Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Πολύ σωστά!Με κάλυψες απόλυτα.

Δηλαδη που βασιστηκε και στις εδωσε??!!!Πως το δικαιολογησε?Μάντης είναι ότι τις χρειάζεσαι?Ελεος δηλαδη με τους αιματολογους που δινουν  "προληπτικά" αντιπηκτικές ενεσεις.Εν τω μεταξυ,οπως ξαναγραψα,2-3 ειναι ολοι κι ολοι,οι γνωστοι που αναφερονται εδω.

Ολοι οι υπολοιποι αιματολογοι αναφερονται ανοιχτα στη "μόδα" της θρομβοφιλίας.

Για τους εξωσωματιστες δεν το συζητω καν,δεν πηρα ποτε "προληπτικα".Πηγα κι εκανα σχεδον δωρεαν τις εξετασεις σε δημοσιο και βεβαιωθηκα οτι δεν τις χρειαζομαι.Το σοκαριστικο ομως ειναι οταν διαβαζω οτι τις δινουν και να μην εχεις θρομβοφιλια!!

Εκει τι να πεις...:evil:

Το αυτονοητο ειναι οτι δε θα παρεις προληπτικα.Απλα οι πιθανοτητες να εχεις θρομβοφιλια ειναι ελαχιστες,γι αυτο και ο γενικος ελεγχος γινεται μονο επι ενδειξεων.Γενικά προσπαθησε να μην επηρεάζεσαι...

Κανε μια αναζητηση στο parents.org στις αναρτησεις του αιματολογου να δεις ποια ειναι η επισημη θεση τους για τη θρομβοφιλια.Τις εχω αναρτησει πολλές φορες κι εγω εδω.Επισης,σε δημοσιο νοσοκομειο μπιρεις να μην πληρωσεις σχεδον τιποτα.

Μην το συζητας,τα περισσοτερα κεντρα,φουλ χαπακωμα,"προληπτικα".Ολοκληρες σακουλες!Απελπισια!

Εμ! Έλα όμως που δεν είναι και τόσο αυτονόητο μιας και ο εξωσωματικός μου είπε ήδη ότι θα πάρουμε κάτι προληπτικά για θρομβοφιλια συγκεκριμένα (μαζί με ινσουλίνη και πόσα άλλα δεν τα θυμάμαι ακριβώς) και μάλλον εκνευρίζεται μαζί μου (υποθέτω!) που έχω δική μου άποψη καθώς ακριβώς δεν επιρρεαζομαι και όταν του είπα ότι θέλω ένα πιο ελαφρύ πρωτόκολλο διέγερσης (τύπου τροποποιημένο) από αυτό που είχε στο μυαλό του και μου πρότεινε, γιατί έχω πολυκυστικες και φοβάμαι την υπερδιέγερση, δεν ήταν ιδιαίτερα υποστηρικτικός! Για αυτό το λόγο ψάχνομαι κιόλας με γιατρούς και εξετάσεις άλλων ειδικοτήτων που αφορούν πάλι την εξωσωματική έμμεσα ώστε να μην κοπανάω το κεφάλι μου στο τοίχο μετά που άκουσα και "εμπιστεύτηκα" ένα μόνο γιατρό, αν και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν για να είμαι ειλικρινής για αυτό και τα ψάχνω περαιτέρω όλα μόνη μου όμως φυσικά ακούω τι έχουν να πουν και θέλω την επαγγελματική τους γνώμη! Τεσπα! Έχω μπει κοπέλα μου στο .org και έχω διαβάσει όσο περισσότερο είναι δυνατόν, τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει πάντως και αφού αναγκαστικά έχω χρόνο από τη διέγερση/εξωσωματική ακόμα θα προσπαθήσω να καλύψω ότι είναι δυνατό μέχρι τότε από εξετάσεις και γιατρούς για να είμαι και εγώ πιο σίγουρη στη προσπάθεια μου αυτή!

