Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καπου ειχα διαβασει οτι αν ξεχασες να παρεις το χαπι σου και ειναι ως πριν το μεσημερι, παρτο κανονικα. Αν ομως εγινε απογευματακι, αστο και παρε την επομενη την κανονικη δοση. Μπορεις να το παρεις παντως τα χαραματα που επεστρεψες σπιτι, αρκει να ειναι καθαρο το στομαχι (απο αλκοολ) και φυσικα να μην ακολουθησει πρωινο με γαλακτοκομικα τουλαχιτο για μιση ωρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα καθοτι ειμαι πελαγωμενη ακομα...

Θα σας γραψω πολυ περιληπτικα την ιστορια μου γιατι ειναι μεγαλη

Πριν ενα χρονο εντελως τυχαια η γυναικολογος μου ψηλαφισε εναν οζο ..

Μου εγραψε υπερηχο πηγα σε ενα κεντρο και εκανα υπερηχο οπου εγραφε

διαστασεις 1,4cm x 1,3cm ginetai γινεται βιοψια και βγαινει καλοηθης

Ενα χρονο μετα επανελγχο ..Σημερα δηλαδη ...

εχω Τg 248 (ο γιατρος μου το θεωρει φυσιολογικο)

και εναν νεο υπερηχο οπου γραφει 1,78cm χ 1,54cm ,3,38cm

του λεω μεγαλωσε ο οζος γιατρε μου λεει ναι αλλα ο πρωτος υπρηχογραφιστης παρεληψε μια διασταση ..Του λεω αυτο δεν το ειδατε ειναι πολυ μεγαλος ο οζος και τι μου λεει ..Δεν μας ενδιαφερει ποσο μεγαλος ειναι ..Σημασια εχει να ειναι καλοηθης και η βιοψια εδειξε καλοηθης ..Μου ειπε να παω για δευτερο υπερηχο ομως 150 ε και μου εγραψε τ4 για να μικρυνει ο ογκος ..

Ακουω τωρα την γνωμη σας γιατι αλλα διαβαζω και αλλα μου λεει ο γιατρος αυτος ( καθηγητης πανεπιστημιου)

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα καθοτι ειμαι πελαγωμενη ακομα...

Θα σας γραψω πολυ περιληπτικα την ιστορια μου γιατι ειναι μεγαλη

Πριν ενα χρονο εντελως τυχαια η γυναικολογος μου ψηλαφισε εναν οζο ..

Μου εγραψε υπερηχο πηγα σε ενα κεντρο και εκανα υπερηχο οπου εγραφε

διαστασεις 1,4cm x 1,3cm ginetai γινεται βιοψια και βγαινει καλοηθης

Ενα χρονο μετα επανελγχο ..Σημερα δηλαδη ...

εχω Τg 248 (ο γιατρος μου το θεωρει φυσιολογικο)

και εναν νεο υπερηχο οπου γραφει 1,78cm χ 1,54cm ,3,38cm

του λεω μεγαλωσε ο οζος γιατρε μου λεει ναι αλλα ο πρωτος υπρηχογραφιστης παρεληψε μια διασταση ..Του λεω αυτο δεν το ειδατε ειναι πολυ μεγαλος ο οζος και τι μου λεει ..Δεν μας ενδιαφερει ποσο μεγαλος ειναι ..Σημασια εχει να ειναι καλοηθης και η βιοψια εδειξε καλοηθης ..Μου ειπε να παω για δευτερο υπερηχο ομως 150 ε και μου εγραψε τ4 για να μικρυνει ο ογκος ..

Ακουω τωρα την γνωμη σας γιατι αλλα διαβαζω και αλλα μου λεει ο γιατρος αυτος ( καθηγητης πανεπιστημιου)

