξηγησέ του οτι το κάνει για εσας κ το μωρό σας.

Θα προσπαθήσω αλλα εχθες σκοτώθηκαμε δεν δεχεται με τιποτα δεχεται να κανει οτι θεραποια πρεπει αλλα δεν δέχεται να παει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , alina80 είπε:

Διαφωνώ. Αν διορθώνεται το σπέρμα εννοείται ότι έχεις πιθανότητες. Στο έχω ξαναπεί. Όταν μείνω εγώ έγκυος που έχω πολύ πιο προχωρημένο το πρόβλημα και σου ρίχνω και μια δεκαετία (και πιστεύω και ο άντρας μου θα είναι σίγουρα πιο μεγάλος από τον δικό σου) τι θα πεις; Θα πειστεις; 

Συμφωνώ! Τώρα ο παράγοντας που εμποδίζει είναι το σπέρμα κ οι γιατροί νομίζουν οτι ειναι κ το δικό σου θέμα...

@Ungry girl αύριο ΔΕΝ περιμένεις; για κάτσε να δουμε πρώτα!

πρίν από 6 λεπτά , Ungry girl είπε:

Θα προσπαθήσω αλλα εχθες σκοτώθηκαμε δεν δεχεται με τιποτα δεχεται να κανει οτι θεραποια πρεπει αλλα δεν δέχεται να παει!

Πηγαινε για αρχή μόνη σου. Κ αναλόγως με αυτα που θα σου πει ο γιατρος τον ενημερώνεις. Μάλλον θέλει το χρόνο του...Αν χρειαστεί να τον εξετασει για κοίλη θα στο πει ο γιατρός κ βλέπετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...