Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Νοιώθω ότι έχω μουδιάσει από το σοκ που έπαθα όταν βγήκε το ολόσωμο σπινθηρογράφημα, ίσως γιατί πλέον κάθε εξέταση που γίνεται από οποιοδήποτε μέλος της οικογένειάς μου με φοβίζει ως προς το αποτέλεσμά της και γι'αυτό αποφάσισα να περιμένω να επιστρέψει την Κυριακή ο άντρας μου στο σπίτι μας και με τη νέα εβδομάδα να κάνουμε επίσκεψη σε μια ενδοκρινολόγο που μου έχουν συστήσει ως από τις καλύτερες, για να έχουμε και μια νέα συνολική εκτίμηση της κατάστασής του εκτός του κρατικού νοσοκομείου. Μέχρι τότε προσπαθώ να κάνω θετικές σκέψεις και υπομονή. Το καλό είναι ότι ο άντρας μου είναι ιδιαίτερα θετικός άνθρωπος και παρά τα όσα μας βασανίζουν το τελευταίο χρόνο σχετικά με την υγεία, καθ'όσον τον περασμένο Μάιο παρ'ολίγο γλιτώσαμε την νεφρική ανεπάρκεια από το πουθενά και σ'αυτό προστέθηκε και ο θυροειδής, δεν χάνει το χιούμορ του και τη ψυχραιμία του και ευχαριστώ το θεό γι'αυτό. Μόλις θα έχω νεώτερα θα τα μοιραστώ μαζί σας είτε θετικά είτε αρνητικά. Καλή δύναμη σε όλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kisi, η αισιοδοξια, η ελπιδα, η υπομονη, η ψυχραιμια, ειναι απο τα καλυτερα "οπλα" που μπορει να διαθετει ο ανθρωπος.

Ποια ειναι περιπου η ηλικια του συζυγου σου???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kisi,θα συμφωνησω με την Georgiamami,οτι τα καλυτερα οπλα ειναι αυτα που προανεφερε και χαιρομαι που ο αντρας σου εχει ενα επιπλεον ,το χιουμορ!Ειναι πολυ καλη η ιδεα σου να επισκεφθειτε μια ενδοκρινολογο,για μια συνολικη επιστημονικη εξηγηση.Φυσικα και θα κανεις θετικες και αισιοδοξες σκεψεις,οπως καναμε ολοι μας σε αυτο το φορουμ και απ`οτι δειχνουν καθε φορα τα αποτελεσματα μας,βγαινουμε καθε φορα νικητες!!

Θα περιμενουμε με αγωνια τα νεωτερα,τα οποια θα ειναι θετικα!!

Ο,τι χρειαστεις θα ειμαστε διπλα σου!!Καλη δυναμη και περαστικα!!:)

Link to comment
Share on other sites

Georgiamammi, ο άντρας μου είναι 42 ετών. Μέχρι πέρυσι δεν είχε αρρωστήσει ποτέ. Δυστυχώς από πέρισυ πλήττεται από όλες τις πλευρές από άποψη υγείας. Ελπίζω να τα καταφέρουμε ...........

Link to comment
Share on other sites

Georgiamammi, ο άντρας μου είναι 42 ετών. Μέχρι πέρυσι δεν είχε αρρωστήσει ποτέ. Δυστυχώς από πέρισυ πλήττεται από όλες τις πλευρές από άποψη υγείας. Ελπίζω να τα καταφέρουμε ...........

Κι εγω Kisi μου, μεχρι τα 41 μου δεν ηξερα τι θα πει γιατρος, χειρουργειο (εκτος απο τις γεννες των παιδιων μου), και γενικα ημουν υγιεστατη. Απο τοτε που αντιληφθηκα την παθηση του θυροειδους μου, το σωμα μου εχει παρει αναποδες.

Αλλα δεν το βαζω κατω. Θα του αλλαξω τον αδοξαστο και θα γελασω τελευταια. (απο το γελαει καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος).

