Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      τι να σου πω, αν το καλοσκεφτεις έχει κάποια λογικη στο δικό μ μυαλό! ναι μεν ο προεμφυτευτικος σου αυξάνει τις πιθανότητες για εμφύτευση  γιατί είναι εξ αρχής ένα υγιές έμβρυο αλλά είναι μέχρι την ημέρα που πήραν κύτταρα για εξέταση, μετά τι γινεται; ίσως βέβαια κάνω και λάθος , δεν επιμένω!  ίσως τα κορίτσια που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τον προεμφυτευτικο ξέρουν καλύτερα ! θυμαμαι όμως ότι μ είχαν πει αυτό και συγκεκριμένα την ημέρα της αποξεσης που ήμουν έτσι ψυχολογικά πιεσμένη ειπα πως την επόμενη φορά θα κάνουμε προεμφυτευτικο και μ απάντησε η μαια , μη νομίζεις ότι ο προεμφυτευτικος είναι πανάκεια ! 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Λοιπον αυτο με το χαλβα δεν το ηξερα!! Χθες τον τσακισα και σημερα εβγαλα με το θηλαστρο 70ml μετα απο 15 λεπτα σε καθε στηθος. Δεν εχει ξαναγινει τετοια ποσοτητα!! Λες να ειναι αυτο; ωχ και παχαινει πολυ!!

@elenakith η παιδιατρος αυτη ειναι για μηνυση!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι κι εγώ σκέφτομαι όταν πάω στο γιατρό να ανέβω στον όροφο και να τους πω γι αυτήν την παιδίατρο...θα κάνω παράπονα ίσως και στο τμήμα μητρικού θηλασμού, γιατί αυτη θα το εχει συστημα και θα φέρεται με τον ίδιο τρόπο και σε άλλες μανούλες..επίσης μου είπε ότι το παιδί έπρεπε να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης μέχρι την 5η μέρα και το ότι δεν είχε συμβεί αποδεικνύει ότι δεν έχω αρκετό γάλα και πρέπει να  δώσω ξένο...μάλλον είναι τακτική και ίσως έχει κάποιο συμφέρον από τη συνταγογράφηση ξένου γάλατος. τι να πω... 

 

κορίτσια όσες σαραντίσατε έχετε ξεκινήσει να δέχεστε επισκέψεις? δίνετε το μωρό να το κρατήσουν αγκαλιά?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερο γάλα βοηθάει πολύ το τσάι γλυκάνισου. Απλά δεν κάνει να πιεις πανω από 3 μέρες, γιατί μετά μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή. Εγώ πάλι τρώω χαλβά κάθε μέρα, γιατί κανω αποχή απο τα γαλακτοκομικά κι είναι από τα λιγα γλυκα που μπορώ να φάω, αλλά δεν είδα καμιά ιδιαιτερη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Ναι κι εγώ σκέφτομαι όταν πάω στο γιατρό να ανέβω στον όροφο και να τους πω γι αυτήν την παιδίατρο...θα κάνω παράπονα ίσως και στο τμήμα μητρικού θηλασμού, γιατί αυτη θα το εχει συστημα και θα φέρεται με τον ίδιο τρόπο και σε άλλες μανούλες..επίσης μου είπε ότι το παιδί έπρεπε να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης μέχρι την 5η μέρα και το ότι δεν είχε συμβεί αποδεικνύει ότι δεν έχω αρκετό γάλα και πρέπει να  δώσω ξένο...μάλλον είναι τακτική και ίσως έχει κάποιο συμφέρον από τη συνταγογράφηση ξένου γάλατος. τι να πω... 

 

κορίτσια όσες σαραντίσατε έχετε ξεκινήσει να δέχεστε επισκέψεις? δίνετε το μωρό να το κρατήσουν αγκαλιά?

Βασικα εμεις που σαραντισαμε λογο του οτι το παιδι νοσηλευτηκε φοβαμαι να δεχτω επισκεψεις.ειδικα μικρα παιδια που πανε σχολειο.φαντασου οτι ηρθαν κατι ξαδερφια του αντρα μου απο λαμια κ αθηνα κ τον ειδαν τον μικρο απο το παραθυρο.κ χτες με πηρε μια κοπελα εδω στο χωριο να ερθει κ της ειπα σε κανα μηνα.περα απο τις γιαγιαδες του κ την προγιαγια τους (ο παπους κ ο προπαπους του φοβουνται να τον παρουν αγκαλια χαχα) δεν τον εχει παρει καποιος αλλος αγκαλια κ ουτε εχει σε επαφη με καποιον αλλον εκτος οικογενειας.

