Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

@rainbow η μικρη του μιλαει αλλα μη νομιζεις οτι ασχολειται και πολλη ωρα. Θα καταργησω την καλαθουνα που ειναι και λιγο σαν φυλακη. Εχω ενα γυμναστηριο, θα το βαλω στο πατωμα και θα ανοιξω και το παρκο.Εχω ενα πολυ μεγαλο τετραγωνο παρκο με δυχτι που βλεπει εξω. Θα βαλω και παιχνιδακια μεσα να εχει εικονες και να μας βλεπει ηταν θα παιζουμε με τη μικρη διπλα του στο σαλονι, στην καλαθουνα δεν μας βλεπει! Το μεγαλο σοκ συνειδητοποιησης παντως ειναι ποσο σημασια δινουμε σε πραγματα που θεωρουμε σημαντικα (προφανως γιατι ετσι μας πρηζουν το κεφαλι) και ποσο ευκολα μπορουμε να παραμελησουμε πτυχες στην αναπτυξη του μωρου μας που ειναι ακομα πιο σημαντικες! Λοιπον, ξεκιναει η αναπτυξη ερεθισματων!!Παρεπιμπτοντως, η παιδιατρος-νονα εφερε στο μπεμπη τρομερα δωρα!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, lina!!! είπε:

Εμένα αυτό μου το κανει συνεχεια!! Για την ακρίβεια εμάς αυτό είναι η γκρίνια μας .Σπάνια ακούμε το κλάμα του ... Όμως όταν είναι ανήσυχος κάνει αυτό που περιγράφεις... Στην δική μου περίπτωση αυτό που τον βασανίζει πάντως πρέπει να ναι η γοπ. Κολικους δεν εχει. Όμως Κάνει πολύ συχνά αναγωγές και κάποιες φορές δεν βγαίνουν από το στόμα και μάλλον τον ενοχλούν στο λαιμό. Γιατί μετά από αυτή τη γκρίνια αρκετές φορές μου κάνει γουλιες. ταλαιπωρείται ο καημένος. Το ψάξαμε και με υπέρηχο οισοφάγου και ανατομικά είναι οκ. Τώρα η παλινδρόμηση που υπάρχει ίσως οφείλεται σε αλλεργια κατανάλωσης γαλακτοκομικών..θα τα κόψω δοκιμαστικά για 3 εβδομάδες όπως Μ πε η γιατρός.. 

Lina εκτός από τα γαλακτοκομικά σου είπε να κόψεις και το μοσχάρι ή να φτιαχνεις δικό σου ψωμί;Κάνω κι εγώ αποχή απο τα γαλακτοκομικά προληπτικά, αλλά βλέπω βλενες κάποιες φορές στα κακά του κι αναρωτιέμαι τι κάνω λαθος.

@CMES Με προβληματισες. Ούτε εγώ του μιλάω πολύ. Βέβαια τον εχω πολλές ωρες αγκαλιά λογω θηλασμού. Αλλα, οπως κι εσύ, εκεί έχω δωσει ολη την προσοχή μου, γιατί δεν έπαιρνε πολύ βαρος. Μου φαίνεται μικρος για το γυμναστήριο (ειμαστε βεβαια 2 βδομαδες μικροτεροι απο εσας). Δεν δειχνει ενδιαφέρον για παιχνιδια οταν του δειχνω. Κι επισης δεν τον βάζω μπρούμυτα γιατί γκρινιαζει πολύ. Τελοσπαντων, μην αγχωνεσαι. Ήδη κανεις πάρα πολλά κι απορω πως τα καταφερνεις. Εγω να φανταστεις που η κορη μου είναι 4,5 χρονων την εχει αναλαβει κατα 90% ο αντρας μου κι η πεθερα μου. Και βέβαια νιώθω τύψεις, αλλα εχω αφιερωσει ολο μου το χρονο στο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα επικεντρωθει στο τι χρειαζεται απο ρουχα και δεν εχω ουτε ενα πραγματακι απο παιχνιδι..πρεπει να εφοδιαστω!!

fanouli: Να του μιλας την ωρα που το θηλαζεις η οταν το αλλαζεις.

