Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Nikipa είπε:

Εντωμεταξύ όλα τα στραβά σε εμάς που παιδευόμαστε γίνονται…καλή δύναμη Σιλβη μου ευχομαι η επόμενη να σου φέρει δυο υγιέστατα μωράκια χωρίς άλλες δυσκολιες

Σ ευχαριστώ , καλά εμενα ότι κακό ποσοστό υπάρχει είμαι μέσα , δεν μασάμε όμως , ναι επανέρχεται η ελπίδα για τα διδυμάκια που τα αγαπώ τοσο πολύ !!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

Πήγα πήγα το πρωί δεν άλλαξε κάτι Παρασκευή κανονίσαμε την απόξεση και ξανά προς τη δόξα τραβά ….μου είπε απο θέμα πιθανοτήτων ότι μέσο Όρο μπορεί να συμβεί 2 φορές σε μια γυναίκα , πάει η μια ελπιζω η επόμενη να είναι η τυχερή μας ❤️❤️❤️ Να είμαστε κοιλιτσα κοιλιτσα όλες !

Λυπάμαι πολύ κοριτσάκι μου... Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι όσες ειχαν αρνητική χοριακη: πώς αισθάνεστε μετά την λήξη των 14 ημερών ετ κ αρνητικής χοριακης? Εγώ έκανα χοριακη με 0.1 στις 8/3 και παρολο που έκοψα τα φάρμακα (οπως ειπε ο γιατρός - επαιρνα Cycklacur, prolutex, vasclor) είχα πρησμενο στήθος συνέχεια 8 ημέρες. Παίρνω τα καφέ Cycklacur 8 ημέρες κ ακόμα δεν έχω αδιαθετησει.

Όταν είχα ξαναπάρει Cycklacur τον Νοέμβριο (μόνο τα άσπρα) είχα καθυστέρηση 14 μέρες.. Τωρα, επειδή το συζητήσαμε με το γιατρό παιρνω 1 καφέ την ημέρα από την επόμενη της αρνητικής χοριακης, αλλά περίοδος δεν ήρθε ακόμα. 

Εγώ εκοψα ολα τα φαρμακα απο την τριτη. Δν νιωθω κατι πάντως ακομα. Το μόνο περιμένω να αδιαθετησω. 

17 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Για εμβρυομεταφορα λέω , γίνεται απευθείας στον επόμενο κύκλο ;

Ναι εννοείται 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια, καινούρια στο club (ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic) :) και 1η προσπαθεια εξωσωματικης . 

Θα ηθελα την γνωμη σας, σιγουρα καποιες εχετε περισσοτερη εμπειρια. !! 

Ειμαι 31 χωρις καποιο προβλημα , ουτε εγω ουτε ο σύζυγος (εχουμε το κλασικο "απλα δεν ετυχε") !  Εκανα διεγερση μονο με clomiphen 2η-6η μερα περιοδου. Καταφέραμε πηραμε 4 ωαριακια στην ωοληψια , απο αυτα μονο τα 2 προχωρησαν  και μπηκαν καταψυξη 3ων ημερών (πολλη καλη ποιοτητα οπως ειπαν) . Ειμαι σε αναμονη για να ξεκινησω τη θεραπεια και να κανω εμβρυομεταφορά σρον επομενο κυκλο. 

Ποσες πιθανότητες λέτε να υπάρχουν;  ακούω διαφορά για βλαστοκυστες και αναρωτιέμαι μηπως δεν πρεπει να προσπαθήσω μονο με τα 2 (3ων ημερων). 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Angot είπε:

Καλημερα κορίτσια, καινούρια στο club (ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic) :) και 1η προσπαθεια εξωσωματικης . 

Θα ηθελα την γνωμη σας, σιγουρα καποιες εχετε περισσοτερη εμπειρια. !! 

