Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.Ηδη διαλέγω ταινίες και ένα βιβλίο οδοιπορικό στην Κων/πολη που είναι η αγαπημένη μου πόλη για να ξεχνιέμαι.Θα πάρω καραμέλες με λεμόνι και μου είπαν ότι θα μου δίνουν και λεμόνια .Party θα κάνω:lol:.Στο Διαβαλκανικό θα είμαι για όποιον θέλει να έρθει στο party!Θα περάσω και απο Σκλαβενίτη!

Ευχαριστώ και για την πληροφορία του υπέρηχου.Σίγουρα κάτι συμβαίνει με το υπολειμμα.Φοβάμαι μήπως βρίσκεται κάπου αλλού και όχι στην περιοχή του θυρεοειδή και ίσως γι αυτό δεν το είδε ο χειρουργός....θα μάθουμε σε λίγες μέρες....

Θα είναι πολύ cool να επικοινωνήσουμε από εδώ οταν θα είσαι στο θάλαμο...

Θα σου κάνουμε παρεούλα, πιάνει wi-fi μέσα;

Βέβαια για να πιάσει πρέπει να έχει παράθυρο και οι πιο πολλοί θάλαμοι μάλλον δεν έχουν.

Πάντως για ψάξτο............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιώργο καλησπέρα.Το ξενιχτάσ και σύ όπως βλέπω.

Μου είπαν ήδη ότι δεν πιάνει το internet στο δωμάτιο της απομόνωσης γιατί είναι στο υπόγειο.Στα μπουντρούμια θα με κλείσουν!!!

Μίλησα πρίν με τον ενδοκρινολόγο μου και απελπίστηκα τελείως.Μου είπε οτι το κολόβωμα είναι πολύ μεγάλο (9%) και γι αυτό δεν μου δίνουν 100mci αλλά 70 γιατρί η απορρόφηση θα είναι μεγάλη και επομένως δεν έχει νόημα να πάρω τα 100.Το πρόβλημά μου είναι ότι μου είπε πως αποκλέιεται να εξαλειφθεί από την πρώτη φορά και σίγουρα θα χρειαστεί να ξανακάνω ιώδιο και ίσως τότε αν όλα πάνε καλά τώρα καταφέρω να πάρω 100mci.Εχω απελπιστεί θέλω να μάθω αν και την δεύτερη φορά δεν εξαλειφθεί όλος ο ιστός τι θα κάνω?Ειλικρινά φοβήθηκα για την απάντηση του γιατρού και προτίμησα να μην ρωτήσω.

Τελικά αλλιώς οργανώνεις την ζωή σου και ξαφνικά όλα γκρεμίζονται....:-(

Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκια καλημερα σε ολη την παρεα!Ευχαριστω που προστρεξατε ολοι να με προστατεψετε απο ενα λαθος να κανω δικες μου αλχημειες,απο την βιασυνη μου να συνελθω γρηγοροτερα!!Μην ανησυχειτε,το επανορθωσα αμεσως και παιρνω την σωστη δοση!Εγω θα σε αποκαλω Γιωργο και πριν τις 1!!Πειραζει? Mary78,μην απελπιζεσαι καθολου!Τεσσερις μερουλες ειναι και την πεμπτη φευγεις!Ειλικρινα, μακαρι να επιτρεποταν(ειμαστε μια κατηγορια ασθενων που πρεπει να απομονωθουμε),Θα σε επισκεπτομουν συχνα για παρεα.Δυστυχως αυτη τη φαση την περναμε μονοι μας, ΑΛΛΑ, υπαρχουν σταθερα τηλεφωνα που μπορεις να επικοινωνεις,τηλεοραση,βιβλια και ο,τι αλλο σου κανει εσενα κεφι.Οσο για τη δευτερη φορα,μην την σκεπτεσαι γιατι δεν θα ειναι απανωτη ,θα περασει καποιο διαστημα και δεν θα σε κουρασει!Για σκεψου οτι υπαρχουν αλλες κατηγοριες ασθενων που πρεπει να κανουν χημειοθεραπειες,ακτινοβολιες επι 6-7 μηνες συνεχως(οπως η γειτονισσα μου που εχει Ca στο στηθος!!Μην κανεις σεναρια για το αν δεν φυγει το κολοβωμα κτλ.Η γιατρος μου ειχε πει, οτι επι 9 μηνες περιπου το ραδιενεργο ιωδιο ενεργει στον οργανισμο και το τρωνε οι ιστοι που πεινανε για εκεινο(ζωη να`χει)!!Για αυτο να εχει καλη επιτυχια η ολη προσπαθεια και να ειναι ολα περαστικα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα!

