Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ την δική σας άποψη. Μετά από παρότρυνση του οικογενειακού μας παιδιατρου, έβλεπε το λαιμό μου λίγο φουσκωμένο, έκανα αναλύσεις θυρεοειδη. Πήρα τα αποτελεσματα και οι αναλύσεις βγήκαν φυσιολογικές. Υπάρχει περίπτωση οι αναλύσεις αίματος να μην δείχνουν πάντα αν υπάρχει πρόβλημα η όχι; Επίσης οι αναλύσεις που έκανα ήταν για το TSH, Free T4 και Free T3. Μήπως θα έπρεπε να κάνω και καποιες αλλες εξετάσεις;

Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά οι δικές μου εξετάσεις έδειχναν 100% φυσιολογικές και ο μόνος λόγος που το έψαξα παραπάνω ήταν λόγω του όζου. Από όσο έχω διαβάσει τα καρκινικά κύτταρα δεν επηρεάζουν τις ορμόνες του θυρεοειδούς. Κάνε υπέρηχο να δεις το λαιμό σου αν, που απεύχομαι, έχεις κάποιον όζο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη συμπαράστασή σας! Βρίσκομαι στην Αθήνα και θα κάνω το ιώδιο στη Βιοιατρική που τώρα τελευταία από ό,τι έμαθα είναι συμβεβλημένη με το ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ πια) κι έτσι θα πληρώσω μόνο (!!!) 700 ευρώ από τα 2300, κάτι είναι κι αυτό. Είδα τη γιατρό, μου είπε να μην τρώω θαλασσινά και ψάρια, δε μου είπε να μην τρώω αλάτι, τώρα το διαβάζω από σας. Κατά τα άλλα ήταν πολύ καθησυχαστική και μου είπε οτι όλοι οι ενδοκρινολόγοι επιτρέπουν εγκυμοσύνη σε 6 μήνες αλλά αυτοί είναι αυστηροί και λένε 1 χρόνο, κάτι που σέβομαι φυσικά, κάτι παραπάνω θα ξέρουν. Από χτες ηρέμησα λίγο, γιατί το μεγαλύτερο άγχος μου είναι οτι θα με πάρουν τα χρόνια και δε θα προλάβω να κάνω παιδί (ξέρω, είμαι λίγο ψυχωτικιά με αυτό το θέμα). Ελπίζω να τελειώσουν όλα καλά και του χρόνου τέτοια εποχή να ετοιμάζομαι για μια εγκυμοσύνη.... Και πάλι σας ευχαριστώ, αν κάποιος έχει κάποια ερώτηση για την αφαίρεση θυρεοειδούς που έκανα, ευχαρίστως να σας βοηθήσω.

Iguanna μου είμαι σιγουρή ότι όλα θα πάνε καλά και από οτι μου έχουν πεί η αφαίρεση θυρεοειδούς δεν επηρεάζει καθόλου τη γονιμότητα , το αντίθετο μάλιστα.Λίγη υπομονή χρειάζεται και αισοδοξία .Και εγώ ήμουν έτοιμη για 2ο παιδάκι αλλά πήγαν όλα πίσω .Δεν πειράζει , θα γίνουν όλα όπως πρίν , άλλωστε το f;orum είναι γουρλίδικο. Εγώ περιμένω την ιστολογική μου , έκανα επέμβαση 03/05 και σήμερα ενιωθα ένα μουδιασμα στις άκρες των χεριών , παρότι παίρνω ασβέστιο, επίσης όταν καταπίνω νίωθω σαν κάτι να με εμποδίζω να καταπιώ (σαν μπαλάκι στο λαιμό), και ένα βάρος στη μύτη .είχατε παρόμοια συμπτώματα ?

