Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Καλησπέρα, να ρωτήσω κατι σε σχέση με τις αντιπηκτικές ενέσεις;

Παλιότερα μου είχανε γράψει clexane που τις έκανα μόνο στην περιοχή της κοιλιάς. Αυτή την φορά όμως, ο γιατρός μου μού έδωσε inohep. Διάβασα τις οδηγίες και είδα ότι μπορείς να τις κάνεις και στους μηρούς και πάνω από την μέση . Το έχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα σε αυτά τα σημεία; Σας αφήνει μελανιές;

Ναι γίνονται....όμως εμενα ο γιατρος μου είπε πως έχει καλύτερη απορρόφηση στην κοιλιά...επίσης δύο φορές π το έκανα στο μηρό μου άφησε πολύ μεγαλύτερες μελανιές...ενώ στη κοιλιά όταν αφήνει είναι πιο μικρούλες..τις κανω τώρα περίπου 3 μήνες και εχω 4 5 μελανιτσες...οι οποίες εξασθενούν σε μια βδομάδα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες!!! Είμαι κι εγώ μετά την έμβρυομεταφορά και έχω μια ερώτηση!! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έβαλε περισσότερα από ένα έμβρυα και τελικά να προχωρησε μόνο το ένα υπάρχει??? Τι γίνεται με το δεύτερο? Αιμορραγία? Απορροφάται? Μπορεί να μην φανεί καθόλου στον υπέρηχο ποτέ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Diamantina είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Είμαι κι εγώ μετά την έμβρυομεταφορά και έχω μια ερώτηση!! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έβαλε περισσότερα από ένα έμβρυα και τελικά να προχωρησε μόνο το ένα υπάρχει??? Τι γίνεται με το δεύτερο? Αιμορραγία? Απορροφάται? Μπορεί να μην φανεί καθόλου στον υπέρηχο ποτέ?

 

 

Καλημέρα!!!σου ευχοναι τα καλύτερα και μια θετική χοριακη!!!!εγω είχα μεταφέρει δύο...και εχω το ενα στη κοιλίτσα μου τώρα....αιμορραγία δεν είχα ούτε φάνηκε ποτέ στον υπέρηχο!οπότε θεωρώ πως απλα απορροφάται χωρίς βέβαια να εχω ρωτήσει τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Diamantina είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Είμαι κι εγώ μετά την έμβρυομεταφορά και έχω μια ερώτηση!! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έβαλε περισσότερα από ένα έμβρυα και τελικά να προχωρησε μόνο το ένα υπάρχει??? Τι γίνεται με το δεύτερο? Αιμορραγία? Απορροφάται? Μπορεί να μην φανεί καθόλου στον υπέρηχο ποτέ?

 

 

