Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ όταν έμεινα έγκυος ημουν γύρω στα 55. Πήρα γύρω στα 20.. τις τελευταίες 2 εβδομάδες πριν γεννήσω δεν ζυγιστηκα.. στην τελευταία μέτρηση πάντως ήμουν 70. Όποτε άντε να ΧΑ φτάσει 75 . Όταν γέννησα και βγήκα από το μαιευτήριο την πρώτη βδομάδα ζυγιστηκα και ήμουν 69.. τώρα είμαι 68... Έχω απογοητευτεί λίγο... Ξέρω ότι θα τα χάσω κάποια στιγμή όταν το προσπαθήσω αλλά πραγματικά με την κούραση κ τη νύστα από το θηλασμό θέλω συνέχεια να μασουλαω... Και το βράδυ που ξυπνάω ν τον θηλάσω πεινάω... Επισης με την κοιλιά σας πως πάει? Εμένα έχει ξεφουσκώσει αρκετά αλλά επειδή πάντα ήταν φλατ με κοιλιακούς μου κακοφαινεται που τη βλέπω ακόμα πρησμένη.. είμαι όπως όταν άρχισε να πρωτοφουσκωνει η κοιλιά στην εγκυμοσύνη..ελπίζω να επανέλθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα! Χθες το βραδυ ο μικρος θηλαζε σαν τρελος και μετα το μπουκαλι δεν το πολυηθελε. Αναθαρρησα και χαρηκα! Ηρθε χθες το μεσημερι η πεθερα μου και καθαρισαμε ολο το σπιτι σε 2 ωρες! Ειναι πολυ προκομενη! Αυριο σαραντιζουμε και θα παμε το απογευμα να παρουμε την ευχουλα! Οποτε σημερα πρεπει να λουστω και να βγαλω και κανα φρυδι που ειμαι σαν τον Καραμανλη! Ολη την εβδομαδα εχω κανονισει βολτιτσες-δουλιτσες, ελπιζω να μαε βοηθησει λιγο ο καιρος!

Να ρωτησω, απο κιλα πως πατε; εγω ειχα παρει 12 σε αυτη την εγκυμοσυνη και μου εχει μεινει μονο 1, εχω ομως 15 να χασω που τα κουβαλαω απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη! Ειπα σιγα σιγα να ξεκινησω διατροφη. Εν τω μεταξυ ο γυναικολογος μου ειπε οτι πρεπει να ξεκινησω φυσιοθεραπειες πυελου+πιλατες για να προλαβω πιθανη ακρατεια. Την Πεμπτη εχω ραντεβου, να δω τι θα μου προτεινει.

Η φυσιοθεραπεία πυέλου τι περιλαμβάνει; Ασκήσεις kegel; Όταν μάθεις, ενημέρωσε μας. Τα κιλά είναι πονεμένο ζήτημα. Σε αυτη την εγκυμοσύνη, χωρίς να τρώω ιδιαίτερα και με καθημερινούς εμετούς, πήρα 18 κιλά απο τα οποία εχασα τα 11 και μου μένουν 7.Αλλά πέρα απο αυτά εχω κι άλλα τουλάχιστον 10 που πρέπει να χασω. Άντε καλές βόλτες. Εμείς βγηκαμε 2 φορες πριν χαλάσει ο καιρός, αλλά μετά κλειστηκαμε. Ελπίζω να φτιάξει ο καιρος απο βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

@lina!!! κ εγω το ιδιο πραγμα με την κοιλια.ηταν φετες πριν κ τωρα φρατζολακι.που θα παει θα βρω λιγο χρονο για κοιλιακους καποια στιγμη.αλλιως θα παω να μαθω χορο της κοιλιας για να μου χρησιμευει καπου

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , fanouli είπε:

Η φυσιοθεραπεία πυέλου τι περιλαμβάνει; Ασκήσεις kegel; Όταν μάθεις, ενημέρωσε μας. Τα κιλά είναι πονεμένο ζήτημα. Σε αυτη την εγκυμοσύνη, χωρίς να τρώω ιδιαίτερα και με καθημερινούς εμετούς, πήρα 18 κιλά απο τα οποία εχασα τα 11 και μου μένουν 8.Αλλά πέρα απο αυτά εχω κι άλλα τουλάχιστον 10 που πρέπει να χασω. Άντε καλές βόλτες. Εμείς βγηκαμε 2 φορες πριν χαλάσει ο καιρός, αλλά μετά κλειστηκαμε. Ελπίζω να φτιάξει ο καιρος απο βδομάδα.

Δεν ξερω ακριβως τι ειναι. Μου το ειχε πει ο γυναικολογος απο πριν γεννησω. Θα μου συστησει μια φυσιοθεραπευτρια που εχει κανει μαιευτικη φυσιοθεραπεια στην αμερικη. Μου ειπε θα παω 2-3 φορες και μετα θα μαθω τις ασκησεις να τις κανω μονη μου. Επειδη ειχα 2 εγκυμοσυνες με μεγαλα μωρα πολυ κοντα χρονικα μου ειπε πως την εχω σιγουρη την ακρατεια οποτε δεν το ρισκαρω! Την Πεμπτη που θα παω στο γυναικολογο θα ναθω περισσοτερα και θα σου πω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εμεις πεσαμε στα 7 γευματα επιτελους κ προσπαθουμε τωρα να κοιμομαστε το βραδυ συνεχομενα...φοβαμαι βεβαια να την αφησω πανω απο 5 ωρες χωρις γαλατακι...εσεις τι κανετε με αυτο το ζητημα;απο κιλα ειχα παρει 10 κιλα κ τωρα ειμαι στο -1 απο πριν την εγκυμοσυνη...με ελιωσε η μοναδα οταν νοσηλευοταν το μωρο...η κοιλιτσα μου βεβαια δεν εινσι οπως πριν αλλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

@ZinaLoveγεια σου κοροτσακι.κ εγω ειχα τον μικρο στη μοναδα αλλα δεν εχασα ολα τα κιλα.κ εμεις το βραδυ δεν ξυπναμε να φαμε αλλα στις 5 ωρες ξυπναει κ τοτε τρωμε.θα ρωτησω τον παιδιατρο αν ειναι να τον αφηνω περισοτερες ωρες αλλα ουτε κ εμενα μου παει καρδια να τον αφησω παραπανω απο 5 ωρες νηστικο.η να κλαιει γτ πειναει

Link to comment
Share on other sites

τι τυχερες ειστε καλε που το βραδυ κοιμουνται πεντε ωρες εμενα μια φορα το εκανε μερα κ το βραδυ κοιμαται 4 και μετα 3 .νομιζω δεν χρειαζεται να τα ξυπνατε οταν πεινασουν θα ξυπνησουν.

εγω ουτε ξερω ποσα κιλα εχασα.εσπασε η ζυγαρια κ ακομα δε πηρα αλλη..βεβαια ο μπαμπας μου ειπε οτι παχυνα...με τον λαλο λογο στο στομα!!!

ασχετο τον παπα οταν σαραντησατε τον δωσατε κατι; γιατι ειμαι πολυ ασχετη απο αυτα.η μαμα μου λεει κατι θα του δωσεις σλλα ντρεπομαι μην προσβληθει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , rainbow είπε:

τι τυχερες ειστε καλε που το βραδυ κοιμουνται πεντε ωρες εμενα μια φορα το εκανε μερα κ το βραδυ κοιμαται 4 και μετα 3 .νομιζω δεν χρειαζεται να τα ξυπνατε οταν πεινασουν θα ξυπνησουν.

εγω ουτε ξερω ποσα κιλα εχασα.εσπασε η ζυγαρια κ ακομα δε πηρα αλλη..βεβαια ο μπαμπας μου ειπε οτι παχυνα...με τον λαλο λογο στο στομα!!!