Link to comment
Share on other sites

Iguanna μου είμαι σιγουρή ότι όλα θα πάνε καλά και από οτι μου έχουν πεί η αφαίρεση θυρεοειδούς δεν επηρεάζει καθόλου τη γονιμότητα , το αντίθετο μάλιστα.Λίγη υπομονή χρειάζεται και αισοδοξία .Και εγώ ήμουν έτοιμη για 2ο παιδάκι αλλά πήγαν όλα πίσω .Δεν πειράζει , θα γίνουν όλα όπως πρίν , άλλωστε το f;orum είναι γουρλίδικο. Εγώ περιμένω την ιστολογική μου , έκανα επέμβαση 03/05 και σήμερα ενιωθα ένα μουδιασμα στις άκρες των χεριών , παρότι παίρνω ασβέστιο, επίσης όταν καταπίνω νίωθω σαν κάτι να με εμποδίζω να καταπιώ (σαν μπαλάκι στο λαιμό), και ένα βάρος στη μύτη .είχατε παρόμοια συμπτώματα ?

Όταν λες "το αντίθετο μάλιστα" τι εννοείς; Βελτιώνει τη γονιμότητα; :o

Είναι φυσιολογικά όλα αυτά που νιώθεις, είναι μόνο 5 μέρες από την εγχείρηση. Οι εξετάσεις στο ασβέστιο που έκανες μετά την εγχείρηση βγήκαν οκ; Αν το μούδιασμα επιμένει και είναι πολύ, να το ρωτήσεις στο γιατρό μήπως σου δώσει κι άλλο ασβέστιο. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά οι δικές μου εξετάσεις έδειχναν 100% φυσιολογικές και ο μόνος λόγος που το έψαξα παραπάνω ήταν λόγω του όζου. Από όσο έχω διαβάσει τα καρκινικά κύτταρα δεν επηρεάζουν τις ορμόνες του θυρεοειδούς. Κάνε υπέρηχο να δεις το λαιμό σου αν, που απεύχομαι, έχεις κάποιον όζο.

Ευχαριστω Iguana,ελπιζω και σε σενα να πανε ολα καλα :)

Θα ηθελα να ρωτισω και κατι αλλο. Διαβασα οτι ενα απο το συμπτωμα ειναι και η ταχυπαλμια. Εδω και λιγο καιρο καθως ειμαι ηρεμη στο γραφειο μου νοιωθω τους παλμους της καρδιας μου στο κεντρο του στηθους μου και να μου κοβετε και λιγο η ανασα και να θελω να βηξω. Αυτο θεωρειται ταχυπαλμια? διαρκει μονο μερικα δευτερολεπτα. Δεν ξερω αν το εξηγησα καλα....αλλα εχει κανεις αλλος παρομοιο συμπτωμα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "το αντίθετο μάλιστα" τι εννοείς; Βελτιώνει τη γονιμότητα; :o

Είναι φυσιολογικά όλα αυτά που νιώθεις, είναι μόνο 5 μέρες από την εγχείρηση. Οι εξετάσεις στο ασβέστιο που έκανες μετά την εγχείρηση βγήκαν οκ; Αν το μούδιασμα επιμένει και είναι πολύ, να το ρωτήσεις στο γιατρό μήπως σου δώσει κι άλλο ασβέστιο. Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

Εννοώ ότι με τη ρύθμιση της δόσης του χαπιού επιτυγχάνεται ορμονική ισορροπία (έτσι λένε οι γιατροί...).Όσον αφορά το ασβέστιο ήταν στα κατώτερα όρια και αυριο πάω για εξετάσεις πάλι.

