Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

      😳Πόσο λυπάμαι.Εσύ από τι έχασες το μωράκι σου?Η ξαδέρφη μου θρόμβωση στον ομφάλιο λώρο περιμένουμε κ τα αποτελέσματα της νεκροψίας βέβαια αλλά μάλλον αυτό ήταν.

      Ακριβώς αυτό που είπες,θύμωσε η μαία κ ο γιατρός,μου έστειλε να με μαλώσει.

      Α να σου πω... καλύτερα μου φαίνεται που δεν θα μπεις στο χώρο των χοριακων,πολύ αγχωτικό κομμάτι κ αυτό.

      Και εγώ κάποια θρόμβωση έπαθα και δεν αιματονωταν καλά το μωρό στη δεξιά πλευρά. Μέχρι τότε είχα κάνει β επιπέδου και ντοπλερ και κανένας γιατρός δεν είχε δει τίποτα (πχ είχε ένα νεφρό). Επίσης έκανα αντιπηκτικες τις οποίες είχα σταματήσει στο ενδιάμεσο για κανένα δίμηνο. Η ξαδέρφη σου έκανε; Η γενετιστρια μου είπε ότι και όλο το διάστημα να έκανα, αν ήταν να το παθω, θα το πάθαινα. Ήταν η πρώτη εξωσωματική και είχα θετικό τεστ. Έχουν περάσει 2 χρόνια και σε όλες τις επόμενες προσπαθεις, τίποτα!ας ελπίσουμε να συμβεί μες το 24!! Με το καλό τα διδυμακια σου!!γερά και καλότυχα να είναι ❤️❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα! Μολις γυρισα απο Αθηνα (ειμαι ψοφια) και εχω γραπτως την απαντηση για το σπινθηρογραφημα του αδελφου μου! Ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να το μοιραστω μαζι σας. Λεει λοιπον οτι υπαρχει αυξημενη καθηλωση του ραδιοφαρμακου στην περιοχη της κοιτης του θυρεοειδους, επισης υπαρχει φυσιολογικα αυξημενη καθηλωση στην περιοχη της ρινος και του γαστρεντερικου σωληνα , στην ουροδοχο κυστη και στο ηπαρ. Εδω εχει μια παρενθεση εντος της οποιας αναγραφεται: αποδομηση ενδογενων θυρεοειδικων ορμονων. Προφανως θελει να μας πει οτι η εν λογω καθηλωση στο ηπαρ ειναι φυσιολογικη. Τελειωνει λεγοντας οτι δεν παρατηρουνται άλλες εστιες αυξημενης καθηλωσης στην περιοχη του τραχηλου ή του υπολοιπου σωματος. Πιστευω οτι ειναι πολυ καλοοοο!!!!!!

Γιατρο δεν ειδα -γινοταν ο κακος χαμος αλλα ειχα απο προχθες τηλεφωνικως την παρατηρηση του οτι η εξεταση ηταν καλη. Αυτα βρε παιδια, ελπιζω και ευχομαι να παιρνουμε ΟΛΟΙ στο μελλον καλες απαντησεις, φτανει η στεναχωρια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβο Ναγια!!! Αντε και στα δικα μου!!! Αυριο το πρωι πεταω για Αθηνα μακρια απο τα μικρα μου....

Νιωθω μια χαρα και καθολου φοβισμενη.Ενα παραξενο πραγμα, λες και ζω την ιστορια καποιου αλλου.

Κανω και σχεδια για το προγραμμα της Τεταρτης που θα ειμαι αργα το βραδυ πισω....Τι να πω ελπιζω να

μην προσγειωθω αποτομα. Καντε μια ευχουλα και για μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μsol ή καλυτερα Μαρια απο τα Χανια η σκεψη μου και πιστευω και ολων εδω μεσα ειναι μαζι σου αυτες τις μερες. Θα πανε ολα καλα θα το δεις και την Τεταρτη που θα επιστρεψεις θα μας πεις οτι ειχαμε δικιο. Μην φοβασαι δεν θα καταλαβεις τιποτα και ουτε θα πονεσεις, φανταζομαι οτι το περισσοτερο ''ζορι'' για σενα θα ειναι τα παιδια.. που θα παει τρεις μερουλες ειναι θα περασουν...

