Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 58 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς 54 η δεύτερη χοριακη...Δεν είμαι καθόλου καλά,όμως πρέπει να σταθώ στα πόδια μου και να συνεχίσω την προσπάθεια.Ενα ακόμα έχουμε στην κατάψυξη και ελπίζω να πιάσει .Θα κάνω μια μεγάλη αγκαλιά την κόρη μου και θα συνεχίσω!

      Καλή επιτυχία σε όλες ❤️ 

      Τι να πω τώρα … είχα τόση αισιοδοξία … αλλά όπως λες έχεις την κόρη σου τιν δύναμη σου … είναι τόσο θετικό που εχεια ήδη ένα παιδί και ίσως ακούγεται περίεργο αυτό που λέω αλλά για εμένα που δεν έχω ακόμα ένα παιδάκι μου ακούγεται τόσο ενθαρρυντικό που έχεις μια μικρή αγκαλιά δίπλα σου η οποία μπορεί να απαλύνει κάθε πόνο . Πως θα προσχωρήσετε τώρα τι σπυ είπε ο γιατρός ;;; Θα αδιαθετήσεις ; Θα πρέπει να κανείς κάτι άλλο να πέσει η χοριακη ;

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Η αγάπη ζει στα μικροπράγματα, ζει στα ασήμαντα και στα απλά...........

ΤΡΙΦΩΝΟ

<<Πάρε με αγκαλιά, τέρμα η δουλειά

Πάμε βόλτα απόψε μέχρι το ξημέρωμα

Βρήκαν τη βραδιά, βρες τα κλειδιά

Έχει Woody Allen σήμερα αφιέρωμα

Πόσο σʼ αγαπώ, πήρα ρεπό

Πες και στα παιδιά αν θέλουν αύριο να ʽρθουνε

Πάμε

Η αγάπη ζει στα μικροπράγματα

Ζει στα ασήμαντα και στα απλά

Δωσʼ μου και άλλα ναι κι εσύ ασήμαντα

Για να ζήσω εγώ σημαντικά

Γύρισε νωρίς, αχ να χαρείς

Τρίψε μου τη πλάτη λίγο πριν ξαπλώσουμε

Τέλειωσε ο καφές, μου ΄λειψες χθες

Έλα το τραπέζι μια στιγμή να στρώσουμε

Δωσʼ μου ένα φιλί, δες το σκυλί

Τι χαρές που κάνει πάντα σαν φιλιόμαστε

Φως μου

Η αγάπη ζει στα μικροπράγματα

Ζει στα ασήμαντα και στα απλά

Δωσʼ μου και άλλα τέτοια εσύ ασήμαντα

Για να ζήσω εγώ σημαντικά >>


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολο το παρεακι!!!Αλεξανδρα καλως ηλθες!!Χαιρομαι που ξεφυγες λιγο απο την καθημερινοτητα και περασες ομορφα!!Πρεπει να με μπερδεψες με την Elli,της οποιας την βιοψια περιμενουμε ολοι μας με αγωνια!!!Dosoula ευχομαι καλη επιτυχια σε αυτη τη θεραπεια και να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα στην όμορφη παρέα :P

Χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν εχθές!

Να είστε όλοι και όλες καλά, να χαίρεστε την κάθε στιγμή, γιατί φίλοι και φίλες, ο,τι μας έτυχε δεν είναι τίποτε μπρος σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας!

Σόνια μου, συγνώμη, δεν θέλω να δημιουργήσω κανένα πρόβλημα. Δυστυχως, μπερδεύω ονόματα, μπορείς να πεις οτι είναι ένα από τα πράγματα που με δυσκολεύουν αφάνταστα :tongue: χα! χα! χα!...αυτό το μυαλό...

Γειά σου Έλλη, όπου κι αν είσαι κι εσύ,με συγχωρείς , με το καλό, λοιπόν.:P

Δοσούλα, θα ήθελες να μας πεις αν ο γιατρός σου έδωσε οριστική ημερομηνία για την θεραπεία του ιωδίου? Είχες πει , αν θυμάται καλά το μυαλό μου, οτι θα είναι περίπου τον Σεπτέμβρη. Πλησιάζει ο καιρός έτσι!!!!

