Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα, μακαρι να ειναι για ολες και ολους καλα!Αυριο θα παρω τα αποτελεσματα της Tg και βλεπουμε μετα,αν και σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα λιγο δυσκολα θα ειναι διαφορετικη η τιμη.Μαλλον στο τριμηνο θα δειξει...ελπιζω ν αποφυγω το δευτερο ιωδιο!!Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως,ευχομαι να εισαι κι εσυ καλα!!

Ευχομαι μέσα απο την καρδια μου να το αποφυγεις γιατί οσο και να΄ναι ειναι ταλαιπωρια εγω το εχω παρει 3η φορα και πλεον τερματησα το οριο των ιωδιων....Εμενα πάντως μετά απο 1 μηνα που επαιρνα το χαπι μηδενησε και η Tsh και η Tg οποτε μπορεί να βγάλεις και αποτελεσματα αυριο!!!Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα !! Χαιρομαι που σας βρηκα και ευχομαι στην καθε μια ξεχωριστα τα καλυτερα .Ηθελα να σας πω την περιπτωση μου να μου πειτε τη γνωμη σας :)

Είμαι ομοιοπαθής..

Με ταλαιπωρεί ο θυρεοειδής μου χρόνια τωρα..Δεν τον έχω βγαλει.Στον τελευταίο υπέρηχο μου είπαν ότι είναι σκοροφαγωμένος ….Ποτέ σχεδόν δεν ήταν ρυθμισμένος Τώρα όμως , τους τελευταίους 6 μήνες τα πράγματα χειροτέρεψαν

Το τελευταίο εξάμηνο έχω πρηστεί πολύ χεριά πόδια μέχρι και γλωσσα.. Το tsh htan 10.6....me t4 150 Tsimhματα στην καρδιά ,πονοκέφαλοι και τα γνωστά... Το σταμάτησα για μια εβδομάδα τελείως και πήγε στο 36 ..Ενώ τ4 στα κατώτερα φυσιολογικά..

Δεν ήξερα ότι υπάρχει άλλο φάρμακο εκτός του τ4 ..!!!!

το Euthyrox τώρα το άκουσα από σας !! Ήθελα να ρωτήσω εσείς τι προβλήματα είχατε με το τ4 ? με το Euthyrox παίρνετε αντίστοιχη δόση ?? παράδειγμα τ4 150 --- Euthyrox 150 ?

Προς το παρών μια φίλη μου που είναι παθολόγος ειδική και έχει και αιματολογικό μου κάνει τις εξετάσεις και προσπαθεί να βοηθήσει..

Στο παρελθόν είχα πάει σε δυο γιατρούς που δυστυχώς δεν κατάφεραν να λύσουν το θέμα παρά που ήταν στην αρχή.. Μαλιστα ο ένας μου έλεγε ..Χωρις να μου κανει εξετασεις ή υπερηχο ..Μονο ψηλαφηση..Δεν πειραζει μια χαρα εισαι και με 30 κιλα παραπανω !!!!!!!!!(σε 3 μηνες με ειδικη διαιτα..) Τώρα είμαι στο Ναύπλιο αλλά δεν έχω την άνεση να δοκιμάσω και άλλους..:(

Έχετε κανένα καλό γιατρό να μου συστήσετε ?Και αν ναι πόσο παίρνει την επίσκεψη ?? Ο άντρας έμεινε άνεργος και δεν έχω ασφάλεια προς το παρών..

Συγγνώμη για τα πολλά ερωτηματα..ελπιζω ότι καταλαβαίνετε . ..

Link to comment
Share on other sites

Mamak, εκανες καλα που εγραψες κι εδω. καταρχην να σε καλωσορισω στην παρεα μας και να διεκρινισω προς αποφυγης παρεξηγησεων πως εδω ειμαστε μια ομαδα ατομων εμπλεκομενων με παθησεις του θυρεοειδη αλλα ΟΧΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

Απο οσα μας αναφερες διαπιστωνω οτι μαλλον δεν εχεις πεσει σε καλο ενδοκρινολογο.