cmes: Εγω πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι τα παιδια που πινουν μπουκαλι ειναι πιο δραστηρια κ ανεξαρτητα

Link to comment
Share on other sites

@rainbowκ εγω στα ρουχα ειχα επικεντρωθει αλλα οταν γεννησα πηγε ο αντρας μου κ του πηρε κατι κουδουνιστρες αρκουδακια ενα φωτεινουλη αγκαλιτσα κ το σκυλακι της fisher price που βγαζει ηχους κ τρελενετε στα γελια οταν το ακουει.στο ριλαξ εχει κατι κουκλακια του εχω κρεμασει κ τις μαλακες τις κουδουνιστρες κ ριχνει πολυυυυ γελιο προσπαθει κ να τα πιασει.

Link to comment
Share on other sites

@fanouli κοίτα απ' ότι έχω καταλάβει η άποχη γαλακτοκομικών είναι ένα μεγάλο δύσκολο κεφάλαιο για να πεις ότι την κάνεις ολοσωστα...υπάρχει στο facebook μια ομάδα "θηλασμός και αλλεργίες" που έχει ένα αρχείο πολύ βοηθητικό που λέει ακριβώς τι επιτρέπεται κ τι όχι να τρως.. η αλήθεια είναι ότι με τη παιδίατρο δεν το αναλύσαμε το θέμα διεξοδικά .. εκείνη ενδεχομένως να εννοούσε να απέχω από φανερά γαλακτοκομικά ... Αλλά απ' ότι έχω διαβάσει για να γίνει σωστά η άποχη πρέπει να απέχεις και από πολλά άλλα που δεν πάει το μυαλό σου ίχνη , σόγια διάφορα πρόσθετα και συντηρητικά κλπ που εντάσσονται στη κατηγορία. Όποτε είπα μιας και το κάνω να το κάνω σωστά για τρεις βδομάδες και βλέπουμε.. βέβαια έχω υποψίες οτι μπορεί και οι βλεννες και η γοπ να οφείλονται και στην έντονη ροή που μάλλον έχω.. 

Να ενδεικτικά σου γράφω και άλλα που εντάσσονται στην απόχη γαλακτοκομικων:

Αποβουτυρωμένο γάλα (Skim milk)

Απομίμηση τυριού

Βούτυρο κλαριφιέ

Βουτυρόγαλα

Γάλα σε σκόνη (Milk powder)

Γαλακτόζη (Galactose)

Εκχύλισμα βουτύρου

Επιδόρπιο γάλακτος

Καζεΐνη

Καζεΐνη πυτιάς (Rennet Casein)

Καζεΐνικό αμμώνιο (Ammonium Caseinate)

Καζεΐνικό ασβέστιο (Calcium Caseinate)

Καζεΐνικό κάλιο (Potassium Caseinate)

Καζεΐνικό μαγνήσιο (Magnesium Caseinate)

Καζεΐνικό νάτριο (Sodium Caseinate)

Καζεϊνικό οξύ

Καζεΐνικός σίδηρος (Iron Caseinate)

Καζεΐνικός ψευδάργυρος (Zinc Caseinate)

Κεφίρ γάλακτος

Κρέμα γάλακτος

Κρέμα σαντιγύ

Λακταλβουμίνη

Λακτιτόλη

Λακτόζη

Λακτοσφαιρίνη

Λακτουλόζη

Λίπος βουτύρου

Μαργαρίνη

Μερικά από τα Ε (πχ Ε212)

Ορολευκωματίνη με τις εξής μορφές - Γλυκιά πρωτεΐνη (Sweet Whey), Σκόνη πρωτεΐνης (Whey Powder), Συμπυκνωμένη πρωτεΐνη (Whey Protein Consetrate)

Ορός γάλακτος (Whey)

Παρακαζεΐνη (Paracasein)

Πουτίγκα (Pudding)

Πραλίνα (Nougat)

Προϊόντα υδρόλυσης - Υδρολυμένη καζεΐνη (Hydrolyzed Casein), Υδρολυμένη μορφή ορού γάλακτος (Whey Protein Hydrolysate), Υδρολυμένη πρωτεΐνη γάλακτος (Milk Protein Hydrolysate)

