Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@CMESοχι κοριτσακι δεν επελεξα να ποναω.γι αυτο κ τον πρωτο καιρο ελεγα οτι δευτερο θα υιοθετησω χαχα.για να πω την αληθεια μου υπεφερα αρκετες ωρες.οι πονοι μου ξεκινησαν στις 6 το πρωι κ απο τις 12 το μεσιμερι κ μετα αρχισαν να μην αντεχονται ε οσο περναγε η ωρα δεν αντεχα.ο αντρας μου ερχοταν μεσα κ εβλεπα τον τρομο στα ματια του.πρεπει να με ακουσε οοοολη η τριπολη.κ οσο μεγαλωνε η διαστολη τοσο δεν αντεχα.χτυπαγα τοιχους κωτσαγα κ φωναζα θελω επισκληριδιοοοοο καντε μου καισαρικηηηηηηη.αλλα στις εξωθησεις μεσα σε 10 λεπτα τελειωσα.

 

Αυτο επρεπε να το εχει προβλεψει ο γιατρος σου. Την επομενη φορα να το εχεις συνενοηθει απο πριν και αν πχ ξεκινησουν οι πονοι και πας στο νοσοκομειο βραδυ να τους το πεις με το που θα μπεις. Νομιζω (σε αντιθεση με οτι λενε καποιες φανατικες-παιδια των λουλουδιων) η επισκληριδιος σε βοηθαει να απολαυσεις τον φυσιολογικο τοκετο και να τον ζησεις ως μια μαγευτικη εμπειρια!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fanouli: Εγω με καισαρικη το απογευμα σηκωθηκα κ γενικα δυο μερες πονεσα λιγο και μετα ημουνμια χαρα.ευτυχως εκανε καλη δουλεια ο γιατρος.βρε κοριτσια ολες αγορια...σφαγη θα γινει στην ποδια μας χαχα.και γενικα ξερω αλλες τρεις κοπελες που εναι τωρα εγκυες σε αγορια...

Link to comment
Share on other sites

Χαμος θα γινει με τα αγορια μας!! Ειμαι σιγουρη απο τωρα οτι θα γινω κακια πεθερα! Περιμενω την ωρα που θα παω στη λεγαμενη με το μπλοκ των επιταγων και θα της πω: "ποσα θες να τον αφησεις ησυχο;" Τασω Καββαδια κανονικα!!!:-D:-D:-D

  • Χαχα 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, CMES είπε:

Υπερπαραγωγή!!!! :-D:-D:-D ναι αυτό φοβόμουν!! Εδώ είδα χθες το πρωί μια σταγονίτσα στη θηλή και έκανα πάρτυ! Εγώ πίνω τσάι θηλασμού που έχει και γλυκάνισο μέσα. Πάντως άκυρο αυτό με το χαλβά, έφαγα πάλι έναν κουβά και έβγαλα 25 ml. Εν τω μεταξύ ο μικρός έχει αρχίσει να κάθεται όλο και πιο λίγο στο στήθος. Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση...

Το πινακάκι μας!!

 

Μανούλες Ιανουαρίου

Μανιτάρι Μαγικό 04/01/18 Αγοράκι!!

CMES 17/01/18 Αγοράκι!!

rainbow 22/01/18 Κοριτσάκι!!

elenakith 23/01/18 Αγοράκι!!

 

Περιμένω και από τις υπόλοιπες ημερομηνίες και φύλο μωρού!!

2/1/18 αγορακιιιι

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο επρεπε να το εχει προβλεψει ο γιατρος σου. Την επομενη φορα να το εχεις συνενοηθει απο πριν και αν πχ ξεκινησουν οι πονοι και πας στο νοσοκομειο βραδυ να τους το πεις με το που θα μπεις. Νομιζω (σε αντιθεση με οτι λενε καποιες φανατικες-παιδια των λουλουδιων) η επισκληριδιος σε βοηθαει να απολαυσεις τον φυσιολογικο τοκετο και να τον ζησεις ως μια μαγευτικη εμπειρια!