Η αυξημενη TSH σημαινει υποθυρεοειδισμο και ειναι φυσιολογικοτατα να παιρνεις βαρος εφοσον ο μεταβολισμος σου δεν λειτουργει σωστα. Λογικα εχεις και αλλα συμπτωματα με την TSH στο 10 που αν διαβασεις στις πρωτες σελιδες μας θα τα συσχετισεις αμεσως.

Πιθανον η δοση των 150 να ειναι μην ειναι επαρκης ή δεν παιρνεις σωστα το χαπι με αποτελεσμα να μην αποροφαται επαρκως απο τον οργανισμο σου. Ο υπερηχος τι δειχνει (περα απο το σχολιο "σκωροφαγωμενος" τι διαγνωση εχει δωσει ο γιατρος???)

Δεν ειναι αστειο θεμα!!!!! Η λειτουργια του αδενα ειναι σημαντικη για πολλα ζωτικα οργανα. Μην ξανακοψεις ποτε το χαπι χωρις τη συνεργασια του γιατρου και φυσικα μην αυξομειωνεις τη δοση ή αλλαζεις φαρμακο (σκευασμα, μαρκα κλπ). Βρες εναν καλο ενδοκρινολογο, δοκιμασε να πας σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο για πιο οικονομικα. Ενημερωσου γενικα και θα δεις πως η ρυθμιση του αδενα σου αν δεν συντρεχει και καποιος αλλος παθολογικος παραγοντας, θα ρυθμιστει μεσα σε λιγο καιρο.

Ειπες οτι αφησες τον πρωτο γιατρο σου γιατι δεν ειδες αποτελεσμα αμεσα. Καθε δοση που αλλαουμε αρχιζει να δειχνει μετα απο 40-50 μερες.Εχε υπομονη.

Πότε εκανες τον τελευταιο υπερηχο??????

Τονιζω : δεν ειμαι γιατρος και οτι αναφερω ειναι απο δικες μου γνωσεις και αποψεις.

Υπαρχει στην Σπαρτη ενα πολυ καλο κεντρο θυρεοειδους.

http://www.thyro.gr/selpioieimaste.html

Ριξε μια ματια και στειλε mail (υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και πιστευω θα λαβεις απαντηση). Ξεκινα με αυτα για αρχη και ξαναμιλαμε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τ αποτελεσματα και η Tg μου ειναι 0,3!!Δεν μπορω να σας εκφρασω με λογια ποσο ηρεμησα...ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει μου ειπε να μην ανησυχω καθολου και μου εδωσε ραντεβου σ ενα εξαμηνο απο τωρα για τον επανελεγχο!!Ευχομαι τα καλυτερα και σε σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τ αποτελεσματα και η Tg μου ειναι 0,3!!Δεν μπορω να σας εκφρασω με λογια ποσο ηρεμησα...ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει μου ειπε να μην ανησυχω καθολου και μου εδωσε ραντεβου σ ενα εξαμηνο απο τωρα για τον επανελεγχο!!Ευχομαι τα καλυτερα και σε σας!!!

Υπεροχο νεο. Ειδες? Αδικα ειχες αγχωθει!!!!! :P:p:p:p:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα τ αποτελεσματα και η Tg μου ειναι 0,3!!Δεν μπορω να σας εκφρασω με λογια ποσο ηρεμησα...ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει μου ειπε να μην ανησυχω καθολου και μου εδωσε ραντεβου σ ενα εξαμηνο απο τωρα για τον επανελεγχο!!Ευχομαι τα καλυτερα και σε σας!!!

Καλη σας μερα και Χρονια Πολλα!!!Μπραβο marxi είδες ολα πηγαν καλα!!!!!Τελειωσε η περιπετεια σου ευχομαι και σε ενα εξαμηνο να εχεις τα ιδια και καλυτερα αποτελεσματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! Χαιρομαι που σας βρηκα και ευχομαι στην καθε μια ξεχωριστα τα καλυτερα .Ηθελα να σας πω την περιπτωση μου να μου πειτε τη γνωμη σας :)

Είμαι ομοιοπαθής..

