Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μα δεν είναι αχνή,μια χαρά είναι.Ισως να μην προχώρησαν και τα δύο,αλλά σίγουρα είσαι έγκυος  🥰 

      Εγώ κορίτσι μου τα θεωρώ πολύ αχνά και τα 2 δεδομένου ότι είμαι ήδη 9η ημέρα. Σε ευχαριστώ πάντως! 🥰 . 1,5 μέρα έμεινε!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σε ολες και ολους και καλοσοριζω στην παρεα μας την Petroulaki οπου της ευχομαι καλη επιτυχια στο θεραπευτικο ιωδιο και να ειναι ολα περαστικα!!Δεν ξερω αν διαβασες το ιστορικο μου, αλλα εν ολιγοις θα σου πω οτι ειχα πολυοζωδη βρογχοκηλη,Χασιμοτο και υποθυρεοειδισμο. Χειρουργηθηκα Οκτωβριο 2009(πολυεστιακος θηλωδης καρκινος στη μεση και αριστερα του θυρεοειδη),Μαρτιο του 2010 θεραπεια με Ι131 και αυριο στις 8.30π.μ.θα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Απο Τριτη πρωι θα παρω επιτελους θυροξινη!Σας αφηνω ολες γιατι εχω φοβερη ημικρανια(δεν με πιανουν πλεον τα χαπια)και εξαντληση.Αν μπορεσω θα μπω πιο μετα.Petroulaki θα σου δωσουν Thyrogen η θα ακολουθησεις διακοπη εναμισυ μηνα της θυροξινης και χαμηλου ιωδιου διαιτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους, σήμερα βήκα το θάρρος να μοιραστώ και γώ μαζί σας την ιστορία μου.Πάντα έκανα εξετάσεις αίματος, ολα οκ, ώσπου μια μερα παρατήρησα κάτι να εξέχει στον λαιμό μου.Είμαι των ιατρικών επαγγελμάτων οπότε κατάλαβα αμέσως τι ήταν, 1 όζος 3,5εκ.Μένω στην κεντρική Ελλαδα αλλά ο άντρας μου είναι από Θεσ/νικη οπότε πήγα στον κορυφαίο της Θεσ. και μου συνέστησε ολική αφαίρεση ΑΜΕΣΑ.22/12 έκανα την επέμβαση στο Διαβαλκανικό.Θυλώδη μικροκαρκινώματα 0,2χιλ και αφαίρεση 9 λεμφαδένων ευτυχώς καθαροί όλοι.Ο γιατρός στην προσπάθειά του να καθαρίσει καλά την περιοχή από τους λεμφ θυσίασε και 2 παραθυροειδείς.οκ είπαμε μειναν άλλοι 2 οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.Εκεί ξεκινάει ο γολγοθάς μου.Ενώ έπαιρνα όλα τα χάπια του ασβεστίου 5 μέρες μετά ξαφνικά όπως καθόμουν άρχισα να μουδιάζω και να κοκκαλώνω ολόκληρη-παντου-.Επαθα γενική τετανία και αν δεν ήμουν 5 λεπτά απο το νοσ σας διαβεβαιώ ότι θα είχα πεθάνει!Το θέμα είναι ότι γνώριζα πολύ καλά τι μου συνεβαινε και ότι άν οι συσπάσεις φτάνανε στον φάρυγγα θα πέθαινα από ασφυξία.Στο νοσ μου βάλανε αμέσως ασβέστιο ενδοφλέβια και μετά από κάποιες ώρες συνήλθα.Εβλεπα εφιάλτες για πολύ καιρό και πιστεύω πως αυτό που έζησα δεν θα το ξεπεράσω ποτέ!Μόλις επέστρεψα σπίτι έπαθα γαστρεντερίτιδα με εμετούς και διάρροια και πήγα στο νοσ της πόλης μου.Εκεί όλοι οι άσχετοι κάνανε διάγνωση ιλεό και με είχαν 2 μέρες με καθαρτικά με αποτελεσμα να χάσω και όσο ασβέστιο μου είχε απομείνει.Ενοιωθα τρομερή ανασφάλεια μην ξαναπάθω το ίδιο.Μου βάζανε συνέχεια ασβέστιο τόσο που δεν είχα πλέον φλέβες να τρυπήσουν!!!Ούτε σε δωμάτιο δεν με πήγαν στα επείγοντα και στον διάδρομο ήμουνα.Τότε ευτυχώς με πήρε ο άντρας μου που είναι και αυτός του ιατρικού και πήγαμε σπίτι και σιγά σιγά με τα χάπια και διατροφή πλούσια σε γαλακτοκομικά κατάφερα και συνήλθα.

