Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου έκανα σήμερα τεστ clearblue ηλεκτρονικό 11η μέρα από την ετ κ αύριο Δευτέρα πάω για χοριακή! Το τεστ θετικό 2-3! Να τσιρίξω θέλω! Αλλά επειδή έχω ακόμα ροζ αιματάκι κι επειδή έχω περάσει και μια παλίνδρομη είμαι συγκρατημένα αισιόδοξη! Παρ όλα αυτα το θετικό αυτό τεστ ηρθε μετα απο ένα σερι 6 αρνητικων προσπαθειων κ όσο να ναι η χαρά με κυριεύει!! Φιλιά

Συγχαρητήρια σκορπίνα μου!!! Χαίρομαι πολύ για σενα! Να τσιρήξεις, εννοείται! Ύστερα από τόσες σερί αποτυχίες δικαιούσαι χαρά! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου! 

πρίν από 8 λεπτά , Laky είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Ο γιατρός μου είπε να πάω τη Τρίτη. Η συγκάτοικος μου εχθές το βράδυ βγήκε θετικη στον κοβιντ. Έχω πάθει πανικό. Νομίζω πως και μόνο απ' τη στενοχώρια που πέρασα εχθές δε θα μπορέσω να το κρατήσω το μωρό στο τέλος. Τώρα τρέμω πως θα κολλήσω κιόλας. Έφυγε τώρα απ' το σπίτι αλλά μέχρι τώρα ήμασταν μαζί. Δε ξέρω αν κόλλησα.

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ θα είχα ανησυχήσει πολύ στη θέση σου. Σκέψου όμως ότι ο κόβιντ όσο περνάει ο καιρός αποδυναμώνεται όλο και περισσότερο. Δε νομίζω ότι μπορεί να βλάψει το μωρό σου ακόμα κι αν κολλήσεις, που φυσικά δεν είναι σίγουρο, πολλοί δεν κολλάνε τόσο εύκολα! Είναι κρίμα να κάνεις τέτοιες σκέψεις ότι δεν ξέρεις αν θα κρατήσεις το μωρό σου, πραγματικά. Προσπάθησε να το πάρεις αλλιώς! Μπορείς! Σκέψου τι διαδρομή έχεις διανύσει ως εδώ! Έχεις στην κοιλίτσα σου ένα θαύμα και να το χαρείς αυτό που συμβαίνει! Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακή αύριο!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , happiness79 είπε:

Συγχαρητήρια σκορπίνα μου!!! Χαίρομαι πολύ για σενα! Να τσιρήξεις, εννοείται! Ύστερα από τόσες σερί αποτυχίες δικαιούσαι χαρά! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου! 

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ θα είχα ανησυχήσει πολύ στη θέση σου. Σκέψου όμως ότι ο κόβιντ όσο περνάει ο καιρός αποδυναμώνεται όλο και περισσότερο. Δε νομίζω ότι μπορεί να βλάψει το μωρό σου ακόμα κι αν κολλήσεις, που φυσικά δεν είναι σίγουρο, πολλοί δεν κολλάνε τόσο εύκολα! Είναι κρίμα να κάνεις τέτοιες σκέψεις ότι δεν ξέρεις αν θα κρατήσεις το μωρό σου, πραγματικά. Προσπάθησε να το πάρεις αλλιώς! Μπορείς! Σκέψου τι διαδρομή έχεις διανύσει ως εδώ! Έχεις στην κοιλίτσα σου ένα θαύμα και να το χαρείς αυτό που συμβαίνει! Σου εύχομαι μια τεράστια χοριακή αύριο!!! 

Σ ευχαριστώ για όλα κορίτσι μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laky said:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Ο γιατρός μου είπε να πάω τη Τρίτη. Η συγκάτοικος μου εχθές το βράδυ βγήκε θετικη στον κοβιντ. Έχω πάθει πανικό. Νομίζω πως και μόνο απ' τη στενοχώρια που πέρασα εχθές δε θα μπορέσω να το κρατήσω το μωρό στο τέλος. Τώρα τρέμω πως θα κολλήσω κιόλας. Έφυγε τώρα απ' το σπίτι αλλά μέχρι τώρα ήμασταν μαζί. Δε ξέρω αν κόλλησα.