Καλησπέρα liveloula,

Καταρχάς ψυχραιμία! Εφόσον έχεις μια καθαρή βιοψία στα χέρια σου είναι ένα πρώτο καλό νέο. Γιατί ο γιατρός σου συνέστησε και δεύτερο υπέρηχο; Θεωρεί ότι δεν απεικονίζει σωστά την κατάσταση; Σε παρέπεμψε κάπου συγκεκριμένα να τον κάνεις; Οι υπόλοιπες εξετάσεις σου στις ορμόνες του θυρεοειδή είναι φυσιολογικές; Μήπως έχεις κάποιο αυτοάνοσο όπως Hashimoto ή Graves; Σε κάθε περίπτωση, αν δεν νιώθεις ασφαλής με τις απαντήσεις που έχεις πάρει ως τώρα, μήπως να σκεφτείς το ενδεχόμενο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη; Μπορεί να σου επιβεβαιώσει την πρώτη οπότε θα ηρεμήσεις. Αν όχι, θα ξέρεις τι σου γίνεται και πως να το χειριστείς. Και πάλι σου λέω όμως, ψυχραιμία! Ήρθες στο σωστό μέρος και όλοι όσοι είμαστε εδώ έχουμε περάσει από τη φάση που βρίσκεσαι τώρα εσύ.

Link to comment
Share on other sites

xrysa && σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση

Εγραψα πολυ περιληπτικα ολη την ιστορια μου με πολλες ασαφειες σιγουρα!

Για καποια νοσο δεν μου μιλησε ο ενδοκρινολογος μου,η Τ3,Τ4,ΤSH ειναι φυσιολογικες

ΤG 248 αντισωματα δεν εκανα !(προ ολιγων ημερων αυτες οι τιμες)

Περυσι Τ3,Τ4,ΤSH ηταν επισης φυσιολογικες τα TPO AB=2,2 ( φυσιολογικα)

τα ΤGab=50 ( αμφιβολες γραφει)

Βασικα με πειραξε που δεν ειδε ο ενδοκρινολογος οτι ελειπε μια μετρηση ,μου ειπε οτι αυτο το κανουνε συχνα και ειναι πιθανον να ηταν απο περυσι 3cm

Θελει να με στειλει σε ενα κρυφαιο λεει υπερχογραφιστη οναματι Πηγαδα ( 150 ο υπερηχος) Ωστοσο μου λεει αυτος θα πει με ακριβεια αν ειναι καλοηθης η κακοηθης ,αυτο μου λεει με ενδιαφερει οχι το μεγεθος του ..Ειναι 99% λεει σιγουρος οτι ειναι καλοηθης αλλα θελει να σιγουρευτει ..Ειμαι αρκετα μπερδεμενη ,προβληματισμενη ,αγχωμενη ισως και λυπημενη ..Μου εγραψε και καλτσιτονινη ( αυριο θα εχω τα αποτελεσματα)

Οποια κοπελα ειναι απο Θεσσαλονικη θα με βοηθουσε αν μου εγραφε ονοματα ενδοκρινολογων ακομα και με πμ ..

Σκεφτομαι να κανω και δευτερο υπερηχο οπως να παρω και μια δευτερη γνωμη απο εναν σωστο γιατρο( δυσκολο στις μερες μας )

Θεωρειτε σωστο αυτο που ειπε ο γιατρος μου ,οτι δεν εχει σημασια ποσο μεγαλος ειναι ενας οζος,αν ειναι καλοηθης απλα τον ελεγχουμε ..

