Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Αγαπητη φιλη Τατιάνα καλως ορισες στην παρεα μας και ευχομαι ολα να πανε καλα με την υγεία σου!!!!Κατ'αρχης θα ηθελα να εχεις θετικές μονο σκεψεις και να μην σε φοβίζει τίποτα όλα θα πανε καλα.Μιας και εχω παρει μαστερ στα ιωδια (εχω παρει 3 φορες) πανω απο όλα ειναι η ψυχολογια σου.Είσαι τυχερη οπως ολοι μας που εχουμε κακοηθεια στον θυροειδη γιατι αυτο λυνεται και προχωραμε την ζωή μας. Να σε ενθαρρύνω λίγο ακομα εχω ακουσει για παρακεντηση που εβγαινε κακοηθεια και μετα η βιοψια καλοηθεια οποτε δεν χρειαζοταν να γινει ιωδιο.Που ξερεις μεχρι τελευταια στιγμη υπάρχουν ελπίδες αλλα και κακοηθεια να ειναι θα παρεις το ιωδιο σου και τελος μετα.Καταλαβαίνω πως είναι δυσκολο να μεινεις μακρυα απο την οικογενεια σου αλλα αυτό θα περάσει θα δεις μην στεναχωριέσαι.Ευχομαι καλα αποτελέσματα και οτι χρειαστεις εδω θα ειμαστε!!!Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και απο μενα την Κρητικιά που χαθηκα παλι αρκετο καιρο ομως σας διαβαζω μην αγχωνεστε!!!Από που να αρχισω πάλι με την ιστορία μου??????Με εχει βγαλει ευτυχως στο γελιο αλλιως δεν θα ημουν καθολου καλα.Πριν 10 μερες πηγα να κανω τον ελεγχο μου τον μηνιαιο που συνεχιζω εδω και 5 χρονια και η κυρια θυροεσφαιρινη αυτον το μηνα δεν μου εκανε την τιμη να ειναι 0 αλλα 0,3 (να σημειωθει ότι παντα κατι μου παρουσιάζεται όταν η τιμη μου ειναι 0,3 έως 1) και το ασβεστιο για πρωτη φορα στα χρονικα στο οριο.Κουφαθηκα για λιγο μεχρι που επικοινωνησα με την γιατρο μου το ιδιο απογευμα και την επισκεφθηκα και την επομενη μερα.Τσουπ ψιλαφησαμε παλι ενα λεμφαδενα στα αριστερα που εχω και τα ιστορικα μου κανω υπερηχο ωραια μορφολογια μαλλον αλλα 9 χιλιοστα και ειναι οριακος στην διασταση.Ειναι μαλιστα η πρωτη φορα σ'όλη την ιστορια μου που τον βρισκω ανετα και εγω. Με στελνει σε ΩΡΛ οπου μου λεει τα ιδια μου δινει αντιβιωση μηπως ειναι καποια λοιμωξη και 4/4 θα ξανακανω υπερηχο και εξετασεις να δουμε διαφορετικα θα κανω παλι παρακεντιση. Θα κουφαθω τελειως παντως αν παω και γαι 4ο χειρουργειο γιατι αυτη τη φορα μπηκα για ιωδιο με τιμη tg=0 δηλαδη χωρις να εχω τιποτα. τι στο καλο τα γεννα ο οργανισμος μου???