Κοριτσια σημερα βγηκα κ πηγα jumbo για ψωνια κ το μωρο το αφησα στην πεθερα μου.μετα πηγαμε κ φαγαμε κ γυρισαμε.οση ωρα ημουν μακρια απο το μωρο ειχα φρικαρει.ενιωθα οτι μου λειπει απιστευτσ με επιασαν τυψεις οτι εγω βγαινω βολτα κ το παραταω κ ολα αυτα να προσπαθω να μην καταλαβει κατι ο αντρας μου γτ ειχε γεννεθλια κ δεν ηθελα να του την χαλασω.δραμα η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fanouli είπε:

Για περισσότερο γάλα βοηθάει πολύ το τσάι γλυκάνισου. Απλά δεν κάνει να πιεις πανω από 3 μέρες, γιατί μετά μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή. Εγώ πάλι τρώω χαλβά κάθε μέρα, γιατί κανω αποχή απο τα γαλακτοκομικά κι είναι από τα λιγα γλυκα που μπορώ να φάω, αλλά δεν είδα καμιά ιδιαιτερη διαφορά.

Υπερπαραγωγή!!!! :-D:-D:-D ναι αυτό φοβόμουν!! Εδώ είδα χθες το πρωί μια σταγονίτσα στη θηλή και έκανα πάρτυ! Εγώ πίνω τσάι θηλασμού που έχει και γλυκάνισο μέσα. Πάντως άκυρο αυτό με το χαλβά, έφαγα πάλι έναν κουβά και έβγαλα 25 ml. Εν τω μεταξύ ο μικρός έχει αρχίσει να κάθεται όλο και πιο λίγο στο στήθος. Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση...

Το πινακάκι μας!!

 

Μανούλες Ιανουαρίου

Μανιτάρι Μαγικό 04/01/18 Αγοράκι!!

CMES 17/01/18 Αγοράκι!!

rainbow 22/01/18 Κοριτσάκι!!

elenakith 23/01/18 Αγοράκι!!

 

Περιμένω και από τις υπόλοιπες ημερομηνίες και φύλο μωρού!!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@CMESτι ομορφο πινακακι ειναι αυτο;;κ ειμαι κ πρωτη μεχρι στιγμης χαχα.οπως οταν γεννησα ημουν ο πρωτος φυσιολογικος τοκετος κ το πρωτο αγορι για το 2018 στο νοσοκομειο που γεννησα.μακαρι να μπουνε κ τα αλλα κοριτσια κ να γινει κατεβατο το πινακακι μας οπως πριν με τις γεννες.

Κοριτσια ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας απο τον τοκετο;γεννησε καποια με φυσιολογικο κ χωρις επισκληριδιο εκτος απο εμενα;νομιζω καποια κοπελα ακομη αλλα δεν θυμαμαι ποια

Link to comment
Share on other sites

χθες εβγαλα με το θηλαστρο γιατι ημουν σιγουρη πως πλεον δεν εχω γαλα κ τελικα συγχιστικα γιατι ο ενας μαστος ςβγαλε 55ml κ ο αλλος 10 μονο.πως γινεται ρε κοριτσια; αν εβγαζαν κ τα δυο την ιδια ποσοτητα θα χορτενε η μικρη.

εμεις δεν δεχτηκαμε πολυ κοσμο ακομα μονο οι δυο κουμπαρες μου ηρθαν κ η οικογενεια.αλλα δεν μας ειπε καποιος αλλος να ερθει ακομα

Link to comment
Share on other sites

@Μανιταρι Μαγικο εγω με φυσιολογικο τοκετο γεννησα αλλα εκανα επισκληριδιο. Εδυ γιατι δεν εκανες; δεν ηθελες;