Dora-n αυτό μοιάζει με ταχυπαλμία όπως το περιγράφεις.. σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις και υπέρηχο για να έχεις πλήρη ιατρικό έλεγχο.Εγώ παρακολουθούσα χρόνια τις ορμόνες αιματολογικά γιατί η μητέρα είχε κάνει επέμβαση και ήταν όλα οκ ,(χωρίς να έχω κάνει υπέρηχο γιατι δεν ήξερα ότι μπορεί να έχεις όζους και να έχεις ευθυρεοειδισμό) ώσπου μετά την εγκυμοσύνη κάτι φούσκωσε στο λαιμό μου και όλα αποκαλύφθηκαν.Αυτό δε σημαίνει ότι έχεις οτιδήποτε , απλά ψάξτο για να ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!Ιguanna στο ευχομαι ολοψυχα να κανεις συντομα ενα παιδακι,μην αγχωνεσαι,μια περιπετεια ειναι και θα γυρισεις συντομα σελιδα!!Οσο για το αλατι,μην καταναλωσεις το κλασικο ιωδιουχο,αλλα μπορεις αν θελεις να παρεις ενα αλλο που δεν περιεχει ιωδιο(στο σουπερ μαρκετ,αν θελεις θα στο στειλω σε ΠΜ).Αυτο μου ειχαν προτεινει οι πυρηνικοι.Εσενα ξεκινησε απο την πτωση των μαλλιων κι εμενα απο 3-4 κιλα που ειχα παρει χωρις να τρωω παραπανω.Απο μονη μου εκανα αιματολογικες,οπου και ηταν ολα κοκκινα.Επειτα συνεχισαν ολα τα υπολοιπα!Dora-n,καλως ηλθες!Και εγω θα σου προτεινα να κανεις εναν υπερηχο,ετσι για να ξερεις οτι πραγματι ειναι ολα καλα!!Οσο για την ταχυπαλμια,αφου ειναι καλες οι αιματολογικες,δεν εχεις τοτε υπερθυρεοειδισμο,οπου και φερνει τετοια συμπτωματα.Λανα,εισαι καλυτερα?Ρωτα τον γιατρο για το μουδιασμα γιατι μπορει να χρειαζεσαι κι αλλο ασβεστιο.Τα αλλα συμπτωματα δεν τα ειχα,αλλα πες τα κι αυτα στο γιατρο σου.Εγω ειχα εντονη βραχναδα και πονο στο σβερκο.Ποτε θα παρεις την ιστολογικη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!!

Γεια σας και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ την δική σας άποψη. Μετά από παρότρυνση του οικογενειακού μας παιδιατρου, έβλεπε το λαιμό μου λίγο φουσκωμένο, έκανα αναλύσεις θυρεοειδη. Πήρα τα αποτελεσματα και οι αναλύσεις βγήκαν φυσιολογικές. Υπάρχει περίπτωση οι αναλύσεις αίματος να μην δείχνουν πάντα αν υπάρχει πρόβλημα η όχι; Επίσης οι αναλύσεις που έκανα ήταν για το TSH, Free T4 και Free T3. Μήπως θα έπρεπε να κάνω και καποιες αλλες εξετάσεις;

Ναι, θα πρεπει να κανεις υπερηχο, ο οποιος θα δειξει την εικονα της περιοχης. Υπαρχουν περιπτωσεις που οι αιματολογικες (ορμονολογικες) ειναι εντος φυσιολογικων οριων αλλα η εικονα χρηζει αντιμετωπισης λογω παρουσιας οζων. Επισης, υπαρχουν και οι καρκινικοι δεικτες που θα μπορουσαν να εξεταστουν με την αιματολογικη εξεταση (ANTI-TG & μια αλλη ANTI-...... (tpo) καπως ετσι, δε θυμαμαι ακριβως).

Iguanna μου είμαι σιγουρή ότι όλα θα πάνε καλά και από οτι μου έχουν πεί η αφαίρεση θυρεοειδούς δεν επηρεάζει καθόλου τη γονιμότητα , το αντίθετο μάλιστα.Λίγη υπομονή χρειάζεται και αισοδοξία .Και εγώ ήμουν έτοιμη για 2ο παιδάκι αλλά πήγαν όλα πίσω .Δεν πειράζει , θα γίνουν όλα όπως πρίν , άλλωστε το f;orum είναι γουρλίδικο. Εγώ περιμένω την ιστολογική μου , έκανα επέμβαση 03/05 και σήμερα ενιωθα ένα μουδιασμα στις άκρες των χεριών , παρότι παίρνω ασβέστιο, επίσης όταν καταπίνω νίωθω σαν κάτι να με εμποδίζω να καταπιώ (σαν μπαλάκι στο λαιμό), και ένα βάρος στη μύτη .είχατε παρόμοια συμπτώματα ?

Θα συμφωνησω. Η σωστη λειτουργια του θυροειδους, συμβαλλει στη γονιμοτητα. Αντιθετα η υπο ή υπερ λειτουργια του μπορει να αποτρεψει τη συλληψη ή να δημηιουργησει προβληματα στην εγκυμοσυνη.