Η γιατρος μου θελει να μεινει λιγο ησυχη απο την αποψη ότι η ati tg ηταν χαμηλη και ελπίζουμε να μην ειναι τιποτα. Κατα τα αλλα πινω και ασβεστιο και εβγαλα και χαλαζιο στο ματι και ειμαι και με κολληριο και αλοιφες αρρωστησα και 2 μερες με πυρετο αυτα θαλετε και αλλα?????Παντως το Σαββατο εκανα ευχελαιο!!!!Ο Θεος να μας βοηθήσει ολους!!!!Φιλάκια σε όλους και καλη δυναμη να εχουμε.ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα την Κρητικιά που χαθηκα παλι αρκετο καιρο ομως σας διαβαζω μην αγχωνεστε!!!Από που να αρχισω πάλι με την ιστορία μου??????Με εχει βγαλει ευτυχως στο γελιο αλλιως δεν θα ημουν καθολου καλα.Πριν 10 μερες πηγα να κανω τον ελεγχο μου τον μηνιαιο που συνεχιζω εδω και 5 χρονια και η κυρια θυροεσφαιρινη αυτον το μηνα δεν μου εκανε την τιμη να ειναι 0 αλλα 0,3 (να σημειωθει ότι παντα κατι μου παρουσιάζεται όταν η τιμη μου ειναι 0,3 έως 1) και το ασβεστιο για πρωτη φορα στα χρονικα στο οριο.Κουφαθηκα για λιγο μεχρι που επικοινωνησα με την γιατρο μου το ιδιο απογευμα και την επισκεφθηκα και την επομενη μερα.Τσουπ ψιλαφησαμε παλι ενα λεμφαδενα στα αριστερα που εχω και τα ιστορικα μου κανω υπερηχο ωραια μορφολογια μαλλον αλλα 9 χιλιοστα και ειναι οριακος στην διασταση.Ειναι μαλιστα η πρωτη φορα σ'όλη την ιστορια μου που τον βρισκω ανετα και εγω. Με στελνει σε ΩΡΛ οπου μου λεει τα ιδια μου δινει αντιβιωση μηπως ειναι καποια λοιμωξη και 4/4 θα ξανακανω υπερηχο και εξετασεις να δουμε διαφορετικα θα κανω παλι παρακεντιση. Θα κουφαθω τελειως παντως αν παω και γαι 4ο χειρουργειο γιατι αυτη τη φορα μπηκα για ιωδιο με τιμη tg=0 δηλαδη χωρις να εχω τιποτα. τι στο καλο τα γεννα ο οργανισμος μου???Η γιατρος μου θελει να μεινει λιγο ησυχη απο την αποψη ότι η ati tg ηταν χαμηλη και ελπίζουμε να μην ειναι τιποτα. Κατα τα αλλα πινω και ασβεστιο και εβγαλα και χαλαζιο στο ματι και ειμαι και με κολληριο και αλοιφες αρρωστησα και 2 μερες με πυρετο αυτα θαλετε και αλλα?????Παντως το Σαββατο εκανα ευχελαιο!!!!Ο Θεος να μας βοηθήσει ολους!!!!Φιλάκια σε όλους και καλη δυναμη να εχουμε.ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Αχ βρε Δοσουλα μου!!!!! Οντως το χρειαζοσουν το ευχελαιο. Αβτε βοηθεια σας και τελος πια με τις αρρωστειες. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρο το λεμφαδενακι που σε ενοχλησε με την παρουσια του.

