Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna-Vangelis said:

Εγώ και αντιπηκτικές έκανα και σαλοσπίρ έπινα. Για να μου τα χορήγησαν έτσι, φαντάζομαι πως το 1 δεν υποκαθιστά το άλλο. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας πέρα από υποθυροειδισμό.

Κι εγω εχω κανει αφαιρεση του θυρεοειδη και ειμαι με αγωγη Τ4. Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

7 minutes ago, Troia said:

Καλημέρα, όχι δεν είναι απαραίτητες. Κάποιοι γιατροί δεν τις δίνουν καν ή ζητούν γνωμάτευση αιματολόγου πριν αποφασίσουν για το πρωτόκολλο. Πήγαινε σε έναν ειδικό αιματολόγο να σου πει εκείνος αν πρέπει να πάρεις. Απ΄ό,τι έχω διαβάσει εδώ, πάνε πακέτο με τα οιστρογόνα, γιατί αυτά δημιουργούν θρόμβους στο αίμα. Και πάλι οιστρογόνα δε δίνουν όλοι ή δίνουν μικρή ποσότητα, οπότε μαζί με αυτά γλιτώνεις και τις αντιπηκτικές. Οι αντιπηκτικές και το σαλοσπίρ εντωμεταξύ, όπως όλα τα φάρμακα έχουν και παρενέργειες, οπότε αν όντως δεν τα χρειαζόμαστε, γλιτώνουμε και τις παρενέργειες. Αλλά ψάξε το με γιατρούς, μην βασίζεσαι σε ό,τι διαβάζεις εδώ.

Νομίζω οτι καταλαβα καλυτερα τωρα κι αυτο σκοπευα ουτως ή αλλως να κανω. Σιγουρα θα το ψαξω ταυτοχρονα κ με αλλες ειδικοτητες, όπως αιματολογος. Ηδη λογω αφαιρεσης θυρεοειδους με παρακολουθει ενδοκρινολογος, αλλα η αληθεια ειναι οτι αιματολογο δεν γνωριζω καποιον. Αν εχει εμπειρια καποια κοπελα με καποιον τετοιο γιατρο να μου συστησει θα το εκτιμουσα, σας ευχαριστω πολυ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Melina80 είπε:

Κι εγω εχω κανει αφαιρεση του θυρεοειδη και ειμαι με αγωγη Τ4. Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

Νομίζω οτι καταλαβα καλυτερα τωρα κι αυτο σκοπευα ουτως ή αλλως να κανω. Σιγουρα θα το ψαξω ταυτοχρονα κ με αλλες ειδικοτητες, όπως αιματολογος. Ηδη λογω αφαιρεσης θυρεοειδους με παρακολουθει ενδοκρινολογος, αλλα η αληθεια ειναι οτι αιματολογο δεν γνωριζω καποιον. Αν εχει εμπειρια καποια κοπελα με καποιον τετοιο γιατρο να μου συστησει θα το εκτιμουσα, σας ευχαριστω πολυ.

Σε ποια πόλη μένεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ εκανα έμβρυο μεταφορά την Τετάρτη κ έχω χορικη την Πέμπτη !!! Δεν νιώθω κάτι εκτός από λίγα τσιμπήματα που κ που ,αλλά δεν έχω  πρησμένο στήθος, την μέρα της μεταφοράς είδα ελάχιστο αίμα αλλά ως εκεί. Θα έπρεπε να νιώθω κάτι;; Επισης πως περνάνε οι μέρες; Εσείς ποιον γιατρό είχατε;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Melina80 είπε:

Αθήνα ειμαι

Εγώ πήγα στο Έλενα, στην κα. Τσεκούρα (τμ. καθ' έξιν αποβολών), το οποίο έχει το πλεονέκτημα ότι κάνεις εκεί όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται, διαφορετικά δε γράφονται όλες, πρέπει να γίνουν σε εξειδικευμένο εργαστήριο και είναι ακριβές. Υπάρχουν και ιδιώτες, γνωρίζω κάποια ονόματα, αλλά ας σου πουν γι' αυτούς οι κοπέλες που έχουν πάει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 10:28 AM, Visit a vis said:

Τις αντιπηκτικές τις δίνουν σε γυναίκες χωρίς διγνωση θρομβοφιλίας για να μην δημιουργηθεί κάμποιος θρόμβος εξαιτίας των πολλών οιστρογόνων. Όσες δεν παίρνουν πολλά ή καθόλου οιστρογόνα δεν θα χρειάζονται αντιπηκτική αγωγή. 