Τα υπολοιπα θα τα δουμε σε δευτερο χρονο, ενημερωσου απο τον γιατρο σου μετα το χειρουργιο για το τι εκανε και τι ειδε! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, ταχεία και ανώδυνη ανάρρωση σου εύχομαι! Να περάσουν αυτές οι τρεις μέρες γρήγορα για να γυρίσεις στα παιδάκια σου και να έχεις τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα! Να ξέρεις ότι όλοι και όλες θα σε έχουμε στο μυαλό μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολους! Ειμαι σπιτι μου!!!! Ολα μεχρι στιγμης καλα.Χειρουργηθηκα Τριτη πρωι, μιλησα αμεσως και πολυ....δεν μου εχει παρουσιαστει βραχναδα ,εχω απλως εντονο πονολαιμο οταν καταπινω. Το χειρουργειο κρατησε συνολικα με την ανανηψη 3 ωρες και ο χειρουργος ειπε οτι δεν αφαιρεσε λεμφαδενες γιατι τουλαχιστον οπτικα δεν ειδε τιποτε παραξενο.Για τον θυρεοειδη ειπε οτι τον δυσκολεψε αρκετα γιατι ηταν κολλημενος σε λαρυγγικο νευρο αλλα αφου μιλαω ολα καλα.Σχετικα με την μορφη του αρχικα στον αντρα μου

ειπε οτι αυτο που ειδε δεν τον παραπεμπει σε κακοηθεια αλλα το απογευμα που ηρθε να με δει στο δωματιο ειπε οτι υπηρχε μια υποσκληρη περιοχη...Θα ξερουμε την Τεταρτη που θα βγει η ιστολογικη.Μου φανηκε παρα

πολυ προσγειωμενος και σοβαρος και οταν τον ρωτησα για το αν πειραχθηκαν οι παραθυρεοειδεις μου απαντησε ειλικρινα οτι πιστευει οτι θα ειμαι μια χαρα αλλα μετα απο θυρεοειδεκτομη οποιος χειρουργος δωσει εγγυηση οτι ο ασθενης δεν θα εχει προβλημα με τα ασβεστια λεει ανευθυνοτητες.Εγω μεχρι τωρα ειμαι μια χαρα.Πηρα εξιτηριο χθες το πρωι αφου μου μετρησαν το ασβεστιο και ο βοηθος του που μου εδωσε το εξιτηριο μου ειπε οτι εχω καλες ελπιδες για μια καλη ιστολογικη. Οποτε αναμονη μεχρι την Τεταρτη.Το μονο

που εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης ειναι οτι ενω δεν εχω φαει σχεδον τιποτε απο την Δευτερα ειμαι συν δυο κιλα .Αυτα τα νεα μου.Το πιο δυσκολο κομματι για μενα ηταν την προηγουμενη του χειρουργειου που εβγαλα για πρωτη φορα το γαλα με θηλαστρο και εβαλα κατι κλαματα αφηστε τα!!! Βαλτε με στις προσευχες σας να γλιτωσω το ιωδιο και να ειμαι κοντα στα παιδακια μου το καλοκαιρι.Ειμαι πραγματικα δυνατη και ψυχραιμη αλλα περυσι το καλοκαιρι ημουν απο 14 Ιουνη εως 27 Σεπτεμβρη που γεννησα στο κρεβατι με παπια , με τον φοβο της προωροτητας και νιωθω οτι αρχιζω να φτανω στα ορια μου με ολα οσα μου συμβαινουν απανωτα.Φιλια σε ολους .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Msol σιδερενια!! Ολα αυτα που αναφερεις μου ακουγονται πολυ καλα! Κανενας χειρουργος δεν ξερει τι εχει μεσα ο οζος, ομως το οτι δεν προβληματιστηκε με τους λεμφαδενες ειναι κατι τελειο!! Οσον αφορα το ασβεστιο το ολο θεμα ειναι μεχρι να αρχισουν να αιματωνονται οι παραθυρεοειδεις αδενες. Τα μουδιασματα να προσεχεις (ευχομαι να μην εχεις) και μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα! Κια ο αδελφος μου ειχε λιγο θεμα στην καταποση, αλλα με τον καιρο παει ολο και καλυτερα! Τωρα με τα κιλα τι να σου πω? ο αδελφος μου εγινε στυλακι του πεφτουν τα παντελονια... μαλλον τα πραγματα ειναι διαφορετικα στους αντρες! Βεβαια τον ερεψε η πεινα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία και περαστικά!!! Θα δεις, όλα θα πάνε καλά, αν υπήρχε θέμα θα το είχαν δει λογικά και θα είχαν ζητήσει ταχεία βιοψία όσο ήσουν στο χειρουργείο. Υπομονή μέχρι την Τετάρτη για την ιστολογική, και λίγο περισσότερη υπομονή για τα κιλά... Μόλις αρχίσεις τα Τ4, Τ3 θα αρχίσεις να ξεφουσκώνεις. Όσο για το ασβέστιο, επειδή είμαι παθούσα ένα χρόνο μετά οι παραθυρεοειδείς μου (ένας αφαιρέθηκε, οι υπόλοιποι τρεις έμειναν) τελικά ατρόφησαν, οπότε παίρνω πλέον και ασβέστιο. Δεν είναι τίποτα, εδώ περάσαμε άλλα κι άλλα, το ασβέστιο θα σε ρίξει?? Τώρα... αγκαλιές με το μωράκι σου και υπομονή! Όλα θα πάνε καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για τις ευχες. Ειμαι μια χαρα, εχει περασει και ο πονολαιμος δεν νιωθω καμμια ενοχληση στην τομη και κινω ελευθερα το κεφαλι μου. Ανελαβα τα παιδια

