Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Καλημερα!! Καλή μας επιτυχία τη Δευτέρα!!! Εάν και εσύ έχεις σιγουρα θετικό-το τεστ σου είναι ξεκαθαρο!! Οποτε θα σου ευχηθω καλους διπλασιασμους!! Εγώ φοβαμαι να κάνω!

      Καλημερα! Να σου πω απλα τρομαξα, ενω το ηξερα σαν σενάριο, γτ τις αλλες 2 φορές που ειχα εμφυτευση δεν ειχα αιμα οποτε ειχα δεσει στο μυαλο μου πως αυτο συμβαίνει στανταρ στον οργανισμο μ!! Τ τρελου κοινως!!!

      Ναι δυο βλαστοκύστες 4ΑΑ έβαλα! 😀

      Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική από όσο φαίνεται !!! Και εγώ περίμενα να δω καφέ και αυτήν την φορά αλλά τελικά τίποτα και να που έχω θετικό τεστ !!! ( έκανα και clear blue σήμερα κι βγήκε πιο έντονη η γραμμή ) εγώ θα σου έλεγα κάνε ένα τεστακι να σου φύγει το άγχος μέχρι την Δευτέρα !!! Είμαι σίγουρη πως θα έχεις καλά αποτελέσματα 🥹🥹🥹

      • Μου αρέσει 3

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, CMES είπε:

Παντως το παλευω με αυτο το σλινγκ και ακομα δεν βολευομαι. Σιγουρα κατι κανω λαθος γιατι το φοραω 10 λεπτα μεσα στο σπιτι και αμεσως ποναει η πλατη μου!

Ναι,αν πονας,το βαζεις λαθος

Τι μαρκα εχεις;

Στην ομαδα στο φβ θα σε βοηθησουν πολυ

Οταν ελεγα οτι φτανεις να φιλησεις το μωρο,εννοω σε ορθια θεση

Σε ολες τις θεσεις το πηγουνακι του απεχει περιπου δυο δαχτυλα απο το σωμα μας.

Γενικα πρεπει οι κρικοι να ειναι ψηλα,κ το υφασμα στην πλατη καλα απλωμενο

Αλλα,εχεις μεγαλο μωρο,ενας μαρσιπος που πιανει κ στους δυο ωμους κ μαλιστα με ενισχυση θα σε βολεψει περισσοτερο

Φιλη μου που δ θηλασε στο πρωτο,ξεκιναει αποκλειστικο στο δευτερο

Μετα το νοσοκομειο ομως,κ λογω μη στηριξης ξεκινανε τα μπουκαλια

Εφτασε να δινει 5 των 90μλ

Αλλα το μωρο στα αλματα αντι να αυξανει μλ,μειωνε

Γενικα δ το ηθελε το μπουκαλι ο μικρος.παντα αργουσε να πιει

Οποτε στο δευτερο αλμα,περιπου στο τριμηνο,καταφερε αποκλειστικο θηλασμο κ συνεχιζει με στερεες πλεον 7μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εψαξα και βρηκα αυτο"Στο τέλος της ακολουθίας ο ιερέας αποθέτει το βρέφος μπρος στη Ωραία Πύλη, απ΄όπου το παραλαμβάνει η μητέρα, αφού προσκυνήσει την εικόνα του Κυρίου. Είναι μια συμβολική πράξη που δείχνει ότι το παραλαμβάνει από τα χέρια του Θεού'"

 

SFSI81: Εμπειρια δεν εχω απο τον αποκλειστικο αλλα απο αυτα που ακουω απο εσας μου φαινεται πιο κουραστικο και δυσκολο αυτο που κανετε εσεις καθε δυο ωρες να το ταισετε να ειναι προσκολημενο συνεχεια πανω σας .αλλα κατι παραπανω ξερεις εσυ..ισως στο δευτερο (αν ερθει) να το διαπιστωσω κ εγω

επισης ενα απο τα καλα του μπουκαλιου. Σκεφτομαι να κανονισουμε κανενα ταξιδακι στο εξωτερικο θα αφησω τη μπεμπα στους γονεις μου ..ελπιζω να τα καταφερουμε ψηθηκα πολυ με τν ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , SFSI81 είπε:

@CMES έχοντας ενα 3χρονο όλη μέρα πάνω μου και χωρίς βοήθεια,  βλέπω τον αποκλειστικό σαν ευλογία... δεν ξέρω τι θα κανα αν είχα θήλαστρα μπουκάλια αποστειρώσεις όπως στο πρώτο. Σκέφτομαι τι τραβηξα τσαμπα και με πιάνει τρέλα.