Πυτιά (Rennet)

Ρικότα

Σερμπέτι (Sherbet)

Τεχνητή γεύση βουτύρου

Τεχνητή γεύση τυριού

Τυρόπηγμα (Curds)

Φυσικό άρωμα βουτύρου

Φωσφο-λακταλβουμίνη

Χωρίς λακτόζη γάλα (Lactose-free) 

 

@fanouli δες και αυτό:

Τι ΔΕΝ τρώμε όταν κάνουμε αποχή γαλακτοκομικών προϊόντων:

Τα φανερά γαλακτοκομικά (γάλα, τυρί, γιαούρτι, βούτυρο) - αγελάδος, αίγας, προβάτου, βουβαλιού

Τα κρυφά γαλακτοκομικά - (δες λίστα παρακάτω)

Τη σόγια, το γάλα σόγιας και τις διάφορες μορφές που τη συναντούμε στα τρόφιμα πχ λεκιθίνη σόγιας

Τα προϊόντα που αναγράφουν στα συστατικά τους "Μπορεί να περιέχει ίχνη γάλακτος"

Τα κρέατα που δεν είναι ελευθέρας ή βιολογικά (πουλερικά, χοιρινό, μοσχάρι - κουνέλι αν έχει τραφεί με κουνελίνη (περιέχει σόγια))

Τα ψάρια ιχθυοτροφείου (τρέφονται με σόγια)

Το μοσχάρι και το βουβάλι ελευθέρας αν τα συμπτώματα είναι αρκετά ή δεν υποχωρούν

Αρτοσκευάσματα και ψωμί φούρνου (μπορεί να περιέχει γάλα ή να γίνεται σε πάγκους που φτιάχνονται τα τσουρέκια κτλ.)

Κρασί, ξύδι από κρασί, κονιάκ και λοιπά ποτά που γίνονται από κρασί γιατί μπορεί να περιέχουν καζεΐνη

Μαργαρίνη, φυτικό βούτυρο, φυτικό τυρί

Προϊόντα και τρόφιμα που περιέχουν πολλά συντηρητικά, πρόσθετα, τεχνητά συστατικά και τεχνητά αρώματα

Τρόφιμα που αναφέρουν ότι περιέχουν φυτικά έλαια (μπορεί να είναι σογιέλαιο)

Αναψυκτικά τύπου cola και ζάχαρες με καραμελόχρωμα

Συμπληρώματα και πολυβιταμίνες χωρίς να έχουν προηγηθεί εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω παιχνιδακια δεν εχω παρει εκτος απο δυο αρκουδακια με μουσικη. κ νιωθω κι εγω οτι εχω παραμελησει αλλα ερεθισματα. βρβαια του τραγουδαω πολυ κ ο μπαμπας του λεει παραμυθια κ τον αφηνουμε ξσπλωτο στο κρεβατι μας μα κουναει χερια ποδοα. αλλα σκεφτομαι οτι πριν διαβαζα μονο για θηλασμο κ attachment parenting κ τον αντιλογο σε αυτο κ εκπαιδευση υπνου η οχι κ ολα αυτα που μας εχουν πλασαρει ως σημαντικα, κ δεν ηξερα τπτ για τα ανσπτυξιακα σταδια κ τια δεξιοτητες. 

 

κι εγω κοιμηθηκα χθες. 12-5 κ 7.30-8. αλλα βγηκε ξινο. ο μικρος ξυπναει συνεχεια απο την παλινδρομηση. προς το παρον ηρεμει αλλα η μερα προβλεπεται δυσκολη κ η κατασταση με προβληματιζει. 

Link to comment
Share on other sites

παντως εσας που κανετε αποχη απο τα γάακτοκομικα σας θαυμαζω..εγω ουτε μια μερα δεν μπορω χωρις γαλα ππσο μαλλον και απο τα κρυφα γαλακτοκομικα!!