Όλα λοιπόν πάνε κατ` ευχήν.

σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Eνας γρηγορος χαιρετισμος και απο μενα.

Βρισκομαι ....σε ...... διακοπες......επιτελους.

Να ειστε ολοι καλα και να ακουτε ευχαριστα νεα.

Φιλια :tongue::tongue::tongue:

Μαιρη, εσυ ξερεις το λογο που ειμαι .....χαρουμενη και σε ευχαριστω πολυ .....ΓΙΑ ΟΛΑ!!!!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα στην όμορφη παρέα :P

Χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν εχθές!

Να είστε όλοι και όλες καλά, να χαίρεστε την κάθε στιγμή, γιατί φίλοι και φίλες, ο,τι μας έτυχε δεν είναι τίποτε μπρος σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας!

Σόνια μου, συγνώμη, δεν θέλω να δημιουργήσω κανένα πρόβλημα. Δυστυχως, μπερδεύω ονόματα, μπορείς να πεις οτι είναι ένα από τα πράγματα που με δυσκολεύουν αφάνταστα :tongue: χα! χα! χα!...αυτό το μυαλό...

Γειά σου Έλλη, όπου κι αν είσαι κι εσύ,με συγχωρείς , με το καλό, λοιπόν.:P

Δοσούλα, θα ήθελες να μας πεις αν ο γιατρός σου έδωσε οριστική ημερομηνία για την θεραπεία του ιωδίου? Είχες πει , αν θυμάται καλά το μυαλό μου, οτι θα είναι περίπου τον Σεπτέμβρη. Πλησιάζει ο καιρός έτσι!!!!

Όλα λοιπόν πάνε κατ` ευχήν.

σας χαιρετώ

Καλησπερίζω την ομορφη παρέα!!! 5/9/2011 θα μπω για ιώδιο είμαι μια χαρά δοξα το Θεο μόνο νυστάζω περισσότερο και παιδια εχω τον καιρό συμμαχο εδω στην Κρήτη Βοριας 4-5 Μποφόρ καθημερινα και θερμοκρασία κατω απο 30!!!!Μποπεί αλλοι να θυμώνουν με τετοιο καιρό αλλα εχω το ευχαριστιέμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας :P

Dosoyla χαίρομαι πολύ για σένα :D

όλα πάνε κατ`ευχήν! έτσι? ακόμη και ο καιρός.....;)

Έτσι να είσαι πάντα ευδιάθετη, θετική και τα υπόλοιπα θα ΄ερθουν μόνα τους!!!!!!!! :D

georgiamami να περάσεις υπέροχα...:D και όπως είπαμε περιμένω να τα πούμε!

Να περνάτε καλά όλοι :D

γειά σας

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την πιο χαρουμένη παρέα στην Ελλάδα!!!!!!!!!!Κ ναι βγήκε η βιοψία μου....Καλοήθης!!!!!!!!!Είμαι τρισευτυχισμένη από χτες που γύρισα από Αθήνα κ μου το ανακοινώσαν!!!!!!!!!!!!

Ήμουν στα ταρταρα όλες αυτές τις μέρες, εντονότατη υπνηλία μάλλον από το Τ3, άργησε υπέρ του δέοντος η βιοψία κ κοιμόμουν για να μη σκέφτομαι....το ξέρω θα με μαλώσετε αλλά περισσότερο αγχώθηκα που καθυστερούσε παρα για το αποτέλεσμα.

Μία το αναβάλαν λόγω Παναγίας, μία δεν έβρισκα τον γιατρό, μετά ψάχναν τη βιοψία....με τρελάναν κ πιστεύω ήταν απαράδεκτοι με τη προχειρότητά τους.

Τελοσπάντων,ήμουν προετοιμασμένη για όλα, αλλά σε μια αναγκαία λήψη ραδ.ιωδίου θα έχανα τη δουλειά μου φέτος, γιατί έπρεπε να είμαι 10μέρες στο σχολείο κ μετά να πάρω άδεια...

Σας διάβαζα όλο αυτό το καιρό αλλά δεν ήθελα να σας μπλοκάρω με τη δική μου μουρτζουφλιά!Το τραγουδάκι Γεωργία μου είναι φανταστικό!!!!!!Το κατέβασα ως ringtone στο κινητό μου!

