Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , KoraliaP είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια, έγραψα και στο άλλο γκρουπ!

μόλις πήρα την πρώτη χοριακή μου 89,5 την 14η μερα με έμβρυα 3ων ημερών. 

Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό μου! Είμαι εγκρατής γιατί η βιοχημική μου ήταν πρόσφατη :)

Ξέχασα να αναφέρω και E2=353, PRG=53,9, D3=33, TSH=1,4

Η χοριακη είναι πολύ καλή! Συγχαρητήρια! Προσοχή από δω κ πέρα μέχρι να ακούσετε καρδιά..

πρίν από 37 λεπτά , KoraliaP είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια, έγραψα και στο άλλο γκρουπ!

μόλις πήρα την πρώτη χοριακή μου 89,5 την 14η μερα με έμβρυα 3ων ημερών. 

Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό μου! Είμαι εγκρατής γιατί η βιοχημική μου ήταν πρόσφατη :)

Ξέχασα να αναφέρω και E2=353, PRG=53,9, D3=33, TSH=1,4

Είναι 14η μερα από την ωορηξια/ωοληψια ή από την εμβρυομεταφορα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Zzeezze είπε:

Η χοριακη είναι πολύ καλή! Συγχαρητήρια! Προσοχή από δω κ πέρα μέχρι να ακούσετε καρδιά..

Είναι 14η μερα από την ωορηξια/ωοληψια ή από την εμβρυομεταφορα? 

Σε ευχαριστώ πολύ. Τι να προσέξω μέχρι την καρδια;;; Τον ίσκιο μου φοβάμαι ασε.. Σήμερα γυρισα δουλεια.

Είναι 14η μερα απο εμβρυπμεταφορα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , KoraliaP είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Τι να προσέξω μέχρι την καρδια;;; Τον ίσκιο μου φοβάμαι ασε.. Σήμερα γυρισα δουλεια.

Είναι 14η μερα απο εμβρυπμεταφορα..

Στην προηγουμενη βιοχημικη σου τι τιμές είχες, τα έχεις κρατήσει?? 

πρίν από 19 λεπτά , KoraliaP είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Τι να προσέξω μέχρι την καρδια;;; Τον ίσκιο μου φοβάμαι ασε.. Σήμερα γυρισα δουλεια.

Είναι 14η μερα απο εμβρυπμεταφορα..

Αν ακούσεις καρδιά, διαφεύγεις τον πρώτο κίνδυνο αποβολής αρκετά! Γι αυτό λέω μέχρι τότε τουλάχιστον, πολύ προσοχή κ ξεκούραση! 

1 hour ago, KoraliaP είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια, έγραψα και στο άλλο γκρουπ!

μόλις πήρα την πρώτη χοριακή μου 89,5 την 14η μερα με έμβρυα 3ων ημερών. 

Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό μου! Είμαι εγκρατής γιατί η βιοχημική μου ήταν πρόσφατη :)

Ξέχασα να αναφέρω και E2=353, PRG=53,9, D3=33, TSH=1,4

Αυτές τις εξετάσεις σου είπαν στο κέντρο να τις κάνεις? Εμένα δεν μου έδωσαν τπτ. Μήπως πρέπει αύριο να κάνω την πρώτη επίσημη γι αυτούς χοριακη, κ μετά να μου τις γράψουν? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Zzeezze είπε:

Στην προηγουμενη βιοχημικη σου τι τιμές είχες, τα έχεις κρατήσει?? 

Αν ακούσεις καρδιά, διαφεύγεις τον πρώτο κίνδυνο αποβολής αρκετά! Γι αυτό λέω μέχρι τότε τουλάχιστον, πολύ προσοχή κ ξεκούραση! 

Αυτές τις εξετάσεις σου είπαν στο κέντρο να τις κάνεις? Εμένα δεν μου έδωσαν τπτ. Μήπως πρέπει αύριο να κάνω την πρώτη επίσημη γι αυτούς χοριακη, κ μετά να μου τις γράψουν? 

Το ξέρω ναι..Προσεχω οσο μπορω!!

Τις εξετάσεις ναι μου τις ειπαν (οιστραδιολη και προγεστερονη). Επισης TSH μετρησα και γιατι είχα ανεβασμένη στην προηγούμενη ΕΤ και έτσι τώρα ξεκίνησα χάπι πριν τη 2η προσπάθεια. 

πρίν από 18 λεπτά , Zzeezze είπε:

Στην προηγουμενη βιοχημικη σου τι τιμές είχες, τα έχεις κρατήσει?? 

Αν ακούσεις καρδιά, διαφεύγεις τον πρώτο κίνδυνο αποβολής αρκετά! Γι αυτό λέω μέχρι τότε τουλάχιστον, πολύ προσοχή κ ξεκούραση! 

Αυτές τις εξετάσεις σου είπαν στο κέντρο να τις κάνεις? Εμένα δεν μου έδωσαν τπτ. Μήπως πρέπει αύριο να κάνω την πρώτη επίσημη γι αυτούς χοριακη, κ μετά να μου τις γράψουν? 