Καλη δυναμη σε ολα


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα την Κρητικιά που χαθηκα παλι αρκετο καιρο ομως σας διαβαζω μην αγχωνεστε!!!Από που να αρχισω πάλι με την ιστορία μου??????Με εχει βγαλει ευτυχως στο γελιο αλλιως δεν θα ημουν καθολου καλα.Πριν 10 μερες πηγα να κανω τον ελεγχο μου τον μηνιαιο που συνεχιζω εδω και 5 χρονια και η κυρια θυροεσφαιρινη αυτον το μηνα δεν μου εκανε την τιμη να ειναι 0 αλλα 0,3 (να σημειωθει ότι παντα κατι μου παρουσιάζεται όταν η τιμη μου ειναι 0,3 έως 1) και το ασβεστιο για πρωτη φορα στα χρονικα στο οριο.Κουφαθηκα για λιγο μεχρι που επικοινωνησα με την γιατρο μου το ιδιο απογευμα και την επισκεφθηκα και την επομενη μερα.Τσουπ ψιλαφησαμε παλι ενα λεμφαδενα στα αριστερα που εχω και τα ιστορικα μου κανω υπερηχο ωραια μορφολογια μαλλον αλλα 9 χιλιοστα και ειναι οριακος στην διασταση.Ειναι μαλιστα η πρωτη φορα σ'όλη την ιστορια μου που τον βρισκω ανετα και εγω. Με στελνει σε ΩΡΛ οπου μου λεει τα ιδια μου δινει αντιβιωση μηπως ειναι καποια λοιμωξη και 4/4 θα ξανακανω υπερηχο και εξετασεις να δουμε διαφορετικα θα κανω παλι παρακεντιση. Θα κουφαθω τελειως παντως αν παω και γαι 4ο χειρουργειο γιατι αυτη τη φορα μπηκα για ιωδιο με τιμη tg=0 δηλαδη χωρις να εχω τιποτα. τι στο καλο τα γεννα ο οργανισμος μου???Η γιατρος μου θελει να μεινει λιγο ησυχη απο την αποψη ότι η ati tg ηταν χαμηλη και ελπίζουμε να μην ειναι τιποτα. Κατα τα αλλα πινω και ασβεστιο και εβγαλα και χαλαζιο στο ματι και ειμαι και με κολληριο και αλοιφες αρρωστησα και 2 μερες με πυρετο αυτα θαλετε και αλλα?????Παντως το Σαββατο εκανα ευχελαιο!!!!Ο Θεος να μας βοηθήσει ολους!!!!Φιλάκια σε όλους και καλη δυναμη να εχουμε.ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Αχ κούκλα μου! τίποτα δεν θα είναι, θα δεις! Σε ταλαιπώρησε πολύ, αλλά νομίζω θα είναι παρελθόν πια...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη Τατιάνα καλως ορισες στην παρεα μας και ευχομαι ολα να πανε καλα με την υγεία σου!!!!Κατ'αρχης θα ηθελα να εχεις θετικές μονο σκεψεις και να μην σε φοβίζει τίποτα όλα θα πανε καλα.Μιας και εχω παρει μαστερ στα ιωδια (εχω παρει 3 φορες) πανω απο όλα ειναι η ψυχολογια σου.Είσαι τυχερη οπως ολοι μας που εχουμε κακοηθεια στον θυροειδη γιατι αυτο λυνεται και προχωραμε την ζωή μας. Να σε ενθαρρύνω λίγο ακομα εχω ακουσει για παρακεντηση που εβγαινε κακοηθεια και μετα η βιοψια καλοηθεια οποτε δεν χρειαζοταν να γινει ιωδιο.Που ξερεις μεχρι τελευταια στιγμη υπάρχουν ελπίδες αλλα και κακοηθεια να ειναι θα παρεις το ιωδιο σου και τελος μετα.Καταλαβαίνω πως είναι δυσκολο να μεινεις μακρυα απο την οικογενεια σου αλλα αυτό θα περάσει θα δεις μην στεναχωριέσαι.Ευχομαι καλα αποτελέσματα και οτι χρειαστεις εδω θα ειμαστε!!!Φιλάκια

Dosoula σ'ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια, έχεις δίκιο. Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Απ'ότι κατάλαβα έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και λυπάμαι για αυτό, εύχομαι πολλά πολλά περαστικά. Εάν τελικά προκύψει την Πέμπτη ότι θα πρέπει να λάβω το ιώδιο θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα παραπάνω (εάν δεν έχεις αντίρρηση). Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι και εύχομαι καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και απο μενα,:D πάει αρκετός καιρός που έχω να μιλήσω μαζί σας. Τα νέα σας τα διαβάζω. Να καλωσορίσω τις νεες φίλες. Μην ανησυχείτε , όταν έχουμε καλή ψυχολογία και σωστη γνωση του προβλήματος, τότε η διαδικασία της θεραπείας γινεται καλύτερα .