Link to comment
Share on other sites

Η βιοψία μου πρώτα περιγράφει πρώτα τους 2λοβούς του θυρεοειδούς. 1) Δεξιός :...τόσα εκατοστά που καλύπτεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από κάψα και φέρει ράμμα στο ένα του άκρο. Στις διατομές το παρέγχυμα περικλείιει ένα περιγραπτό, κολλοειδή, ημιδιαφανή όζο που προβάλλει εν μέρει υποκαψικά. Το λοιπό παρέγχυμα είναι ασαφώς οζοειδές.

2)Αριστερός : ..τόσα εκατοστά που καλύπτεται σχεδόν εξ ολοκλήρου από κάψα και φέρει ράμμα στο ένα του άκρο.Το παρέγχυμα είναι ασαφώς οζοειδές.

Αλλοιώσεις πολυοζώδους υπερπλασίας θυρεοειδούς με λίγες χρόνιες φλεγμονώδεις διηθήσεις και εκφυλιστικές αλλοιώσεις (αιμορραγικές διηθήσιες, ίνωση).Παρατηρούνται λίγες συμπαγείς κυτταρικές αθροίσεις (solid cell nests)"

Aν κάποιος ξέρει μπορεί να με διαφωτίσει ;Οι μαυρισμένες λέξεις είναι δικές μου.

1) Τι είναι η κάψα κ υποκαψικά;

2) Ράμματα εννοεί αυτά που έκανε στο χειρουργείο;

3) Τι σημαίνουν οι : αλλοιώσεις, υπερπλασία, διηθήσεις κ τέτοια;

Ενταξει, ο γιατρός μου είπε αρνητική η βιοψία κ μου έδωσε Τ4 αλλά μήπως εσείς βλέπετε κάτι ύποπτο;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Elli

Χαίρομαι αφάνταστα για τα νέα σου :P

μπράβο!!!! μπράβο!!!!!!!!!:D όλα καλά από δω και πέρα για σένα.

Elli, μην ψάχνεις για <φαντάσματα> ...τί θέλω να πώ.... οι ιατρικές γνωματεύσεις πράγματι με τις ορολογίες τους, μας μπερδεύουν, όμως αυτό δεν σημαίνει οτι κρύβουν κάτι κακό και επικινδυνο!:) Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, τον χειρούργο και τον ενδοκρινολόγο και θέλεις οπωσδήποτε διευκρινήσεις, είναι οι μόνοι που θα σε βοηθήσουν ώστε να καταλάβεις τι είχες και ποιά ακριβώς θα είναι η πορεία της θεραπείας σου!

Το ποτήρι να το βλέπεις μισογεμάτο!!icon14.gif ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!

σε χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Aλεξάνδρα μου ευχαριστώ για τις γλυκές ευχές σου!!!!!! Έχεις δίκιο σε ό,τι μόυ έχεις πει! Εμπιστεύομαι πράγματι τους γιατρούς που με ανέλαβαν κ όποιος θέλει πληροφορίες για θυρεοειδεκτομή κ τα σχετικά με μεγάλη μου χαρά να του δώσω τηλέφωνα κ λεπτομέρειες!

Ευχαριστώ κ όλα τα παιδιά που με σκεφτόντουσαν κ περιμέναν τη βιοψία μου, ξεχειλίζει εδώ η αλληλοκατανόηση κ η αλληλεγγύη, σπάνιες αρετές στις μέρες μας κ συμπεριφορές που με καταπλήσσουν ευχάριστα!!!!!

Απ'τη πρώτη στιγμή νιώθω ασφάλεια που σας μιλώ κ δεν θα σταματήσει η επικοινωνία μου μαζί σας , γιατί νιώθω βαθιά συνδεδεμένη με τα μέλη του site!

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο αλλά πιστεύω να αποκτήσω κ γω λίγη από τη δυναμη ψυχής που σίγουρα διαθέτετε κ με τη σειρά μου να μπορώ να δίνω κουράγιο σε νέα μέλη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνώρισα μια κοπέλα 25χρονών όπου ανακάλυψε πως έχει όζο 3 εκ. Έκανε σπινθηρογράφημα, παρακέντηση και η βιοψία της είναι καλή. Παίρνει θυρορμόνη κ της μειώθηκε κατα 0,5 εκ.