Ειμαι 31 χωρις καποιο προβλημα , ουτε εγω ουτε ο σύζυγος (εχουμε το κλασικο "απλα δεν ετυχε") !  Εκανα διεγερση μονο με clomiphen 2η-6η μερα περιοδου. Καταφέραμε πηραμε 4 ωαριακια στην ωοληψια , απο αυτα μονο τα 2 προχωρησαν  και μπηκαν καταψυξη 3ων ημερών (πολλη καλη ποιοτητα οπως ειπαν) . Ειμαι σε αναμονη για να ξεκινησω τη θεραπεια και να κανω εμβρυομεταφορά σρον επομενο κυκλο. 

Ποσες πιθανότητες λέτε να υπάρχουν;  ακούω διαφορά για βλαστοκυστες και αναρωτιέμαι μηπως δεν πρεπει να προσπαθήσω μονο με τα 2 (3ων ημερων). 

εφοσον τα χεις κι ο γιατρος σου που τον εμπιστευεσαι,επελεξε να ειναι 3ης μερας, προφανως και θα συνεχισεις και μακαρι να χεις καλη επιτυχια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Pagotoula είπε:

εφοσον τα χεις κι ο γιατρος σου που τον εμπιστευεσαι,επελεξε να ειναι 3ης μερας, προφανως και θα συνεχισεις και μακαρι να χεις καλη επιτυχια.

Σε ευχαριστώ πολυ! Απλως αναρωτιόμουν μηπως φοβόταν μη και δεν καταφέρουν να περασουν τις 3 ημερες (ειναι πιο αδυναμα) , ΑΡΑ ειναι λιγο καταδικασμενη η προσπάθεια εξ'αρχης! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angot είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Απλως αναρωτιόμουν μηπως φοβόταν μη και δεν καταφέρουν να περασουν τις 3 ημερες (ειναι πιο αδυναμα) , ΑΡΑ ειναι λιγο καταδικασμενη η προσπάθεια εξ'αρχης! 

προφανως και δεν ειναι. πολλοι γιατροι επιλεγουν 3ης μερας για τους λογους τους. εξαλλου το περιβαλλον της μητρας ειναι πιο ιδανικο για την αναπτυξη των εμβρυων. το να το κανει ενας γιατρος επειδη πιστευε πως δεν θα τα καταφερουν, κι επι της ουσιας απλα για κερδος για καταψυξη κι ετ, καπως αντιδεοντολογικο δεν σου φαινεται;; γιατι να στο κανει αυτο ο γιατρος σου; υποθετω πως για να τον επελεξες, τον εμπιστευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Pagotoula είπε:

προφανως και δεν ειναι. πολλοι γιατροι επιλεγουν 3ης μερας για τους λογους τους. εξαλλου το περιβαλλον της μητρας ειναι πιο ιδανικο για την αναπτυξη των εμβρυων. το να το κανει ενας γιατρος επειδη πιστευε πως δεν θα τα καταφερουν, κι επι της ουσιας απλα για κερδος για καταψυξη κι ετ, καπως αντιδεοντολογικο δεν σου φαινεται;; γιατι να στο κανει αυτο ο γιατρος σου; υποθετω πως για να τον επελεξες, τον εμπιστευεσαι.

Ναι ισως εχεις δικιο. Ακριβως το αντίθετο θα πιστευα για τον γιατρο μ, οτι το εκανε για να εχουμε παραπανω πιθανοτητες! Απλως με τις τοσο διαφορετικές προσεγγισεις που εχει το θεμα 3ων ημερων - βλαστο εχω αγχωθει λίγο . Θα δειξει! Εσυ αν επιτρέπεται σε τι φαση εισαι; 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Angot said:

Καλημερα κορίτσια, καινούρια στο club (ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic) :) και 1η προσπαθεια εξωσωματικης . 

Θα ηθελα την γνωμη σας, σιγουρα καποιες εχετε περισσοτερη εμπειρια. !! 