Και ναι μάλλον σε δημόσιο θα καταλήξω μιας και από ότι καταλαβαίνω είναι ακριβές τέτοιες εξετάσεις! Πήρα τηλέφωνο ήδη για τη Τσεκουρά σε πρώτη φάση (αν και μου είπαν να καλέσω Δευτέρα τώρα) αλλά αν δεν μου αρέσει ψάχνω για άλλον! 


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kiddo είπε:

Εμ! Έλα όμως που δεν είναι και τόσο αυτονόητο μιας και ο εξωσωματικός μου είπε ήδη ότι θα πάρουμε κάτι προληπτικά για θρομβοφιλια συγκεκριμένα (μαζί με ινσουλίνη και πόσα άλλα δεν τα θυμάμαι ακριβώς) και μάλλον εκνευρίζεται μαζί μου (υποθέτω!) που έχω δική μου άποψη καθώς ακριβώς δεν επιρρεαζομαι και όταν του είπα ότι θέλω ένα πιο ελαφρύ πρωτόκολλο διέγερσης (τύπου τροποποιημένο) από αυτό που είχε στο μυαλό του και μου πρότεινε, γιατί έχω πολυκυστικες και φοβάμαι την υπερδιέγερση, δεν ήταν ιδιαίτερα υποστηρικτικός! Για αυτό το λόγο ψάχνομαι κιόλας με γιατρούς και εξετάσεις άλλων ειδικοτήτων που αφορούν πάλι την εξωσωματική έμμεσα ώστε να μην κοπανάω το κεφάλι μου στο τοίχο μετά που άκουσα και "εμπιστεύτηκα" ένα μόνο γιατρό, αν και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν για να είμαι ειλικρινής για αυτό και τα ψάχνω περαιτέρω όλα μόνη μου όμως φυσικά ακούω τι έχουν να πουν και θέλω την επαγγελματική τους γνώμη! Τεσπα! Έχω μπει κοπέλα μου στο .org και έχω διαβάσει όσο περισσότερο είναι δυνατόν, τα συμπεράσματα μου τα έχω βγάλει πάντως και αφού αναγκαστικά έχω χρόνο από τη διέγερση/εξωσωματική ακόμα θα προσπαθήσω να καλύψω ότι είναι δυνατό μέχρι τότε από εξετάσεις και γιατρούς για να είμαι και εγώ πιο σίγουρη στη προσπάθεια μου αυτή!

Και ναι μάλλον σε δημόσιο θα καταλήξω μιας και από ότι καταλαβαίνω είναι ακριβές τέτοιες εξετάσεις! Πήρα τηλέφωνο ήδη για τη Τσεκουρά σε πρώτη φάση (αν και μου είπαν να καλέσω Δευτέρα τώρα) αλλά αν δεν μου αρέσει ψάχνω για άλλον! 

Α εγω απ την αρχη ειχα άποψη γι αυτο και ουτε αντιπηκτικες ουτε κορτιζονη πηρα σε καμία από τις 5 προσπαθειες,οι 4 εκ των οποίων με διαφορετικους γιατρους.

Επισης,το να μην ειναι συζητήσιμος και διαλλακτικος ο γιατρος η να αντιληφθω οτι δεν ειναι υποστηρικτικος ειναι για μένα Χ!!Ακυρος!Πάμε για άλλον!

Κι αυτο γιατι επισης απο τον πρωτο κιόλας γιατρό δηλωσα οτι θα παρω πρωτοκολλο με λιγες μοναδες και μόνο!

Κι ετσι εγινε σε ολες μου τις διεγερσεις.Φυσικα,αυτο εκ των προτερων απεκλειε τους γνωστους που δινουν σχεδον σε ολες απο 300 μοναδες και πάνω.

Ετσι κινήθηκα εγω,σε αυτη την πορεια των 7 χρόνων κι εμεινα συνεπης στη θεση μου απο την αρχη ως το τελος.

Δες και στο Αλεξανδρας,κι εκει το τμημα καθ'εξιν αποβολών-θρομβοφιλιας είναι εξαιρετικό.

