Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια !μαμά Νοεμβρίου 16 εδώ και σας διάβασα από σπόντα.είδα ότι κάνετε αντλισεις και προβληματιζεστε. Επειδή τις έκανα αναγκαστικά και εγώ 5 μήνες λόγω ΜΕΝΝ θα σας πω μια δύο συμβουλές μήπως και βοηθήσουν. 

Κάντε ζέστη κομπρεσα πριν την άντληση και μόλις τελειώσει παγωμένη στο στήθος .προσπαθήστε να έχετε το μωρό πάνω σας όσο βγάζετε γάλα ή κοντά σας να το βλέπετε .Εγώ όταν πήγαινα στη ΜΕΝΝ μου έδιναν το παιδι καγκουρό (επαφή δέρμα με δερμα)  μετά τον πρωτο μήνα ,και έτρεχε το γάλα ποτάμι μετά έβγαζα ποσότητες τρελές. 

Να μη το ζορίζεται το παιδι να θηλάσει.Θα πάθει σύγχυση θηλων ,Βρείτε μια σύμβουλο θηλασμού  ή μαία να σας καθοδηγήσει για να μην την πατήσετε .Εγώ δυστυχώς δε τα κατάφερα με το θηλασμό γιαυτο το λόγο!

Και για τους κολικούς μπείτε στο YouTube πατήστε " λευκοί ήχοι " και άστε το να παίζει.

Αλλιώς αποροφητηρας Ή πιστολάκι μαλλιών!!! Ναι ναι .... άστο εκεί να ακούγετε. 

Βοηθάει και το μασάζ χαμηλά στη κοιλιά με λαδάκι στη φορά του ρολογιού και Αγκαλιά με τα ποδαράκια μαζεμένα πάνω !!

Σας εύχομαι να τα καταφέρετε με τις αντλήσεις !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Έσπεροςκ εγω καποιες φορες δεν ακουω το ρολοι κ νιωθω ασχημα.κ εμενα δυσκολευεται στον πρωτο υπνο εκει κατα τις 9 αλλα δεν με απασχολει τοσο αυτο γτ μετα απο καμια ωρα κοιμαται.κ κατα τις 12 παλι που τρωει δεν ξυπναει καν.οπως τωρα καλη ωρα.η αληθεια ειναι οτι εδω κ δυο μερες δεν εχει κανει καθολου κολικους κ χαιρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα γιατι τα ξυπνατε το βραδυ; σε αυτη την ηλικια και εφοσον εχουν ανακτησει το βαρος γεννησης δεν χρειαζεται. Δεν ρωτατε τον παιδιατρο σας μηπως και βασανιζεστε τσαμπα;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Τα μωρα γιατι τα ξυπνατε το βραδυ; σε αυτη την ηλικια και εφοσον εχουν ανακτησει το βαρος γεννησης δεν χρειαζεται. Δεν ρωτατε τον παιδιατρο σας μηπως και βασανιζεστε τσαμπα;

Εγω τον εχω ρωτησει κ στην αρχη επρεπε να τον ξυπναω καθε τρεις ωρες ακομα κ την νυχτα γτ λογο ΜΕΝΝ επρεπε να παρει το βαρος που επρεπε κ τωρα απλα πρεπει να τον ξυπνησω το αργοτερο στις 5 ωρες.αυτος ξυπναει βεβαια μετα απο 4 ωρες εκτος κ αν ειναι καλα φαγωμενος που τον ξυπναω εγω μετα απο 5 ωρες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη σαρακοστη!! Βρε κοριτσια εχει απο χθες η μπεμπα κανει συνεχει κακα σε μια μερα δεν ξερω κ εγω ποσα παμπερς χαλασα..την καθαρισω κ ξαναβγαζει.χθες η μια κενωση ειχε κ λιγο βλςνα αλλα σημερα ειναι κανονικα.τι να φταιει;; εχουμε αλλαξει το γαλα αλλα εχει δυο βδομαδες τωρα που το πινει τοσο αργα θα μου εβγαζε προβλημα; εγω το μονο που εφαγα χθες ηταν μαρμελαδα φραουλα αλλα θα συνεχιζε μεχρι σημερα;και γενικα την εχω συνεχεια τυλιγμενη ..δε νομιω να κρυωσε

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

καλη σαρακοστη!! Βρε κοριτσια εχει απο χθες η μπεμπα κανει συνεχει κακα σε μια μερα δεν ξερω κ εγω ποσα παμπερς χαλασα..την καθαρισω κ ξαναβγαζει.χθες η μια κενωση ειχε κ λιγο βλςνα αλλα σημερα ειναι κανονικα.τι να φταιει;; εχουμε αλλαξει το γαλα αλλα εχει δυο βδομαδες τωρα που το πινει τοσο αργα θα μου εβγαζε προβλημα; εγω το μονο που εφαγα χθες ηταν μαρμελαδα φραουλα αλλα θα συνεχιζε μεχρι σημερα;και γενικα την εχω συνεχεια τυλιγμενη ..δε νομιω να κρυωσε

Παρε τον παιδιατρο αν κ δεν νομιζω οτι εχει κρυωσει.μπορει να φταιει η μαρμελαδα σιγουρα δεν φταιει το γαλα μετα απο δυο εβδομαδες που το αλαξες.εμενα τωρα που το αλαξα απλα αλαξε η συνθεση να πω;;;εγω τον πηρα ομως κ μου ειπε οτι ειναι σε μεταβαση.μπορει να μην ειναι κ τπτ αλλα καλο θα ηταν να παρεις τον παιδιατρο να τον ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

μανιταρι μαγικο: Το γαλα το αλλαξα μονη μου γιατι αο'οτι καταλαβα ο γιατρος περνει μιζα κ δεν ηθελε να μου το αλλαξει με τιποτα .κ της εδωσα αυτο που μας εδιναν στο νοσοκομειο.τωρα περιμενω στις 40 να παμε σε αλλον.