Απο τότε και για του επόμενους 5 μήνες ήμουν σχεδόν κάθε μέρα στους γιατρούς και έκανα μέρα παρά μέρα εξετάσεις ασβ-φωσφ. Για να μην πολυλογώ οι παραθυροειδείς μου δεν άρχισαν ποτέ να δουλεύουν και πλέον με σιγουριά λέει ο γιατρός πως δεν θα αρχίσουν ποτέ, γιατί μάλλον οι δύο που μειναν ήταν τεμπέληδες και δεν δούλευαν ούτε πρίν.Πέρασα πολύ δύσκολα ακόμη και να συνηθίσω στην ιδέα πώς για πάντα θα παίρνω χάπια ασβεστίου και ποτέ δεν θα ζήσω σαν φυσιολογικός άνθρωπος.

Τελικά όλα καλά έφτιαξε η διάθεσή μου, ρύθμισα ευτυχώς και από την αρχή το χάπι του θυρο -125mg thyrohormone-, έχασα και κάποια κιλά που είχα πάρει και όλα καλά.Επαθα βέβαια κάποιες ακόμη κρίσεις τετανίας - μόνο στα χέρια και στην κοιλιά- αλλά έμαθα να το ελέγχω και να μην πανικοβάλομαι, έπαιρνα επιπλέον χάπια έτρωγα και κανένα γιαούρτι και συνερχόμουν μετά από κάποιες ώρες.Μαθαίνω να ζώ με το πρόβλημά μου το οποίο σας βιαβεβαιώ δεν είναι καθόλου απλό!

Πάνω που είπα ότι τελείωσε το μαρτύριό μου και σκεφτόμασταν να κάνουμε και παιδάκι άλλαξα ενδοκρινολόγο γιατί ο προηγούμενος καλός ήταν αλλά δεν τον ένοιωθα κοντά μου πχ. δεν είχε ούτε κινητό και αυτό μου προκαλούσε ανασφαλεια(όποιος είναι από Θεσ/νικη θα κατάλαβε ποιόν εννοώ).Βρήκα άλλον σε κοντινή πόλη, εξαιρετικός επιστήμονας και φοβερός άνθρωπος.Αυτός λοιπόν μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω ιώδιο γιατι τα μικροκαρκινάκια που βρέθηκαν ίσως να μην εξελίσσονταν ποτε αλλά, είμαι ακόμη πολύ νέα και στην εγκυμοσύνη οι ορμόνες τρελαίνονται και καλό θα ήταν να μην αφήσουμε τίποτα στην τύχη.Αν ήμουν μεγαλύτερη σε ηλικία και είχα ήδη κάνει οικογένεια δεν θα χρειαζόταν να το κάνω.Συμφώνησα λοιπόν και να μαι στη παρέα σας.

Είμαι ήδη σε φάση υποθ, χωρίς χάπια και με δίαιτα και στις 15/02 κάνω το σπινθηρογράφημα και 22/02 το θεραπευτικό ιώδιο.Ολα στο Διαβαλκανικό (είμαι καλός πελάτης!!!) γιατί στα δημόσια νοσ έπρεπε να περιμένω πολύ και δεν αντέχω άλλο θέλω να τελειώνω όσο πιο γρήγορα γίνεται για να συνεχίσω επιτέλους την ζωή μου!!!!

