Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Σήμερα μόλις τίθεται και άλλο ζήτημα με την περίπτωσή μου...

Επικοινώνησα με χειρούργο του Ριο και μου είπε πως ο χρόνος αναμονής για να χειρουργηθώ είναι εως την Ανοιξη!!! Προέχουν οι καρκίνοι μου είπε. Συμφωνώ αλλά αν μέχρι την Ανοιξη γίνει και ο δικός μου καρκίνος ;;;

Ψάχνω πληροφορίες για το Ολύμπιον (ιδιωτικό) στην Πάτρα. Ξέρει κάποιος να μου συστήνει κάποιον χειρούργο και να μου πεί ενδεικτικά για το κόστος εκεί; Τελικά τσάμπα πληρώνουμε την ασφάλεια μου φαίνεται... Εχω στενοχωρηθεί τόσο πολύ... Περνάμε δύσκολα και προσπαθούσα να αποφύγω τα ιδιωτικά... αλλά τελικά μου φαίνεται...

Χειρουργο-δάνειο δίνει καμια τράπεζα;;; :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Diara, δε ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά θα σου πω μια σκέψη, ίσως άτοπη για σενα. Μήπως να άφηνες τα παιδιά σε κάποια θεία σου,ξαδέρφη, έστω να πληρώσεις νταντά κ να χειρουργηθείς Αθήνα;Μου φαίνεται πιο οικονομικά θα σου έρθει.Δεν είναι τόσες οι μέρες που θα μείνεις στο νοσοκομείο, το πολύ 3-4μέρες. Όποιος κ άν σε αναλάβει στο ΓΝ Γεννηματάς είσαι καλυμμένη!Το λεω από πείρα!Μην απελπίζεσαι όμως θα βρεθεί λύση σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Elli χαρηκα παρα πολυ που ολα πηγαν καλα!!Τελικα ειναι το αγνωστο που μας φοβιζει!Δεν ξερουμε τι θα γινει,αν θα πονεσουμε,τι ακριβως θα μας κανουν κτλ!!Γι`αυτο ολοι μας εδω καταθετουμε τις εμπειριες μας,για να ειναι πιο "γνωστα"ολα αυτα που θα αντιμετωπισουν αλλοι συνασθενεις μας!!Πραγματι αυτη η επεμβαση,οσο πολυπλοκη ακουγεται,δεν ειναι τοσο τρομερη ουτε σε πονο,ουτε σε επιπλοκες!!Γι`αυτο ολοι που προκειται να χειρουργηθουν,να επιλεγουν πολυ καλο χειρουργο!!DAIRA,συμφωνω με την ELLI,να σκεφτεις καλυτερα την εκδοχη να χειρουργηθεις στην Αθηνα.Εξαλλου δεν θα μεινεις πολλες μερες μεσα!!Ευχομαι να παρεις μια σωστη αποφαση,για να ξεμπερδεψεις γρηγοροτερα!!ΝΙΚΟ συμφωνω οτι εχουμε βγει ολοι μας πιο δυνατοι,μετα απο την δυσκολη αυτη περιπετεια που περασαμε!!Καλα αποτελεσματα σε ολους σας!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Daira, κι εγω θα σου προτεινω να πας Αθηνα σε δημοσιο. Τζαμπα τα λεφτα σε ιδιωτικο. Φτανει μονο να επιλεξεις καλο χειρουργο!!!!! Τα νοσηλεια οπου και να πας .....θα ειναι περιπου ιδιας .......αντιμετωπισης. Ο γιατρος που θα σε χειρουργησει να ειναι καλος και ολα τα αλλα ....ερχονται δευτερα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Σήμερα μόλις τίθεται και άλλο ζήτημα με την περίπτωσή μου...

Επικοινώνησα με χειρούργο του Ριο και μου είπε πως ο χρόνος αναμονής για να χειρουργηθώ είναι εως την Ανοιξη!!! Προέχουν οι καρκίνοι μου είπε. Συμφωνώ αλλά αν μέχρι την Ανοιξη γίνει και ο δικός μου καρκίνος ;;;

Ψάχνω πληροφορίες για το Ολύμπιον (ιδιωτικό) στην Πάτρα. Ξέρει κάποιος να μου συστήνει κάποιον χειρούργο και να μου πεί ενδεικτικά για το κόστος εκεί; Τελικά τσάμπα πληρώνουμε την ασφάλεια μου φαίνεται... Εχω στενοχωρηθεί τόσο πολύ... Περνάμε δύσκολα και προσπαθούσα να αποφύγω τα ιδιωτικά... αλλά τελικά μου φαίνεται...