Εγώ είχα δύο έμβρυα που στις 8 εβδομάδες το ένα δεν προχώρησε κ σταματησε. Guess what: ανήκω στη μειοψηφία που δεν απορροφήθηκε αλλά αποβλήθηκε από το σώμα μου.. με πολύ πολύ φόβο μήπως παρασύρει κ το υγιές έμβρυο έμεινα ξάπλα... είχα αίμα για άλλες 2 εβδομάδες κρόσσια τα νεύρα μου κ η ψυχολογία μου... όμως τελικά... σήμερα η κορακλα μου είναι 5 μηνων :)  Σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις που ξέρω απορροφάται. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Την Πέμπτη έκανα ωοληψια και μου πήραν 5! Στον υπέρηχο που είχα κάνει κάποιες μέρες πριν ο γιατρός μου είχε πει βλέπω 4-5 ωραία φαίνονται και ίδιο σχέδιον μέγεθος μεταξύ τους! Την επόμενη μέρα μαθαίνω πως άντεξαν 3 από τα οποία τα 2 γονιμοποιηθηκαν αλλά είναι κακής ποιότητας! Ο εμβρυολογος μου είπε ζήτημα αν αντέξουν μέχρι αύριο, άλλος θα τα παραταγε αλλά εγώ θα έρθω να τα ελέγξω και αύριο! Σήμερα λοιπόν ήταν η μέρα που θα μάθαινα! Μου είπε ο γυναικολόγος πως δυστυχώς δεν έχουμε τα αναμενομενα αποτέλεσμα γτ δεν πάνε καλά αλλά ζουν ακόμα! Του ζήτησα μήπως τα βάλουμε κ έτσι κ ήταν κάθετος πως όχι! Μου λέει φαντάσου αύριο θα αρχίσουν να διαιρουνται! Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να γίνουν βλαστοκυστες και μου είπε όχι! Μακάρι να γίνουν άριστα αλλά δεν! Λίγο έχω μπερδευτεί, υπάρχει ελπίδα για τη Δευτέρα? Θα ήθελα τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας! Ευχαριστώ πολύ!( Τον Απρίλιο είχα μια βιοχημικη από εξωσωματικη, το αναφέρω για τα κορίτσια που δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου που είχα ανεβάσει τότε! Το πρόβλημα μου είναι η χαμηλής ΑΜΗ και κάποιες φορές χαμηλής Fsh! Ηλικία 37!θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά από τις πιο έμπειρες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Bilo Birbilo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Την Πέμπτη έκανα ωοληψια και μου πήραν 5! Στον υπέρηχο που είχα κάνει κάποιες μέρες πριν ο γιατρός μου είχε πει βλέπω 4-5 ωραία φαίνονται και ίδιο σχέδιον μέγεθος μεταξύ τους! Την επόμενη μέρα μαθαίνω πως άντεξαν 3 από τα οποία τα 2 γονιμοποιηθηκαν αλλά είναι κακής ποιότητας! Ο εμβρυολογος μου είπε ζήτημα αν αντέξουν μέχρι αύριο, άλλος θα τα παραταγε αλλά εγώ θα έρθω να τα ελέγξω και αύριο! Σήμερα λοιπόν ήταν η μέρα που θα μάθαινα! Μου είπε ο γυναικολόγος πως δυστυχώς δεν έχουμε τα αναμενομενα αποτέλεσμα γτ δεν πάνε καλά αλλά ζουν ακόμα! Του ζήτησα μήπως τα βάλουμε κ έτσι κ ήταν κάθετος πως όχι! Μου λέει φαντάσου αύριο θα αρχίσουν να διαιρουνται! Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να γίνουν βλαστοκυστες και μου είπε όχι! Μακάρι να γίνουν άριστα αλλά δεν! Λίγο έχω μπερδευτεί, υπάρχει ελπίδα για τη Δευτέρα? Θα ήθελα τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας! Ευχαριστώ πολύ!( Τον Απρίλιο είχα μια βιοχημικη από εξωσωματικη, το αναφέρω για τα κορίτσια που δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου που είχα ανεβάσει τότε! Το πρόβλημα μου είναι η χαμηλής ΑΜΗ και κάποιες φορές χαμηλής Fsh! Ηλικία 37!θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά από τις πιο έμπειρες 

Τι διεγερση εκανες;ποσο αμη δηλαδη και τι σημαινει χαμηλη fsh? Εγω με χαμηλη αμη αλλα σε αντιθεση υψηλη fsh 17 εκανα διεγερση ειχαμε δει 3 αλλα ηταν χαλια κ τα 3 κ μετα με φυσικους τα καταφερα.μηπως να σκεφτεις τους φυσικους; το εργαστηριο φανταζομαι ειναι καλο..αν εχουν αργη ανάπτυξη δυσκολα τα πραγματα εξαλλου στο ειπε ξεκαθαρα κ εκεινος ! :-(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Nephele78 είπε:

Τι διεγερση εκανες;ποσο αμη δηλαδη και τι σημαινει χαμηλη fsh? Εγω με χαμηλη αμη αλλα σε αντιθεση υψηλη fsh 17 εκανα διεγερση ειχαμε δει 3 αλλα ηταν χαλια κ τα 3 κ μετα με φυσικους τα καταφερα.μηπως να σκεφτεις τους φυσικους; το εργαστηριο φανταζομαι ειναι καλο..αν εχουν αργη ανάπτυξη δυσκολα τα πραγματα εξαλλου στο ειπε ξεκαθαρα κ εκεινος ! :-(