Κοιτα κ εγω παιδι των λουλουδιων ειμαι αλλα μια επισκληριδιο την ηθελα.τωρα χαιρομαι που τα καταφερα χωρις τπτ κ εντελως φυσιολογικα αλλα εκεινες τις ωρες δεν ηταν οτι καλυτερο.φαντασου οτι ο πεθερος μου ποτε δεν ειχε πολλα πολλα μαζι μου(κ οχι μονο μαζι μου με ολους μονοχνωτος ανθρωπος,μουντρουχος)οχι οτι δεν με ηθελε αλλα ετσι ειναι.παντα οταν θα μου ελεγε κατι θα ηταν για κατι που επρεπε να κανω η που δεν κανω καλα.ε μετα την γεννα κ οοοοοολα οσα ακουσε ε μ εχει καλυτερα κ απο παιδι του.γυρισε κ μου ειπε συγκινημενος κιολας" τι να σου πω κοριτσι μου..σου βγαζω το καπελο" 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, rainbow είπε:

χθες εβγαλα με το θηλαστρο γιατι ημουν σιγουρη πως πλεον δεν εχω γαλα κ τελικα συγχιστικα γιατι ο ενας μαστος ςβγαλε 55ml κ ο αλλος 10 μονο.πως γινεται ρε κοριτσια; αν εβγαζαν κ τα δυο την ιδια ποσοτητα θα χορτενε η μικρη.

εμεις δεν δεχτηκαμε πολυ κοσμο ακομα μονο οι δυο κουμπαρες μου ηρθαν κ η οικογενεια.αλλα δεν μας ειπε καποιος αλλος να ερθει ακομα

Απλά να ξέρεις ότι η ποσότητα που βγάζεις με το θήλαστρο δεν έχει σχέση με την ποσότητα που πίνει το μωρό θηλαζοντας. Εγώ που πλέον τον θηλάζω αποκλειστικά δεν εχω βγαλει ποτε πανω απο 30 ml και από τα δύο στήθη. Οπότε μην απογοητεύεσαι και βάλε το μωρό στο στήθος όσο πιο συχνά μπορείς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια λετε να φταινε οι σταγονες για τους κολικους που κανει τοσο συχνα κακα.με το που τρωει τα κανει κ μετα προσπαθω να την αλλαξω ξαγρυπναει.την πιανει λοξυγγας κ μας παει ολο πισω.σχεδον ανα 2 ωρες κανει..βαρεθηκα να την αλαζω ασε που φοβαμαι μην παθει καμια ουρολοιμωξη..

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, CMES είπε:

Υπερπαραγωγή!!!! :-D:-D:-D ναι αυτό φοβόμουν!! Εδώ είδα χθες το πρωί μια σταγονίτσα στη θηλή και έκανα πάρτυ! Εγώ πίνω τσάι θηλασμού που έχει και γλυκάνισο μέσα. Πάντως άκυρο αυτό με το χαλβά, έφαγα πάλι έναν κουβά και έβγαλα 25 ml. Εν τω μεταξύ ο μικρός έχει αρχίσει να κάθεται όλο και πιο λίγο στο στήθος. Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση...

Το πινακάκι μας!!

 

Μανούλες Ιανουαρίου

Μανιτάρι Μαγικό 04/01/18 Αγοράκι!!

CMES 17/01/18 Αγοράκι!!

rainbow 22/01/18 Κοριτσάκι!!

elenakith 23/01/18 Αγοράκι!!

 

Περιμένω και από τις υπόλοιπες ημερομηνίες και φύλο μωρού!!

Γεια σας και από μένα κορίτσια!! 22/1 αγοράκι!!

2 ώρες πρίν, rainbow είπε:

βρε κοριτσια λετε να φταινε οι σταγονες για τους κολικους που κανει τοσο συχνα κακα.με το που τρωει τα κανει κ μετα προσπαθω να την αλλαξω ξαγρυπναει.την πιανει λοξυγγας κ μας παει ολο πισω.σχεδον ανα 2 ωρες κανει..βαρεθηκα να την αλαζω ασε που φοβαμαι μην παθει καμια ουρολοιμωξη..