Δοσούλα εύχομαι κι εγώ, κοπέλα μου, να είναι αυτή η τελειταία σου ταλαιπωρία. Ο θεος είναι μεγάλος. :D

Τατιάνα , η διαδικασία του ιωδίου δεν είναι τίποτε το δύσκολο και τοφοβερό, θα ξεκουραστείς για 3 ημέρες ,ήρεμα και αργότερα στο σπίτι θα πρέπει να είσαι μακρυα απο μικρά παιδια για 20 ημέρες όπωσδήποτε. Αυτό που είναι πρωτεραιότητα για όλους εμάς τους γονεις , είναι η υγεία των παιδιών μας και το πώς θα τα προστατεύσουμε καλύτερα. Καλυτερα λοιπόν για λίγο μακρυα τους , παρα να γίνει κάτι ασχημο γι αυτά. Οταν θα είναι όλα αυτα παρελθον γερή, δυνατή θα συνεχίσεις την ζωή σου κανονικά. Ολα θα πάνε καλά, όποτε χρειαστεί θα σε βοηθήσουμε σε όποια απορία παρουσιαστεί.

φιλια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Dosoula σ'ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια, έχεις δίκιο. Η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Απ'ότι κατάλαβα έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και λυπάμαι για αυτό, εύχομαι πολλά πολλά περαστικά. Εάν τελικά προκύψει την Πέμπτη ότι θα πρέπει να λάβω το ιώδιο θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα παραπάνω (εάν δεν έχεις αντίρρηση). Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι και εύχομαι καλό βράδυ

Γεια σου κι απο μένα Τατιάνα! Ειμαι η Ντίτα (και είμαι καλά!!χαχα!!),ομοιοπαθούσα με τα περισσότερα άτομα στο φόρουμ.. Εγω έκανα το ιώδιο στις 3 του Φλεβάρη μετά απο διάγνωση θηλώδους Ca, τα γνωστά δηλαδή (και πολυ συνηθισμένα πλέον όπως φαίνεται και όπως μου ειπε πρόσφατα και η γιατρός μου-ποσοστιαία 25%-). Θα ήθελα κι εγω να σου πω με τη σειρα μου, και με την εμπειρία μου οτι η διαδικασια του ιωδιου δεν υπαρχει λόγος να σε αγχώνει καθόλου. Εγω μόνο βαρεμάρα έννοιωσα μεσα στο δωμάτιο που ήμουνα (ευτυχώς επέλεξα με παράθυρο-στο Μετροπόλιταν, σημειωτέον οτι δεν εχουν παράθυρο σε όλα τα νοσοκομεία (tragic!), και τίποτ' αλλο!! Βέβαια μετα θα κρατήσεις τις αποστάσεις απο τους δικούς σου (κυριως παιδιά), θα ξεκινήσεις το χαπι και σε 2 βδομαδούλες θα πας και γυμναστήριο!!! (φαντάσου οτι εγω είμαι και 51 ετών-άντε να λεμε και καμμιά αλήθεια!!χαχαχα). Ολα θα τα βολέψεις μια χαρά όπως ολες μας, αυτο είναι αλήθεια!!! Θα χαρώ να σου απαντήσω αν έχεις καμμιά απορία και σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!Χαθηκα αρκετο καιρο λογω υποχρεωσεων,γι αυτο θα ηθελα να καλωσορισω τα καινουργια μελη και να ευχηθω να ειναι ολα περαστικα!

Dosoula λυπαμαι πολυ για το καινουργιο προβλημα που προεκυψε και σου ευχομαι ολοψυχα καλη δυναμη και περαστικα!Και εγω ειμαι σε παρακολουθηση λογω ενος λεμφαδενα μισου εκατοστου που ειναι συνεχως με φλεγμονη και ολο στο παρα 5 με εχουν για παρακεντηση.Οσο για την θυρεοσφαιρινη και μενα δεν μηδενιστηκε εντελως(0,52),2 χρονια μετα το ραδιενεργο ιωδιο,αλλα οι γιατροι ειναι καθησυχαστικοι και απλως παρακολουθουν την κατασταση.Μπορει το ιδιο να πουν και σε σενα και να μην ειναι κατι σοβαρο!