εχω μια απορια οταν λενε οτι π.χ δυο μηνων πρεπει να αρχισει να γελαει εννουμε στη διαρκεια του δευτερου μηνα η αφου κλεισει το δςυτετο μηνα κ μετα;εμενα ακομα δεν ξεκινησε να χαμιγελαει συνηδητα ουτε προσπαθει να πιασει κατι αλλα ειναι 45 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει αρχισει να γελαει πριν κλεισει το διμηνο τωρα γελαει κ με ηχο.κ βγαζει κραυγες γενικα εδω κ κανα δυο εβδομαδες κ καθε μερα ειναι κ πιο πολλες κ πιο δυνατες.ειδικα οταν του μιλαει ο πατερας του παει η συζητηση συννεφο.μην αγχωνεσαι ομως το καθε παιδι εχει διαφορετικο τροπο αναπτυξης.αλλα δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα τωρα θα ξεκινησει να τα κανει.κ εμενα οταν σαραντησε γελαγε μεν αλλα οχι συνειδητα.τωρα ξυπναμε με χαμογελο κ οταν αλλαζουμε πανα ριχνουμε πολυ γελιο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lina!!! είπε:

@fanouli κοίτα απ' ότι έχω καταλάβει η άποχη γαλακτοκομικών είναι ένα μεγάλο δύσκολο κεφάλαιο για να πεις ότι την κάνεις ολοσωστα...υπάρχει στο facebook μια ομάδα "θηλασμός και αλλεργίες" που έχει ένα αρχείο πολύ βοηθητικό που λέει ακριβώς τι επιτρέπεται κ τι όχι να τρως.. η αλήθεια είναι ότι με τη παιδίατρο δεν το αναλύσαμε το θέμα διεξοδικά .. εκείνη ενδεχομένως να εννοούσε να απέχω από φανερά γαλακτοκομικά ... Αλλά απ' ότι έχω διαβάσει για να γίνει σωστά η άποχη πρέπει να απέχεις και από πολλά άλλα που δεν πάει το μυαλό σου ίχνη , σόγια διάφορα πρόσθετα και συντηρητικά κλπ που εντάσσονται στη κατηγορία. Όποτε είπα μιας και το κάνω να το κάνω σωστά για τρεις βδομάδες και βλέπουμε.. βέβαια έχω υποψίες οτι μπορεί και οι βλεννες και η γοπ να οφείλονται και στην έντονη ροή που μάλλον έχω.. 

Να ενδεικτικά σου γράφω και άλλα που εντάσσονται στην απόχη γαλακτοκομικων:

Αποβουτυρωμένο γάλα (Skim milk)

Απομίμηση τυριού

Βούτυρο κλαριφιέ

Βουτυρόγαλα

Γάλα σε σκόνη (Milk powder)

Γαλακτόζη (Galactose)

Εκχύλισμα βουτύρου

Επιδόρπιο γάλακτος

Καζεΐνη

Καζεΐνη πυτιάς (Rennet Casein)

Καζεΐνικό αμμώνιο (Ammonium Caseinate)

Καζεΐνικό ασβέστιο (Calcium Caseinate)

Καζεΐνικό κάλιο (Potassium Caseinate)

Καζεΐνικό μαγνήσιο (Magnesium Caseinate)

Καζεΐνικό νάτριο (Sodium Caseinate)

Καζεϊνικό οξύ

Καζεΐνικός σίδηρος (Iron Caseinate)

Καζεΐνικός ψευδάργυρος (Zinc Caseinate)

Κεφίρ γάλακτος

Κρέμα γάλακτος

Κρέμα σαντιγύ

Λακταλβουμίνη

Λακτιτόλη

Λακτόζη

Λακτοσφαιρίνη

Λακτουλόζη

Λίπος βουτύρου

Μαργαρίνη

Μερικά από τα Ε (πχ Ε212)

Ορολευκωματίνη με τις εξής μορφές - Γλυκιά πρωτεΐνη (Sweet Whey), Σκόνη πρωτεΐνης (Whey Powder), Συμπυκνωμένη πρωτεΐνη (Whey Protein Consetrate)

Ορός γάλακτος (Whey)

Παρακαζεΐνη (Paracasein)

Πουτίγκα (Pudding)

Πραλίνα (Nougat)

