Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Χρυσα η νονα του χαρακτηρισμου Ανωνυμοι Θυρεοειδοπαθεις (ΑΘ) ειναι η Σονια αν δεν κανω λαθος! Giorgiamami ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στη φιλη σου και καλα αποτελεσματα στην ιστολογικη της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναγια δεν ειμαι η νονα,αλλα απο τα πρωτα στελεχη!!Χαχαχα!!

Θα συμφωνησω με την Georgiamami,οτι ειναι ιασιμος και αυτο να εχουμε στο νου μας!!Μια φορα κανουμε θεραπεια και γινομαστε ΚΑΛΑ!!!

Καλη επιτυχια στη Ρανια και καλα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία!!

Τελικά πήγα σε μια ενδοκρινολόγο η οποία μου είπε αφού είδε τις εξετάσεις μου κ αφου με ψιλάφησε ότι τίνω προς βροχοκηλη ,υπαρχει ελαφρως διογκωση του θυρεοειδους) σε 6 μηνες θα κανουμε πάλι εξετασεις κ θα με χαπακωσει ειπε... η αληθεια ειναι πως θα παω κ σε αλλον γιατρο να το διασταυρωσω γιατι απο το λιγο ψαξιμο στον google εχω φρικαρει... υπαρχει καποιος με βροχοκηλη στον θυρεοειδη να μου πει λιγο τι ειναι, πως θεραπευεται κλπ κλπ ;;

Επισης μ ειπε πως υπαρχουν κ κατι λεμφαδενακια δεν ξερω τι σημαινει αυτο :S

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Φτανει και η δικια μου ωρα. Την Δευτερα 31 Μαρτη ανεβαινω Αθηνα για

προεγχειρητικο ελεγχο και την Τριτη χειρουργουμαι.Ειμαι τοσο απασχολημενη με τα παιδια

που ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει.Αυριο θα κανω υπερηχο για να τον κραταω μαζι μου

και ελπιζω να μην εχει μεγαλωσει αλλο ο οζος.Θα σας ενημερωσω....Το μωρο μας γινεται εξι μηνων στις 27 και εδω και ενα μηνα αρχισα σιγα σιγα να του δινω στερεες τροφες για να τρωει

κατι τις τρεις μερες που θα λειπω.Συνεχιζω τον θηλασμο μιας και δεν δεχεται μπιμπερο με τιποτε. Ειμαι πληρως ενημερωμενη χαρη σε σας για το τι θα ακολουθησει και ετσι ειμαι πολυ πολυ ψυχραιμη και σκεφτομαι ενα βημα την φορα. Εχω δουλεψει μεσα μου και την πιθανοτητα

του ιωδιου και ελπιζω να συνεχισω να ειμαι τοσο ψυχραιμη και τοτε.Θεωρω οτι το πιο επωδυνο

κοματι ειναι ο αποχωρισμος απο τα παιδια αλλα δεν ειναι για παντα οποτε οκ. Καλη Κυριακη σε

ολους, καλη αναρωση στη φρεσκοχειρουργημενη φιλη της Γεωργιας , τα καλυτερα αποτελεσματα

στο αδελφο της ναγιας ,και υπομονη και κουραγιο στην sofiakos (οπως βλεπεις δεν εισαι μονη).

Φιλια σε ολους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους! Msol ολα θα πανε ΚΑΛΑ! Η επεμβαση δεν ειναι τιποτα σπουδαιο!! Κανε εναν καλο υπερηχο σ ενα καλο ακτινολογο ο οποιος θα κοιταξει -περαν του μεγεθους του οζου-και τους λεμφαδενες της περιοχης. Καταλαβαινω την αγωνια σου για τα μικρα σου, ομως ξερεις οτι θα τα αποχωριστεις για λιγο. Μην σκεφτεσαι το ενδεχομενο του ιωδιου απο τωρα, διοτι οπως θα χεις δει σ αυτο το φορουμ πολλα ατομα ειχαν υποπτη FNA αλλα η βιοψια τους βγηκε αρνητικη! ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ! Περιμενουμε τις εντυπωσεις σου απο τον γιατρο, διοτι που ξερεις μπορει να τον χρειαστουμε κι εμεις στο μελλον! Αναμενουμε και τα αποτελεσματα απο τον υπερηχο που θα κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Msol, καλη επιτυχια και στο δικο σου χειρουργειο.Πολυ καλα κανεις και ενημερωνεσαι γιατι δυστυχως η αγνοια ειναι που σπερνει τον πανικο.Ολα θα πανε καλα.