Εχω γνωρισει ανθρωπους που ακολουθουσαν θεραπειες με εξωσωματικες προσπαθειες και οταν ρυθμισαν τη λειτουργια του αδενα (και στους δυο συζυγους) ακολουθησαν ανελπιστες εγκυμοσυνες.

Lana, για το μουδιασμα, πιστευω κι εγω οτι ισως χρειαζεσαι μεγαλυτερη δοση ασβεστιου. Το "μπαλακι" συντομα δε θα το νιωθεις. Για το "βαρος" στη μυτη, δεν εχω ιδεα τι μπορει να συμβαινει. Αλλα πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα σημαντικο. Το πιο πιθανον ειναι οτι "ψαχνεις" συμπτωματα και βρισκεις οτιδηποτε και τα συσχετιζεις με την αφαιρεση. Εεεε, ενταξει, μην τα ριχνουμε ολα στον κακομοιρη μακαριτη αδενα!!!!;);)

Ευχαριστω Iguana,ελπιζω και σε σενα να πανε ολα καλα :)

Θα ηθελα να ρωτισω και κατι αλλο. Διαβασα οτι ενα απο το συμπτωμα ειναι και η ταχυπαλμια. Εδω και λιγο καιρο καθως ειμαι ηρεμη στο γραφειο μου νοιωθω τους παλμους της καρδιας μου στο κεντρο του στηθους μου και να μου κοβετε και λιγο η ανασα και να θελω να βηξω. Αυτο θεωρειται ταχυπαλμια? διαρκει μονο μερικα δευτερολεπτα. Δεν ξερω αν το εξηγησα καλα....αλλα εχει κανεις αλλος παρομοιο συμπτωμα?

Αυτο που περιγραφεις, ο γιατρος μου το αναφερει ως "αισθημα παλμων" και το νιωθω καθε φορα που αυξανω τη δοση και μεχρι να προσαρμοστει ο οργανισμος μου στη νεα δοσολογια (περιπου για 2 βδομαδες).

Η σωστη δοσολογια ειναι σημαντικη ωστε να ξαναβρει ο οργανισμος σου τους ρυθμους που απαιτουνται. Αν η δοση ειναι μικροτερη απο την απαιτουμενη, θα εχεις υποθυροειδισμο ενω αν ειναι μεγαλυτερη θα κανεις υπερθυροειδισμο.

Η TSH ειναι αυτη που δειχνει τι γινεται.

Σε ατομα χωρις αδενα η TSH πρεπει να ειναι κοντα στο 0 (μηδεν) δηλαδη το 0,01-0,05 ειναι αριστη τιμη.

Ενω στα υπολοιπα ατομα που δεν ειχαν ποτε καποιο προβλημα, η TSH πρεπει να ειναι κοντα στο 2.

Συνηθως οι τιμες που δινουν τα μικροβιολογικα εργαστηρια ειναι απο 0,5 ως 5. Οταν ομως τυχαινει να εχουμε πχ 4,5 που ειναι εντος ορινω, αυτο δεν ειναι και τοσο καλο και πρεπει να απευθυνθουμε σε ενδοκρινολογο ο οποιος θα εκτιμησει την καθε περιπτωση.

Σονια, αν θελεις γραψε την "ΑΝΤΙ-τετοια" που δε τη θυμαμαι.

Ελπιζω να βοηθησα!!!! :-P:razz:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. Θα ήθελα και εγώ την δική σας άποψη. Μετά από παρότρυνση του οικογενειακού μας παιδιατρου, έβλεπε το λαιμό μου λίγο φουσκωμένο, έκανα αναλύσεις θυρεοειδη. Πήρα τα αποτελεσματα και οι αναλύσεις βγήκαν φυσιολογικές. Υπάρχει περίπτωση οι αναλύσεις αίματος να μην δείχνουν πάντα αν υπάρχει πρόβλημα η όχι; Επίσης οι αναλύσεις που έκανα ήταν για το TSH, Free T4 και Free T3. Μήπως θα έπρεπε να κάνω και καποιες αλλες εξετάσεις;

Καλημέρα! Θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε ένα υπέρηχο, γιατί το "φούσκωμα" στο λαιμό το δικαιολογεί κάποιου τύπου βρογχοκήλη, όζος ή διάχυτη και όχι οι αιματολογικές ανωμαλίες. Οι ταχυπαλμίες από την άλλη, εμφανίζονται μόνο όταν υπάρχει δυσλειτουργία του θυρεοειδούς (που ανιχνεύεται με τις αιματολογικές).