ασχετο τον παπα οταν σαραντησατε τον δωσατε κατι; γιατι ειμαι πολυ ασχετη απο αυτα.η μαμα μου λεει κατι θα του δωσεις σλλα ντρεπομαι μην προσβληθει

Πανε οι μερες που τον ξυπναγα τωρα συνηθως ξυπναει στις 4 ωρες μονος του.σπανια να περασουν 5 ωρες κ να μην ξυπνησει αλλα κατι ειναι κ αυτο.βεβαια μετα αργει να ξανα κοιμηθει.κ αν κοιμηθει στην αγκαλια μου ξυπναει μολις τον βαζω στη καλαθουνα.οσο για τον παπα κ εγω ξερω οτι δινεις το κατιτις.εμενα βεβαια εδω στο χωριο μου εδωσε 20€(στο παιδι δλδ) κ μου ειπε οτι ετσι κανουν εδω στο χωριο κ οταν πηγε να του δωσει κατι ο πεθερος μου του ειπε οτι δεν θελει κ δεν ειναι κ σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα βασικα αν την ταισω πχ στις 12 το βραδυ μεχρι τις 3 γινεται πολεμος απο κλαμα κολικοι γοπ κτλ .. κ μετα κοιμαται...σημερα 5 και 15  ξυπνησε μονη της..ουσιαστικα προσπαθω να κανω τα γευματα 7..εμεις δεν πηγαμε ακομη ψια σαραντισμο..φοβομουν ιωσεις..αλλα τωρα καναμε το synagis κ θα παμε..βρε κοριτσια αληθευει οτι ο παπας αφηνει το μωρο στο πατωμα κ πας κ το παιρνεις;;;;με εχουν τρομαξει ιι παιδιατροι μην αρρωστησει αφου ακομη ειναστε 3200 απο 2100 πιυ γεννηθηκαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα! Εμενα ευτυχως με τον υπνο εινσι πολυ βολικος. Κανει συνηθως 6 γευματα την ημερα τα οποια ειναι πιο αραια τη νυχτα. Χθες πχ εφαγε τελευταιο γευμα στις 23.00, ξυπνησε 4.50 και ξανα τωρα στις 8.30. Ομως καθε γευμα με θηλσσμο+μπουκαλι+ρεψιμο κραταρι 1.30 ωρα! Η κορη μου παντως σε αυτη την ηλικια εκανε ενα αντιστοιχο προγραμμα και 2 μηνων αρχισε να κοιμαται ολη νυχτα. Μακαρι να κανει το ιδιο κι ο μπεμπης!

@ZinaLove οχι καλε ποιος σου ειπε τετοια πραγματα; απλα το παιρνει αγκαλια και το γυρναει μεσα στην εκκλησια. Θα το ντυσεις καλα και κανενα προβλημα! Εμεις σημερα θα παμε! Πες και την ημερομηνια που γεννησες καο το φυλο να σρ βαλω στο πινακακι μας!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!  Να σας ζησουν τα μωρακια! Σας διαβασα τυχαια και ειπα να σας γραψω...εγω ειμαι μητερα του 2017.

Οι ασκησεις kegel ειναι πολυ απλες. Απλως σφιγγετε τον μυ της πυελου, οπως πχ οταν κατουριεστε και κρατιεστε για να μην τα κανετε πανω σας. Κανετε αυτο το πραγμα σε επαναληψεις με σετακια. Σφιγγετε καποια δευτερολεπτα και χαλαρωνετε. Ελπιζω να μην σας παρουν χρηματα γι' αυτο.