Χειρουργο-δάνειο δίνει καμια τράπεζα;;; :-(

Daira,καλησπερα,ειμαι ο nikos21 απο Αθηνα..

χειρουργηθηκα το δεκεμβρη του 10 με θυλωδη καρκινο του θυρεοειδους,η επιλογη του γιατρου ειναι προσωπικη επιλογη του καθενα,βεβαια σαν ενας ανθρωπος που περασα απο χειρουργειο αφου εψαξα πολυ το θεμα χειρουργου,δεν μπορω να εκφερω γνωμη για την Πατρα και γενικα τι παιζει εκει απο χειρουργους,προσεχε ομως η επεμβαση της ολικης αφαιρεσης του θυρεοειδη,ειναι μια απλη αλλα και δυσκολη επεμβαση με πολλες ιδιαιτεροτητες π.χ μπορει ο χειρουργος να σου κοψει ενα παραθυρεοειδη και να περνεις ασβεστιο για ολη σου τη ζωη η να τραυματισει μια χορδη και να εισαι βραχνη για μηνες..ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΕΝΔΟΚΡΙΝΩΝ ΑΔΕΝΩΝ ,ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ..

Τωρα στην Αθηνα αν και λογω καποιας ιδιαιτεροτητας της δουλειας μου μπορεσα και εκανα την επεμβαση σε ενα πολυ καλο χειρουργο ενδοκρινων αδενων που χειρουργει σε συγκεκριμενο στρατιωτικο νοσοκομειο..

εκτος απο τον συγκεκριμενο χειρουργο,υπαρχουν και 3-4 ακομη παρα πολυ καλοι χειρουργοι του θυρεοειδη,βεβαια οι περρισοτεροι χειρουργουν ιδιωτικα με ενα ποσο της ταξης των 2.500 ευρω..

Αυτα Daira,ευχομαι καλη επιλογη ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...το φορουμ φερνει σε ολους γουρι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να' στε καλά βρε παιδιά, αλήθεια είναι πολύ καλό να μπορεί κάποιος να μιλήσει με ανθρώπους που έχουν βρεθεί στην ίδια η παρόμοια κατάσταση με δική του. Είναι γεγονός πως έχω "ξυπνήσει" αρκετά διαβάζοντας τις εμπειρίες σας, και σας ευχαριστώ πολύ!!!:D

Εχω μια ακόμη πιθανότητα για την πόλη μου, την οποία θα εξαντλήσω από Δευτέρα-Τρίτη... Αν δε βγάλω άκρη, με βλέπω για τα μέρη σας...

Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

ειμαι η αλεξανδρα ,καινουργια στην παρέα σας:D, έχω μιλήσει μονον με την georgiamami.;)γεια σου γεωργια. σε ευχαριστω για την βοήθειά σου.(κατι έγραψα πριν απο λίγο,:confused: κάτι πάτησα :shock:δεν ξέρω, ), τέλος πάντων, ειμαι εδώ. είμαι κι εγώ παθούσα, με ολική θυρεοειδεκτομή.ήμουν έτοιμη να μπω σε ιδιοτικη κλινική ,όταν μου συνέστησαν τον Κωστοπαναγιώτου στη Α.χ.του γεννηματά. έκανε καταπληκτικη δουλειά, όπως μου είπαν ο ενδοκρινολόγος και ο ειδικός ακτιν. που έκανε το σπινθηρογράφημα. πάρετε και μια άλλη γνώμη,να δείτε και αποφασίζετε.την δευτέρα μπαίνω στο νοσ. για να πάρω το ιώδιο,η βιοψία έδειξε ότι είχα κι εγώ καρκίνο σε 4 απο τους 7όζους(δεν τα πηγαίνω καλά με τους ιατρικούς όρους), το ασβέστιο είναι μέσα στα όρια και δεν πέρνω χάπια ασβεστίου εδώ και έναν μήνα. είμαι απόλυτα σύγουρη ότι όλα θα πάνε καλά, ο θεός είναι μεγάλος, το ίδιο εύχομαι για όλους από καρδιάς, υπομονή, ηρεμία και πάμε!!! θα χαρώ πολύ αν τα πούμε πάλι αύριο.χαιρετώ!!!!!!!!!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρα καλως ηλθες στην παρεα μας και ευχομαι να ειναι ολα περαστικα!Εχει καιρο που χειρουργηθηκες και ποτε θα παρεις ιωδιο?Ηταν θηλωδης?Μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα και θα ειμαστε διπλα σου σε οτι χρειαστεις!!:-):smile:

Link to comment
Share on other sites

γειά σου sonia, όλα καλά?γειά σας παιδιά

λοιπόν ,τα νέα μου έχουν περιληπτικά ως εξης΄'εγχειρήστηκα στις 27 απριλίου.η βιοψία όπως το διάβασα, αναφέρει ότι και στους 2 λοβους παρατηρήθηκαν μικροσκοπικες εστίες τύπου θηλώδους καρκινώματος,επίσης παριυσιάζουν αλλοιώσεις πολυζώδους υπερπλασίας με αιμορραγία, και κάτι άλλα που δεν καταλαβαίνω καθόλου.την περασμένη δευτέρα έκανα σπινθηρογράφημα ,λέγεται καθήζηση με ιώδιο 24 ωρών.να σας πω εδώ ότι έμεινα μακρυά απο τα παιδιά μου εκείνο το 24ωρο.οι παραθυροειδείς μάλλον δεν έχουν αφαιρεθεί, διότι το ασβέστιο είναι 8,5 χωρις χάπι.αυτο και η εικόνα του σπινθ\τος έκανε τον γιατρό μου να πει ότι ο χειρούργος ήταν πολύ καλός. όλον αυτόν τον μήνα, σήμερα, που μιλάμε αισθάνομαι περίεργα.τα άκρα μου,είναι πρησμένα,το πρόσωπό μου επίσης,μπερδεύεται η γλώσσα μου όταν μιλώ,δεν έχω τις αντοχές που είχα, είμαι όπως ειπε ο ενδοκρ. απόλυτα υποθυρεοειδικη.είμαι έτοιμη για την <δόση>μου,η οποία είναι 1οοmil.και θα γινει μεθαύριο δευτέρα. δεν αγχώνομαι, ποιδιά, νοιώθω καλά, ανησυχώ όμως για το μετά. όταν θα βγω την τετάρτη θα μείνω μακρια από τα παιδιά μου 13 ημέρες!!!!! βέβαια ,μου είπε ο γιατρός, ότι οσο περισσόερο νερο πιω, τόσο γρηγορότερα θα αποβληθει το ιώδιο !είναι όμως κάτι σαν -καραντίνα-.

πράγματι, βλέποντας ότι μοιράζεσαι τα ίδια προβλήματα , ότι ψάχνεις να βρεις τις λύσεις που θα σε κάνουν να γινεις καλά μαζι με άλλους, αγνώστους κατά τα άλλα, ανθρώπους, μοιώνεται το βάρος καταλυτικά,επιτρέψτε μου να πω!!!!, χαίρομαι που σας ανακάληψα και σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον γιατί το ξερω,είναι πραγματικό και δεν είναι από μια απλη περιέργια. φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας........ Τι κανετε θυρεοειδοπαθακια μου????

Καλωσοριζω την Αλεξανδρα που ειναι "αγωνιστρια". Ειμαι σιγουρη οτι ολοι μαζι θα περασουν ολα πιο ανωδυνα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


α.παλ καλώς μας ήρθες!!!!είμαι νέο μέλος αλλά τα παιδιά σε κάνουν να νιώθεις φοβερά οικεία εδώ!έχει απίστευτα θετική αύρα! Τα δύσκολα έχουν περάσει, απ'ότι έχω διαβάσει δεν είναι δύσκολη η διαδικασία τη δευτέρα. Δεν είμαι μητέρα να σε καταλάβω αλλά σκέψου οτι τα παιδιά σου είναι στη κατασκήνωση. Αφού πέρασαν τόσοι μήνες από Απρίλιο ,το ίδιο κ τώρα θα κυλήσουν νεράκι...εγώ έχω 1βδομ χειρουργημένη κ ούτε καταλαβα πως πέρασε!Αυτό που μπορώ να προσθέσω με απολυτη σιγουριά είναι οτι ο γιατρός σου είναι ΚΟΡΥΦΗ!!!!!!!Πίστεψε με!