Με ταλαιπωρεί ο θυρεοειδής μου χρόνια τωρα..Δεν τον έχω βγαλει.Στον τελευταίο υπέρηχο μου είπαν ότι είναι σκοροφαγωμένος ….Ποτέ σχεδόν δεν ήταν ρυθμισμένος Τώρα όμως , τους τελευταίους 6 μήνες τα πράγματα χειροτέρεψαν

Το τελευταίο εξάμηνο έχω πρηστεί πολύ χεριά πόδια μέχρι και γλωσσα.. Το tsh htan 10.6....me t4 150 Tsimhματα στην καρδιά ,πονοκέφαλοι και τα γνωστά... Το σταμάτησα για μια εβδομάδα τελείως και πήγε στο 36 ..Ενώ τ4 στα κατώτερα φυσιολογικά..

Δεν ήξερα ότι υπάρχει άλλο φάρμακο εκτός του τ4 ..!!!!

το Euthyrox τώρα το άκουσα από σας !! Ήθελα να ρωτήσω εσείς τι προβλήματα είχατε με το τ4 ? με το Euthyrox παίρνετε αντίστοιχη δόση ?? παράδειγμα τ4 150 --- Euthyrox 150 ?

Προς το παρών μια φίλη μου που είναι παθολόγος ειδική και έχει και αιματολογικό μου κάνει τις εξετάσεις και προσπαθεί να βοηθήσει..

Στο παρελθόν είχα πάει σε δυο γιατρούς που δυστυχώς δεν κατάφεραν να λύσουν το θέμα παρά που ήταν στην αρχή.. Μαλιστα ο ένας μου έλεγε ..Χωρις να μου κανει εξετασεις ή υπερηχο ..Μονο ψηλαφηση..Δεν πειραζει μια χαρα εισαι και με 30 κιλα παραπανω !!!!!!!!!(σε 3 μηνες με ειδικη διαιτα..) Τώρα είμαι στο Ναύπλιο αλλά δεν έχω την άνεση να δοκιμάσω και άλλους..:(

Έχετε κανένα καλό γιατρό να μου συστήσετε ?Και αν ναι πόσο παίρνει την επίσκεψη ?? Ο άντρας έμεινε άνεργος και δεν έχω ασφάλεια προς το παρών..

Συγγνώμη για τα πολλά ερωτηματα..ελπιζω ότι καταλαβαίνετε . ..

Αγαπητη mamak θα συμφωνησω με την Γεωργια οντως δεν εχεις πεσει σε καλους γιατρους και θα πρεπει καλη μου να βρεις καποιον σε νοσοκομειο αφου δεν εχεις δυνατοτητα για αλλου γιατι θελεις παρακολουθηση σιγουρα.Μην το αφησεις εχω παθει ηδη αρκετα απο ανευθυνο γιατρο οποτε αρχισε να ψαχνεις.Δυστυχως δεν μπορω να σου πω για καποιον γιατρο στη περιοχη σου γιατι ειμαι απο Κρητη.Οσο αναφορα για το Τ4 καποια φορα μου το ειχαν δωσει και ειχα φοβερες ταχυκαρδιες και νευρα οποτε μου το αλλαξαν και χρονια τωρα πινω το Thyrohormone 0,1 εναμιση χαπι πριν την πρωτη επεμβαση μου και μετα δηλ απο το 2007 εως τωρα παιρνω το Thyrohormone 0,2 ενα χαπι (δηλ σαν να λεμε το Τ4 200).Υπαρχουν δηλ εκτος το Τ4 και το Euthyrox και το Thyrohormone. Εσυ θα δεις πιο απο ολα δεν θα σου δημιουργει προβλημα παντα σε συνεργασια με το γιατρο.Καλη επιτυχια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα και εγω ευτυχως! και το αδερφακι μου! θα κανει γυρω στις γιορτες ενα ακομα ιωδιο, προλιπτικο απο οτι λενε οι γιατροί αλλα ολα οκ...