Rainbow νομίζω ότι δεν είναι παράλογο να κάνει τόσα πολλά κακά... Γενικά και τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πιο πολλές κενώσεις.. και επίσης είναι λογικό να τα κάνει μετά από γεύμα.. ρωτά βέβαια και τη γιατρό σου αλλά νομίζω ότι είναι νορμάλ.. εγώ τον θηλάζω αποκλειστικα και κάνει κακά περίπου 5 φορές τη μέρα.. αλλά πχ υπάρχουν και μέρες που κάνει 7.. 

2 ώρες πρίν, fanouli είπε:

Απλά να ξέρεις ότι η ποσότητα που βγάζεις με το θήλαστρο δεν έχει σχέση με την ποσότητα που πίνει το μωρό θηλαζοντας. Εγώ που πλέον τον θηλάζω αποκλειστικά δεν εχω βγαλει ποτε πανω απο 30 ml και από τα δύο στήθη. Οπότε μην απογοητεύεσαι και βάλε το μωρό στο στήθος όσο πιο συχνά μπορείς.

@rainbowΘα συμφωνήσω απόλυτα με το fanouli.. το τι βγάζεις με το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό .. επίσης αν το μωρό έχει αρκετές βρεγμένες πάνες μέσα στη μέρα και βάζει το βάρος που πρέπει δεν χρειάζεται να ανησυχείς ότι δε χορταινει.. μπορεί να ζητάει συχνά στήθος ναι.. αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα ... Απλά μπορεί να κάνει πιο μικρούς και συχνούς θηλασμους... Γενικά βάζε το στο στήθος όποτε και όσο θέλει και μην αγχώνεσαι και αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος απέφυγε το κομμάτι θηλαστρο.. πιο πολύ σε αγχωνει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@rainbowκ εγω δεν νομιζω οτι φταιει κατι ειναι λογικο ο δικος μου που δεν θηλαζε μεχρι πριν 1-2 εβδομαδες τα εκανε μετα απο καθε γευμα.παιδιατρο αλαξες τελικα;βρηκες καποιον αλλον;

Link to comment
Share on other sites

Μανιταρι μαγικο: Βρηκα μια αλλη που παει μια γνωστη μου και θα παμε σε μια βδομαδα που θα σαραντησει.ελπιζω να μου αρεσει.

απλα μου φαινεται περιεργο τη βαζω θηλαζει τα κανει μια φορα μετα τηε δινω μπουκαλι κ μπορει να ξανακανει.βεβαια ισως ειναι καλο γιατι δεν εχει κολικους.σκεφτηκα τωρα θα τις δωσω μερα παρα μερα να δω πως θα παει.ασε που σημερα δυο φορεε με το που ρευτηκε εκανε κ εμετο.αρχιζω κ φοβαμαι μηπως δεν πηρε αρκετο βαρος απο την προηγουμενη μετρηση.αμαν ολο ανησυχιες ειμαστε με το παραμικρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, rainbow είπε:

Μανιταρι μαγικο: Βρηκα μια αλλη που παει μια γνωστη μου και θα παμε σε μια βδομαδα που θα σαραντησει.ελπιζω να μου αρεσει.

απλα μου φαινεται περιεργο τη βαζω θηλαζει τα κανει μια φορα μετα τηε δινω μπουκαλι κ μπορει να ξανακανει.βεβαια ισως ειναι καλο γιατι δεν εχει κολικους.σκεφτηκα τωρα θα τις δωσω μερα παρα μερα να δω πως θα παει.ασε που σημερα δυο φορεε με το που ρευτηκε εκανε κ εμετο.αρχιζω κ φοβαμαι μηπως δεν πηρε αρκετο βαρος απο την προηγουμενη μετρηση.αμαν ολο ανησυχιες ειμαστε με το παραμικρο...