Παντως, σε διαβεβαιω οτι οποιος /οποια ηρθε στην παρεα μας, εχει "κολλησει" το γουρι μας και ανατρεπονται παντα προς θετικη κατευθυνση ολα τα ασχημα προγνωστικα. Ειμαι σιγουρη πως μετα απο τη δοκιμασια του αντρα σου, θα βγειτε και οι δυο νικητες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε στο θέμα του πυρηνικού ιατρού; Γνωρίζετε κάποιον από τους κορυφαίους στην Αττική; Νομίζω ότι θα ήταν ίσως σκόπιμο να πάρω και τη δική του γνώμη διότι αυτός που έκανε το σπινθηρογράφημα στον άντρα μου δεν μου εμπνέει ιδιαίτερη εμπιστοσύνη. Καλή δύναμη σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Kisi καλησπερα!Δεν γνωριζω απο Αττικη καποιον πυρηνικο,αλλα δεν θα ηταν καλυτερα να παρετε το σπινθηρογραφημα που εκανε και να το "διαβασει" ενας πολυ καλος ενδοκρινολογος?Εδω στη Θεσ/κη,η ενδοκρινολογος μου αποφασιζει τι πρεπει να κανω,αναλογα με τις αιματολογικες εξετασεις και το σπινθηρογραφημα και οχι ο πυρηνικος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μενα και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία πάνω απ΄όλα.Τελικά κάνω επέμβαση στις 03/05 στο υγεία με χειρουργό τον κ. Λινό.Εχω αγχωθεί πολύ τοσογια την επέμβαση όσο και για τα αποτελέσματα ,όλο ιδέες κακές μου μπαίνουν...Ασε που τις τελευταίες μέρες νιώθω σαν να με ενοχλούν με πόνο οι όζοι,δεν ξέρω εαν είναι ιδέα μου ή εαν συμβαίνει αυτό και πότε.Είχε κάποιος από εσας παρόμοια συμπτώματα ?

Link to comment
Share on other sites

Lana καλησπερα!Μην αγχωνεσαι καθολου για την εγχειρηση,γιατι ειλικρινα ,και εγω προσωπικα αλλα και οι υπολοιποι ,την περασαμε πολυ ανωδυνα!!Ενα βραχνιασμα θα εχεις οταν ξυπνησεις!Τιποτα αλλο!!Ουτε για τα αποτελεσματα θα εχεις αγχος,γιατι η μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι παντα η καλοηθεια,ακομα κι οταν υπαρχουν υποπτα σημαδια!!Εχει συμβει σε αρκετους εδω στο φορουμ και η βιοψια τους βγηκε αρνητικη!!Οσο για τους οζους που λες,μαλλον ψυχολογικο ειναι,επειδη το μυαλο σου ειναι εκει τωρα!!

Καλη επιτυχια για την επεμβαση και ο,τι χρειαστεις θα ειμαστε κοντα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα, Χρονια πολλα και καλη βδομαδα.

Λανα, καλη επιτυχια στην επεμβαση. Πλεον ειναι επεμβαση ρουτινας και ειδικα σε γιατρους οπως ο Λινος, νομιζω οτι θα πρεπει να εισαι τοσο χαλαρη οταν πας στο χειρουργειο, οσο οταν πας για καφε με την παρεα σου. Ολα θα πανε μια χαρα, πιστεψε το και απολαυσε την ανοιξη. Οσο για το βραχνιασμα, ειναι τοσο .....ανυδυνο και ανευ σημασιας που θα περασει απαρατηρητο. Η τωρινη μου φαρυγγιτιδα με ταλαιπωρει περισσοτερο απο κεινο το μεταχειρουργικο βραχνιασμα. ΟΚ, εναν περιορισμο των κινησεων του λαιμου, θα τον εχεις. Θα περασει μετα απο μερικες μερες και δε θα εχεις κανενα απολυτωςπροβλημα.

