Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Λες και εγώ να μην έχω πρόβλημα με τη φωνή, Sonia? Η αλήθεια έιναι ότι τους έχω προετοιμάσει όλους ότι θα μιλώ σαν τη Σαπφώ Νοταρά σε slow motion.... Θα μπορούσα να ρωτήσω σε ποιόν γιατρό την έκανες? Θεσσαλονίκη ή Αθήνα? Εύχομαι και σε σένα καλά αποτελέσματα!

DespinaAlexandra καλησπέρα και καλώς όρισες!!! Καλή επιτυχία με την επέμβασή σου... Να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά...

Εγώ την επέμβαση την έκανα στο ΥΓΕΙΑ και από την ώρα που βγήκα μιλούσα κανονικά και δεν πονούσα καθόλου... Σκεφτόμουν μάλιστα να τους κάνω πλάκα και να ανοιγοκλείνω το στόμα μου χωρίς να βγαίνει φωνή αλλά το είχα ξεχάσει όταν συνήλθα από την νάρκωση... Λίγη ζαλάδα και ναυτία είχα από το φάρμακο της νάρκωσης και στην αρχή δεν κουνούσα το κεφάλι μου από φόβο για την τομή αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει φόβος με τις πλαστικές και ότι πρέπει να κουνάω κανονικά τον λαιμό μου και δειλά δειλά το ξεπέρασα...

Σόνια μου 9% είναι το υπόλειμμα δεν έκανα λάθος και γι αυτό έχω σοκαριστεί, όπως φυσικά και όποιος το άκουσε.Το ιώδιο θα το κάνω σε ιδιωτικό και το υπολ. το βρήκαν απο το uptake του ιωδίου που πήρα για να κάνω το σπινθηρογράφημα.Δηλαδή πήρα χτές το ιώδιο και σήμερα μου μέτρησαν πόσο απορροφήθηκε απο τον οργανισμό μου.έκανα 15 μερες με τ3 και από 01/02 χωρίς τίποτα στην αρχή ήμουνα χάλια και έχω και γω πρήξιμο απο την κατακράτηση όπως και ημικρανίες αλλά απο χτές νοιώθω εντελώς καλά σαν να μην συμβαίνει τίποτα.Δεν ξέρω πως μπορεί να εξηγηθεί αυτό:confused:.Για το thyrogen δεν μου μίλησε καθόλου ο γιατρός μου.

Mary μου έχω σοκαριστεί, εύχομαι και πιστεύω να έχει μια καλή δικαιολογία γιατί δεν είναι καν μέσα στα αποδεκτά πλαίσια του uptake... Μου είχε πει ότι είναι ως 2% ο χειρούργος μου...

Μεγάλο μπέρδεμα και με τους 2 τύπους καρκίνου...

Τί να πω, καλά ξεμπερδέματα γλυκειά μου...

Ελπίζω το ιώδιο να δράσει αποτελεσματικά και να τελειώσει εδώ η οδύσσειά σου...

Πάρε μαζί και καμιά ζακέτα γιατί τον Ιούνιο που το έκανα εγώ είχε ψοφόκρυο στο δωμάτιο, (επιπλέον είχε χαλάσει ο θερμοστάτης και δεν μπορούσα να ρυθμίσω θερμοκρασία) ήμουν όλοι μέρα σκεπασμένη με 2 παπλώματα και δεν είδα ούτε μισή ταινία και τα βιβλία τα άφησα αδιάβαστα... κάθε 5-6 ώρες έμπαινα για καυτό μπάνιο... τόσο που ο πυρηνικός ιατρός αλλά και οι φυσικοί νόμιζαν πως κάτι είχα και είπαν στους γονείς μου που ήρθαν για το εξιτήριο ότι ολη μέρα ή κοιμόμουν ή ήμουν τουαλέττα... :tongue:

Α, στον 1ο μου υποθυροειδισμό που έκανα αμέσως μετά την επέμβαση και για 1 1/2 μήνα δεν έπαιρνα τίποτα- δεν είχα κανένα σύμπτωμα, ήμουν μια χαρά, μόνο που πήρα 4 κιλάκια... Αλλιώς ήμουν όλη μέρα έξω, δουλειά, βόλτες κανονικότατα, κι αν δεν μου είχαν πει ότι απογορεύεται η θάλασσα λόγω ιωδίου, όλη μέρα θα ήμουν εκεί... Μόνο η δίαιτα με είχε ζορίσει... Οπότε μην ανησυχείς, αν η TSH σου είναι πάνω από 100 τότε όλα λειτουργούν θαυμάσια και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Sonia μου εύχομαι ποτέ να μην χάσεις αυτό το χαμόγελο γιατί να ξέρεις πως εκτός από εσένα σίγουρα χαρίζει δύναμη και αισιοδοξία και σε όσους σε αγαπούν... Άσε που, πού ξέρεις? μπορεί να έχει δίκιο η georgia και να σε ζητήσει η crest για διαφήμιση...;)

Λίγο υπομονή ακόμα χρειάζεται...

Άντε και τον Μάιο που θα είμαι εγώ υποθυροειδική, και ίσως χωρίς τις ενέσεις, θα μου δίνετε εσείς κουράγιο και δύναμη...

Στους υπόλοιπους στέλνω τα φιλιά μου και μια γλυκιά καληνύχτα!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mary78 επειδη μενω κοντα στο Διαβαλκανικο πολυ ευχαριστως θα περνουσα!!Αλλα ακτινοβολω εγω ,θα ακτινοβολεις και εσυ και με τοση λαμψη θα βαρεσουν ολοι οι συναγερμοι και θα μας διωξουν ολους!!

χαχαχαχα... θα νομίζουν ότι έγινε πάλι καμιά πυρηνική έκρηξη... χαχαχα


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Kerasw και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις πληροφορίες! Έυχομαι και εγώ μετά τη δική μου εγχείριση να είμαι καλοδιάθετη, άντε και λίγο νυσταλέα. Mary78, θα κάνω την επέμβαση στο Metropolitan, στην Αθήνα. Αν και η ιδέα της Θεσσαλονίκης μου άρεσε περισσότερο, ήταν πρακτικοί οι λόγοι που με οδήγησαν την Αθήνα. Αν βγω τελικά με τη βραχνάδα που νομίζω, θα με ηχογραφίσω. Οι καιροί είναι δύσκολοι και αν μείνω ανεργή, σκέφτομαι να μην κλείσω πόρτα σε μια ροζ καριέρα... Καλό βραδυ σε όλους και σας ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!Folegandre δεν εννοω οτι η TSH ανεβαινει,αλλα την θυρεοσφαιρινη δηλαδη την HTG.Αυτη η απλουστερα TG, εχει πολυ μεγαλη σημασια και ειναι ο κυριωτερος καρκινικος δεικτης ,μονο σε κατασταση μετεγχειρητικη και μονο σε κατασταση βαρυ υπο-θ και ακομα περισσοτερο μετα την θεραπεια.Η γιατρος μου ειπε οτι και πεντακαθαρο να βγει το σπινθηρογραφημα η TG ,η οποια ηταν παντα σε κατασταση υπο-θ μετεγχειρητικα και πριν το ιωδιο,την α φορα 9,13 και την β φορα ανεβηκε στο 12,9, δεν ειναι καλο.Μου τονισε οτι τωρα πρεπει οπωσδηποτε να ειναι κατω απο 5(το λιγοτερο)Αλλιως παμε για αλλο ψαξιμο.Οταν την ρωτησα τι εννοει, μου ειπε οτι δεν μπορει να μου πει!Εγω ομως εψαξα και βρηκα οτι θα σημαινει υποτροπη η μετασταση.Για αυτο μεχρι να βγει το αποτελεσμα δεν μου κολλαει υπνος!!

Ακριβώς. Έχεις απόλυτο δίκιο, κατέγραψα ανάποδα τις ορμόνες.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις σημειώσεις σου.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι.

Εϊμαστε αρκετοί και εύχομαι όλοι να πηγαίνουν καλά.

Συγχωρέστε με αλλά μου παρουσιάζεται το πρόβλημα ότι ξεχνώ της κάθε κοπέλλας την περίπτωση και πρέπει να γυρνάω πίσω για το ιστορικό.