Mary 78 δεν πειράζει που δεν θα έχει ιντερνετ, πάρε ραδιοφωνάκι ή και τα ακουστικά απο το κινητό για να πιάνεις και ραδιόφωνο. στο θεαγένειο που είχα πάρει λαπτοπ έπιανα απο το δωμάτιο ιντερνετ αλλά ήταν όλα κλειδωμένα.όπως ξαναείπα κοίτα να το "φχαριστηθείς". και η δεύτερη φορα θα είναι μετά από ένα χρόνο οπότε μην τη σ.κέφτεσαι από τώρα! θα συμφωνήσω με αυτό που λέει η σόνια (και στο σκέφτομαι αρκετά συχνά) ότι υπάρχουν και πολύ χειρότερα από αυτά που ζούμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα.Το ξενιχτάσ και σύ όπως βλέπω.

Μου είπαν ήδη ότι δεν πιάνει το internet στο δωμάτιο της απομόνωσης γιατί είναι στο υπόγειο.Στα μπουντρούμια θα με κλείσουν!!!

Μίλησα πρίν με τον ενδοκρινολόγο μου και απελπίστηκα τελείως.Μου είπε οτι το κολόβωμα είναι πολύ μεγάλο (9%) και γι αυτό δεν μου δίνουν 100mci αλλά 70 γιατρί η απορρόφηση θα είναι μεγάλη και επομένως δεν έχει νόημα να πάρω τα 100.Το πρόβλημά μου είναι ότι μου είπε πως αποκλέιεται να εξαλειφθεί από την πρώτη φορά και σίγουρα θα χρειαστεί να ξανακάνω ιώδιο και ίσως τότε αν όλα πάνε καλά τώρα καταφέρω να πάρω 100mci.Εχω απελπιστεί θέλω να μάθω αν και την δεύτερη φορά δεν εξαλειφθεί όλος ο ιστός τι θα κάνω?Ειλικρινά φοβήθηκα για την απάντηση του γιατρού και προτίμησα να μην ρωτήσω.

Τελικά αλλιώς οργανώνεις την ζωή σου και ξαφνικά όλα γκρεμίζονται....:-(

Κοριτσάκι μου από τώρα σκέφτεσαι τη τρίτη φορά;

Κάνε τώρα τη πρώτη, μπορεί να μην χρειαστεί ξανά! Πάντως αυτό μου είχαν και εμένα. Συνηθως στα μεγάλα υπολλείματα δίνουν λιγότερη ποσότητα!'

Να ξέρεις ότι από τη στιγμή που κάνεις το ιώδιο, ΑΜΕΣΩΣ ελλατώνονται και οι πιθανότητες μετάστασης στο ελάχιστο!! Αυτό είναι το σημαντικό και αυτό να θυμάσαι για πάντα!!Και αν χρειαστεί να ξανακάνεις, να το κάνεις αγόγγυστα, απλά γιατί έτσι πρέπει να γίνει......... Πάντως γίνεται για καλό!!

