Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

την δευτερα θα κριθουν ολα. ναι υπαρχει περιπτωση να ειναι παλλινδρομη δυστηχως κ στις παλλινδρομες η χοριακη παρα πολλες φορες ανεβαινει κανονικα κ απλα δεν ακουγετε ποτε καρδιακος παλμος. 

επειδη κ.εγω καρδια ακουσα με χοριακη 83000 αρκετα μεγαλη δηλαδη σου λεω απλα κανε υπομονη  την επομενη εβδομαδα θα ξερετε σιγουρα. 

Ευχαριστώ για την απάντηση, περιμένουμε τον υπέρηχο της Δευτέρας από την 2η γυναικολόγο. Και θα κάνουμε και χοριακη πάλι την Δευτέρα.

Just now, Farmakotriftena είπε:

Τις 3 χοριακες με πόσες ημέρα διαφορά τις εκανε; από 1500 μονάδες και πάνω, δεν διπλασιάζονται ανά 2 με 3 ημέρες αλλά λίγο πιο αργά. Οι 7000 νομίζω ακόμα παραπάνω. Έγιναν στο ίδιο εργαστήριο; Πέρα από τον καρδιακό σφυγμό που δεν ακούσατε, είδατε εμβρυακα στοιχεία; το μωρό που  βγαινει μικροτερο μη σας πολυαπασχολει , αν συνεχισει να εχει σταθερή ανάπτυξη σε ημέρες δεν λέει κάτι αυτό. Κι εμένα 9 μέρες μικρότερο έβγαινε.

Οι χοριακες έγιναν 3 μέρες στην σειρά, στο ίδιο εργαστήριο. Έχουμε δει εμβρυακά στοιχεία. Την Δευτέρα το πρωί θα κάνουμε πάλι χοριακη και το απόγευμα υπέρηχο σε άλλη γιατρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ccks22 είπε:

Οι χοριακες έγιναν 3 μέρες στην σειρά, στο ίδιο εργαστήριο. Έχουμε δει εμβρυακά στοιχεία. Την Δευτέρα το πρωί θα κάνουμε πάλι χοριακη και το απόγευμα υπέρηχο σε άλλη γιατρό

Λαθος που εγιναν μεσα σε 3 μερες σερί. Γιατί δεν σας το είπα ο γιατρος σας αυτο; ειδικά για τις μονάδες που έχει η γυναίκα σου κανονικά θα έπρεπε να κάνει επανάληψη σε μια βδομάδα. Και αυτο στο λεω με απόλυτη βεβαιότητα!! Εδώ στις 200πχ μονάδες και σου λέει ο γιατρος κανε επανάληψη σε 3 ημέρες. Από τις 1500 και πάνω αυξάνεται η χοριακη πιο αργά. Και νομίζω από τις 6000 και πάνω ακόμα πιο αργά. Δες το λίγο. Πότε έγινε η τελευταια; 

Επίσης ότι είδατε εμβρυακα στοιχεία είναι πολύ θετικό. Η καρδιά αρχίζει να χτυπά περίπου στην 6η με 7η βδομάδα. Μπορεί το μηχάνημα του γιατρού να μην είναι τόσο ευαίσθητο ώστε να ανιχνεύει πιο νωρίς τον χτύπο. Μήπως την είδατε να παλεται;

Μην απογοητεύεστε ακόμα. Γιατί το μεγαλύτερο λανθασμένο συμπέρασμα είναι αυτό με την χοριακη.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Λαθος που εγιναν μεσα σε 3 μερες σερί. Γιατί δεν σας το είπα ο γιατρος σας αυτο; ειδικά για τις μονάδες που έχει η γυναίκα σου κανονικά θα έπρεπε να κάνει επανάληψη σε μια βδομάδα. Και αυτο στο λεω με απόλυτη βεβαιότητα!! Εδώ στις 200πχ μονάδες και σου λέει ο γιατρος κανε επανάληψη σε 3 ημέρες. Από τις 1500 και πάνω αυξάνεται η χοριακη πιο αργά. Και νομίζω από τις 6000 και πάνω ακόμα πιο αργά. Δες το λίγο. Πότε έγινε η τελευταια; 

Επίσης ότι είδατε εμβρυακα στοιχεία είναι πολύ θετικό. Η καρδιά αρχίζει να χτυπά περίπου στην 6η με 7η βδομάδα. Μπορεί το μηχάνημα του γιατρού να μην είναι τόσο ευαίσθητο ώστε να ανιχνεύει πιο νωρίς τον χτύπο. Μήπως την είδατε να παλεται;

Μην απογοητεύεστε ακόμα. Γιατί το μεγαλύτερο λανθασμένο συμπέρασμα είναι αυτό με την χοριακη.