καλησπέρα σε όλους!!!!Εύχοαμαι από καρδιάς liladam όλα να πάνε καλά με το αδελφάκι σου και να τελειωνετε οριστικά αυτή τη φορά!!!!Εμένα οι εξετάσεις μου για 2ο συνεχόμενο μήνα είναι πολύ καλές!!!! Tsh<0.05 και επιτέλους Tg=0,1!!!Ο υπέρηχος πεντακάθαρος!!!Από την μια θέλω να ουρλιάζω από τη χαρα μου που επιτέλους η Tg μηδένισε μετά από 5 χρόνια από την αλλη συγκρατιέμαι γιατί και άλλες φορές χαρηκα και μετα απογοητεύτηκα...Θα κάνω αξονική στις 13/1 στο Θεαγένειο και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που θα πάω στη Θεσσαλονίκη.Εύχομαι όλοι να είστε καλα!!!Φιλάκια!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!!!Εύχοαμαι από καρδιάς liladam όλα να πάνε καλά με το αδελφάκι σου και να τελειωνετε οριστικά αυτή τη φορά!!!!Εμένα οι εξετάσεις μου για 2ο συνεχόμενο μήνα είναι πολύ καλές!!!! Tsh<0.05 και επιτέλους Tg=0,1!!!Ο υπέρηχος πεντακάθαρος!!!Από την μια θέλω να ουρλιάζω από τη χαρα μου που επιτέλους η Tg μηδένισε μετά από 5 χρόνια από την αλλη συγκρατιέμαι γιατί και άλλες φορές χαρηκα και μετα απογοητεύτηκα...Θα κάνω αξονική στις 13/1 στο Θεαγένειο και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που θα πάω στη Θεσσαλονίκη.Εύχομαι όλοι να είστε καλα!!!Φιλάκια!!!!

Μακαρι Dosoula, να τελειωνεις κι εσυ με αυτη τη δοκιμασια.Φιλια


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!!!Εύχοαμαι από καρδιάς liladam όλα να πάνε καλά με το αδελφάκι σου και να τελειωνετε οριστικά αυτή τη φορά!!!!Εμένα οι εξετάσεις μου για 2ο συνεχόμενο μήνα είναι πολύ καλές!!!! Tsh<0.05 και επιτέλους Tg=0,1!!!Ο υπέρηχος πεντακάθαρος!!!Από την μια θέλω να ουρλιάζω από τη χαρα μου που επιτέλους η Tg μηδένισε μετά από 5 χρόνια από την αλλη συγκρατιέμαι γιατί και άλλες φορές χαρηκα και μετα απογοητεύτηκα...Θα κάνω αξονική στις 13/1 στο Θεαγένειο και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που θα πάω στη Θεσσαλονίκη.Εύχομαι όλοι να είστε καλα!!!Φιλάκια!!!!

Όχι, να μην είναι η τελευταία φορά που θα έρθεις Θεσσαλονίκη!! Αλλά να ξανά 'ρθεις για διακοπές, ξέγνοιαστη και χαλαρή!!!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vita.gr/html/ent/447/ent.12447.asp

Είστε σε δίαιτα, αλλά είναι δύσκολο να χάσετε έστω και λίγα γρα΅΅άρια; Σας φαίνεται ότι ο ΅εταβολισ΅ός σας έχει ξαφνικά στα΅ατήσει; Νιώθετε θλίψη συχνά και χωρίς λόγο; Έχετε δυσκοιλιότητα, ατονία, κούραση; Μπορεί να ΅ην το έχετε σκεφτεί, αλλά πολύ συχνά ο υπαίτιος για κάποια ή και για όλα τα παραπάνω δεν είναι άλλος από το θυρεοειδή σας που δεν λειτουργεί σωστά. Μην τρο΅οκρατείστε ό΅ως. Εφόσον τον ανακαλύψετε -΅ε τις κατάλληλες εξετάσεις-, επισκεφτείτε τον ενδοκρινολόγο και ΅ε την καθοδήγησή του πάρετε τη σωστή αγωγή, ο θυρεοειδής ΅πορεί να είναι ένα χρόνιο πρόβλη΅α που θα πρέπει να ελέγχετε τακτικά, αλλά δεν θα επηρεάζει πια τη ζωή σας.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ

O θυρεοειδής αδένας βρίσκεται κάτω από το «μήλο του Aδάμ» και η βασική λειτουργία του είναι η παραγωγή σημαντικών ορμονών (T3 και Τ4), οι οποίες επηρεάζουν πολλές λειτουργίες του οργανισμού (της καρδιάς, του εγκεφάλου κ.ά.), αλλά και το μεταβολισμό. Όταν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να εμφανίζει όζους ή/και να υπολειτουργεί ή/και να υπερλειτουργεί και να παράγει έτσι λανθασμένη ποσότητα ορμονών.

ΥΠΟΨΙΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ

Όταν υπάρχει κάποια δυσλειτουργία του θυρεοειδούς, κατά κανόνα θα έχετε κάποια συμπτώματα. Αν ο αδένας υπολειτουργεί (υποθυρεοειδισμός), που είναι και το συχνότερο, τα συμπτώματα είναι ατονία, κούραση, υπνηλία, δυσκοιλιότητα, τάση για αύξηση του βάρους (επειδή μειώνονται οι καύσεις), αυξημένη αίσθηση κρύου, βραχνάδα, ξηρότητα του δέρματος, λεπτά και εύθραυστα μαλλιά, τριχόπτωση, διαταραχές στην έμμηνο ρύση, αναιμία, θλίψη ή και κατάθλιψη, προβλήματα στα δόντια κ.ά. Αντίθετα, όταν το πρόβλημα είναι ο υπερθυρεοειδισμός (υπερλειτουργία του αδένα), τα συμπτώματα είναι ακριβώς τα αντίθετα: ταχυκαρδία, διάρροια, υπερένταση, απώλεια βάρους, υπέρταση, απώλεια οστικής μάζας, εφίδρωση, αίσθημα ζέστης, διαταραχές στα μάτια (κοκκινίζουν, είναι ξηρά, «τρέχουν» ή «κόβουν» τον ασθενή, υπάρχει φωτοφοβία ή ακόμα και σύσπαση του άνω βλεφάρου που δημιουργεί ένα «γουρλωτό», αγριωπό βλέμμα κλπ.) κ.ά.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο, στην περίπτωση του υποκλινικού υπερθυρεοειδισμού και του υποκλινικού υποθυρεοειδισμού, να μην υπάρχουν σαφή, αλλά άτυπα συμπτώματα.

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Κατʼ αρχάς, οι εξετάσεις αίματος, με τις οποίες μπορείτε να ελέγξετε τα επίπεδα των ορμονών του θυρεοειδούς σας (T3, T4, TSH κλπ.), αλλά και των θυρεοειδικών αντισωμάτων, ώστε να βεβαιωθείτε για το αν υπερλειτουργεί, υπολειτουργεί ή λειτουργεί φυσιολογικά.

Στη συνέχεια -και αν υπάρχουν σχετικές ενδείξεις από τις εξετάσεις αίματος ή την κλινική εξέταση (αν ο ενδοκρινολόγος έχει ψηλαφίσει κάποιον όζο)- θα χρειαστεί πιθανώς να κάνετε ένα υπερηχογράφημα, με το οποίο θα φανεί η μορφολογία του θυρεοειδούς (μέγεθος, σύσταση, ύπαρξη όζων ή όχι κλπ.).