Τατιανα ολα θα πανε καλα,μην αγχωνεσαι!!

Λανα,πηγες στους γιατρους?Τι σου ειπαν?

Καλο βραδυ σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είδα τις τελευταίες ημέρες δύο χειρουργούς(τον κ. Λινό στο υγεία και τον κ. Γούση στο Μετροπόλιταν) και την ενδοκρινολόγο μου και όλοι μου σύστησαν λόγω μεγέθους των όζων να κάνω επέμβαση, την οποία και θα κάνω αρχές Μαϊου αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμη στον χειρουργό.Εαν έχετε καποια πληροφορία και για τους δύο θα ημουν ευγνωμων να τη μοιραστείτε μαζί μου ακόμη και με προσωπικό μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Για πρώτη φορά συμμετέχω ενεργά σε ένα forum αλλά η αγωνία που έχω και ο φόβος που νοιώθω είναι τόσο μεγάλος που αισθάνθηκα την ανάγκη να το μοιραστώ με κάποιον που με καταλαβαίνει. Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής: για την ακρίβεια πρόκειται για τον άντρα μου αλλά ο πόνος και το άγχος που νοιώθω είναι το ίδιο σαν αν πρόκειται για μένα. Από τον περασμένο Μάιο τυχαία και ενόψει άλλης ασθένειας που του διαγνώσθηκε μάθαμε ότι πάσχει από πολυοζώδη βρογχοκήλη. Η ταχεία βιοψία που του έκαναν στο κρατικό νοσοκομείο που νοσηλευόταν έδειξε καλοήθεια ωστόσο τόσο οι παθολόγοι όσο και οι ενδοκρινολόγοι επέμεναν πως πρέπει να χειρουργηθεί. Τελικά τον περασμένο Νοέμβρη χειρουργήθηκε και η βιοψία έδειξε θηλώδη και θηλακιώδη κακοήθεια. Δυστυχώς στο σπινθηρογράφημα που κάναμε μετά την επέμβαση η οποία νομίζαμε ότι πήγε καλά, φάνηκε ότι ο χειρούργος δεν είχε κάνει ολική θυροειδεκτομή αλλά αντιθέτως είχε αφήσει πολύ μεγάλο υπόλειμα.Μετά από επαναλειπτικά σπινθηρογραφήματα και υπερήχους, οι οποίοι έδειξαν ότι τελικά είχαν επηρεαστεί και πέντε λεμφαδένες δεξιά όποι βρισκόταν και ο μεγαλύτερος όζος (3 χιλ), και με τη σύμφωνη γνώμη όλων των ιατρών, κάναμε και δεύτερο χειρουργείο τον Ιανουάριο, αυτή τη φορά σε ιδιωτικό νοσοκομείο και σε κορυφαίο χειρουργό. Η εγχείρηση αυτή πράγματι πήγε πολύ καλά και το σπινθηρογράφημα έδειξε ελάχιστο υπόλοιπο. Στη συνεχεια και πριν τη μεγάλη εβδομάδα ο σύζυγός μου έκανε ραδιενεργό ιώδιο και τώρα βρίσκεται μακρυά μας λόγω απομόνωσης. Ωστόσο πριν βγεί από το νοσοκομείο, έκανε ολόσωμο σπινθηρογράφημα που απ'ότι του είπε ο πυρηνικός ιατρός έδειξε ότι απορροφάται ιώδιο και από σημεία στο συκώτι και στον πνεύμονα και του είπε να μην ανησυχεί διότι με τη μεγάλη ποσότητα ιωδίου που πήρε ότι υπάρχει θα καεί. Εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη διότι σε συζήτηση που είχα με τον ενδοκρινολόγο πριν κάνει το ολόσωμο σπινθηρογράφημα, μου είπε να μην ανησυχήσουμε εάν δούμε ότι απορροφάται ιώδιο από διάφορα σημεία του σώματος διότι αυτό αποβάλλεται από παντού. Εϊμαι σε πραγματική σύγχυση και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Τη μέρα του σπινθηρογραφήματος νόμιζα πραγματικά ότι ήρθε το τέλος. Δεν ξέρω σε ποιό γιατρό να απευθυνθώ. Συγγνώμη εάν σας κούρασα. Εάν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο, θα περιμένω με αγωνία κάποιο σχόλιο. Ευχαριστώ και εύχομαι πάνω απ'όλα υγεία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα σε ολους σας!!