Εγω αλλα διαβαζω στο ιντερνετ :/

Χαιρομαι που γραφω στο σωστο θεμα ,ελπιζω να μιλαμε ...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Liveloula καλημερα! Δεν ειμαι η ιδια παθουσα αλλα ο αδελφος μου και εζησα και συνεχιζω να ζω την περιπετεια του με τον θυρεοειδη απο πολυ κοντα! Και ο οζος του αδελφου μου ηταν μεγαλος (5 εκ) και ''τελειος'' υπερηχογραφικα, καμια υποψια για κακοηθεια! Συνεχιζω με την fna η οποια επισης βγηκε αρνητικη!! Κανονιζουμε ηρεμα το χειρουργιο επειδη ο οζος ηταν μεγαλος και επρεπε να βγει και περνουμε ενα μηνα μετα μια ωραιοτατη βιοψια με θηλωδες ca διαστασεων 3,5 εκ!!!! Σοκ??? Αρχισαμε το τρεξιμο και το ψαξιμο και μεσα στην ολη ιστορια καταλαβαμε το εξης το οποιο ελπιζω να φανει χρησιμο και σε σενα: οτι ειναι μεγαλο βγαινει!!!! και ο δικος σου οζος ειναι μεγαλος!! τωρα οσον αφορα την fna να σου πω οτι μας ειπαν πως ''τσιμπαμε'' σε δυο, τρια σημεια, δεν γινεται να τρυπησουμε ολο τον οζο κοντα κοντα, οποτε οταν αυτος ειναι μεγαλος παντα υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει κατι υποπτο σε αλλο σημειο απ αυτο που παρακεντησαμε και ο ασθενης να ειναι ηρεμος και ολα οκ και στο τελος να χει ca! Μην τρομαζεις (στο λεω εγω που εφτασα μια ανασα απο τον ψυχιατρο), ακουσε τη Χρυσα και παρε δευτερη γνωμη, σε τετοιες περιπτωσεις ειναι απαραιτητηηηη (!!!!). Επισης να πω οτι η πιθανοτητα καποιος οζος να κρυβει ca ειναι στατιστικα ελαχιστη!!! Οτι και να ναι αντιμετωπιζεται, βρες καλο χειρουργο (τα κοριτσια απο βορεια θα σου προτεινουν καποιους εγω αδυνατω γιατι ειμαι νοτια) και αρχισε μεσα σου να ''δουλευεις'' το θεμα χειρουργιο γιατι ειναι το πιθανοτερο σεναριο. Μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι γιατρος καταθετω την εμπειρια μου οπως ολοι, ψαξε, ρωτα και θα δεις οτι στο τελος θα πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναγια περαστικα στον αδερφο σου γρηγορη αναρρωση σας ευχομαι ..

Ευχαριστω για την απαντηση ,απο χθες το βραδυ περισοτερο μου συμπαρασταθηκαν ξενοι παρα συγγενεις ..ο αντρας μου ειναι απων σε ολο αυτο με λεει χαρακτιριζει τρελη που θελω να παω μια δευτερη γνωμη μου λεει οτι δεν θα ειναι διπλα μου ...

Υπεροχο να εχεις ενα προβλημα και να εισαι σε αδιεξοδο ..

Ωστοσο δεν εχω σκοπο να το αφησω ετσι ,δεν θα τους κανω την χαρη θα παρω σιγουρα μια δευτερη γνωμη κι αν χρειαστει και τριτη και τεταρτη ..

Αυτην την στιγμη θα ηθελα να με βοηθησετε ως προς την επιλογη ενος καλου ενδοκρινολογου στην θεσσαλονικη ποια ονοματα εχετε ακουστα και ποιες κοπελες εχουν προσωπικη εμπειρια απο εναν καλο γιατρο...

Σας ευχαριστω πολυ ..

Link to comment
Share on other sites

Liveloula μην στεναχωριεσαι ο,τι θελεις μπορεις να το ρωτησεις, η γνωση ειναι δυναμη!! Δευτερη, τριτη και οσες γνωμες χρειαστει θα παρεις και δεν εισαι καθολου τρελη!! Εισαι ενας λογικα σκεπτομενος ανθρωπος και ετσι να συνεχισεις, το οφειλεις στον εαυτο σου. Στην ερευνα που εκανα για τον αδελφο μου, η χαρη μου εφτασε και Θεσσαλονικη και αυτο που εμαθα ειναι οτι το Θεαγενειο εχει πολυ καλο team στην αντιμετωπιση που ca θυρεοειδους. Ενδοκρινολογους κλπ. Μπορεις να κλεισεις ενα ραντεβου εκει ομως περισσοτερο θα σε βοηθησουν τα κοριτσια απο τη βορεια Ελλαδα προτεινοντας σου καποια ονοματα. Και στο ξαναλεω: οι πιθανοτητες για κακοηθεια ειναι ελαχιστες, ομως οι μεγαλοι οζοι αντιμετωπιζονται επιθετικα δηλαδη αφαιρουνται.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από Σαλλλλονίκη, για ελάτε να προτείνετε κανένα γιατρό στη φίλη μας τη liveloula! Και πείτε της παρακαλώ ότι δεν είναι μόνη της κι ότι είμαστε κι εμείς εδώ να της συμπαραστεκόμαστε! Σόρυ liveloula μου, είμαι από Αθήνα, εγώ σ' αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να σου φανώ χρήσιμη, είναι πολλά τα άτομα όμως στο φόρουμ που θα έχουν να σου προτείνουν κάποια ονόματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειστε πολυ γλυκιες :)

Σας ευχαριστω για τα καθυσηχαστικα σας μηνυματα

Η καλτσιτονινη μου βγηκε 1 ειναι οκ?