Αν εκανε εμετο με το ρεψιμο μπορει να σημαινει οτι παραμπουκωθηκε. Τα μωρα πολλες φορες οταν τους δινεις μπουκαλι συνεχιζουν να τρωνε ακομα και αν εχουν χορτασει, μονο και μονο αντανακλαστικα.

Μανούλες Ιανουαρίου

katerinakii 02/01/18 Αγοράκι!!

Μανιτάρι Μαγικό 04/01/18 Αγοράκι!!

CMES 17/01/18 Αγοράκι!!

rainbow 22/01/18 Κοριτσάκι!!

lina!!! 22/01/18 Αγοράκι!!

elenakith 23/01/18 Αγοράκι!!

fanouli 30/01/18 Αγοράκι!!

13 ώρες πρίν, lina!!! είπε:

Γεια σας και από μένα κορίτσια!! 22/1 αγοράκι!!

Rainbow νομίζω ότι δεν είναι παράλογο να κάνει τόσα πολλά κακά... Γενικά και τα μωράκια που θηλάζουν έχουν πιο πολλές κενώσεις.. και επίσης είναι λογικό να τα κάνει μετά από γεύμα.. ρωτά βέβαια και τη γιατρό σου αλλά νομίζω ότι είναι νορμάλ.. εγώ τον θηλάζω αποκλειστικα και κάνει κακά περίπου 5 φορές τη μέρα.. αλλά πχ υπάρχουν και μέρες που κάνει 7.. 

@rainbowΘα συμφωνήσω απόλυτα με το fanouli.. το τι βγάζεις με το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό .. επίσης αν το μωρό έχει αρκετές βρεγμένες πάνες μέσα στη μέρα και βάζει το βάρος που πρέπει δεν χρειάζεται να ανησυχείς ότι δε χορταινει.. μπορεί να ζητάει συχνά στήθος ναι.. αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα ... Απλά μπορεί να κάνει πιο μικρούς και συχνούς θηλασμους... Γενικά βάζε το στο στήθος όποτε και όσο θέλει και μην αγχώνεσαι και αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος απέφυγε το κομμάτι θηλαστρο.. πιο πολύ σε αγχωνει...

Εμένα πάλι κάνει κακά μία φορά την ημέρα και αν... υπάρχουν μέρες που δεν κάνει καθόλου! Βέβαια κάνουμε μεικτή διατροφή. 

Πάντως τώρα που σαραντίζουμε στενοχωριέμαι πάλι πολύ που δεν επέμεινα περισσότερο να θηλάσω αποκλειστικά. Βέβαια οι συνθήκες στο σπίτι δεν ήταν και οι πιο ευνοϊκές αφού ήμουν με τα 2 μωρά μόνη μου το 80% της ημέρας... όμως και πάλι αισθάνομαι ότι δεν έκανα ότι καλύτερο...

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Αν εκανε εμετο με το ρεψιμο μπορει να σημαινει οτι παραμπουκωθηκε. Τα μωρα πολλες φορες οταν τους δινεις μπουκαλι συνεχιζουν να τρωνε ακομα και αν εχουν χορτασει, μονο και μονο αντανακλαστικα.

Μανούλες Ιανουαρίου

katerinakii 02/01/18 Αγοράκι!!

Μανιτάρι Μαγικό 04/01/18 Αγοράκι!!

CMES 17/01/18 Αγοράκι!!

rainbow 22/01/18 Κοριτσάκι!!

lina!!! 22/01/18 Αγοράκι!!

elenakith 23/01/18 Αγοράκι!!

fanouli 30/01/18 Αγοράκι!!

Εμένα πάλι κάνει κακά μία φορά την ημέρα και αν... υπάρχουν μέρες που δεν κάνει καθόλου! Βέβαια κάνουμε μεικτή διατροφή. 