Αν υπάρχουν όζοι (και κυρίως αν είναι μεγάλοι), ο γιατρός είναι πιθανό να σας συστήσει να κάνετε σπινθηρογράφημα, το οποίο παρέχει πληροφορίες για τη λειτουργικότητά τους. Aν, δηλαδή, είναι θερμός ή ψυχρός ένας όζος (οι ψυχροί είναι πιο ύποπτοι για κακοήθεια από τους θερμούς), αν είναι τοξικός κλπ.

Αν οι όζοι είναι ύποπτοι, το επόμενο βήμα θα είναι η παρακέντηση (με υπερηχογραφική καθοδήγηση κατά προτίμηση), όπου με μια ειδική βελόνα λαμβάνονται κύτταρα από αυτούς, ώστε να διερευνηθεί το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποια κακοήθεια.

ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ

Συχνά η δυσλειτουργία του θυρεοειδούς οφείλεται στην αυτοανοσία, την αδυναμία, δηλαδή, του ανοσοποιητικού συστήματος να αναγνωρίσει το «δικό» του και το «ξένο», με αποτέλεσμα να επιτίθεται στον εαυτό του. Στην περίπτωση του υποθυρεοειδισμού, παράγονται αντισώματα που καταστρέφουν τον αδένα, ενώ στην αντίθετη, εκείνη του υπερθυρεοειδισμού, τα αντισώματα λειτουργούν διεγερτικά. Η αυτοάνοση αυτή κατάσταση παρουσιάζει συχνά κληρονομικότητα και συναντάται σε άτομα (κυρίως γυναίκες) της ίδιας οικογένειας, εκδηλώνεται δε συχνότερα σε συνθήκες στρες. Η συχνότερη τέτοια αυτοάνοση πάθηση του θυρεοειδούς είναι η θυρεοειδίτιδα Χασιμότο, που προκαλεί υποθυρεοειδισμό. Στην περίπτωση αυτή, συνυπάρχουν και όζοι, που είναι συνήθως πολύ μικροί (μερικά χιλιοστά) και διαγιγνώσκονται μόνο με το υπερηχογράφημα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

Η θεραπεία του θυρεοειδούς πρέπει πάντα να ρυθμίζεται από έναν ενδοκρινολόγο. H θεραπεία του υποθυρεοειδισμού είναι απλή, αλλά ισόβια, αφού από τη στιγμή που εγκαθίσταται ο υποθυρεοειδισμός δεν αναστρέφεται, και περιλαμβάνει τη χορήγηση θυροξίνης (της ορμόνης που λείπει από τον οργανισμό) με τη μορφή χαπιού. Επειδή, όμως, κατά καιρούς μπορεί να αλλάζουν οι ανάγκες του οργανισμού, θα πρέπει να κάνετε σε τακτά χρονικά διαστήματα εξετάσεις, για να παρακολουθείτε τις τιμές των ορμονών και αν χρειάζεται να σας ρυθμίζει ο γιατρός τη δοσολογία του χαπιού. Όσον αφορά τον υπερθυρεοειδισμό, με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή μπορεί να υπάρξει ύφεση της νόσου και επαναφορά στη φυσιολογική λειτουργία του θυρεοειδούς (σε ορισμένες περιπτώσεις, όμως, υπάρχει μετάπτωση σε υποθυρεοειδισμό). Δεν είναι απίθανο, όμως, να χρειαστεί και μια πιο ριζική λύση (π.χ. λήψη ραδιενεργού ιωδίου ή χειρουργική αφαίρεση θυρεοειδούς), αν δεν υπάρχει ανταπόκριση στα φάρμακα ή αν η νόσος υποτροπιάζει.