@Οντετ ισχύει αν και την πιπίλα πολύ τη λιγουρεύομαι ώρες ώρες :-P

λειτουργει σαν σιγαστηρας, γεγονος, αλλά η συγχιση θηλων παραφυλαει

πρίν από 12 λεπτά , rainbow είπε:

εψαξα και βρηκα αυτο"Στο τέλος της ακολουθίας ο ιερέας αποθέτει το βρέφος μπρος στη Ωραία Πύλη, απ΄όπου το παραλαμβάνει η μητέρα, αφού προσκυνήσει την εικόνα του Κυρίου. Είναι μια συμβολική πράξη που δείχνει ότι το παραλαμβάνει από τα χέρια του Θεού'"

 

SFSI81: Εμπειρια δεν εχω απο τον αποκλειστικο αλλα απο αυτα που ακουω απο εσας μου φαινεται πιο κουραστικο και δυσκολο αυτο που κανετε εσεις καθε δυο ωρες να το ταισετε να ειναι προσκολημενο συνεχεια πανω σας .αλλα κατι παραπανω ξερεις εσυ..ισως στο δευτερο (αν ερθει) να το διαπιστωσω κ εγω

επισης ενα απο τα καλα του μπουκαλιου. Σκεφτομαι να κανονισουμε κανενα ταξιδακι στο εξωτερικο θα αφησω τη μπεμπα στους γονεις μου ..ελπιζω να τα καταφερουμε ψηθηκα πολυ με τν ιδεα..

υπάρχουν κι αλλοι τροποι σίτισης εκτός απο το μπουκαλι,

συριγγα , κουταλάκι, ποτηρακι etc etc

  • Μου αρέσει 1

tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά του αποκλειστικού, έχοντας κάνει ταξίδια στο εσωτερικό κι εξωτερικό ως θηλάζουσα μπορώ να πώ ότι είναι καταπληκτική εμπειρία να ταξιδεύεις με το μωράκι σου και πολύ καλό bonding για την οικογένεια...

 

 

  • Μου αρέσει 2

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω ενα ταξιδι στο εξωτερικο τον ιουνιο ομως ειναι για δουλεια. Το πιθανοτερο ειναι να ερθει κι ο αντρας μου μαζι και συζηταμε μηπως παρουμε και την κορη μας. Το μωρο αποκλειεται να το παρω, δεν νομιζω να τα καταφερω και με τα 2 παιδια. Παντως να σας πω την αληθεια βαριεμαι να παω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

cmes: Πλακα κανεις εγω θελω σαν τρελη..βεβαια πρεπει να ρωτησω τους γονεις μοθ αν θα το κρατησουν αλλα μεχρι τωρα μου λενε οποτε θες στο κραταμε..ο πατερας μου περιμενει πως κ πως να μεγαλωσει να την παει βολτες χαζοπαππους απο τους λιγους...

εχω μια απορια γιατι λετε η πιπιλα δεν ενδεικνυται με τον θηλασμο; δηλ αν τη δωσεις το βραδυ να ηρεμισει για να κοιμηθει αντι να δινεις το στηθος τι πειραζει;αλλα να ειναι φαγωμενο το παιδι οχι να πειναει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , rainbow είπε:

cmes: Πλακα κανεις εγω θελω σαν τρελη..βεβαια πρεπει να ρωτησω τους γονεις μοθ αν θα το κρατησουν αλλα μεχρι τωρα μου λενε οποτε θες στο κραταμε..ο πατερας μου περιμενει πως κ πως να μεγαλωσει να την παει βολτες χαζοπαππους απο τους λιγους...

εχω μια απορια γιατι λετε η πιπιλα δεν ενδεικνυται με τον θηλασμο; δηλ αν τη δωσεις το βραδυ να ηρεμισει για να κοιμηθει αντι να δινεις το στηθος τι πειραζει;αλλα να ειναι φαγωμενο το παιδι οχι να πειναει

Το αντανακλαστικό του θηλασμού υπάρχει από τη γέννηση και εξασφαλίζει στο νεογέννητο τόσο τη θρέψη όσο και την ασφάλεια και παρηγοριά.Το στήθος είναι το τέλειο εργαλείο για να ικανοποιεί το αντανακλαστικό αυτό.

Κάθε φορά που το μωρό θηλάζει, εξασφαλίζει ότι θα υπάρχει αρκετό γάλα γι' αυτό (ακόμα κι αν κάποιες φορές κάνει και μη θρεπτικό θηλασμό, δηλαδή ακόμα κι αν απλά πιπιλίζει το στήθος), αφού η παραγωγή γάλακτος υπόκειται στο νόμο ζήτησης και προσφοράς.

Θηλάζοντας συχνά και χρησιμοποιώντας το στήθος ως πιπίλα χτίζεται η ικανοποιητική παραγωγή γάλακτος και ενισχύεται το ιδιαίτερο δέσιμο και η εγγύτητα ανάμεσα σε σένα και το μωρό σου.

Ένα από τα δέκα βήματα για τον επιτυχή μητρικό θηλασμό (πρόταση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και της Unicef) είναι να μην χορηγούνται τεχνητές θηλές ή πιπίλες σε θηλάζοντα βρέφη προκειμένου να ηρεμήσουν.

