Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

On 15/8/2020 at 2:33 ΜΜ, Καντι είπε:

Συμφωνω απόλυτα ειναι ακριβως οπως τα γράφεις!

Καντί να σε ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω ότι το ψάξες παραπάνω ..αν υπάρχει κάποια φλεγμονή στην μήτρα μόνο με υστεροσκοπηση φαίνεται;;;;υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φλεγμονή και να μένεις έγκυος;;αν όλες οι καλλιέργειες και τα παπ είναι αρνητικά υπάρχει περίπτωση;;;επίσης μετά την δεύτερη αποξεση πήγα σε έναν γιατρό που είχε έναν υπέρηχο τελευταίας τεχνολογίας όπου έβλεπα έγχρωμη την μήτρα κ έβλεπα κ σάλπιγγες κ τα πάντα.αυτος μου είπε ότι η φαίνονται όλα οκ.κ δεν υπάρχουν συμφησεις....επίσης δύο γιατροί μου είπαν ότι αν υπάρχει φλεγμονή δεν μένεις έγκυος όχι ότι είναι αιτία αποβολών.κ τέλος το ενδομήτριο μου είναι πάντα σχετικά χοντρό.γενικοτερα δεν είχα ποτέ τεστ κακό.βασικα μου είχε εξηγήσει ο γιατρός στον καλό υπέρηχο ότι οι φλεγμονές φαίνονται σαν πλάκες αλλοίωσης .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly είπε:

Καντί να σε ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω ότι το ψάξες παραπάνω ..αν υπάρχει κάποια φλεγμονή στην μήτρα μόνο με υστεροσκοπηση φαίνεται;;;;υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φλεγμονή και να μένεις έγκυος;;αν όλες οι καλλιέργειες και τα παπ είναι αρνητικά υπάρχει περίπτωση;;;επίσης μετά την δεύτερη αποξεση πήγα σε έναν γιατρό που είχε έναν υπέρηχο τελευταίας τεχνολογίας όπου έβλεπα έγχρωμη την μήτρα κ έβλεπα κ σάλπιγγες κ τα πάντα.αυτος μου είπε ότι η φαίνονται όλα οκ.κ δεν υπάρχουν συμφησεις....επίσης δύο γιατροί μου είπαν ότι αν υπάρχει φλεγμονή δεν μένεις έγκυος όχι ότι είναι αιτία αποβολών.κ τέλος το ενδομήτριο μου είναι πάντα σχετικά χοντρό.γενικοτερα δεν είχα ποτέ τεστ κακό.

Πριν απαντήσει η Καντυ να σου πω ότι σε εμένα πάντα τεστ Παπ και καλλιέργειες τέλεια. Και μπορεί εγώ να μην εχω μείνει έγκυος αλλά η φλεγμονή στο ενδομήτριο είναι και αιτία αποβολων. Αυτό είναι σίγουρο. Εξαρτάται από το εύρος της.Το πάχος δεν παίζει πάντα ρόλο. Κάποιες κοπέλες μετά που έφυγε η φλεγμονή παχυνε το ενδομήτριο. Αλλά μπορεί να έχεις παχύ ενδομήτριο και πάλι να υπαρχει φλεγμονη. Η δε υστεροσκοπηση αν είναι εξειδικευμένο το μάτι και προσεχτικος ο γιατρός τη βλέπει. Τώρα εγώ έκανα υστεροσκοπηση στον Μαστρ και δεν είδε τίποτα και ήμουν γεμάτη. Τα συμπεράσματα δικά σου. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Πριν απαντήσει η Καντυ να σου πω ότι σε εμένα πάντα τεστ Παπ και καλλιέργειες τέλεια. Και μπορεί εγώ να μην εχω μείνει έγκυος αλλά η φλεγμονή στο ενδομήτριο είναι και αιτία αποβολων. Αυτό είναι σίγουρο. Εξαρτάται από το εύρος της.Το πάχος δεν παίζει πάντα ρόλο. Κάποιες κοπέλες μετά που έφυγε η φλεγμονή παχυνε το ενδομήτριο. Αλλά μπορεί να έχεις παχύ ενδομήτριο και πάλι να υπαρχει φλεγμονη. Η δε υστεροσκοπηση αν είναι εξειδικευμένο το μάτι και προσεχτικος ο γιατρός τη βλέπει. Τώρα εγώ έκανα υστεροσκοπηση στον Μαστρ και δεν είδε τίποτα και ήμουν γεμάτη. Τα συμπεράσματα δικά σου. 