Μήπως έχει κάποιος το χρόνο (ίσως κάποιος μέσα από το θάλαμο, οπότε έχει και το κίνητρο αλλά περισσότερο το χρόνο) για να φτιάξει σε ένα Excellάκι όλους μας με τις παθήσεις, την αγωγή, την εγχείριση, τι συνέβη μετά κτλ;

Αν δεν μπορεί κάποιος, υπόσχομαι στον επόμενο θάλαμο (υπολογίζω τον Ιούνιο) να το φτιάξω ώστε με μία ματιά να βλέπουμε ο ένας το ιστορικό του άλλου!!

Δεν το κάνω ορμώμενος από κουτσομπολίστικη διάθεση αλλά απλά και μόνο από ουμανιστικό ενδιαφέρον.

ΑΝ συμφωνείτε, just let me know ladies..........

Link to comment
Share on other sites

Αγωγή από το 2005 με τ4.

Αφαίρεση ολική το 2009. ΒΙοψία με θυλώδη και θυλακιώδη κύτταρα.

1η φορά Ι-131 4/2009. Δεύτερη φορα Ι-131 Μάρτιος 2010.

Οι εξετάσεις δείχνουν και πάλι συγκέντρωση ιωδίου στο ολόσωμο, στην περιοχή της θυρεοειδικής κοίτης.

Σήμερα μίλησα με το γιατρό μου (επιτέλους) και μου είπε ότι ενδεχομένως το ιώδιο για 3η φορά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα μου προκαλέσει πιο πολλά προβλήματα από αυτά που θα επιλύσει και να περιμένουμε μέχρι του Ιούνιο, οπότε και να ξανακάνουμε ολόσωμο για να δούμε που είμαστε. Εϊδωμεν.

ΑΝ και δεν αμφιβάλλω για την ποιότητα του γιατρού μου, οφείλω στον εαυτό μου μία δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!!Σημερα ξυπνησα πολυ καλα και απο μονη μου αρχιζω να αυξανω λιγο περισσοτερο τη δοση της θυροξινης(απο 62μιλ. σε 100)Για να δυναμωσω γρηγοροτερα.Folegandre, σημερα το πρωι σκεφτομουνα να γραψω σε ενα χαρτι το ιστορικο του καθενος-μιας , επιγραμματικα,επειδη ειδικα με τα καινουργια κοριτσια της παρεας εχω αρχισει και εγω να μπερδευομαι και γυρναω πισω να θυμηθω το ιστορικο τους.Σημερα ειδα και το δικο σου,δεν το γνωριζα!Παντως και εγω Μαρτιο του 2010 εκανα θεραπεια με Ι131.Συμφωνω για την δευτερη γνωμη με τοσα που ακουω,γινονται και αρκετα επιστημονικα λαθη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!!! Βγηκε ηλιος!!!!! Ειθε να βγει και στις ψυχες μας και να γεμιζει με φως και ομορφια τις μερες μας!!!

Μήπως έχει κάποιος το χρόνο (ίσως κάποιος μέσα από το θάλαμο, οπότε έχει και το κίνητρο αλλά περισσότερο το χρόνο) για να φτιάξει σε ένα Excellάκι όλους μας με τις παθήσεις, την αγωγή, την εγχείριση, τι συνέβη μετά κτλ;

Folegandre, οταν διαβασα την προταση σου, γελασα γιατι σε ενα αλλο θεμα που συμμετεχω, εκανα ακριβως την ιδια δουλεια (γραμματειακη) και πραγματικα βοηθησε πολυ. Εχουμε φτασει περιπου τα 90+ μελη. Το εκατοστο μελος λεμε θα κερδισει δωρο!!!!

Ομολογω πως ειναι πολυ σημαντικο κι εδω να εχουμε ενα excelακι ενημερωσης. Θα προσπαθησω να κανω την αρχη μαλλον το Σ/Κ που θα εχω περισσοτερο χρονο. Αν βεβαια διατιθεται καποια αλλο ατομο, ας το πραξει και βοηθαμε ο καθενας με τον τροπο που μπορουμε.