Σας ευχαριστώ απο τα βάθη της ψυχής μου για την παρέα που μου κρατατε όλο αυτό τον καιρό και για την συμπαράσταση που μου δίνετε χωρίς να το γνωρίζετε και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με το τεράστιο κειμενό μου, αλλά η ιστορία μου είναι μεγάλη.

Φιλιά πολλά σε όλους και όλες!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Έκανα κι εγώ τις εξετάσεις μου και η κατάσταση υπερηχογραφηματικά είναι ίδια, δηλαδή ο θυρεοειδής έχει έντονη ανομοιογένεια και πολλαπλούς συρρέοντες όζους, πάρα μα πάρα πολύ μικρούς. Οι λεμφαδένες είναι εντάξει λέει. Η κατάσταση με τα αντισώματα είναι σταθερή επίσης, δεν έχουν ανέβει άλλο, Τ3, Τ4 εντάξει αλλά η TSH έχει πέσει πολύ, έχει φτάσει στο 0,11... Οπότε ψάχνω να βρω έναν ενδοκρινολόγο που μου σύστησαν στην Αθήνα και δεν τον βρίσκω, ελπίζω από Δευτέρα... Πάντως επειδή πεινάω πολύ έντονα και εκνευρίζομαι πάααρα πολύ από αυτό, μείωσα ήδη το χάπι από 150 σε μέρα παρά μέρα 150 με 100 εναλλάξ. Και μέσα σε λίγες μέρες βλέπω και τα νεύρα μου να έχουν καλμάρει λίγο γιατί είχαν χτυπήσει κόκκινο!!! Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες που με προέτρεψαν να... κοιταχτώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Mary78, καλωσηρθες στην παρεα μας..Οπως θα εχεις διαπιστωσει ως τωρα που μας διαβαζεις, προσπαθουμε να ειμαστε μια παρεα οσο πιο φιλικη και ανθρωπινη γινεται.

Θα θελαμε πολυ να εχουμε καποιον ειδικο στο θεματακι μας, να μας λυνει καμια απορια σε γενικες γραμμες τουλαχιστο. Μια και εισαι του ιατρικου, αν υπαρχει καποιο ατομο στο κυκλο σου που πιστευεις πως θα βοηθουσε, καλο θα ηταν να μας επισκεφτει.

Οταν ανοιξα το θεμα, το εκανα με σκοπο να μπαινει ο κοσμακης μας και να διαβαζει, να ενημερωνεται, να υπαρχουμε σε εναν χωρο οπου θα συναντιομαστε και θα μοιραζομαστε τις εμπειριες μας, να ευαισθητοποιησουμε τον κοσμο να κανει εξετασεις εστω και για προληπτικους λογους. Γιατι εμεις που ειμαστε στο δρομο της θεραπειας ξερουμε πολυ καλα τι εστι προληψη και εγκαιρη διαγνωση.

Θα σου ευχηθω γρηγορη αναρρωση και με το καλο να γινεις μανουλα.

Το κειμενο σου οσο μεγαλο κι αν νομιζεις οτι ειναι, ειναι μονο η δικη σου ιστορια και φανταζομαι περιληπτικα. Υπαρχει δυστυχως πολυς κοσμος που ταλαιπωρειται και οι περισσοτεροι απο αγνοια.

Θα ειμαστε εδω για σενα και για ολα τα ατομα που επιλεγουν την παρεα μας για παρεουλα, συμπαρασταση κλπ.

Ρashalitsa, απο αυτα που μας λες, θεωρω οτι τα αποτελεσματα σου ειναι καλα, τουλαχιστο ειναι σταθερα.

