Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Georgat...πολυ βοηθητικη η περιγραφή σου!!! Ευχαριστω πολύ....μιλησα και εγω μαζι του τηλεφωνικα αλλα μενω μακρια και θα κλεισω ραντεβου μετα το Πασχα!! Λίγο τσουχτερο το 150αρι..αλλα χαλαλι μαλλον,ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και απο μενα. Να καλωσορισω τα νεα κοριτσια της παρεας και να ευχηθω γρηγορα περαστικα.

liveloula, θα προσπαθησω να απαντησω κι εγω σε καποιες αποριες σου συμφωνα με την εμπειρια που εχω αποκτησει απο προσωπικη πειρα αλλα και απο τη συμμετοχη μου στο φορουμ καθως και τις πληροφοριες απο το διαδικτυο.

Καταρχην, να ξερεις οτι ολα οσα διαβαζεις στο διαδικτυο δε σημαινει οτι ανταποκρινονται εξισου σε καθε ασθενη.

Οι διαστασεις των οζων μπορει να ειναι και 2 και 3 και 4 αναλογα με το σχημα που εχουν οι οζοι (σκεψου ενα πολυπλευρο γεωμετρικο σχημα...... Δε θα μπορουσε να εχει πολλες διαστασεις???)

Το γεγονος οτι ειναι μεγαλος ο οζος σου, κατευθυνει τους γιατρους στην αποφαση να αφαιρεσουν τον αδενα....ετσι γινεται παντα.

Θα σε συμβουλευα κι εγω να απευθυνθεις στο Θεαγενειο ως πρωτη επιλογη.

τα κιλα που παιρνει ή χανει καποιος οταν εχει προβλημα με τον θυροειδη, σχετιζονται με την λανθασμενη δοση θυροξινης που λαμβανει. Αν χορηγηθει η ιδανικη δοση δεν υπαρχει κανενα προβλημα και η ζωη μετα την αφαιρεση του αδενα κυλαει με υγεια σε κανονικους ρυθμους . Σε πληροφορω οτι ο οργανισμος μας υποφερει περισσοτερο οταν δουλευει με εναν ασθενικο αδενα παρα οταν τον βγαλει και λαβει το υποκαταστατο της ορμονης που εκεινος -ως ασθενικος- δεν χορηγουσε στις σωστες αναλογιες.

Και φυσικα, οτι υπαρχει στο σωμα μας που εγκυμονει κινδυνο εμφανισης καρκινου οπως ειναι ενας μεγαλος οζος στην περιπτωση του θυροειδη, προτιμουμε να τον πεταξουμε παρα να ...ρισκαρουμε.

Το εξωφθαλμο επισης ειναι σημαδι κακης λειτουργιας του αδενα και οταν αποκατασταεθι η λειτουργεια του ειτε με φαρμακευτικη αγωγη ειτε με αφαιρεση τουα δενα -αναλογα στην περιπτωση- επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση.

Οσων αφορα στο συγγενικο-φιλικο περιβαλλον σου, θα σου προτεινα να ενημερωθεις πρωτα εσυ ΣΩΣΤΑ για ολα οσα σχετιζονται με τον αδενα και μετα να ενημερωσεις κι εκεινους για οσα σε αφορουν. Ο αντρας σου νομιζω οτι συνοδευοντας σε, στον ενδοκρινολογο και χειρουργο σου, θα εχει την ευκαιρια να ενημερωθει για την κατασταση και να μην εχει αρνητικη σταση απενταντι σου. Μην τους παρεξηγεις...η αγνοια τους τους οδηγει σε τετοια συμπεριφορα. (Εδω μεσα εχουμε ακουσει πολλα και χειροτερα....ωσπου ....εμαθαν )

Σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι οι παθησεις του θυροειδη, δημιουργουν διαφορα προβληματα σε πολλα ζωτικα οργανα του σωματος μας καθως και στον μεταβολισμο μας. Αρα, πρεπει να τον αντιμετωπιζουμε οπως πρεπει ωστε να αποκαθισταται η ομαλη λειτουργια και ποιοτητα ζωης μας.