Η Τσεκουρα δεν ξερω αν θα δεχτει να κανει τον πληρη ελεγχο διοτι απευθυνεται σε κοπελες με πολλες αποβολές ή πολλες αποτυχίες εμφυτευσης,οπως βεβαια και ολα τα ανοσολογικα τμηματα των νοσοκομειων.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Θρομβοφιλια προεκειψε,σάκχαρο έκανα καμπύλη σε άλλη εγκυμοσύνη,το ενδομήτριο παχαινει κανονικά κ αρκετα summer love.για το θέμα της κλομιφαινης νομίζω σε εμένα δεν έκανε καλό,αν κατάλαβες αυτό που έγραψα.εγω όποτε έπαιρνα κλομιφαινη επιανα αμέσως.αν ήμουν σε μικρότερη ηλικία θα είχα τέλεια αποτελέσματα θα έκανα οχτώ παιδιά με κλομιφαινη.το άρθρο αναφέρει ότι η κλομιφαινη έχει ως παρενέργεια την απελευθέρωση μεγάλων ποσοτήτων τεστοστερόνης η οποία μεν είναι καλή για ανάπτυξη ωαρίων αλλά η τόση ποσότητα κάνει κακο στην ποιότητα των ωαριων.πιστευω για μεγάλες γυναίκες δεν είναι καλό αυτό το φάρμακο.βεβαια μην περιμένεις από γιατρό να σου το πει.αυτοι από την στιγμή που θα μείνει έγκυος μια γυναίκα δουλειά θα έχουν είτε για να ξυσουν είτε για να ξεγεννησουν.οπως κ να χει παλεύω φυσικά τώρα.οσα χαλασμένα ωάρια κ αν έχω μένω έγκυος τακτικά όποτε μπορεί κ να κάτσει.εγω πιο πολύ για τις φλεγμονές ήθελα να μάθω κ γιατί δεν μου πρότεινε ποτέ γιατρός διερεύνηση;;;

Εγώ γενικά δεν είμαι της άποψης « ο γιατρός δεν το λέει γιατί θέλει απλά κύηση για να ξύσει η να ξεγεννησει ...» , θεωρώ απλά ότι υπάρχουν κάποιοι που τα χειρίζονται καλύτερα και άλλοι όχι . Σημασία έχει να βρεις ένα γιατρό που θα εμπιστευτείς και θα τον ακολουθήσεις . Επειδή έχεις και εσυ κυήσεις που δεν ολοκληρώθηκαν αλλά μένεις έγκυος φυσικά θα σου πω ότι στην θέση σου θα έκανα 2-3 ραντεβού με γιατρούς να δω ποιος μου ταιριάζει και θα ακολουθούσα ένα πλάνο εξετάσεων πρώτα . Έγραψες κάτι για θρομβοφιλια , έχεις όντως ; Είναι αυτός ο λόγος που δεν προχώρησαν ; Αν ναι τότε αυτό λύνεται . Αν όχι από τη στιγμή που δεν ξέρεις αν τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες τότε προσπαθείς να αποκλείσεις τα υπόλοιπα σάκχαρο καμπύλη εκτός κύησης , μήτρα , σπερμα , καρυοτυπο ζευγουσ κ.α εννοείται δεν είμαι γιατρός ότι έχω καταλάβει από όσα πέρασα . Μηδενίζεις το κοντέρ και λες ας δω όλο το ιστορικό μου από την αρχή .  