Έτσι και εγώ λίγες μέρες πριν την ετ βρέθηκα με κρούσμα χωρίς μάσκες σε κλειστό χώρο με κάποια απόσταση βέβαια δηλαδή όχι αγκαλιές και φιλια την άλλη μέρα όπως λες που το μάθαμε έπαθα πανικό … τι σελφ τι ραπιντ κάθε μέρα τελικά δεν κόλλησα ! Στο κεντο μου είπαν ακόμη και αν κολλήσεις δεν θα πάθεις τίποτα ούτε εσυ ούτε η ενδεχόμενη εγκυμοσύνη τριπλά εμβολιασμένη είμαι , υπάρχει περίπτωση να μην κόλλησες μην πανικοβάλλεσαι κουράγιο !! 

On 3/17/2022 at 6:02 PM, kateriiina25 said:

Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μπορούν να δουν θετικό τεστ την 4η μέρα. Αν σκεφτείς ότι περίπου 2 μέρες πριν έγινε η εμφύτευση, είναι πραγματικά αδύνατον. Ίσως μόνο σε πολύδυμη κύηση. 

Άσχετο αλλά το έψαξα τα κορίτσια με τις αχνές γραμμές κάνουν τα first response  με ευαισθησία 6.3 mIU/mL 

το predictor early έχει 12,5 

το yes or no 25 και το predictor για την πρώτη μέρα καθυστέρησης 50!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Ο γιατρός μου είπε να πάω τη Τρίτη. Η συγκάτοικος μου εχθές το βράδυ βγήκε θετικη στον κοβιντ. Έχω πάθει πανικό. Νομίζω πως και μόνο απ' τη στενοχώρια που πέρασα εχθές δε θα μπορέσω να το κρατήσω το μωρό στο τέλος. Τώρα τρέμω πως θα κολλήσω κιόλας. Έφυγε τώρα απ' το σπίτι αλλά μέχρι τώρα ήμασταν μαζί. Δε ξέρω αν κόλλησα.

αν ηταν με μια ταραχή να χάνονταν παιδιά δε θα γεννούσε καμία..τα εμβρυα ειναι πολύ καλά παράσιτα..μην ανησυχείς..εδώ γυναίκες πουβιάζονται και κακοποιούνται καθημερινά γεννάνε..τελοσπαντων κανε ενα σελφ τεστ  να εχεις μια εικονα τι γινεται και ολα καλά θα πάνε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Σ-1994 said:

Έτσι και εγώ λίγες μέρες πριν την ετ βρέθηκα με κρούσμα χωρίς μάσκες σε κλειστό χώρο με κάποια απόσταση βέβαια δηλαδή όχι αγκαλιές και φιλια την άλλη μέρα όπως λες που το μάθαμε έπαθα πανικό … τι σελφ τι ραπιντ κάθε μέρα τελικά δεν κόλλησα ! Στο κεντο μου είπαν ακόμη και αν κολλήσεις δεν θα πάθεις τίποτα ούτε εσυ ούτε η ενδεχόμενη εγκυμοσύνη τριπλά εμβολιασμένη είμαι , υπάρχει περίπτωση να μην κόλλησες μην πανικοβάλλεσαι κουράγιο !! 

Άσχετο αλλά το έψαξα τα κορίτσια με τις αχνές γραμμές κάνουν τα first response  με ευαισθησία 6.3 mIU/mL 

το predictor early έχει 12,5 

το yes or no 25 και το predictor για την πρώτη μέρα καθυστέρησης 50!!

Δεν τα ξέρω αυτά τα first response αλλά απ ότι είδα είναι δυσεύρετα στην Ελλάδα και έχουν και 30€. Δεν περιμένω 3 μέρες παραπάνω αν είναι καλύτερα? χαχα

Εσύ μικρή κατάφερες να κρατηθείς ή κάνεις ακόμα τεστ κάθε μέρα? 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

44 minutes ago, kateriiina25 said:

Δεν τα ξέρω αυτά τα first response αλλά απ ότι είδα είναι δυσεύρετα στην Ελλάδα και έχουν και 30€. Δεν περιμένω 3 μέρες παραπάνω αν είναι καλύτερα? χαχα

Εσύ μικρή κατάφερες να κρατηθείς ή κάνεις ακόμα τεστ κάθε μέρα? 