 

Αμάν!!!!αλλά λες ότι γενικότερα δεν πιάνεις κ εύκολα με φλεγμονή;;;;έλα κ άλλη μια ερώτηση που σε βρήκα.οι δύο παλινδρομες μου έγιναν 10 11 εβδομάδων.σε θέματα αποβολών λόγω φλεγμονής μήπως είναι βιοχημικές;;;;γιατί εμένα προχώρησαν;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Αμάν!!!!αλλά λες ότι γενικότερα δεν πιάνεις κ εύκολα με φλεγμονή;;;;έλα κ άλλη μια ερώτηση που σε βρήκα.οι δύο παλινδρομες μου έγιναν 10 11 εβδομάδων.σε θέματα αποβολών λόγω φλεγμονής μήπως είναι βιοχημικές;;;;γιατί εμένα προχώρησαν;;;

Just now, Emilly είπε:

Αμάν!!!!αλλά λες ότι γενικότερα δεν πιάνεις κ εύκολα με φλεγμονή;;;;έλα κ άλλη μια ερώτηση που σε βρήκα.οι δύο παλινδρομες μου έγιναν 10 11 εβδομάδων.σε θέματα αποβολών λόγω φλεγμονής μήπως είναι βιοχημικές;;;;γιατί εμένα προχώρησαν;;;

Μία χαρά πιάνουν κάποιες και με φλεγμονή. Τώρα σε ποια εβδομαδα συμβαίνουν πιο πολύ ας μας το πει η Καντυ αν το ξέρει. Φίλη μου πάντως που της είπε ο γιατρός ότι μάλλον ήτανε η παλλίνδρομη αναβίωση φλεγμονής το εχασε το μωρό πιο νωρίς. Σε κοπέλες που είχαν φλεγμονή από 8 περίπου εβδομάδα δίνουν αντιβιωση αν κριθεί απαραίτητο. Το σάκχαρο να ελέγξεις οπωσδήποτε πολύ εξονυχιστικά για παλινδρομες. 

Just now, anoulious είπε:

 

Δε ξέρω τι πάτησα αλλά ελπίζω να βγαίνει άκρη τι έγραψα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

 

Ευχαριστώ...ζάχαρο εννοείς όχι το νηστείας ούτε καμπύλη αυτά τα έχω κάνει,μήπως αντοχή στην ινσουλίνη;;;;κάτι τέτοιο;;;;άρα αν ξαναμεινώ ποτέ έγκυος προληπτικά αγωγή;;;;γιατί κ υστεροσκοπηση μπορεί να δείξει λαθος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly είπε:

Ευχαριστώ...ζάχαρο εννοείς όχι το νηστείας ούτε καμπύλη αυτά τα έχω κάνει,μήπως αντοχή στην ινσουλίνη;;;;κάτι τέτοιο;;;;

Στην εβδομάδα που τα χάνεις ενοχοποιειται και το σάκχαρο. Η καμπύλη σακχάρου καλό είναι να γίνεται μαζι με την καμπύλη ινσουλίνης. Και σε πολύ καλό ενδοκρινολογο αναπαραγωγής. Όχι απλό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Στην εβδομάδα που τα χάνεις ενοχοποιειται και το σάκχαρο. Η καμπύλη σακχάρου καλό είναι να γίνεται μαζι με την καμπύλη ινσουλίνης. Και σε πολύ καλό ενδοκρινολογο αναπαραγωγής. Όχι απλό. 

Ευχαριστώ.ευχομαι καλή επιτυχία κ σε σένα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Καντί να σε ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω ότι το ψάξες παραπάνω ..αν υπάρχει κάποια φλεγμονή στην μήτρα μόνο με υστεροσκοπηση φαίνεται;;;;υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φλεγμονή και να μένεις έγκυος;;αν όλες οι καλλιέργειες και τα παπ είναι αρνητικά υπάρχει περίπτωση;;;επίσης μετά την δεύτερη αποξεση πήγα σε έναν γιατρό που είχε έναν υπέρηχο τελευταίας τεχνολογίας όπου έβλεπα έγχρωμη την μήτρα κ έβλεπα κ σάλπιγγες κ τα πάντα.αυτος μου είπε ότι η φαίνονται όλα οκ.κ δεν υπάρχουν συμφησεις....επίσης δύο γιατροί μου είπαν ότι αν υπάρχει φλεγμονή δεν μένεις έγκυος όχι ότι είναι αιτία αποβολών.κ τέλος το ενδομήτριο μου είναι πάντα σχετικά χοντρό.γενικοτερα δεν είχα ποτέ τεστ κακό.βασικα μου είχε εξηγήσει ο γιατρός στον καλό υπέρηχο ότι οι φλεγμονές φαίνονται σαν πλάκες αλλοίωσης .