  • Ευχαριστώ 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Εγώ γενικά δεν είμαι της άποψης « ο γιατρός δεν το λέει γιατί θέλει απλά κύηση για να ξύσει η να ξεγεννησει ...» , θεωρώ απλά ότι υπάρχουν κάποιοι που τα χειρίζονται καλύτερα και άλλοι όχι . Σημασία έχει να βρεις ένα γιατρό που θα εμπιστευτείς και θα τον ακολουθήσεις . Επειδή έχεις και εσυ κυήσεις που δεν ολοκληρώθηκαν αλλά μένεις έγκυος φυσικά θα σου πω ότι στην θέση σου θα έκανα 2-3 ραντεβού με γιατρούς να δω ποιος μου ταιριάζει και θα ακολουθούσα ένα πλάνο εξετάσεων πρώτα . Έγραψες κάτι για θρομβοφιλια , έχεις όντως ; Είναι αυτός ο λόγος που δεν προχώρησαν ; Αν ναι τότε αυτό λύνεται . Αν όχι από τη στιγμή που δεν ξέρεις αν τα έμβρυα είχαν ανωμαλίες τότε προσπαθείς να αποκλείσεις τα υπόλοιπα σάκχαρο καμπύλη εκτός κύησης , μήτρα , σπερμα , καρυοτυπο ζευγουσ κ.α εννοείται δεν είμαι γιατρός ότι έχω καταλάβει από όσα πέρασα . Μηδενίζεις το κοντέρ και λες ας δω όλο το ιστορικό μου από την αρχή .  

Ευχαριστώ.πηγα σε αιματολογο ειδική σε θέματα κυήσεων.εκανα τα γνωστά βγήκαν όλα καλά απλά αβιταμίνωση κ υποψία θρομβοφιλιας.επειδη το μαιευτική αντιφοσφολιπιδικο σύνδρομο δεν ανιχνεύεται παρά μόνο σε εγκυμοσύνη.αλλα κάτι έδειξε...τώρα για γυναικολόγο, έχω βρει έναν χριστιανό μεγάλο σε ηλικία από τους καλούς στην περιοχή μου ο οποίος με το που πήγα μετά την τελευταία αποβολή μου είπε έχεις θρομβοφιλια..κ με έστειλε στην Λευκ.και έπεσε μέσα...όλα τα άλλα αυτός τα βλέπει καλά....δεν μου πρότεινε κάτι άλλο...κ όταν του είπα μήπως όλα τα αβγά μου είναι σάπια μου είπε ούτε μια στο εκατομμύριο .γενικά μου πάει στην ψυχολογία μου κ τον εμπιστεύομαι κιόλας γιατί με παρέπεμψε σωστά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Α εγω απ την αρχη ειχα άποψη γι αυτο και ουτε αντιπηκτικες ουτε κορτιζονη πηρα σε καμία από τις 5 προσπαθειες,οι 4 εκ των οποίων με διαφορετικους γιατρους.

Επισης,το να μην ειναι συζητήσιμος και διαλλακτικος ο γιατρος η να αντιληφθω οτι δεν ειναι υποστηρικτικος ειναι για μένα Χ!!Ακυρος!Πάμε για άλλον!

Κι αυτο γιατι επισης απο τον πρωτο κιόλας γιατρό δηλωσα οτι θα παρω πρωτοκολλο με λιγες μοναδες και μόνο!

Κι ετσι εγινε σε ολες μου τις διεγερσεις.Φυσικα,αυτο εκ των προτερων απεκλειε τους γνωστους που δινουν σχεδον σε ολες απο 300 μοναδες και πάνω.

Ετσι κινήθηκα εγω,σε αυτη την πορεια των 7 χρόνων κι εμεινα συνεπης στη θεση μου απο την αρχη ως το τελος.

Δες και στο Αλεξανδρας,κι εκει το τμημα καθ'εξιν αποβολών-θρομβοφιλιας είναι εξαιρετικό.

Η Τσεκουρα δεν ξερω αν θα δεχτει να κανει τον πληρη ελεγχο διοτι απευθυνεται σε κοπελες με πολλες αποβολές ή πολλες αποτυχίες εμφυτευσης,οπως βεβαια και ολα τα ανοσολογικα τμηματα των νοσοκομειων.

Μπράβο, ναι, ευχαριστώ κορτιζόνη ήθελα να γράψω και έγραψα ινσουλίνη, λάθος μου!