Ναι όντως είναι ακριβά .. τα σταμάτησα να σου πω την αλήθεια γιατί δεν είμαι πολύ αισιόδοξη και το εχω παγώσει λίγο θέμα εξάλλου το παράκανα με το ποσο νωρίς τα έκανα .. πέραν από ένα απόγευμα που είχα κάτι πόνους γενικά δεν αισθάνομαι τίποτα και δεν εχω πολύ καλό προαίσθημα , μακάρι να βγω λάθος !

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Σ-1994 said:

Ναι όντως είναι ακριβά .. τα σταμάτησα να σου πω την αλήθεια γιατί δεν είμαι πολύ αισιόδοξη και το εχω παγώσει λίγο θέμα εξάλλου το παράκανα με το ποσο νωρίς τα έκανα .. πέραν από ένα απόγευμα που είχα κάτι πόνους γενικά δεν αισθάνομαι τίποτα και δεν εχω πολύ καλό προαίσθημα , μακάρι να βγω λάθος !

Εγώ από την άλλη είχα πάρα πολύ καλό προαίσθημα και ήμουν φουλ αισιόδοξη, οπότε δεν λέει απολύτως τίποτα αυτό. Παρ' όλα αυτά καλά έκανες και σταμάτησες για να μην τρελαίνεσαι με ψευδώς αρνητικά τεστ τόσο νωρίς. Ελπίζω να βγεις λάθος πάντως :)  Την Τρίτη έχεις χοριακή?

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όσο καλά το προετοίμαζα τόσο λάθος πήγαινε , λίγες μέρες πριν βρέθηκα με κρούσμα έπαθα εγκεφαλικό κάθε μέρα σελφ τεστ και ραπιντ μετά μόλις έκανα την ετ έπαθα ένα συναισθηματικό brake down και κρυολόγησα ( πρέπει να κρύωσα μόλις μου τα έβαλαν που περιμένα μισή ώρα να σηκωθώ και είχα γίνει παγάκι ) έβηχα και έκλαψα και αρκετά , συσσωρευτικε όλους τους μήνες μέσα μου είναι και οι ορμόνες … μακάρι να γίνει το θαύμα και να πέτυχε  αλλιώς θα προσπαθήσουμε ξανά τι άλλο μπορούμε να κάνουμε …

Μου είπαν να πάω στις 14 μέρες με 5ης μέρας δηλαδή το Σάββατο .. άντε να αντέξω μέχρι τότε 

Σε ευχαριστω πολύ για την θετική σου ενέργεια φαίνεσαι πολύ δυνατή γυναίκα ελπίζω να ανταμειφτείς το συντομότερο για τον κόπο σου  

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Σ-1994 said:

Γενικά όσο καλά το προετοίμαζα τόσο λάθος πήγαινε , λίγες μέρες πριν βρέθηκα με κρούσμα έπαθα εγκεφαλικό κάθε μέρα σελφ τεστ και ραπιντ μετά μόλις έκανα την ετ έπαθα ένα συναισθηματικό brake down και κρυολόγησα ( πρέπει να κρύωσα μόλις μου τα έβαλαν που περιμένα μισή ώρα να σηκωθώ και είχα γίνει παγάκι ) έβηχα και έκλαψα και αρκετά , συσσωρευτικε όλους τους μήνες μέσα μου είναι και οι ορμόνες … μακάρι να γίνει το θαύμα και να πέτυχε  αλλιώς θα προσπαθήσουμε ξανά τι άλλο μπορούμε να κάνουμε …

Μου είπαν να πάω στις 14 μέρες με 5ης μέρας δηλαδή το Σάββατο .. άντε να αντέξω μέχρι τότε 

Και η Σιλβύ είχε κολλήσει κοβιντ μετά την ετ της και είχε πετύχει εμφύτευση οπότε μην σε αγχώνει τόσο αυτό. Είναι λογικό να σου έχει βγει η ένταση, πέρασες και όλο αυτό με την υπερδιέγερση, όμως μην το προδικάζεις και μην δημιουργείς ένταση στον εαυτό σου χωρίς λόγο. Και εννοείται όποιο και να είναι το αποτέλεσμα θα πρέπει να είσαι καλά και δυνατή.
14 μέρες είναι λίγο υπερβολικό για βλαστοκύστες. Ακόμα και ο δικός μου που δίνει πολλές μέρες για σιγουριά, μου είχε πει 12. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kateriiina25 said:

Και η Σιλβύ είχε κολλήσει κοβιντ μετά την ετ της και είχε πετύχει εμφύτευση οπότε μην σε αγχώνει τόσο αυτό. Είναι λογικό να σου έχει βγει η ένταση, πέρασες και όλο αυτό με την υπερδιέγερση, όμως μην το προδικάζεις και μην δημιουργείς ένταση στον εαυτό σου χωρίς λόγο. Και εννοείται όποιο και να είναι το αποτέλεσμα θα πρέπει να είσαι καλά και δυνατή.
14 μέρες είναι λίγο υπερβολικό για βλαστοκύστες. Ακόμα και ο δικός μου που δίνει πολλές μέρες για σιγουριά, μου είχε πει 12. 