Πάντως η σκέψη όλων μας θα σου κάνει παρεούλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mary78 θα σου γραψω καποια πραγματα οσων αφορα την παραμονη σου στο δωματιο και ισως σου φανουν χρησιμα(πιθανον να τα γνωριζεις κιολας).Σε εμας δεν επιτρεποταν να βαζουμε κρεμες σωματος,προσωπου κτλ για να μην κλεινουν οι ποροι και να φευγει η ραδιενεργεια.Δεν επιτρεποταν σαμπουαν η αφρολουτρα δικα μας,αλλα μονο ενα υγρο σαπουνι που υπηρχε στο μπανιο και ηταν για λουσιμο και για ντους.Το κινητο, μου το ειχαν τυλιξει με σελοφαν λογω ραδιομολυνσης(καλυτερα παρε κανενα παλιο μαζι σου).Επισης απεφυγε ωραια σακιδια,νεσεσερ η βαλιτσακια και παρε μια χαρτινη τσαντα.Παρε ρουχα ,παντοφλες,ειδη προσωπικης υγιεινης που θα τα πεταξεις εκει σε σακουλες τις οποιες θα σου δωσουνε και αν γινεται μην φερεις τιποτα στο σπιτι σου κατα την επιστροφη.Φυσικα θα σου ειπαν για τα νερα(εγω ηπια 12 εξαδες),τσιχλες και καραμελες με λεμονι.Αν καποιος αλλος θυμαται κατι ακομα ας το υπενθυμισει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Διαβάζοντας τα μηνύματα συμπαράστασης και αποφόρτισης κάθε φορά συγκινούμαι, είναι υπέροχο αυτό που κάνουμε για τον καθένα μας χωριστα και για όλους μαζί...

Sonia μου καλά σε 2 μέρες ήπιες 12 εξάδες νερό (δηλαδή 72 μεγάλα μπουκάλια???)??? Πού τα έβαλες? Δεν έσκασες???

Εγώ 2 εναμισάρια μόνο μπόρεσα να πιώ και 1 λίτρο πορτοκαλάδα που είχαν στο ψυγειάκι του δωματίου... Από τα προσωπικά μου είδη, κράτησαν μόνο την οδοντόβουρτσα και το σφουγγάρι μου καθώς και τις πυτζάμες και τα εσώρουχα που φορούσα... Σε προηγούμενη δημοσίευσή μου, έχω πει ότι όλα τα είχα αγοράσει από σουπερ μάρκετ και ηταν πάμφηνα ώστε να τα πετάξω μετά και να μην με νοιάζει... όπως και τα σεντόνια και τα ρουχα χρησιμοποιούσα τις πρώτες μέρες στο σπίτι... Βιβλία, κινητό, DVD, την βαλίτσα μου και τα αχρησιμοποιητα ρούχα και παπούτσια, καθώς και τις σαγιονάρες που φορούσα μου τα έδωσαν πίσω... Mary σαγιονάρες πάρε μαζί για να φοράς μέσα στο ντούζ (αν είσαι συχασιάρα σαν εμένα)

Επειδή είμαι λίγο υποχόνδρια, είχα βάλει σε σακουλάκια που κλείνουν με φερμουάρ (τροφίμων από το ΙΚΕΑ) κάθε πράγμα (ρούχο, εσώρουχο, βιβλίο, κλπ) χωριστά και άνοιγα ότι χρειαζόμουν, αν και μου είπαν ότι ήταν υπερβολικό και ότι η ραδιενέργεια δεν απορροφάται από την μη ζώσα ύλη...

Σαμπουάν και αφρόλουτρα ήταν όλα δικά μου, νερό και τρόφιμα και καραμέλες είχε το νοσοκομείο... Α, και κρέμα δεν μου είπαν να μην βάζω, οπότε το είδα σαν ευκαιρία για beaute και παστωνόμουν σε μάσκες και κρέμες... Α, είχα πάρει και μανό και έκανα και νύχια... κι όλα αυτά μόνο στο μπάνιο που απο τους ατμούς ήταν ζεστό γιατί στο δωμάτιο είχε πολύ κρύο...

Κάμερα να σας βλέπουν 24 ώρες το 24ωρο είχε το δωμάτιό σας? Εμένα ναι, και έγχρωμη παρακαλώ και άμα με χάναν για πολλή ώρα μου φωνάζαν από την ενδοσυνεννόηση αν είμαι καλά... Α, και 3 φορές την ημέρα είχα μέτρηση, ξαπλωμένη χωρίς μαξιλάρι στο κρεβάτι για να βλέπουν την πτώση της ραδιενεργειας... Μου είπαν πως τις 2 πρώτες μέρες πρέπει να αποβάλλω το 90% περίπου της ραδιενέργειας που πήρα, αλλιώς ίσως έμενα άλλη μια μέρα μέσα... Τετάρτη μεσημέρι πήρα το ιώδιο και Παρασκευή μεσημέρι βγήκα και γύρισα σπίτι...