Η Ρανια ειναι μια χαρα, ηδη εβγαλε και τα σωληνακια καθαρισμου και αναρρωνει κανονικα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα! Μολις πηρα τηλεφωνικως τα αποτελεσματα του ολοσωμου σπινθηρογραφηματος που καναμε την προηγουμενη εβδομαδα. Μου ειπαν λοιπον οτι ειναι πολυ καλο και συνεχιζουμε συμφωνα με τις οδηγιες του ενδοκρινολογου. Την Πεμπτη μεθαυριο θα ξανα παω Αθηνα για να το παρω (εχω κι αλλες δουλειες) οποτε θα ειμαι σε θεση να γνωριζω το πως μεταφραζεται ακριβως το ''πολυ καλο''.

ΕΡΩΤΗΣΗ προς τους παθοντες: Αν υπαρχει μετασταση στους λεμφαδενες φαινεται στο σπινθηρογραφημα καθαρα ή οχι? Ρωτω γιατι λογικα θα υπαρχει καθηλωση ιωδιου στην περιοχη της κοιτης του θυρεοειδους (εκει οπου υπαρχουν υπολειμματα) αλλα αν υπαρχει και καποιος προσβεβλημενος λεμφαδενας στην ιδια περιοχη, φαινεται ή μεσα στην ολη καθηλωση της περιοχης δεν ειναι δυνατο να τον ξεχωρισουν?Ξερω οτι δεν ειστε γιατροι (κανενας μας δεν ειναι) αλλα σιγουρα εχετε ψαχτει οπως κανουμε ολοι μας, οποτε η αποψη σας ειναι καλοδεχουμενη και σεβαστη! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναγια,πολυ χαιρομαι για τα καλα αποτελεσματα του αδελφου σου!!Απ`οτι ξερω γινεται καθηλωση στη περιοχη του λαιμου,χωρις να διευκρινιζεται αν ειναι λεμφαδενες κτλ.Να φανταστεις σε μενα ,ενω δεν εκανα λεμφαδενικο καθαρισμο,καηκαν σχεδον ολοι οι λεμφαδενες της περιοχης και εχουν απομεινει δυο,τους οποιους και παρακολουθω και πρεπει να ειναι κατω του εκατοστου,για να μην χρειαστει παρακεντηση η καποια θεραπεια.

Σημερα ημουν κι εγω στο Θεαγενειο και πρεπει να εισαχθω στο νοσοκομειο τον Ιουνιο για ενεση Thyrogen και διαφορες αιματολογικες εξετασεις.

Κλεινω τον Οκτωβριο 5ετια και αν βγουν καλες οι εξετασεις σημαινει οτι πλεον θεραπευτηκα.Αλλα μου ειπαν οτι για ολη μου τη ζωη θα με παρακολουθουν!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σονια ουτε στον αδελφο μου εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος διοτι ειχαμε καλο υπερηχο και καλη FNA. Οποτε οπως καταλαβαινεις υπαρχει στο μυαλο μου και η πιθανοτητα της μεταστασης στους λεμφαδενες γι αυτο και ρωταω. Επισης δεν μπορω να βασιστω στα λεγομενα του γιατρου οτι η περιοχη ηταν καθαρη, γιατι μετα το υπολειμμα που αφησε (4,4) δεν του χω καμμια μα καμμια επιστοσυνη. Ο χρονος θα δειξει και θα δω τι θα μου πει κι απο κοντα ο ενδοκριλογος την Πεμπτη.

Γιατι πρεπει να κανεις εισαγωγη στο νοσοκομειο? Καθε φορα που κανεις εξετασεις με Thyrogen μπαινεις νοσοκομειο? Εμας δεν μας εχουν καθορισει ακομα to follow up, οποτε δεν ξερω πως θα κανουμε εξετασεις και με τι τροπο ακριβως. Το επομενο ραντεβου μας ειναι σε δυο μηνες οπου θα κανουμε αιματολογικες. Σονια σιγουρα θα ειναι καλες οι εξετασεις σου και σιγουρα θα σε θεωρησουν ελευθερη νοσου μα παντα να χεις το νου σου και να ελεγχεσαι! Πιστευω οτι η περιπετεια σου εχει ηδη λαβει τελος! Μακαρι και στους υπολοιπους!

Link to comment
Share on other sites

Ναγια μου,με το ραδιεν. ιωδιο θα καει ολο το υπολειμμα,θα δεις.Αλλα θελει πολλους μηνες!!Εγινε και σε αλλους ασθενεις αυτο!!