Οσων αφορα τη μειωση του χαπιου που εκανες απο μονη σου, μου επιτρεπεις να διαφωνησω. Γνωριζω πως οποιαδηποτε αυξομειωση γινεται σταδιακα (εννοω μηπως αντι αυτο των 100 που εβαλες θα επρεπε να φτασει σιγα σιγα στο 100). Καταπονας το σωμα σου με τετοια αποτομη μειωση. Η TSH ξερω οτι σε ατομα που εχουν βγαλει τον αδενα πρεπει να ειναι κοντα στο 0 ενω σε ατομα που εχουν ακομη τον αδενα αλλα ειναι προβληματικος θα πρεπει να ειναι κοντα στο 2. Το θεμα πεινας μηπως ειναι και ψυχολογικο??? Αυξημενη ορεξη υπαρχει σε ατομα με υποθυρεοειδισμο και με την TSH στο 0,11 μαλλον υπερθυρεοειδιμσο εχεις. Θεωρητικα παντα, πιστευω οτι οντως η δοση των 150 σου ηταν αρκετη αλλα να την μειωσεις μονο με την καθοδηγηση γιατρου, ή εστω να επειαρνες πρωτα το 137 μετα το 125, το 112 και τελος το 100. Σορι αλλα αυτο το 100 τη μια μερα και 150 την αλλη μου φαινεται καπως επικινδυνο.

Ενημερωσε μας για τα οσα θα σε συμβουλεψει ο γιατρος σου (οταν τον βρεις)!!!

Φιλια σε ολα τα κοριτσια και στον Folegandro!!! (εναν αντρα εχουμε στην παρεα, μην το ξεχναμε κιολας)!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

.........

και αυριο στις 8.30π.μ.θα κανω ολοσωμο σπινθηρογραφημα.Απο Τριτη πρωι θα παρω επιτελους θυροξινη!Σας αφηνω ολες γιατι εχω φοβερη ημικρανια(δεν με πιανουν πλεον τα χαπια)και εξαντληση.Αν μπορεσω θα μπω πιο μετα. εναμισυ μηνα της θυροξινης και χαμηλου ιωδιου διαιτα?

Κουραγιο. Ακομη μερικες ωρες εμειναν. Κρατα οσες δυναμεις σου απεμειναν. Αλλωστε ξερεις πως ειμαστε εδω και θα ειμαστε διπλα σου με τη σκεψη μας σε ολοκληρη τη δοκιμασια σου.

Και......... μας χρωστας ενα τραπεζι με πολλα ......... χορτα. Κι εγω θα ...... τραγουδησω στην ομορφη παρεα μας. Αλλα μην περιμενεις να με δεις τοσο αδυνατη οσο στο avatar μου!!!!!!!!!!!

Φιλια πολλα

Θα σε περιμενουμε με αγωνια την Τριτη!!!!!:lol:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους και ολες!!Χαιρετω και τα καινουργια μελη της μεγαλης πια παρεας που γιναμε!!Αυτη τη στιγμη ειμαι πολυ καλα(μετα απο δυνατα παυσιπονα)και πολυ αισιοδοξη για το αυριανο αποτελεσμα!!Mary78 σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα και συντομα να κρατησεις αγκαλια το μωρακι που τοσο επιθυμεις!!Στο Διαβαλκανικο σου ειπαν ποσα mCi θα παρεις?Σου ειχαν μιλησει για το Thyrogen?Georgia και Kate75 σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση σας και αν γινεται απο αυτο το τραπεζι να εξαιρεθουν τα χορτα!!Δεν θελω ουτε να τα βλεπω!!Ας βαλουμε αλλες λιχουδιες που φυσικα Georgia θα τις προσαρμοσουμε αναλογα με το ρεπερτοριο που θα τραγουδησεις(ρεμπετικα,λαικα η οπερα)!Φευγω απο το Computer γιατι εχω κοψει την κυκλοφορια ολης της οικογενειας λογω ακτινοβολιας!Πρεπει να κλειστω στο δωματιο.Οταν γυρισω αυριο το πρωι απο το Θεαγενειο θα σας γραψω τα αποτελεσματα του ολοσωμου.Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου!Θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον ειδικό αλλά να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο.