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Λάθος έγραψα χαμηλή Fsh, πάνω στη βιασύνη μου! Υψηλή εννοούσα! Η ΑΜΗ είναι χαμηλά, δεν θυμάμαι ακριβώς ενώ η Fsh παίζει μια φυσιολογικα μια υψηλά! Αυτή τη φορά έκανα 250 Gonal και 75 Menopur με cetrotide! Μου πήραν παραπάνω από ότι τις προάλλες αλλά τσουφια! Αυτή τη φορά έπαιρνα και βιταμίνες AMS για καλύτερη ποιότητα και ποσότητα αλλά δυστυχώς μάλλον ούτε η βιταμίνες μου ταίριαξαν! Στο Έλενας είμαι με τον καθηγητή, και από ότι ακούγεται κ με έναν από τους καλύτερους εμβρυολογους! Φυσικούς ήθελα και εγώ αλλά μου το απέκλεισε τότε ο γιατρός τώρα κάπως άρχισε να το συζητάει από ότι κατάλαβα 

7 ώρες πρίν, Bilo Birbilo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Την Πέμπτη έκανα ωοληψια και μου πήραν 5! Στον υπέρηχο που είχα κάνει κάποιες μέρες πριν ο γιατρός μου είχε πει βλέπω 4-5 ωραία φαίνονται και ίδιο σχέδιον μέγεθος μεταξύ τους! Την επόμενη μέρα μαθαίνω πως άντεξαν 3 από τα οποία τα 2 γονιμοποιηθηκαν αλλά είναι κακής ποιότητας! Ο εμβρυολογος μου είπε ζήτημα αν αντέξουν μέχρι αύριο, άλλος θα τα παραταγε αλλά εγώ θα έρθω να τα ελέγξω και αύριο! Σήμερα λοιπόν ήταν η μέρα που θα μάθαινα! Μου είπε ο γυναικολόγος πως δυστυχώς δεν έχουμε τα αναμενομενα αποτέλεσμα γτ δεν πάνε καλά αλλά ζουν ακόμα! Του ζήτησα μήπως τα βάλουμε κ έτσι κ ήταν κάθετος πως όχι! Μου λέει φαντάσου αύριο θα αρχίσουν να διαιρουνται! Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να γίνουν βλαστοκυστες και μου είπε όχι! Μακάρι να γίνουν άριστα αλλά δεν! Λίγο έχω μπερδευτεί, υπάρχει ελπίδα για τη Δευτέρα? Θα ήθελα τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας! Ευχαριστώ πολύ!( Τον Απρίλιο είχα μια βιοχημικη από εξωσωματικη, το αναφέρω για τα κορίτσια που δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου που είχα ανεβάσει τότε! Το πρόβλημα μου είναι η χαμηλής ΑΜΗ και κάποιες φορές υψηλής Fsh! Ηλικία 37!θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά από τις πιο έμπειρες 

 

Link to comment
Share on other sites

Η fsh παιζει αναλογα την ε2.οποτε οπως καταλαβαινω σχετικα καλη θα ειναι.ο γιατρος μπορει να ειναι καλος αλλα οσο αναφορα για  το εμβρυολογικο του ελενα δεν εχω ιδεα. Κ βεβαια δε ξερω και αν κανουν εκει φυσικους..ας μας πει καποιο κοριτσι που πετυχε εκει..γιατι κριμα τις ορμονες που βαζουμε στον οργανισμο μας με οχι αποτελεσμα.. γιατι το εχω παθει με 300 μοναδες τη μερα για 10 μερες κ ουτε ενα εμβρυο δεν ειχαμε κ σε καταλαβαινω απολυτα 