Εγω χειρουργηθηκα στο ΑΧΕΠΑ με καλλυψη ΙΚΑ (το 2009) απο ιδιωτη γιατρο και απο αποψη χειρουργειου ειμαι ικανοποιημενη. Η διαγνωση ηταν πολυοζωδης τοξικη βρογχοκηλη με πολλους μικρους οζους που δεν ανταποκρινονταν στην φαρμακευτικη αγωγη.Δεν εκανα παρακεντηση....ηταν περιττο. Εβγαλα τον αδενα για να προλαβω τον καρκινο. Και δοξα το Θεο, τον προλαβα...... Παιρνω το χαπακι μου καθε μερα και ...... τωρα ειμαι καλα.

barbie22, με το καλο να κανεις κι εσυ οτι χρειαζεται και να ξεμπερδευεις με το θεμα. Μετα το Πασχα θα τηλεφωνησεις για ραντεβου????? Μηπως να καλουσες νωριτερα.... αυριο μεθαυριο, γιατι γινεται ενας χαμος με τα ραντεβου...... Φυσικα αν δεις οτι σου λενε μετα 2-3 μηνες, να επιμενεις οτι πρεπει να σε δει αμεσα...... λογω ιδιαιτεροτητας..... για να πετυχεις πιο κοντινο ραντεβου.

Ναγια, πως ειναι ο αδερφος σου??

Τα συγχαρητηρια αξιζουν σε ολα τα ατομα που συμμετεχουν στο θεμα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι !! βγηκα σημερα απο το Νοσοκομιο ολα καλα ειμαι πολυ καλα η τομη ειναι μικρη ο χειρουργος μας ειπε να στειλουμε εξω την βιοψια μου για να εχουμε αποτελεσματα νωρις γτ τον ανησυχησε το οτι ηταν σκληρος ο θυροειδης εστειλα τα αποτελεσματα την Δευτερα και χθες τα ειχα δεν φανταζεστε ποση χαρα πειρα οταν ηταν καθαρα ειχα χασιμοτο περνω ασβεστιο τωρα και την θυροξηνη Ευχαριστω ολους πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι !! βγηκα σημερα απο το Νοσοκομιο ολα καλα ειμαι πολυ καλα η τομη ειναι μικρη ο χειρουργος μας ειπε να στειλουμε εξω την βιοψια μου για να εχουμε αποτελεσματα νωρις γτ τον ανησυχησε το οτι ηταν σκληρος ο θυροειδης εστειλα τα αποτελεσματα την Δευτερα και χθες τα ειχα δεν φανταζεστε ποση χαρα πειρα οταν ηταν καθαρα ειχα χασιμοτο περνω ασβεστιο τωρα και την θυροξηνη Ευχαριστω ολους πολυ

Υπεροχα. Σιδερενια...... και ταχεια αναρρωση.

Ποσο καιρο σου ειπαν να παρεις ασβεστιο????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgiamami ευχαριστω πολυ δεν ξερω ακομη τουλαχιστο μεχρι το ραντεβου μου που ειναι στις 24 θα περνω σιδερο.barbie22 ευχαριστω πολυ ειμαι απο Κυπρο την εκανα στο Νοσοκομιο Λεμεσου και εχω να πω οτι ο Γιατρος Κακας ειναι πολυ καλος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Andrie περαστικα σου και μπραβο για το τελειο αποτελεσμα της βιοψιας, φανταζομαι οτι θα πηγε η καρδια σου στη θεση της!

Georgiamami ο αδελφος μου ειναι καλα, επεστρεψε στη δουλεια του μετα απο πολυ καιρο, περνει τ4 των 150 (προς το παρον) και γενικα φαινεται πολυ καλα! Τωρα τι υπαρχει μεσα του και πως θα εξελιχθει η ολη κατασταση, μονο ο Μεγαλοδυναμος ξερει και θα φανει με τον καιρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Ειμαι καινουρια στο club.ξεκιναω και εγω αυτόν τον δύσκολο αγώνα που περιγράφετε,της αφερεςης θυρεοειδή.ειμαι στο ψάξιμο για χειρουργώ.ξερει μηπος κάποια η κάποιος για (Καρβούνη η Σακελαριου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Zargana, καλως ηλθες στο κλαμπ.

Ο αγωνας που χαρακτηριζεις "δυσκολο" δεν ειναι και τοσο δυσκολος.

Πες μας, τι λεει η διαγνωση που σε οδηγει στο χειρουργειο.

Ψαχνεις χειρουργο στην περιοχη Αθηνας???