@rainbow κι εγω το παθαινω αυτο. Τετοιες ποσορητες βγαζω με το θηλαστρο γιαυτο συνηθως το βαζω μονο στο ενα οσο το μωρο θηλαζει απο το αλλο. Ξενυχταμε ολοι ε;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMESκοριτσακι μου στο δημοσιο πολυ δυσκολα σου κανουν επισκληριδιο εκτος αυτου ο γιατρουλης μου ηταν υπερ του φυσιολογικου.πριν γεννησω δεν ηξερα τι με περιμενε κ ελεγα οτι ηθελα τον φτ αλλα δεν θα με χαλαγε κ μια επισκληριδιος.βεβαια δεν το ειχα συζητησει με το γιατρο μου.σιγουρα δεν ηθελα καισαρικη λογο της τσλαιπωριας μετα.οταν εφτασα βεβαια να εχω 6-7 διαστολη ζηταγα καισαρικη ζηταγα επισκληριο τα ειδα ολα.ο γιατρος μου τα μασαγε.μετα απο καμια ωρα μου εσπασαν τα νερα κ μετα απο κανα μισαωρο το πολυ μια ωρα γεννησα με τρεις εξωθησεις.ε την επομενη μερα ερχεται ο γιατρος κ μου λεει"πως σου φανηκε;"τρομακτικο γιατρε" του λεω.ε μου λεει τι επισκληριδιο να σου κανω αφου ειχες φαει τον γαιδαρο;πρεπει καποιος να κρατησει χαρακτηρα!!η αληθεια ειναι οτι εκεινες τις ωρες υπεφερα κ για κανα δυο μερες ελεγα οτι ηταν πολυ τρομακτικη εμπειρια μονο το κοματι του πονου.οι εξωθησεις ηταν το πιο ευκολο αν κ μου πεταχτηκαν τα ματια εξω χαχα.με την επισκληριδιο πονας αλλα οχι τοσο πολυ;η δεν νιωθεις τπτ;

 

Link to comment
Share on other sites

μσνιραρι μαγικο: Εγω εκανα καισαρικη γιατι δε γυρισε το μωρο κ την εκανα με επισκκηρηδιο.μου εβαζε λιγο λιγο το φαρμσκο κ τσεκαρε ποσο ποναω μεγαλη διαφορα.. Αφου ελεγα πω πω που ναγενουσα φυσιολοκικα δε θα αντεχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Μανιταρι Μαγικο είπε:

@CMESκοριτσακι μου στο δημοσιο πολυ δυσκολα σου κανουν επισκληριδιο εκτος αυτου ο γιατρουλης μου ηταν υπερ του φυσιολογικου.πριν γεννησω δεν ηξερα τι με περιμενε κ ελεγα οτι ηθελα τον φτ αλλα δεν θα με χαλαγε κ μια επισκληριδιος.βεβαια δεν το ειχα συζητησει με το γιατρο μου.σιγουρα δεν ηθελα καισαρικη λογο της τσλαιπωριας μετα.οταν εφτασα βεβαια να εχω 6-7 διαστολη ζηταγα καισαρικη ζηταγα επισκληριο τα ειδα ολα.ο γιατρος μου τα μασαγε.μετα απο καμια ωρα μου εσπασαν τα νερα κ μετα απο κανα μισαωρο το πολυ μια ωρα γεννησα με τρεις εξωθησεις.ε την επομενη μερα ερχεται ο γιατρος κ μου λεει"πως σου φανηκε;"τρομακτικο γιατρε" του λεω.ε μου λεει τι επισκληριδιο να σου κανω αφου ειχες φαει τον γαιδαρο;πρεπει καποιος να κρατησει χαρακτηρα!!η αληθεια ειναι οτι εκεινες τις ωρες υπεφερα κ για κανα δυο μερες ελεγα οτι ηταν πολυ τρομακτικη εμπειρια μονο το κοματι του πονου.οι εξωθησεις ηταν το πιο ευκολο αν κ μου πεταχτηκαν τα ματια εξω χαχα.με την επισκληριδιο πονας αλλα οχι τοσο πολυ;η δεν νιωθεις τπτ;

 

Η επισκληριδιος αν γινει σωστα και στο σωστο χρονο δεν πονας απολυτως καθολου ομως νιωθεις τις συσπασεις σαν ενα σφιξιμο, οπως ενιωθες τις προπαρασκευαστικες. Βεβαια για να γινει η επισκληριδιος πρεπει να σε εχουν πιασει για τα καλα οι πονοι, γιατι αλλιως κοβει τον τοκετο. Ετσι την ακους λιγο μεχρι να γινει. Εμενα που εξελιχθηκε πολυ γρηγορα ο τοκετος πονεσα 1-2 ωρες το πολυ. Βεβαια στο τελος φωναξαν την αναισθησιολογο να μου κανει το φαρμακο (μου ειχαν ηδη βαλει τον καθετηρα χωρις φαρμακο), η οποια καπου ηταν απασχολημενη και αργησε. Ετσι καθε φορα που ειχα συσπαση φωναζα "που ειναι αυτηηηη;;;;". Μετα ομως μια χαρα, δεν καταλαβα τιποτα. Γενικα ειμαι πολυ υπερ της αναλγησιας. Δεν μπορω να καταλαβω, αφου εχεις τη δυνατοτητα να μην πονας, γιατι να επιλεξεις να πονας;;; για παραδειγμα δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους που εχουν πονοκεφαλο και δεν θελουν να παρουν παυσιπονα!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με φτ αλλά με επισκληριδιο. Την έκανα βέβαια όταν είχα διαστολή 8, ενώ στην τελεία διαστολή πέρασε η επήρεια του φαρμάκου και πονούσα πάρα πολύ και τα ειδα όλα, γιατί άργησε να ξαναέρθει η αναισθησιολογος. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κατέβαινε πολύ αργα το παιδί, ο γιατρός δεν άφησε να μου κανουν τριτη δόση και στις εξωθήσεις που κρατησαν περιπου 1 ωρα τα ένιωθα ολα κανονικα. Ευτυχώς πήγαν όλα καλα και σε 2 ωρες αφου γέννησα, σηκώθηκα.Ήθελα να σηκωθω ηδη στην ανανηψη, αλλα δεν με αφησε η μαια.Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι καθηλωμένη μια μέρα και ποσο μαλλον να θηλαζεις.

