Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.συγγνώμη που πετάγομαι και εγώ αλλά θα σας μιλήσω Για κάτι που κατάλαβα πρόσφατα.

Σας εγώ γράψει πριν σαραντησω για να κάνω αποσυμφόρηση στο στήθος μου χρησιμοποιούσα θήλαστρο. Έβγαζα αρκετό γάλα. Όταν εμπεδωθηκε ο θηλασμός και σταμάτησαν οι θηλες μου να είναι πληγωμενες έκοψα και το θήλαστρο.το οποίο να το είχα χρησιμοποιήσει 5 φορές.

Πριν λίγες μέρες χρειάστηκε να νοσηλευτεί η μικρή.Επειδή δεν μπορούσε να φάει δυσκολευόταν μου ζήτησαν να αντλησω γάλα. Κορίτσια 1 ώρα σταγόνα δεν εβγαλα. Ενώ το μωρό θηλαζει αποκλειστικά και βάρος παίρνει από τον θηλασμό και όχι Από τις κρέμες

Δεν σας κρίνω που δίνεται ξένο.ήθελα κ εγώ να της δώσω για οταν τύχει να λείψω.Αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει δεν το πίνει με τιποτα


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Ζαχαρωτο είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.συγγνώμη που πετάγομαι και εγώ αλλά θα σας μιλήσω Για κάτι που κατάλαβα πρόσφατα.

Σας εγώ γράψει πριν σαραντησω για να κάνω αποσυμφόρηση στο στήθος μου χρησιμοποιούσα θήλαστρο. Έβγαζα αρκετό γάλα. Όταν εμπεδωθηκε ο θηλασμός και σταμάτησαν οι θηλες μου να είναι πληγωμενες έκοψα και το θήλαστρο.το οποίο να το είχα χρησιμοποιήσει 5 φορές.

Πριν λίγες μέρες χρειάστηκε να νοσηλευτεί η μικρή.Επειδή δεν μπορούσε να φάει δυσκολευόταν μου ζήτησαν να αντλησω γάλα. Κορίτσια 1 ώρα σταγόνα δεν εβγαλα. Ενώ το μωρό θηλαζει αποκλειστικά και βάρος παίρνει από τον θηλασμό και όχι Από τις κρέμες

Δεν σας κρίνω που δίνεται ξένο.ήθελα κ εγώ να της δώσω για οταν τύχει να λείψω.Αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει δεν το πίνει με τιποτα

Πεταξου οσο θες μαναρι μου εσυ! Χαχαχχα! Ζωντανο παραδειγμα αυτου που εξηγησα στα κοριτσια. 


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

ζαχαρωτο και marymarydrd: Καταλαβαινω οτι εχετε καλες προθεσεις να μας στηριξετε ομως πλεον ειναι δυσκολο εως αδυναυο θα ελεγα να μπορεσουμε στο δευτερο μηνα να κανουμε αποξλειστικο θηλασμο οσες ωρες κ να το βαλεις το παιδι στο στηθος δεν γινεται να κατεβασει 60 και 70 ml ανα τριωρο.ασε που μερικες κοπελες το ηθελαν τοσο πολυ και το προσπαθησαν που δεν ειναι ωραιο να λεμε τωρα οτι μπορεις θα τα καταφερεις ..τους χαλαμε την ηδη χαλια ψυχολογια τους.εγω πλεον το πηρα αποφαση κ δεν με ενοχλει γιατι προσπαθησα και θελω να ειμα κ εγω καλα για να ειναι κ το παιδι μου.αλλα καποιες το φερουν βαρεως ακομα.