Τα περισσότερα νεογνά λατρεύουν να θηλάζουν οτιδήποτε μπει στο στόμα τους (δάκτυλο, τεχνητή θηλή κλπ), οπότε μπορεί η χρήση πιπίλας να τα κάνει να χάσουν κάποια γεύματα, τα οποία θα έκαναν στο στήθος, αν δεν τους είχε χορηγηθεί πιπίλα. Έτσι, η κατάχρηση πιπίλας ενέχει τον κίνδυνο πτωχής πρόσληψης βάρους, απόφραξης γαλακτοφόρων πόρων και μαστίτιδας και τελικά μειωμένη παραγωγή γάλακτος.

Εάν δε η πιπίλα δοθεί τις πρώτες εβδομάδες ζωής που το νεογνό προσπαθεί να μάθει το σωστό τρόπο σύλληψης του μαστού, υπάρχει ο κίνδυνος να πάθει σύγχυση θηλών αφού είναι διαφορετικός ο τρόπος σίτισης από το στήθος και διαφορετικός ο τρόπος σίτισης με μπιμπερό.

Δυστυχώς κάποια μωρά οδηγούνται τότε σε άρνηση του στήθους και απεργία θηλασμού ή σε λάθος τρόπο θηλασμού.

θα μπορουσα να σου παραθεσω πολλα links αλλα η σελίδα εδω ειναι πολυ δυσκοιλια σε τέτοια, θα χεις πια αποθηλασει και η εγκριση απο ιστοσελιδες που προσπαθω να παραθεσω ακόμη θα εκκρεμει

  • Μου αρέσει 1

tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τη βρισκω σωτηρια...θα μου πεις δεν κανεις αποκλειστικο αλλα κ παλι με διευκολυνει πιο πολυ απο το να την κοιμιζω στο στηθος.και ευτυχως δεν επαθε καμια συγχιση τρωει απο παντου..φαι να εχει μονο...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Μανιταρι Μαγικο είπε:

Καλημερα κοριτσακια.πως ειστε σημερα;;εμεις εχουμε το τριπλο εμβολιο σημερα:-( η αληθεια ειναι οτι εγω κ ο πατερας του εχουμε πεσει σε καταθλιψη χαχα

Καλημέρα.

Πώς πήγε το εμβόλιο; ποιός έκλαψε περισσότερο; :-P

  • Χαχα 2

zRCTp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@SFSI81χαχα ολοι κλαψαμε ο μπεμπης λιγοτερο απο ολους.η αληθεια ειναι πονεσε η ψυχη μου.ευτυχως δεν εκανε πυρετο σημερα μου εκανε ενα 37,5 αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι πυρετος.λιγη γκρινιτσα ειχαμε χτες βραδυ αλλα οκ το ξεπερασαμε.σε ενα μηνα παλι.ζυγιστηκαμε κιολας ειμαστε 5300 κ 60 εκ.τωρα μπορουμε να τρωμε καθε τετραωρο κ να μην τον ξυπναω τηννυχτα αλλα αυτος ξυπναει απο μονος του.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

μανιταρι μαγικο: Ε αυτο ελλεπε να σου πει 5 κιλα να το ξυπνας να φαει να το κανεις νευρικο το καημενο.να μην στεναχωριεσαι για το καλο του γινεται θα πονεσει λιγο θα περασει ..εγω σ'αυτα εχω μια απαθεια λογω επαγγελματος. τον αντρα μου δεν ξερω τι θα κανω που μολις κλαιει η μικρη μονο που δεν κλαει κ αυτος κ νευριαζει κ μαζι μου λες κ φταιω εγω..

και εμεις το απογεθμα θα παμε βολτα στους γονεις μου..το πρωτο μας ταξιδακι μιας κ μενουν σε διπλανη πολη..

Link to comment
Share on other sites

@rainbowμακαρι να ειχα κ εγω απαθεια αλλα δυστυχως δεν εχω.μονο σε μενα δεν εχω προβλημα με τις βελωνες.κ ο αντρας μου λυγισε φαντασου χαχα.ειχαμε κ την πεθερα μου μαζι κ μου εσπασε κ λιγο τα νευρα αλλα τι να πω;;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Σημερα πηγαμε με τη μαμα μου και την αδερφη μου μια πομυ ωραια βολτα! Ξεκινησαμε με τα ποδια και τα 2 παιδια (καροτσι και ποδηλατο) στο κεντρο του προαστειου που μενουμε που ειναι 20 λεπτα περπατημα. Αφου καναμε καποιες δουλειες πηγαμε στην παιδικη χαρα που επαιξε η μικρη και μετα κατσαμε σε μια καφετερια εξω και φαγαμε! Εγω ηπια μια μπυριτσα (χωρις αλκοολ) και η μικρη εφαγε μια ολοκληρη μεριδα!!! Γυρισαμε και τη μικρη την πηρε η αδερφη μου απο το χερι και γυρισε κι αυτη με τα ποδια! Φτασαμε πριν λιγο σπιτι και επεσε ξερη!

@rainbow με τι ασχολεισαι;


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...