Προϊόντα υδρόλυσης - Υδρολυμένη καζεΐνη (Hydrolyzed Casein), Υδρολυμένη μορφή ορού γάλακτος (Whey Protein Hydrolysate), Υδρολυμένη πρωτεΐνη γάλακτος (Milk Protein Hydrolysate)

Πυτιά (Rennet)

Ρικότα

Σερμπέτι (Sherbet)

Τεχνητή γεύση βουτύρου

Τεχνητή γεύση τυριού

Τυρόπηγμα (Curds)

Φυσικό άρωμα βουτύρου

Φωσφο-λακταλβουμίνη

Χωρίς λακτόζη γάλα (Lactose-free) 

 

@fanouli δες και αυτό:

Τι ΔΕΝ τρώμε όταν κάνουμε αποχή γαλακτοκομικών προϊόντων:

Τα φανερά γαλακτοκομικά (γάλα, τυρί, γιαούρτι, βούτυρο) - αγελάδος, αίγας, προβάτου, βουβαλιού

Τα κρυφά γαλακτοκομικά - (δες λίστα παρακάτω)

Τη σόγια, το γάλα σόγιας και τις διάφορες μορφές που τη συναντούμε στα τρόφιμα πχ λεκιθίνη σόγιας

Τα προϊόντα που αναγράφουν στα συστατικά τους "Μπορεί να περιέχει ίχνη γάλακτος"

Τα κρέατα που δεν είναι ελευθέρας ή βιολογικά (πουλερικά, χοιρινό, μοσχάρι - κουνέλι αν έχει τραφεί με κουνελίνη (περιέχει σόγια))

Τα ψάρια ιχθυοτροφείου (τρέφονται με σόγια)

Το μοσχάρι και το βουβάλι ελευθέρας αν τα συμπτώματα είναι αρκετά ή δεν υποχωρούν

Αρτοσκευάσματα και ψωμί φούρνου (μπορεί να περιέχει γάλα ή να γίνεται σε πάγκους που φτιάχνονται τα τσουρέκια κτλ.)

Κρασί, ξύδι από κρασί, κονιάκ και λοιπά ποτά που γίνονται από κρασί γιατί μπορεί να περιέχουν καζεΐνη

Μαργαρίνη, φυτικό βούτυρο, φυτικό τυρί

Προϊόντα και τρόφιμα που περιέχουν πολλά συντηρητικά, πρόσθετα, τεχνητά συστατικά και τεχνητά αρώματα

Τρόφιμα που αναφέρουν ότι περιέχουν φυτικά έλαια (μπορεί να είναι σογιέλαιο)

Αναψυκτικά τύπου cola και ζάχαρες με καραμελόχρωμα

Συμπληρώματα και πολυβιταμίνες χωρίς να έχουν προηγηθεί εξετάσεις

Τα εχω διαβάσει αυτά κι εγω στο fκαι μου φαίνονται υπερβολικά, γι'αυτο σε ρώτησα τι σου προτεινε η γιατρός. Στην κορη μου που ειχε αλλεργια στο αγελαδινό γάλα , η αλλεργιολογος μου ειχε δώσει μια λίστα με τις διαφορετικες ονομασιες του γαλατος, ουσιαστικα την πρωτη λιστα που παραθετεις, αλλα δεν μου ειχε πει τπτ για κρέατα ελευθέρας βοσκής, τη σόγια κλπ (τα δευτερα που γραφεις).Αυτά μου είναι αδύνατον να τα ακολουθησω, ειδικα το να φτιαχνω δικό μου ψωμί. Η βλεννα μπορεί να είναι και απο έντονη ροη ή υπερπαραγωγή; Νόμιζα μόνο το πράσινο χρωμα είναι απο υπερπαραγωγή.