Η γιατρός επέμενε για να κάνουμε την χοριακή απανωτά, για αυτό και τις κάναμε λέμε γιατρός είναι κάτι θα ξέρει, αλλά και εμείς με αυτά που έχουμε διαβάσει δεν συμφωνούσαμε, για αυτό και πήραμε και 2η γνώμη και μας είπε να περιμένουμε μερικές μέρες για τον επόμενο υπέρηχο να δώσουμε χρόνο στο έμβρυο αν έχει μείνει πίσω να αναπτυχθεί για να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα.

Εμβρυακά η γυναίκα μου παρατήρησε να κινείται όπως μου είπε εγώ δεν κατάλαβα κάτι γιατί δεν ήξερα τι και που να κοιτάξω περίμενα την γιατρό την οποία την έβλεπα σκεπτική.

Δευτέρα πρωί πάμε για Β-χοριακη μετά από 96 ώρες ( την τελευταία την κάναμε Πέμπτη ). Και ελπίζουμε :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2019 at 12:11 ΠΜ, ccks22 είπε:

Η γιατρός επέμενε για να κάνουμε την χοριακή απανωτά, για αυτό και τις κάναμε λέμε γιατρός είναι κάτι θα ξέρει, αλλά και εμείς με αυτά που έχουμε διαβάσει δεν συμφωνούσαμε, για αυτό και πήραμε και 2η γνώμη και μας είπε να περιμένουμε μερικές μέρες για τον επόμενο υπέρηχο να δώσουμε χρόνο στο έμβρυο αν έχει μείνει πίσω να αναπτυχθεί για να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα.

Εμβρυακά η γυναίκα μου παρατήρησε να κινείται όπως μου είπε εγώ δεν κατάλαβα κάτι γιατί δεν ήξερα τι και που να κοιτάξω περίμενα την γιατρό την οποία την έβλεπα σκεπτική.

Δευτέρα πρωί πάμε για Β-χοριακη μετά από 96 ώρες ( την τελευταία την κάναμε Πέμπτη ). Και ελπίζουμε :)

 

Καλησπέρα κάναμε και σήμερα χοριακή αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι καλά, άρχισε να μειώνεται έπεσε από τις 79500 στις 77049 

Θα πάμε το απόγευμα στην γυναικολόγο και λογικά θα κλείσουμε ραντεβού για αποξεση. Και αφού ηρεμήσουμε θα αρχίσουμε να το ψάχνουμε. Το κακό είναι ότι τώρα ο εργοδότης θα την απολύσει και θα μείνει χωρίς δουλειά , γιατί με το που ανακοινώσαμε ότι θα παντρευτούμε τις είπε απολυεσαι, για αυτό και του ανακοίνωσε την εγκυμοσύνη, για να προστατευτεί. 

Τέλος πάντων 

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν, και εύχομαι τα καλύτερα :) .

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα... εκανα εχθες  χοριακη 2 μερες πριν την καθυστερηση και βγηκε 104.. τωρα θα ξανακανω αυριο που περιμενω κανονικα περιοδο.. θα πρεπει να εχει τουλαχιστον διπλασιαστει... εχω τα hometest και εκανα σημερα και ηταν το ιδιο με χθες, δε σκουρυνε περισσοτερο η γραμμη.. αγχωνομαι μηπως δεν ανεβαινει η χοριακη... εχω στο ιστορικο μου 4 βιοχημικες αποβολες, δε θα θελα ν συμβει ξανα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, matina88 είπε:

καλησπερα... εκανα εχθες  χοριακη 2 μερες πριν την καθυστερηση και βγηκε 104.. τωρα θα ξανακανω αυριο που περιμενω κανονικα περιοδο.. θα πρεπει να εχει τουλαχιστον διπλασιαστει... εχω τα hometest και εκανα σημερα και ηταν το ιδιο με χθες, δε σκουρυνε περισσοτερο η γραμμη.. αγχωνομαι μηπως δεν ανεβαινει η χοριακη... εχω στο ιστορικο μου 4 βιοχημικες αποβολες, δε θα θελα ν συμβει ξανα... 