Ναι δεν ξέρω αν εν τέλη είναι καλό αυτό με τις 14 μέρες γιατί έχω περάσει από 15 ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα ήδη και δεν έχω υπάρξει τόσο δύσκολα ξανά ίσως λέω ίσως είναι καλύτερο να το χωνεύεις νωρίτερα αν είναι αρνητικό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως που έκανα το τεστ στις 10 μέρες και ήταν αρνητικό, πήγα αμέσως για χοριακή να ξεμπερδεύω. Άλλωστε το 0 στις 10 μέρες δεν αλλάζει. Δεν είχε νόημα να παρατείνω άλλο την αγωνία μου. Εσύ μην πας ακόμα βέβαια, άσε λίγες μέρες ακόμα σίγουρα

  • Λυπημένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια, να ρωτησω εσεις που ξερετε καλυτερα (ειναι η 1η μου) . Βλεπω όλες εχετε αποθεμα για καταψυξη κλπ, βγαλατε αρκετα ωαριακια. 

Εκανα αγωγη 2η-5η μέρα με clomiphen, πηραμε 4 και γονιμοποιηθηκαν  2. Τα βαλαμε καταψυξη 3ων ημερών. Τωρα περιμενω να αδιαθετησω ώστε να πω σε εμβρυομεταφορά. Μηπως ειναι λιγα και δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογής για καλυτερη ποιοτητα;  ο γιατρός ειπε ειναι πολυ καλα! Δεν ξερω ομως; πως βγαλατε τοσα πολλα ωαριακια εσεις; 

Και πότε περιπου κανατε εμβρυομεταφορά; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot said:

Καλημερα κορίτσια, να ρωτησω εσεις που ξερετε καλυτερα (ειναι η 1η μου) . Βλεπω όλες εχετε αποθεμα για καταψυξη κλπ, βγαλατε αρκετα ωαριακια. 

Εκανα αγωγη 2η-5η μέρα με clomiphen, πηραμε 4 και γονιμοποιηθηκαν  2. Τα βαλαμε καταψυξη 3ων ημερών. Τωρα περιμενω να αδιαθετησω ώστε να πω σε εμβρυομεταφορά. Μηπως ειναι λιγα και δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογής για καλυτερη ποιοτητα;  ο γιατρός ειπε ειναι πολυ καλα! Δεν ξερω ομως; πως βγαλατε τοσα πολλα ωαριακια εσεις; 

Και πότε περιπου κανατε εμβρυομεταφορά; 

Κοπέλα μου τα πιο πολλά είναι είτε από περισσότερες ωοληψίες με φυσικούς (ή τροποποιημένους όπως στην περίπτωση σου) είτε από διέγερση με φάρμακα που μπορεί να έχεις και 30+ ωάρια. Όταν έχεις πολλά επιλέγεις τα πιο καλά και φυσικά έχεις για επόμενες προσπάθειες εφόσον χρειαστεί αλλά πολλές κοπέλες προχωράνε με αυτά που μαζεύουν από φυσικούς κύκλους κατευθείαν, όπως εσύ. Σου είπαν πόσες διαιρέσεις έχουν τα εμβρυάκια σου?

Η εμβρυομεταφορά γίνεται 3 ή 5 μέρες μετά την ωοληψία (αναλόγως αν θα είναι τα έμβρυα 3ων ή 5 ημερών). Διαφορετικά μπορεί να γίνει και σε επόμενο κύκλο πάλι 3 ή 5 μέρες μετά την ωορρηξία σου (φυσικός) ή όποτε σου πει ο γιατρός σου ανάλογα με τις ορμόνες σου (τεχνητός κύκλος που γίνεται ειδική προετοιμασία) 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...