επισης αυτο με το θηλαστρο το εχω ακουσει κ απο αλλες αλλα δεν νομιζω να ισχιει γιατι ναι ισως δεν βγαζει την ιδια ποσοτητα αλλα οταν εγω πχ βγαζω 40-50ml και το παιδι κλαιει γιατι δεν χορτασε ε ναι πιστευω οτι τοσο εχω.και επισης το παιδι σου νομιζω εχει αρχισει κ τρωει και τροφες σιγουρα εχεις γαλα αλλα πιστευω οτι απο την εισατωγη των τροφων θα μειωθηκε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@marymarydrd και @Ζαχαρωτο για να φτασουμε να χρησιμοποιουμε θηλαστρο ή μπιμπερο ή πιπιλα εχει προηγηθει ενας μεγαλος γολγοθας προσπαθειων. Αν σας ενδιαφερει να το διαβασετε τον δικο μου αναλυτικα εχω ανοιξει σχετικο θεμα στο parents οπου ζηταω συμβουλες. Για παραδειγμα προσωπικα εχω μια διαδικασια απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη οπου εχω παει σε σεμιναρια, εχω διαβασει βιβλια, εχω φερει μαια συμβουλο θηλασμου στο σπιτι και εχω παιδιατρο συμβουλο θηλασμου. Παιρνω μαγια μπυρας σε χαπια, τσαι θηλασμου και ολα τα γιατροσοφια, ομως γεννησα ενα παιδι 4200 το οποιο εχασε 450 γραμμαρια στο μαιευτηριο και για 10 μερες ειχε παρει μονο 20 γραμμαρια και ανεβασε ικτερο. Το συμπληρωμα το εδωσα με συμβουλη της παιδιατρου και μαλιστα περασα και μια περιοδο οπου προσπαθησα να το κοψω. Δεν τα καταφερα ομως γιατι εχω και ενα αλλο παιδι 21 μηνων και περναω το 80% της ημερας μονη μου χωρις βοηθεια οποτε ηταν αδυνατον να εχω ενα μωρο συνεχεια στο στηθος. Το θηλαστρο δεν το βαζω για να αυξησω την παραγωγη αλλα για να δινω δικο μου σε καποια απο τα γευματα και οχι σκονη. Οσο για το χαλβα, νομιζω δικαιουμαστε να κανουμε και κανενα αστειο!

Και να προσθεσω, μιλωντας προσωπικα αλκα και εκφραζοντας νομιζω αρκετες κοπελες απο αυτο το τοπικ, οτι το τελευταιο πραγμα που χρειαζομαι αυτη τη στιγμη μετα απο 1,5 μηνα, ειναι καποιον να μου πει πως δεν τα εκανα καλα και θα μπορουσα να κανω περισσοτερα. Επειδη ομως αυτη τη συζητηση την εχω κανει πολλες φορες, θα σας παραπεμψω στο τοπικ "Αποτυχια θηλασμου-τι δεν πηγε καλα" που εχω ανοιξει στο parents για να μην τα ξαναλεω (υπαρχει ειδικο τοπικ που συζηταμε τη δικη μου περιπτωση και αλλο με το ιδιο ονομα-γενικη συζητηση που το θεμα της αποτυχιας θηλασμου συζηταται φιλοσοφικα)

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου δεν σε κρίνω. Μπράβο σου για όσα καταφέρνεις εγώ θα τα είχα παρατήσει.

Εγώ προσπαθούσα να κόψω τον θηλασμόδεν τα κατάφερα.σε θαυμάζω για της προσπάθειες σου.απλά εγώ σχολίασα οτιψενα θήλαστρο δεν μπορεί να μας πει πόση ποσότητα βγάζουμε. Να σου πω κάτι ακόμα μπορεί να είναι και χαζομάρα.εγώ Όταν ξεκίνησα διατροφή το μωρό Δεν έπαιρνε βάρος.Όταν ξεκίνησα να τρώω πάλι βλακείες το μωρό πηρε τα πάνω του.Μήπως υπάρχει κάποιο τέτοιο θέμα και με εσάς;

Επίσης το μωρό θέλει μια χαρούμενη μαμά.το θέμα Είναι να τρώει το παιδί και ας είναι και φόρμουλα δεν θα σε κρίνει κανείς.μακάρι να έπινε και η δικιά μου

@rainbow Δυστυχώς κούκλα μου η μικρή έχει θέμα με το φαί άντε να φάει 5 κουταλιές. Ο μόνη της τροφή που παίρνει βάρος είναι το γάλα.Δυστυχώς.αλλά δεν το βάζουμε κάτω το παλεύουμε. 

Το ξανά λέω άμα δώσεις φόρμουλα δεν είσαι λιγότερο μαμ. Η πονάς το παιδί σου λιγότερο από κάποια που θηλάζει.εγώ Το έχω πει στο επόμενο θα κάνω μεικτο.για να έχει το μωρό και την φόρμουλα για ώρα αναγκης


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

@rainbow την μια απαντηση την εδωσες μονη σου. Αυτο που ειπα για το θηλαστρο οτι δε δινει ενδειξη της παραγωγης μας δεν ειναι κατι που διαπιστωσα αλλα κατι που ισχυει. Αν θελεις μπορω να σου εξηγησω πως ακριβως λειτουργει και να σε παραπεμψω στην αναλογη βιβλιογραφια. 