Αρα κατά τη γνώμη μου (που δεν είμαι γιατρός αλλά παθούσα :-) ) αφού οι αιματολογικές σου είναι φυσιολογικές σημαίνει ότι οι ταχυπαλμίες - ή όποιο άλλο σύμπτωμα - δεν οφείλονται στο θυρεοειδή, ΑΛΛΑ πρέπει να κάνεις υπέρηχο για να εξετάσεις το "φουσκωμένο" λαιμό σου, ώστε να είσαι σίγουρη και από εκεί!

Να συμπληρώσω και ότι πρέπει (μαζί με τις αιματολογικές γίνονται αυτά) να κάνεις εξέταση και για αντιθυρεοειδικά αντισώματα, τα οποία μπορεί καμιά φορά να είναι ανεβασμένα, αλλά να μην έχουν εμφανίσει υπό-ή υπέρ θυρεοειδισμό (εφόσον οι εξετάσεις σου: TSH κυρίως) δείχνουν καλές...

Link to comment
Share on other sites

Iguanna μου είμαι σιγουρή ότι όλα θα πάνε καλά και από οτι μου έχουν πεί η αφαίρεση θυρεοειδούς δεν επηρεάζει καθόλου τη γονιμότητα , το αντίθετο μάλιστα.Λίγη υπομονή χρειάζεται και αισοδοξία .Και εγώ ήμουν έτοιμη για 2ο παιδάκι αλλά πήγαν όλα πίσω .Δεν πειράζει , θα γίνουν όλα όπως πρίν , άλλωστε το f;orum είναι γουρλίδικο. Εγώ περιμένω την ιστολογική μου , έκανα επέμβαση 03/05 και σήμερα ενιωθα ένα μουδιασμα στις άκρες των χεριών , παρότι παίρνω ασβέστιο, επίσης όταν καταπίνω νίωθω σαν κάτι να με εμποδίζω να καταπιώ (σαν μπαλάκι στο λαιμό), και ένα βάρος στη μύτη .είχατε παρόμοια συμπτώματα ?

lana το βαρος στην μυτη μαλλον οφειλεται σε χαμηλο ασβεστιο.Εγω το ενοιωθα σαν βαρος αλλα ηταν μουδιασμα.Κανε οπωσδηποτε εξεταση ασβεστιου και αν ειναι αρκετα χαμηλο προτεινε στον γιατρο σου να πας σε καποιο νοσοκομειο να σου βαλουν ενδοφλεβια.Παιρνεις μονο ασβεστιο ή και βιταμινη D?

Ευχομαι να ειναι μονο η ιδεα σου και η εξεταση μα βγει τελεια αλλα και λιγο χαμηλο να ειναι δεν υπαρχει προβλημα θα ανεβει τις επομενες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Ιguanna στο ευχομαι ολοψυχα να κανεις συντομα ενα παιδακι,μην αγχωνεσαι,μια περιπετεια ειναι και θα γυρισεις συντομα σελιδα!!Οσο για το αλατι,μην καταναλωσεις το κλασικο ιωδιουχο,αλλα μπορεις αν θελεις να παρεις ενα αλλο που δεν περιεχει ιωδιο(στο σουπερ μαρκετ,αν θελεις θα στο στειλω σε ΠΜ).Αυτο μου ειχαν προτεινει οι πυρηνικοι.Εσενα ξεκινησε απο την πτωση των μαλλιων κι εμενα απο 3-4 κιλα που ειχα παρει χωρις να τρωω παραπανω.Απο μονη μου εκανα αιματολογικες,οπου και ηταν ολα κοκκινα.Επειτα συνεχισαν ολα τα υπολοιπα!Dora-n,καλως ηλθες!Και εγω θα σου προτεινα να κανεις εναν υπερηχο,ετσι για να ξερεις οτι πραγματι ειναι ολα καλα!!Οσο για την ταχυπαλμια,αφου ειναι καλες οι αιματολογικες,δεν εχεις τοτε υπερθυρεοειδισμο,οπου και φερνει τετοια συμπτωματα.Λανα,εισαι καλυτερα?Ρωτα τον γιατρο για το μουδιασμα γιατι μπορει να χρειαζεσαι κι αλλο ασβεστιο.Τα αλλα συμπτωματα δεν τα ειχα,αλλα πες τα κι αυτα στο γιατρο σου.Εγω ειχα εντονη βραχναδα και πονο στο σβερκο.Ποτε θα παρεις την ιστολογικη?