Οσο για την εισαγωγη ,μου ειπαν οτι θα εχω παρενεργειες,γι αυτο πρεπει να μπω μεσα!Τις αλλες 3 φορες εκανα διακοπη Τ4,και επαιρνα Τ3 κτλ,αλλα ημουν τοσο χαλια,γιατι ειμαι ημικρανικη.

Αυτη τη φορα ομως επειδη τους ειπα οτι κανω ηδη τριμηνη θεραπεια για τις ημικρανιες,μου ειπαν οτι δεν θα το αντεξω και 4η φορα γι αυτο μου ειπαν να κανω Thyrogen.

Ευτυχως!!!!!!

Παντως να σου πω συγχαρητηρια για την τοσο καλη ενημερωση που απεκτησες σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και για το τοσο μεγαλο ενδιαφερον που δειχνεις σαν καλη αδελφουλα που εισαι!!Μακαρι ολοι οι ασθενεις να εχουν τετοιους συγγενεις!!

Link to comment
Share on other sites

Σονια μου οταν καποιο προβλημα υγειας σου χτυπα την πορτα πρεπει να ψαχνεσαι οσο το δυνατο περισσοτερο, διοτι οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια τη σημερον ημερα με τον κακο χαμο που γινεται και να θελουν δεν σου δινουν τη σημασια που πρεπει -εκτος κι αν πεσεις σε ανθρωπο- ουτε σου εξηγουν αναλυτικα την ολη κατασταση σου. Στον ιδιωτικο τομεα παλι εχεις τις εξηγησεις που θελεις ομως σε βλεπουν σαν ορθιο ευρωπουλο με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Ακουσα ιστοριες με το ιωδιο στα ιδιωτικα που ανατριχιασα. Δεν εχεις αλλο δρομο λοιπον περαν του ψαξιματος! Χιλια καλα να χετε ολοι μεσα σ αυτο το φορουμ, η βοηθεια σας ηταν και ειναι ανεκτιμητη, ομολογω οτι εμαθα παρα πολλα πραγματα απ αυτες τις σελιδες απο τις εμπειριες του καθενος σας. Τελος να πω οτι οντως η αδυναμια που εχω στο αδελφακι μου ειναι πολυ μεγαλη και το προβλημα υγειας του -κατα ομολογια των γυρω μας- περισσοτερο αγχωσε και κατεβαλε ψυχολογικα εμενα παρα τον ιδιο.

Σονια αντε με το καλο να ξεμπερδευεις τον Ιουνιο κι εσυ και ΚΑΛΗ ΑΥΡΙΑΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Ναγια,εχεις μεγαλο δικιο με τους γιατρους!!Να φανταστεις σημερα οι πυρηνικοι γιατροι μου ελεγαν οτι οπωσδηποτε πρεπει να κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα ,ενω οι ενδοκρινολογοι διαφωνουσαν γιατι θα επαιρνα μεγαλη ακτινοβολια!!Ολα αυτα στο ιδιο νοσοκομειο!!Ποιον να πιστεψω τωρα???

Εχω μπερδευτει με τις διαφορετικες γνωμες!!

Σ`ευχαριστω για τις ευχες σου και ευχομαι και σεις γρηγορα να ξεμπερδεψετε και να εχετε παντα καλα αποτελεσματα!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα! Τελεια τα νεα του αδελφου σου Ναγια!! Θα ηρεμησατε αρκετα πλεον.

Εγω εκανα χθες τον υπερυχο ,ο οζος εμεινε σταθερος στα 16 χιλ , και ο γιατρος υπολογιζει οτι

τα 4 χιλιοστα που πηρε απο τον Νοεμβρη του 12 οφειλονται κατα πασα πιθανοτητα στην εγκυμοσυνη. Βρηκε για πρωτη φορα και ενα λεμφαδενακι 9 χιλ με καλοηθη χαρακτηριστικα που μαλλον οφειλεται στην γριπη που περασα πριν 10 μερες.Μου ειπε οτι εχω σοβαρες πιθανοτητες

να εχω μια καλη ιστολογικη οποτε ενα βημα την φορα. Επισης μου τονισε οτι τα τελευταια χρονια τεινουν να μην δινουν ιωδιο σε κακοηθειες εως 1 εκ. με υποκαψιακη αναπτυξη και καθαρους

λεμφαδενες.Αυτα τα νεα μου.Θα σας ξαναγραψω μετα το χειρουργειο. Καλα να περασετε ολοι την

σημερινη αργια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...