Link to comment
Share on other sites

@rainbowκ για ποιο λογο το αλαξες εσυ;;δεν το ηθελε η μικρη;;καλα θα κανεις να αλαξεις παιδιατρο αν νομιζεις οτι παιρνει μιζα κ δεν αλαζει το γαλα.εγω δοξα το θεο πετυχα στην τυχη τον καλυτερο παιδιατρο.παρτον ομως να τον ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

μας εδωσε ενα βιολογικο το hipp δεν λεω μπορει να ειναι κ καλο αλλα το παιδι δεν χορταινει .βαρος πηρε αλλα καθε 2 ωρες το πολυ ξυπνουσε και στο ενδιαμεσο δεν κοιμοταν καλα .βασικα αργησα αλλα το καταλαβα επειδη ειναι επαρχια και καλα δινουν στο μαιευτηριο ξενο δηθεν για να μην πεσει το σαχαρο κ μετα σου λεει αποκλειεται αυτη να μπορεσει να θηλασει αποκλειστικα θα πασαρω εγω το γαλα θα παρω κ τη μιζα.αλλα στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα...και πρωτη φορα μαμα οτι μου ελεγαν εκανα δεν ειμαι κ ανθρωπος που φερνει πολλες αντιρρισεις κ να που καταληξαμε...τα θυμηθηκα παλι και φουντωσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@rainbowκ πολυ καλα εκανες κ μπραβο σου που το καταλαβες.κ η κουμπαρα μου αυτο επαιρνε στην αρχη κ μετα καταλαβε οτι το παιδι δεν χορταινε κ το αλαξε.κ εμενα στο νοσοκομειο το ιδιο εκαναν εγω ομως θηλασα μεχρι που το παιδι επαθε αυτο με το εντερακι του.αλλα ο γυναικοκογος μου αρχισε να φωναζει στις μαιες μολις του το ειπα(ηταν κ υπερ του φυσιολογικου τοκετου κ υπερ του θηλασμου).εμεις παιρναμε ενα υποαλεργικο το alfare λογο του προβληματος που ειχε προληπτικα κ τωρα το αλαξαμε με το nativa.γτ κ εμενα δεν χορταινε ηταν πολυ ελαφρυ κ δεν υπηρχε κ λογος να το πινει πια αφου ειναι καλα.εσυ ποιο του δινεις;

Link to comment
Share on other sites

μανιταρι μαγικο :το frisolak δινω.και καλα το εβαζα πρωτα στο στηθος κ μετα διναμε ξενο αλλα τι το θες η ζημια εγινε.μετα στο σπιτι δεν μπορεσα να κοψω ουτε τα 10 ml ξενο που επινε κ τωρα ειμαστε με μεικτη αλλα δεν εχω πολυ γαλα οποτε το πολυ να παμε μεχρι δυο μηνες.

ολοι βλακες ειναι κ για τις εταιριες..οχι παρτε βιταμινη d ,μετα για τους κολικους αλλα μετα κοψε τη βιταμινη..τζαμπα 20αρικα δινουμε...

Link to comment
Share on other sites

@rainbowναι αυτες τις αηδιες κανουνε κ εχεις δικιο.κ εμενα οταν μπηκε το παιδι στη ΜΕΝΝ κ ρωτησα για θηλασμο μου ειπαν οτι επειδη δεν ξερουν ακομα που οφειλεται το προβλημα καλο θα ηταν να μην το θηλασω.κ ειχα πολυ γαλα εβγαζα 50-60 ml σε καθε αντληση κ αυτο με το που κατεβηκε το γαλα.φαντασου τωρα αν θηλαζα τι θα ειχα.κ το υποαλεργικο που επινε μεχρι τωρα εκανε 30€ τα 400 γρ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μανιταρι Μαγικο είπε:

@rainbowναι αυτες τις αηδιες κανουνε κ εχεις δικιο.κ εμενα οταν μπηκε το παιδι στη ΜΕΝΝ κ ρωτησα για θηλασμο μου ειπαν οτι επειδη δεν ξερουν ακομα που οφειλεται το προβλημα καλο θα ηταν να μην το θηλασω.κ ειχα πολυ γαλα εβγαζα 50-60 ml σε καθε αντληση κ αυτο με το που κατεβηκε το γαλα.φαντασου τωρα αν θηλαζα τι θα ειχα.κ το υποαλεργικο που επινε μεχρι τωρα εκανε 30€ τα 400 γρ.

Πωπω απαραδεκτοι! Τι τους πειραζε το μητρικο γαλα; αφου ειναι ανωτερο απο οποιοδηποτε του εμποριου!! Μη στενοχωριεσαι ομως, το νοημα ειναι να ειναι καλα τα μωρακια μας! Αυτο με τους παιδιατρους που τα παιρνουν απο τις εταιριες ειναι μεγαλη πληγη. Μου τα ελεγε και ο αντρας μου οταν δουλευε στο Παιδων. Ειναι καθαρα στο χερι καθε παιδιατρου να κρατησει χαρακτηρα. Να φανταστειτε οι εταιριες με τα γαλατα τους δινουν προπληρωμενες καρτες γεματες αν γραφουν τα γαλατα τους!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...