Μωρέ τον είδα το γιατρό που όταν άρχισα να λέω γιατί το ένα και γιατί το άλλο, δεν θα ήταν καλύτερα να κάνουμε αυτό πχ και με έκοψε λέγοντας θα δούμε όταν έρθει η ώρα, ας περάσω πρώτα από επιτροπή να πάρω την έγκριση και βλέπουμε.. ε! καταλαβαίνω ότι δεν ξετρελαθηκε που έχω άποψη! Και εμένα έτσι κάτι για 300 μονάδες μου ανέφερε και δεν συμφώνησα καθόλου! Γενικότερα όμως μου άρεσε πολύ περισσότερο από άλλους εξωσωματικους που είδα και είναι πολύ ανοιχτός στο οικονομικό κομμάτι που παίζει πρωταρχικό ρόλο στις επιλογές μου.. θα κάνουμε μια πρώτη προσπάθεια με αυτόν τώρα και αν χρειαστεί (που δεν θέλω να το πιστεύω!) ψάχνω άλλον για τη δεύτερη..

Τώρα για αιματολόγο είπα τη Τσεκούρα καθώς βλέπω να αναφέρεται αρκετά και μια κοπέλα από το καφέ εξωσωματικής είπε ότι την είδε χωρίς κάποια αποβολή/εγκυμοσύνη στο παρελθόν της.. Με μπέρδεψε αυτό τώρα.. Λες να ψάξω στο Αλεξάνδρα καλύτερα πρώτα; Έχει κάποια άλλη κοπέλα άποψη; 

 


OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Εμένα ο Αναγνωστου δε μου έκοψε τις αντιπηκτικες παρότι το θρομβοελαστογραμμα ήταν καλό. Μου είπε θα τις συνεχίσω σε ολη  την εγκυμοσύνη. Πιστεύω γιατί δεν είχα κάνει εξετάσεις απο πριν κι αυτές που είχα δε μπορούσαν να ληφθούν υπ όψιν διότι είχαν γίνει στα πλαίσια προσπαθειών. 

Εάν υπάρχει έστω κι μια υποψία στις δίνει για να μη γίνει βεβαιότητα διότι στην ivf λόγω ορμονων δικών σου και φαρμάκων μπορεί να εκτοξευτεί.Η δόση της αντιπηκτικής είναι πολύ μικρή και καλύπτει ουσιαστικά 12 ώρες από τις 24. Για αυτό το λόγο και μπορείς να κάνεις χαλαρά χειρουργείο έχοντας κάνει πριν αντιπηκτικες( σε κάποια μάλιστα επιβάλεται). Ταυτόχρονα θεωρούν ότι αιματωνει η μήτρα πράγμα πολύ σημαντικό για γυναίκες χωρίς προηγούμενη εμφύτευση.Ο Αναγνώστου( τον οποίο έχω επισκεφτεί) είναι στρατιωτικός γιατρός και δεν έχει ανάγκη να κάνει όνομα ούτε να συνεργαστεί με οποιοδήποτε κέντρο.Νομιζω όλοι γνωρίζουμε τι εστί στρατιωτικός γιατρός και για ποιο λόγο δεν μπορεί να εργαστεί στο Έλενα Αλεξάνδρα Λαϊκό.οποτε έτσι κι αλλιώς είσαι σε έναν από τους καλύτερους.Με τις δικές του εξετάσεις πήγα στην Τσεκούρα .Τις ξαναέκανα εκεί και μου είπε ακριβώς ότι κι αυτός.Κατεληξα στην Λευκού όπου τις έκαναν από την αρχή όλες και έμεινα για δικούς μου λόγους μαζί της.Και οι 3 μου είπαν τα ίδια πράγματα.Δεν είναι τυχαίο.Εμενα από την θρομβοφιλια με προστάτευσε η μεγάλη δόση σαλοσπιρ των 180. Η ινοχεπ επί της ουσίας δεν κάνει τίποτα πέρα από το να αραιώνει το αίμα λίγο περισσότερο.