Οιστρογονα εννοεις και το σικλακουρ? Δηλαδη αν παρεις πχ 12 τη μερα (9 κολπικα και 3 στομα), πρεπει οπωσδηποτε ινοχεπ?

Σε ρωταω γιατι στο παρελθον (τραγικο απο την πλευρα μου) ειπα απο μονη μου τραγικο να μου δινουν αντιπηκτικη απλα επειδη ετσι συνηθιζουν εφοσον δεν ειμαι θρομβοφιλη και δεν την εκανα την ενεση και δεν το ειπα κ στον γιατρο Κακο ε? ανατριχιασα τωρα που το γραψες Κακως πηρα πρωτοβουλια (αν ηταν ας ειχα αρνηθει να καρω κ οιστραδιολη, σωστα?)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Matinaa είπε:

Οιστρογονα εννοεις και το σικλακουρ? Δηλαδη αν παρεις πχ 12 τη μερα (9 κολπικα και 3 στομα), πρεπει οπωσδηποτε ινοχεπ?

Σε ρωταω γιατι στο παρελθον (τραγικο απο την πλευρα μου) ειπα απο μονη μου τραγικο να μου δινουν αντιπηκτικη απλα επειδη ετσι συνηθιζουν εφοσον δεν ειμαι θρομβοφιλη και δεν την εκανα την ενεση και δεν το ειπα κ στον γιατρο Κακο ε? ανατριχιασα τωρα που το γραψες Κακως πηρα πρωτοβουλια (αν ηταν ας ειχα αρνηθει να καρω κ οιστραδιολη, σωστα?)

Ναι, τα cyclacour είναι οιστρογόνα. Δεν ξέρω ποια ποσότητα θεωρείται μεγαλη βέβαια. Από την άλλη πολλοί τα δίνουν όλα αυτά τα φάρμακα εκ του πρωτοκόλλου και προληπτικά χωρίς να χρειάζονται. Θέλει εξειδίκευση ανάλογα με τον οργανισμό, αλλά επειδή λίγοι γιατροί το κάνουν, ας το ψάξουμε μόνοι μας καλύτερα μήπως μπορούμε να γλιτώσουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Elsatin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ εκανα έμβρυο μεταφορά την Τετάρτη κ έχω χορικη την Πέμπτη !!! Δεν νιώθω κάτι εκτός από λίγα τσιμπήματα που κ που ,αλλά δεν έχω  πρησμένο στήθος, την μέρα της μεταφοράς είδα ελάχιστο αίμα αλλά ως εκεί. Θα έπρεπε να νιώθω κάτι;; Επισης πως περνάνε οι μέρες; Εσείς ποιον γιατρό είχατε;;

Να πάνε όλα καλά κ να έχεις μια θετικότατη χοριακη!! Μη ψαχνεις για συμπτώματα γιατί η προγεστερονη που παίρνουμε μας μπερδεύει. Ακολουθα τις συμβουλές του γιατρού κ κάνε υπομονή...

 

19 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Καλησπερα σε όλα τα κοριτσια  κι απο εμένα! Καινουργια στο χωρο της εξωσωματικης αλλα και στο φορουμ οποτε συγχωρήστε μου τυχον λαθη....Ηθελα με αφορμη τη συζητηση σας να ρωτησω εαν ξερει καποια κοπελα κατα ποσο γινεται να αντικατασταθουν οι αντιπηκτικες ενεσεις με καποιο χαπι πχ. Salospir. Ειναι πραγματικα αναγκαιες για την προετοιμασια ή και για την εκβαση μιας εγκυμοσυνης? Ακομα κι αν δεν υπαρχει διεγνωσμενο προβλημα θρομβοφιλιας? 

Θα ρωτήσω τη Δευτέρα που έχω ραντεβού...δεν έκανα αντιπηκτικες στη πρώτη εμβρυομεταφορα....είχα όμως αποβολή...διεγνωσμενο πρόβλημα εξαρταται...δηλ μπορεί να μην έχεις κληρονομική αλλά επίκτητη λόγω εγκυμοσύνης...κάτι παραπάνω δε γνωρίζω...

  • Ευχαριστώ 2

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Matinaa είπε:

Οιστρογονα εννοεις και το σικλακουρ? Δηλαδη αν παρεις πχ 12 τη μερα (9 κολπικα και 3 στομα), πρεπει οπωσδηποτε ινοχεπ?