Kisi, καταρχας να ευχηθω στον αντρα σου περαστικα και γρηγορη αναρρωση!!Επειδη κι εγω περασα απο αυτο το σταδιο με θυλωδη πολυεστιακο καρκινο και θεραπεια με ραδιεν.ιωδιο,το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι οντως το ραδ.ιωδιο "καιει" οποιοδηποτε υπολειμμα θυρεοειδικου ιστου εχει απομεινει,ειτε ειναι καλοηθης ειτε κακοηθης και μαλιστα για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα!!Πρεπει να εχετε υπομονη και ευχομαι το ολοσωμο σπινθηρογραφημα που θα γινει μετα απο μερικους μηνες,να βγει πεντακαθαρο,οπως σε ολους μας εδω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.

Χριστος Ανεστη και χρονια με υγεια για ολους.

Kisi, καλωσηλθες στην γουρικη παρεα μας και ταχεια αναρωση στον συζυγο σου.

Εγω ειμαι χειρουργημενη λογω πολυοζωδους τοξικης βρογχοκηλης αλλα η βιοψια μου ηταν αρνητικη οποτε δεν εχω "ατομικη" εμπειρια απο τη διαδικασια. Ομως, τοσο καιρο που ασχολουμαι με το θεμα και εχοντας πλεον πολλους φιλους πρωην ασθενεις απο CA του θυρεοειδους, θα σου πω κι εγω να μην ανησυχεις και πως ολα θα πανε καλα. Νομιζω πως ηδη βρισκεστε στην τελευταια φαση πριν την ιαση. Τα οσα σου εχουν πει οι γιατροι ειναι αληθη και δεν εχεις λογο να εισαι δυσπιστη. Σε ποσους μηνες σας ειπαν οτι θα κανετε το επομενο ολοσωμο σπινθηρογραφημα????? Να εισαι σιγουρη οτι μεχρι τοτε, το ιωδιο που θα κανει "βολτες" στο σωμα του, θα καψει οποιο κυτταρακι τολμησε να ξεγλιστρησει.

Θα ειμαστε εδω για οποια απορια εχεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kisi καλώς ήρθες και από μένα.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Είχα και εγώ θυλώδη και θυλακιώδη καρκίνο και το μόνο που έμαθα είναι να αντιμετωπίζω κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι η μορφή αυτή είναι από τις πιο συχνές και τις ουσιαστικά ιάσιμες.

Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να μιλήσεις με τον πυρηνικό που έκανε την εξέταση, ώστε να σου πει ξεκάθαρα, γιατί υπάρχει εμφάνιση ιωδίου στις περιοχές που προανέφερες και πότε θα πρέπει να ξαναγίνει εξέταση για να δείτε αν εξαφανίστηκαν.

Ότι και να είναι θα χρειαστεί χρόνο και υπομονή.

Ο σύζυγος σου θα χρειαστεί χρόνο να συνειδητοποιήσει τι του συμβαίνει και θα πρέπει να βρει τη δύναμη να το ξεπεράσει ψυχολογικά.

Η ψυχολογία είναι το σημαντικότερο στον αγώνα που κάνει.

Πες μας αν θες για την εξέλιξη και τα νέα σας. Περιμένουμε με αγωνία, όπως κάναμε και για τους εαυτούς μας. Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειαστείς..Περαστικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...