Link to comment
Share on other sites

Η Ε2 μου πάντα ήταν οκ στις εξετάσεις! Από ότι μου εχιε πει ο γιατρός ή Fsh αλλάζει κ από το στρες κτλ! Και όντως παίζει ανάλογα τους μήνες κ το πως είμαι ψυχολικα! Ναι βρε κορίτσι, στεναχωρηθηκα τόσο πολύ που πήρα τόσες ορμόνες και ούτε καν κατάφερα να κάνω προσπάθεια! Δεν μπορώ να καταλάβω, δεν μου ταίριαξε η θεραπεία? Χειροτερεψουν τα αυγουλακια μου? Δεν ξέρω! Σκέφτομαι τον φυσικό κύκλο πολύ έντονα, όπως επίσης σκέφτομαι αυτή τη φορά να επισκεφθώ και τον Μαντουδη για να καταλήξω πως θα προχωρήσουμε! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Bilo Birbilo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Την Πέμπτη έκανα ωοληψια και μου πήραν 5! Στον υπέρηχο που είχα κάνει κάποιες μέρες πριν ο γιατρός μου είχε πει βλέπω 4-5 ωραία φαίνονται και ίδιο σχέδιον μέγεθος μεταξύ τους! Την επόμενη μέρα μαθαίνω πως άντεξαν 3 από τα οποία τα 2 γονιμοποιηθηκαν αλλά είναι κακής ποιότητας! Ο εμβρυολογος μου είπε ζήτημα αν αντέξουν μέχρι αύριο, άλλος θα τα παραταγε αλλά εγώ θα έρθω να τα ελέγξω και αύριο! Σήμερα λοιπόν ήταν η μέρα που θα μάθαινα! Μου είπε ο γυναικολόγος πως δυστυχώς δεν έχουμε τα αναμενομενα αποτέλεσμα γτ δεν πάνε καλά αλλά ζουν ακόμα! Του ζήτησα μήπως τα βάλουμε κ έτσι κ ήταν κάθετος πως όχι! Μου λέει φαντάσου αύριο θα αρχίσουν να διαιρουνται! Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να γίνουν βλαστοκυστες και μου είπε όχι! Μακάρι να γίνουν άριστα αλλά δεν! Λίγο έχω μπερδευτεί, υπάρχει ελπίδα για τη Δευτέρα? Θα ήθελα τις εμπειρίες και τις γνώσεις σας! Ευχαριστώ πολύ!( Τον Απρίλιο είχα μια βιοχημικη από εξωσωματικη, το αναφέρω για τα κορίτσια που δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου που είχα ανεβάσει τότε! Το πρόβλημα μου είναι η χαμηλής ΑΜΗ και κάποιες φορές χαμηλής Fsh! Ηλικία 37!θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά από τις πιο έμπειρες 

Κι εγω στα ίδια πλαίσια κινούμαι. 3-4 ωάρια τα οποία δίνουν πολυ μέτρια έμβρυα.

Αφηστε τα να δείτε. Υπάρχουν και μέτρια έμβρυα που δίνουν εγκυμοσύνη. Δεν χρειάζεται να είναι άριστα.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Bilo Birbilo είπε:

Η Ε2 μου πάντα ήταν οκ στις εξετάσεις! Από ότι μου εχιε πει ο γιατρός ή Fsh αλλάζει κ από το στρες κτλ! Και όντως παίζει ανάλογα τους μήνες κ το πως είμαι ψυχολικα! Ναι βρε κορίτσι, στεναχωρηθηκα τόσο πολύ που πήρα τόσες ορμόνες και ούτε καν κατάφερα να κάνω προσπάθεια! Δεν μπορώ να καταλάβω, δεν μου ταίριαξε η θεραπεία? Χειροτερεψουν τα αυγουλακια μου? Δεν ξέρω! Σκέφτομαι τον φυσικό κύκλο πολύ έντονα, όπως επίσης σκέφτομαι αυτή τη φορά να επισκεφθώ και τον Μαντουδη για να καταλήξω πως θα προχωρήσουμε! 

Εγω μετα απο αυτο που επαθα γιατι οι εξετασεις αιματος κατα την διεγερση ηταν τελειες και βλεπαμε και 3 ωαρια στον υπερηχο..στην ωοληψια οταν τα πηρε μου ειπανε οτι ηταν ακαταλληλα.τοτε ειχα πληρωσει και απο τη τσεπη μου ολα τα φαρμακα της ταξεως των  850€ και σκεφτηκα αμεσως οτι δεν εχω πλεον ωαρια ,δεν εχω αλλα λεφτα για νέα διεγερση ,οποτε ειμαι τελειωμενη..αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι ξεκιναμε αμεσα με φυσικους και οτι θα παμε καλα! Ισως εφταιξε ο κυκλος ισως τα φαρμακα κανεις δε ξερει..Τοτε πιστευα εντονα οτι με κοροιδευε..και δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν φυσικοι..σε μενα ταιριαξανε πολυ οποτε ναι καλυτερα να επισκεφτείς καποιο νεο κεντρο,και ειμαι σιγουρη οτι θα πας πολυ καλα εφοσον εχεις κ ορμονικο πολυ καλυτερο απο  το δικο μου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Κι εγω στα ίδια πλαίσια κινούμαι. 3-4 ωάρια τα οποία δίνουν πολυ μέτρια έμβρυα.