Αν εχει καποια αναγκη να ακουσει μπραβο, τοτε μπραβο. Αλλα πως θα βοηθησει μια μαμα να θηλασει αποκλειστικα το μπραβο; Γιατι να στεναχωρεθει μια μητερα αν δε θελει να θηλασει; 

Το οτι περασαν 40 μερες και αρα ολα τελειωσαν δεν ισχυει. Γνωριζετε οτι γυναικες που υιοθετησαν με μεγαλο κοπο καταφεραν να κανουν προκληση γαλουχιας;;;;;; Αρα χωρις να γνωριζουμε ας μην χαλαμε το στοχο καποιων μαναδων να θηλασουν αποκλειστικα. Οσες δε θελουν να θηλασουν υπαρχει η φορμουλα. Δεν εκρινε κανεις κανεναν. Ειναι λαθος ομως χωρις να γνωριζουμε να τελεσιδικουμε. Τουλαχιστον να γραφονται τεκμηριωμενα πραγματα γιατι διαβαζουν και απειρες μελλουσες μαμαδες και θα πανικοβληθουν.

@CMES διαβασα ξαναλεω, λαθος οδηγιες. Οι συμβουλοι θηλασμου τι πιστοποιηση ειχαν γνωριζεις; Ολα τα μωρα χανουν το 10% του βαρους τους κατα την γεννηση, ειναι φυσιολογικο. Πως θηλαζες τις πρωτες 10 μερες; Ανα ποση ωρα; ποτε αλλαζες στηθος; εδωσες συμπληρωμα (το διαβασα). Αν σε ενδιαφερει κανε με ταγκ να δω την περιγραφη σου. Απο αυτα που εχω ηδη διαβασει εχω εντοπισει τους λογους. Θελεις να θηλασεις αποκλειστικα;

Οποια θελει αποκλειστικο και δυσκολευεται μπορουμε να το συζητησουμε. Δυστυχως λαθος οδηγιες και λαθος πρακτικες δε βοηθανε τις μητερες. Αν μια μαμα δε θελει να θηλασει δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεται. Υπαρχει η φορμουλα.

Ααα! Κι ενα αλλο που διαβασα! Το δεν χορταινει. Πως το συμπερανατε και αποφασισατε ολες να δωσετε συμπληρωμα; Απορια πραγματικα!!!!

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

@marymarydrd οποια απο εμας ηθελε σωστη καθοδηγηση σιγουρα δν θα την αναζητουσε σε ενα φορουμ η στο καφε ενος φορουμ. δεν ζουμε δα πισω απο τον ηλιο για να περιμενουμε τον καθε διαδικτυακο φωστηρα περι θηλασμου. ξερουμε να δισβασουμε κ να απευθυνθουμε σε επαγγελματιες. και σιγουρα το εχουμε κανει. οι συζητησεις για χαλβαδες κ γλυκανισο κ μαγια προφανως ειναι εμπειρικες κ τους δινουμε την αναλογη βαρυτητα.  

Λαθη καναμε πολλες για διαφορους λογους κ συχνα εν γνωσει μας. Δεν ειμαστε ομως κ υποχρεωμενες να εκθετουμε στο διαδικτυο τα προσωπικα δεδομενα της υγειας του παιδιου μας για να κρινει ο καθενας αν η απωλεια βαρους του ηταν φυσιολογικη, ουτε να εξηγουμε τις οικογενειακες συνθηκες μας που καθορισαν καποιες λαθος επιλογες. Επισης δεν εχουν ολες προσβαση σε συμβουλους θηλασμου κ δεν εχουν κ ολες τα χρηματα για να το κανουν (ναι ξερω κ για τις εθελοντριες της LLL αλλα κι αυτες δν ειναι παντου ουτε λυνονται ολα απο το τηλεφωνο). 