Χαιρομαι πραγματικα οταν διαβαζω οτι καποιο ατομο που μας διαβαζει, βοηθηθηκε απο τα γραφομενα μας και αποφασιζει τελικα να λαβει ενεργο μερος στην ομαδα μας.

Με την ευκαιρια αυτη να καλωσορισω κι εγω την ΔεσποιναΑλεξανδρα που μας τιμησε με την παρουσια της και να ευχηθω περαστικα σε ολα.

-...........απο μονη μου αρχιζω να αυξανω λιγο περισσοτερο τη δοση της θυροξινης(απο 62μιλ. σε 100)Για να δυναμωσω γρηγοροτερα.

Επετρεψε μου, να διαφωνησω. Εχε υπομονη μια βδομαδα και καντο οπως σου ειπανε οι γιατροι σου. Υπαρχει κινδυνος ΣΟΚ!!! και αντι να δυναμωσεις γρηγοροτερα, να δημιουργησεις αλλα προβληματα.

Θα τα πουμε παλι στη συνεχεια της μερας.

Χαριστε πολλα χαμογελα (ειναι μεταδοτικα)!!!! ανταποδωτικα!!!! και δωρεαν!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia καλημερα!Μαλλον εχεις δικιο και κανω βλακειες!Θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες του γιατρου,μην εχω αλλα!!Απλα επειδη δεν εχω δυναμεις,βιαζομαι!Οσο για το Excellaki,δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω γιατι ειμαι ασχετη με αυτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους!!!

Η ιδέα με το excelακι είναι τέλεια, θα το ξεκινήσω εγώ αν θέλετε που μου περισσεύει χρόνος ως άνεργη, μόνο που δεν ξέρω πως να το αναρτήσω εδώ μετά...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στους παλιούς αλλά και στους νέους της παρέας! βλέπω αυξανόμαστε κάθε μέρα και αυτό είναι ευχάριστο καθώς είναι σημαντικό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας!

soniα δίκιο έχει η georgia σε καταλβαίνω αλλά προσπάθησε σιγά σιγά. κι εγώ ξεκίνησα με μισό θυρορμόν και σιγά έφτασα στην κανονική δόση. τώρα είμαι σαφώς καλύτερα πρέπει να πεσε η TSH. τον οκτώβρη ήταν <0,01 και έτσι λέει πρέπει. κι αυτό όμως δεν είναι και καλό δηλ δε νιώθουμε και πολύ καλά. λίγο στην τσίτα, λίγο νεύρα κτλ. θα ρωτήσω τώρα στις 1/3 για πόσο θα είμαι σε καταστολή ακόμα.

despoinaalexadra εύχομαι όλα καλά με το χειρουργείο σου! δεν είναι καθόλου επίπονο και την επόμενη μέρα φεύγεις;

mary78 όσο για το ιώδιο εφοδιάσου με ταινίες και βιβλία(εγώ διάβασα εκείνη την περίοδο, 15-4-10, το νησί ) , και κοίτα να το " φχαριστηθείς" με την έννοια της ξεκούρασης!

στην Θεσ/νίκη ήλιος και στη Θεσσαλία μούχλα και υγρασία. μια βδομάδα τώρα μουχλιάσαμε!

όσο για το εξελάκι μπορώ να βοηθήσω κι εγώ αλλά πως ακριβώς το θέλουμε; να γράφει το ιστορικό του καθενός;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έφτιαξα ένα πινακάκι, χωρίς στοιχεία ατόμων όμως...

Δεν ξέρω πως να το αναρτήσω... αν μπορεί κάποιος ας μου πει, να του κάνετε ότι διορθώσεις νομίζετε και να συμπληρώσει ο καθένας το ιστορικό του...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Georgia καλημερα!Μαλλον εχεις δικιο και κανω βλακειες!Θα ακολουθησω πιστα τις οδηγιες του γιατρου,μην εχω αλλα!!Απλα επειδη δεν εχω δυναμεις,βιαζομαι!Οσο για το Excellaki,δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω γιατι ειμαι ασχετη με αυτα.

Και εγώ θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες!!!

Κάνε λιγάκι υπομονή βρε ψυχή μου, λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...