Δεν θα κανω τον υπερηχο τελικα σε αυτον τον Πηγαδα χθες εκανα υπερηχο !

Θα πρω μια δευτερη γνωμη ,μαλλον θα ξανακανω βιοψια και αν οι γιατροι με συμβουλεψουν να τον βγαλω θα τον βγαλω να παει στο καλο γιατι μια βδομαδα τωρα

δεν μπορω να δουλεψω ... Ειμαι γενικα υποχονδροια αλλα νομιζω ειναι η μοναδικη φορα στην ζωη μου που πραγματικα φωναζει οτι πρεπει να το ψαξω ..

Σημερα ηταν η πρωτη μερα που πηρα Τ4 75mg για να γινει μικροτερος ο οζος ( χλωμο το βλεπω )

Πηρα στο μικροβιολογικο που εκανα περυσι τον υπερηχο και μου λεει ο γιατρος ,εμεις παντα δυο διαστασεις δινουμε ,δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου εγραψε τρεις η γιατρος χθες ¨:/....

Θα περιμενω απαντησεις σας για γιατρους ,μου ειπαν γνωστοι για καποια Παπαδοπουλου Αθηνα ,Σιδηροπουλος και Πολυζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα που μπηκα πριν φυγω ταξιδι!!Λοιπον εγω θα πω αυτα που μου ειπε ο φιλος μου ο γιατρος και που μου εσωσε την ζωη:"Μην κανεις παρακεντηση γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα πεσει σε καρκινικα κυτταρα,αλλα ολικη αφαιρεση θυρ/δους"Αυτο εκανα και σωθηκα γιατι υπηρχε οχι ενας αλλα 7 καρκινικοι ογκοι καλα κρυμμενοι!!

Liveloula στον συγκεκριμενο εστειλαν εμενα και πολλες αλλες συνασθενεις μου,γιατι φημιζεται οτι ειναι πολυ καλος.Δεν το ξερω αυτο για να σου πω την αληθεια.Καλο βεβαια ειναι να πας για να εχεις 2η γνωμη.Οσο για γιατρο πολυ καλοι ειναι οι γιατροι του Θεαγενειου,οπου μπορεις να πας και σε απογευματινο πληρωμενο ιατρειο μεσα στο νοσοκομειο.Ειναι η διευθυντρια η Παζαιτου πολυ καλη και η Χρυσουλιδου.Κανε πρωτα τον υπερηχο και μετα πηγαινε τον σε μια απ`αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας

Είμαι καινούργια στο φορουμ σας!!! Συγχαρητήρια για το θέμα.

Εχει κάποιος απο εσας χειρουργηθεί απο τον κ. Λινό? αν ναι, θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μου την εμπειρία του?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου sonia ευχαριστω για την απαντηση σου...

Σκεφτομαι να παω στην παπαδοπουλου Φωτεινη ..

Εχω μια ερωτηση πως ειναι η ζωη σας χωρις τον Θυροειδη ?

Ισχυει οτι βαζεις κιλα ...?

Εχω χασει ολα τα κιλα και απο τις δυο εγκυμοσυνες μου ειμαι 59 kg και

υψος 1,73 θα με πειραζε να ειμαι +10 :( Ξερω πανω απο ολα η υγεια αλλα βρε κοριτσια

μου πηρε πολλα χρονια για να ξαναβρω το σωμα που ειχα προ εγκυμοσυνης ....

Τωρα λογικα με το Τ4 Θα παρω παραπανω κιλα?

Link to comment
Share on other sites

Liveloula ακου τη Σονια και πηγαινε σε καποιο/α ιατρο στο Θεαγενειο, μην ξανατρυπιεσαι, δεν ξερω αν εχει νοημα. Πηγαινε με τον υπερηχο που ηδη εχεις, μην κανεις αλλο και θα σου πει ο νεος γιατρος που θα απευθυνθεις αν θελει κατι καινουριο ή τον καλυπτουν αυτα που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους!

antri καλή επιτυχία για αύριο! Όλα θα πάνε καλά!