Ειμαι 31 χωρις καποιο προβλημα , ουτε εγω ουτε ο σύζυγος (εχουμε το κλασικο "απλα δεν ετυχε") !  Εκανα διεγερση μονο με clomiphen 2η-6η μερα περιοδου. Καταφέραμε πηραμε 4 ωαριακια στην ωοληψια , απο αυτα μονο τα 2 προχωρησαν  και μπηκαν καταψυξη 3ων ημερών (πολλη καλη ποιοτητα οπως ειπαν) . Ειμαι σε αναμονη για να ξεκινησω τη θεραπεια και να κανω εμβρυομεταφορά σρον επομενο κυκλο. 

Ποσες πιθανότητες λέτε να υπάρχουν;  ακούω διαφορά για βλαστοκυστες και αναρωτιέμαι μηπως δεν πρεπει να προσπαθήσω μονο με τα 2 (3ων ημερων). 

Γεια σου κορίτσι μου! Καλωσήρθες. Είθιστε στην πρώτη προσπάθεια να βάζεις 3ων ημερών. Και ειδικά αν υπάρχουν λίγα έμβρυα. Ο γιατρός σου δεν μπορεί να προβλέψει αν θα φτάσουν σε βλαστοκύστες, όσο καλά και να είναι. Φυσικά και υπάρχει ο φόβος να μην φτάσει κανένα. 30% πιθανότητα έχει κάθε έμβρυο. Το θέμα είναι αν θες να πάρεις το ρίσκο. 

Εγώ είχα 3 3ων ημερών και αποφάσισα να προχωρήσω με βλαστοκύστες. Είχα τρομερό άγχος εκείνες τις 2 μέρες πριν την ετ αλλά ευτυχώς έφτασαν και τα 3. Βέβαια μετά πήρα κουλούρα αλλά αυτό είναι άσχετο.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Angot είπε:

Ναι ισως εχεις δικιο. Ακριβως το αντίθετο θα πιστευα για τον γιατρο μ, οτι το εκανε για να εχουμε παραπανω πιθανοτητες! Απλως με τις τοσο διαφορετικές προσεγγισεις που εχει το θεμα 3ων ημερων - βλαστο εχω αγχωθει λίγο . Θα δειξει! Εσυ αν επιτρέπεται σε τι φαση εισαι; 

Εχω κανει ενα παιδακι με εξωσωματικη και τωρα ετοιμαζομαι πρωτα ο Θεος για το αδερφακι. δεν εχω κανει ακομα διεγερση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Καλωσήρθες. Είθιστε στην πρώτη προσπάθεια να βάζεις 3ων ημερών. Και ειδικά αν υπάρχουν λίγα έμβρυα. Ο γιατρός σου δεν μπορεί να προβλέψει αν θα φτάσουν σε βλαστοκύστες, όσο καλά και να είναι. Φυσικά και υπάρχει ο φόβος να μην φτάσει κανένα. 30% πιθανότητα έχει κάθε έμβρυο. Το θέμα είναι αν θες να πάρεις το ρίσκο. 

Εγώ είχα 3 3ων ημερών και αποφάσισα να προχωρήσω με βλαστοκύστες. Είχα τρομερό άγχος εκείνες τις 2 μέρες πριν την ετ αλλά ευτυχώς έφτασαν και τα 3. Βέβαια μετά πήρα κουλούρα αλλά αυτό είναι άσχετο.  

Σκεφτομουν μηπως προτεινα να κανω αλλη μια ωοληψια πριν την εμβρυομεταφορά μηπως και μαζεψω περισσότερα εμβρυακια και αφησω καποια να προχωρησουν! Η εμβρυομεταφορά γινεται λογικα οταν εισαι σε φαση ωορρηξίας; δλδ υπαρχει η δυνατοτητα να βαλει τα κατεψυγμενα αλλα να παρει τα φρεσκα ταυτόχρονα ωστε να μπουν και αυτα σε κατάψυξη για επόμενη φορα εαν χρειαστεί; 

Η 1η σου ηταν εσενα; 

πρίν από 6 λεπτά , Pagotoula είπε:

Εχω κανει ενα παιδακι με εξωσωματικη και τωρα ετοιμαζομαι πρωτα ο Θεος για το αδερφακι. δεν εχω κανει ακομα διεγερση.