Με ρώτησε αν θα μαραθεί εντελώς κ αν τελικά θα καταφέρει να αποφύγει τη θυρεοειδεκτομή.

Δεν ήξερα να της απαντήσω, έχει μιλήσει με τους γιατρούς της κ της είπαν βλέποντας κ κάνοντας.

Εμένα γιατί μου είπαν αμέσως θυρεοειδεκτομή αν κ είχα 2,3 εκ; Επειδή είμαι σε ηλικία τεκνοποιίας για να ξεμπερδεύω; Υποθέτω οτι εξαρτάται από τη φιλοσοφία ή τη τακτική του κάθε γιατρού. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ελλη, συγχαρητηρια για τα υπεροχα νεα. Αν και ειμασταν ολοι σιγουροι, οτι θα ηταν καλα τα νεα γιατι εχουμε ....το κοκκαλακι της νυχτεριδας!!!!:tongue::tongue:

Ενοειται πως θα μεινεις μαζι μας γιατι οπως ολοι μας, ετσι κι εσυ θα προσφερεις μεγαλη βοηθεια με την προσωπικη εμπειρια σου στους αναγνωστες και νεα μελη της παρεας μας. :idea::-P

Για τις υπολοιπες ερωτησεις σου, θα καλεσω αμεσα για απαντησεις τους γνωστες της περιπτωσης. :arrow::shock::P

Τελος, θα συμφωνησω με την παροτρυνση της Αλπαλ. να βλεπεις παντα το ποτηρι... ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ!!!!!:-P:-P:-P:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Tι χαρουμενα νεα ειναι αυτα???Μπραβο Elli μου για τα αποτελεσματα της βιοψιας!!!!!!Σιγουρα εφυγε ενα βαρος απο την καρδια σου!!Ειχαμε ανησυχησει που δεν επικοινωνουσες τοσο καιρο!!!Τωρα αυτα που ρωτας για την καψα κτλ ,ειναι οροι ιατρικοι,που δεν εχουν πλεον σημασια,αφου τα αποτελεσματα ειναι αρνητικα!!Οσο για το ραμμα,εγω καταλαβαινω οτι κατα την διαρκεια της επεμβασης,για να μην "χυθει" το περιεχομενο της καψας μεσα στο θυρεοειδη σε περιπτωση κακοηθειας,μαλλον το εραψε ο γιατρος???Η το εραψε για να γινει σωστη βιοψια ???Δεν πρεπει να ειναι απο τα ραμματα του λαιμου,αφου πρωτα αφαιρειται ο αδενας και μετα μας ραβουνε!!Ρωτησε τον απο περιεργεια!!Οσο για την κοπελα,ειναι πολυ αισιοδοξο και δεν το ακουω δυστυχως συχνα,το οτι συρρικνωνεται ο οζος με την θυρορμονη!πολυ πιθανο να γλυτωσει την επεμβαση!!Εσενα δεν σου εκαναν πρωτα θεραπεια ,για να δουν αν γινει συρρικνωση?Εμενα με παιδευαν 3-4 χρονια αλλα δεν γινοταν τιποτα!!Αλεξανδρα πως εισαι??

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου, σ'ευχαριστώ!!!!!Τι λαγοπόδαρα, τι τυχερές μάρκες..????!!!!!!Εσείς μου δώσατε ένα βουνό τύχη....να το ξέρουν κ τα υπόλοιπα νέα μέλη...ισχύει το κοκκαλάκι της νυχτερίδας, το υπογράφω!!!!!!Είστε θετικοί άνθρωποι κ επενεργεί στην ψυχολογία κ των άλλων...δε νομίζω να σταματήσω να σας ευχαριστώ!!!!!Γλίτωσα τα λεφτά του ψυχολόγου....

Όσο μπορώ θα μαι στο πλευρό το δικό σας κ όποιου με χρειαστεί κ φυσικά σέβομαι και δέχομαι κάθε παρότρυνση, συμβουλή κ οδηγία....!!!!!!!!!!!!!Δεκτά όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...