Ο αιματολογος δεν δίνει αβίαστα ένα υπογεγραμμένο χαρτί σε γυναίκα υποβοηθούμενης όταν ξέρει ότι θα δώσει και στη γέννα της.Το κεφάλι του στον τορβα δεν το βάζει κανένας για σένα.Αρκει να σου πω ότι με υπογραφή για την γέννα μου την ευθύνη την πήρε η Λευκού στις οδηγίες της.Το ίδιο και στις μεγάλες αιμορραγίες στο Έλενα που τόσο εκθιαζουμε και θέλαν να μου κάνουν πηκτίνη γιατί δεν σταματούσε το αίμα.

Κανένας δε ρισκαρει το μωρό σου γιατί ρισκάρει και τον εαυτό του ..απλά πράγματα.Δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται τα πράγματα όταν υπάρχουν υπογραφές.Με 9 σελίδες χαρτιά πήγα να γεννησω από τη Λευκού όπου είχε προνοήσει φυσική γέννα και καισαρική.Βλεπεις λοιπόν και κρίνεις...

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω γι άλλη μια φορά αυτούσια την αναρτηση του αιματολογου του parents.org σχετικα με τη θρομβοφιλια,προς έγκυρη ενημέρωση των κοριτσιων που έχουν προβληματιστεί σχετικά.Θεωρώ ότι δίνει απαντησεις για όλα και όλους.

Επίσης,πρεπει να διευκρινιστει ότι καθε γιατρος ο οποιος διατηρει ιδ.ιατρειο,οπως και οι στρατιωτικοι ιατροί επιδιωκουν προφανώς να έχουν πελατεια.

Έχω ανεβάσει το ίδιο κείμενο και σε άλλα threads, το ανεβάζω κι εδώ γιατί είναι σημαντικό να περάσει αυτό το μήνυμα και να μπορέσουν και άλλες γυναίκες να διαβάσουν ορισμένα πολύ σημαντικά πράγματα για το "μύθο της θρομβοφιλίας".

 

Θα ξεκινήσω με ένα σημαντικό στατιστικό δεδομένο: Θετικές εξετάσεις θρομβοφιλίας έχει περίπου 1 στους 10-20 Έλληνες. Προβλήματα κύησης εξαιτίας της θρομβοφιλίας βιώνει μόλις 1 στις 200 γυναίκες, ενώ θρόμβωση παθαίνει περίπου 1 στους 650 ανθρώπους. Από την άλλη, πολλοί άνθρωποι με αρνητικές εξετάσεις και αποβάλουν και παθαίνουν θρόμβωση.

Για το λόγο αυτό, όλοι οι διεθνείς ειδικοί δε συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας στο γενικό πληθυσμό, γιατί περισσότερο μπλέκει την κατάσταση παρά δίνει απαντήσεις (π.χ. τι σημαίνει θετικός έλεγχος σε μια γυναίκα χωρίς αποβολές? μόνο άγχος δημιουργεί και πολλές φορές οδηγεί σε αχρείαστη θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης).

Ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει κανείς ποιος θα ωφεληθεί από τον έλεγχο θρομβοφιλίας είναι το ανάλογο κλινικό ιστορικό. Για παράδειγμα ως 2 αποβολές ΠΡΩΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός (χωρίς να παραγνωρίζω το πόσο επώδυνο είναι ψυχολογικά- και το έχω βιώσει και προσωπικά). Άρα, για να αποφύγετε το αχρείαστο κόστος των εξετάσεων και για να αποφύγετε να πάρετε στα χέρια σας αποτελέσματα που δεν θα ξέρει κανείς πώς να αξιολογήσει καλό είναι πριν κάνετε έλεγχο να βρείτε έναν καλό γιατρό (μαιευτήρα ή αιματολόγο) που θα σας πει αν είναι ή όχι σκόπιμο να προχωρήσετε στον έλεγχο. Ακολούθως, να σας συστήσει έλεγχο για τα απολύτως απαραίτητα, ώστε και το κόστος του ελέγχου να περιοριστεί. Το ποιος είναι καλός γιατρός, το κρίνει συνήθως ο καθένας με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια και δε θέλω να επηρεάσω τη σκέψη σας σε αυτό το θέμα.