ΕΧΩ ΟΖΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ;

Oι όζοι είναι μικρά ογκίδια (καλοήθη στο 90% των περιπτώσεων) που οφείλονται σε ανατομική διαταραχή του θυρεοειδούς και μπορεί να υπάρχουν από μόνοι τους ή ταυτόχρονα με τον υποθυρεοειδισμό ή τον υπερθυρεοειδισμό . Είναι το συχνότερο πρόβλημα στο θυρεοειδή και μπορεί να αφορά ακόμα και το 20-30% του πληθυσμού, κυρίως των γυναικών. Εντοπίζονται ακριβώς κάτω από το «μήλο του Αδάμ» (καρύδι) και πάνω από το λακκάκι του λαιμού, και όταν δεν συνδυάζονται με προβλήματα στη λειτουργία του αδένα, σπανίως παρουσιάζουν άλλα συμπτώματα (π.χ. βραχνάδα, δυσκολία στην κατάποση). Οι όζοι γίνονται αντιληπτοί με την ψηλάφηση από τον ειδικό (όταν είναι αρκετά μεγάλοι, πάνω από 1-1,5 εκ.) ή με το υπερηχογράφημα (όταν είναι μικρότεροι ή βρίσκονται πιο χαμηλά). Οι όζοι συνήθως μεγαλώνουν με τον καιρό και συχνά δεν μικραίνουν, ακόμη και όταν γίνεται ειδική θεραπεία.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ;

Όταν ο όζος είναι ένας, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες

(10-20%) να είναι καρκίνος, ενώ όταν υπάρχουν πολλοί όζοι, οι πιθανότητες είναι λιγότερες. Σπάνια μπορεί ένας όζος να ξεκινήσει ως καλοήθης και να εξελιχθεί σε κακοήθη. Αν ανακαλύψετε ότι έχετε όζους, θα πρέπει να διερευνηθεί με σπινθηρογράφημα αν είναι ψυχροί ή θερμοί (οι ψυχροί όζοι είναι πιο πιθανό να είναι κακοήθεις). Το να είναι κακοήθεις οι όζοι του θυρεοειδούς είναι κάτι που συμβαίνει σε ένα ποσοστό 5-10%. Σε κάθε περίπτωση, για να διαγνωστεί η κακοήθεια, πρέπει να γίνει παρακέντηση.

ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ;

Πότε

Όταν υπάρχουν κακοήθεις όζοι. Oι πιθανότητες ένας όζος να είναι κακοήθης αυξάνονται όταν είναι μεγάλος, δηλαδή πάνω από 2 εκ., και όταν μεγαλώνει γρήγορα.

Aν υπάρχει υπερθυρεοειδισμός που δεν ελέγχεται εύκολα με τη φαρμακευτική αγωγή ή υποτροπιάζει .

Aν υπάρχει πολύ μεγάλος όζος (μεγαλύτερος από 5 εκ.), ανεξάρτητα από το αν είναι κακοήθης ή όχι.

Όταν οι όζοι είναι πολλοί (πολυοζώδης βρογχοκήλη), γιατί πιθανώς να προκαλούν πίεση στα γύρω από το θυρεοειδή όργανα ή υπερλειτουργία του ίδιου του αδένα.

Οι επιπλοκές

Στις εγχειρήσεις του θυρεοειδούς, οι συχνότερες επιπλοκές σχετίζονται με τις φωνητικές χορδές (μπορεί να παραλύσουν αν τραυματιστεί ή κοπεί το λαρυγγικό νεύρο και να προκύψει βραχνάδα ή και άλλα, πιο σοβαρά προβλήματα), αλλά και με τους παραθυρεοειδείς αδένες (παράγουν μια ορμόνη που είναι υπεύθυνη για το μεταβολισμό του ασβεστίου), οι οποίοι μπορεί να τραυματιστούν ή να αφαιρεθούν και να υπάρχουν έτσι προβλήματα με το ασβέστιο.

Η θεραπεία

Όταν κάποιος έχει αφαιρέσει το θυρεοειδή του, θα πρέπει να παίρνει καθημερινά θυροξίνη, να κάνει τακτικές εξετάσεις και να επισκέπτεται το γιατρό του.

Σε ορισμένες περιπτώσεις, αντί για την επέμβαση, γίνεται καταστροφή του αδένα με ραδιενεργό ιώδιο και έτσι εξουδετερώνεται λειτουργικά ο αδένας.

ΠΗΓΗ: VITA.GR


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...