Γλυκιά μου Μary μην στεναχωριέσαι από τώρα για κάτι που ίσως συμβεί...

Να ελπίζεις να πάνε όλα καλά τώρα, να βάλεις όλη την θετική σου ενέργεια και την δύναμη και θα δείς που όλα θα είναι πιο εύκολα απ'ότι τα φαντάζεσαι...

Αν έχω καταλάβει καλά, ο Γιώργος έχει κάνει ήδη 2 φορά και εγώ σχεδόν σίγουρα δεν θα την γλιτώσω (αλλά αφού γλιτώνω την εγχείρηση δεν ο συζητώ καν...) κι ίσως και η Σόνια το παίζει για 2ο ιώδιο ανάλογα με την θυρεοσφαιρίνη της... Αν μαζευτούμε όλοι μαζί το τσερνομπιλ δεν θα'ναι τίποτα μπροστά μας... :D


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Ζητω συγνωμη για την απουσια μου (πολυ πηξιμο πεφτει στη δουλεια και οι υπολοιπες υποχρεωσεις με ...τρεχουν γενικως).

Δεν εχω διαβασει πως ειστε μα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειστε καλυτερα απο οσο σας αφησα.

Σκεφτηκα μια ιδεα για το ποστ του ιστορικου μας που θα βοηθουσε και τα νεα μελη μα κι εμας που συχνα πυκνα μπερδευομαστε. Θα προτεινα λοιπον, ο καθενας / καθεμια απο εμας να γραψουμε ενα περιληπτικο ποστ με το ιστορικο μας ( βαζοντας στο τιτλο την ενδειξη (ιστορικο πχ Γεωργιας) και καποια στιγμη θα τα συγκεντρωσω σε ενα ποστ στο οποιο θα αντρεχουμε καθε φορα που θα θελουμε να θυμηθουμε την βασικη ιστορια του καθενος μας.

Αν συμφωνειτε, κανετε τον κοπο και .....πειτε δυο λογια για το ιατρικο ιστορικο σας. Θα το κανω κι εγω με την πρωτη ευκαιρια.

Σας φιλω γλυκα και σας κανω ολες και ολους μια μεγαλη αγκαλια. (κατι που ολοι εχουμε αναγκη)!!!!:tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ λαθος!!!Δυο εξαδες!!Συγχωρεστε με χαζεψα!!Αν ειχα κανει κατι τετοιο ακομα θα αναβλυζα νερο!!!Οσο για την καμερα το καταλαβα πολυ αργα,αφου ειχα γδυθει κρυφα(ετσι νομιζα)πισω απο το τειχακι του κρεβατιου.Μολις φορεσα τα ρουχα που μου ειπαν και εκατσα να περιμενω την καψουλα,βλεπω εντρομη την καμερα!!Ουτε στις 9 1/2 εβδομαδες τετοιο στριπτηζ!!Για αυτο ακουγονται κατα καιρους πονηρες ιστοριες στα νοσοκομεια!!!Κοριτσια τον νου σας!!Τελικα διαφερει νοσοκομειο με νοσοκομειο στη συγκεκριμενη θεραπεια!ΟΚ Georgia,θα γραψω τωρα το ιστορικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όταν μπήκα είχα άλλα στο μυαλό μυο και δεν σας ρώτησα αυτό που ήθελα..

Αποφάσισα να πάω κολυμβητήριο ή γυμναστήριο, πήρα μαγιό και σκουφάκι και άρχισα να μαζεύω τα δικαιολογητικά, βεβαιώσεις από δερματολόγο, γυναικολόγο και καρδιολόγο...

Οι 2 πρώτοι μου τις έδωσαν αφού με εξέτασαν και ήμουν οκ...