Ρώτα τους παντως για ολες τις εξεταασεις πέραν της χοριακης. είναι σημαντικες και καλό ειναι να τις κανεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , KoraliaP είπε:

Το ξέρω ναι..Προσεχω οσο μπορω!!

Τις εξετάσεις ναι μου τις ειπαν (οιστραδιολη και προγεστερονη). Επισης TSH μετρησα και γιατι είχα ανεβασμένη στην προηγούμενη ΕΤ και έτσι τώρα ξεκίνησα χάπι πριν τη 2η προσπάθεια. 

Ρώτα τους παντως για ολες τις εξεταασεις πέραν της χοριακης. είναι σημαντικες και καλό ειναι να τις κανεις

Συγχαρητήρια κοριτσι μου!!!οι τιμές σου μου φαίνονται πάρα πολύ καλές!!!!κάπως παρόμοιες είχα και εγώ στην 12η μέρα από την εμβρυομεταφορα...με έμβρυα 3ης μερας...λίγο πιο χαμηλή χοριακη μόνο η δική μου...και χθες ακούσαμε καρδούλα!!!να πάνε όλα καλά!!!!να είσαι αισιόδοξη!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η χοριακη σήμερα 8η μέρα από εμβρυομεταφορα ήταν 159! Το ξέρω ότι είναι καλή, αλλά πιστέψτε με ακόμη δεν νιώθω χαρά αλλά φόβο για το αν θα προχωρήσει.. Πηγαίνω στην τουαλέτα με τρόμο.. 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσι μου!!!οι τιμές σου μου φαίνονται πάρα πολύ καλές!!!!κάπως παρόμοιες είχα και εγώ στην 12η μέρα από την εμβρυομεταφορα...με έμβρυα 3ης μερας...λίγο πιο χαμηλή χοριακη μόνο η δική μου...και χθες ακούσαμε καρδούλα!!!να πάνε όλα καλά!!!!να είσαι αισιόδοξη!!! 

@*Vasoula Σε ευχαριστώ πολύ! Πολλά συγχαρητήρια και σε σένα. 

Δευτερη, τρίτη χοριακή σου ανέβηκαν κανονοκά έ;  Εγώ γι’αυτό προσέυχομαι τώρα, θα επαναλάβω Παρασκευή 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Zzeezze είπε:

Εμένα η χοριακη σήμερα 8η μέρα από εμβρυομεταφορα ήταν 159! Το ξέρω ότι είναι καλή, αλλά πιστέψτε με ακόμη δεν νιώθω χαρά αλλά φόβο για το αν θα προχωρήσει.. Πηγαίνω στην τουαλέτα με τρόμο.. 

@Zzeezze Think positive με όποιον τρόπο! Ξεκινάς πολυυυ καλα!! :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Εμένα η χοριακη σήμερα 8η μέρα από εμβρυομεταφορα ήταν 159! Το ξέρω ότι είναι καλή, αλλά πιστέψτε με ακόμη δεν νιώθω χαρά αλλά φόβο για το αν θα προχωρήσει.. Πηγαίνω στην τουαλέτα με τρόμο.. 

Τέλεια!!!!!! Οσο για τον τρόμο νομίζω όλες λίγο πολύ τον έχουμε στην αρχή ειδικά. Να πάνε όλα καλά κ να μας πεις τα νέα σου σε δυο μέρες!

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

@*Vasoula Σε ευχαριστώ πολύ! Πολλά συγχαρητήρια και σε σένα. 

Δευτερη, τρίτη χοριακή σου ανέβηκαν κανονοκά έ;  Εγώ γι’αυτό προσέυχομαι τώρα, θα επαναλάβω Παρασκευή 

Ναι κοριτσακι μου....μετα απο 3 μέρες είχε πάει 420...και μετα απο 2 πάλι πήγε 1600...

Θα ειναι ολα καλα θα το δεις!!!στείλε μας αύριο!!!!:x

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

Το ξέρω ναι..Προσεχω οσο μπορω!!

Τις εξετάσεις ναι μου τις ειπαν (οιστραδιολη και προγεστερονη). Επισης TSH μετρησα και γιατι είχα ανεβασμένη στην προηγούμενη ΕΤ και έτσι τώρα ξεκίνησα χάπι πριν τη 2η προσπάθεια. 

Ρώτα τους παντως για ολες τις εξεταασεις πέραν της χοριακης. είναι σημαντικες και καλό ειναι να τις κανεις

Τους ρώτησα κ μόνο που δεν έπεσαν να με φάνε!! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Τους ρώτησα κ μόνο που δεν έπεσαν να με φάνε!! 

Ναι, γιατί προγεστερόνη και οιστραδιόλη έχουν γραμμή να μετράνε κυρίως στο γένεσις και επιμένουν και σε αυτό. Ο δικός μου εξωσωματιστής μου είχε εξηγήσει για ποιο λόγο εκείνος δεν πιστεύει ότι έχει νόημα κάτι τέτοιο...