Εγω παλι θεωρω οτι οι φλεγμονες στη μητρα οπως η θρομβοφιλια εχουν γινει της μοδας.

Κοριτσι,η φλεγμονη δημιουργειται όταν εχεις κανει επεμβασεις στη μητρα,ή οταν υπαρχουν συγκεκριμενα μικροβια,αθεράπευτα καιρό.Δεν είναι σύνηθες φαινόμενο.

Αυτό φαίνεται στην υστεροσκοπηση στανταρ,στο Παπ ή στις καλλιέργειες.

Οι υπολοιπες "φλεγμονες" κατα τη γνωμη μου και την εμπειρια μου 7 χρονια στην υποβοηθουμενη είναι πλασματικές.Οπως το διαφραγμα που καποιοι "βλεπουν" για να σε βαλουν να κανεις υστερόσκόπηση.

Αφού λοιπόν είναι όλα καλά,μην ανησυχείς για φλεγμονή.Προσπάθησε να εισαι ηρεμη και να μη βαζεις πολλες εννοιες με το μυαλό σου.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εγω παλι θεωρω οτι οι φλεγμονες στη μητρα οπως η θρομβοφιλια εχουν γινει της μοδας.

Κοριτσι,η φλεγμονη δημιουργειται όταν εχεις κανει επεμβασεις στη μητρα,ή οταν υπαρχουν συγκεκριμενα μικροβια,αθεράπευτα καιρό.Δεν είναι σύνηθες φαινόμενο.

Αυτό φαίνεται στην υστεροσκοπηση στανταρ,στο Παπ ή στις καλλιέργειες.

Οι υπολοιπες "φλεγμονες" κατα τη γνωμη μου και την εμπειρια μου 7 χρονια στην υποβοηθουμενη είναι πλασματικές.Οπως το διαφραγμα που καποιοι "βλεπουν" για να σε βαλουν να κανεις υστερόσκόπηση.

Αφού λοιπόν είναι όλα καλά,μην ανησυχείς για φλεγμονή.Προσπάθησε να εισαι ηρεμη και να μη βαζεις πολλες εννοιες με το μυαλό σου.

Σε ευχαριστώ καλή μου.εχω κάνει τρεις αποξεσεις.αλλα επιανα εγκυμοσύνη μετά από κάθε μία..από την τελευταία όχι βέβαια.αστα το μυαλό δεν θα ησυχάσει.ειναι δύσκολη αυτή η κατάσταση.και το σώμα κουραζεται και η ψυχή άλλο τόσο.μην τα συζητάς.δυσκολο πολύ δύσκολο.βεβαια μετά από κάθε αποξεση έπαιρνα vibramicin όποτε καλυμμένη δεν ήμουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Σε ευχαριστώ καλή μου.εχω κάνει τρεις αποξεσεις.αλλα επιανα εγκυμοσύνη μετά από κάθε μία..από την τελευταία όχι βέβαια.αστα το μυαλό δεν θα ησυχάσει.ειναι δύσκολη αυτή η κατάσταση.και το σώμα κουραζεται και η ψυχή άλλο τόσο.μην τα συζητάς.δυσκολο πολύ δύσκολο.

Εγω εχω κανει 5 εξωσωματικες,φυσικους κυκλους,τροποποιημενους,σπερματεγχυσεις,μια παλινδρομη και μια απόξεση.Προσπαθουσα 7 χρονια για παιδι με καθε τρόπο.Εχω ψαξει οτιδηποτε μπορουσε να ευθύνεται.

Θεμα χρονου ειναι κοριτσι,εφοσον ολα ειναι καλα,μην ανησυχεις.

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Εγω εχω κανει 5 εξωσωματικες,φυσικους κυκλους,τροποποιημενους,σπερματεγχυσεις,μια παλινδρομη και μια απόξεση.Προσπαθουσα 7 χρονια για παιδι με καθε τρόπο.Εχω ψαξει οτιδηποτε μπορουσε να ευθύνεται.

Θεμα χρονου ειναι κοριτσι,εφοσον ολα ειναι καλα,μην ανησυχεις.