Ο υπνος ξεκινα να διαμορφωνεται μετα τον 3ο μηνα, οπου αρχιζει να φαινεται το υπνικο προφιλ του παιδιου. Μη μπειτε στη διαδικασια εκπαιδευσης υπνου, γιατι ο υπνος σαν την αναπνοη δεν εκπαιδευεται. Απλως ενημερωθειτε για το πως μπορειτε να επιτρεψετε στο μωρακι σας να αυτορρυθμιστει χωρις δικο σας parental input. Οποια εχει αποριες ή ενδιαφερεται μπορω να την παραπεμψω σε βιβλιογραφια ή να της εξηγησω με απλα λογια να παρει μια ιδεα.

Και τελος, ηθελα να σχολιασω για τον θηλασμο γιατι πιστευω οτι ειναι μια τεχνη που ανεκαθεν μεταδιδοταν απο γυναικα σε γυναικα και εχει χαθει στα χρονια μας. Διαβασα οτι προσπαθειτε καποιες να θηλασετε και ταυτοχρονα δινετε μπουκαλι και αντλειτε. Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ σας, δε γνωριζω λεπτομερειες ουτε γιατι. Αν καποια κοπελα θελει να θηλασει αποκλειστικα αν θελει μπορουμε να το συζητησουμε. Υπαρχουν μερικες λανθασμενες οδηγιες και πρακτικες που κανουν ανεφικτο τον αποκλειστικο θηλασμο οπως ειναι το οικιακο θηλαστρο, η πιπιλα, το μπιμπερο, ο θηλασμος με προγραμμα, ο θηλασμος με συχνες εναλλαγες στηθους. 

Να απολαυσετε τα μωρακια σας οσο ειναι σχεδον λεχουδακια ακομη. Περναει γρηγορα ο καιρος. Τα φιλια μου!

 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marymarydrd είπε:

Καλημερα κοριτσια!  Να σας ζησουν τα μωρακια! Σας διαβασα τυχαια και ειπα να σας γραψω...εγω ειμαι μητερα του 2017.

Οι ασκησεις kegel ειναι πολυ απλες. Απλως σφιγγετε τον μυ της πυελου, οπως πχ οταν κατουριεστε και κρατιεστε για να μην τα κανετε πανω σας. Κανετε αυτο το πραγμα σε επαναληψεις με σετακια. Σφιγγετε καποια δευτερολεπτα και χαλαρωνετε. Ελπιζω να μην σας παρουν χρηματα γι' αυτο.

Ο υπνος ξεκινα να διαμορφωνεται μετα τον 3ο μηνα, οπου αρχιζει να φαινεται το υπνικο προφιλ του παιδιου. Μη μπειτε στη διαδικασια εκπαιδευσης υπνου, γιατι ο υπνος σαν την αναπνοη δεν εκπαιδευεται. Απλως ενημερωθειτε για το πως μπορειτε να επιτρεψετε στο μωρακι σας να αυτορρυθμιστει χωρις δικο σας parental input. Οποια εχει αποριες ή ενδιαφερεται μπορω να την παραπεμψω σε βιβλιογραφια ή να της εξηγησω με απλα λογια να παρει μια ιδεα.

Και τελος, ηθελα να σχολιασω για τον θηλασμο γιατι πιστευω οτι ειναι μια τεχνη που ανεκαθεν μεταδιδοταν απο γυναικα σε γυναικα και εχει χαθει στα χρονια μας. Διαβασα οτι προσπαθειτε καποιες να θηλασετε και ταυτοχρονα δινετε μπουκαλι και αντλειτε. Δεν εχω διαβασει ολα τα ποστ σας, δε γνωριζω λεπτομερειες ουτε γιατι. Αν καποια κοπελα θελει να θηλασει αποκλειστικα αν θελει μπορουμε να το συζητησουμε. Υπαρχουν μερικες λανθασμενες οδηγιες και πρακτικες που κανουν ανεφικτο τον αποκλειστικο θηλασμο οπως ειναι το οικιακο θηλαστρο, η πιπιλα, το μπιμπερο, ο θηλασμος με προγραμμα, ο θηλασμος με συχνες εναλλαγες στηθους. 