Rainbow Δύο μηνών κλεισμενους πρέπει να χαμογελάνε. Η κορη μου λίγο πριν κλείσει τους 2 μηνες μου χαμογελασε, ενω το μωρο τώρα μου χαμογελαει σιγα σιγα κάποιες φορες οταν το αλλαζω. Για μερικες μερες διαφορα δεν νομιζω οτι έγινε κατι. Καθε παιδι του πιανει τα milestones με διαφορετικό ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που απεχω απο γσλακτοκομικα μοσχαρι τρωω κ μαλιστα μπολικο κ δν ειδα διαφορα στις κατα καιρους ενοχλησεις σε σχεση με το αν εχω φαει κατι αλλο. αλλα εμενα ο αντρας μου με εχει σε καραντινα κ δν τρωω τπτ συσκευασμενο οποτε ξερουμε τι εχει το καθετι κ ετσι δν ανησυχω για τα κρυφα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

εγω παντως που απεχω απο γσλακτοκομικα μοσχαρι τρωω κ μαλιστα μπολικο κ δν ειδα διαφορα στις κατα καιρους ενοχλησεις σε σχεση με το αν εχω φαει κατι αλλο. αλλα εμενα ο αντρας μου με εχει σε καραντινα κ δν τρωω τπτ συσκευασμενο οποτε ξερουμε τι εχει το καθετι κ ετσι δν ανησυχω για τα κρυφα. 

 Ψωμί δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Και τι τρωρε βρε κοριτσια ολη μερα;

 

σημερα με τεντωσε η μικρη απο τις 10 το πρωι ειναι ξυπνια κοιμξθηκε μονο μιση ωρα κ αυτη σπαστη..δεν ξερω τι την επιασε..δεν ποναει αλλα εχει γκρινια..ειμαι κ μονη μου και τα νευρα μου ειναι χαλια ετσι μου ρχετε να βαλω τα κλαματα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , rainbow είπε:

Και τι τρωρε βρε κοριτσια ολη μερα;

 

σημερα με τεντωσε η μικρη απο τις 10 το πρωι ειναι ξυπνια κοιμξθηκε μονο μιση ωρα κ αυτη σπαστη..δεν ξερω τι την επιασε..δεν ποναει αλλα εχει γκρινια..ειμαι κ μονη μου και τα νευρα μου ειναι χαλια ετσι μου ρχετε να βαλω τα κλαματα

ομοιοπαθης! εμενα εχει παλινδρομηση. δεν τα βγαζει αλλα οι γουλιες ανεβοκατεβσινουν. χθες κ σημερα τον ξυπνανε συνεχεια στους ημερησιους υπνους. ευτυχως οχι το βραδυ. κι εγω τα χω παιξει! 

 

το πρωι τρωω μπανανα κ βρωμη με νερο κ ψωμι με μελι. μετα μηλο αν προλαβει να με αφησει ο μπεμπης νατο καθαρισω. αλλιως τσιμπαω το ψωμι. μεσημερι τρωω κρεας με ζυμαρικα η πατατες γιατι ο αντρας μου εχει φαει κολλημα κ δν φτιαχνει τπτ αλλο. απογευμα μηλο. κ πινω κ το αθλιο τσαι θηλασμου για να πανε κατω τα φαρμακια!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει υπάρχουν επιλογές αρκετές για φαγητό !! Υγιεινά πράγματα.. σκέψου για γεύμα μπορείς να τρως όλα τα λαδερα αρακά αγκινάρες φασολάκια επίσης ζυμαρικά όσπρια σούπες χορτοσουπες ψαροσουπες κοτοσουπες  κοτόπουλο με πατάτες ή κοκκινιστό κλπ με ρύζι .. γεμιστά .. Μπριάμ... αυγα τηγανητά η ομελετες με λαχανικα.ψαρια και θαλασσινα..Επίσης για πρωινό κορίτσια εγώ κάνω pancakes η τρώω φρυγανιές με μέλι .. έχω βρει κάποιες οκ ..

Pancakes : 1 κουπα 1/4βρώμη 3/4 αλεύρι ολικής

1 κουπα οχι γεμάτη εντελως νερο

1/2 μπανάνα

1 αυγο

1 πρέζα αλάτι 

1 βανίλια

1 κουταλάκι γλυκού σοδα

1 πρέζα (στα ακροδαχτυλα ) καστανή ζάχαρη

1-2 κουταλάκια του γλυκού λάδι ηλιέλαιο

Ανακάτεμα όλα μαζί και μετά σε αντικολλητικό!! Μετά συνοδεύω με μέλι ή σιρόπι σφενδαμου!

Γίνονται τέλειες!!

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...