Ο καρδιολόγος όμως δεν μου την δίνει γιατί από την "δοσάρα" του Τ4 που παίρνω, ως θεραπεία καταστολής, έχω 120 παλμούς ξαπλωμένη και χαλαρή... Και λέει ο χριστιανός, "αν δηλαδή γυμναστείς πόσο θα πάνε, 200??? Ξέχνα την γυμναστική για όσο παίρνεις αυτό το χάπι..."

Του εξήγησα τον λόγο που το παίρνω κι ότι δεν μπορώ να το μειώσω κι ότι δεν την νιώθω την καρδιά μου που πάει τόσο γρήγορα και δεν με ενοχλεί καθόλου... Άλλωστε έχω πιο γρήγορη καρδιά από τους υπόλοιπους της ηλικίας μου απ'όταν γεννήθηκα και η καρδιά μου έχει φυσιολογικό μέγεθος και δεν μου δημιουργεί προβλήματα... Και πριν την επέμβαση πήγαινε με 140 παλμούς το λεπτό για 2 μέρες που είχα βάλει χόλτερ... Κι έχω παει σ'ενα σωρό καρδιολόγους για τους παλμούς που μου βρίσκουν αλλά δεν διορθώνεται γιατί η πίεση μου είναι στα καλύτερά της 10 με 6 (συνήθως 9 με 5 έχω όταν δεν με μετράει γιατρός και δεν έχω άγχος)...

Αντιμετωπίζει κανείς σας κάτι ανάλογο...

Η θυροξινη σας δημιουργεί και εσάς ταχυκαρδία???

Και τώρα που ο ενδοκρινολόγος λεει "βάλε την γυμναστική στην ζωή σου για να λειτουργήσει ο "κοιμισμένος" σου μεταβολισμός και γενικά μόνο καλό θα σου κάνει" καιο καρδιολόγος λεει ξέχνα το τι να κάνω???


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έτος γέννησης: 1984

Πόλη διαμονής: Αθήνα

Προηγούμενη πάθηση αδένα: καμία-Τυχαίο εύρημα σε γενικό check up...

Προηγούμενη θεραπεία: καμία

Αποτέλεσμα παρακέντησης: θηλώδης Ca Θυρεοειδούς

Ημερομηνία χειρουργείου: 27-05-2010(ολική αφαίρεση θυρεοειδούς - αφαίρεση 5 λεμφαδένων και λιπώδους ιστού)

Νοσοκομείο: Υγεία

Αποτέλεσμα ιστολογικής: θηλώδης πολυεστικός (τέσσερις εστίες) Ca με εξωθυρεοειδική επέκταση και 5/5 διηθημένους λεμφαδένες μέσης γραμμής και νεοπλαστική διήθηση στον λιπώδη ιστό μέσης γραμμής

Επιπλοκές επέμβασης: καμία

Uptake επέμβασης: 1,3%

Ημερομηνία λήψης ραδιενεργού Ι131: 30-06-2010 / 100 μιλικιουρί / ΙΑΣΩ

Θεραπεία καταστολής: Τ4 των 175mg

Τιμή Tg (με TSH>100μIU/ml): 9,17ng/ml


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΟΝΙΑΣ Απο το 2005 παρακολουθηση πολυοζωδους βρογχοκηλης με Χασιμοτο και υποθυρεοειδισμο(χαπια Τ4).Το 2006 παρακεντηση σε υποπτο οζο αριστερης πλευρας του θυρεο/δους(αρνητικη).Οκτωβριο του 2009 ολικη θυρεοειδεκτομη με βιοψια πολυεστικος θηλωδης καρκινος στον ισθμο και αριστερο λοβο,με κακοηθεις οζους απο 0,5-0,7 εκατ.Μετεγχειρητικο σπινθηρογραφημα Δεκεμβριος 2009 που εδειξε υπολοιπο κολοβωματος 1,6%.Θεραπεια με Ι131 Μαρτιο του 2010.

Link to comment
Share on other sites

Γελαω οσο σκεφτομαι τις εξαδες!!!!Λετε να ξεκινησε η Mary με καμια νταλικα νερα απο τωρα για το νοσοκομειο?

...και αντί για βαλιτσάκι να πάρει καμιά δεξαμενή με νερό μαζί...

για φαντάσου... χαχαχα:D


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...