Γεια σου κορίτσι μου! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου! Σου ευχομαι μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!Αυτό π δυστυχώς όλες κάνουμε είναι να σκεφτόμαστε αρνητικά! Μην σκέφτεσαι αρνητικα! Σκεψου πως αυτο το μωρακι ηρθε για να μεινει! Και εγω ειχα 2 βιοχημικές όμως τώρα διανυω τον 5ο μηνα της εγκυμοσύνης μου με πολλούς φόβους μεν αλλά το μωράκι μου απ ότι φαίνεται είναι τέλεια! Μην σκέφτεσαι αρνητικά!!!! Άσε που η χοριακη σου έχει βγει τούμπανο για 2 μέρες πριν την καθυστέρηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, matina88 είπε:

καλησπερα... εκανα εχθες  χοριακη 2 μερες πριν την καθυστερηση και βγηκε 104.. τωρα θα ξανακανω αυριο που περιμενω κανονικα περιοδο.. θα πρεπει να εχει τουλαχιστον διπλασιαστει... εχω τα hometest και εκανα σημερα και ηταν το ιδιο με χθες, δε σκουρυνε περισσοτερο η γραμμη.. αγχωνομαι μηπως δεν ανεβαινει η χοριακη... εχω στο ιστορικο μου 4 βιοχημικες αποβολες, δε θα θελα ν συμβει ξανα... 

Συγχαρητηρια ματινα !! καλη εγκυμοσυνη!! μη δινεις σημασια στα hometest  , και εγω παλια οταν ειχα κανει , ποτε δεν ειχε σκουρυνει η γραμμη !! παντα το ιδιο εβγαινε , αχνο θετικο .

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

Συγχαρητηρια ματινα !! καλη εγκυμοσυνη!! μη δινεις σημασια στα hometest  , και εγω παλια οταν ειχα κανει , ποτε δεν ειχε σκουρυνει η γραμμη !! παντα το ιδιο εβγαινε , αχνο θετικο .

και στις προηγουμενες εγκυμοσυνες(βιοχημικες) εκανα τα ιδια τεστ και η γραμμη σκουραινε, ωσπου οταν σταματησε αρχισε να πεφτει η χοριακη, γι αυτο αγχωνομαι.. 2 μερες τωρα ιδιο τεστ.. πφφ εχω τοσο αγχος.. αυριο θα φανει, πρεπει να ειναι τουλαχιστον 200 η χοριακη.. το μονο καλο οτι η τιμη της πρωτης χοριακης για 2 μερες πριν την καθυστερηση ηταν καλη 104... τις προηγουμενες φορες ειχα 45-50 την ημερα αναμονης περιοδου... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, matina88 είπε:

και στις προηγουμενες εγκυμοσυνες(βιοχημικες) εκανα τα ιδια τεστ και η γραμμη σκουραινε, ωσπου οταν σταματησε αρχισε να πεφτει η χοριακη, γι αυτο αγχωνομαι.. 2 μερες τωρα ιδιο τεστ.. πφφ εχω τοσο αγχος.. αυριο θα φανει, πρεπει να ειναι τουλαχιστον 200 η χοριακη.. το μονο καλο οτι η τιμη της πρωτης χοριακης για 2 μερες πριν την καθυστερηση ηταν καλη 104... τις προηγουμενες φορες ειχα 45-50 την ημερα αναμονης περιοδου... 

Να μην αγχώνεσαι!!!!! 1 μέρα έμεινε....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Linaki.24 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Συγχαρητηρια για την εγκυμοσύνη σου! Σου ευχομαι μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!Αυτό π δυστυχώς όλες κάνουμε είναι να σκεφτόμαστε αρνητικά! Μην σκέφτεσαι αρνητικα! Σκεψου πως αυτο το μωρακι ηρθε για να μεινει! Και εγω ειχα 2 βιοχημικές όμως τώρα διανυω τον 5ο μηνα της εγκυμοσύνης μου με πολλούς φόβους μεν αλλά το μωράκι μου απ ότι φαίνεται είναι τέλεια! Μην σκέφτεσαι αρνητικά!!!! Άσε που η χοριακη σου έχει βγει τούμπανο για 2 μέρες πριν την καθυστέρηση!!!!

ναι αυτο με καθησυχαζει , οτι ηταν καλη για 2 μερες πριν την περιοδο.. θα δουμε αυριο.. φοβαμαι μην παθω το ιδιο με τις αλλες φορες..

 

Just now, matina88 είπε:

ναι αυτο με καθησυχαζει , οτι ηταν καλη για 2 μερες πριν την περιοδο.. θα δουμε αυριο.. φοβαμαι μην παθω το ιδιο με τις αλλες φορες..