Συμπερασματικά, μην πέφτετε στην παγίδα του "προληπτικού ελέγχου θρομβοφιλίας" (που δίνει μη αξιολογήσιμα αποτελέσματα) και ακόμα περισσότερο της "προληπτικής αντιπηκτικής αγωγής" (που έχει αποδειχθεί ότι δε δουλεύει). Για όλα τα παραπάνω υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία που είναι στη διάθεσή σας- δε θεωρώ σκόπιμο να την παραθέσω σε κοινή θέα, κουράζοντας το κοινό.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις αντιπηκτικές τις δίνουν σε γυναίκες χωρίς διγνωση θρομβοφιλίας για να μην δημιουργηθεί κάμποιος θρόμβος εξαιτίας των πολλών οιστρογόνων. Όσες δεν παίρνουν πολλά ή καθόλου οιστρογόνα δεν θα χρειάζονται αντιπηκτική αγωγή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Visit a vis είπε:

Τις αντιπηκτικές τις δίνουν σε γυναίκες χωρίς διγνωση θρομβοφιλίας για να μην δημιουργηθεί κάμποιος θρόμβος εξαιτίας των πολλών οιστρογόνων. Όσες δεν παίρνουν πολλά ή καθόλου οιστρογόνα δεν θα χρειάζονται αντιπηκτική αγωγή. 

Έτσι!!!!


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2020 at 1:46 ΜΜ, Emilly είπε:

Θρομβοφιλια προεκειψε,σάκχαρο έκανα καμπύλη σε άλλη εγκυμοσύνη,το ενδομήτριο παχαινει κανονικά κ αρκετα summer love.για το θέμα της κλομιφαινης νομίζω σε εμένα δεν έκανε καλό,αν κατάλαβες αυτό που έγραψα.εγω όποτε έπαιρνα κλομιφαινη επιανα αμέσως.αν ήμουν σε μικρότερη ηλικία θα είχα τέλεια αποτελέσματα θα έκανα οχτώ παιδιά με κλομιφαινη.το άρθρο αναφέρει ότι η κλομιφαινη έχει ως παρενέργεια την απελευθέρωση μεγάλων ποσοτήτων τεστοστερόνης η οποία μεν είναι καλή για ανάπτυξη ωαρίων αλλά η τόση ποσότητα κάνει κακο στην ποιότητα των ωαριων.πιστευω για μεγάλες γυναίκες δεν είναι καλό αυτό το φάρμακο.βεβαια μην περιμένεις από γιατρό να σου το πει.αυτοι από την στιγμή που θα μείνει έγκυος μια γυναίκα δουλειά θα έχουν είτε για να ξυσουν είτε για να ξεγεννησουν.οπως κ να χει παλεύω φυσικά τώρα.οσα χαλασμένα ωάρια κ αν έχω μένω έγκυος τακτικά όποτε μπορεί κ να κάτσει.εγω πιο πολύ για τις φλεγμονές ήθελα να μάθω κ γιατί δεν μου πρότεινε ποτέ γιατρός διερεύνηση;;; 

Ψάξε λίγο για τις φλεγμονώδεις και τις αντιφλεγμονώδεις τροφές. Επιγραμματικά τις φλεγμονές τις φουντώνουν ζάχαρη, επεξεργασμένοι υδατάνθρακες, αλκοόλ, τρανς λιπαρά. Επίσης καλό είναι να αποφεύγεις τη γλουτένη, εκτός κι αν έχεις κοιλιοκάκη, οπότε πρέπει να την κόψεις εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Troia είπε:

Ψάξε λίγο για τις φλεγμονώδεις και τις αντιφλεγμονώδεις τροφές. Επιγραμματικά τις φλεγμονές τις φουντώνουν ζάχαρη, επεξεργασμένοι υδατάνθρακες, αλκοόλ, τρανς λιπαρά. Επίσης καλό είναι να αποφεύγεις τη γλουτένη, εκτός κι αν έχεις κοιλιοκάκη, οπότε πρέπει να την κόψεις εντελώς.

