Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ΚΑλησπέρααα!!! Χρόνια Πολλά σε όλες μας και σε όλους!!!!

Από ότι ακούω η παρέα είναι ανεβασμένη:) Bravooooo!! 'Οσο για τους άνδρες κλασσικά έχουν μια ατάκα να μας αφήσουν λίγο άφωνες με τον τρόπο που σκέφτονται !!! """""Ο άντρας μου λέει "ξέρεις πως να την κάψεις την μαγιονέζα..." του λέω η γυναίκα ακτινοβολεί βρε πρόστυχο μυαλό, δεν μπορεί..." και λεει, "καλύτερα, θα έχει και μόνιμη αντισύλληψη...""" χιχιχι!!!

kerasw μου χειρουργήθηκα στο Ιπποκράτειο Αθηνών...

sonia μου άντε τελείωνουν σιγα σιγά τα βασανά σου...:-D απέβαλλε από το μυαλό σου τους δείκτες και απόλαυσε το ωραιότατο junk food σου :-D

Φιλάκια πολλάααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Petroulaki καλησπερα και χρονια πολλα και σε σενα!!Μου λες να απολαυσω το Junk food ,γιατι σαν ξαδελφη της Ελενης Πετρουλακη που προφανως εισαι,εχεις χτισει τετοιο κορμι που απο μονο του κανει καυσεις, ενω εμεις οι κακομοιρες περιμενουμε αλλα πραγματα......!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα sonia μου ναι το κορμί μου μοίαζει με της Πετρουλάκη στον ύπνο μου βέβαια!!!!!χιχιχιχιι!!! Α!!!Αφήστε με και μετά την ενχείρηση έχει ανοίξει επικίνδυνα η ορεξή μου. :( που φοβάμαι σε λίγο ότι θα γίνω petroulaki επί 3!!!!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους/ολες!sonia μου δεν προλαβα να σου γραψω νωριτερα τις ευχες μου-σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!

σημερα για πρωτη φορα απο τοτε που αρχισα να παιρνω το euthyrox (25 ημερες περιπου) αρχισα να νιωθω καλυτερα και σωματικα και ψυχολογικα!ελπιζω να συνεχισει ετσι!

τα φιλια μου και την καληνυχτα μου σε ολη την παρεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kate76 καλησπερα και σε ευχαριστω για τις ευχες σου!Πριν θυροξινη επαιρνες η πρωτη φορα παιρνεις αυτο?

πριν την επεμβαση του θυρεοειδους μου οι ορμονες ηταν παντα οκ και δεν επαιρνα τπτ-μετα την επεμβαση και μεχρι να μπω για ιωδιο επαιρνα Τ3-μετα το ιωδιο ξεκινησα euthyrox σταδιακα μεχρι το 150

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την κεφάτη παρέα και από εμένα.Δυστυχώς από χτές έχω πάρει την σκυτάλη από την Σόνια στις ημικρανίες.Δεν με πιάνει κανένα παυσίπονο, τώρα μένει μόνο το ΣΦΥΡΙ:twisted: φυσικά συνοδεύονται από ατονία και κόπωση.Επίσης απο χτές δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό,αρνούμαι να φάω, όχι ότι μπορούσα να φάω και τίποτα.Παρόλαυτά έχω έχω ήδη πάρει 3 κιλά:oops:

Αύριο πάω για το σπινθηρογράφημα αλλά δεν έχω και πολύ άγχος, τι χειρότερο μπορεί να μου συμβεί μετά απ όλα αυτά που έχω περάσει?

kerasw δυστυχώς ο υποπαραθυροειδισμός είναι πολύ περισσότερα από 1 χάπι.Τρέμω μην πάθω γαστρεντερίτιδα, μην ανεβάσω πυρετο, μην πάθω αφυδάτωση, μην αγχωθώ, μην στεναχωρεθώ κλπ γιατί όλα αυτά μου ρίχνουν το ασβέστιο ακόμη και αν είναι σε φυσιολογικά επίπεδα στο αίμα.Επιπλέον έχω χάπια vitD και ασβεστίου παντού καθώς και σακούλες χάρτινες μέσα στις οποίες αναπνέω όταν δεν νοιώθω καλά (πολύ αποτελεσματικές).