Αφηστε τα να δείτε. Υπάρχουν και μέτρια έμβρυα που δίνουν εγκυμοσύνη. Δεν χρειάζεται να είναι άριστα.

Την πρώτη φορά τον Απρίλιο είχα ένα άριστο έμβρυο και ένα πάρα πολύ καλό και ήταν βιοχημικη! Με άλλο πρωτόκολλο! Άρα τελικά δεν βγάζω μόνο μέτρια η κακά! Μάλλον δεν μου ταίριαξε τίποτα! Πολύ απογοητευτηκα! Εσύ θύμησε μου τα κατάφερες? Γτ έχω μπερδευτεί και δεν θυμάμαι! 

2 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Εγω μετα απο αυτο που επαθα γιατι οι εξετασεις αιματος κατα την διεγερση ηταν τελειες και βλεπαμε και 3 ωαρια στον υπερηχο..στην ωοληψια οταν τα πηρε μου ειπανε οτι ηταν ακαταλληλα.τοτε ειχα πληρωσει και απο τη τσεπη μου ολα τα φαρμακα της ταξεως των  850€ και σκεφτηκα αμεσως οτι δεν εχω πλεον ωαρια ,δεν εχω αλλα λεφτα για νέα διεγερση ,οποτε ειμαι τελειωμενη..αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι ξεκιναμε αμεσα με φυσικους και οτι θα παμε καλα! Ισως εφταιξε ο κυκλος ισως τα φαρμακα κανεις δε ξερει..Τοτε πιστευα εντονα οτι με κοροιδευε..και δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν φυσικοι..σε μενα ταιριαξανε πολυ οποτε ναι καλυτερα να επισκεφτείς καποιο νεο κεντρο,και ειμαι σιγουρη οτι θα πας πολυ καλα εφοσον εχεις κ ορμονικο πολυ καλυτερο απο  το δικο μου..

Αν θυμάμαι καλά είσαι με τον Παντο και είσαι έγκυος τώρα? Εγώ μιλήσω αύριο με τον εμβρυολογο, να δω τι πήγε τόσο χάλια και θα πρέπει να κανονίσω τα επόμενα βήματα μου! Ήμουν τόσο αισιοδοξη αυτή τη φορά πως έστω θα ήταν καλύτερα ποιοτικά τα ωάρια! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Bilo Birbilo είπε:

Την πρώτη φορά τον Απρίλιο είχα ένα άριστο έμβρυο και ένα πάρα πολύ καλό και ήταν βιοχημικη! Με άλλο πρωτόκολλο! Άρα τελικά δεν βγάζω μόνο μέτρια η κακά! Μάλλον δεν μου ταίριαξε τίποτα! Πολύ απογοητευτηκα! Εσύ θύμησε μου τα κατάφερες? Γτ έχω μπερδευτεί και δεν θυμάμαι! 

Αν θυμάμαι καλά είσαι με τον Παντο και είσαι έγκυος τώρα? Εγώ μιλήσω αύριο με τον εμβρυολογο, να δω τι πήγε τόσο χάλια και θα πρέπει να κανονίσω τα επόμενα βήματα μου! Ήμουν τόσο αισιοδοξη αυτή τη φορά πως έστω θα ήταν καλύτερα ποιοτικά τα ωάρια! 

Προσπαθώ για το δεύτερο αλλά χωρίς  επιτυχία. Δεν είναι καλά τα ωάρια μου το σπερμα μετριο όποτε......


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Προσπαθώ για το δεύτερο αλλά χωρίς  επιτυχία. Δεν είναι καλά τα ωάρια μου το σπερμα μετριο όποτε......

Με φυσικούς έχεις πάει? Έχεις αλλάξει γιατρό? Έχεις δοκιμάσει prp? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bilo Birbilo είπε:

Με φυσικούς έχεις πάει? Έχεις αλλάξει γιατρό? Έχεις δοκιμάσει prp? 

Μια φορά εκανα φυσικό. Γιατρό όχι δεν άλλαξα. Prp το σκέφτομαι , ο άντρας μου βασικά μου το είπε. Δεν ξέρω θα τα συζητήσω με τον γιατρό αφού γίνει η ωοληψια. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...