Να σου ζήσει το παιδακι σ! Και ευχομαι σύντομα να εχει και ενα αδερφακι! ❤️ 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Angot είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ! Απλως αναρωτιόμουν μηπως φοβόταν μη και δεν καταφέρουν να περασουν τις 3 ημερες (ειναι πιο αδυναμα) , ΑΡΑ ειναι λιγο καταδικασμενη η προσπάθεια εξ'αρχης! 

Καλημέρα! Καλέ, γιατί  να είναι καταδικασμένη η προσπάθεια σου; Εμένα η πρώτη μου εξωσωματική, που μου χάρισε τον γιο μου, ήταν με έμβρυα 3ης μέρας. Ναι, ίσως οι πιθανότητες να είναι περισσότερες με 5ης μέρας, αλλά μια χαρά παιδιά γεννιούνται ως έμβρυα 3ης. Καλή τύχη κι αισιοδοξία!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angot said:

Σκεφτομουν μηπως προτεινα να κανω αλλη μια ωοληψια πριν την εμβρυομεταφορά μηπως και μαζεψω περισσότερα εμβρυακια και αφησω καποια να προχωρησουν! Η εμβρυομεταφορά γινεται λογικα οταν εισαι σε φαση ωορρηξίας; δλδ υπαρχει η δυνατοτητα να βαλει τα κατεψυγμενα αλλα να παρει τα φρεσκα ταυτόχρονα ωστε να μπουν και αυτα σε κατάψυξη για επόμενη φορα εαν χρειαστεί; 

Η 1η σου ηταν εσενα; 

Η 1η μου ήταν, ναι. Κοιτα, η αλήθεια είναι πως ό,τι και να αποφασίσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει συνταγή για την επιτυχία. Και με τις δυο περιπτώσεις έχουν πετύχει και έχουν αποτύχει κοπέλες. Γι αυτο καλό είναι να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα και να μην έχεις δεύτερες σκέψεις. Αν αυτό είναι μία ακόμη ωοληψία τότε αυτό να κάνεις. 

Η ετ γίνεται μετά την ωοληψία. 3 ή 5 μέρες μετά αναλόγως με τα έμβρυα. Φυσικά και μπορούν να σου πάρουν φρέσκα και να τα καταψύξουν μετά αν δεν χρειαστούν.

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angot said:

Καλημερα κορίτσια, καινούρια στο club (ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic) :) και 1η προσπαθεια εξωσωματικης . 

Θα ηθελα την γνωμη σας, σιγουρα καποιες εχετε περισσοτερη εμπειρια. !! 

Ειμαι 31 χωρις καποιο προβλημα , ουτε εγω ουτε ο σύζυγος (εχουμε το κλασικο "απλα δεν ετυχε") !  Εκανα διεγερση μονο με clomiphen 2η-6η μερα περιοδου. Καταφέραμε πηραμε 4 ωαριακια στην ωοληψια , απο αυτα μονο τα 2 προχωρησαν  και μπηκαν καταψυξη 3ων ημερών (πολλη καλη ποιοτητα οπως ειπαν) . Ειμαι σε αναμονη για να ξεκινησω τη θεραπεια και να κανω εμβρυομεταφορά σρον επομενο κυκλο. 

Ποσες πιθανότητες λέτε να υπάρχουν;  ακούω διαφορά για βλαστοκυστες και αναρωτιέμαι μηπως δεν πρεπει να προσπαθήσω μονο με τα 2 (3ων ημερων). 

Μην το λες εγώ πέτυχα με 3 ημερών που υποτίθεται οι βλαστοκυστες είναι πιο σίγουρες .Παίζουν πολλά ρόλο δυστυχώς για το αν θα πετύχει η εξωσωματικη .Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να πιστεύεις στα εμβρυακια σου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...