Πάντως τώρα που σαραντίζουμε στενοχωριέμαι πάλι πολύ που δεν επέμεινα περισσότερο να θηλάσω αποκλειστικά. Βέβαια οι συνθήκες στο σπίτι δεν ήταν και οι πιο ευνοϊκές αφού ήμουν με τα 2 μωρά μόνη μου το 80% της ημέρας... όμως και πάλι αισθάνομαι ότι δεν έκανα ότι καλύτερο...

Αυτές τις τύψεις ένιωθα με την κόρη μου που της έδινα και συμπλήρωμα, επειδή δεν έπαιρνε αρκετό βάρος. Και το χειρότερο ειναι οτι ολες οι φιλες μου θηλασαν αποκλειστικά με ευκολία κιόλας. Τώρα είχα πει ότι δεν θα μπω στο τριπακι να αγχωθω με το βάρος και παρότι ο γιατρός έλεγε για συμπλήρωμα, το εκοψα όταν ο μικρος ηταν 10 ημερών περίπου. Δεν θα πρεπει παντως να νιώθεις καθολου τυψεις. Ότι έχεις δυο παιδια σε κοντινες ηλικιες μονη σου ειναι άθλος. Ο θηλασμός ειναι πολύ δύσκολο πράγμα, τουλάχιστον για μενα.

Πάντως να ξέρεις οτι μπορεις να κανεις επαναγαλακτισμο. Θα χρειαστεί βεβαια αντλήσεις με νοσοκομειακό θηλαστρο και δεν ξερω αν εχεις τα κουραγια. Θα πρεπει όμως να σε κατευθυνει πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού. Αν μένεις Αθήνα, θα ναι εύκολο να βρεις. Σε κάθε περίπτωση σίγουρα έκανες ότι καλύτερο μπορούσες και μη στενοχωριέσαι.  

Link to comment
Share on other sites

cmes: Γιατι καλε εχεις τυψεις κ αυτο που εχεις κ το δινεις για μενα ειναι πολυ κ που το κανεις. Εγω μπορει να τα ειχα παρατισει με δυο παιδια.γιατι κ αυτα που εφαγαν μονο μπουκαλι τι επαθαν; μη σου πω δεν δυσκολευεσαι κ μετα να δωσεις μπουκαλι για να αποθηλασεις κ μπορει να τα κεατισει κ κανενας αλλος .με το θηλασμο δεν πανε ουτε στον πατερα.πιστευω οτι επειδη εισαι κλεισμενη στο σπιτι νιωθεις ετσι οταν θα αρχισεις να βγαινεις θα εισαι καλυτερα..

ολο αγορακια στην παρεα..θα ζητησω και πρικα....

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, rainbow είπε:

βρε κοριτσια λετε να φταινε οι σταγονες για τους κολικους που κανει τοσο συχνα κακα.με το που τρωει τα κανει κ μετα προσπαθω να την αλλαξω ξαγρυπναει.την πιανει λοξυγγας κ μας παει ολο πισω.σχεδον ανα 2 ωρες κανει..βαρεθηκα να την αλαζω ασε που φοβαμαι μην παθει καμια ουρολοιμωξη..

Κοριτσακι δεν νομιζω να φταινε οι σταγονες κ εμενα παιρνει σταγονες αλλα τωρα τα κανει μια φορα αντε δυο την ημερα.για την ουρολοιμωξη βοηθαει το πλυσιμο με νερακι στο ποπουδακι της.κανε το οσο πιο συχνα μπορεις.κ αν εχεις χαμηλη βρυση στο νιπτηρα(οπως εγω)βαζε σε ενα λεκανακι νερο κ με το χερι σου να την ξεπλενεις.

Link to comment
Share on other sites

@rainbow επειδη ειναι κοριτσι πρεπει παντα να την κρατας ανασκελα οταν την πλενεις ετσι ωστε το νερο να πηγαινει απο μπρος προς τα πισω. Και οταν τη σκουπιζεις επισης παντα απο μπρος προς τα πισω. Αν το τηρεις αυτο και την πλενεις αμεσως μολις εχει κανει κακα, δεν κινδυνευει απο ουρολοιμωξη.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...