Όλα μια χαρά θα πάνε, είσαι στο σωστό δρόμο ,απλά χαλάρωσε μέχρι να περάσει κ αυτό!!!!!!Τάξε μάλιστα στον εαυτό σου κάτι καλό για να το περιμένεις μετά.Εγώ μου έταξα μια τούρτα κ πολλά μοχίτο...τη τούρτα τη κατασπάραξα, μου μένουν τα μοχίτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Αλεξανδρα σου ευχομαι καλη επιτυχια στη θεραπεια με το Ι131!Το μονο που θα σε συμβουλευσω ,ειναι να προσεξεις και παραπανω απο τις 13 μερες που σου ειπε ο γιατρος,ειδικα την επαφη σου με τα παιδια,γιατι η ακτινοβολια της ραδιενεργειας ειναι μεγαλη!Κρατα τις αποστασεις οσο μπορεις και οχι αγκαλιες!Εδω στη Θεσσαλονικη ,οι οδηγιες που πηραμε απο τους πυρηνικους,ηταν ενα μηνα καραντινα σε δωματιο μονοι μας.Ενα θα σου πω,οταν πηρα μονο 5mci,,πεντε μερες μετα με μετρησαν οι γιατροι και ακτινοβολουσα στο 1 μετρο!!Με τα 100 μιλικ.,πηγα στις 15 μερες να με μετρησουν και ακτινοβολουσα στα 2-3 μετρα και επινα και πολυ νερο!!Οποτε προσεξε οσο μπορεις!Εχεις δικιο,οτι το ενδιαφερον ολων εδω,ειναι πραγματικο και θελουμε να βοηθησουμε οσο μπορουμε,γιατι καποτε ημασταν στην θεση σας και δεν ειχαμε καμια βοηθεια και δεν γνωριζαμε κανεναν που να εχει περασει τα ιδια και να μπορουμε να μιλαμε την ιδια "γλωσσα"!!Προσπαθησε αυτο το διαστημα της απομονωσης,να κανεις πραγματα που σε ευχαριστουν και ολα θα πανε καλα!!Λιγες μερες ειναι θα περασουν!!:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!:tongue: σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια, elli το μοχίτο φύλαξέ το θα το πιούμε όλες μαζί μέχρι τελευταίας σταγόνας;). sonia μου το ότι θα χρειαστούν περισσότερες ημέρες, ουφ! δεν είναι και το καλύτερο. Ομως δεν γίνεται διαφορετικά, το ξέρω. Μου είπε ο γιατρός πως οτιδήποτε ρούχο ή αντικείμενο χρησιμοποιήσω εκεί, θα πεταχτεί μετά. Επίσης, επειδή δεν υπάρχει κάποιος για να με πάρει από το νοσοκ, και αφού ειναι αδύνατον όπως είπε να επιστρέψω με ασθενοφόρο, θα πρέπει να γίνει με ένα ταξι. Τί μου φταίει όμως ο άνθρωπος αυτός?!!! Πες μου σε παρακαλώ,εσύ πώς γύρισες? τί μπορώ να κάνω ώστε και να επιστρέψω και να μην δημιουργήσω σε ΚΑΝΕΝΑΝ πρόβλημα, ή όποια από εσας μπορέσει να απαντήσει μέχρι το πρωι τουλάχιστον!!!! κάποιος τρόπος ακίνδυνος θα πρέπει να υπάρχει :idea::!:. Βοήθεια κορίτσια, μα κάτι μου λέει ότι θα βρεθεί η άκρη. Σας ευχαριστώ.

Θα κλέισω σε λίγο ώστε να κάνω τα τελευταία απαραίτητα πραγματάκια και θα σας βρω πάλι την Τετάρτη το μεσημεράκι! έχω την εντύπωση οτι θα έχω πολλά να σας πω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! φιλάκια πολλά, καληνύχτα και να είστε όλες και όλοι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεριζω την παρεα.

Αλπαλ, καλη επιτυχια και σε περιμενουμε την Τεταρτη με πολλα ...ευχαριστα και ενημερωτικα νεα.

Ολοι οι υπολοιποι ειστε καλα??????????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

απαλ, με το καλό να γυρίσεις σπιτάκι σου αύριο!!!!!!!Να ξέρεις σε σκεφτόμαστε κ στέλνουμε θετική ενέργεια!Δε ξέρω τα διαδικαστικά, αλλά θα γινόταν να γυρίσεις με ένα ιδιωτικό ασθενοφόρο -μου φαίνεται πανάκριβο- ή αν οδηγείς-δε ξέρω αν είσαι σε θέση μετά να οδηγείς. Δε νομίζω όμως να μπορείς να το αποφύγεις, κάποιος θα πρέπει να οδηγήσει. Περιμένουμε νέα σου αύριο, καλή επιστροφή...α!σε περιμένουν κ πολλά μοχίτα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...