Το χειρουργειο παντως του θυροειδη ειναι....... σχεδον ρουτινα.

Λογικα οτι ειναι να κανεις θα γινει μετα το Πασχα. Μεχρι τοτε θα επιστρεψουν και οι υπολοιποι της παρεας και θα εχεις απαντησεις στις ερωτησεις σου.

Καλη Ανασταση!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Zargana, καλως ηλθες στο κλαμπ.

Ο αγωνας που χαρακτηριζεις "δυσκολο" δεν ειναι και τοσο δυσκολος.

Πες μας, τι λεει η διαγνωση που σε οδηγει στο χειρουργειο.

Ψαχνεις χειρουργο στην περιοχη Αθηνας???

Το χειρουργειο παντως του θυροειδη ειναι....... σχεδον ρουτινα.

Λογικα οτι ειναι να κανεις θα γινει μετα το Πασχα. Μεχρι τοτε θα επιστρεψουν και οι υπολοιποι της παρεας και θα εχεις απαντησεις στις ερωτησεις σου.

Καλη Ανασταση!!!!!

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!ειμαι κάπως ψυχολογικά τωρα τελευταία.εδω και 7 χρόνια εχω έναν οζο.ο οποίος ήταν ψυχρός και το ρύθμισα με τ4.πριν απο 2,5 χρόνια στη δεύτερη μου εγκυμοσύνη άλλαξε συμπεριφορά και υπάρχουν αποτιτανωσεις και αγγειωση.η βιοψια έδειξε υπόνοια θυλοδους ca.το παρακολουθούσα τόσο καιρό αλλά στης 3βιοψιες που εχω κάνει η δεύτερη δεν δείχνει κακοήθεια.

Καλή ανάσταση και σε σένα!!!

Link to comment
Share on other sites

Zargana, οτι και να ειναι, αντιμετωπιζεται. Οι μορφες καρκινου του θυροειδη ειναι ιασιμες. Οπως ειπες υπαρχει υπονοια για καρκινο. Δεν ξερω γιατι η μια στις 3 βιοψιες ειναι διαφορετικη και ευχομαι αυτη η μια διαφορετικη να ειναι και η αληθινη. Αλλα αν δεν ειναι, τοτε θα μεινουμε ολοι στο πλαι σου ωσπου να περασει ολο αυτο. Και θα περασει...... να εισαι σιγουρη γιατι πιθανοτατα αν υπαρχει καρκινακι θα ειναι σε αρχικο σταδιο αρα θα αντιμετωπιστει ....... πολυ γρηγορα και ισως χωρις καν ληψη ιωδιου (υπαρχουν μελη μεσα στην παρεα μας που τον ξεπερασαν χωρις ιωδιο).

Εγω θα ειμαι εδω...... για οτι μπορω να βοηθησω.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!!! 18 μερες μετα το χειρουργειο και νιωθω οπως και πριν.Ολα καλα δεν

εχω μεχρι στιγμης κανενα παραξενο συμπτωμα, εκτος απο λιγη κοπωση αλλα την δικαιολογω αφου θηλαζω το μωρο ολη νυχτα!! Ζαργανα εγω χειρουργηθηκα στον Καρβουνη 1 Απριλη, για μονηρη οζο με μια παρακκεντηση

αρνητικη και μια υποψια μετα την εγκυμοσυνη μου.Ολα καλα ,μιλησα αμεσως βγηκα απο την κλινικη την επομενη και στις 4 Απριλη ειχα το αποτελεσμα της βιοψιας.Αν θελεις πατα στο αβαταρ μου να δεις ολα μου τα μηνυματα . Ευχομαι σε ολους καλη Ανασταση, υγεια, αισιοδοξια και αγαπη. Να ειστε ολοι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Andrie περαστικα σου και μπραβο για το τελειο αποτελεσμα της βιοψιας, φανταζομαι οτι θα πηγε η καρδια σου στη θεση της!

Georgiamami ο αδελφος μου ειναι καλα, επεστρεψε στη δουλεια του μετα απο πολυ καιρο, περνει τ4 των 150 (προς το παρον) και γενικα φαινεται πολυ καλα! Τωρα τι υπαρχει μεσα του και πως θα εξελιχθει η ολη κατασταση, μονο ο Μεγαλοδυναμος ξερει και θα φανει με τον καιρο!

Eυχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...