 

με το καλο το μωρακι σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, matina88 είπε:

ναι αυτο με καθησυχαζει , οτι ηταν καλη για 2 μερες πριν την περιοδο.. θα δουμε αυριο.. φοβαμαι μην παθω το ιδιο με τις αλλες φορες..

 

ολα καλα θα ειναι αυτη τη φορα !!! στο ευχομαι ολοψυχα !!  μη σε επηρρεαζει καθολου το τεστ !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα παλι βιοχημικη, σημερα η χοριακη επεσε στο 64 και μου ηρθε αιμα... θα παω για σαλπιγγογραφια και αν χρειαστει υστεροσκοπηση να δουμε για τυχον ανατομικα θεατα μητρας... δεν εμεινε και τπτ αλλο να κανω... τρελη απογοητευση, 5η φορα... 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, matina88 είπε:

τελικα παλι βιοχημικη, σημερα η χοριακη επεσε στο 64 και μου ηρθε αιμα... θα παω για σαλπιγγογραφια και αν χρειαστει υστεροσκοπηση να δουμε για τυχον ανατομικα θεατα μητρας... δεν εμεινε και τπτ αλλο να κανω... τρελη απογοητευση, 5η φορα... 

Τοσες φορες σιγουρα κατι γινεται!!! Ευχομαι συντομα να το βρειτε, κ να μην ταλαιπωρηθεις κ στεναχωρεθεις ξανα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, matina88 είπε:

τελικα παλι βιοχημικη, σημερα η χοριακη επεσε στο 64 και μου ηρθε αιμα... θα παω για σαλπιγγογραφια και αν χρειαστει υστεροσκοπηση να δουμε για τυχον ανατομικα θεατα μητρας... δεν εμεινε και τπτ αλλο να κανω... τρελη απογοητευση, 5η φορα... 

 

χωρίς να θέλω να σε επηρεασω κ να σε τρομάξω κοιταξε την ποιότητα τω αυγών σ...πολλές βιοχημικες είχες απ ότι είδα...

συζήτησε το με το γιατρό....4 κ εγώ στο σύνολο είχα την μια πίσω από την άλλη συν 2 παλινδρομμες κ ένα εξωμητριο....

κάτι γίνεται αυτό είναι το μόνο σίγουρο....

το σημαντικό όμως είναι ότι πιάνεις αμέσως παιδι....όλα τα άλλα θα γίνουν....

συγνωμη για την παρέμβαση κιολας....κ είπαμε δεν θέλω να σε ανχωσω αλλα σε μένα αυτό ήταν το πρόβλημα τελικά....

δεν είμαστε όμως ίδιες απλώς απ όσα εχω περάσει στα λεω αυτά...

Φιλάκια κ μην το βάζεις κάτω...το όνειρο σ  ερχεται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2019 at 2:16 ΜΜ, matina88 είπε:

καλησπερα... εκανα εχθες  χοριακη 2 μερες πριν την καθυστερηση και βγηκε 104.. τωρα θα ξανακανω αυριο που περιμενω κανονικα περιοδο.. θα πρεπει να εχει τουλαχιστον διπλασιαστει... εχω τα hometest και εκανα σημερα και ηταν το ιδιο με χθες, δε σκουρυνε περισσοτερο η γραμμη.. αγχωνομαι μηπως δεν ανεβαινει η χοριακη... εχω στο ιστορικο μου 4 βιοχημικες αποβολες, δε θα θελα ν συμβει ξανα... 

θα γίνεις σίγουρα μανούλα, μένεις συνεχώς έγκυος ... μια καλή διερεύνηση χρειάζεσαι για να μην έχεις προβλήματα στις επόμενες εγκυμοσύνες... παρά την ψυχολογική επιβάρυνση και το τέλος της εγκυμοσύνης η βιοχημική είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος να συμβεί αυτό...

Ο γιατρός σου θα σε βοηθήσει, μήτρα θα δεις οπωσδήποτε, είναι σημαντικό. Μόνο εικόνα του εσωτερικού δίνει και ο τρισδιάστατος υπέρηχος. Ελέγχους σε γενετιστή για καρυότυπο κλπ έχετε κάνει; γίνεται δωρεάν σε νοσοκομείο με εργαστήριο γενετικής, συνήθως στις παιδιατρικές κλινικές. Να το ψάξεις και θα πάνε όλα καλά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...