Σόνια ο γιατρός μου τα κανόνισε όλα με το Διαβαλκανικό, για το thyrogen δεν μου έχει μιλήσει κανείς και για να είμαι ειληκρινης δεν ρώτησα και εγώ γιατί δεν ήθελα.Κουράστηκα και είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, ελπίζω να έκανα καλά αν και κάποιες αμφιβολίες τις έχω.ΤηνΤρίτη που θα πάω θα ρωτήσω.Οσον αφορά στο ιώδιο απ ότι μου είπε ο γιατρός μου μάλλον 100mci θα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σαςςς!!! Σας ευχαριστώ γι'αυτή την όμορφη υποδοχη!!!:D Σιγά σιγά από ότι βλέπω προσθέτονται καινούργια άτομα στην όμορφη παρέα μας!!!Να τα καλησπερίσω και εγώ και να ευχηθώ ξανά σε όλους μας να έχουμε αισιοδοξία και μπόλικο κουράγιο!!!:D:D:D

1)georgiamami σε ευχαριστώ για το γλύκο καλοσώρισμα:D

2) Καλή μου kate75 σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα!!!! Ούτε και εγώ είχα καταλάβει τίποτα και αν δεν με ψηλάφιζε η γιατρός και έπειτα αν έμενα μόνο στις αιματολογικές θα είχα πλήρη μεσάνυχτα!! Βεβαίως έπρεπε να είχα ψιλιαστεί κάτι δίοτι και η μητέρα μου και 2 αδερφές της έχουν βρογχοκήλη.Δυστυχώς είναι κληρονομικός ο άτιμος!!!:oops: Τέλος ο ίδιος χειρούργος μας περιποιήθηκε!!!!!(Είναι από τους καλύτερους εδώ στην Αθήνα.)

3) Ταλαιπωρημένη μου sonia64 κράτα λίγη δύναμη ακόμα κοντεύει η Τρίτη!!! Από ότι μου είπε η γιατρός μου όταν της πήγα την βιοψία θα ακολουθήσουμε την μέθοδο διακοπής των ορμονών και βεβαίως δίαιτα (αχ έχουν να πέσουν πείνες!!!). Τώρα ακόμα πέρνω Τ3 και περιμένω την άλλη Δευτέρα 21 που έχω ραντεβού (αθάνατο ΙΚΑ) να μου πει τι ακριβώς θα κάνω!!

Θα έλεγα ότι η δική μου περίπτωση είναι πολύ πιο απλή σε σχέση με αυτά που έχω διαβάσει. Ούτε πολυεστιακό ήταν ούτε μεταστάσεις είχε σε λεμφαδένες.

Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκειά καλημέρα σε όλες και όλους!!! ;)

Κορίτσια (petroulaki και Mary78) καλώς ορίσατε στην παρεούλα μας!!! Εύχομαι σύντομα να ξεπεράσετε το πρόβλημα και όλα να φτιάξουν στις ζωές σας...

petroulaki στην πολυκλινική χειρουργήθηκες?

Mary78 είσαι η 2η περίπτωση που διαβάζω με τέτοιο πρόβλημα στο ασβέστιο και ομολογώ πως ανατρίχιασα... Ήταν να κάνω 2η επέμβαση πριν κανένα μήνα (λειτουργικό λεμφαδενικό καθαρισμό) όπου θα μου αφαιρούνταν αναγκαστικά όλοι οι παταθυροειδείς και είχα απογοητευτεί αν και ο ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε τότε ήταν κάθετος πως ένα χαπάκι επιπλέον είναι και τίποτα παράνω (ούτε προβλήματα ούτε κακή ποιότητα ζωής κλπ)... Αν διάβασες παλαιότερες δημοσιεύσεις μου είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος, δεν έχω παιδάκια και θέλω πολύ να αποκτήσω και σίγουρα θέλω να ξεμπερδέυω με αυτό το πρόβλημα (θυλώδες Ca, πολυεστιακό με 5 διηθημένους λεμφαδένες & λιπώδη ιστό επέμβαση 05/2010 και χορήγηση ιωδίου 06/2010) όσο πιο σύντομα γίνεται...