Σόνια μου σου εύχομαι πολύ πολύ καλά αποτελέσματα από τα βάθυ της ψυχής μου;)

Link to comment
Share on other sites

πωπω ολόκληρη διαδικασία!!!

Τι να πω...εμένα μετά τον βαρύ υποθυροειδισμό για την χορήγηση του ιωδίου (περίπου 1 1/2 μήνα) μου έδωσαν κατευθείαν Τ4 των 150 και 2 μήνες μετά των 175 (χωρίς εξετάσεις παρακαλώ) η μόνη ερώτηση του τότε γιατρού ήταν "νιώθεις ταχυκαρδία?" "όχι, θα έπρεπε?" "για να σε ρωτάω...θα αλλάξεις το χάπι σε Τ4 των 175 κι αν δεν νιώθεις πάλι ταχυκαρδία θα πάρεις σε 2 μήνες των 200" σημειώστε ότι είμαι 70 κιλά... ΕΥΤΥΧΩΣ άλλαξα γιατρό αλλιώς θα πάθαινα καμιά ανακοπή στο τέλος...

Sonia μου πόσο χαίρομαι που τέλειωσε η μεγάλη ταλαιπωρία σου!!! Άντε να βγουν τα αποτελέσματα... γιατί σας τα αργούν τόσο...? δεν έπρεπε να βγαίνουν αυθημερόν??? ή έστω σε 2-3 εργάσιμες οι ορμόνες?

Ο άντρας μου λέει "ξέρεις πως να την κάψεις την μαγιονέζα..." του λέω η γυναίκα ακτινοβολεί βρε πρόστυχο μυαλό, δεν μπορεί..." και λεει, "καλύτερα, θα έχει και μόνιμη αντισύλληψη..." τί του λές?????????????????

Επειδή έχω ζήσει και εγώ αυτό το σκηνικό, ο γιατρός προπαθεί να σε κάνει να πάρεις όσο το δυνατόν (όσο αντέχεις αν προτιμάς), μεγαλύτερη δόση Τ4. ΑΥτό γίνεται αφενός για να μην πηγαίνεις συνέχεια αφετέρου για να μην πάρεις κιλά! Συμφωνώ ότι η στιχομυθία αυτή εμπεριέχει λίγο γραψ@@@@@@@σμό (συγνώμη κυρίες μου μέρα πούναι) αλλά είναι και ένας τρόπος να βρεις το δόση που χρειάζεται γρηγορότερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεωργία σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου!Θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον ειδικό αλλά να ξέρεις είναι πολύ δύσκολο.

Σόνια ο γιατρός μου τα κανόνισε όλα με το Διαβαλκανικό, για το thyrogen δεν μου έχει μιλήσει κανείς και για να είμαι ειληκρινης δεν ρώτησα και εγώ γιατί δεν ήθελα.Κουράστηκα και είπα να εμπιστευτώ τον γιατρό μου, ελπίζω να έκανα καλά αν και κάποιες αμφιβολίες τις έχω.ΤηνΤρίτη που θα πάω θα ρωτήσω.Οσον αφορά στο ιώδιο απ ότι μου είπε ο γιατρός μου μάλλον 100mci θα πάρω.

Όλοι τόσο παίρνουνε, 100! Στην Αμερική βέβαια παίρνουν περίπου 25 αλλά δεν κάνουνε νοσηλεία και χορηγούν πιο συχνά θεραπευτικό.

Να ξέρεις ότι τα δύσκολα τα έχεις αφήσει πίσω σου.

Σου εύχομαι όλα να πάνα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.hps.org/publicinformation/ate/q8606.html

Αναφέρω το παραπάνω link για όσους έχουν ήδη κάνει θεραπεία με Ι-131 και είναι στη διαδικασία να ξανακάνουν.