Το μωρο κι οταν σαραντισει δεν θα το δινω σε κανενα. Θέλει πολλη προσοχη το 1ο τριμηνο, ειδικα την εποχη που έχουμε γεννήσει, γιατι αν αρρωστήσει, θα πρεπεο να νοσηλευτεί.

Εγω, αν και ειχα ημερομηνια Φεβρουαρίου, γεννησα στις 30-1 αγοράκι.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, fanouli είπε:

Κι εγώ με φτ αλλά με επισκληριδιο. Την έκανα βέβαια όταν είχα διαστολή 8, ενώ στην τελεία διαστολή πέρασε η επήρεια του φαρμάκου και πονούσα πάρα πολύ και τα ειδα όλα, γιατί άργησε να ξαναέρθει η αναισθησιολογος. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή κατέβαινε πολύ αργα το παιδί, ο γιατρός δεν άφησε να μου κανουν τριτη δόση και στις εξωθήσεις που κρατησαν περιπου 1 ωρα τα ένιωθα ολα κανονικα. Ευτυχώς πήγαν όλα καλα και σε 2 ωρες αφου γέννησα, σηκώθηκα.Ήθελα να σηκωθω ηδη στην ανανηψη, αλλα δεν με αφησε η μαια.Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι καθηλωμένη μια μέρα και ποσο μαλλον να θηλαζεις.

Το μωρο κι οταν σαραντισει δεν θα το δινω σε κανενα. Θέλει πολλη προσοχη το 1ο τριμηνο, ειδικα την εποχη που έχουμε γεννήσει, γιατι αν αρρωστήσει, θα πρεπεο να νοσηλευτεί.

Εγω, αν και ειχα ημερομηνια Φεβρουαρίου, γεννησα στις 30-1 αγοράκι.

 

Γιατι να εισαι καθηλωμενος; εγω μια χαρα σηκωθηκα οταν ανεβηκα στο δωματιο. Ηθελα να κανω και μπανιο αλλα μου ειπαν μονο αν εχω καποιον μαζι μου για να μη ζαλιστω και επειδη δεν ηθελα παρεα εκανα το πρωι. Ομως σηκωθηκα κανονικα 2-3 ωρες μετα τον τοκετο


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CMESοχι κοριτσακι δεν επελεξα να ποναω.γι αυτο κ τον πρωτο καιρο ελεγα οτι δευτερο θα υιοθετησω χαχα.για να πω την αληθεια μου υπεφερα αρκετες ωρες.οι πονοι μου ξεκινησαν στις 6 το πρωι κ απο τις 12 το μεσιμερι κ μετα αρχισαν να μην αντεχονται ε οσο περναγε η ωρα δεν αντεχα.ο αντρας μου ερχοταν μεσα κ εβλεπα τον τρομο στα ματια του.πρεπει να με ακουσε οοοολη η τριπολη.κ οσο μεγαλωνε η διαστολη τοσο δεν αντεχα.χτυπαγα τοιχους κωτσαγα κ φωναζα θελω επισκληριδιοοοοο καντε μου καισαρικηηηηηηη.αλλα στις εξωθησεις μεσα σε 10 λεπτα τελειωσα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Γιατι να εισαι καθηλωμενος; εγω μια χαρα σηκωθηκα οταν ανεβηκα στο δωματιο. Ηθελα να κανω και μπανιο αλλα μου ειπαν μονο αν εχω καποιον μαζι μου για να μη ζαλιστω και επειδη δεν ηθελα παρεα εκανα το πρωι. Ομως σηκωθηκα κανονικα 2-3 ωρες μετα τον τοκετο

Εννοούσα για όταν κανεις καισαρική που σηκωνεσαι την επομενη μερα. Εγω την ίδια μερα εκανα μπανιο, χωρις να εχω κανεναν. Δεν αντεχα αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...