Sonia μου τέλος??? :P Τί σου είπαν??? Πήρες το χαπάκι επιτέλους?

Folegandros κανένα νέο από τους γιατρούς σου?

Georgiamami, Kate75 & Kate76 και σε όλα τα υπόλοιπα μέλη του group σας στέλνω τα φιλιά μου και τις καλύτερές μου ευχές...

Καλή δύναμη σε όλους!!!!!!!!

Α! Χρόνια πολλά και για τους ερωτευμένους της παρέας...

Αν και πιστεύω πως στον έρωτα κάθε μέρα είναι γιορτή...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες και ολους!Γυρισα πριν απο λιγο,ημουν μιαμισυ ωρα στο σπινθηρογραφημα και η γιατρος μου ειπε ενα διστακτικο και σκεπτικο"καλο ειναι".Μου ειχε πει την Παρασκευη οτι και πεντακαθαρο να βγει, πρεπει οπωσδηποτε η θυρεοσφαιρινη του Μαρτιου που ηταν 12,9(και ειναι καρκινικος δεικτης)να πεσει το λιγοτερο κατω απο 5.Αυτες οι εξετασεις θα ειναι ετοιμες περιπου 1 Μαρτιου(θα παρω τηλεφωνο)και τοτε θα μου μιλησουν οι πυρηνικοι γιατροι.Μου μετρησαν την ακτινοβολια και μου ειπαν ακομα 1 εβδομαδα καραντινα.Αυριο ξεκιναω Τ4 αλλα πολυ μικρη δοση(62μιλ.)και σε 1 εβδομαδα το Τ4 των 150.Αντε να παρω λιγο τα πανω μου,γιατι και σημερα με ισχυρα παυσιπονα ειμαι.Με πηγε και με εφερε ο αντρας μου(ουτε να οδηγησω δεν μπορω).Στο Θεαγενειο γνωρισα μια κοπελα ομοιοπαθουσα και την προσκαλεσα στο φορουμ μας.Μου ειπε οτι θα το ηθελε πολυ.Για να δουμε!Τωρα εστειλα τον γιο μου να μου φερει Goody`s και απο το σουπερ Μαρκετ ενα βαζο μαγιονεζα!!Εχει να γινει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και απο μενα. Φυσικα χρονια πολλα με υγεια και πολυ ερωτα!!!

Σονια, επιτελους εκανες το σπινθ. και τωρα θα βελτιωθει η κατασταση.

Κοιτα μη φας με λαιμαργια τα σαντουιτς και την μαγιονεζα και βαρυστομαχιασεις!!!!!!!

Απο το Τ4 62 mg μεσα σε μια βδομαδα για να φτασεις στο 150mg, καθε μερα θα το αυξανεις?? (62,88,100,112,125,137,150). Παρεπιπτοντως εκτος απο 2 τα εχω παρει ολα τα υπολοιπα.

Φιλια σε ολη την παρεα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia γεια σου!Καλα που εστειλα το γιο μου αλλιως με τον αντρα μου θα τρωγαμε καμια βδομαδα Hamburgers!Θα σιχαινομασταν κι αλλη κατηγορια φαγητου!!Αφου μου ειπε,αν θελω και το απογευμα Goody`s και του λεω"καλα τι με περασες,ολο τετοια θα τρωω"?........."Ας παραγγειλουμε Mc Donalds"!!!Οσο για την δοσολογια,3 μερες Τ4 των 62μιλ.,3 μερεςΤ4των 100,5 μερεςΤ4 των150μιλ.(3/4 του χαπιου),μετα 1 εβδομαδα Τ4 των 150μιλ(ολοκληρο χαπι) και 1 μερα Τ4 των162μιλ.Απο 7/3 πεντε μερες 150 μιλιγκραμ και δυο μερες 162 μιλ.Οπως δηλαδη τα επαιρνα πριν την διαδικασια.Ολα θα γινουν σταδιακα για να μην σοκαριστει ο οργανισμος!Δεν ξερω ομως πως θα καει η μαγιονεζα με τοσο χαμηλο μεταβολισμο!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

πωπω ολόκληρη διαδικασία!!!