Σε ρωταω γιατι στο παρελθον (τραγικο απο την πλευρα μου) ειπα απο μονη μου τραγικο να μου δινουν αντιπηκτικη απλα επειδη ετσι συνηθιζουν εφοσον δεν ειμαι θρομβοφιλη και δεν την εκανα την ενεση και δεν το ειπα κ στον γιατρο Κακο ε? ανατριχιασα τωρα που το γραψες Κακως πηρα πρωτοβουλια (αν ηταν ας ειχα αρνηθει να καρω κ οιστραδιολη, σωστα?)

Τα λευκά χάπια  σικλακούρ, τα αυτοκόλλητα dermestril δίνουν οιστρογόνα. Με αυτά προσπαθώ να παχύνω το ενδομήτριο εγώ. Στην προετοιμασία ως την εμβρυομεταφορά, όταν παίρνω πολλά μου προσθέτει το σαλοσπιρ για καλύτερη απορρόφηση και για να μην πήζει το αίμα από τα οιστρογόνα (σύμφωνα με τον ενδοκρινολόγο μου το 2ο). 

Τα πρωτόκολλα βγαίνουν βάσει της έρευνας και της εμπειρίας που αφορά στον μέσο όρο των περιπτώσεων. Εξατομικεύεις όταν διακρίνεις ιδιαιτερότητες στο άτομο με το οποίο δουλεύεις. Εμπιστεύομαι τα πρωτόκολλα που μου προτείνει ο γιατρός μου και μαθαίνοντάς με αναπροσαρμόζει. 

Οι αντιπηκτικές κακό δεν κάνουν με τόσες ορμόνες που μπορεί τελικά να μείνουν εντός μας χωρίς λόγο, αφού ο έμβρυο ίσως δεν προχωρήσει. Ωστόσο, αν υπάρχει ζήτημα αιμοροφιλίας ή όποια άλλη παθολογία καλό θα είναι να υπάρχει συνεννόηση των ειδικοτήτων του γυναικολόγου με τον αιματολόγο κλπ. 

Τεχνητά κινούμαι αφού φυσιολογικά τόσα χρόνια δεν λειτουργεί το καλό τεχνικά γεννητικό μου σύστημα. 

Καλή τύχη σε όλες μας!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Elsatin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ εκανα έμβρυο μεταφορά την Τετάρτη κ έχω χορικη την Πέμπτη !!! Δεν νιώθω κάτι εκτός από λίγα τσιμπήματα που κ που ,αλλά δεν έχω  πρησμένο στήθος, την μέρα της μεταφοράς είδα ελάχιστο αίμα αλλά ως εκεί. Θα έπρεπε να νιώθω κάτι;; Επισης πως περνάνε οι μέρες; Εσείς ποιον γιατρό είχατε;;

Καλη επιτυχια σου ευχομαι...να εισαι χαλαρη ξερω δεν περνανε οι μερες ευκολα...υπομονη...εγω απο την πρωτη στιγμη της εμβρυομεταφορας ενιωσα ενα πονο στην μεση ...κ ολες τις μερες ακομη κ σημερα εχω πονους στην μεση οπως οταν περιμενω να αδιαθετησω...πρισμενο στηθος κ ειχα κ ενα φουσκωμα στην κοιλια...εκανα την πρωτη μετρηση της χοριακης κ πηρα 199 !!τωρα την Δευτερα ειναι δευτερη μετρηση...τα συμπτωματα ειναι σχετικα αναλογα με τον οργανισμο μη ψαχνεις να βρεις ακρη..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, πελαργος είπε:

Καλη επιτυχια σου ευχομαι...να εισαι χαλαρη ξερω δεν περνανε οι μερες ευκολα...υπομονη...εγω απο την πρωτη στιγμη της εμβρυομεταφορας ενιωσα ενα πονο στην μεση ...κ ολες τις μερες ακομη κ σημερα εχω πονους στην μεση οπως οταν περιμενω να αδιαθετησω...πρισμενο στηθος κ ειχα κ ενα φουσκωμα στην κοιλια...εκανα την πρωτη μετρηση της χοριακης κ πηρα 199 !!τωρα την Δευτερα ειναι δευτερη μετρηση...τα συμπτωματα ειναι σχετικα αναλογα με τον οργανισμο μη ψαχνεις να βρεις ακρη..

Συγχαρητήρια!! Να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ήρεμη πάνω από όλα!


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κορίτσι!!! Μια τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι!! Τα πονάκια στη μέση κ εγώ τον έχω, αλλά υπέθεσα ότι είναι από τον πολύ ύπνο!! Τώρα θα δούμε! Αλήθεια ξέρει καμία εάν κάνουμε τεστ σπιτιού εάν δείχνει ξ ποτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...