Kisi, ηρθε στο σπιτι ο συζυγος σου???

Φιλια σε ολους και ολες!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Λάνα, εύχομαι καλή επιτυχία στην επέμβασή σου και καλά αποτελέσματα. Πράγματι, εάν έχεις επιλέξει καλό χειρουργό, και απ'ότι έχω ακούσει ο Λινός είναι ένας απο τους κορυφαίους στο είδος του (ο άντρας μου χειρουργήθηκε τηδεύτερη φορά στον άλλο κορυφαίο, το Γούση), η εγχείρηση που θα κάνεις θα πάει μια χαρά. Εμείς την κάναμε το ένα πρωί και το άλλο πρωί, νωρίς-νωρίς, βγήκαμε στο σπίτι. Και τιςδύο φορές που εγχειρίσθηκε ο άντρας μου δεν είχε πόνους και καμία βραχνάδα, καμία δυσκολία στην κατάποση. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου γιατί κι εγώ με τα χειρουργεία δεν τα πάω καλά αλλά νομίζω ότι κάνεις την καλύτερη επιλογή. Εύχομαι και πάλι καλά αποτελέσματα όσον αφορά τη βιοψία και όλα να τελειώσουν εκεί.

Georgiamami, ο άντρας μου ήρθε εχθές και ήδη αισθάνομαι καλύτερα διότι νομίζω ότι όταν είμαστε μαζί μπορούμε να αντιμετωπίσουμε με μεγαλύτερη δύναμη ότι μας επιφυλάσσει το μέλλον. Συζητήσαμε και τη διάγνωση του πυρηνικού ιατρού, που κι εγώ τη διάβασα το Σάββατο, διότι τις προηγούμενες μέρες έλειπα στην επαρχία, η οποία μιλάει για θετική μάλλον αντιμετώπιση του θυροειδικού καρκίνου αλλά επίσης αναφέρει ότι η μελετη είναι θετική και για απομακρυσμένες μεταστάσεις καθώς φαίνεται αυξημένη καθήλωση ιωδίου στα πνευμονικά πεδία και στο ήπαρ. Ελπίζω αυτό που του είπε ο πυρηνικός ιατρός, ότι αυτά θα καούν από το ιώδιο, σημειωτέον ότι πήρε μεγάλη ποσότητα ( 180 mCi), να γίνει πραγματικότητα. Την Πέμπτη αποφάσισα να πάω μόνη μου να δω την ενδοκρινολόγο για να μπορέσω να κάνω ότι ερωτήσεις θέλω, σε πρώτη φάση, και στη συνέχεια βλέπουμε. Δεν θέλω να τον αγχώσω περισσότερο γιατί εχθές πρώτη φορά μου είπε ότι είναι λίγο αγχωμένος. Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά διότι έχω συνειδητοποιήσει ότι η ζωή είναι πράγματι μικρή και δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον. Απλά εύχομαι κάποια στιγμή να σταματήσει η κακοτυχία μας (σκέψου ότι μέσα σε ένα χρόνο μας τυχαίνει αυτοάνοσο στα νεφρά με βαρειά φαρμακευτική αγωγή, κάθε μήνα νοσηλεία στο νοσοκομείο για τη λήψη φαρμάκου, και πάνω που νομίζαμε ότι σταθεροποιήσαμε αυτή την κατάσταση, αποδεικνύεται ότι πρόκειται για καρκίνο του θυροειδούς που έχει επηρεάσει τους τοπικούς λεμφαδένες τους οποίους βγάλαμε με το δεύτερο χειρουργείο, και δεν σταματάει εκεί αλλά υπάρχει και ένδειξη απομακρυσμένων μεταστάσεων). Μου αρκεί ότι μας συμβαίνει να μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε.

Συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά είστε οι μόνες που μπορώ να πω ότι σκέφτομαι, χωρίς να φοβάμαι μη στενοχωρήσω το συγγενικό περιβάλλον ή μην προκαλέσω πανικό με τις σκέψεις μου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Kisi, μην αγχωνεσαι για μας. Δεν μας κουραζεις καθολου. Αντιθετως, ειναι χαρα μας να μπορουμε να σου συμπαρασταθουμε στην ανηφορα που διαβαινεις. Το οτι δεν εισαι μονη σου, νομιζω οτι ειναι κατι απο το να εισαι ολομοναχη.

Πολυ καλη η σκεψη σου να πας στον ενδοκρινολογο, μονη σου σε πρωτη φαση.

Να σκεφτεσαι θετικα και ψυχραιμα παντα. Οταν περασουν ολα αυτα, θα εισαι πιο δυνατη τοσο εσυ οσο και ο συζυγος σου.

Ρωτα οτι θες, τα περισσοτερα παιδια εδω, εχουν περασει στο παρελθον ολα αυτα που εσεις περνατε τωρα.

Φιλια


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kisi,θα συμφωνησω και εγω με την Georgiamami,και να σου πω οτι για ολους μας εδω, ειναι χαρα μας να βοηθαμε οπου μπορουμε ,οποιον εχει αναγκη συμπαραστασης!!

Καλα θα κανεις να πας μονη σου στο γιατρο,για να μπορεις να ρωτησεις αυτα που θελεις και να ξερεις πως θα αντιμετωπισεις την κατασταση,χωρις την παρουσια του συζυγου.

Παντως ,απ`οτι εχω διαβασει για το ραδιενεργο ιωδιο,πραγματι "καιει" και γενικα "τρωει"(ετσι μου το ειπαν οι γιατροι),ολα τα θυρεοειδικα κυτταρα,καρκινικα η μη,οπου και να βρισκονται!!Γνωριζω παραδειγματα ασθενων που εγιναν καλα,μονο με μια δοση των 100 mCi!Σου ειπαν αν θα χρειαστει και αλλου ειδους θεραπειες?

Θα περιμενουμε νεα σου την Πεμπτη.Υπομονη και δυναμη,θα πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Kisi,θα συμφωνησω και εγω με την Georgiamami,και να σου πω οτι για ολους μας εδω, ειναι χαρα μας να βοηθαμε οπου μπορουμε ,οποιον εχει αναγκη συμπαραστασης!!

Καλα θα κανεις να πας μονη σου στο γιατρο,για να μπορεις να ρωτησεις αυτα που θελεις και να ξερεις πως θα αντιμετωπισεις την κατασταση,χωρις την παρουσια του συζυγου.

Παντως ,απ`οτι εχω διαβασει για το ραδιενεργο ιωδιο,πραγματι "καιει" και γενικα "τρωει"(ετσι μου το ειπαν οι γιατροι),ολα τα θυρεοειδικα κυτταρα,καρκινικα η μη,οπου και να βρισκονται!!Γνωριζω παραδειγματα ασθενων που εγιναν καλα,μονο με μια δοση των 100 mCi!Σου ειπαν αν θα χρειαστει και αλλου ειδους θεραπειες?

Θα περιμενουμε νεα σου την Πεμπτη.Υπομονη και δυναμη,θα πανε ολα καλα!!

kisi γεια σου και απο εδω!!!

Αν και σου εχω στειλει και προσωπικο μηνυμα σου και σου εχω πει οτι εχω παρει 3 ιωδια να σου πω τις δοσεις μου να ησυχασεις η πρωτη φορα 100, η 2η φορα 200 και η 3η 150!!!!οποτε μην μου αγχωνεσαι θα δεις οτι ο γιατρος ολα θα τα βρει φυσιολογικα μετα απο τετοια δοση που πηρε.Στα λεω γιατι τα εχω περασει και όχι για να σου δωσω κουραγιο.

Ευχομαι όλη η υπόλοιπη παρεα μας να ειναι καλα!!!!!!!Φιλια σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...