ΑΝ γνωρίζετε αγγλικά διαβάστε το έτσι γιατί η μετάφραση έχει τη πλάκα της.

Εϊχα μια αγωνία έχω να πω μια και οδεύω προς την τρίτη θεραπευτικού ιωδίου και αρχίσανε οι φήμες για λευχαιμίες, αιμόλυση μου είπε ο άλλος.... Άσχετο.

Ψάχνω από το πρωι, ίσως πάνω από 10 ώρες και δεν βρήκα τίποτα που να συνάδει με τα λεγόμενα των κινδυνολόγων.

Οι γιατροί στην Αμερική θεωρούν (μάλλον σχετικά) ασφαλή τη χορήγηση έως και 1000 mC ανά άτομο. Δεν έχει σημασία πόσες φορές θα κάνεις θεραπεία αλλά το σύνολο των mC που μαζεύεις. Κάτι σαν πόντους δηλαδή.

Οπότε έχω κάνει 2 και άλλο μάλλον ένα τρία σύνολο. Δίνω και bonus άλλα 100 για τα ολόσωμα άρα έχω υπόλοιπο 6οοmC.

Που θα μου πας ρε κερατά, θα σε κάψω, που θα μου πας................

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην πραγματικα πολυ ομορφη παρεα.

Παραλο τις δυσκολες μερες που περναει ο /η καθενας ξεχωριστα, χαιρομαι που διατηρουμε το χιουμορ και την ελπιδα. Και ετσι πρεπει!!!!! Παμε γερα να βγουμε εμεις οι νικητες!!!!

Επιπλέον έχω -.... και σακούλες χάρτινες μέσα στις οποίες αναπνέω όταν δεν νοιώθω καλά (πολύ αποτελεσματικές).

Μαιρουλα μου, σε παρακαλω, εξηγησε μου πως λειτουργει αυτο με τη σακουλα!!! Η μητερα μου οταν παθαινε κρισεις πανικου, της ειχε πει ο νευρολογος της να χρησιμοποιει αυτη τη μεθοδο αλλα καποια αλλη στιγμη ενας αλλος γιατρος της ειπε οτι αυτο ειναι επιβλαβες γιατι εισπνεει το διοξιδειο του ανθρακα το οποιο η ιδια εκνεει (συνεπως δεν οξυγωνονεται).

Που θα μου πας ρε κερατά, θα σε κάψω, που θα μου πας................

Ειναι αυτο που ειπα ακριβως παραπανω και ειμαι πολυ ευτυχης που το βλεπεις ετσι. Οντως θα τα καταφερεις και θα το στειλεις στον @γυριστο!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, καλη επιτυχια στο σημερινο σπινθηρογραφημα. Μακαρι ολα τα αποτελεσματα που περιμενουμε να ειναι τα επιθυμητα!!!!

Ενοειται πως σε περιμενουμε να μας ενημερωσεις για την πορεια σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας και καλωσοριζω στην ομορφη και πολυπαθη παρεα μας, την Mary78!!Σου ευχομαι να πανε ολα καλα σημερα και θα περιμενουμε νεα σου!Σημερα,αφου ξυπνησα μετα απο μια δυσκολη για αλλη μια φορα νυχτα,πηρα επιτελους λιγη θυροξινουλα(62 μιλ.)!Αντε να δουμε ποτε θα παρω δυναμεις και να φυγουν οι πονοι!!!Folegandros,χαιρομαι που γλιτωνεις το χειρουργειο,αλλα ειλικρινα στεναχωριεμαι για τον θαλαμο(μονο εμεις που το περναμε γνωριζουμε).Ευχομαι να ειναι η τελευταια δοκιμασια που περνας και να ειναι ολα περαστικα!!Μηπως γνωριζεις η εχεις ψαξει κατι παραπανω για το θεμα που με βασανιζει,της θυρεοσφαιρινης σε κατασταση υπο-θ?Γι αυτην ανησυχουν περισσοτερο οι γιατροι μου(εγραψα χθες λεπτομερειες).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...