@Zzeezze@KoraliaP Συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας! Σας εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά μέχρι τέλους και σε λίγους μήνες να κρατάτε αγκαλιά τα μωράκια σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Troia είπε:

Ναι, γιατί προγεστερόνη και οιστραδιόλη έχουν γραμμή να μετράνε κυρίως στο γένεσις και επιμένουν και σε αυτό. Ο δικός μου εξωσωματιστής μου είχε εξηγήσει για ποιο λόγο εκείνος δεν πιστεύει ότι έχει νόημα κάτι τέτοιο...

@Zzeezze@KoraliaP Συγχαρητήρια για τις εγκυμοσύνες σας! Σας εύχομαι να κυλήσουν όλα ομαλά μέχρι τέλους και σε λίγους μήνες να κρατάτε αγκαλιά τα μωράκια σας!

@Troia Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν και είναι πολύ νωρίς, θα δούμε πως θα κυλήσουν τα πράγματα. Το εύχομαι! 

Αναφορικά με τις εξετάσεις που λες δεν μένω στο γεγονός της εμμονής του γενεσις (που ισχύει). Από μελέτες που έχω διαβάσει στο pubmed φαίνεται πως η προγεστερόνη είναι σημαντική παράμετρος βιώσιμης κύησης. Όπως και η TSH που είθιστε να ανεβαίνει με τα φάρμακα της οιστραδιόλης που παίρνουμε κατά την εμβρυομεταφορά. Αυτό το ανακάλυψα γιατί στην 1η μου ΕΤ ανέβηκε σε λίγες μέρες νομίζω στο 4. Την θέλεις εντός ορίων καθώς σχετίζεται με αποβολές πρώτου τριμήνου. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά που γράφω, προς θεού, αλλά επειδή και τα διάβασα και μου συνέβησαν θεώρησα καλό να τα μοιραστώ. :)

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KoraliaP είπε:

@Troia Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αν και είναι πολύ νωρίς, θα δούμε πως θα κυλήσουν τα πράγματα. Το εύχομαι! 

Αναφορικά με τις εξετάσεις που λες δεν μένω στο γεγονός της εμμονής του γενεσις (που ισχύει). Από μελέτες που έχω διαβάσει στο pubmed φαίνεται πως η προγεστερόνη είναι σημαντική παράμετρος βιώσιμης κύησης. Όπως και η TSH που είθιστε να ανεβαίνει με τα φάρμακα της οιστραδιόλης που παίρνουμε κατά την εμβρυομεταφορά. Αυτό το ανακάλυψα γιατί στην 1η μου ΕΤ ανέβηκε σε λίγες μέρες νομίζω στο 4. Την θέλεις εντός ορίων καθώς σχετίζεται με αποβολές πρώτου τριμήνου. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά που γράφω, προς θεού, αλλά επειδή και τα διάβασα και μου συνέβησαν θεώρησα καλό να τα μοιραστώ. :)

 

Πάντως δεν χρησιμοποίησα τη λέξη εμμονή...Εγώ δεν είμαι γιατρός για να κρίνω αν έχουν δίκιο που επιμένουν ή όχι, δεν αποκλείεται και να έχουν... Ωστόσο θα ξαναγράψω τον αντίλογο, δηλαδή το λόγο που μου είπε ο δικός μου εξωσωματιστής ότι δεν έχει νόημα να τα μετράμε αυτά τα 2: Για τη μεν προγεστερόνη, επειδή παίρνουμε και κολπικά συνήθως, αυτή δεν ανιχνεύεται στο αίμα μας κι επίσης η μέτρηση της μπορεί να διακυμαίνεται ανάλογα με την ώρα που έχουμε πάρει το χάπι (αν παίρνουμε χάπι προγεστερόνης), οπότε μπορεί να προκύψει σφάλμα μέτρησης. Για τη δε οιστραδιόλη, μου είχε πει ότι μία εβδομάδα μετά την εμβρυομεταφορά και μετά, η μέτρησή της δεν μας δίνει κάποια χρήσιμη πληροφορία. Για την προγεστερόνη επίσης μου είπε ότι η δόση που παίρνουμε είναι συγκεκριμένη και εξαρτάται από το βάρος και το ύψος μας. Οπότε ναι μεν είναι σημαντική, αλλά η μέτρησή της μπορεί να μην είναι αξιόπιστη, έτσι μου είπε εκείνος.

Εγώ θα ήθελα στο θέμα αυτό να ξαναδώσω τη συμβουλή, εφόσον έχουμε επιλέξει συνειδητά ένα γιατρό, να ακολουθήσουμε τις οδηγίες του. Δεν έχει νόημα να κάνουμε κάτι που ο ίδιος δεν το πιστεύει.

Εύχομαι σε όλες καλή αρχή και καλή έκβαση στις εγκυμοσύνες σας! :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...