Καλημέρα σε όλους ...σήμερα δεν έχω μουδιασμα και περιμένω τις εξετάσεις για το ασβέστιο.Κάθε μέρα νιώθω και καλύτερα εκτός κάποιας έντονης υπνηλιας που με πιάνει ενίοτε.Για την ιστολογική μου είπαν ότι σε 10 ημέρες θα την έχω (03/05 επέμβαση ).Δεν ξέρω , έτσι όντως έιναι από την εμπειρία σας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους ...σήμερα δεν έχω μουδιασμα και περιμένω τις εξετάσεις για το ασβέστιο.Κάθε μέρα νιώθω και καλύτερα εκτός κάποιας έντονης υπνηλιας που με πιάνει ενίοτε.Για την ιστολογική μου είπαν ότι σε 10 ημέρες θα την έχω (03/05 επέμβαση ).Δεν ξέρω , έτσι όντως έιναι από την εμπειρία σας ?

Εγώ το έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είχαν πει 20-30 μέρες και περίμενα 2 μήνες. Αν το έκανες σε ιδιωτική κλινική σίγουρα θα είναι τόσο όσο σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ...σήμερα δεν έχω μουδιασμα και περιμένω τις εξετάσεις για το ασβέστιο.Κάθε μέρα νιώθω και καλύτερα εκτός κάποιας έντονης υπνηλιας που με πιάνει ενίοτε.Για την ιστολογική μου είπαν ότι σε 10 ημέρες θα την έχω (03/05 επέμβαση ).Δεν ξέρω , έτσι όντως έιναι από την εμπειρία σας ?

Εγω χειρουργηθηκα σε δημοσιο νοσοκομειο και ειχα απαντηση σε 21 ημερες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, δυστυχώς πίστευα οτι η πρώτη μου συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ θα ήταν για να συζητάω μαζί σας την εγκυμοσύνη μου, αλλά όλο αυτό μπαίνει σε αγνώστου χρόνου αναβολή λόγω καρκίνου θυρεοειδούς... Είμαι 31 σχεδόν και πριν ένα χρόνο περίπου τυχαία ανακάλυψα έναν όζο. Μετά από εξετάσεις, σπινθηρογράφημα (που δεν έδειξε τίποτα και τυχαία η ενδοκρινολόγος με έστειλε για παρακέντηση!) και παρακέντηση που έδειξε θηλώδη όζο, έκανα αφαίρεση θυρεοειδούς. 2 μήνες μετά, κι ενώ ο χειρουργός μου είχε πει οτι έχω μόνο 20-30 % πιθανότητα να είναι κακοήθης, με φωνάζει και μου λέει οτι "το περιμένανε" να είναι κακοήθες και θέλω ραδιενεργό ιώδιο. Μου μίλησε και για "100% ίαση" μάλιστα. Σήμερα έχω ραντεβού με πυρηνικό φυσικό και θα ήθελα λίγο να μου πείτε τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί αν κάποιος-α το έχει περάσει. Διάβασα για αύξηση κιλών κλπ, τι άλλο σύμπτωμα έχει το να σταματήσω το Τ3 που παίρνω τώρα; Και αυτό που με απασχολεί πιο πολύ από όλα: πόσος καιρός θα πρέπει να περάσει ώσπου να μπορεσω να μείνω έγκυος; Η ενδοκρινολόγος είχε πει 6-12 μήνες, προχτές μου τα μάσαγε και μου είπε οτι πρέπει να κλείσω χρόνο ώστε να κάνω ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Με έχει πιάσει ψιλοπανικός και δεν εμπιστεύομαι πια κανέναν, διαβάζω στο ίντερνετ ιστορίες για δεύτερη εγχείριση και πολλά ιώδια (ενώ ο χειρουργός μου είπε οτι μόνο μια φορά θα το κάνω και μετά το ξεχνάς οτι το έχεις). Φοβάμαι οτι οι γιατροί μου λένε μισές αλήθειες. Πείτε μου ό,τι ξέρετε σας παρακαλώ, κι αν έχουν ειπωθεί πιο παλιά, δώστε μου κάποιο λινκ. Συγνώμη που σας τρέλανα αλλά έτσι νιώθω...