 

Και τελος παντων, σε μια χαλαρη κουβεντα που η καθεμια λεει τον πονο της κ που αν διαβαζεις θα δεις οτι εχει κ αλλα θεματα να λυσει, δεν χρειαζεται να ξυνουμε πληγες. Στο κατω κατω απο αυτα που γραφουμε μαθαινει η μια απο τα λαθη κ τα σωστα της αλλης. Αυτο μας αρκει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Marymarydrd:δεν καταλαβες δεν θελουμε να ακουσουμε μπαβο αλλα ουτε και να μας λενε οτι κατι δεν καναμε σωστα και μπορουμε και ολα αυτα τα συναφη γιατι το θελαμε και ολο αυτο μας στεναχωρει.οποια μπορεσε κ εκανε αποκλειστικο μπραβο της δεν ειναι αναγκη να μας το τριβει στη μουρη . Το ποσα λενε τα βιβλια αστο, στην πραξη τι γινεται γιατι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και δεν μπαινουν ολα σε καλουπια.και δεν πιστευω πως καποια απο εμας δεν ηθελε να θηλασει αποκλειστικα.ισως να πιστευεις οτι δεν προσπαθησα αρκετα αλλα η καθεμια ξερει τι περασε και σε τι συνθηκες βρισκοταν.και ναι για αυτες που μας διαβαζουν καποιες τα καταφερνουν πιο ευκολα καποιες όχι και ξερω παρα πολυ κοσμο που δεν τα καταφερε ενω προσπαθησε τι να κανουμε .και για αυτες που υιοθετησαν ξερεις εσυ προσωπικα περιπτωση; εγω οχι αν τις φορτωσαν ορμονες για κατεβασει γαλα ναι θα βγαλει .

 

και οτι δεν χορταινει το καταλαβαινεις οταν το εχεις 1,5 και 2 ωρες στο στηθος και αυτο δεν μπορει να κοιμηθει ουτε 10 λεπτα γιατι ακομα πειναει.ε ναι μετα θα δωσω μπουκαλι και ας με πουν οτι δεν κανω σωστα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εσπερο για χαλαρωσε! Οταν λες δεν ειμαστε εδω να εκθετουμε τα προσωπικα δεδομενα. Το ξερεις οτι οσα γραφεις ειναι διαθεσιμα για αναγνωση δημοσιως ετσι; Οποτε ακυρο και αστειο.

Ο φωστηρας του θηλασμου ποιος ειναι θελεις να μου εξηγησεις λιγο; ο ασχετος φαινεται παντως. 

Οταν γραφει η μαμα εδω οτι θελει να θηλασει και ξεκιναει και θηλαζει με προγραμμα, βαζει θηλαστρο οικιακο και κανει αντλησεις, δινει μπιμπερο, δινει ξενο σε καθε γευμα, δινει πιπιλα και κανει ζητω. Μετα μη γυρνατε και απορειτε γιατι απετυχε ο θηλασμος. Δωστε ξενο αλλα μη κλαιγεστε.

Rainbow ενα μωρο δεν κλαιει γιατι δεν χορταινει μονο.

Η επιθεση κοριτσια δεν ειναι επιχειρημα. 

Εγω μιλω με επιχειρηματα. Δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεση. Οποια εχει τυψεις και χαμηλη αυτοεκτιμηση προβλημα της. Εδω επειδη γραφετε δημοσια -εσπερο το νου σου-, σχολιαζω αυτα που διαβαζω. Αυτα που ειναι λαθος τα επισημαινω. 

Εδω γραψατε οτι στην εκκλησια αφηνει καταχαμα ο παπας το μωρο. Τι να λεμε τωρα...Και εγω καθομαι και σας απανταω και σοβαρα με διαθεση να βοηθησω κιολας. Και θα απαντουσα μ ευγενεια, αλλα οχι να προσπαθω να εξηγησω τα αυτονοητα και να μου τη λενε απο πανω κιολας. 

#ελεος

#τραβατε με κι ας κλαιω

#μαζεψτεταμανουλομετρα

#δενασχολουμαιαλλο

  • Μου αρέσει 2

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

@marymarydrd κανεις δεν ζητησε βοηθεια σε μια χσλαρη κουβεντα για ενα σοβαρο θεμα. Δεν ειμαστε τιποτα αστοιχειωτες επανσλαμβανω για να απευθυνθουμε σε ενα φορουμ για τετοια βοηθεια. Φωστηρας ειναι οποιος ξεκιναει με αφορισμους κ δεν ξερει πχ αν ενα μωρο ειχε τετοια απωλεια βαρους κ αφυδατωση που η ιδια η συμβουλος θηλασμου ειπε καντε αντλησεις τουλαχιστον για να πιει μητρικο γαλα αφου ειναι ληθαργικο να θηλασει κ δεν υπαρχει χρονος για πειραματισμους. Φωστηρας ειναι οποιος σχολιαζει αποφασεις γονεων για την υγεια των παιδιων τους χωρις μα φερει καμια ευθυνη. Φωστηρας ειναι οποιος σχολιαζει αποφασεις επαγγελματιων υγειας χωρις να εχει προσβαση σε στοιχεια. 