Ευχαριστω πολυ.εκανα κ έλεγχο για κοιλιοκάκη αρνητικός ήταν.τελεια ,διατροφουλα θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Ευχαριστω πολυ.εκανα κ έλεγχο για κοιλιοκάκη αρνητικός ήταν.τελεια ,διατροφουλα θα κάνω.

Δώσε μία έμφαση στις αντιφλεγμονώδεις κι αντιοξειδωτικές τροφές. Κάνε μία αναζήτηση να βρεις ποιες είναι.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλα τα κοριτσια  κι απο εμένα! Καινουργια στο χωρο της εξωσωματικης αλλα και στο φορουμ οποτε συγχωρήστε μου τυχον λαθη....Ηθελα με αφορμη τη συζητηση σας να ρωτησω εαν ξερει καποια κοπελα κατα ποσο γινεται να αντικατασταθουν οι αντιπηκτικες ενεσεις με καποιο χαπι πχ. Salospir. Ειναι πραγματικα αναγκαιες για την προετοιμασια ή και για την εκβαση μιας εγκυμοσυνης? Ακομα κι αν δεν υπαρχει διεγνωσμενο προβλημα θρομβοφιλιας? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Melina80 said:

Καλησπερα σε όλα τα κοριτσια  κι απο εμένα! Καινουργια στο χωρο της εξωσωματικης αλλα και στο φορουμ οποτε συγχωρήστε μου τυχον λαθη....Ηθελα με αφορμη τη συζητηση σας να ρωτησω εαν ξερει καποια κοπελα κατα ποσο γινεται να αντικατασταθουν οι αντιπηκτικες ενεσεις με καποιο χαπι πχ. Salospir. Ειναι πραγματικα αναγκαιες για την προετοιμασια ή και για την εκβαση μιας εγκυμοσυνης? Ακομα κι αν δεν υπαρχει διεγνωσμενο προβλημα θρομβοφιλιας? 

Εγώ και αντιπηκτικές έκανα και σαλοσπίρ έπινα. Για να μου τα χορήγησαν έτσι, φαντάζομαι πως το 1 δεν υποκαθιστά το άλλο. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας πέρα από υποθυροειδισμό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Καλησπερα σε όλα τα κοριτσια  κι απο εμένα! Καινουργια στο χωρο της εξωσωματικης αλλα και στο φορουμ οποτε συγχωρήστε μου τυχον λαθη....Ηθελα με αφορμη τη συζητηση σας να ρωτησω εαν ξερει καποια κοπελα κατα ποσο γινεται να αντικατασταθουν οι αντιπηκτικες ενεσεις με καποιο χαπι πχ. Salospir. Ειναι πραγματικα αναγκαιες για την προετοιμασια ή και για την εκβαση μιας εγκυμοσυνης? Ακομα κι αν δεν υπαρχει διεγνωσμενο προβλημα θρομβοφιλιας? 

Καλημέρα, όχι δεν είναι απαραίτητες. Κάποιοι γιατροί δεν τις δίνουν καν ή ζητούν γνωμάτευση αιματολόγου πριν αποφασίσουν για το πρωτόκολλο. Πήγαινε σε έναν ειδικό αιματολόγο να σου πει εκείνος αν πρέπει να πάρεις. Απ΄ό,τι έχω διαβάσει εδώ, πάνε πακέτο με τα οιστρογόνα, γιατί αυτά δημιουργούν θρόμβους στο αίμα. Και πάλι οιστρογόνα δε δίνουν όλοι ή δίνουν μικρή ποσότητα, οπότε μαζί με αυτά γλιτώνεις και τις αντιπηκτικές. Οι αντιπηκτικές και το σαλοσπίρ εντωμεταξύ, όπως όλα τα φάρμακα έχουν και παρενέργειες, οπότε αν όντως δεν τα χρειαζόμαστε, γλιτώνουμε και τις παρενέργειες. Αλλά ψάξε το με γιατρούς, μην βασίζεσαι σε ό,τι διαβάζεις εδώ.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...