κανονικα απο χθες και ελπιζω να συνεχισω ετσι. Το μονο δυσκολο που αντιμετωπιζω ειναι οτι κοπηκε το

γαλα εντελως πραγμα αναμενομενο συμφωνα με τον ενδοκρινολογο οποτε πρεπει να βαλω το μωρο σε διαδικασια απογαλακτισμου ( μεγαλο μανικι αν σκεφτειτε οτι δεν δεχεται μπιμπερο με τιποτε και την φορμουλα ουτε να την μυρισει).Απογοητευτηκα αρκετα γιατι δεν το πιστευα οτι θα συμβει, αλλα γαλουχια και θυρεοειδικες ορμονες ειναι αλληλενδετα. Σας ευχαριστω και παλι και προφανως θα σας ενημερωσω αμεσα μολις παρω την ιστολογικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλη την παλιοπαρέα! Με τις υποχρεώσεις έχω πολύ καιρό να μπω!

Όπως βλέπω αυξανόμαστε! Καλό κουράγιο σε όλους!

Εγώ τέλος του μηνός θα πάω για εξετάσεις....πλησιάζει ο ετήσιος έλεγχος.

Μου είπαν ότι θα γίνει με διακοπή χαπιού και τους είπα ότι δεν είμαι διατεθειμένη να περάσω 3η φορά βαρύ υποθυρεοειδισμό. Εδώ ακόμη έχω θέματα από τους δύο προηγούμενους (τις 2-3 τελευταίες μέρες με πιάσαν πάλι τα μουδιάσματα) και μου είπαν ότι αν δεν υπάρχουν αυξημένα αντισώματα θα το κάνουμε με Thyrogen.

Ελπίζω να μην υπάρχουν γιατί τρίτη φορά δεν θα το αντέξω...οι λεμφαδένες που είχα από τότεεεε διογκωμένους πολλαπλασιάστηκαν. Παρόλα αυτά οι γιατροί μου είπαν ότι δεν οφείλεται σε ενδοκρινολογικά αίτια, οπότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας, και πως πολλοί άνθρωποι έχουν διογκωμένους λεμφαδένες μια ζωή.

Αυτά τα νέα μου. Σόνια, Giorgiamammi, Χρύσα και στους άλλους ελπίζω να είστε καλά και να περνάτε ακόμη καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μολις με ενημερωσαν οτι η ιστολογικη μου βγηκε και ειναι καθαρη!!!!! Νιωθω οτι καποιος μου κανει πλακα.

Δεν μπορω να το πιστεψω και να χαρω....Φοβαμαι και τρεμω να το ανακοινωσω γιατι ειλικρινα νομιζω οτι θα

με παρουν να μου πουν οτι εγινε λαθος.Κλαιω σαν χαζη και ελπιζω να μην καταρρευσω! Ειστε οι πρωτοι που

το λεω γιατι ολους αυτους τους μηνες σας διαβαζα ταυτιζομουν μαζι σας και ενημερωνομουν απο σας.Νιωθω οτι μετα απο αρκετες αναποδιες γερνει η ζυγαρια και προς την μερια μου..Να ειμαστε ολοι καλα!!! Θα σας γραψω και αυριο που θα το εχω συνειδητοποιησει περισσοτερο.Καληνυχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια τελεια!!!!! Πολυ καλα νεα!!!! Προχωρησε και αφησε το πισω σου, το μονο που θα χρειαστει να κανεις ειναι να βρεις τη δοση του τ4 που σου ταιριαζει. Τιποτε αλλο!!! Μπραβο, μακαρι ολοι να μαθαινουμε καλα νεα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...