Σου εύχομαι να έρθουν τα ευχάριστα γρήγορα κορίτσι...είσαι σε φάση προσπάθειας;;;είπα κ τα άλλα κοριτσια εύχομαι μεχρι τις γιορτες μια μια να έχει θετικά αποτελέσματα.και θα χαρώ ιδιαίτερα αν μάθω για κορίτσια που ταλαιπωρήθηκαν.ειναι η σειρά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Σου εύχομαι να έρθουν τα ευχάριστα γρήγορα κορίτσι...είσαι σε φάση προσπάθειας;;;είπα κ τα άλλα κοριτσια εύχομαι μεχρι τις γιορτες μια μια να έχει θετικά αποτελέσματα.και θα χαρώ ιδιαίτερα αν μάθω για κορίτσια που ταλαιπωρήθηκαν.ειναι η σειρά σας.

 

Εγω μπαίνω στον 5ο μηνα απο βδομάδα,με το καλό.

Καποτε κι εμενα με βοηθησαν πολυ κοπέλες απο εδώ γι αυτο και προσπαθω κι εγω να βοηθαω όσο μπορω.Και στα δικα σου και γρηγορα λοιπον.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εγω μπαίνω στον 5ο μηνα απο βδομάδα,με το καλό.

Καποτε κι εμενα με βοηθησαν πολυ κοπέλες απο εδώ γι αυτο και προσπαθω κι εγω να βοηθαω όσο μπορω.Και στα δικα σου και γρηγορα λοιπον.

Έλα βρε κορίτσι μου,μπράβο συγχαρητήρια.πολυ χαίρομαι...τελικά θέληση να υπάρχει.τροποι υπάρχουν.αντε κ το δεύτερο να το πιάσεις κατά λάθος εύχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Έλα βρε κορίτσι μου,μπράβο συγχαρητήρια.πολυ χαίρομαι...τελικά θέληση να υπάρχει.τροποι υπάρχουν.αντε κ το δεύτερο να το πιάσεις κατά λάθος εύχομαι..

Σ ευχαριστω πολύ!Εννοειται οτι ολες καποια στιγμη θα τα καταφερουμε,αρκει να μην το βαλουμε κατω!Βουρ λοιπον!!

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emilly είπε:

Καντί να σε ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω ότι το ψάξες παραπάνω ..αν υπάρχει κάποια φλεγμονή στην μήτρα μόνο με υστεροσκοπηση φαίνεται;;;;υπάρχει περίπτωση να υπάρχει φλεγμονή και να μένεις έγκυος;;αν όλες οι καλλιέργειες και τα παπ είναι αρνητικά υπάρχει περίπτωση;;;επίσης μετά την δεύτερη αποξεση πήγα σε έναν γιατρό που είχε έναν υπέρηχο τελευταίας τεχνολογίας όπου έβλεπα έγχρωμη την μήτρα κ έβλεπα κ σάλπιγγες κ τα πάντα.αυτος μου είπε ότι η φαίνονται όλα οκ.κ δεν υπάρχουν συμφησεις....επίσης δύο γιατροί μου είπαν ότι αν υπάρχει φλεγμονή δεν μένεις έγκυος όχι ότι είναι αιτία αποβολών.κ τέλος το ενδομήτριο μου είναι πάντα σχετικά χοντρό.γενικοτερα δεν είχα ποτέ τεστ κακό.βασικα μου είχε εξηγήσει ο γιατρός στον καλό υπέρηχο ότι οι φλεγμονές φαίνονται σαν πλάκες αλλοίωσης .

Οπως ακριβως στα ειπε η @anoulious  ειναι τα πράγματα. Αν φαινόταν η φλεγμονή με υπέρηχο νομιζω δεν θα χριςαζοταν οι υστεροσκοπησεις κατι που δεν ισχύει φυσικα. Επισης ολες μου οι καλλιέργειες και τα παπ μου ηταν πεντακάθαρα. Ενώ ειχα χρόνια φλεγμονή.  Οι αποξεςεις λογικό ειναι να δημιουργούν συμφησεις. Ενδομητριο κι εχω ειχα πάντα καλο πάνω απο 8-8.30. 

 Με μεγαλη επιφύλαξη θα σου πω οτι οι παλλινδρομες στην 10-12 εβδομαδα αποδίδονται συνήθως σε χρωμοσωμικα θέματα των εμβρύων. Κανατε σε κανένα κυημα κάρυοτυπο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...