 

Κι οταν λεω προσωπικα δεδομενα εννοω οτι δεν χρειαζεται μα λεω στον καθενα το αν το μωρο μου ηταν προωρο ή είχε βραχύ χαλινό που απργησε να διαγνωστεί ή νοσηλευτηκε ή αν εγώ είχα επιπλοκές στη γέννα ή οτιδήποτε αλλο ενδεχεται να εμποδισει την επιτυχη εναρξη του θηλασμου. Κυρίως γιατι εδω δεν μεμψιμοιρουμε ουτε απολογουμαστε. Αυτα τα λεμε στους επαγγελματιες υγειας που μας παρακολουθουν κ τους φιλους μας. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ει κοριτσια μου τι εγινε;;μην ταραζεστε.ολες μας ξερουμε τι εχουμε περασει κ τι εχουμε κανει για τα μωρα μας.κ στην συγκεκριμενη παρεα γνωριζουμε την ιστοριες μας μεταξυ μας.δεν θα με αγγιξει αν καποιες μου πουνε οτι δεν ηθελα να θηλασω γτ δεν ξερουν τι εχω περασει μεχρι το παιδι μου να γινει 20 ημερων.η καθε μια μανουλα ξερει τι ακριβως χρειαζεται το παιδι της.απο κει κ περα ολα τα υπολοιπα ειναι εικασιες του καθενος που εχει αποψη πανω στο θεμα αλλα για αλλο θεμα.κ για οσες ειμαστε πρωτη φορα μανουλες θα ακουσουμε κ ισως πιστεψουμε πολλα που δεν ισχυουν οπως για παραδειγμα οτι αφηνουν το μωρο στο πατωμα στον σαραντισμο.στο δευτερο θα ειμαστε ξεφτερια

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος οκ μανουλα οτι πεις! Ενημερωτικα οι παιδιατροι στην πλειοψηφια τους δεν εχουν γνωσεις θηλασμου. Δινουν τραγικες οδηγιες και για το λογο αυτο στην Ελλαδα μεχρι τον 6ο μηνα φτανει να θηλαζει ενα 11%. Επισης, μη σοκαριστεις αλλα κανουν πολυ ωραια ταξιδια οταν χορηγουν γαλατα πρωτης βρεφικης ηλικιας τρομοκρατωντας μανουλες. Οι μαιες δεν το συζητω, απο γνωσεις θηλασμου σκιζουν! Υπαρχουν εξαιρετικοι επαγγελματιες με γνωσεις επι του θεματος, αλλα τι να λεμε τωρα. Ποιος νοιαζεται να τους εντοπισει...

Αυριο μεθαυριο οταν ξεκινησουν οι τροφες και ο παιδιατρος προτεινει στο τετραμηνο το ρυζαλευρακι για να μαθει το κουταλι και να εκτεθει στην γλουτενη και στο πενταμηνο το κλασσικο επιδορπιο θα το κανει γιατι διαβασε ερευνες οτι το μπισκοτο με την ζαχαρη αναπτυσσει τον βρεφικο οργανισμο να ξερεις. (Να σας πω κι ενα μυστικο σαν φωστηρας;;;;;; το ρυζι δεν εχει γλουτενη! Απιστευτο;;;;;)

Φανταζομαι με κλειστα ματια.... αμασητο. Κουτοχορτο. Αδικως τα λεω το ξερω.

 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rainbow χωρις να αναφερθω σε εσενα γιατι ταυτιζεσαι; εχεις τοση αναγκη να ομαδοποιηθεις; Δηλαδη σε ολα αυτα που λεω το επιχειρημα ειναι αν μας θεωρεις χαζες μη μας μιλας;

Του τυπου τι; θυμωσαμε τωρα και δε σε παιζουμε; 

Ο διαλογος ειναι ανεκτος οταν υπαρχει συμφωνια σε ολα; 

Οκ. Δε συνεχιζω. Μη σας αγχωνω κιολας. 


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Marymarydrd:καμια αναγκη δεν εχω .αλλα οταν λες αυτα που λες ακυρωνεις τους γιατρους ακυρωνεις την κριση μας και τις γνωσεις μας. Και οταν εσυ εισαι απολυτη και δεν δεχεσαι αλλες αποψεις δεν ειμαι εγω αυτη που δεν κανω διαλογο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...