Georgiakat πως πήγε το ραντεβού με το γιατρό;

Ευχαριστω πολυ !!! Καλη επιτυχια Georgkat
Ειστε πολυ γλυκιες :)

Σας ευχαριστω για τα καθυσηχαστικα σας μηνυματα

Η καλτσιτονινη μου βγηκε 1 ειναι οκ?

Δεν θα κανω τον υπερηχο τελικα σε αυτον τον Πηγαδα χθες εκανα υπερηχο !

Θα πρω μια δευτερη γνωμη ,μαλλον θα ξανακανω βιοψια και αν οι γιατροι με συμβουλεψουν να τον βγαλω θα τον βγαλω να παει στο καλο γιατι μια βδομαδα τωρα

δεν μπορω να δουλεψω ... Ειμαι γενικα υποχονδροια αλλα νομιζω ειναι η μοναδικη φορα στην ζωη μου που πραγματικα φωναζει οτι πρεπει να το ψαξω ..

Σημερα ηταν η πρωτη μερα που πηρα Τ4 75mg για να γινει μικροτερος ο οζος ( χλωμο το βλεπω )

Πηρα στο μικροβιολογικο που εκανα περυσι τον υπερηχο και μου λεει ο γιατρος ,εμεις παντα δυο διαστασεις δινουμε ,δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου εγραψε τρεις η γιατρος χθες ¨:/....

Θα περιμενω απαντησεις σας για γιατρους ,μου ειπαν γνωστοι για καποια Παπαδοπουλου Αθηνα ,Σιδηροπουλος και Πολυζος...

Καλησπέρα σε όλους σας

Είμαι καινούργια στο φορουμ σας!!! Συγχαρητήρια για το θέμα.

Εχει κάποιος απο εσας χειρουργηθεί απο τον κ. Λινό? αν ναι, θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μου την εμπειρία του?

Καλησπερα σε ολους...

Την Παρασκευη εκανα το ραντεβου με τον Λινό... Η αληθεια ειναι πως πηγα εκει τρομοκρατημένη και περιμενα να δω εναν αυστηρο καθηγητη πανεπιστημιου κτλ κτλ..Καμμία σχέση... ο γιατρός με αντιμετωπισε παρα πολύ φιλικά, μου ανέβασε το ηθικό, με γέμισε αισιοδοξία και κλεισαμε να γίνει η επεμβαση 7 Μαίου στο Υγεία... Εχω ιδιωτική ασφαλιση και ετσι θα γινει απευθειας η πληρωμή, ηταν πολύ χαλαρός με το θέμα της πληρωμής του, μου έκανε πολύ θετική εντυπωση το ότι μου εξήγησε αναλυτικά τί θα γίνει μετα το χειρουργείο και με χαλαρωσε...βασικά ήθελε να κάνω το χειρουργειο σημερα Μ. Τρίτη και να βγω Μ. Τετάρτη αλλα δεν ήμουν ψυχολογικά έτοιμη και γι αυτο κλείσαμε για αρχές Μαίου... Το μόνο μικρό αρνητικό ήταν το κόστος της επισκεψης..150 ευρω..τα οποια θα παρω απο την ιδιωτικη ασφαλιση οποτε ολα ενταξει.... Τον ρωτησα σχετικά και με το αν υπάρχει πιθανοτητα για εξωφθαλμο μέχρι να ρυθμιστουν οι ορμονες γιατι κάπου το ειχα διαβασει και μου ειπε πως μονο αν εχω, που δεν εχω, νοσο graves υπάρχει πιθανοτητα να γινει και παλι ομως επανερχεται το μάτι άμεσα...

liveloula η καλσιτονινη σου ειναι σουπερ...κάτω απο 5 πρεπει να ειναι μου ειπε ο Λινός. Παρεπιπτόντως κι εμενα 3 διαστάσεις δίνει η γνωμάτευση του υπερηχου και όχι 2...δεν ξέρω αν ειναι το ίδιο.. Μην θεωρείς πως ειναι αδυνατον να μειωθει ο οζος με την Τ4...εμενα ειχε μικρύνει αρκετα (οταν επαιρνα).

andrie12 σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου...ευχομαι να τελειωσες κι εσυ και να ησυχασες!! Περιμενουμε εντυπωσεις..


fmGhp2.png

A8ojp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...