Αγαπητή φιλη καλως ηλθες στην παρεα μας η οποια ειναι πολυτ τυχερή όπως λεμε ολοι!!!!Ειμαι 2 χρονια μικροτερη σου παντρεμενη 3 χρονια και μεσα σε 5 χρονια εχω παρει 3 φορες ιωδιο οποτε μπορω οτιδηποτε θελησεις να σου εξηγησω.Πανω στο θεμα της εγκυμοσυνης το οποιο απασχολει και εμενα πρεπει να περασει ενας χρονος απο το ιωδιο για να μεινεις εγκυος. Μην σε αγχωνει αυτο κανε οτι σου πει ο γιατρος για τον θυροειδη σου και μετα σκεψου για παιδακι μην φοβασαι ολα θα πανε καλα.Οτι χρειαστεις στη διαθεση σου

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φιλη καλως ηλθες στην παρεα μας η οποια ειναι πολυτ τυχερή όπως λεμε ολοι!!!!Ειμαι 2 χρονια μικροτερη σου παντρεμενη 3 χρονια και μεσα σε 5 χρονια εχω παρει 3 φορες ιωδιο οποτε μπορω οτιδηποτε θελησεις να σου εξηγησω.Πανω στο θεμα της εγκυμοσυνης το οποιο απασχολει και εμενα πρεπει να περασει ενας χρονος απο το ιωδιο για να μεινεις εγκυος. Μην σε αγχωνει αυτο κανε οτι σου πει ο γιατρος για τον θυροειδη σου και μετα σκεψου για παιδακι μην φοβασαι ολα θα πανε καλα.Οτι χρειαστεις στη διαθεση σου

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, ήθελα να σε ρωτήσω, γιατί έκανες ιώδιο 3 φορές; Πρόλαβες σε αυτό το διάστημα να κάνεις παιδάκι; Τελικά πάντα υπάρχουν και χειρότερα, το ξέρω, απλά πάντα υπάρχουν και καλύτερα κι αυτό είναι το σπαστικό... Γυναίκες που κάνουν παιδιά και τα πετάνε στο δρόμο, κι αυτές που θέλουν παιδί να μην έχουν... Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

............... Γυναίκες που κάνουν παιδιά και τα πετάνε στο δρόμο, κι αυτές που θέλουν παιδί να μην έχουν... Τι να πεις...

Σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!!!!!! Μην κρίνετε!!!! Ποτέ δεν ξέρετε τους λόγους που οδηγούν μια γυναίκα-μάνα να φερθεί στο παιδί της με αυτόν τον τρόπο!!!!!! Αφήστε το Θεό να κρίνει, πότε, πως και ποιες γυναίκες θα λάβουν το δώρο Του!!!!! Και μην ξεχνάτε, υπάρχουν παιδιά γύρω μας, που περιμένουν να τα "κοιτάξουμε" και ας μην τα έχουμε γεννήσει εμείς!!!!! Πάντα υπάρχει τρόπος για μια γυναίκα να γίνει ....."μάνα"!!!!

(Σόρρυ για το of topic)!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...