Τι να πω...εμένα μετά τον βαρύ υποθυροειδισμό για την χορήγηση του ιωδίου (περίπου 1 1/2 μήνα) μου έδωσαν κατευθείαν Τ4 των 150 και 2 μήνες μετά των 175 (χωρίς εξετάσεις παρακαλώ) η μόνη ερώτηση του τότε γιατρού ήταν "νιώθεις ταχυκαρδία?" "όχι, θα έπρεπε?" "για να σε ρωτάω...θα αλλάξεις το χάπι σε Τ4 των 175 κι αν δεν νιώθεις πάλι ταχυκαρδία θα πάρεις σε 2 μήνες των 200" σημειώστε ότι είμαι 70 κιλά... ΕΥΤΥΧΩΣ άλλαξα γιατρό αλλιώς θα πάθαινα καμιά ανακοπή στο τέλος...

Sonia μου πόσο χαίρομαι που τέλειωσε η μεγάλη ταλαιπωρία σου!!! Άντε να βγουν τα αποτελέσματα... γιατί σας τα αργούν τόσο...? δεν έπρεπε να βγαίνουν αυθημερόν??? ή έστω σε 2-3 εργάσιμες οι ορμόνες?

Ο άντρας μου λέει "ξέρεις πως να την κάψεις την μαγιονέζα..." του λέω η γυναίκα ακτινοβολεί βρε πρόστυχο μυαλό, δεν μπορεί..." και λεει, "καλύτερα, θα έχει και μόνιμη αντισύλληψη..." τί του λές?????????????????


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Kerasw,δεν ξερεις που εχουν το μυαλο τους οι αντρες?Εγω παντως ολο το πρωι βρισκομουν στη ρομαντικη αγκαλια του σπινθηρογραφου!Σπινθηρες εβγαζαν τα ματακια του τετοια μερα!!!Τωρα περα απο την πλακα, παντα αργουν σε αυτους τα αποτελεσματα και δεν θελω να παω καπου ιδιωτικα για να ειναι σωστα συγκρισιμες οι τιμες με τις προηγουμενες.Δεν πειραζει θα περιμενω.Ηθελα να σε ρωτησω για την θυρεοσφαιρινη ,φυσικα για τις τιμες που ειχες και μονο σε κατασταση υπο-θ.Εμενα την πρωτη φορα για το μετεγχειρητικο σπινθ.ηταν 9,13 ng/ml και την δευτερη, μια μερα πριν το Ι131 , αντι να πεσει πηγε 12,9.Αυτο λενε τωρα πρεπει να πεσει τουλαχιστον κατω απο 5 ,ακομα και καθαρο να βγει το σπινθ/μα!Απο οτι ξερω θα ψαξουν για υποτροπη η μετασταση.Εσενα τι σου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

...........Αφου μου ειπε,αν θελω και το απογευμα Goody`s και του λεω"καλα τι με περασες,ολο τετοια θα τρωω"?........."Ας παραγγειλουμε Mc Donalds"!!!

Τελειος!!!:rolleyes:

Ο άντρας μου λέει "ξέρεις πως να την κάψεις την μαγιονέζα..." του λέω η γυναίκα ακτινοβολεί βρε πρόστυχο μυαλό, δεν μπορεί..." και λεει, "καλύτερα, θα έχει και μόνιμη αντισύλληψη..." τί του λές?????????????????:confused::confused::confused:

Κερασω, και ο δικος σου δεν παει παραπισω!!!!

Αχ, ευτυχως που εχουν και χιουμορ!!!!!!

Φιλια!!!!:P:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...