Να απολαυσετε τα μωρακια σας οσο ειναι σχεδον λεχουδακια ακομη. Περναει γρηγορα ο καιρος. Τα φιλια μου!

 

Καλημερα!! Να σου ζησει το μωρακι σου κι εσενα!! Για τις ασκησεις kegel δεν ηξερα οτι ειναι αυτο που λες, ομως δεν νομιζω να ειναι αυτο που κανει η φυσιοθεραπευτρια γιατι αυτες τις ασκησεις μου ειπε ο γυναικολογος να τις κανω ετσι κι αλλιως. Αλλωστε δεν νομιζω οτι η φυσιοθεραπευτρια εξειδικευτηκε στην αμερικη και εμαθε μονο αυτο!!

Οσον αφορα το θηλασμο, αν παρακολουθησεις τις συζητησεις θα δεις οτι ειμαστε μια παρεα αρκετα "ψαγμενων" μαμαδων που θελαμε ολες πολυ το θηλασμο ομως παρα τις προσπαθειες, την ενημερωση και τις συμβουλες που δεχτηκαμε δυστυχως δεν τα καταφεραμε ολες να θηλασουμε αποκλειστικα, για διαφορετικους λογους η καθεμια. Ομως νομιζω πως τωρα πια το θεμα εχει κλεισει για ολες μας, η καθεμια εχει κανει την προσπαθεια της και οτι καλυτερο μπορουσε για το παιδι της.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ZinaLove είπε:

Εμενα βασικα αν την ταισω πχ στις 12 το βραδυ μεχρι τις 3 γινεται πολεμος απο κλαμα κολικοι γοπ κτλ .. κ μετα κοιμαται...σημερα 5 και 15  ξυπνησε μονη της..ουσιαστικα προσπαθω να κανω τα γευματα 7..εμεις δεν πηγαμε ακομη ψια σαραντισμο..φοβομουν ιωσεις..αλλα τωρα καναμε το synagis κ θα παμε..βρε κοριτσια αληθευει οτι ο παπας αφηνει το μωρο στο πατωμα κ πας κ το παιρνεις;;;;με εχουν τρομαξει ιι παιδιατροι μην αρρωστησει αφου ακομη ειναστε 3200 απο 2100 πιυ γεννηθηκαμε

Οχι καλε δεν το αφηνει στο πατωμα το παιδι.εμενα παντως τον πηρε στα χερια του κ τον εκανε βολτα μεσα στην εκκλησια κ στο ιερο.κ εμενα με τρομαζαν οι γιατροι οτι ειναι πολυ ευαισθητος λογο ΜΕΝΝ.με την μονη διαφορα οτι ο δικος μου ηταν τελειομηνος κ 3300 γρ.κ μια γιατρος οταν τον πηρα απο εκει μου ειπε να προσεχεις αλλα οχι τρελα γτ μετα αυτο φταιει κ δεν κανουν αντισωματα τα παιδια κ γινονται ασθενικα.κ εξω θα τον βγαλεις κ ας ειναι χειμωνας μονο με παιδια που πανε σχολειο να μην εχει επαφες καθολου.κ ο παιδιατρος αυτο μου ειπε μονο παιδια που πανε σχολειο μακρια κ ανθρωποι που ειναι αρρωστοι φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

@CMES επειδη διαβασα τι λετε γι' αυτο μπηκα στον κοπο να γραψω. Οι ψαγμενες πληροφοριες βρε κοριτσι ποιες ακριβως ειναι; Γιατι τοση ωρα διαβαζω και μια σωστη οδηγια δεν εχω βρει. Ο χαλβας ή το θηλαστρο που περιμενετε να δειτε τι παραγωγη εχετε; Το θηλαστρο δε δινει εικονα της παραγωγης. Επισης, το θηλαστρο δεν κανει υπερπαραγωγη, αντιθετως η συχνη χρηση θηλαστρου μειωνει την παραγωγη. 

Ενδεικτικα τα αναφερω μονο αυτα.


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...